Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których mogłoby po prostu spaść. Do wyboru są barierki wkręcane oraz rozporowe, wykonane z drewna, metalu, a nawet szkła. Możesz więc bez większych problemów wybrać taką, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twoich dzieci.

Twój dom powinien być dla Ciebie wygodny i bezpieczny. Nie może w żadnym stopniu stwarzać zagrożenia dla domowników, także tych najmłodszych. Jeśli wybierasz projekt domu parterowego jednorodzinnego, to nie ma problemu z barierami architektonicznymi w postaci schodów.

Jeśli jednak wolisz wybudować dla siebie i rodziny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym lub piętrowy, powinieneś zabezpieczyć dzieci przed ryzykiem upadku ze schodów lub podestu. Do tego celu możesz wykorzystać barierki. Wybór jest szeroki – różnią się one konstrukcją, materiałem wykonania, wytrzymałością, a także wymiarami. Jakie będą odpowiednie właśnie dla Ciebie?

Barierka na schody – czym jest i do czego służy?

Potencjalnym zagrożeniem dla małych dzieci w domach jednorodzinnych czy w dwupoziomowych mieszkaniach są schody prowadzące na piętro, poddasze użytkowe czy na przykład do piwnicy. Jako rodzic jesteś odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo, dlatego kiedy w Twoim budynku pojawi się maluszek, a następnie wejdzie w etap rozwojowy, w którym zaczyna się samodzielnie przemieszczać, powinieneś wziąć pod uwagę zamontowanie na schodach odpowiednich zabezpieczeń.

Jednym z nich jest barierka na schody. Należy ją traktować jako swoistą barierę, która ma zminimalizować ryzyko niekontrolowanego wejścia na nie przez dziecko (z dołu do góry). Największe znaczenie ma jednak jej zamontowanie na górnej kondygnacji budynku czy na schodach prowadzących do garażu lub piwnicy. Wszystko dlatego, że w takich miejscach istnieje niebezpieczeństwo, że pociecha spadnie z wysokości, co grozi powstaniem poważnych urazów.

Barierka ochronna na schody powinna być traktowana przez rodziców małych dzieci jako obowiązkowy element wyposażenia domu. Pozwala kontrolować i skutecznie ograniczać dostęp dziecka do poszczególnych pomieszczeń. Tak naprawdę możesz ją zamontować nie tylko na schodach, lecz także w drzwiach pomieszczenia kuchennego. Utrudnisz w ten sposób dziecku wejście do kuchni, gdzie istnieje wiele potencjalnych niebezpieczeństw.

Krótko mówiąc, można powiedzieć, że taka barierka zabezpiecza schody oraz inne pomieszczenia przed nieuprawnionym, czyli poza Twoją kontrolą, dostępem dzieci do niebezpiecznych miejsc

Barierki na schody wewnętrzne i zewnętrzne – podstawowe różnice

W zależności od tego, gdzie chcesz wykorzystać barierkę zabezpieczającą, możesz być ona dostosowana do schodów zewnętrznych lub schodów wewnętrznych. Najpopularniejsze są barierki na schody wewnętrzne, które montujesz w domu.

Istnieją jednak również barierki na schody zewnętrzne, np. zwijane, które można łatwo zrolować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ten rodzaj bramki przeznaczonej do użytku zewnętrznego powinien być odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne lub na nacisk, ale również na wpływ czynników zewnętrznych. Najlepiej, aby taka bramka była wykonana z materiałów odpornych na promieniowanie UV, opady atmosferyczne czy wiatr.

Barierki na schody – rodzaje

Bramki na schody mogą być plastikowe, metalowe, a nawet tekstylne. Mogą mieć różną konstrukcję i przeznaczenie. Wspominaliśmy już o rozwiązaniach zewnętrznych i wewnętrznych. Może to być jednak również tymczasowa barierka na schody, którą zdemontujesz, kiedy jej użycie będzie już bezzasadne.

Wśród przegród wewnętrznych, które są najczęściej wykorzystywane w domach prywatnych i poza nimi, np. w przedszkolach, dla zabezpieczenia dziecka np. przed upadkiem ze schodów, wyróżniamy barierki:

  • rozporowe;
  • przykręcane na schody;
  • zwijane (rolowane);
  • przesuwne;
  • harmonijkowe.

Barierka rozporowa na schody jest chyba najbardziej uniwersalna w użyciu, dlatego to właśnie ją często wybierają rodzice. Ma dwustopniowy mechanizm otwierania, co jeszcze bardziej zwiększa poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje dziecku lub dzieciom. Nie mają one właściwie możliwości samodzielnego, tj. bez wiedzy i zgody osoby dorosłej, jej otworzenia.

Bramka rozporowa powinna być wyprodukowana zgodnie z europejskimi normami i standardami, a także odpowiadać wszelkim względom bezpieczeństwa. Dostępne są rozwiązania o różnym stylu wykonania, np. nowoczesna barierka na schody czy w stylu retro. Dzięki temu nie będziesz mieć problemu z dopasowaniem jej do stylu aranżacji wnętrza mieszkalnego.

Bramka rozporowa ma to do siebie, że montuje się ją w prosty sposób, z wykorzystaniem końcówek rozporowych. Nie musisz robić trwałych dziur w ścianach i futrynach, co pozwoli Ci na przenoszenie barierek z miejsca na miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mają one dużą funkcjonalność, a automatyczne zamykanie da Ci poczucie dodatkowego bezpieczeństwa.

W przeciwieństwie do barierki rozporowej rozwiązanie przykręcane na schody wymaga przymocowania jej na śruby do ścian lub futryn po dwóch stronach tych schodów. Jest solidna i trwała. Najczęściej wykonuje się ją z drewna lub z metalu, dlatego jest estetyczna i wytrzymała na napór mechaniczny.

Nie ma progu, dlatego możesz zamocować ją na szczycie schodów, nie martwiąc się o to, że przy przechodzeniu przez nią mógłbyś się o coś potknąć. Może być otwierana w obu kierunkach. Na dodatek takie bramki na schody mają mechanizm zabezpieczający przed otwarciem oraz 4-punktową możliwość dostosowania gabarytów bramki do zabezpieczanego przejścia.

Bramka na schody – roleta, inaczej zwijana, najczęściej wykonana jest z materiału tekstylnego i ma uniwersalne zastosowanie. Można ją założyć nawet w szerokich przejściach, ograniczając np. przemieszczenie się pomiędzy salonem a kuchnią półotwartą, tak by dziecko było chronione przed sięgnięciem po gorące garnki czy ostre noże.

Kiedy nie ma potrzeby stosowania bramki zwijanej na schody i do pomieszczeń mieszkalnych, nawet jednym ruchem ręki można ją łatwo zrolować i pozostawić do czasu, aż jej użycie znowu będzie wymagane. Atutami takich barierek są prostota obsługi, skuteczność użycia i prosty montaż – elementy mocuje się do ściany lub futryny na wkręty. Jeśli bramka rolowana wykonana jest z materiałów odpornych na promieniowanie UV, nieprzemakalnych, możesz ją wykorzystywać także na tarasie czy balkonie na zewnątrz swojego domu.

Z uwagi na szybkość otwierania i zamykania barierka harmonijkowa na schody przywodzi na myśl rozwiązanie rolowane. Zamiast jednak rolowanego materiału ma usztywnioną harmonijkę, która rozkłada się do pożądanej szerokości, chroniąc dziecko przed spadnięciem.

Istnieją jeszcze barierki na schody przesuwne, z zamkiem, który wystarczy przesunąć, aby szybko ją otworzyć i przedostać się na jej drugą stronę. To zarówno ich zaleta, jak i wada – badania pokazują, że małe dzieci stosunkowo łatwo uczą się otwierania bramek na schody typu przesuwnego.

Sprawdź: Schody ażurowe – co warto wiedzieć o schodach ażurowych?

Barierka na schody

Z jakiego materiału wykonać barierkę na schody?

Nie tylko sposób otwierania, zamykania czy montażu barierki na schody powinien Cię zainteresować przy jej zakupie. Możesz zdecydować, z jakiego materiału ma być wykonana. Metalowa będzie solidna i trwała, a jeśli zostanie zabezpieczona przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci, można ją będzie wykorzystywać nawet na zewnątrz. Atutem solidnej barierki na schody ze stali nierdzewnej czy też innych barierek metalowych jest to, że są one trwałe, odporne na powstawanie odkształceń, odbarwień czy na korozję.

Bardzo wytrzymałe są barierki na schody kute. Można znaleźć propozycje sprzedaży zarówno na schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jest praktycznie niezniszczalna, ale najczęściej wymaga montażu na stałe w ścianie lub w futrynie, co oznacza konieczność wykonania tam otworów i umieszczenia uchwytów. Musisz liczyć się z tym, że taka barierka będzie dużo cięższa od aluminiowej czy z blachy. Jeśli więc obawiasz się, że mogłaby zanadto obciążyć futrynę lub ścianę gipsowo-kartonową, wybierz lżejszy model.

Bardzo popularna jest też barierka drewniana na schody. Nie ma problemu z dopasowaniem jej np. do balustrady z tego samego materiału. Drewno jest materiałem ponadczasowym, praktycznym, eleganckim i wytrzymałym. Bramki zabezpieczające, które wykonane są z niego, powinny być ponadto pomalowane farbą, która rekomendowana jest do użycia w pokojach dziecięcych. Pamiętajmy, że dziecko nieraz weźmie do buzi barierkę, a nawet może ją ugryźć.

Biała drewniana barierka na schody jest estetyczna i pasuje do jasnych pokoi dziecięcych. Może być to równie dobrze barierka na schody MDF, z płyty meblowej, która zasadniczo powinna być tańsza w porównaniu z rozwiązaniami w całości wykonanymi z drewna.

Plastikowe barierki są lekkie, łatwo je przenosić z miejsca na miejsce, niekoniecznie jednak będą mało wytrzymałe. Tworzywa sztuczne mogą pomóc w wykonaniu bramki pełnej, która nie tylko zabezpieczy wejście np. na schody dla dziecka, lecz także przesłoni pomieszczenie przed wzrokiem malucha, jeśli będziesz tego chciał. Ażurowe rozwiązanie pozwoli z kolei na obserwowanie przez dziecko tego, co dzieje się za bramką.

Szczególnym przykładem bariery zabezpieczającej dzieci przed wejściem na schody i upadkiem z nich są murowane i szklane barierki.

Murowane są na pewno trwałe, ale problemem może być pokonywanie ich na co dzień. To dobra propozycja dla osób, które chcą ograniczyć dostęp dziecka do niektórych stref w domu i na podwórku, ale sami również z nich korzystają sporadycznie.

Natomiast szklana barierka na schody jest estetyczna, a jeśli wykonana zostanie z tak zwanego bezpiecznego szkła, nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia, nawet przy stłuczeniu. Poza tym dzięki niej dziecko może obserwować, co dzieje się za przeszkodą, podobnie jak i rodzic znajdujący się w drugim pomieszczeniu.

Przeczytaj: Balustrady balkonowe – drewniane, kute czy stalowe? Jakie wybrać balustrady na balkon?

Barierka na schody

Jak wybrać idealną barierkę na schody?

Barierka na schody powinna spełniać kilka ważnych wymagań. Dlatego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka najlepiej sprawdzi się w domu, w którym jest dziecko, należy wziąć pod uwagę:

  • solidność wykonania;
  • stabilność;
  • łatwość montażu;
  • bezpieczeństwo zastosowania w sąsiedztwie dziecka;
  • dopasowanie sposobu montażu bramki do indywidualnych wymagań;
  • materiał wykonania bramki;
  • sposób zamykania bramki na schody;
  • rozmieszczenie szczebelków w bramce;
  • wielkość bramki.

Musisz uwzględnić przy tym ważny fakt – Twoje dziecko nieraz będzie chciało sforsować na siłę barierkę ochronną. Dlatego nie powinna być ona wykonana z nietrwałych materiałów. Najlepiej sprawdzają się przy tym bramki metalowe i drewniane, szczególnie te malowane lakierem czy farbą z atestem dopuszczającym je do użytku w pokojach dla dzieci.

W przypadku bramek ażurowych ważne jest też, jak są w nich rozmieszczone pręty. Powinny one być kategorycznie umieszczone w pionie, w małej odległości względem siebie, tak aby dziecko nie mogło przecisnąć się pomiędzy jednym a drugim szczebelkiem. Umieszczenie przy schodach barierki z poziomymi szczeblami jest nierozważne, ponieważ maluch będzie mógł potraktować ją jak drabinę i wspinać się po niej.

Bramka powinna mieć wysokość dopasowaną do wzrostu dziecka, tak aby nie mogło jej przekroczyć. Myśl przy tym przyszłościowo – dzieci rosną szybko, co oznacza, że niskie rozwiązanie prędko okaże się za małe.

Dla wygody użytkowania bramki liczy się sposób jej montażu – rozporowy lub wkręcany – a także metoda zamykania. Z jednej strony dorosła osoba nie powinna mieć większych problemów z otwarciem rozwiązania i wyjściem na schody lub do kuchni, z drugiej – dziecko nie powinno łatwo nauczyć się jej przekraczania.

Jak dobrać barierkę do schodów?

Takie rozwiązanie musi być idealnie dobrane. Jeśli schody te są szerokie, a więc przejście ma ponadnormatywne parametry, dobrym wyborem będzie barierka na schody na wymiar przykręcana, ponieważ rozporowa może nie spełnić swojego podstawowego zadania. Natomiast barierka na schody kręcone, ażurowe powinna być tak wykonana, aby dziecko nie tylko nie przedostało się na główne wejście, lecz także, aby nie mogło przecisnąć się pomiędzy stopniami.

Jak zamontować barierkę na schody?

Barierka na schody powinna mieć odpowiednią wysokość. Nie może być zbyt niska, aby dziecko nie mogło przez nią przejść czy przeturlać się. Rodzice często zapominają też o tym, że na odpowiedniej wysokości powinna być montowana barierka na schody. Jaka będzie racjonalna? Górna krawędź rozwiązania nie powinna wystawać poza balustradę, ale i bramka nie powinna być zamocowana na dużej odległości od ziemi – maluszek bez trudu mógłby się przecisnąć w takiej sytuacji dołem.

Najczęściej montaż barierki na schody będzie miał charakter rozporowy lub też będzie wymagał wiercenia w dwóch sąsiadujących ścianach, futrynach drzwi lub w balustradzie. Do montażu bramki wkręcanej trzeba użyć wiertarki i wywiercić otwory, w które włożysz wkręty. Taka instalacja, choć inwazyjna i wymagająca zniszczenia w pewnym stopniu futryn czy ścian, jest solidna i trwała. Natomiast rozporowa bramka ochronna jest bezinwazyjnie montowana przy schodach, co polecane jest w szczególności wtedy, gdy wynajmujesz dom czy mieszkanie i nie możesz tak ingerować w jego wyposażenie.

Warto wiedzieć: Szklana balustrada – czy warto ją montować na balkonie?

Barierka na schody – cena

Tańszym wyborem jest wkręcana barierka na schody. Cena takiej barierki będzie niższa niż w przypadku rozwiązań rozporowych, choć wszystko zależy od ich wielkości, materiału wykonania czy też sposobu zamykania oraz montażu.

Solidna metalowa barierka na schody będzie kosztowała około 100 zł, ale za mniejszą kwotę kupisz rozwiązanie drewniane. Możesz też wykonać na zamówienie estetyczną, szklaną. Cena takiej balustrady będzie jednak zdecydowanie wyższa.

O czym należy pamiętać, wybierając barierkę na schody?

Wybierając barierkę, pamiętaj o tym, aby była ona trwała i spełniała dobrze swoje zadanie – ograniczenie dostępu do schodów dla najmłodszych domowników. Powinna być łatwa w montażu, a do tego solidna, dopasowana do szerokości przejścia. Musi być zamontowana na wysokości, która skutecznie udaremni możliwość przekroczenia jej przez dziecko czy przeciśnięcie się dołem.

Bramki zabezpieczające mogą być wykonane z różnych materiałów, choć najpopularniejsze są te drewniane i metalowe. Jeśli wybierasz drewnianą, to powinna ona być dobrze oheblowana, tak by nie było żadnych zadr i możliwych drzazg, które mogłyby się wbić w ciało dziecka. Każda bramka musi mieć zamykanie, które skutecznie ograniczy dziecku dostęp do schodów, ale też takie, z którym każda dorosła osoba bez trudu sobie poradzi.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową
Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Koszty budowy
koszty budowy domu kalkulator ile tracisz zwlekając z budową

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Zabudowa pod schodami
10.11.2021 r. Jan Susmaga

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się p...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Zabudowa pod schodami
10.11.2021 r. Jan Susmaga

Zabudowa pod schodami – jak zagospodarować wnękę pod schodami?

Zabudowa pod schodami to świetny sposób na zagospodarowanie znajdującej się p...

REKLAMA
Zamknij