Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu - jak to zrobić?

Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu - jak to zrobić?

Nie ulega wątpliwości, że drzwi to niezwykle istotny element każdego budynku. Zazwyczaj podczas jego wyboru skupiamy się wyłącznie na stylistyce, nie zastanawiając się nad ich rodzajem. To duży błąd, gdyż pomijanie istotnych aspektów konstrukcyjnych, może później okazać się trudne do naprawienia. Zawczasu zatem należy przemyśleć dobór drzwi, najlepiej jeszcze przed etapem aranżacji wnętrza. O czym trzeba pamiętać?

Drzwi to nie tylko skrzydła, ale i ościeżnica. Jej wygląd powinien współgrać ze stylem wnętrza i jednocześnie odpowiadać warunkom technicznym budynku. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak zamontować ościeżnicę stałą i jakich błędów wystrzegać się na tym etapie. Samodzielny montaż nie powinien być skomplikowanym zadaniem, jeśli dostosujesz się do poniższych wskazówek!

Ościeżnice drzwi - jak wybrać?

Ościeżnica to nieruchoma rama, która osadzona jest w otworze drzwiowym. To właśnie do niej montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe. Tego elementu nie sposób pominąć, co jednak istotne, nie znajdziesz go w komplecie wraz z drzwiami. Oznacza to więc, że ościeżnicę drzwi musisz wybrać samodzielnie. W jaki sposób to zrobić?

Wiele zależy od tego, na czym dokładnie Ci zależy. Na rynku znajdziesz listwy wykończeniowe o różnym kształcie. Co istotne, mogą się one łączyć pod różnym kątem. Ponadto, do dyspozycji masz okleiny naturalne, jak i imitujące np. drewno. Tak szeroka gama kolorystyczna sprawia, że łatwo możesz dobrać kolor pasujący do Twoich drzwi.

Sam wygląd drzwi to nie wszystko. Na co zatem musisz zwrócić uwagę przy wyborze ościeżnicy drzwi? Z pewnością na kierunek otwierania drzwi. Nie pomyl się i pamiętaj - prawe skrzydło drzwiowe posiada zawiasy po prawej stronie podczas ich otwierania zaś lewe skrzydła poruszają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zaplanuj także rozłożenie kontaktów. Ma to duże znaczenie dla późniejszego umiejscowienia drzwi. W sklepach znajdziesz ościeżnice stałe i regulowane. Co je różni?

Ten artykuł może Cię zainteresować: Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Poznaj 5 praktycznych wskazówek

Ościeżnica stała i regulowana - co trzeba wiedzieć?

Ościeżnica stała to obecnie model najczęściej wybierany. Jego druga nazwa to ościeżnica blokowa. Kiedy się na nią zdecydować? Poleca się ją zwłaszcza do wnętrz, gdzie grubość ścian wynosi od 6 do 10 cm, czyli przede wszystkim w nowym budownictwie. W nieco starszych mieszkaniach lepszym rozwiązaniem mogą okazać się ościeżnice regulowane. Ma to związek z faktem, że ściany w nich mają najczęściej różne grubości, które ciężko przewidzieć. Jednak nawet, gdy ściany mają podobne grubości, to odpowiednie dopasowanie wszystkich elementów bywa problematyczne. 

Warto jednocześnie wiedzieć, że aby dopasować ościeżnicę regulowaną, ściana powinna posiadać przynajmniej 7,5 cm grubości. Jej zaletę stanowi łatwy montaż. Nie w każdym miejscu da się jednak ją zamontować. Problem ten występuje szczególnie, gdy drzwi znajdują się na styku dwóch ścian prostopadłych. 

Decydując się na ościeżnicę dobierz ją do rodzaju drzwi, np. drzwi przesuwnych: Wewnętrzne drzwi przesuwne – co trzeba o nich wiedzieć i jak je wybrać?

Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu

Narzędzia niezbędne do montażu ościeżnicy drzwi

Zanim zabierzesz się za montaż ościeżnicy drzwi, warto przygotować się w konkretne narzędzia. Większość z nich okaże się niezbędna do tego rodzaju pracy. Co zatem będzie potrzebne? Na Twojej liście nie może zabraknąć:

  • poziomicy,
  • wiertarki udarowej,
  • młotka,
  • przymiaru kątowego,
  • klina drewnianego,
  • wkrętaka krzyżowego, 
  • niskorozprężnej pianki montażowej,
  • taśmy,
  • silikonu przeznaczonego do mocowania drewnianych listew maskujących,
  • piłki ręcznej.

Co istotne niezależnie, czy montujesz ościeżnicę stałą czy regulowaną, w pierwszy etapie musisz wykonać te same prace. Podstawa to odpowiednie złożenie wszystkich elementów. 

Przygotowanie do montażu ościeżnic drzwi - od czego zacząć?

Masz już niezbędne narzędzia i wybrałeś drzwi wewnętrzne? Zastanawiasz się jak zamontować drzwi z ościeżnicą stałą? Najpierw musisz przygotować się do montażu. Podstawa do szczegółówe przeczytanie instrukcji montażowej. Powinna ona zostać dołączona do ościeżnicy. Wiele osób ten krok pomija, co później sprawia, że praca się wydłuża bez potrzeby. Każdy rodzaj ościeżnicy montuje się nieco inaczej, dlatego instrukcja z pewnością okaże się przydatna. 

Teraz pora na rozłożenie ościeżnicy. Musisz wiedzieć, że najczęściej dostępna jest w kilku elementach, które trzeba ze sobą połączyć. Przydatny będzie w tym celu szybkowiążący klej montażowy. Podczas klejenie połóż ościeżnicę na równym podłożu. W przypadku klejenia na podłodze, która jest już wykończona, nie zapomnij o jej zabezpieczeniu. Kiedy tylko klej wyschnie (zazwyczaj trwa to ok. godziny) wpasuj ościeżnicę w otwór drzwiowy.

Prawidłowy montaż ościeżnicy w otworze drzwiowym - jak to zrobić?

Ościeżnica znajduje się już w otworze drzwiowym? Świetnie! To znaczy, że montaż jest już rozpoczęty. Podczas dopasowywanie ościeżnicy nie wykonuj gwałtownych ruchów, cały ten proces powinien przebiegać łagodnie, gdyż łatwo o uszkodzenie krawędzi. Jeśli nie chcesz aż tak zwracać na to uwagi, to zabezpiecz je wcześniej, chociażby papierową taśmą.

Kiedy ościeżnica zostanie już wpasowana, trzeba ponownie sprawdzić jej wymiary, a ewentualne odchylenia usunąć. Zrobiłeś to? W takim razie pora na stabilizację ościeżnicy. Do tego celu przydadzą się drewniany kliny. Po zakończonej czynności pion oraz poziom najlepiej zweryfikować jeszcze raz. Nierówności nawet niewielkie, mogą zepsuć cały efekt i funkcjonalność.

Stabilizacja to ważny krok, lecz z pewnością nie ostateczny. Niezbędne będzie jeszcze jej rozparcie. Jak to zrobić? Używając drewnianych listew, które zostaną zamontowane na dole oraz na środku ościeżnicy. Tak krok sprawi, że nie będzie podatna na żadne odchylenia. Ponowne sprawdzenie pionu i poziomu nie zaszkodzi. Musisz zdawać sobie sprawę, że każda czynność może mieć wpływ na położenie ościeżnicy, dlatego monitoruje na bieżąco.

Jeśli uznasz, że ościeżnica zamontowana jest odpowiednio, to możesz sięgnąć po piankę uszczelniające. Powoli nałóż ją w każdą wnękę znajdującą się między ościeżnicą, a ścianą. Na dole dobrze zastosować dodatkową warstwę silikonu? Dlaczego ma to znaczenie? Jest to miejsce szczególnie podatne na działanie wilgoci. Musisz nieco odczekać aż pianka stwardnieje. Najlepiej, gdy poczekasz od 24 godziny. Kiedy to już nastąpi, usuń kliny mocujące.

Po zakończonym montażu zauważyłeś nieestetyczne szczeliny z widoczną pianką montażową? Nic nie szkodzi, to zdarza się bardzo często. W takim przypadku wystarczy je schować pod listwami wykończeniowymi. To zadanie nie będzie trudno i nie powinno zająć zbyt wiele czasu.

Ostatni krok montażu ościeżnicy to zamontowanie skrzydeł drzwiowych na zawiasach. Jak zatem możesz się przekonać montaż drzwi zewnętrznych z ościeżnicą stałą to proces, który zajmuje trochę czasu, lecz nie powinien okazać się trudny do zrealizowania.

Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu

Czego należy unikać przy montażu ościeżnicy?

Przy montażu ościeżnicy łatwo o popełnienie błędu. Aby go uniknąć musisz działać powoli i dokładnie. Z pewnością nie należy wmurowywać ościeżnicy bezpośrednio ścianę. Jeśli się na to zdecydujesz, będziesz mieć ogromny problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu, może okazać się to niemożliwe. Na uwadzę mieć jednocześnie fakt, że ościeżnice drewniane nieco zmieniają kształt podczas użytkowania. Jeśli wmurujesz je w ścianę, to może dojść do mikropęknięć. 

Czego jeszcze nie powinieneś robić podczas montażu ościeżnicy? Nie należy sklejać ościeżnicy na nierównym podłożu, gdyż wówczas może po prostu dojść do wykrzywienia. Utrzymanie kątów prostych w jej poszczególnych elementach będzie bowiem bardzo trudnym zadaniem, który po zaschnięciu kleju, nie łatwo naprawić. Klejenie powinno przebiegać w pomieszczeniu, do którego nie docierają intensywne promienie słoneczne. Na czas klejenia lepiej zatem opuścić żaluzje. Nagrzany klej może wypłynąć, co znacząco osłabi trwałość połączeń.

Sposób na udany montaż to zapoznanie się z instrukcją i nie pomijanie żadnego z kroków. Warto uzbroić się przy tym w cierpliwość. Niektóre czynności będą wymagać czekania, np. wyschnięcie kleju. 

Ościeżnica ma duże znaczenie dla wyglądu Twoich drzwi. Najczęściej dopasowuje się ją do ich kolorystyki i stylu, aby uzyskać spójny efekt. Jednak nawet najlepiej dobrana ościeżnica może prezentować się niezbyt dobrze, jeśli nie zadbasz o to na etapie montażu. Nie spiesz się i nie pomijaj żadnego z kroków, a na pewno będzie zadowolony z rezultatów.

Przeczytaj nasze pozostałe poradniki dotyczące drzwi:
1. Drzwi z odwrotną przylgą, czyli postaw na funkcjonalność w swoim mieszkaniu
2. Drzwi gładkie czy z przeszkleniem? Który model wybrać?
3. Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy
Instalacje
Igłofiltry
24 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Dach
Śniegołapy

Nowości w tej kategorii

Drzwi wewnętrzne
Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?
16 czerwca 2021 r. Daria Rek

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełn...

Drzwi wewnętrzne
Płyta HDF – gdzie może być zastosowana?
5 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Płyta HDF – zastosowanie i wymiary płyty HDF

Płyta HDF to popularny materiał drewnopochodny, który można nazwać lepszą wersją standardowej płyty wiórowej. Z nowoczesny...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10 lutego 2021 r. Daria Rek

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
18 grudnia 2020 r. Diana Pidlesetska

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?
16 czerwca 2021 r. Daria Rek

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełn...

Drzwi wewnętrzne
Płyta HDF – gdzie może być zastosowana?
5 marca 2021 r. Adrianna Bartusik

Płyta HDF – zastosowanie i wymiary płyty HDF

Płyta HDF to popularny materiał drewnopochodny, który można nazwać lepszą wersją standardowej płyty wiórowej. Z nowoczesny...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10 lutego 2021 r. Daria Rek

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
18 grudnia 2020 r. Diana Pidlesetska

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...