Dodatkowe cechy
Liczba stanowisk
Pokoje (bez salonu)
Garderoby
Łazienki (z toaletami)
Kuchnia
Szerokość
Długość
Dodatkowe cechy
Długość elewacji
Szerokość elewacji
Wysokość budynku
Zobacz szczegóły
Szukasz projektu swojego wymarzonego domu z garażem w bryle budynku? Znajdziesz go wśród naszych propozycji! Dzięki naszym projektom Twój dom z garażem w bryle budynku będzie wyglądał stylowo, a jednocześnie zapewni bezpieczne miejsce do przechowywania pojazdu.
Czytaj więcejAktywne filtry:
4 999 zł
3 790 zł
4 190 zł
3 999 zł
5 500 zł
Projekt promowany
Cena regularna
Najniższa cena z 30 dni
przed obniżką
3 990 zł
3 990 zł
3 995 zł
3 432 zł
6 490 zł
6 990 zł
5 299 zł
10 000 zł
7 490 zł
6 590 zł
Projekt promowany
7 600 zł
Energooszczędne i bezpieczne bramy garażowe. Sprawdź dostępne możliwości
Izolacyjność cieplna, bezpieczeństwo i trwałość to ważne kryteria, którymi na...
TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?
Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...
Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej
Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...
Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?
Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...
Garaż jest miejscem, w którym możesz nie tylko bezpiecznie przechowywać swój samochód, motor i inne pojazdy. Jeśli jest on odpowiednio duży, zmieści się w nim również regał z narzędziami do naprawy samochodu czy majsterkowania. W projekcie domu jednorodzinnego możesz zaplanować garaż w bryle budynku, z przejściem pomiędzy częścią mieszkalną a garażową. Jak prezentują się projekty domów z garażem znajdującym się w bryle budynku?
Zastanawiasz się, co to znaczy „garaż w bryle budynku”? Zobacz nasze gotowe projekty domów tego typu, a dowiesz się, jak wygląda taki obiekt. W jego przypadku wejście do domu i brama garażowa są ułożone w jednej linii, co oznacza, że nie masz do czynienia z garażem cofniętym lub wysuniętym do przodu względem bryły budynku mieszkalnego.
Harmonijna kompozycja bryły pozostaje zachowana, co ma znaczenie dla wyglądu domu i zachowania energooszczędności. Zwykle w takim przypadku garaż ma połączenie z domem przez drzwi wewnętrzne, które jednak powinny być odpowiednio zaizolowane termicznie. Dzięki temu ciepło wytworzone we wnętrzu części mieszkalnej nie będzie uciekało do nieogrzewanego lub ogrzewanego tylko w minimalnym stopniu garażu.
Projekty domów z garażem w bryle budynku oszczędzają miejsce na działce i zmniejszają koszty budowy domu. Garaże wpisane w bryłę domu mogą znajdować się w strefie na parterze, a jeśli obiekt ma podpiwniczenie, wówczas właśnie tam może zostać zaaranżowany. Wpisanie pomieszczenia na auto w strefę parterową budynku oznacza najczęściej, że część mieszkalna i garażowa są pod jednym dachem.
Mnogość wyboru różnych projektów domów z garażem w bryle budynku sprawia, że znajdziesz u nas taki obiekt, jakiego potrzebujesz i jaki sobie wymarzyłeś. Może być to stricte nowoczesny dom, wykorzystujący takie materiały budowlane i wykończeniowe jak kamień czy stal, a także tradycyjne typy projektów budowlanych, które nadal cieszą się popularnością wśród inwestorów. Do tego prezentujemy wiele projektów okazałych rezydencji – willi czy dworków wzorowanych na domach szlacheckich z końca XIX wieku. Mają one rozbudowaną strefę wejściową, niejednokrotnie z gankiem, na którym pięknie wyglądają sezonowe ozdoby.
Możesz skorzystać z przykładów projektów domów z dachem płaskim, który jest przygotowany do zamontowania na górze paneli fotowoltaicznych, a także projektów domów z dachem wielospadowym czy dachem kopertowym, urozmaiconym wolim okiem czy prostymi lukarnami.
Nasze projekty domów z garażem wpisanym w bryłę budynku mogą mieć prosty kształt w typie stodoły. Postawienie takiego obiektu na bazie prostokątnego obrysu powierzchni zabudowy i rezygnacja ze skomplikowanej konstrukcji dachu i detali architektonicznych, takich jak balkony i lukarny, ułatwia likwidację potencjalnych mostków termicznych.
Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie budynku bez reprezentacyjnego balkonu, to nic straconego – w tej kategorii projektów na stronie Extradom.pl możesz je znaleźć. Wiele z naszych propozycji cechuje się wykorzystaniem w ramach elewacji budynku naturalnych materiałów elewacyjnych, jak drewno i kamień, które dodają im uroku, podobnie jak duże, wysokie okna czy znaczące powierzchnie przeszkleń, które zwiększają szansę na ogrzewanie wnętrz mieszkalnych dzięki promieniowaniu słonecznemu.
Słowem, wszystkie rodzaje domów mogą mieć wkomponowany garaż w swoją bryłę, co dla wielu klientów będzie funkcjonalnym rozwiązaniem. Podjazd do budynku wraz ze ścieżką prowadzącą do drzwi wejściowych dopełniają wizerunku estetycznego domu, który doskonale będzie wyglądać na dowolnej działce.
Z uwagi na to, że coraz więcej obiektów mieszkalnych to domy z garażem w bryle budynku, rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością. Kiedy rzeczywiście sprawdzają się one lepiej niż oddzielny garaż wolnostojący na działce?
Niewątpliwie taka decyzja będzie dla Ciebie optymalna, jeśli masz niedużą działkę. Garaż w bryle to jednocześnie oszczędność miejsca na Twojej posesji. Przy dzisiejszych, niemałych cenach za metr kwadratowy ziemi, zwłaszcza w miastach, nabiera to jeszcze większego znaczenia.
Wybierz garaż w bryle budynku, jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach realizacji całej inwestycji. Taki garaż oznacza, że budujesz dla części mieszkalnej i garażowej wspólne ściany, instalacje i dach.
Jeśli zależy Ci na wygodzie korzystania z garażu, to pomieszczenie na samochód znajdujące się w bryle budynku będzie dobrym rozwiązaniem. Dom połączony z garażem oznacza, że nawet gdy pada deszcz lub śnieg nie ma problemu z wnoszeniem zakupów czy po prostu z wsiadaniem i wysiadaniem z samochodu. Właściwie od razu znajdujesz się w korytarzu swojego domu. Nad garażem zbudowanym w linii prostej na parterze lub zaaranżowanym w piwnicy (w przypadku domu podpiwniczonego w całości lub w części) możesz zaplanować dodatkowe pomieszczenia mieszkalne lub gospodarcze.
Jeśli garaż współtworzy budynek o zwartej bryle, to dobrze wpisze się w działkę o regularnych kształtach – prostokątnych lub kwadratowych. Musisz jednak wiedzieć, że połączenie go z domem wpłynie na zmniejszenie powierzchni parteru i ograniczenie liczby okien w pomieszczeniach na tym samym poziomie. Z drugiej strony problem ten rozwiąże usytuowanie garażu w piwnicy w tej samej bryle budynku.
Jesteś przekonany co do tego, by wybrać jeden z naszych projektów domów z garażem w bryle budynku? Jeśli tak, zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Usytuowanie budynku z garażem jest istotne pod względem zachowania wymaganych prawem odległości od sąsiadujących obiektów i działek. Musisz też właściwie usytuować swój dom względem stron świata, co pozwoli Ci na optymalne wykorzystanie światła słonecznego.
Dlatego zadbaj o to, aby garaż w bryle budynku znalazł się po północnej stronie Twojego domu. W pomieszczeniu na auto zwykle nie ma okien i nie wymaga on dostępu do światła naturalnego. Znacznie lepiej możesz wykorzystywać je na co dzień w pokojach dziennych, salonie czy jadalni.
Jeśli wybierzesz dom, w którym garaż znajdzie się po północnej stronie Twojej działki budowlanej, to zabezpieczysz wnętrza przeznaczone do zamieszkania przed chłodem i wiatrem. Dzieje się tak, ponieważ garaż stanowić będzie bufor termiczny chroniący wnętrza mieszkalne przed wychładzaniem się. Tak się stanie, jeśli garaż w bryle budynku zostanie solidnie ocieplony.
Wykonanie izolacji termicznej jest konieczne, i chociaż pociąga za sobą dodatkowe koszty, to podnosi też komfort korzystania z budynku. Zwróć uwagę na wentylację garażu. Jest ona bardzo istotna, ponieważ musisz zadbać o to, by spaliny nie przedostawały się do części mieszkalnej.
W sąsiedztwie garażu możesz zaplanować umieszczenie kotłowni, schowka, przydomowego warsztatu do majsterkowania czy wiatrołapu, który oddzieli część domową od garażowej.
Domy z garażem w bryle budynku z reguły zajmują więcej miejsca na działce niż garaże cofnięte lub wysunięte poza obręb bryły mieszkalnej. Można jednak temu zaradzić, umiejscawiając garaż w podziemiu, czyli w piwnicy.
Najczęstszym sposobem na usytuowanie garażu w bryle domu jest umieszczenie go od strony ulicy. Działka musi mieć przy tym szerokość wynoszącą co najmniej 18 metrów. Liczymy garaż o szerokości 7 m, wejście 3 m i odległość od granicy działki sąsiadującej – 2 × 4 m. Stosunkowo niewielka powierzchnia podjazdu i mała odległość dzieląca dom od ulicy pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni zieleni przydomowej z tyłu budynku.
Do cech charakterystycznych usytuowania pomieszczenia na auto w bryle budynku od ulicy jest prosty wjazd i wyjazd oraz możliwość utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych na podjeździe, ale w takim wypadku musi on mieć długość co najmniej 7 m.
Alternatywą dla wąskich działek, w przypadku których nie ma możliwości usytuowania garażu na jednej z linii z drzwiami wejściowymi, jest umieszczenie go w bryle budynku, ale w głębi gruntu. Kiedy szerokość domu nie przekracza 6 m, to zagospodarowanie części piwnicy na garaż jest jedynym wyjściem, jeśli ma on być umieszczony w bryle.
Takie pomieszczenie wykonywane jest z reguły tam, gdzie brakuje miejsca, przede wszystkim w projektach domów w zabudowie szeregowej. Maksymalne nachylenie zjazdu może wynosić 25 proc., co oznacza, że pochylnia garażu zagłębionego na 2,5 m nie może mieć mniej niż 10 m długości.
Zasadniczo dom z garażem w bryle budynku zajmie mniej miejsca na działce niż obiekt, przy którym będziesz chciał wybudować oddzielny budynek na samochód lub inne pojazdy.
Stajesz przed koniecznością podjęcia decyzji, gdzie zlokalizować garaż przeznaczony na przechowywanie Twojego pojazdu lub pojazdów. Możesz zdecydować się na garaż w bryle budynku lub garaż wolnostojący, który możesz postawić np. w głębi swojej działki, co pozwoli zwiększyć powierzchnię parteru twojego domu. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale i wady. Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem – garaż w bryle budynku czy osobno usytuowany obok domu?
Garaż wolnostojący nie jest w żaden sposób połączony z budynkiem jednorodzinnym i zintegrowany z częścią mieszkalną. Jego zaletą jest to, że nie wymaga takiej izolacji termicznej jak pomieszczenie na auto znajdujące się w bryle budynku. W jego przypadku nie ma też problemu z akustyką – odgłosy dochodzące z garażu, w którym na przykład zorganizujesz też domowy warsztat, nie będą przeszkadzały domownikom, zwłaszcza wtedy, gdy obiekt ten znajdzie się w większej odległości od domu.
Poza tym odpowiednio wybrany przez Ciebie projekt samego garażu pozwoli Ci zagospodarować wnętrze nie tylko na postój samochodu, ale i przechowywanie narzędzi elektrycznych, ogrodowych czy sprzętu sportowego i rowerów.
W przypadku garażów znajdujących się w jednej bryle z częścią mieszkalną domu bardzo często pojawia się potrzeba minimalizacji powierzchni pomieszczenia na korzyść zwiększania powierzchni mieszkalnej na parterze.
W przypadku wybudowania garażu wolnostojącego masz właściwie wolność wyboru w kwestii technologii budowy. Możesz postawić nawet lekki i tani garaż blaszany. Dla estetyki zabudowy działki ważne jest, by wykończenie budynku dobrze komponowało się z elewacją domu jednorodzinnego czy ogrodzeniem i elementami małej architektury ogrodowej.
Wadą w przypadku garażu obok budynku, czyli wolnostojącego, jest jednak to, że jego usytuowanie wymaga dosyć dużej działki. Na małej nie masz właściwie szans na wybudowanie takiego obiektu. Muszą być bowiem zachowane wymagane przepisami Prawa budowlanego odległości między garażem a granicą działki czy domem jednorodzinnym.
Zwróć uwagę na postanowienia zawarte w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie. Wynika z niego, że standardowo garaż wolnostojący możesz wybudować w odległości nie mniejszej niż 3 metry od granicy działki. Z kolei jeśli od tej strony usytuowana jest ściana z oknem, to odległość ta zwiększa się już do co najmniej 4 metrów.
Tylko w niektórych przypadkach będziesz mógł przybliżyć swój garaż wolnostojący do domu jednorodzinnego czy granicy działki. Może on być zlokalizowany w odległości 1,5 m lub bezpośrednio nawet na linii działki, jeśli jej szerokość jest mniejsza niż 16 metrów.
Bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką masz możliwość wzniesienia garażu wolnostojącego, jeśli ściana budynku będzie przylegać do ściany budynku wybudowanego lub zaprojektowanego na sąsiedniej działce. Warunek jest jeden – część garażu leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki nie może być większa niż ten sąsiedni budynek. Musisz zachować odstęp o wielkości co najmniej 1,5 m od granicy lub w jej linii i wybudować niewielki garaż, jeśli jego długość będzie mniejsza niż 5,5 metra, a wysokość nie przekroczy 3 m. Wszystkie wyjątki dla usytuowania garażu wolnostojącego na działce dotyczą jedynie ścian garażu lub budynku mieszkalnego, w których nie ma otworów okiennych lub drzwiowych.
Ponadto zanim zaczniesz planować wybudowanie garażu wolnostojącego, a poniekąd również pomieszczenia w bryle budynku, musisz sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli nie został on sformułowany dla terenów, na których położona jest Twoja działka budowlana, pozyskaj decyzję o warunkach zabudowy. Zasady wskazane w tych dokumentach są nadrzędne wobec warunków technicznych ujętych w rozporządzeniu, dlatego musisz się posiłkować właśnie nimi.
Jeśli masz niewielką, wąską działkę i brakuje ci miejsca na wzniesienie garażu wolnostojącego albo nie chcesz go budować osobno, zastanów się nad możliwością włączenia go do bryły budynku. Będzie on wygodny w użytkowaniu, trzeba go jednak budować z tych samych materiałów budowlanych co pozostałą część domu.
Garaż w bryle zmniejsza dostępną powierzchnię mieszkalną na parterze, chyba że zdecydujesz się na jego umieszczenie w podpiwniczeniu. Poza tym masz mniej możliwości doświetlenia pomieszczeń na parterze – w garażu z reguły nie ma bowiem okien. Gdy garaż pozostaje zintegrowany z budynkiem mieszkalnym, możesz łatwiej rozmieścić taki budynek na kłopotliwej, małej czy wąskiej działce. Takie rozwiązanie pozwoli Ci na efektowne zagospodarowanie dostępnej powierzchni przydomowej, np. na zaaranżowanie ogrodu na przestrzeń zieloną, do zabawy i wypoczynku dla wszystkich domowników.
Usytuowanie budynku z garażem w bryle jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz optymalnie wykorzystać światło słoneczne. Musisz tylko pamiętać, by garaż znalazł się na północnej stronie działki. W przypadku garażu w bryle ważne jest dobre zaizolowanie tego pomieszczenia w budynku, by nie stało się mostkiem termicznym, oraz wykonanie takiej wentylacji, która wyeliminuje to ryzyko.
Zróżnicowana oferta domów z garażem na Extradom.pl stwarza doskonałe warunki do wyboru takiego projektu, który wpasuje się w działkę budowlaną, będzie odpowiadać warunkom zabudowy czy miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego i zapewni wygodne i piękne miejsce do życia. Wybierz garaż w bryle budynku, jeśli dysponujesz małą działką, zależy Ci na komforcie używania garażu nawet przy niepogodzie i chcesz dobrze zagospodarować ogród przydomowy. Garaż wolnostojący najczęściej będzie odpowiedni na duże działki.
Zaletą garaży wkomponowanych w bryłę domu jednorodzinnego są:
Niestety, rozwiązanie polegające na wkomponowaniu w bryłę budynku garażu ma nie tylko same zalety, ale obciążone jest pewnymi wadami. Można do nich zaliczyć:
Dlatego dobrze zastanów się, czy potrzebujesz garażu w bryle budynku i czy nie lepiej wybrać jednak obiekt wolnostojący. Garaż w bryle nie będzie wymagał pozyskiwania dodatkowego zezwolenia na jego budowę (poprzez pozwolenie na budowę obiektu budowlanego czy zgłoszenie budowy garażu), co ograniczy formalności związane z realizacją takiej inwestycji.