Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Kiedy można przestawić ścianki działowe w domu w stanie surowym?

Kiedy można przestawić ścianki działowe w domu w stanie surowym?

Decyzję o wprowadzeniu zmian w gotowym projekcie domu najlepiej podjąć odpowiednio wcześnie, jeszcze zanim dojdzie do jego realizacji. Wtedy można łatwo zweryfikować czy preferowane modyfikacje takie jak ściana działowa są wykonalne i jeśli tak – uwzględnić je w dokumentacji. Zdarza się jednak, że dopiero po wybudowaniu wszystkich przegród budowlanych, osiągając stan surowy domu, inwestor zauważa potrzebę wprowadzenia drobnych zmian. W niektórych przypadkach ich realizacja może być problematyczna.

Trudno jest ocenić funkcjonalność i wygodę budynku, gdy widzi się tylko projekt domu. Dlatego tak często zdarza się, że po osiągnięciu stanu surowego inwestor podejmuje decyzję o zmianie położenia ścian działowych. Z pozoru niewiele, a w rzeczywistości ta prosta i efektywna zmiana może znacząco wpłynąć na rozkład pomieszczeń w obiekcie. Co najważniejsze – klasyfikowana jest do grupy zmian nieistotnych, nie wymaga więc pisemnej zgody autora.

Czym jest ściana działowa?

Ściany są podstawowym elementem konstrukcyjnym budynku. Z uwagi na funkcje, jakie pełnią, wyróżniamy ściany nośne i działowe. Co to jest ściana działowa? Ściana działowa nie przejmuje obciążenia innych elementów budynku, przy czym dzieli dostępną przestrzeń w obrębie poszczególnych kondygnacji na konkretne pomieszczenia pełniące określone funkcje. Planując modyfikację projektu domu i wyburzanie ścian ściany działowe można więc bez problemu wyburzyć.

Kiedy można przestawić ścianki działowe w domu w stanie surowym?

Na jakim etapie budowy stawiane są ściany działowe?

Pewnie teraz zastanawiasz się, kiedy stawia się ściany działowe. Mając na uwadze to, że ściany działowe z założenia nie przenoszą obciążeń stropu ani innych elementów konstrukcyjnych domu, powinno się je budować dopiero wtedy, gdy ściany zewnętrzne i wewnętrzne zostały już zbudowane. Prace nad stropami również powinny się już zakończyć. Stawianie ścian działowych w drugim etapie, czyli po wzniesieniu konstrukcji domu pozwoli uniknąć pęknięć i uszkodzeń, które mogłoby wystąpić w momencie wznoszenia ich jednocześnie ze ścianami nośnymi.

Jak zbudowane są ściany działowe?

Ściany działowe zazwyczaj się muruje, choć ostatnio na popularności zyskały ściany szkieletowe. Te zamiast z pustaków czy cegieł powstają ze stalowych profili lub drewnianych belek i płyt gipsowo-kartonowych czy płyt włóknowo-kartonowych. Nie da się ukryć, że murowane ściany działowe są zdecydowanie solidniejsze. Praca przy ich budowie jest zdecydowanie cięższa, ale za to trudniej popełnić ewentualne błędy, które dość często spotykane są w przypadku ścian szkieletowych. Z drugiej jednak strony zmiana położenia takich ścian może w ogóle nie wchodzić w grę, gdyż czasem pociąga za sobą konieczność wprowadzenia modyfikacji w systemie konstrukcyjnym obiektu, co nie zawsze jest możliwe.

Nie oznacza to wcale, że ściany działowe ze specjalnych płyt nie spełniają wymagań eksploatacyjnych ścian działowych. Okazuje się, że przy zastosowaniu izolacji w postaci wełny mineralnej ściany działowe z płyt zapewniają izolacyjność akustyczną dla dźwięków powietrznych i uderzeniowych, izolacyjność cieplną i ognioodporność. Wystarczy w odpowiedni sposób je postawić, czyli tak, aby wykluczyć możliwość przewrócenia się i zniszczenia pod wpływem oddziaływań statycznych i dynamicznych.

Jakie są rodzaje ścianek działowych i jakie funkcje pełnią?

Przegrody działowe mogą zostać wykonane z różnych materiałów. Tak jak już zostało wspomniane, obok tradycyjnych ścian murowanych dostępne są nowoczesne rozwiązania m.in. technologię wykorzystywaną w domach szkieletowych.

Ścianki działowe murowane

Mury pełniące funkcję ścian działowych można wznosić dopiero po zakończeniu budowy ścian konstrukcyjnych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku elementów gipsowych, które można montować dopiero po nakryciu obiektu dachem. Ściany działowe murowane najczęściej wykonuje się z materiałów takich jak:

  • ceramika,
  • silikat,
  • beton,
  • szkło.

Ścianki działowe w systemie szkieletowym

Konstrukcji tego typu nie trzeba murować ani stosować zapraw przy ich budowie, dlatego można je wykonać zaraz po nałożeniu tynków na ściany nośne. Ścianki działowe z wykorzystaniem profili metalowych lub drewnianych desek na stelaż oraz specjalnych płyt na poszycie. Na pokrycie szkieletu można zastosować m.in.:

Czym różnią się ścianki działowe od ścianek nośnych?

Ściany nośne w odróżnieniu od ścian działowych przenoszą obciążenie z dachu, stropu, ścian wyższych kondygnacji i balkonów zarówno na fundament, jak i inne elementy domu, dlatego są najważniejszymi ścianami w całej konstrukcji. Z kolei ściany działowe przenoszą wyłącznie własny ciężar oraz zamocowanych na nich elementów, dlatego nie pełnią funkcji konstrukcyjnej w budynku. Różnice mogą występować również pod względem materiałów, z jakich wykonywane są ściany. Ponadto ściany nośne stawia się w pierwszym etapie budowy, a działowe w drugim tj. po wzniesieniu konstrukcji nośnej domu. Wstawianie ścian działowych w momencie budowania nośnych może doprowadzić do ich pęknięć i uszkodzeń.

Kiedy można przestawić ścianki działowe w domu w stanie surowym?

Ścianki działowe a aspekty prawne

Zastanawiasz się, czy na dobudowanie lub usunięcie ścianki działowej musisz uzyskać pozwolenie na budowę albo dokonać zgłoszenia zmian? Odpowiedź brzmi: nie. Zgodnie z prawem budowlanym nie ma konieczności dopełnienia określonych formalności. Wszystko dlatego, że postawienie ścianek działowych nijak nie wpłynie na zmianę parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego.

Praktyka jednak różni się z teorią. Może się bowiem zdarzyć, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie wymagać złożenia stosownego wniosku przed rozpoczęciem prac remontowych. Nie ma za to żadnych wątpliwości w tej kwestii w przypadku ścian działowych – ich modernizacja bez pozwolenia na budowę uznawana jest za samowolę budowlaną.

Kiedy ściankę można przesunąć, a kiedy nie?

Zazwyczaj nie jest trudno rozpoznać, która ściana jest działową, a która nośną. Ewentualne problemy mogą pojawić się w starszych budynkach, w których ściany działowe budowano w taki sposób, że pełniły dodatkową funkcję podparcia stropu w miejscach, gdzie na wyższym piętrze stawiane były ścianki działowe o identycznym przebiegu.

Wtedy powinno się je uznać za ściany konstrukcyjne, więc usuwając je, trzeba zastosować odpowiednie wzmocnienie stropu. Jeśli ścianka działowa nie przenosi obciążenia innych elementów budynku, można ją bez problemu przesunąć. Tak czy inaczej, ewentualne modyfikacje warto skonsultować z konstruktorem, który oceni czy w ogóle są one możliwe.

Dodawanie lub usuwanie ścianek działowych podczas budowy domu – na co trzeba uważać?

Nietrudno się domyślić, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana ściana jest nośna, czy działowa. Jeśli będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia ze ścianką działową, możemy przejść do działania. Wyburzenie ścianki działowej jest stosunkowo proste, jednak mimo wszystko warto skonsultować się z architektem lub inżynierem budownictwa. Może się bowiem okazać, że prace utrudnią znajdujące się w ścianie przewody elektryczne lub wentylacyjne.

Chcąc dodać lub usunąć ścianki działowe w mieszkaniu przed rozpoczęciem prac warto upewnić się w spółdzielni mieszkaniowej, czy konieczne jest przedstawienie stosownego planu. Jeśli tak, spółdzielnia będzie mieć 30 dni na wydanie zgody lub odpowiedzi odmownej. Gdy tego typu prace remontowe chcemy przeprowadzić w kamienicy, trzeba być przygotowanym na to, że może być potrzebna zgoda konserwatora budynku. O wszelkie pozwolenia najlepiej wystąpić z wyprzedzeniem.

Kiedy nie można przesunąć ścianki działowej w domu w stanie surowym?

Z pozoru mogłoby się wydawać, że jeśli ścianka działowa nie ma bezpośredniego wpływu na konstrukcję budynku, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by ją przestawić na etapie budowy lub jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. W praktyce wcale tak nie jest. Ciężar ścian murowanych jest znaczny, dlatego stropy pod nimi muszą być odpowiednio wzmocnione. Dlatego przed przestawieniem tych już istniejących lub postawieniem nowych musimy skonsultować się z konstruktorem, czy takie działanie nie zagrozi bezpieczeństwu budynku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Schody
Kacze schody
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Schody
Kacze schody

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Malowanie natryskowe
1 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę...

Ściany, sufity, tynki
Tynk akrylowy
30 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Tynk akrylowy – co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk akrylowy to częsty wybór w przypadku elewacji budynków. Nie oznacza to j...

Ściany, sufity, tynki
Boazeria angielska
25 sierpnia 2021 r. Daria Rek

Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Boazeria angielska sprawia, że wnętrza, w której się pojawia, nabierają wyjąt...

Ściany, sufity, tynki
Tynk mineralny
23 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie d...

Ściany, sufity, tynki
Malowanie natryskowe
1 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Malowanie natryskowe – co to jest malowanie natryskowe i jak malować ściany pistoletem?

Malowanie natryskowe to obok pędzla i wałka, kolejny sposób na szybką zmianę...

Ściany, sufity, tynki
Tynk akrylowy
30 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Tynk akrylowy – co to jest i czym się wyróżnia tynk akrylowy?

Tynk akrylowy to częsty wybór w przypadku elewacji budynków. Nie oznacza to j...

Ściany, sufity, tynki
Boazeria angielska
25 sierpnia 2021 r. Daria Rek

Boazeria angielska – jak ozdobić ściany modną boazerią angielską?

Boazeria angielska sprawia, że wnętrza, w której się pojawia, nabierają wyjąt...

Ściany, sufity, tynki
Tynk mineralny
23 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Tynk mineralny – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy tynk mineralny?

Tynk mineralny to materiał, którego nie sposób nie wykorzystać przy budowie d...