Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Co oznacza budowa domu pod klucz i ile trwa ten proces?

Budowa domu pod klucz a budowa metodą gospodarczą

Budowa domu pod klucz cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ pozwala na odbiór budynku w zasadzie gotowego do zamieszkania. Jest to zatem wygodniejsza opcja od zamówienia domu w stanie deweloperskim, który wymaga wykonania jeszcze wielu prac wykończeniowych. Sprawdź, na czym dokładnie polega i ile kosztuje budowa domu pod klucz oraz kiedy warto się na nią zdecydować.

Co oznacza budowa domu pod klucz?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to znaczy budowa domu pod klucz. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu w systemie zleconym, czyli przez wybranego wykonawcę, możesz wybrać różny sposób jego wykończenia – albo w stanie deweloperskim, albo właśnie pod klucz.

Stan deweloperski oznacza, że odbierzesz budynek mający wykonane tynki wewnętrzne i zewnętrzne, drzwi wejściowe, okna i parapety, posadzkę betonową, a także rozprowadzone wszystkie instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą itp. Taki dom wymagać będzie zatem wielu prac wykończeniowych.

Alternatywą jest dom pod klucz – co to znaczy? W tym przypadku wykonawca powinien doprowadzić budynek do takiego stanu, byś mógł od razu się do niego wprowadzić, wcześniej jedynie wstawiając w nim meble i dekoracje.

Ile kosztuje wykończenie domu w 2022 roku? Cena za m2

Budowa domów jednorodzinnych pod klucz jest dzisiaj proponowana przez wiele firm i deweloperów, jednak między poszczególnymi ofertami widoczne są spore różnice. Dotyczą one zakresu prac wykończeniowych, co w praktyce oznacza, że nie zawsze taki budynek jest faktycznie gotowy do zamieszkania.

Budowa domu pod klucz jest droższa od budowy domu w stanie deweloperskim, dlatego warto wiedzieć, na czym dokładnie polega i jakie są różnice w standardach wykończenia takich budynków. Niekiedy bowiem bardziej opłaca się samodzielnie wykonać ostatnie prace, a czasami od razu zamówić dom pod klucz.

Jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz?

W zależności od tego, na jaki wariant budowy domu pod klucz się zdecydujesz, możesz otrzymać nieco inna usługę. Firmy zajmujące się takim procesem budowlanym zazwyczaj proponują jedną z trzech wersji wykończenia budynku pod klucz:

 • podstawową,
 • rozszerzoną,
 • premium.

Od standardu wykończenia zależeć będzie zakres prac oraz to, ile będzie kosztował gotowy dom pod klucz.

W wersji podstawowej wykończenia najczęściej możesz liczyć na realizację takich prac jak:

Taki podstawowy pakiet zapewnia niewielkie możliwości personalizacji wykończenia wnętrza i wiąże się najczęściej z zastosowaniem standardowych materiałów z niższej lub średniej półki cenowej.

W kolejnych opcjach, czyli budowie domu pod klucz w wersji rozszerzonej i premium, mamy już znacznie większy wybór materiałów wykończeniowych, a nawet możliwość realizacji prac według indywidualnego projektu.

Co więcej, wykonawcy w ramach takich wyższych pakietów oferują dodatkowe prace np. montaż oświetlenia oraz zabudowy kuchennej i sprzętu AGD, a nawet wyposażenie pozostałych wnętrz w meble ruchome. W istocie w wersji premium możesz otrzymać nawet gotowy dom do zamieszkania, do którego wystarczy wnieść tylko rzeczy osobiste.

Jak wygląda budowa domu pod klucz? Krok po kroku

Kiedy zdecydujesz się na budowę domu pod klucz, wykonaniem wszystkich prac od A do Z zajmie się jedna firma. Taka kompleksowa budowa pod klucz przez ekipę budowlaną będzie zatem polegała na realizacji wszystkich 4 etapów budowy domu, które kolejno obejmują:

 • stan surowy otwarty – polega on na wykonaniu fundamentów, ścian oraz konstrukcji dachu;
 • stan surowy zamknięty – obejmuje montaż okien, drzwi, rozprowadzenie instalacji oraz wykonanie konstrukcji dachowej wraz z pokryciem;
 • stan deweloperski – polega na podstawowym wykończeniu już wybudowanego obiektu, czyli wykonania w nim tynków wewnętrznych i zewnętrznych, przygotowania ścian do malowania, zamontowania drzwi wewnętrznych, wszelkich instalacji czy grzejników;
 • stan pod klucz.

W taki sam sposób powstają domy murowane pod klucz, jak też domy drewniane czy w konstrukcji szkieletowej.

Ostatnim etapem budowy domu, czyli właśnie do stanu pod klucz, można zająć się samodzielnie. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to etap bardzo pracochłonny i żmudny.

Zatrudnić trzeba przecież wielu fachowców – płytkarzy, malarzy, stolarzy, hydraulików czy elektryków. Na wielu z nich trzeba długo czekać, przez co traci się cenny czas. Budowa pod klucz przez jedną firmę, która korzysta ze swoich wykonawców, przebiega znacznie sprawniej i o wiele szybciej.

Zobacz aktualny cennik budowlany na 2022 rok!

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz nie zajmuje tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać. Jest nawet szybsza niż samodzielne wykańczanie nieruchomości po oddaniu jej w stanie deweloperskim. Wszystko dlatego, że firma wykonująca dom pod klucz zwykle tak koordynuje pracę poszczególnych wykonawców, aby wiele robót było realizowanych równocześnie.

Ile czasu trwa budowa domu pod klucz? W zależności od powierzchni budynku, skali prac, wybranej technologii i dostępności ekipy, powstaje on zwykle w ciągu 6-10 miesięcy.

Samodzielne wykończenie wnętrza wydłuża natomiast czas budowy domu nawet o 3 miesiące. Wybierając zatem dom pod klucz, będziesz mógł się znacznie szybciej wprowadzić do swojego nowo wybudowanego domu. Oszczędzisz czas, co ma realne przełożenie na kwestie finansowe. Należy jednak pamiętać, że to, jak szybki będzie postęp prac, w dużej mierze zależy od technologii budowy budynku, a także warunków umowy z firmą wykonawczą.

Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy się wprowadzić?

Ile kosztuje budowa domu pod klucz? Cennik 2022

Na pewno zastanawiasz się, ile kosztuje budowa domu pod klucz. Koszt takiej budowy jest z oczywistych względów wyższy niż zamówienia domu w stanie deweloperskim.

Szacunkowo cena domu pod klucz jest wyższa niż obiektu w stanie deweloperskim o około 20-30%. Różnica wynika między innymi z tego, że są w niej zawarte koszty projektu aranżacji wnętrz, robocizny, materiałów wykończeniowych, drzwi wewnętrznych, oświetlenia, urządzeń sanitarnych i niektórych mebli – najczęściej tych pozostających w zabudowie.

Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik budowy domu pod klucz w 2022 roku w poszczególnych województwach.

Budowa domu pod klucz – cena za metr kwadratowy

 • mazowieckie – od 5 do 6 tys. zł
 • małopolskie – od 5 do 6 tys. zł
 • wielkopolskie – od 4 do 6 tys. zł
 • śląskie – od 4 do 6 tys. zł
 • dolnośląskie – od 4 do 6 tys. zł
 • łódzkie – od 3,5 do 6 tys. zł
 • podkarpackie – od 3,5 do 6 tys. zł
 • pomorskie – od 4 do 6 tys. zł
 • lubelskie – od 3,5 do 6 tys. zł
 • zachodniopomorskie – od 4 do 6 tys. zł
 • kujawsko-pomorskie – od 4 do 6 tys. zł
 • świętokrzyskie – od 4 do 6 tys. zł
 • lubuskie – od 4 do 6 tys. zł
 • warmińsko-mazurskie – od 4 do 5 tys. zł
 • opolskie – od 4 do 6 tys. zł
 • podlaskie – od 4 do 6 tys. zł

Powyższe ceny dotyczą budowy domu od podstaw do stanu pod klucz i są bardzo orientacyjne, ponieważ koszty materiałów nieustannie rosną, co wpływa na dynamikę cenników firm budowlanych.

Warto też pamiętać, że cena domu pod klucz zależy od standardu wykończenia, stąd podajemy widełki cenowe.

Pod klucz może być wykończony Twój dom modułowy 90 m2, który zbudujesz razem z nami!

Samo wykończenie domu do stanu pod klucz kosztuje od 500 do 1000 zł za 1 metr kwadratowy. Możliwa jest zatem budowa taniego domu pod klucz – wystarczy wybrać materiały z niższej półki cenowej i podstawowy standard wykończenia. W takim wariancie nietrudno obliczyć, ile kosztuje budowa domu pod klucz 100m2 – za samo wykończenie zapłacimy około 50 tys. zł, a za wybudowanie domu od podstaw do stanu pod klucz około 400 tys. zł.

Na co zwrócić uwagę, przeprowadzając budowę domu pod klucz? DIY

Z uwagi na to, że w polskim prawie budowlanym nie ma usankcjonowanego pojęcia budowy domu pod klucz, każda firma oferująca wykończenie domu pod klucz może zaproponować inne prace i czynności.

Warto więc wcześniej dokładnie porównać różne oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Dokładny zakres prac powinien być też określony w umowie, na co również warto zwrócić uwagę. Również gotowe domy pod klucz oferowane do sprzedaży różnią się sposobem wykończenia.

Warto też wiedzieć, że zakres prac przy budowie nieruchomości pod klucz zazwyczaj nie obejmuje robót na posesji, czyli np.:

Zdarza się jednak, że pomimo tego możesz zlecić w umowie, by tego rodzaju prace zostały wykonane, choć zapłacisz za to dodatkowo.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Na budowę domu pod klucz warto zdecydować się przede wszystkim w sytuacji, gdy zależy Ci na jak najszybszym zamieszkaniu w nowym domu. Opcja budowy domu pod klucz zapewnia bowiem ciągłość prac i lepszą ich organizację, co przyśpiesza całkowity czas realizacji inwestycji.

Dom pod klucz to również dobre rozwiązanie, gdy zwyczajnie nie masz czasu na organizację ekip wykonawczych do wykończenia domu i pilnowanie przebiegu kolejnych prac.

Budowa domu pod klucz wydaje się też najlepszą opcją, jeśli ma on powstać w innym mieście lub kraju. W takim przypadku samodzielne wykończenie budynku jest bowiem logistycznie niezwykle trudne.

Jakie wady i zalety budowy domu pod klucz?

Nosisz się z zamiarem zlecenia budowy domu pod klucz, ale nie wiesz, czy będzie to dobra decyzja? Być może ułatwieniem w podjęciu takiego wyboru będzie zestawienie zalet i wad budowy w takiej opcji wykończenia wnętrz.

Zalety

Wady

 • Krótszy czas budowy,
 • możliwość określenia docelowej aranżacji wnętrza jeszcze przed rozpoczęciem budowy,
 • z góry znany całkowity koszt budowy domu,
 • oszczędność czasu – brak konieczności samodzielnego angażowania do pracy hydraulików, elektryków, murarzy, tynkarzy, stolarzy, malarzy itp.,
 • bezpieczeństwo – na prace wykończeniowe przysługuje rękojmia, a na zakupione materiały i produkty – gwarancja,
 • oszczędności finansowe – firmy zajmujące się budowaniem i wykańczaniem domów pod klucz mogą liczyć na duże rabaty na ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, a ponadto wystawiają za nie faktury z niższym VAT (8, a nie 23%).
 • Wyższy koszt inwestycji – nawet o 10-20%,
 • przy niższych pakietach ograniczony wpływ na dobór materiałów i sposób wykończenia wnętrza,
 • zazwyczaj brak możliwości zmiany sposobu wykończenia domu po rozpoczęciu prac.

Budowa domu „pod klucz” czy metodą gospodarczą?

Dokonując wyboru pomiędzy realizacją pod klucz a budową metodą gospodarczą, musisz zastanowić się, czy ważniejsza jest dla ciebie oszczędność czasu, czy oszczędność pieniędzy. Warto zatem w tym przypadku właściwie ocenić swoje możliwości, gdyż aktywne uczestnictwo w procesie budowlanym wymaga cierpliwości i wiedzy.

Budowa domu metodą gospodarczą zakłada bowiem, że będziesz brać czynny udział w przedsięwzięciu budowlanym. Do Ciebie będzie zatem należało:

 • dobór poszczególnych ekip budowlanych,
 • kupno i dowóz materiałów,
 • samodzielne wykonywanie prostych prac.

Jeżeli jesteś gotowy do podjęcia takich działań, masz czas i niezbędną wiedzę w tym kierunku, możesz zdecydować się na wybudowanie domu metodą gospodarczą. Masz wtedy szanse na spore oszczędności finansowe.

Licz się jednak z tym, że najpewniej taka budowa potrwa dłużej niż realizacja zlecona. Jeśli więc zależy Ci bardziej na czasie, a także na pewności solidnego i prawidłowego wykonania wszystkich prac, rozważ budowę domu pod klucz.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
29.03.2023 r. Jan Susmaga

Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować

Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja pociągająca za sobą bardzo wysokie koszty. I w tym przypadku można jednak poszuk...

REKLAMA
Zamknij