Torba narzędziowa Bosch w prezencie! 

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak układać płytki, by służyły latami? Niezbędne narzędzia, techniki i wskazówki

mężczyzna układa płytki na podłodze

Układanie płytek to czynność, z którą przy odrobinie zdolności manualnych i wiedzy, może poradzić sobie każdy. Jeśli więc chcesz się podjąć tego zadania, ale masz pewne obawy, poznaj zasady, dzięki którym dowiesz się, jak się do niego zabrać. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu podłoża, rozplanowaniu układu, wybraniu odpowiedniej metody, będziesz zadowolony z efektu, czyli równej i pięknej podłogi.

Wykańczanie domu wiąże się z koniecznością wybrania odpowiedniej metody na pokrycie podłóg i ścian. Jednym z najbardziej znanych sposobów są płytki. Mogą być one ułożone między innymi prosto, karo czy po skosie. Jakie zalety ma ta metoda wykańczania pomieszczeń? Jakie wyzwania wiążą się z układaniem płytek i jak przygotować się do wykonania tej czynności? Dowiedz się, jak układać płytki krok po kroku.

Techniki układania i dobór płytek w zależności od powierzchni

Układanie płytek podłogowych możliwe jest do wykonania samemu – wystarczy trzymać się określonych zasad, by całość prezentowała się solidnie i efektownie. Ważne jest, by poznać najważniejsze zasady układania płytek w zależności od wybranej powierzchni.

Jak prawidłowo układać płytki na podłogach?

Przed ułożeniem płytek najpierw dobrze skup się na ich wyborze. Przede wszystkim poznaj klasę ścieralności interesujących cię modeli – do pomieszczeń takich jak łazienka, poddawanych słabemu obciążeniu, można wybrać płytki o klasie ścieralności 3, natomiast do salonu, przedpokoju czy jadalni najlepiej kłaść płytki o klasie ścieralności 3 lub 4. 

Czytaj również: Jakie płytki do łazienki wybrać?

Jakie są jednak zasady układania płytek na podłodze? Bardzo ważnym etapem jest wyrównanie podłoża, najlepiej za pomocą samopoziomującej masy szpachlowej. Na podłożach o zwiększonej wilgotności trzeba też zastosować preparaty izolacyjne. Hydroizolacja uchroni płytki od oddzielania się od podłoża.

Przeczytaj więcej: Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

układanie płytek na podłodze gumowy młotek i mała paca

Układanie płytek na podłodze wygląda w ten sposób, że najpierw planujesz sobie wzór, a następnie układasz „na sucho” kafelki z wykorzystaniem sznurka pomiarowego. Kiedy już uzyskasz pożądany wygląd, zapisz sobie, ile płytek potrzeba i gdzie mają się znaleźć. Rozmieszczaj kafelki na podłodze partiami, rozpoczynając zawsze od ściany umieszczonej najdalej od wyjścia (przeciwległej ściany od drzwi do pomieszczenia). Pierwszy rząd przy układaniu płytek na posadzce zawsze musi być wykonany z pełnych kafelek. 

Kiedy będziesz dopasowywać płytki z ostatniego rzędu, zachowaj pewną przerwę pomiędzy nimi a ścianą. To niezbędna dylatacja. Odległość płytek od ściany powinna wynosić 1-1,5 cm.

Na podłogach można zastosować różne wzory – najczęściej inwestorzy zastanawiają się, czy układać płytki na mijankę czy prosto. Pamiętaj, że pierwszy sposób, choć prezentuje się bardzo estetycznie, będzie wiązał się z koniecznością cięcia większej liczby kafelek. O wzorach układania płytek przeczytasz więce w dalszej części artykułu.

Sprawdź również: Jakie płytki ceramiczne będą najlepsze?

Specyfika układania płytek ściennych

Jakie są zasady układania płytek na ścianie? Wykańczanie ścian wewnętrznych za pomocą płytek również wiąże się z odpowiednim przygotowaniem powierzchni. Przy ścianach konieczne jest wykorzystanie zaprawy wyrównującej, którą nałożysz pacą, po czym przy użyciu poziomicy będziesz wyrównywał stopniowo ścianę. Szybkim sposobem na wyrównanie podłoża ściany jest wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych określonego rodzaju.

Podczas układania płytek na ścianie musisz planować ich rozmieszczenie, wykorzystując do tego sznurek, miarkę i poziomicę. Tak wyznaczysz pierwszy rząd płytek, który ułożysz równolegle do podłogi. Pamiętaj przy tym, by do wymiaru płytki w takim przypadku zawsze doliczyć wymiar spoiny! Układanie glazury zaczynasz od drugiego rzędu – pierwszy przykleisz na koniec. Przymocuj wkrętami profil, który przytrzyma skutecznie górne kafle na swoich miejscach.

Po rozrobieniu kleju możesz przystąpić do układania i klejenia kafelek. Jeśli powierzchnia ściany jest wyraźnie nierówna, wybierz klej grubowarstwowy, a na powierzchniach gładkich – klej cienkowarstwowy. Klej na płytki i powierzchnię ściany nałożysz szpachelką, następnie przeciągnij po nim zębatą szpachlą. Odstające kafle po przyklejeniu na ścianę dobij gumowym młotkiem.

układanie płytek na ścianie

Istotne jest to, jak kłaść płytki na ścianę – od góry czy od dołu? Od dołu układaj kafelki wtedy, jeśli masz pewność, że wielkość powierzchni ściany jest dopasowana do samych płytek i nie będzie trzeba ich docinać.

Na ścianie można układać przeróżne rodzaje i wymiary płytek. Choć często wybierane są płytki kwadratowe o wymiarach 45x45 cm, 60x60 cm i 90x90 cm, to można zdecydować się też na płytki prostokątne, np. o wymiarach 30x60 cm. Jak układać płytki 30x60 cm na ścianie? Prostokątne płytki można układać zarówno w poziomie,  jak i w pionie. Ciekawym rozwiązanie będzie też układ naprzemienny. Więcej o sposobach układania, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Może Cię zainteresować: Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni?

Układanie płytek na schodach

Często spotykanym rozwiązaniem w aranżacjach wnętrz jest też wykańczanie płytkami schodów. Taki materiał będzie prezentował się estetycznie przez długi czas. Zdecydować można się miedzy innymi na płytki gresowe, kamienne czy klinkierowe. Przy ich układaniu trzeba trzymać się kilu zasad. Zajrzyj do artykułu: "Jak układać płytki na schody?" i dowiedz się wszystkiego!

Płytki zewnętrzne na balkonie czy tarasie

Układanie płytek na balkonie trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego materiału – na zewnątrz najlepiej sprawdzą się płytki o najwyższej klasie ścieralności, mrozoodporne i antypoślizgowe. Najlepszym wyborem często okazuje się gres – jest on nie tylko trwały, lecz także mało nasiąkliwy.

taras wykończony płytkami

Układanie płytek na tarasie należy też poprzedzić sprawdzeniem, czy powierzchnia jest równa oraz czy ma odpowiedni spadek od ściany budynku do zewnątrz wyprofilowany na 1-2%. Warstwa spadkowa ma zapewnić swobodne spływanie wody.

Jeśli podłoże jest właściwie przygotowane, można przejść do układania płytek na tarasie „na sucho”. Krok ten pozwoli dobrze rozplanować ułożenie gresu. Przed przyklejeniem płytek na tarasie czy balkonie trzeba pamiętać też o warstwie hydroizolacji. Ważne jest też to, by pamiętać, że również inne materiały, jak np. klej do płytek, były dostosowane do panujących na zewnątrz warunków – stosowana chemia budowlana musi być mrozo- i wodoodporna.

Sprawdź również: Jak wybrać najlepszą podłogę na taras?

Jak przygotować się do układania płytek?

Układanie płytek to zadanie, do którego trzeba się koniecznie wcześniej przygotować. Tylko zaopatrując się w odpowiednie narzędzia, odpowiednio przygotowując podłoże, a także docinając płytki, można dobrze wykonać pracę. Ważne będzie też właściwe rozplanowanie płytek na podłodze, dzięki czemu unikniemy strat materiałów i nierównego wzoru.

Poznaj najważniejsze kroki, które pozwolą ci dobrze ułożyć płytki na wybranej powierzchni.

Narzędzia i materiały do układania płytek

Narzędzia i materiały glazurnicze są kluczowe w całym procesie układania płytek. Od wyboru odpowiednich będzie zależało między innymi to, ile trwa układanie płytek. Zadaniem narzędzi jest umożliwienie między innymi precyzyjnego cięcia czy utrzymania równej odległości między płytkami. Jak kłaść płytki i w co trzeba się zaopatrzyć?

narzędzia potrzebne do układania płytek gilotyna do cięcia glazury poziomica

Do układania płytek potrzebne będą przede wszystkim:

  • maszyna do przycinania płytek,
  • paca do rozprowadzania kleju i zaprawy,
  • młotek gumowy do dobijania płytek,
  • poziomica,
  • miara,
  • komplet krzyżaków dystansowych,
  • szpachla do fugowania,
  • gąbka glazurnicza.

Oczywiście będą też potrzebne pojemniki do mieszania zaprawy, klej do glazury, fuga, zaprawa wyrównująca, emulsja do gruntowania powierzchni. Dobrze jest też zaopatrzyć się w... linijkę i ołówek.

Przygotowanie podłoża pod płytki

Jest to krok, którego nie możesz pominąć – tylko odpowiednio przygotowane podłoże pod płytki zapewni trwałość całej powierzchni z glazury. Jak więc przygotować podłoże pod układanie płytek?

Przede wszystkim pierwszym etapem jest oczyszczenie całej powierzchni – należy usunąć z niej zabrudzenia, tłuszcz, resztki poprzednich płytek. Wystarczy zwykły odkurzacz, a następnie umycie ścian roztworem alkalicznym i wody.

Podłoże musi być równe i suche, dlatego wszelkie ubytki i nierówności trzeba po prostu wyrównać – najlepiej, używając samopoziomującej masy szpachlowej.

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża – ten etap wpływa na zwiększenie przyczepności płytek do podłoża, zabezpiecza też przed nadmiernym wchłanianiem wody. Do gruntowania trzeba wykorzystać specjalnie do tego przeznaczone emulsje.

Zasady cięcia płytek

Oczywiście niezbędnym krokiem w całym procesie układania płytek będzie ich cięcie w celu dopasowania do danego miejsca. Do przycinania płytek będą potrzebne specjalne narzędzia, np. gilotyna do płytek ceramicznych. Użycie specjalistycznych narzędzi zapobiegnie ryzyku pękania płytek.

Cięcie zawsze należy zaczynać od krawędzi. Przed wykonaniem tej czynności należy też dokładnie płytki zmierzyć, tak by idealnie je do siebie dopasować. Pytaniem, które się pojawia jest to, czy docinka płytek powinna być na dole czy na górze. Jeśli wiemy, że płytki nie zmieszczą się w całości na ścianie, trzeba układać je od góry do dołu, tak by docięte elementy znajdowały się właśnie na dole. Efekt wizualny będzie wtedy o wiele lepszy.

Fugowanie i wykańczanie prac

Fugowanie płytek jest istotnym krokiem, wykańczającym całą pracę. Przed nałożeniem wybranej fugi trzeba najpierw oczyścić przestrzenie miedzy płytkami. Spoiny wypełnia się po usunięciu krzyżaków, dystansowych.

fugowanie płytek

Zwróć uwagę:

Fugę trzeba dobierać do zaprawy klejowej. Na przykład: jeśli została użyta elastyczna zaprawa klejowa, musi być też wykorzystana elastyczna zaprawa do fug.

Warto też pamiętać o tym, że w przypadku kuchni czy łazienki najlepiej jest wybrać zaprawy do fug, które mają dodatkową ochronę przed grzybem i pleśnią. Zaprawę do fug nanosi się partiami, ukośnie w stosunku do położenia spoin. Zaprawę trzeba rozprowadzić bardzo dokładnie, tak by wypełniła wszystkie szczeliny. Do wykonania tej czynności potrzebne będą gumowa paca, a także gumowy ściągacz. Po odczekaniu kilku chwil nadmiar fugi trzeba usunąć namoczoną wodą gąbką.

Płytki bez fugowania? Poznaj płytki rektyfikowane!

Jakie są sposoby układania płytek?

Ilość sposobów, na jakie można układać płytki, jest wiele. Dobiera się je zależnie od wzoru na płytkach, kształtu pomieszczenia, powierzchni, ale również... umiejętności. Gdy brak Ci doświadczenia, skorzystaj z najprostszych sposobów - w przypadku płytek ściennych będzie to układanie płytek od góry ściany do dołu, prosto, bez wzoru albo z zachowaniem mijania się płytek ze sobą. Natomiast na podłodze kafle można ułożyć prosto lub na zrąb, co sprawdza się w szczególności w przypadku pomieszczeń w kształcie prostokąta. We wnętrzach o nieregularnych kształtach układa się często płytki w karo lub w kopertę.

łazienka wykończona płytkami prosto i na mijankę

Jeśli zastanawiasz się, jak ułożyć płytki, pomocne może okazać się przejrzenie najpopularniejszych wzorów, takich jak:

  • Układanie płytek sposobem prostym – to najpopularniejszy sposób na pokrycie glazurą podłogi czy ściany. Polega na tym, że kafelki układasz równolegle względem krawędzi ściany, w wyniku czego fugi pomiędzy nimi przecinają się pod kątem prostym. Możesz tak układać płytki kwadratowe czy prostokątne.
  • Układanie płytek w karo – płytki są układane pod kątem 45 stopni względem podłogi czy linii narożnika ściany. W tym ułożeniu ewentualne niedociągnięcia stają się mniej widoczne, ale powoduje ono jednocześnie większe straty materiału niż w układzie prostym. Najlepiej wybrać ułożenie płytek w karo, jeśli dysponujesz kwadratowymi płytkami. Układ ten sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

płytki ułożone na sposób karo

  • Układanie płytek w jodełkę – to dekoracyjny sposób układania płytek, sprawdzający się w przypadku długich, wąskich kafli. Układa się je na wzór klepek parkietu drewnianego, w wyniku czego glazura tworzy charakterystyczną jodełkę.

kafle ułożone na jodełkę

  • Układanie płytek na cegiełkę – cegiełka jest schematem układania płytek, który sprawdza się w szczególności na ścianach. Każdy kolejny rząd płytek układasz tak, że przesuwasz go o połowę długości płytki względem poprzedniego rzędu. Kafelki układane w ten sposób urozmaicą wnętrze i dobrze wpasują się do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu retro. Straty płytek są niestety dosyć duże w takim wypadku.

płytki ścienne ułożone na cegiełkę

  • Układanie płytek w kopertę – stosowane szczególnie w razie konieczności uzyskania spadku, np. na podłodze w łazience, pod prysznicem.

Ciekawym sposobem na układanie glazury jest zastosowanie schematu modułowego, który polega na połączeniu ze sobą płytek w różnych formatach. W ten sposób uzyskasz wyjątkowe efekty dekoracyjne, ale musisz dobrze zaplanować układ płytek, by stworzyły spójny i estetyczny obraz ściany czy podłogi.

6 zasad układania płytek

Układanie płytek na podłodze, choć z pewnością wymaga wiedzy i umiejętności, jest możliwe do wykonania nie tylko przez fachowców. Pamiętaj o najważniejszych zasadach układania płytek, by podłoga czy ściana cieszyła oka, była pozbawiona krzywizn i innych niedoskonałości.

  1. Zaplanuj układ płytek – przed wyborem odpowiednich materiałów, należy najpierw dokonać pomiarów i zaplanować cały układ. Wtedy najlepiej można dobrać rodzaj płytek, tak by uniknąć dużych strat materiałowych.
  2. Przygotuj podłoże – nawierzchnia, na której mają być ułożone płytki, powinna być wyczyszczona i odtłuszczona.
  3. Ułóż płytki na sucho – zanim płytki zostaną ułożone na ścianie czy podłodze, warto najpierw zaplanować wzór. Dzięki temu można mieć pewność, że dana kombinacja zmieści się na powierzchni i będzie wyglądała tak, jak chcemy.
  4. Najpierw układaj całe płytki – w pierwszej kolejności powinno się układać całe płytki, dopiero później docinać je tam, gdzie jest to konieczne.
  5. Prawidłowo przyklej płytki – za pomocą pacy umieszczasz na podłożu klej do glazury i rozprowadzasz go równomiernie pod płytką za pomocą szpachelki w ząbki. Uzyskasz powierzchnię, do której przyciskasz kafelki, po czym obijasz je na całej powierzchni równomiernie gumowym młotkiem. Pamiętaj, aby pomiędzy poszczególnymi płytkami zawsze wkładać krzyżyki dystansowe i sprawdzać za pomocą poziomicy, czy każda z nich jest ułożona równo i czy nie odstaje od pozostałych.
  6. Zachowaj szczeliny dylatacyjne – przy ich braku płytki będą narażone na pękanie. Szczeliny dylatacyjne trzeba zachować w  miejscach, gdzie łączą się płaszczyzny ścian i podłogi.

Sprawdź: Płytki heksagonalne - jakie jest zastosowanie płytek sześciokątnych w aranżacji wnętrz?

Jakich błędów unikać podczas układania płytek?

  1. Układanie płytek bez poziomicy - nierówna powierzchni gwarantowana. Płytki albo nie utworzą gładkiej ściany bądź podłogi, albo jedne kafelki będą wyżej, a drugie niżej od pozostałych. Jeśli jakaś płytka odstaje wyraźnie od reszty, możesz ją dobić do powierzchni gumowym młotkiem.
  2. Używanie zwykłego, metalowego młotka zamiast gumowego do dobijania kafelek - płytka z pewnością pęknie. Gdy zauważysz, że jakaś płytka jest niżej niż pozostałe albo że kleju jest zdecydowanie za dużo, nie czekaj aż wszystko wyschnie – poziom nie ulegnie zmianie. Lepiej zdejmij płytkę, dodaj lub usuń nadmiar kleju, a następnie przyklej z powrotem kafelki na ścianę czy podłogę, pamiętając o sprawdzeniu ich poziomu poziomicą.
  3. Pozostawianie kleju na płytkach w czasie układania - zanim klej na dobre zaschnie, trzeba go wyskrobywać nożem ze szczelin między płytkami. Najlepiej usunąć go "na świeżo", podobnie jak krzyżyki dystansowe. Resztki kleju z powierzchni płytek usuniesz bez trudu skrobakiem - pod warunkiem, ze zrobisz to w możliwie jak najkrótszym czasie.
  4. Zbyt szybkie korzystanie ze świeżo ułożonej podłogi - jeżeli nie chcesz nierówności na swojej nowej, wykafelkowanej podłodze, odczekaj jedną dobę, zanim na nią wejdziesz.
  5. Wypełnienie dylatacji pomiędzy płytkami a ścianą w czasie fugowania.

Łączysz płytki z panelami? Przeczytaj koniecznie: Jak połączyć płytki i panele?

łączenie paneli podłogowych z kaflami

Jak układać płytki krok po kroku?

Wierzymy, że po zapoznaniu sie z podstawowymi zasadami, układanie płytek nie będzie dla Ciebie już tak skomplikowaną czynnością. Pamiętaj, że pierwsze próby mogą nie być satysfakcjonujące, ale nie poddawaj się. Dzięki samodzielnemu wykonaniu prac możesz zaosczędzić część kosztów. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, zleć układanie płytek fachowcom. Ceny usług glazurniczych przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Poniżej ściaga dla Ciebie - prezentujemy etapy układania płytek krok po kroku:

  1. Oczyszczenie i wyrównanie podłoża.
  2. Gruntowanie podłoża.
  3. Dopasowanie płytek do podłoża.
  4. Klejenie płytek z pomocą krzyżyków dystansowych i poziomicy.
  5. Usunięcie nadmiar kleju i krzyżyków dystansowych zanim klej na dobre zaschnie.
  6. Czas na wyschnięcie płytek - podłoga lub ściana stabilizują się przez dobę.
  7. Fugowanie płytek z przetarciem mokrą gąbką na koniec.
  8. Wykończenie kafelek (montaż listew, cokołów).

Jak wyliczyć, jaka ilość płytek będzie potrzebna?

Problemem, zwłaszcza dla niedoświadczonych osób, które po raz pierwszy zamierzają położyć na podłodze czy ścianach w danym pomieszczeniu glazurę, jest określenie, jaka ilość płytek będzie potrzebna.

Aby obliczyć ilość płytek potrzebnych do wykończenia podłogi, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • zmierz powierzchnię pomieszczenia, które chcesz wyłożyć kafelkami;
  • zawsze dolicz około 10% na odpady i możliwe uszkodzenia - dobrą praktyką jest zakup jednego opakowania płytek na zapas.

Zachowaj wolne kafelki w piwnicy czy w pomieszczeniu gospodarczym na wypadek, gdyby jakaś się stłukła, będzie można ją zastąpić nową z zapasów.

Ile kosztuje układanie płytek?

Zanim fachowcy przystąpią do układania płytek, często muszą wykonać inne prace w domu lub mieszkaniu klienta. Jeśli remontujesz swoje mieszkanie i na podłodze lub ścianach są już stare kafelki, to w pierwszej kolejności trzeba będzie je skuć. Koszt takich prac to około 50 zł za m2 skuwania płytek na podłodze i około 60 zł za m2 skuwania płytek ze ścian.

A ile kosztuje układanie płytek? Cennik firm budowlanych i remontowych zazwyczaj uwzględnia różne techniki układania płytek. Tańsze będzie położenie glazury w układzie prostym niż w karo. Cena za układanie płytek na ścianie w trybie prostym wynosi około 90–100 zł za m2. Natomiast jeśli zdecydujesz się na ułożenie podłogi w karo, to cena za robociznę wzrośnie do około 130–160 zł za m2.

Poniżej znajduje się tabela z aktualnymi kosztami skuwania i układania płytek:

Rodzaj pracy Koszt (zł/m²)
Skuwanie płytek na podłodze 50
Skuwanie płytek ze ścian 60
Układanie płytek na ścianie (prosto) 90–100
Układanie płytek na podłodze (karo) 130–160

Pamiętaj! Planując remont, warto uwzględnić te koszty i odpowiednio przygotować budżet. Pamiętaj, że ceny mogą się różnić w zależności od regionu oraz doświadczenia ekipy remontowej.

ofe-5847238-69857 w-69857

Najczęstsze pytania dotyczące układania płytek wraz z naszymi odpowiedziami

Układanie płytek wiąże się z wieloma kwestiami i powstawaniem wielu pytań. Zapoznaj się z odpowiedziami na najczęstsze z nich!

Dlaczego płytki pękają na ogrzewaniu podłogowym?

Płytki na ogrzewaniu podłogowym mogą pękać z wielu różnych powodów. Do najczęstszych zalicza się: zjawisko rozszerzania materiałów, niewłaściwy montaż systemu ogrzewania podłogowego, nierównomierny rozkład obciążeń, skutkujący nadmiernym naciskiem na płytki, złe uszczelnienie systemu ogrzewania, które wiąże się z przedostawaniem wilgoci do płytek.

Czy można kłaść płytki na płytki?

Przy spełnieniu odpowiednich warunków można położyć nowe płytki na stare płytki – przede wszystkim nie mogą się one ruszać, odpadać od ściany, czyli muszą tworzyć stabilną powierzchnię. Również fuga powinna być czysta i bez uszkodzeń. Przed położeniem nowych płytek na stare koniecznie trzeba dokładnie wyczyścić wcześniejszą powierzchnię, a także dobrze ją zmatowić. Trzeba też pamiętać o tym, by spoiny nowej warstwy płytek nie pokrywały się ze spoinami warstwy starej.

Sprawdź także: Od czego zacząć i jak malować płytki?

Ile czasu zajmuje układanie płytek?

Może to potrwać nawet kilka dni, ale pamiętaj, żeby tak zaplanować czas ich układania, aby jedna cała ściana była położona w jednym dniu. Wtedy masz największe szanse na to, że płytki nie będą od siebie odstawać i utworzą jedną, estetyczną powierzchnię.

Układanie płytek – najpierw ściana czy podłoga?

W ponieszczeniach, w których planujesz układanie płytek zarówno na podłodze, jak i na ścianach, najpierw wykonaj glazurowanie ścian, a dopiero po tym ułóż kafle na podłodze.

Jak pozbyć się fugi z powierzchni płytek?

Nie czekaj i usuń pozostałości fugi mokrą gąbką zaraz po wykonaniu prac. Kiedy fugi całkowicie wyschną, o wiele trudniej będzie usunąć ich pozostałości. Śladów zaschniętych fug można pozbyć się przy użyciu specjalistycznych środków, które są zdolne rozpuścić zaprawę, ale nie uszkadzają struktury płytek. Nie można jednak dopuścić do ich kontaktu z fugą - mogą doprowadzić do przebarwień fugi lub jej wykruszenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jakie zalety mają zlewy granitowe?
23.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jakie zalety mają zlewy granitowe?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!
Sponsorowane
Jakie zalety mają zlewy granitowe?
23.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jakie zalety mają zlewy granitowe?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

REKLAMA
Zamknij