Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Układanie płytek

Zadania, jakim jest układanie płytek, nie wykona każdy. Jeśli masz odpowiednie umiejętności manualne i dysponujesz wiedzą oraz narzędziami niezbędnymi do ułożenia glazury, możesz zaoszczędzić na wykańczaniu i remontowaniu domu czy mieszkania. W przeciwnym wypadku lepiej poproś o pomoc fachowców – dzięki nim unikniesz powstania nierówności, krzywizn i innych nieestetycznych usterek zamiast pięknej, równej podłogi czy ściany z płytek.

Wykańczanie pomieszczeń mieszkalnych podczas budowania domu czy remontowania pomieszczeń może polegać na zastosowaniu różnych pokryć na posadzki i na ściany. Jednym z nich są płytki – glazura i terakotaProjekt domu może zakładać w ramach wizualizacji wnętrza zastosowanie odpowiednich płytek i zasad ich położenia – prosto, w karo, po skosie. Sprawdź, jakie płytki najłatwiej ułożyć na danej powierzchni i jak należy ją przygotować do takich prac wykończeniowych?

Układanie płytek – jakie narzędzia będą potrzebne do prac?

Zakup płytek na ściany czy podłogi – glazury czy terakoty – to jeszcze zbyt mało, abyś mógł rozpocząć ich układanie. Co potrzebne jest do prawidłowego wykonania takiej czynności w domu czy w mieszkaniu? Wśród podstawowych, niezbędnych narzędzi i materiałów trzeba wymienić:

 • Narzędzia – maszyna do przycinania płytek na wymiar, ściągacz gumowy, paca do rozprowadzenia kleju i zaprawy, szczypce, młotek gumowy do dobijania płytek, miara, poziomica, sznur pomiarowy, linijka i ołówek, komplet krzyżyków dystansowych (do układania kafelek z fugą są one niezbędne).
 • Materiały – emulsja służąca do gruntowania powierzchni przeznaczonej do układania płytek, fuga, klej do płytek, zaprawa wyrównująca i zaprawa do spoinowania klejowa, ewentualnie domieszki uszlachetniające.

Przygotuj sobie również materiały pokazujące, jak krok po kroku układać płytki – tak na ścianie, jak i na podłodze.

Sprawdź: Płytki heksagonalne - jakie jest zastosowanie płytek sześciokątnych w aranżacji wnętrz?

Układanie płytek - jak odpowiednio zaplanować prace?

Ważnym etapem planowania prac związanych z układaniem płytek – czy to na ścianie, czy na podłodze – jest właściwe przygotowanie w tym celu powierzchni.

Jeśli chcesz samodzielnie układać glazurę czy terakotę, poznaj zasady wykonywania tego. Wśród nich należy wspomnieć o:

 • Układaniu płytek od dołu do góry – jeśli masz pewność, że wielkość powierzchni ściany jest dopasowana do samych płytek i nie będzie trzeba ich docinać.
 • Układaniu płytek od góry do dołu – jeśli wiesz, że płytki ścienne nie zmieszczą się w całości na ścianie, czyli będzie istniała potrzeba ich docinania, wówczas trzeba układać je na odwrót – od góry do dołu, by docinać je do warstwy najniższej.
 • Planowaniu wykonania narożników – narożnik zewnętrzny powinien mieć całe płytki, a wewnętrzny – przycięte, o ile całe nie zmieszczą się idealnie.
 • Planowaniu wzoru z płytek przed ich położeniem – najlepiej rozłóż sobie wcześniej płytki na podłodze w pożądany wzór, a następnie wymierz na ścianie, gdzie powinien się on znaleźć. Unikniesz sytuacji, w której wzór umieścisz za nisko lub zmieści się tylko w połowie na danej ścianie.
 • Układaniu najpierw całych płytek – dopiero później możesz zacząć docinać płytki tam, gdzie jest to absolutnie konieczne.

Nie zawsze musisz usuwać stare płytki, by położyć nowe. Powinieneś jedynie zapewnić wystarczająco szorstką powierzchnię, o dobrej przyczepności na starych płytkach. Powinny one też dobrze trzymać się powierzchni ściany czy podłogi. W uzyskaniu odpowiedniego stopnia szorstkości starych kafelek pomoże szlifierka.

Układanie płytek – najpierw ściana czy podłoga?

łazienkach, toaletach czy kuchni częstą praktyką jest układanie płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Ważna jest przy tym kolejność ich układania. Co powinno być pierwsze: ściana czy podłoga? W takiej sytuacji płytki najpierw układasz na ścianach, a dopiero po nich weźmiesz się za wykonanie podłogi w glazurze.

Jakie są sposoby układania płytek?

Układanie płytek od góry ściany do dołu, prosto, bez wzoru czy z zachowaniem mijania się płytek ze sobą to najprostszy z możliwych systemów wykonywania tego. Kafle na podłodze można ułożyć prosto, ale i na zrąb, co sprawdza się w szczególności w przypadku pomieszczeń w kształcie prostokąta. Ponadto we wnętrzach o nieregularnych kształtach układa się często płytki w karo lub w kopertę.

Jeśli zastanawiasz się, jak ułożyć płytki, pomocne może okazać się przejrzenie najpopularniejszych wzorów, takich jak:

 • Układanie płytek sposobem prostym – to najpopularniejszy sposób na pokrycie glazurą podłogi czy ściany. Polega na tym, że kafelki układasz równolegle względem krawędzi ściany, w wyniku czego fugi pomiędzy nimi przecinają się pod kątem prostym. Możesz tak układać płytki kwadratowe czy prostokątne.
 • Układanie płytek w karo – płytki są układane pod kątem 45 stopni względem podłogi czy linii narożnika ściany. W tym ułożeniu ewentualne niedociągnięcia stają się mniej widoczne, ale powoduje ono jednocześnie większe straty materiału niż w układzie prostym. Najlepiej wybrać ułożenie płytek w karo, jeśli dysponujesz kwadratowymi płytkami. Układ ten sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i na podłodze.
 • Układanie płytek w jodełkę – to dekoracyjny sposób układania płytek, sprawdzający się w przypadku długich, wąskich kafli. Układa się je na wzór klepek parkietu drewnianego, w wyniku czego glazura tworzy charakterystyczną jodełkę.
 • Układanie płytek na cegiełkę – cegiełka jest schematem układania płytek, który sprawdza się w szczególności na ścianach. Każdy kolejny rząd płytek układasz tak, że przesuwasz go o połowę długości płytki względem poprzedniego rzędu. Kafelki układane w ten sposób urozmaicą wnętrze i dobrze wpasują się do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu retro. Straty płytek są niestety dosyć duże w takim wypadku.
 • Układanie płytek w kopertę – stosowane szczególnie w razie konieczności uzyskania spadku, np. na podłodze w łazience, pod prysznicem.

Ciekawym sposobem na układanie glazury jest zastosowanie schematu modułowego, który polega na połączeniu ze sobą płytek w różnych formatach. W ten sposób uzyskasz wyjątkowe efekty dekoracyjne, ale musisz dobrze zaplanować układ płytek, by stworzyły spójny i estetyczny obraz ściany czy podłogi.

Dowiedz się więcej: Jak połączyć płytki i panele?

Jak wyliczyć jaka ilość płytek będzie potrzebna?

Problemem, zwłaszcza dla niedoświadczonych osób, które po raz pierwszy zamierzają położyć na podłodze czy ścianach w danym pomieszczeniu glazurę, jest określenie, jaka ilość płytek będzie potrzebna. Aby ją obliczyć, zmierz powierzchnię pomieszczenia, które chcesz wyłożyć kafelkami.

Zawsze dolicza się około 10 proc. na odpady i możliwe uszkodzenia. Dobrą praktyką jest zakup jednego opakowania płytek na zapas. Zachowaj wolne kafelki w piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym na wypadek, gdybyś jakąś stłukł – będziesz miał czym ją zastąpić.

ofe-5847238-69857 w-69857

Ile kosztuje układanie płytek?

Zanim fachowcy przystąpią do układania płytek, często muszą wykonać też inne prace w domu czy w mieszkaniu klienta. Jeśli remontujesz swoje mieszkanie, a na podłodze czy ścianach są już kafelki, to w pierwszej kolejności trzeba będzie je skuć, a takie prace kosztują – około 40 zł za mkw. skuwania płytek na podłodze i około 48 zł za mkw. skuwania płytek ze ścian.

Ile kosztuje zaś układanie płytek? Cennik firm budowlanych i remontowych zwykle jest podzielony na kilka kategorii, biorąc pod uwagę tryb układania płytek. Taniej położone zostaną kafle w układzie prostym niż układzie w karo. Cena za układanie płytek na ścianie w trybie prostym kształtuje się na poziomie około 70–80 zł za mkw. Jeśli jednak zdecydujesz się na przykład na ułożenie podłogi w karo, to cena za robociznę będzie wyższa i wyniesie 120–150 zł za mkw.

Jak układać płytki? Krok po kroku

Chcesz wiedzieć, jak samemu ułożyć płytki? Tak naprawdę nie jest to zwykle czynnością skomplikowaną. Wystarczy, że poznasz podstawowe zasady wykonywania takich prac, będziesz mieć odpowiednie materiały i narzędzia do docinania kafelek i poświęcisz na to swój czas. Prezentujemy etapy układania płytek krok po kroku:

 • Przygotowanie podłoża to podstawa – musisz oczyścić i umyć podłoże betonowe, do którego chcesz przyklejać płytki. Wystarczy zwykły odkurzacz, a następnie umycie ścian roztworem alkalicznym i wody. Jeśli jednak powierzchnia podłogi jest nierówna, trzeba wykorzystać wylewkę samopoziomującą, a ścianę wyrównać zaprawą.
 • Gruntowanie podłoża – nałóż 1–2 warstwy emulsji służącej do gruntowania.
 • Dopasowanie płytek do podłoża – ułóż na podłodze wzór, który chcesz uzyskać z płytek. Rozpoczynaj układanie od ściany znajdującej się najdalej od wyjścia z pomieszczenia. Przyda ci się sznur pomiarowy, aby wykonać linie, wzdłuż których ułożysz płytki. Podobnie jest w przypadku ścian, ale dla ułożenia wzoru na sucho wykorzystaj powierzchnię podłogi.
 • Klejenie płytek – za pomocą pacy umieszczasz na podłożu klej do glazury i rozprowadzasz go równomiernie pod płytką za pomocą szpachelki w ząbki. Uzyskasz powierzchnię, do której przyciskasz kafelki, po czym obijasz je na całej powierzchni równomiernie gumowym młotkiem. Pamiętaj, aby pomiędzy poszczególnymi płytkami zawsze wkładać krzyżyki dystansowe i sprawdzać za pomocą poziomicy, czy każda z nich jest ułożona równo i czy nie odstaje od pozostałych.
 • Usuń nadmiar kleju i krzyżyki dystansowe, zanim klej na dobre zaschnie.
 • Poczekaj, aż płytki wyschną, a podłoga czy ściana się ustabilizują.
 • Fuguj płytki, czyli wypełnij przestrzenie pomiędzy nimi z wykorzystaniem spoiny, czyli fugi w wybranym kolorze. Zanim jednak przystąpisz do takiej pracy, oczyść przestrzenie między płytkami. Zaprawę do fugowania nanosisz partiami, a nie od razu na całą podłogę, na powierzchni około 1 mkw., zawsze ukośnie w stosunku do położenia spoin. Do takiej pracy przyda ci się gumowy ściągacz, a zaprawę rozprowadzasz do momentu, aż wypełni ona spoiny. Nanosisz ją jedynie na przestrzenie między płytkami. Całość trzeba przetrzeć mokrą gąbką.
 • Wykończ kafelki – z wykorzystaniem listew przypodłogowych czy ceramicznych cokołów.

Jak kłaść płytki na podłodze?

Układanie płytek na podłodze krok po kroku wygląda w ten sposób, że najpierw planujesz sobie wzór, a następnie układasz „na sucho” kafelki z wykorzystaniem sznurka pomiarowego. Kiedy już uzyskasz pożądany wygląd, zapisz sobie, ile płytek potrzeba i gdzie mają się znaleźć. Rozmieszczasz kafelki na podłodze partiami, rozpoczynając zawsze od ściany umieszczonej najdalej od wyjścia (przeciwległej ściany od drzwi do pomieszczenia). Pierwszy rząd przy układaniu płytek na posadzce zawsze musi być wykonany z pełnych kafelek. Pamiętaj też, żeby przy docinaniu płytek dopasowywać je do reszty kompozycji i korzystać wówczas z maszynki do cięcia – ręcznej lub elektrycznej.

Kiedy będziesz dopasowywać płytki z ostatniego rzędu, zachowaj pewną przerwę pomiędzy nimi a ścianą. To niezbędna dylatacja. Po przycięciu płytki trzeba wypiłować jej powierzchnię tak, by była gładka. Zaokrąglone, profilowane kształty wykonasz wiertłem węglowym.

Ważnym etapem układania płytek na posadzce jest staranne przygotowanie do tego celu podłoża, co przyspieszy i ułatwi prace glazurnicze. Trzeba oczyścić podłoże z wszelkich pyłów, tłustych plam i w miarę wyrównać poziom, np. przy użyciu wylewki samopoziomującej. Po zagruntowaniu powierzchni podłogi, co pozwoli na zmniejszenie jej nasiąkliwości i zwiększenie przyczepności zaprawy klejącej, można rozpocząć układanie płytek według wcześniej ustalonego planu.

Jeśli układasz glazurę na podłodze w łazience czy w kuchni, gdzie podłogi narażone są na wilgoć, użyj odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej pod płytkami. Może być to folia w płynie lub specjalna zaprawa uszczelniającaHydroizolacja uchroni płytki przed oddzieleniem się od podłoża, jeśli w to miejsce przeniknie woda.

To może Cię zainteresować: Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając płytki ceramiczne?

Jak układać płytki na ścianie?

Właściwie układanie glazury na ścianie czy podłodze to praca wykonywana w podobny sposób. Na pewno inaczej wyrównuje się podłoże przed rozpoczęciem klejenia płytek. O ile przy podłogach możesz zastosować wylewkę wyrównującą samopoziomującą, o tyle przy ścianach konieczne jest wykorzystanie zaprawy wyrównującej, którą nałożysz pacą, po czym przy użyciu poziomicy będziesz wyrównywał stopniowo ścianę. Szybkim sposobem na wyrównanie podłoża ściany jest wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych określonego rodzaju.

Podczas układania płytek na ścianie musisz planować ich rozmieszczenie, wykorzystując do tego sznurek, miarkę i poziomicę. Tak wyznaczysz pierwszy rząd płytek, który ułożysz równolegle do podłogi. Pamiętaj przy tym, by do wymiaru płytki w takim przypadku zawsze doliczyć wymiar spoiny. Układanie glazury zaczynasz od drugiego rzędu – pierwszy przykleisz na koniec. Przymocuj wkrętami profil, który przytrzyma skutecznie górne kafle na swoich miejscach.

Po rozrobieniu kleju możesz przystąpić do układania i klejenia kafelek. Jeśli powierzchnia ściany jest wyraźnie nierówna, wybierz klej grubowarstwowy, a na powierzchniach gładkich – klej cienkowarstwowy. Klej na płytki i powierzchnię ściany nałożysz szpachelką, następnie przeciągnij po nim zębatą szpachlą. Odstające kafle po przyklejeniu na ścianę dobij gumowym młotkiem. Także i w tym przypadku do układania płytek w odpowiedniej odległości względem siebie wykorzystasz krzyżyki dystansowe.

Układanie płytek – jak pozbyć się fugi z powierzchni płytek?

Jeśli nie chcesz martwić się śladami fug na powierzchni twoich świeżo ułożonych płytek, pamiętaj, aby usunąć pozostałości mokrą gąbką już po wykonaniu prac. Nie czekaj z tym, bo kiedy fugi całkowicie wyschną, o wiele trudniej będzie ci usunąć ich pozostałości.

Nie jest to jednak całkowicie niemożliwe, ale trudniejsze. Usuniesz ślady zaschniętych fug z wykorzystaniem specjalistycznych środków, które są zdolne rozpuścić zaprawę, a przy tym nie uszkodzić struktury płytek. Nie można dopuścić do kontaktu specjalnych środków z fugą, ponieważ może to spowodować powstanie przebarwień oraz wykruszeń – będziesz musiał wtedy ponownie fugować płytki.

Ile czasu zajmuje układanie płytek?

Tempo układania płytek zależne jest od wielu różnych kwestii, w tym od tego, jakie masz doświadczenie. Fachowcy, którzy trudnią się zawodowo remontowaniem domów i mieszkań, na pewno znacznie szybciej będą w stanie wykonać takie prace.

Ile trwa samodzielne układanie płytek? Może to potrwać nawet kilka dni, ale pamiętaj, żeby tak zaplanować czas ich układania, aby jedna cała ściana była położona w jednym dniu. Wtedy masz największe szanse na to, że płytki nie będą od siebie odstawać i utworzą jedną, estetyczną taflę. Najważniejsze jest planowanie projektu ułożenia płytekProjekt domu jednorodzinnego może zakładać wizualizacje, które zaprezentują, jak ułożyć glazurę. Można się takim projektem jak najbardziej posiłkować.

Układanie płytek – czy warto skorzystać z pomocy fachowca?

Nie zawsze pomoc fachowca będzie absolutnie niezbędna do położenia płytek tak, by były po prostu równe, ale wymagać to będzie najprawdopodobniej od ciebie poświęcenia swojego czasu – najpierw na nauczenie się podstawowych zasad układania glazury czy terakoty. Dopiero później będziesz mógł zacząć przygotowywać podłoże i zabierać się za klejenie płytek. Licz się z tym, że poświęcisz wiele swojego czasu na to, by płytki były położone równo i tworzyły idealnie płaską powierzchnię.

Na pewno w przypadku samodzielnego układania płytek jesteś w stanie zaoszczędzić – przy dużych powierzchniach możesz wypracować oszczędności nawet rzędu 50 zł na 1 mkw. Z drugiej strony pieniądze to nie wszystko. Jeśli absolutnie nie masz w tym doświadczenia doświadczenia i nigdy nie widziałeś „na żywo”, jak układane są kafelki, trudno ci będzie wykonać taką pracę samodzielnie i uzyskać pożądane efekty. Wówczas lepiej jednak zdać się na sprawdzonych i doświadczonych glazurników.

Gdzie jeszcze warto układać płytki?

Płytki najczęściej układa się w łazience – często na całych ścianach i podłogach. Glazura służy do wykańczania obudowy wanny czy brodzika oraz do obłożenia wnęk i utworzenia półek na kosmetyki. Trzeba wówczas pamiętać o zastosowaniu hydroizolacji pod płytki, ponieważ w łazience zawsze panuje wilgoć.

Prócz łazienek czy toalet płytki układane są także w salonach, w parze z zastosowanym tam ogrzewaniem podłogowym. Można je wykorzystać w przedpokoju, holu czy na podłodze w kuchni. Częstą praktyką jest wykorzystanie elementów glazury pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami.

Czy układanie płytek na balkonie czy tarasie to dobry wybór? Jak najbardziej, ale wówczas musisz wybrać odpowiednią glazurę – mrozoodporną, o wysokiej klasie ścieralności. Płytki klasyfikowane są według 5 klas ścieralności. Do łazienki nadają się takie o klasie ścieralności 3, a do pokoju dziennego czy właśnie na taras lub balkon – glazura o klasie ścieralności 3 i 4. Możesz też wykończyć glazurą garaż. Trzeba jednak wówczas wybrać odpowiednie płytki, zdolne do znoszenia bardzo dużych obciążeń, o klasie ścieralności 5.

Układanie płytek w garażu odbywa się w ten sam sposób jak w przypadku płytek w kuchni czy w łazience.

Jeśli wybierasz układanie płytek na schodach, przydadzą ci się odpowiednio żłobione płytki antypoślizgowe. One również powinny mieć wysoką klasę ścieralności.

Układanie płytek – jakich błędów należy unikać?

O błędzie można mówić bez wątpienia wtedy, gdy płytki położone są nierówno, bez użycia poziomicy. Okazuje się wówczas, że nie utworzą gładkiej ściany czy podłogi, tylko jedne kafelki będą wyżej, a drugie niżej od pozostałych. Jeśli jakaś płytka odstaje wyraźnie od reszty, możesz ją dobić do powierzchni gumowym młotkiem.

Wykorzystanie do tego celu zwykłego, metalowego młotka jest co najmniej niezalecane z prostej przyczyny – kafelek z pewnością pęknie. Gdy zauważysz, że jakaś płytka jest niżej niż pozostałe albo że kleju jest zdecydowanie za dużo, nie czekaj, aż wszystko wyschnie – poziom nie ulegnie zmianie. Lepiej zdejmij płytkę, dodaj lub usuń nadmiar kleju, a następnie przyklej z powrotem kafelki na ścianę czy podłogę, pamiętając o sprawdzeniu ich poziomu poziomicą.

Niewłaściwym działaniem jest zaniechanie czyszczenia płytek z kleju w czasie układania. Zanim klej na dobre zaschnie, trzeba go wyskrobywać nożem ze szczelin między płytkami, najlepiej na świeżo go usunąć, podobnie jak krzyżyki dystansowe. Resztki kleju z powierzchni płytek usuniesz bez trudu skrobakiem, pod warunkiem, ze zrobisz to w możliwie jak najkrótszym czasie.

Zbyt szybkie korzystanie ze świeżo ułożonej podłogi nie jest dobrym postępowaniem, ponieważ całość powinna wysychać przez dobę. To czas, w którym stabilizuje się nowa podłoga i wówczas nie należy po niej chodzić. Przy fugowaniu błędem jest wypełnienie powierzchni pomiędzy płytkami a ścianą, czyli dylatacji. Nie należy tego robić.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

REKLAMA
Zamknij