Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Biały montaż

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzystanie z urządzeń, trzeba przeprowadzić biały montaż. Tym sformułowaniem określa się czynności obejmujące instalację sprzętów sanitarnych, armatury wraz z uszczelnieniami oraz wszelkich akcesoriów. Co dokładnie obejmuje zakres prac? Na co zwrócić uwagę, by uzyskać estetyczny i praktyczny efekt końcowy?

Co to jest biały montaż?

Określenie biały montaż kojarzy się przyjemnie: z dopracowywaniem szczegółów w sposób szybki, czysty i mało inwazyjny. Później łazienka powinna już umożliwiać niczym nieskrępowany relaks… To jednak nie do końca prawda. O czym wobec tego rozmawiamy? Co to jest biały montaż?

Sam termin powstał za sprawą… dominującego koloru armatury łazienkowej, która jest niezbędna przy białym montażu. Definicja obejmuje instalację urządzeń i baterii oraz przeprowadzenie prac wykończeniowych, a także podłączenie wszystkich elementów. To bardzo ważny moment, gdyż z jednej strony jest od niego uzależniony aspekt estetyczny, z drugiej – bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Liczy się nie tylko dokładność, ale również umiejętny dobór wszystkich akcesoriów. Teoretycznie biały montaż można przeprowadzić samodzielnie, w praktyce – pamiętaj, że ewentualne błędy i zaniechania mogą mieć poważne skutki. Nawet niewielka nieszczelność w instalacji wodnej lub kanalizacyjnej będzie prowadziła do powstawania przecieków.

Na czym polega biały montaż elektryczny?

Wyjaśniając, na czym polega biały montaż, nie można pominąć dodatkowego aspektu związanego z elektryką. Wiele osób uważa, że najtrudniejsze jest położenie samej instalacji, a efekt końcowy to drobiazg. Tymczasem warto też wiedzieć, co to jest biały montaż elektryczny.

Pod tym pojęciem ukrywa się montaż gniazdek elektrycznych, włączników oraz punktów oświetleniowych. Także i te prace warto powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Mimo że pozornie wydają się one nieskomplikowane, również i na tym etapie nietrudno o niedociągnięcia.

Na jakim etapie budowy przeprowadza się biały montaż?

Kiedy wykonuje się czynności kwalifikowane jako biały montaż? Najczęściej na samym końcu remontu łazienki – wtedy, kiedy już sfinalizowano wszelkie działania mogące spowodować zabrudzenie lub uszkodzenie armatury i ceramiki.

Musisz mieć jedynie na uwadze, że kolejne kroki są uzależnione od specyfiki konkretnego pomieszczenia i projektu. Za przykład może posłużyć podtynkowy zestaw WC, którego nie da się zamontować po tym, gdy ściany i podłogi zostaną już wyłożone płytkami. Dobrze zaplanuj więc poszczególne kroki.

Pomysły i wskazówki na aranżację białej łazienki w domu

Jakie czynności wchodzą w skład białego montażu?

Wiele osób dostrzega przede wszystkim związek: biały montaż i armatura, od której swoją nazwę zaczerpnął biały montaż. Co wchodzi w skład tego etapu prac? 

Biały montaż łazienki obejmuje szereg czynności, spośród których najważniejsze to:

 • montaż urządzeń sanitarnych i armatury łazienkowej,
 • montaż i podłączenie baterii,
 • zakładanie uszczelnień,
 • podłączenie paneli prysznicowych i wszelkich akcesoriów,
 • tworzenie zabudowy wanny czy prysznica,
 • prace instalacyjne,
 • montaż szafek,
 • montaż akcesoriów, takich jak lustra czy uchwyty.

Sporną kwestię w analizach, co podlega pod biały montaż, stanowi odpowiedź na pytanie, czy można tu zakwalifikować wykończenia glazurnicze. Część specjalistów uważa, że tak, inni traktują je odrębnie, ustalając dodatkowe opłaty. Warto zatem – przed wybraniem konkretnego fachowca – ustalić tę kwestię.

Biały montaż WC

Do podstawowych zadań zalicza się niewątpliwie biały montaż WC. Przy tradycyjnych modelach nie jest on skomplikowany: wystarczy podłączyć armaturę do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nieco więcej pracy wymaga stelaż podtynkowy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy nim na prawidłowe ustalenie pionu i poziomu. Nierzadko konieczne jest również uszczelnienie wełną mineralną.

Uwaga! Do układania glazury można przystąpić dopiero po zainstalowaniu WC podtynkowego.

Finałem prac jest sprawdzenie szczelności wszystkich podłączeń. To kluczowy moment – pominięcie go może później skutkować koniecznością skuwania ścian i podłogi w razie ewentualnych niedociągnięć w tym zakresie.

Biały montaż baterii łazienkowej

Zainstalowanie baterii łazienkowej również nie jest zadaniem skomplikowanym, ale także i tu liczy się dokładność. Zanim zaczniesz, sprawdź stan rur i wyeliminuj ryzyko nieszczelności. Ustal także, na jakiej wysokości znajdują się elementy instalacji. Będzie to miało znaczenie przy doborze modelu baterii. Do wyboru masz:

 • baterie ścienne – polecane, gdy rury doprowadzające wodę znajdują się powyżej umywalki czy wanny,
 • baterie sztorcowe – zalecane przy położeniu rur poniżej umywalki lub wanny.

Jak zamontować baterię?

 • Przykręć wężyki ciepłej i zimnej wody do korpusu.
 • Umieść baterię w docelowym miejscu.
 • Przykręć śruby montażowe, uszczelki i nakładki mocujące.
 • Po upewnieniu się, że bateria znajduje się w odpowiedniej pozycji, dokręć wszystkie elementy mocno i sprawdź szczelność.

Montaż baterii umywalkowej, wannowej czy prysznicowej odbywa się na podobnej zasadzie. Każdorazowo pod uwagę trzeba wziąć długość i zasięg wylewki.

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Biały montaż brodzika i kabiny prysznicowej

Zanim rozpoczniesz biały montaż kabiny prysznicowej, przygotuj podstawę, czyli brodzik i syfon. Ich prawidłowe umocowanie jest kluczowe dla późniejszego prawidłowego odpływu wody. W tym przypadku warto zapewnić sobie pomoc przynajmniej jednej osoby – przy pewnych czynnościach trudno będzie poradzić sobie w pojedynkę.

Jak zamontować kabinę krok po kroku?

 • Skręć wszystkie elementy kabiny i połącz profile wkrętami, by całość była stabilna.
 • Zamontuj szybę w specjalnych zaczepach.
 • Na styku profilu z szybą w dolnej i górnej części załóż uszczelki. Szczególną uwagę zwróć na pokrycie miejsc narażonych na kontakt z wodą silikonem odpornym na powstawanie pleśni.
 • Na wypoziomowanym brodziku ustaw kabinę, zwracając uwagę, by na całym obwodzie przylegała do jego powierzchni i równomiernie dotykała ściany.
 • Wyznacz miejsca na profile montażowe, a następnie przytwierdź je do ściany za pomocą kołków rozporowych.
 • Zabezpiecz profile aluminiowe silikonem sanitarnym.
 • Skręć ścianki kabiny z profilami montażowymi, a następnie zamocuj rolki.
 • Całą kabinę uszczelnij silikonem.

Aby uniknąć późniejszych problemów z użytkowaniem kabiny, dobrze ustabilizuj i wypoziomuj brodzik na etapie przygotowawczym.

Prysznic bez brodzika – zalety i wady. Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika?

Ile kosztuje biały montaż? Cennik 2022

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje biały montaż. Cennik 2022 z pewnością jest wyższy niż w latach ubiegłych, jednak dokładne koszty są uzależnione od kilku czynników, między innymi regionu kraju, skali prac, jakości elementów, liczby zaangażowanych wykonawców.

Rozbieżności są spore, podobnie jak w przypadku cen samej armatury lub płytek łazienkowych. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej ekipy, przeanalizuj i porównaj oferty. Dla ogólnego rozeznania prezentujemy, ile kosztuje uwzględniany w cenniku usług budowlanych biały montaż. Cennik orientacyjny prezentuje się następująco:

 • podłączenie klasycznej umywalki, sedesu lub bidetu – ok. 150 zł za punkt,
 • biały montaż stelaża podtynkowego – pomiędzy 250 a 350 zł,
 • biały montaż kabiny prysznicowej – 300 – 700 zł,
 • biały montaż wanny – od 200 do 550 zł,
 • instalacja brodzika – 100 – 300 zł,
 • instalacja baterii – 100 – 250 zł.

W przypadku białego montażu cena niejednokrotnie jest uzależniona od rozplanowania miejsc podłączenia urządzeń sanitarnych i elektrycznych. Często w kosztorysie trzeba uwzględnić ich przeniesienie. Jeśli specjalista wliczy w biały montaż gniazdka, cena wzrośnie o ok. 120 zł za punkt elektryczny. Podobnie jest w przypadku punktów hydraulicznych – planując przewidziany na biały montaż łazienki cennik, dolicz ok. 200 zł za jeden.

Często cennik białego montażu uwzględnia także silikonowanie czy wieszanie dodatkowych elementów: półek, szafek, luster. To dodatkowe kilkadziesiąt złotych, które powiększa przy białym montażu kosztorys.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Koszty budowy
Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Produkty marki Candy, czyli innowacyjny sprzęt AGD na lata
11.08.2022 r. Artykuł partnerski

Kupujesz sprzęt AGD? Zadbaj również o ekologię

Postęp technologiczny oraz rozwijający się konsumpcjonizm spowodowały, że w szybkim tempie pojawiają się na rynku produkty...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Remont łazienki
02.09.2021 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i ile zajmie wykończenie łazienki?

Łazienka już dawno przestała być postrzegana wyłącznie przez pryzmat swojego praktycznego zastosowania. Coraz częściej ara...

Łazienka
Produkty marki Candy, czyli innowacyjny sprzęt AGD na lata
11.08.2022 r. Artykuł partnerski

Kupujesz sprzęt AGD? Zadbaj również o ekologię

Postęp technologiczny oraz rozwijający się konsumpcjonizm spowodowały, że w szybkim tempie pojawiają się na rynku produkty...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Remont łazienki
02.09.2021 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i ile zajmie wykończenie łazienki?

Łazienka już dawno przestała być postrzegana wyłącznie przez pryzmat swojego praktycznego zastosowania. Coraz częściej ara...