Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Budowa domu pod klucz - co warto wiedzieć? Dowiedz się ile trwa budowa domu pod klucz

Budowa domu pod klucz a budowa metodą gospodarczą

Budowa domu pod klucz oznacza kompleksowy proces, który realizowany jest przez zatrudnioną przez ciebie ekipę. Marzenia o posiadaniu własnego domu dzieli wiele rodzin. Ty też chciałbyś mieć swój obiekt i posesję, która byłaby twoim prywatnym azylem? Zbuduj dom i ciesz się jego urokami. Sprawdź, na czym polega budowa pod klucz i jakie projekty domu się do tego celu nadają. Czy każdy będzie tak samo dobry? Jakie są zalety domu, który oddawany ci jest w stanie gotowym do zamieszkania?

Budowa domu pod klucz – co oznacza?

Proces inwestycyjny polegający na budowie domu rozpoczyna się podczas wybierania projektu domu. Musisz przy tym wziąć pod uwagę własne wymagania, a także warunki wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kiedy już zdecydujesz się na projekt i dopełnisz urzędowych formalności, staniesz przed wyborem systemu budowy domu. Możesz postawić m.in. na budowę systemem gospodarczym, gdzie wiele prac wykonasz samodzielnie lub z udziałem indywidualnie zatrudnianych fachowców. 

Jeśli jednak chcesz mieć większy komfort, wybierz budowę zleconą – wówczas to specjaliści wybudują twoją nieruchomość. Co to znaczy budowa domu pod klucz? Taki obiekt to nieruchomość, która jest w pełni gotowa do tego, by domownicy zaczęli w niej mieszkać. W zależności od wybranej opcji budowa może nawet obejmować zabudowę kuchenną meblową, montaż sprzętów, oświetlenia czy szaf wnękowych. Nie musisz już wykonywać żadnych prac budowlanych czy remontowych, by zacząć mieszkać w takim domu. 

Budowa domu pod klucz – jaki zakres prac obejmuje?

W zależności od tego, na jaki wariant budowy domu pod klucz się zdecydujesz, możesz otrzymać nieco inna usługę. Firmy zajmujące się takim procesem budowlanym mogą ci zaoferować jedną z trzech wersji wykończenia:

 • podstawową,
 • rozszerzoną,
 • premium.

To decyduje też o tym, jaki zakres prac będzie obejmowała budowa domu pod klucz. W wersji podstawowej wykończenia najczęściej możesz liczyć na realizację takich prac jak:

W kolejnych opcjach, czyli budowie domu pod klucz w wersji rozszerzonej i premium, masz większy wybór materiałów wykończeniowych, z których będzie korzystać ekipa budowlano-remontowa, a także szerszy zakres usług. W istocie w wersji premium otrzymujesz gotowy dom do zamieszkania, do którego wnosisz tylko rzeczy osobiste – i możesz poczuć się w końcu jak u siebie. Materiały wykończeniowe i ich jakość zawsze powinny być ustalane z architektem w ramach przygotowanego uprzednio projektu aranżacji wnętrz. 

Dowiedz się więcej: Na co zwracać uwagę wybierając firmę budowlaną?

Jak wygląda budowa domu pod klucz?

Kiedy decydujesz się na budowę domu pod klucz wiążesz się na kilka kolejnych miesięcy z firmą dysponującą ekipami wykonawczymi dla poszczególnych etapów budowy. Najpierw wykonają one fundamenty, później stan surowy otwarty i zamknięty, wszystkie instalacje oraz podstawowe tynki i wylewki.

Później, kiedy obiekt de facto będzie już stał na posesji, przystąpią do niejednokrotnie żmudnych prac wykończeniowych. Problemem przy samodzielnej ich realizacji bywa to, że na wielu fachowców trzeba długo czekać – płytkarzy, malarzy, stolarzy, hydraulików czy elektryków. Traci się w ten sposób cenny czas. Jeśli zaś zleca się te same prace fachowcom skupionym wokół firmy realizującej domy pod klucz, nie musisz się martwić o ewentualne przestoje. 

Budowa domu pod klucz – etapy

Jeśli wybierzesz budowę domu pod klucz, ekipa budowlana kompleksowo przeprowadzi cały proces. Po kolei będzie realizować cztery etapy powstawania domu, obejmujące:

 • stan surowy otwarty – najmniej zaawansowany poziom, obejmujący wykonanie fundamentów, ścian oraz konstrukcji dachu;
 • stan surowy zamknięty – obejmujący zamontowanie okien, drzwi, instalacji oraz konstrukcji dachowej wraz z pokryciem;
 • stan deweloperski – dotyczący wykończenia już wybudowanego obiektu, czyli wykonania tynków wewnętrznych i zewnętrznych, przygotowania ścian do malowania, zamontowania drzwi wewnętrznych, wszelkich instalacji czy grzejników;
 • stan wykończenia pod klucz – charakteryzuje się tym, że mieszkanie czy dom jednorodzinny są całkowicie wykończone i w pełni gotowe do natychmiastowego zamieszkania. 

Finalnie otrzymasz klucze do wykończonego, gotowego do użytkowania domu. Po kupieniu mebli i dodatków oraz wniesieniu ich do domu będziesz już mógł urządzać tradycyjną parapetówkę.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

Chciałbyś, aby ekipa remontowa zrealizowała wykończenie twojego obiektu w całości? Dowiedz się, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego pod klucz, i rozważ, czy cię stać na skorzystanie z takiej kompleksowo wykonywanej usługi.

To jasne, że w przypadku, gdy realizowana jest budowa domu pod klucz, cena za m2 będzie wyższa niż w przypadku wyboru budowy do stanu surowego zamkniętego czy stanu deweloperskiego. Musisz odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, czy chcesz samodzielnie wykańczać swój budynek i poszczególne pomieszczenia czy też wolisz pozostawić to w gestii fachowców, którzy zgodnie z przedstawionym projektem aranżacji wnętrz zrealizują inwestycję. Cennik takich prac uzależniony będzie od poziomu wybranej oferty i jakości wykorzystanych materiałów.

Cena domu pod klucz jest wyższa niż obiektu w stanie deweloperskim o około 20–30 proc. Różnica wynika między innymi z tego, że są w niej już projekt aranżacji wnętrz, robocizna i koszty materiałów wykończeniowych, drzwi wewnętrznych, oświetlenia, urządzeń sanitarnych i niektórych mebli – najczęściej tych pozostających w zabudowie.

Czy budowa domu pod klucz może być tania? I tak, i nie. Wszystko zależy od twoich indywidualnych oczekiwań. Stawki za podstawowy standard wykończenia domu jednorodzinnego w dużych miastach w Polsce zaczynają się już od 1200–1500 zł brutto, czyli około 500 zł za m2. Za taką kwotę wykonane zostaną wszystkie instalacje i przyłącza wewnątrz domu, ponadto fachowcy pomalują ściany, zamontują ościeżnice i skrzydła drzwi wewnętrznych, a także zamontują sanitaria i zabudowę kuchenną w swojej podstawowej wersji. Nie możesz jednak oczekiwać, że otrzymasz opcję personalizacji w takiej cenie.

Nieco drożej, bo za 750 zł za m2 powierzchni mieszkalnej, możesz zlecić wykończenie domu pod klucz z personalizacją, choć wybierasz jedynie materiały z przygotowanej listy. Najwyższy pakiet skierowany jest do klientów, którzy oczekują więcej i mają konkretną wizję aranżacji swojej nieruchomości. Trzeba za to zapłacić około 1300 zł za m2 w największych polskich miastach. 

Dowiedz się więcej o uczestnikach procesu budowlanego!

Ile trwa budowa domu pod klucz?

Wbrew pozorom budowa domu pod klucz nie zajmuje tak dużo czasu, jak mogłoby się wydawać. Jest nawet szybsza niż samodzielne wykańczanie nieruchomości po oddaniu jej w stanie deweloperskim.

Ile czasu trwa budowa domu pod klucz? W zależności od powierzchni budynku, skali prac, wybranej technologii i dostępności ekipy powstaje on w 6–10 miesięcy. Dzięki temu będziesz mógł się znacznie szybciej wprowadzić do swojego nowo wybudowanego domu. Oszczędzisz czas, co ma realne przełożenie na oszczędności finansowe. 

Budowa domu pod klucz – wady i zalety

Nosisz się z zamiarem zlecenia budowy domu pod klucz, ale nie wiesz, czy będzie to dobra decyzja? Być może ułatwieniem w podjęciu takiego wyboru będzie zestawienie zalet i wad budowy w takiej opcji wykończenia wnętrz. Do zalet budowy domu pod klucz można zaliczyć:

 • Krótszy czas potrzebny na zrealizowanie w sposób kompleksowy całej inwestycji – oznacza to, że szybciej wprowadzisz się do swojego wymarzonego domu.
 • Znajomość tego, jak będzie wyglądać dom i jego pomieszczenia, zanim się do niego wprowadzisz.
 • Dokładne oszacowanie kosztów budowy domu pod klucz – przy samodzielnym wykańczaniu wnętrz niedoszacowanie łącznych kosztów standardowo wynosi od 10 do nawet 20 proc. 
 • Kwestię bezpieczeństwa domowników – wszystkie elementy wykończeniowe, które są wykonywane i montowane w domu pod klucz, zamawia doświadczona ekipa i jest na nie nałożona rękojmia, a na zakupione produkty – gwarancja. W przypadku samodzielnego montażu np. drzwi wewnętrznych nie korzystasz z takich udogodnień, zabezpieczających twoje interesy.
 • Brak konieczności samodzielnego angażowania do pracy hydraulików, elektryków, murarzy, tynkarzy, stolarzy, malarzy itp. 
 • Możliwość wypracowania pewnych oszczędności – firmy zajmujące się budowaniem i wykańczaniem domów pod klucz mogą liczyć na duże rabaty na ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych i zaoferować rozsądną cenę robocizny. Wystawiają z reguły faktury ze stawką podatku VAT wynoszącą 8 proc., a jeśli decydujesz się budować dom systemem gospodarczym, to wówczas za każdy materiał będziesz płacić podatek w wysokości 23 proc. 

Czy zatem budowa domu pod klucz ma jakiekolwiek wady? Główną jest cena takiej inwestycji, o 10–20 proc. wyższa niż w przypadku zlecenia budowy domu w stanie deweloperskim. Jeśli wiele prac wykończeniowych możesz wykonać samodzielnie, masz „fach w ręku”, to rzeczywiście powinieneś rozważyć samodzielne przeprowadzenie prac tego rodzaju. Zaoszczędzisz, ale musisz mieć też duży zapas czasu, nie tylko na same roboty w swoim domu, ale także na zamawianie, planowanie oraz wybór i zakup materiałów wykończeniowych, jakich będziesz przy tym potrzebował.

Budowa domu pod klucz – na co warto zwrócić uwagę?

Z uwagi na to, że w polskim prawie budowlanym i w innych aktach prawnych nie ma usankcjonowanego pojęcia budowy domu pod klucz, każda firma oferująca ci takie usługi może w nich ująć inne prace i czynności. Musisz więc dokładnie sprawdzić w przedstawionej ci umowie, czego możesz spodziewać się w przypadku budowy i wykończenia domu pod klucz. To ważne, by postanowienia umowne obejmowały wszystkie elementy, na których najbardziej zależy ci jako inwestorowi. Zazwyczaj w zakres prac przy budowie nieuchomości pod klucz nie wchodzą:

 • wykonanie chodników i pojazdów wokół domu;
 • wykonanie elementów małej architektury;
 • zaprojektowanie i zagospodarowanie ogrodu, wraz z nasadzeniem roślin;
 • stałe ogrodzenie działki;
 • montaż bram wjazdowych i furtek.

Zdarza się jednak, że pomimo tego możesz zlecić w umowie, by tego rodzaju prace zostały wykonane, choć zapłacisz za to dodatkowo. 

Budowa domu pod klucz a budowa metodą gospodarczą – które rozwiązanie jest lepsze?

Budowa domu jest złożonym i kosztownym przedsięwzięciem. Dokonując wyboru pomiędzy realizacją pod klucz a budową metodą gospodarczą, musisz rozważyć, czy ważniejsza jest dla ciebie oszczędność czasu, czy oszczędność pieniędzy. Warto zatem w tym przypadku właściwie ocenić swoje możliwości, gdyż aktywne uczestnictwo w procesie budowlanym wymaga cierpliwości i wiedzy. 

Metoda gospodarcza budowy domu zakłada, że będziesz brać czynny udział w przedsięwzięciu budowlanym. Może to odbywać się poprzez np.:

 • samodzielny dobór poszczególnych firm budowlanych,
 • kupno i dowóz materiałów,
 • wykonywanie części prostych prac.

Jeśli jesteś gotowy do podjęcia takich działań, masz czas i niezbędną wiedzę w tym kierunku, możesz zdecydować się na wybudowanie domu metodą gospodarczą. Licz się jednak z tym, że najpewniej potrwa ona dłużej niż realizacja zlecona. 

Budowa domu pod klucz – czy warto się zdecydować?

Zdecyduj się na opcję budowy domu pod klucz wtedy, gdy po prostu nie masz czasu, aby wszystkiego dopilnować samemu i regularnie doglądać, jak powoli powstaje twój wymarzony dom. Taka opcja zostanie ci polecona w przypadku, gdy kupujesz obiekt w innym kraju czy w innym mieście, do którego zamierzasz się wprowadzić.

Dom pod klucz to odpowiedni wybór, gdy nie znasz się kompletnie na wykończeniu wnętrz i nie jesteś w stanie trafnie ocenić jakości wykonanych na twoje zlecenie prac. Przerzucasz bowiem w takim przypadku obowiązki dotyczące planowania, logistyki i materiałów na ekipę remontowo-budowlaną. Opcja budowy domu pod klucz zapewnia ciągłość prac, co również powinno mieć dla ciebie niebagatelne znaczenie

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Powyższy materiał wideo, może nie być zgodny z bieżącymi zapisami prawa budowlanego oraz aktualnymi warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dlatego prosimy opierać się głownie na publikacji tekstowej, która jest aktualizowana co jakiś czas.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Finanse i koszty
Wybór projektu czy kredytu hipotecznego
Finanse i koszty
Wybór projektu czy kredytu hipotecznego

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
11 maja 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do nie...

Technologie budowlane
Z czego budować dom?
14 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2022 roku

Ze względu na duży wybór materiałów budowlanych pytanie, z czego budować dom,...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów
11 maja 2022 r. Wojciech Rynkowski

Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Marzeniem każdego, kto zaczyna budować dom, jest to, by wprowadzić się do nie...

Technologie budowlane
Z czego budować dom?
14 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2022 roku

Ze względu na duży wybór materiałów budowlanych pytanie, z czego budować dom,...

Technologie budowlane
Piaskowanie
1 października 2021 r. Diana Sulyma

Piaskowanie – co to jest i jakie powierzchnie czyścić metodą piaskowania?

Piaskowanie to praktyczny pomysł dla wszystkich, którzy konieczność ręcznego...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...