Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Biały montaż

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzystanie z urządzeń, trzeba przeprowadzić biały montaż. Tym sformułowaniem określa się czynności obejmujące instalację sprzętów sanitarnych, armatury wraz z uszczelnieniami oraz wszelkich akcesoriów. Co dokładnie obejmuje zakres prac? Na co zwrócić uwagę, by uzyskać estetyczny i praktyczny efekt końcowy?

Co to jest biały montaż?

Określenie biały montaż kojarzy się przyjemnie: z dopracowywaniem szczegółów w sposób szybki, czysty i mało inwazyjny. Później łazienka powinna już umożliwiać niczym nieskrępowany relaks… To jednak nie do końca prawda. O czym wobec tego rozmawiamy? Co to jest biały montaż?

Sam termin powstał za sprawą… dominującego koloru armatury łazienkowej, która jest niezbędna przy białym montażu. Definicja obejmuje instalację urządzeń i baterii oraz przeprowadzenie prac wykończeniowych, a także podłączenie wszystkich elementów. To bardzo ważny moment, gdyż z jednej strony jest od niego uzależniony aspekt estetyczny, z drugiej – bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Liczy się nie tylko dokładność, ale również umiejętny dobór wszystkich akcesoriów. Teoretycznie biały montaż można przeprowadzić samodzielnie, w praktyce – pamiętaj, że ewentualne błędy i zaniechania mogą mieć poważne skutki. Nawet niewielka nieszczelność w instalacji wodnej lub kanalizacyjnej będzie prowadziła do powstawania przecieków.

Na czym polega biały montaż elektryczny?

Wyjaśniając, na czym polega biały montaż, nie można pominąć dodatkowego aspektu związanego z elektryką. Wiele osób uważa, że najtrudniejsze jest położenie samej instalacji, a efekt końcowy to drobiazg. Tymczasem warto też wiedzieć, co to jest biały montaż elektryczny.

Pod tym pojęciem ukrywa się montaż gniazdek elektrycznych, włączników oraz punktów oświetleniowych. Także i te prace warto powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Mimo że pozornie wydają się one nieskomplikowane, również i na tym etapie nietrudno o niedociągnięcia.

Na jakim etapie budowy przeprowadza się biały montaż?

Kiedy wykonuje się czynności kwalifikowane jako biały montaż? Najczęściej na samym końcu remontu łazienki – wtedy, kiedy już sfinalizowano wszelkie działania mogące spowodować zabrudzenie lub uszkodzenie armatury i ceramiki.

Musisz mieć jedynie na uwadze, że kolejne kroki są uzależnione od specyfiki konkretnego pomieszczenia i projektu. Za przykład może posłużyć podtynkowy zestaw WC, którego nie da się zamontować po tym, gdy ściany i podłogi zostaną już wyłożone płytkami. Dobrze zaplanuj więc poszczególne kroki.

Pomysły i wskazówki na aranżację białej łazienki w domu

ofe-5847238-70390 w-70390

Jakie czynności wchodzą w skład białego montażu?

Wiele osób dostrzega przede wszystkim związek: biały montaż i armatura, od której swoją nazwę zaczerpnął biały montaż. Co wchodzi w skład tego etapu prac? 

Biały montaż łazienki obejmuje szereg czynności, spośród których najważniejsze to:

 • montaż urządzeń sanitarnych i armatury łazienkowej,
 • montaż i podłączenie baterii,
 • zakładanie uszczelnień,
 • podłączenie paneli prysznicowych i wszelkich akcesoriów,
 • tworzenie zabudowy wanny czy prysznica,
 • prace instalacyjne,
 • montaż szafek,
 • montaż akcesoriów, takich jak lustra czy uchwyty.

Sporną kwestię w analizach, co podlega pod biały montaż, stanowi odpowiedź na pytanie, czy można tu zakwalifikować wykończenia glazurnicze. Część specjalistów uważa, że tak, inni traktują je odrębnie, ustalając dodatkowe opłaty. Warto zatem – przed wybraniem konkretnego fachowca – ustalić tę kwestię.

Biały montaż WC

Do podstawowych zadań zalicza się niewątpliwie biały montaż WC. Przy tradycyjnych modelach nie jest on skomplikowany: wystarczy podłączyć armaturę do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nieco więcej pracy wymaga stelaż podtynkowy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy nim na prawidłowe ustalenie pionu i poziomu. Nierzadko konieczne jest również uszczelnienie wełną mineralną.

Uwaga! Do układania glazury można przystąpić dopiero po zainstalowaniu WC podtynkowego.

Finałem prac jest sprawdzenie szczelności wszystkich podłączeń. To kluczowy moment – pominięcie go może później skutkować koniecznością skuwania ścian i podłogi w razie ewentualnych niedociągnięć w tym zakresie.

Biały montaż baterii łazienkowej

Zainstalowanie baterii łazienkowej również nie jest zadaniem skomplikowanym, ale także i tu liczy się dokładność. Zanim zaczniesz, sprawdź stan rur i wyeliminuj ryzyko nieszczelności. Ustal także, na jakiej wysokości znajdują się elementy instalacji. Będzie to miało znaczenie przy doborze modelu baterii. Do wyboru masz:

 • baterie ścienne – polecane, gdy rury doprowadzające wodę znajdują się powyżej umywalki czy wanny,
 • baterie sztorcowe – zalecane przy położeniu rur poniżej umywalki lub wanny.

Jak zamontować baterię?

 • Przykręć wężyki ciepłej i zimnej wody do korpusu.
 • Umieść baterię w docelowym miejscu.
 • Przykręć śruby montażowe, uszczelki i nakładki mocujące.
 • Po upewnieniu się, że bateria znajduje się w odpowiedniej pozycji, dokręć wszystkie elementy mocno i sprawdź szczelność.

Montaż baterii umywalkowej, wannowej czy prysznicowej odbywa się na podobnej zasadzie. Każdorazowo pod uwagę trzeba wziąć długość i zasięg wylewki.

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Biały montaż brodzika i kabiny prysznicowej

Zanim rozpoczniesz biały montaż kabiny prysznicowej, przygotuj podstawę, czyli brodzik i syfon. Ich prawidłowe umocowanie jest kluczowe dla późniejszego prawidłowego odpływu wody. W tym przypadku warto zapewnić sobie pomoc przynajmniej jednej osoby – przy pewnych czynnościach trudno będzie poradzić sobie w pojedynkę.

Jak zamontować kabinę krok po kroku?

 • Skręć wszystkie elementy kabiny i połącz profile wkrętami, by całość była stabilna.
 • Zamontuj szybę w specjalnych zaczepach.
 • Na styku profilu z szybą w dolnej i górnej części załóż uszczelki. Szczególną uwagę zwróć na pokrycie miejsc narażonych na kontakt z wodą silikonem odpornym na powstawanie pleśni.
 • Na wypoziomowanym brodziku ustaw kabinę, zwracając uwagę, by na całym obwodzie przylegała do jego powierzchni i równomiernie dotykała ściany.
 • Wyznacz miejsca na profile montażowe, a następnie przytwierdź je do ściany za pomocą kołków rozporowych.
 • Zabezpiecz profile aluminiowe silikonem sanitarnym.
 • Skręć ścianki kabiny z profilami montażowymi, a następnie zamocuj rolki.
 • Całą kabinę uszczelnij silikonem.

Aby uniknąć późniejszych problemów z użytkowaniem kabiny, dobrze ustabilizuj i wypoziomuj brodzik na etapie przygotowawczym.

Prysznic bez brodzika – zalety i wady. Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?

Ile kosztuje biały montaż? Cennik 2022

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje biały montaż. Cennik 2022 z pewnością jest wyższy niż w latach ubiegłych, jednak dokładne koszty są uzależnione od kilku czynników, między innymi regionu kraju, skali prac, jakości elementów, liczby zaangażowanych wykonawców.

Rozbieżności są spore, podobnie jak w przypadku cen samej armatury lub płytek łazienkowych. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej ekipy, przeanalizuj i porównaj oferty. Dla ogólnego rozeznania prezentujemy, ile kosztuje uwzględniany w cenniku usług budowlanych biały montaż. Cennik orientacyjny prezentuje się następująco:

 • podłączenie klasycznej umywalki, sedesu lub bidetu – ok. 150 zł za punkt,
 • biały montaż stelaża podtynkowego – pomiędzy 250 a 350 zł,
 • biały montaż kabiny prysznicowej – 300 – 700 zł,
 • biały montaż wanny – od 200 do 550 zł,
 • instalacja brodzika – 100 – 300 zł,
 • instalacja baterii – 100 – 250 zł.

W przypadku białego montażu cena niejednokrotnie jest uzależniona od rozplanowania miejsc podłączenia urządzeń sanitarnych i elektrycznych. Często w kosztorysie trzeba uwzględnić ich przeniesienie. Jeśli specjalista wliczy w biały montaż gniazdka, cena wzrośnie o ok. 120 zł za punkt elektryczny. Podobnie jest w przypadku punktów hydraulicznych – planując przewidziany na biały montaż łazienki cennik, dolicz ok. 200 zł za jeden.

Często cennik białego montażu uwzględnia także silikonowanie czy wieszanie dodatkowych elementów: półek, szafek, luster. To dodatkowe kilkadziesiąt złotych, które powiększa przy białym montażu kosztorys.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Bateria podtynkowa
20.08.2021 r. Jan Susmaga

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystk...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Bateria podtynkowa
20.08.2021 r. Jan Susmaga

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystk...

REKLAMA
Zamknij