Zamów za darmo 🔥 najnowszy katalog projektów 🔥

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Grzejniki w domu - jak ustawić grzejniki w domu?

Prawidłowo ustawione grzejniki w domu to gwarancja komfortu cieplnego nawet podczas srogiej zimy. Wydawać by się mogło, że wyregulowanie kaloryferów jest prostą sprawą. Jak się okazuje, większość z nas robi to źle, co odbija się zarówno na nieprzyjemnej atmosferze w mieszkaniu, jak i wysokich rachunkach. Błędy popełniane są już na samym początku, czyli przy zakupie grzejników oraz ich montażu. Dowiedz się, jak ich uniknąć.

Jakie są rodzaje grzejników do domu?

Rodzaj zastosowanych grzejników grzewczych w budynku powinien przewidywać projekt instalacji centralnego ogrzewania, który zawiera każdy dobrze przygotowany projekt domu. Jest to bowiem bardzo ważne, by urządzenia te dobrać właściwie do pomieszczeń pod względem ich mocy, sposobu podłączenia itp. To wymaga natomiast dokonania wielu obliczeń i wzięcia pod uwagę m.in. metrażu wnętrz, rodzaju ogrzewania i izolacji budynku, czy wreszcie strat ciepła, do jakich dochodzi przez otwory okienne.

Grzejniki w domu jednorodzinnym mogą mieć różny kształt i kolor, dlatego nietrudno je dopasować do stylu wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne modele różnią nie tylko wyglądem, ale także konstrukcją i sposobem pracy.

Najpopularniejsze rodzaje grzejników

Dawniej grzejniki w domu miały w zasadzie jedną postać – żeliwnych kaloryferów żeberkowych, które były bardzo ciężkie, masywne i niezbyt estetyczne. Ich zaletą jednak była trwałość oraz długie oddawanie ciepła. Dzisiaj do wyboru jest znacznie więcej modeli grzejników, a do najpopularniejszych należą:

 • Grzejniki płytowe (panelowe) – mogą być jedno-, dwu- lub trzypłytowe i mają postać panelu ze stali o płaskim lub perforowanym profilu z umieszczonymi wewnątrz blachami konwekcyjnymi; szybko się nagrzewają, a dzięki dużej powierzchni oddają dużą część ciepła przez promieniowanie.
 • Grzejniki członowe aluminiowe – są to nowoczesne i znacznie lżejsze wersje kaloryferów żeberkowych. Składają się z połączonych elementów (członów), w których znajdują się kanały powietrzne, dlatego ogrzewają wnętrze głównie poprzez konwekcję (naturalny przepływ powietrza).
 • Grzejniki konwektorowe – składają się z obudowy, wewnątrz której znajdują się rury miedziane z nasuniętymi blachami aluminiowymi. Ich działanie opiera się na podgrzewaniu przepływającego przez nie powietrza.
 • Grzejniki kanałowe – umieszczane są w podłodze i do ogrzewania pomieszczenia wykorzystują zjawisko konwekcji, która w niektórych modelach wspomagana jest wentylatorami.
 • Grzejniki łazienkowe – zwykle przypominają drabinkę zbudowaną z wąskich rurek, dlatego często służą jako wieszaki na ręczniki, które w sezonie grzewczym przyśpieszają ich wysychanie.
 • Grzejniki dekoracyjne – wyróżniają się ozdobnymi obudowami lub fantazyjnymi kształtami, a także znacznie bardziej zróżnicowaną kolorystyką niż standardowe modele.

W sprzedaży wciąż są również grzejniki żeberkowe żeliwne oraz ze stali, jednak wyłącznie w tych pierwszych można regulować moc grzewczą poprzez dokładanie lub odejmowanie pojedynczych członów, czyli żeberek.

O tym, jakie grzejniki w domu sprawdzą się najlepiej, powinny decydować głównie względy praktyczne, a niekoniecznie estetyczne. Kaloryfery muszą być dostosowane głównie do rodzaju ogrzewania i zapotrzebowania na ciepło budynku. Inne grzejniki bedą potrzebne przy ogrzewaniu w domu energooszczędnym, a inne w budynku bez izolacji.

Grzejnik do domu

Na co należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze grzejników do domu?

Kluczową kwestią przy wyborze grzejników do domu jest dopasowanie ich mocy grzewczej do danego pomieszczenia. Każde wnętrze może mieć pod tym kątem inne wymagania. Zwykle bierze się pod uwagę metraż pomieszczenia, ale także izolację termiczną budynku. Oto orientacyjne wartości zapotrzebowania na ciepło w budynkach o różnej izolacji:

 • w domach bez izolacji: od 130 do 200 W/m²
 • w domach z izolacją o współczynniku przenikania ciepła k=0,7 W/m²K: 90-100 W/m²
 • w domach z izolacją o współczynniku przenikania ciepła k=0,3 W/m²K: 50-70 W/m².

Nowe domy powinny spełniać wyśrubowane normy pod względem izolacyjności cieplnej, a więc wykazywać zapotrzebowanie na ciepło 50–70 W/m2. Takim parametrom powinny zatem odpowiadać zamontowane w nich grzejniki.

Dowiedz się więcej: Jak poprawić komfort cieplny domu, czyli którą klimatyzację wybrać?

Jak ustawić grzejniki w domu?

Na wydajność instalacji grzewczej duży wpływ ma to, gdzie grzejniki w domu będą umieszczone. Zasada jest tutaj dość prosta – powinny być one usytuowane jak najbliżej okna, ponieważ w tym miejscu w pomieszczeniu jest najchłodniej. Dzięki temu powietrze wokół grzejników się szybko nagrzewa i zostaje wymuszony jego obieg w pomieszczeniu – ciepłe powietrze unosi się ku górze i wędruje w głąb wnętrza, natomiast dołem wraca do grzejnika powietrze wychłodzone. Najczęściej kaloryfery montowane są więc pod oknami.

A jak rozmieścić grzejniki w domu z dużymi przeszkleniami np. w salonie? Można je zawiesić na sąsiedniej ścianie lub zastosować grzejniki kanałowe w podłodze. Kaloryfer warto także umieścić przy drzwiach wejściowych do domu, ponieważ w miejscu tym są również duże straty ciepła.

Montaż grzejników w domu - jakich błędów należy unikać?

Montaż grzejników najlepiej powierzyć fachowcom, ale nawet wtedy warto zwrócić uwagę, czy wykonają usługę prawidłowo. Ogólnie kaloryfery powinny być zamocowane na ścianie tuż nad podłogą w odległości około 10-12 cm.

Dość poważnym błędem jest nieprawidłowe podłączenie urządzenia do instalacji grzewczej, czyli na przykład pomylenie rury zasilającej z odprowadzającą wodę. Zdarzają się także pomyłki przy mocowaniu zaworu lub złe wypoziomowanie grzejnika skutkujące wadliwym działaniem odpowietrznika.

Jak wyregulować grzejniki w domu?

Najpopularniejszym sposobem na regulację ciepła w grzejnikach jest dzisiaj stosowanie elektronicznego czujnika, który mierzy temperaturę powietrza w pomieszczeniu i w przypadku, gdy spadnie ona poniżej określonego poziomu, uruchamia zdalnie piec.

Warto jednak zauważyć, że czujnik znajduje się w jednym pomieszczeniu, a więc tak naprawdę piec będzie grzał dotąd, aż kaloryfer właśnie w tym wnętrzu ogrzeje powietrze do pożądanej temperatury. Może się więc okazać, że w innych pokojach będzie jeszcze wciąż zimno lub za gorąco. Z tego względu warto dobrze przemyśleć miejsce lokalizacji takiego czujnika.

Do kontroli temperatury w poszczególnych wnętrzach służą też termostaty zamontowane bezpośrednio przy grzejnikach. Widnieją na nich cyfry oznaczające kolejne poziomy nagrzania kaloryfera:

 • I poziom – pozwala osiągnąć temperaturę powietrza w pomieszczeniu 12°C
 • II poziom – ogrzeje wnętrze do około 16°C
 • III poziom – odpowiada temperaturze 20°C
 • IV poziom – pozwala ogrzać powietrze do 24°C
 • V poziom – ogrzeje wnętrze do 28°C

Jak zatem wyregulować grzejniki w domu, by we wszystkich pomieszczeniach była optymalna temperatura? Wystarczy w każdym wnętrzu ustawić termostat na poziomie odpowiadającym temperaturze powietrza, jaką chcemy docelowo osiągnąć.

Najcieplej powinno być w łazience oraz pokoju dziennym i pokojach dzieci. Tam termostat można nastawić na poziom III lub IV. W sypialni oraz w kuchni wystarczy poziom II lub III.

Grzejniki w domu - jak ustawić grzejniki w domu?

Jak odpowietrzyć grzejniki w domu?

Ważną czynnością zapewniającą prawidłową pracę grzejników wodnych jest ich odpowietrzanie, czyli spuszczanie nagromadzonego powietrza, które powoduje wychładzanie się kaloryfera, a w końcu także jego uszkodzenie. Jeśli urządzenie bulgocze i źle się nagrzewa, to znaczy, że trzeba go odpowietrzyć.

Nie jest to trudna operacja – służy do tego specjalny zawór znajdujący się na obudowie urządzenia. Należy pamiętać, że procedurę można przeprowadzić wyłącznie wtedy, gdy instalacja grzewcza jest wyłączona. Jak odpowietrzyć grzejniki w domu? Oto krótka instrukcja, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Zakręć termostat.
 2. Podstaw pod zawór odpowietrzający miskę lub inny pojemnik, do którego spłynie woda.
 3. Odkręć zawór odpowietrzający (zwykle potrzebny jest do tego śrubokręt).
 4. Odczekaj, aż z kaloryfera wydostanie się całe powietrze – będzie o tym świadczyło wydobywanie się wody.
 5. Zakręć zawór odpowietrzający oraz odkręć termostat.

Odpowietrzanie grzejników w domu jednorodzinnym warto przeprowadzić profilaktycznie jesienią przed sezonem grzewczym. Należy też pamiętać, że w domu piętrowym odpowietrzanie kaloryferów zaczynamy zawsze od góry. W międzyczasie konieczne jest także uzupełnianie wody w instalacji.

Nie przegap: Dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?

Ile kosztują grzejniki do domu?

Dla większości inwestorów istotną kwestią jest, ile kosztują grzejniki do domu jednorodzinnego. Cena zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia, a także jego wielkości. Najprostszy grzejnik płytowy kosztuje około 200-300 zł. Nieco więcej należy zapłacić za wariant członowy – od 300 do 700 zł. Podobnie kosztują grzejniki konwektorowe. Najdroższe są urządzenia kanałowe (podłogowe), które kosztują około 1000 zł.

Jak wymienić grzejnik w domu?

Wymiana grzejnika w domu wymaga najpierw demontażu starego. Należy to zrobić przy wyłączonym piecu. Najpierw trzeba zamknąć dopływ wody do grzejnika, potem obniżyć stan wody w całej instalacji. Konieczne jest także odpowietrzenie kaloryfera.

Ogólnie zarówno demontaż starego, jak i montaż nowego urządzenia wymaga posiadania odpwiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług fachowca. Tym bardziej że nie jest to usługa droga – wymiana grzejnika na nowy kosztuje około 200-300 zł, bez kosztów zakupu urządzenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
Ozonowanie
Ogrzewanie
Klimator
Ocieplenie i izolacja
Ozonowanie
Ogrzewanie
Klimator

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Klimator
30 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Klimator – co to jest i czym klimator różni się od klimatyzatora?

Klimator, określany również jako klimatyzer, to urządzenie, którego główną fu...

Ogrzewanie
Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?
23 czerwca 2021 r. Daria Rek

Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Sterownik do pieca to prosta automatyka, która zwiększa komfort korzystania z urządzenia, daje poczucie bezpieczeństwa ora...

Ogrzewanie
Grzejniki elektryczne
9 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Grzejniki elektryczne – wszystko, co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu prądem!

Grzejniki elektryczne to praktyczny sposób na ogrzanie domu prądem. Mogą być...

Ogrzewanie
Grzejnik olejowy
9 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Grzejnik olejowy – rodzaje, zużycie prądu i zalety grzejników olejowych

Grzejnik olejowy to jeden ze sposób na ogrzanie Twoich wnętrz. Taki wybór uch...

Ogrzewanie
Klimator
30 lipca 2021 r. Diana Pidlesetska

Klimator – co to jest i czym klimator różni się od klimatyzatora?

Klimator, określany również jako klimatyzer, to urządzenie, którego główną fu...

Ogrzewanie
Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?
23 czerwca 2021 r. Daria Rek

Sterownik do pieca – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Sterownik do pieca to prosta automatyka, która zwiększa komfort korzystania z urządzenia, daje poczucie bezpieczeństwa ora...

Ogrzewanie
Grzejniki elektryczne
9 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Grzejniki elektryczne – wszystko, co warto wiedzieć o ogrzewaniu domu prądem!

Grzejniki elektryczne to praktyczny sposób na ogrzanie domu prądem. Mogą być...

Ogrzewanie
Grzejnik olejowy
9 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Grzejnik olejowy – rodzaje, zużycie prądu i zalety grzejników olejowych

Grzejnik olejowy to jeden ze sposób na ogrzanie Twoich wnętrz. Taki wybór uch...