🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Planujesz wymianę okien lub jesteś dopiero na etapie budowy domu i zastanawiasz się, czy wybrać okna drewniane, czy plastikowe? Twój wybór będzie miał duży wpływ nie tylko na trwałość i efektywność energetyczną okien, ale również na koszt instalacji oraz sposób konserwacji. Porównaliśmy dla Ciebie dwa najpopularniejsze materiały do produkcji ram okiennych. Sprawdź, który z nich warto wybrać.

Okna drewniane i okna plastikowe - charakterystyka

Zadajesz sobie pytanie, co lepiej pasuje do Twojego projektu domu — okna drewniane czy plastikowe? Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się nieco więcej na ich temat. Mimo że zostały wykonane z dwóch zupełnie różnych materiałów, łączą je pewne cechy, a jedną z nich jest współczynnik infiltracji.

Polskie normy określają, ile maksymalnie może wynosić współczynnik przepuszczalności powietrza w oknach, które trafiają do sprzedaży. Od 1 stycznia 2009 roku, po dokonaniu zmian w Prawie budowlanym, wynosi on nie więcej niż 0,3 m3/(mhdaPa2/3). Wartość ta dotyczy wszystkich okien, niezależnie od producenta czy materiału, z którego zostały wykonane.

Drugą cechą wspólną jest współczynnik izolacyjności Rw. Ten parametr określa, w jakim stopniu okna tłumią hałas z zewnątrz. Jeśli więc chcesz kupić takie, które sprawią, że w Twoim domu zapanuje absolutna cisza, przed zakupem sprawdź współczynnik izolacyjności, a nie materiał, z którego zostały wykonane.

Ostatni wskaźnik to system antywłamaniowy. Możesz w niego wyposażyć wszystkie okna, zarówno te drewniane, jak i plastikowe. 

Okna drewniane czy plastikowe

Okna drewniane i plastikowe — czym się różnią?

Okna plastikowe i drewniane na pierwszy rzut oka różnią się od siebie wyglądem i estetyką. Jeszcze do niedawna mówiło się, że ramy wykonane z tworzywa sztucznego wytrzymują znacznie mniej czasu, niż te stworzone z naturalnych surowców, ale najnowsze rozwiązania pokazują, że nie do końca jest to prawda. Poniżej przedstawiliśmy największe różnice, jakie zachodzą pomiędzy oknami drewnianymi a plastikowymi.

Okna drewniane Okna plastikowe
Koszt Są droższe, szczególnie te wykonane z drewna bukowego. Zdecydowanie tańsze rozwiązanie, które jednocześnie zapewnia podobne parametry użytkowe.
Sposób konserwacji Raz do roku należy przetrzeć ramę specjalnym mleczkiem do konserwacji okien lub też pastą do drewna, aby odświeżyć powłokę i zamknąć mikropęknięcia. Dzięki temu wnikanie wilgoci będzie utrudnione. Nie wymagają regularnej konserwacji.
Naprawa Można naprawić nieduże uszkodzenia ramy. Nie można ich naprawić czy też odmalować, w momencie, gdy ulegną powierzchniowym uszkodzeniom.
Żywotność

Nawet do 50 lat przy odpowiedniej konserwacji.

Żywotność wynosi około 30 lat.
Kolorystyka Można dowolnie zmienić ich kolor. Plastikowych profili nie można malować, jednak można kupić specjalną okleinę i za jej pomocą zmienić kolor ramy.

Mówi się, że okna plastikowe są też zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć niż te wykonane z drewna. Pomimo występujących różnic, przy prawidłowej pielęgnacji i konserwacji, oba rodzaje ram zapewnią porównywalne parametry użytkowe. 

Jakie wspólne cechy mają okna drewniane i plastikowe?

Jeśli cały czas zastanawiasz się jakie okna drewniane czy plastikowe wybrać, to odpowiadamy, że oprócz kilku widocznych różnic, omawiane rodzaje wyróżniają się też paroma wspólnymi cechami. Przede wszystkim mogą mieć zbliżoną wartość współczynnika infiltracji oraz izolacyjności Rw, o którym pisaliśmy wcześniej. Obie ramy można też bez problemu wyposażyć w systemy antywłamaniowe, a dodatkowo wyróżniają się tym samym stopniem trudności montażu.

Okna drewniane i plastikowe dostępne są w podobnych rozmiarach — maksymalna wysokość sięgająca nawet 250 cm, a szerokość 150 cm, co sprawia, że idealnie dopasują się do małych otworów w mieszkaniach czy też mogą wypełnić znaczną część ściany w Twoim domu. 

Sprawdź: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Okna drewniane czy plastikowe — ile kosztują?

Porównanie okien drewnianych i plastikowych sprawiło, że zauważyliśmy, iż największą różnicę w obu surowcach stanowi koszt. Okna drewniane są droższe od tych plastikowych średnio o 15%, jednak wybierając te stworzone z bardziej pospolitego drewna, możesz nieco zaoszczędzić. 

Zdecydowanie najdroższe są okna drewniane dębowe oraz modrzewiowe, które wyróżniają się bardzo dobrą odpornością na działanie atmosferyczne. Zauważalnie tańsze są okna świerkowe i sosnowe, które są najpopularniejszym rodzajem produkowanym w Polsce.

Montaż okien drewnianych i plastikowych — co warto wiedzieć?

Montaż okien drewnianych i plastikowych wygląda w zupełności tak samo. Ewentualna różnica może jedynie wynikać z faktu, że w jednym przypadku okna wymieniane są po demontażu starych, a w innym osadzane pierwszy raz w nowym budynku. Montaż warto zlecić wykwalifikowanej firmie, która nie tylko prawidłowo osadzi okna, ale również zadba o prawidłową aplikację pianki uszczelniającej czy przyklejanie paroszczelnej taśmy. Dopiero prawidłowo zamontowane i ocieplone okno będzie spełniało wszystkie swoje funkcje. 

Okna drewniane i plastikowe a wygląd

Okna drewniane zdaniem większości są zdecydowanie ładniejsze od tych plastikowych. Dodają wnętrzu niesamowitego ciepła oraz sprawiają, że staje się ono bardzo przytulne. Szczególnie estetycznie wyglądają te pokryte transparentną powłoką, spod której widać kolor drewna oraz charakterystyczny układ słojów. Ramy wykonane z naturalnych surowców idealnie komponują się z drewnianymi meblami czy podłogami, wykonanymi z tych samych surowców.

Okna PCV są zasadniczo częściej wybierane, dlatego niektórym mogą kojarzyć się z pewnego rodzaju pospolitością. Dzięki temu, że można je ozdobić okleiną w dowolnym kolorze, stalowe czy szare świetnie wyglądają zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym, czy minimalistycznym. 

Dowiedz się więcej: Jaki projekt domu wybrać — nowoczesny czy klasyczny?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien drewnianych?

Przymierzasz się do zakupu okien drewnianych? Cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. Sprawdź, z jakiego rodzaju drewna wykonane zostały ramy okienne. W Polsce najczęściej będzie to sosna, gdyż jest to surowiec o dobrej twardości, a jednocześnie bardzo łatwo dostępny, a przy tym niedrogi. Nieco droższym rozwiązaniem będzie buk. Najdroższe okażą się za to okna dębowe. Nie można jednak odmówić im solidności i świetnego wyglądu.

Drugi ważny czynnik to grubość profili. Aby okna można było uznać za trwałe, powinny mieć przynajmniej 3 mm szerokości. Równie istotny okaże się współczynnik przenikania ciepła Uw. Musisz zdawać sobie sprawę, że okna odpowiadają za nawet 15-25% strat ciepła w domu. Jeśli zatem chcesz je zminimalizować, sprawdź dokładnie specyfikację techniczną danych okien. Współczynnik przenikania ciepła dla okien drewnianych wynosi zazwyczaj między 1,4 – 0,7. Im jest niższy, tym lepiej.

Wybierając okna drewniane, warto zwrócić także uwagę na rodzaj okucia. To od niego zależy, czy otwieranie i zamykanie okien będzie wygodne. Tutaj nie należy oszczędzać, produkty renomowanej marki będą najlepszym wyborem. Taki wybór pozwala na użytkowanie okien przez długie lata. Cena okien drewnianych jest nieco wyższa od plastikowych. Koszt ich zakupu uznawany jest zresztą za ich największą wadę. Trudno jednak oczekiwać, że naturalny surowiec będzie tani.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien plastikowych?

A jak wygląda kwestia wyboru okien z PCV? Cennik z pewnością jest w tym przypadku znacznie korzystniejszy. Cena okien plastikowych z pozoru może wydawać się o wiele niższa od okien drewnianych. Dlaczego tylko z pozoru? Jeśli zależy Ci na dobrych parametrach, to i za okna plastikowe zapłacisz całkiem sporo. Na tym elemencie domu nie należy przesadnie oszczędzać.

Na co musisz zwrócić uwagę, wybierając okna plastikowe? Na pewno na ich trwałość. Jeszcze 20 lat temu okna z PCV nie były produktami najwyższej jakości, dlatego też ich wytrzymałość pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie to się zmieniło, a dobre okna plastikowe powinny posłużyć przez ok. 30 lat bez utraty na funkcjonalności. Przed ich zakupem warto sprawdzić także jakiej pielęgnacji będą wymagać.

Także i w tym przypadku istotny jest współczynnik przenikania ciepła. Jeśli zależy Ci na oknach energooszczędnych, to musisz dopilnować, aby wysokość współczynnika Uw nie była wyższa niż 1,3 W/m2K. Miej jednocześnie na względzie, że montaż okien z PCV może okazać się dość trudnym zadaniem, dlatego to zadanie koniecznie należy powierzyć specjalistom.

Okna drewniane czy plastikowe

Wybierasz gwarancję bezpieczeństwa i zaufanego producenta.

Stwórz piękne i harmonijne wnętrze, które zapewni Ci ciepło, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. W Oknoplast stawiamy na trwałość produktu, jakość wykonania i wiarygodność marki. Od ponad 25 lat rozwijamy technologię naszych produktów i budujemy zaufanie naszych klientów. Poznaj nasze okna, drzwi, rolety i bramy. Stwórz z nami swój wymarzony dom.

Dowiedz się więcej na Oknoplast!

Różnica w konserwacji okien drewnianych i plastikowych

Różnice w konserwacji okien drewnianych i plastikowych są ogromne. Te wykonane z PCV najczęściej wystarczy przetrzeć mokrą szmatką z delikatnym detergentem, a szyby umyć środkiem do tego przeznaczonym. Okna drewniane wymagają więcej pracy, a zaniedbanie tego obowiązku, może skutkować poważnymi problemami w ich funkcjonowaniu. 

Jak dbać o okna drewniane?

Drewno jest surowcem naturalnym, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Jak wygląda pielęgnacja okien drewnianych? Przede wszystkim powinna być regularna. Co to oznacza? Ok. 2-3 razy w roku trzeba oczyścić ramy z kurzu i brudu. Wystarczy użyć jedynie wody i środka do czyszczenia powierzchni drewnianych. Dzięki temu zabrudzenia nie uszkodzą powłoki lakierniczej. Alternatywnie wykorzystać można płyn do mycia naczyń, o ile nie zawiera w swoim składzie amoniaku. Raz na kilka miesięcy warto również naoliwić ruchome części okna.

Co, gdy powłoka lakiernicza została już nieco uszkodzona? Wówczas najlepiej przeszlifować miejsce uszkodzenia papierem ściernym, a następnie nałożyć w to miejsce powłokę malarską. Jej odnowienie powinno nastąpić średnio co 3-5 lat. Takie działanie spowodują, że okna drewniane będą odpowiednio chronione, a co za tym idzie, utrzymają dobry wygląd przez długie lata.

Konserwacja i pielęgnacja okien plastikowych

Pielęgnacja okien plastikowych wydaje się znacznie łatwiejsza od okien drewnianych. W tym przypadku wystarczy je co jakiś czas umyć mokrą szmatką lub gąbką z odrobiną detergentu do czyszczenia. Przynajmniej raz w roku dobrze jest przetrzeć uszczelki smarem silikonowym.

Smar zastąpić można ewentualnie wazeliną techniczną. Należy jednak robić to delikatnie, aby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej okuć. Konserwacja okien plastikowych sprowadza się zatem tylko do kilku czynności w roku, przy czym większość z nich można przeprowadzić środkami, które zazwyczaj posiadasz w domu.

Wady i zalety okien drewnianych oraz plastikowych

Nadal nie wiesz, na który rodzaj okien się zdecydować? Najlepiej przyjrzeć się zatem zaletom i wadom zarówno okien drewnianych, jak i również plastikowych.

Okna plastikowe

Wady Zalety
 • Estetyka (dla niektórych osób ich wygląd stanowi pewien minus).
 • Problem z naprawą uszkodzeń lub zarysowań ramy. 
 • Wysoka szczelność co może być zarówno zaletą, jak i wadą (mogą powodować osadzanie się pary wodnej na szybach).
 • Łatwość codziennej pielęgnacji (okna plastikowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze).
 • Duża odporność na warunki atmosferyczne. 
 • Trwałość (PCV to materiał, który wytrzyma próbę czasu, dzięki czemu Twoje okna nie tracą na wyglądzie).
 • Koszt — są zdecydowanie tańsze niż okna drewniane.

Okna drewniane

Wady Zalety
 • Konieczność regularnej konserwacji. 
 • Drewno jest bardziej podatne na gnicie, inwazję termitów oraz pękanie lub wypaczanie pod wpływem ciepła i wilgoci.
 • Wyższy koszt w porównaniu do okien plastikowych.
 • Wygląd (drewno uważane jest za najbardziej estetyczny spośród materiałów okiennych).
 • Możliwość szybkiej zmiany koloru poprzez pomalowanie lub zabarwienie.
 • Wysoka zdolność do utrzymania ciepła — drewniana rama działa jak świetny izolator, utrzymując ciepło i zimne powietrze nawet w środku zimy.
 • Zastąpienie starych okien drewnianymi może również obniżyć rachunki za energię.

Kiedy warto zdecydować się na okna drewniane?

Okna drewniane to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób, które nade wszystko cenią sobie estetykę i niestraszna jest im okresowa specjalistyczna konserwacja. Ramy wykonane z surowców naturalnych świetnie dopasują się do wnętrz domów, w których mieszkają miłośnicy ekologii i naturalnych materiałów. Okna drewniane mogą też stanowić swoistą ozdobę mieszkań urządzonych w stylu klasycznym czy tradycyjnym. Niewątpliwą zaletą jest ich trwałość, dlatego świetnie nadadzą się w wielopokoleniowym domu, w którym posłużą przez długie lata. 

Kiedy zdecydować się na okna plastikowe?

Okna plastikowe przez wielu uważane są za budżetowy standard. Proste, nienarzucające się, rzadko stanowią ozdobę domu. Mają jednak mnóstwo niezaprzeczalnych zalet, które dowodzą, że okna PCV idealnie odgrywają swoją rolę. Jeszcze do niedawna na rynku dostępne były jedynie te z białą ramą, a teraz bez problemu znajdziesz takie w kolorze szarym czy antracytowym, które dopasują się do wnętrz nowoczesnych, loftowych czy minimalistycznych.

Dla osób niezdecydowanych świetnym rozwiązaniem mogą być okna plastikowe w kolorze drewna. Na rynku dostępne są okna w odcieniach złotego dębu czy orzecha. W ten sposób z łatwością połączysz pozytywne cechy okien PCV z niezaprzeczalną estetyką drewnianych ram.

Okna drewniane czy plastikowe

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Okna
okna ze szprosami
17 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami dla jednych stanowią symbol elegancji i luksusu, dla innych...

Okna
Jakie powinny być nowoczesne okna?
15 września 2021 r. Partner .

Jakie powinny być nowoczesne okna?

Okna montowane w nowoczesnych budynkach powinny móc sprostać wymaganiom naszego codziennego życia. Muszą nie tylko efektow...

Okna
Parapety drewniane
7 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Drewno to tworzywo ponadczasowe, nie poddające się zmieniającym trendom. Nic więc dziwnego, że także parapety drewniane ci...

Okna
Okno narożne
2 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okno narożne – czy okno narożne w kuchni lub w salonie to dobry pomysł?

Okno narożne to nowoczesny typ okna panoramicznego. Dobrze sprawdza się w dom...

Okna
okna ze szprosami
17 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okna ze szprosami – gdzie się sprawdzą? Poznaj zalety i wady okien ze szprosami

Okna ze szprosami dla jednych stanowią symbol elegancji i luksusu, dla innych...

Okna
Jakie powinny być nowoczesne okna?
15 września 2021 r. Partner .

Jakie powinny być nowoczesne okna?

Okna montowane w nowoczesnych budynkach powinny móc sprostać wymaganiom naszego codziennego życia. Muszą nie tylko efektow...

Okna
Parapety drewniane
7 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Drewno to tworzywo ponadczasowe, nie poddające się zmieniającym trendom. Nic więc dziwnego, że także parapety drewniane ci...

Okna
Okno narożne
2 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Okno narożne – czy okno narożne w kuchni lub w salonie to dobry pomysł?

Okno narożne to nowoczesny typ okna panoramicznego. Dobrze sprawdza się w dom...