Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Parapety zewnętrzne – co warto wiedzieć przed montażem parapetów zewnętrznych?

Parapety zewnętrzne – co warto wiedzieć przed ich montażem?

Parapety zewnętrzne montuje się najczęściej w końcowym etapie wykańczania elewacji, albo podczas wymiany okien. Ponieważ pełnią one funkcje ochronne oraz dekoracyjne, ważny jest wybór materiału, z jakiego będą wykonane, a także dopasowanie ich do budynku pod kątem estetycznym. Sprawdź, jakie parapety zewnętrzne są dzisiaj najczęściej stosowane, czym kierować się przy ich wyborze oraz jak należy je prawidłowo zamontować.

Wybór parapetów zewnętrznych należy do inwestora, ponieważ projekt domu rzadko narzuca konkretne rozwiązania w tej kwestii. Ważne jest więc odpowiednie dopasowanie tych elementów zarówno do elewacji, jak i stolarki okiennej.

Parapety zewnętrzne - jakie są główne funkcje parapetów zewnętrznych?

Parapety zewnętrzne osadzone są od zewnętrznej strony wnęki okiennej i ich głównym zadaniem jest ochrona muru przed zamoczeniem i zawilgoceniem podczas opadów atmosferycznych. Dzięki nim woda opadowa spływa swobodnie poza obręb ściany wprost do gleby. Prawidłowo zamontowane parapety zewnętrzne powinny także chronić przed wilgocią miejsce styku ramy okiennej z murem budynku, a więc także zwiększać szczelność okna.

Jako zewnętrzny element budynku parapet pełni także funkcję estetyczną. Należy go traktować jako element wykończenia okna, który jednak powinien pasować także do stylistyki budynku.

Podczas wyboru parapetów zewnętrznych należy wziąć pod uwagę również ich trwałość, choćby dlatego, że ich wymiana jest najłatwiejsza podczas wymiany okien, co ma miejsce najczęściej raz na kilkanaście lat. Elementy te, podobnie jak okna, są narażone nieustannie na działanie czynników atmosferycznych, dlatego aby jak najdłużej służyły, powinny być odporne na wilgoć, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne, a także uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź: Energooszczędne okna dachowe. Co warto o nich wiedzieć?

Parapety zewnętrzne - z czego mogą być wykonane?

Parapety zewnętrzne mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze modele:

 • parapety zewnętrzne z blachy – najczęściej są to parapety zewnętrzne stalowe, czyli wykonane z blachy stalowej ocynkowanej ogniowo, a potem malowane proszkowo lakierami zabezpieczającymi je przed korozją; takie parapety są najtańsze, a ich zaletą jest łatwy montaż oraz duży wybór kolorów takich jak antracyt, różne odcienie brązu i czerwieni itp., mogą być też ozdobione okleiną imitującą drewno – przykładem tu są popularne parapety zewnętrzne złoty dąb
 • parapety zewnętrzne aluminiowe – z wyglądu przypominają parapety stalowe, jednak ze względu na to, że są wykonane z aluminium, są od nich znacznie trwalsze – aluminium jest bowiem odporne na korozję i zarysowania,
 • parapety zewnętrzne z PCV – mogą być jednolite lub komorowe (te drugie zapewniają lepszą izolacyjność cieplną dolnej części okna), a także wykonane z PCV piankowego lub twardego; w porównaniu do parapetów stalowych i kamiennych są cieplejsze i cichsze podczas opadów deszczu; dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, mogą być też pokryte laminatem imitującym kamień naturalny lub drewno, 
 • parapety zewnętrzne kamienne – najczęściej są to parapety zewnętrzne granitowe, ponieważ granit jest najtrwalszym kamieniem naturalnym, odpornym na czynniki atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, a także na mechaniczne uszkodzenia; odznacza się także niską nasiąkliwością, ale wymaga impregnacji; parapety z granitu są długowieczne i prezentują się bardzo elegancko – można je wybrać zarówno w odcieniach jasnych, jak i ciemnych, a także o różnym sposobie wykończenia powierzchni (np. szlifowanej, polerowanej, matowej); 
 • parapety zewnętrzne ceramiczne – wykonuje się je zazwyczaj ceramicznych płytek szkliwionych lub kształtek klinkierowych; są to bardzo trwałe i stylowe parapety, które mogą mieć różne kolory (najczęściej jednak są brązowe lub w odcieniach czerwieni),
 • parapety zewnętrzne drewniane – stosowane są najczęściej w domach drewnianych i w domach z bali oraz w połączeniu z drewnianą stolarką okienną; choć są stylowe i estetyczne, wymagają regularnej konserwacji i impregnacji, aby nadać im odporność na czynniki zewnętrzne.

Warto wiedzieć, że nie zaleca się wykonywać parapetów zewnętrznych z konglomeratów z zawartością żywicy poliestrowej, ponieważ materiał ten nie jest odporny na wysokie temperatury i promieniowanie UV. Doskonale nadaje się on natomiast na parapety wewnętrzne.

Parapety zewnętrzne - jakie wybrać?

Wielu inwestorów ma poważny dylemat, jakie parapety zewnętrzne wybrać, by były ładne i jednocześnie trwałe. Jeśli chodzi o trwałość, z pewnością warto rozważyć droższe opcje, czyli np. parapety kamienne lub ceramiczne. Tak naprawdę jednak nawet tanie parapety z blachy mogą posłużyć wiele lat, o ile będą regularnie konserwowane.

Należy pamiętać, że w przypadku ścian dwuwarstwowych nie powinno się stosować zbyt ciężkich parapetów np. z kamienia lub cegieł.

Pod kątem estetycznym parapety zewnętrzne najczęściej dopasowuje się do koloru okien. Jeśli chcemy urozmaicić wygląd budynku, można także zastosować parapety o kontrastującym kolorze do barwy stolarki okiennej, dobierając go np. do koloru dachu bądź podmurówki.

Dowiedz się więcej: Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Jakie parapety zewnętrzne do białych okien?

A jakie parapety zewnętrzne do białych okien będą najlepsze? Według ogólnej zasady powinny być białe, jednak taki kolor nie będzie praktyczny – pod wpływem opadów i kurzu jasne parapety będą wymagały częstego mycia. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie tych elementów do dachu lub elewacji. Przykładowo do grafitowego pokrycia dachowego i jasnej elewacji oraz białych okien świetnie będą prezentowały się parapety w odcieniach grafitu lub antracytu.

Montaż parapetu zewnętrznego krok po kroku

Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli kiedy należy montować parapety zewnętrzne. Otóż najlepiej zrobić to podczas ocieplania budynku i osadzania okien, ponieważ można wtedy zastosować idealną szerokość parapetów.

Co ważne, parapety powinno się montować przed tynkowaniem elewacji – po nałożeniu tynku istnieje ryzyko jego uszkodzenia, ponadto przed tynkowaniem można dokładniej uszczelnić miejsce połączenia parapetu z murem i ościeżnicą.

A jak wygląda prawidłowy montaż parapetów krok po kroku? Oto krótka instrukcja:

 1. Przygotowanie miejsca do montażu parapetu – należy najpierw ocieplić ościeże i pokryć go warstwą zbrojącą z siatki, a powierzchnię podłoża wyrównać zaprawą.
 2. Osadzenie parapetu – należy go zamocować do listwy progowej poprzez wprowadzenie kołnierza pod profil progowy ościeżnicy. Opcjonalnie można także zamontować parapet do czoła profilu okna (najpierw nakleja się na kołnierz parapetu taśmę rozprężną, a potem przykręca go do profilu). Trzeba pamiętać, aby pozostawić szczelinę dylatacyjną między brzegami parapetu a otworem okiennym (nie jest to konieczne w przypadku parapetów stalowych). 
 3. Montaż parapetu z odpowiednim spadkiem – bardzo ważne jest, aby parapet opadał w dół w kierunku zewnętrznym, ponieważ dzięki temu będzie mógł skutecznie odprowadzać wodę – taki spadek powinien wynosić około 5%. 
 4. Uszczelnienie szczelin i połączeń w obrębie wnęki okiennej – należy do tego użyć pianki montażowej

Montaż parapetów zewnętrznych jest stosunkowo prosty, ale należy wystrzegać się typowych błędów. Najczęstszymi są: zasłonięcie otworów odwadniających, tynkowanie krawędzi bocznych parapetu, a także zamontowanie go bez odpowiedniego spadku.

Jak prawidłowo mocować parapety z płytek?

Płytki ceramiczne i klinkierowe na parapety zewnętrzne należy montować do otworu okiennego za pomocą specjalnych klejów elastycznych. Niezbędne jest też użycie masy fugowej do spoinowania. Boczne elementy najczęściej montuje się na styk do muru, choć można je również wpuścić w elewację, jeśli prace wykonywane są np. podczas ocieplania budynku.

Ważne jest jednak zastosowanie elastycznych uszczelnień, aby zapobiec uszkodzeniu parapetu i muru podczas rozprężania się materiału w wyniku zmian temperatury.

Ile powinien wystawać parapet zewnętrzny?

Już na etapie kupowania podokienników należy pamiętać o ich odpowiednich wymiarach. Ważna jest jednak nie tylko ich długość, ale także szerokość. Parapet zewnętrzny nie powinien bowiem kończyć się równo z murem, ponieważ wtedy odprowadzana z niego woda będzie wnikała w ściany.

W takim razie ile powinien wystawać parapet zewnętrzny poza płaszczyznę ściany? Eksperci radzą, by wystawał na odległość od 3 do 5 cm – wówczas skutecznie zabezpieczymy elewację przed wilgocią.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Ile kosztują parapety zewnętrzne? Cennik 2021

Cennik parapetów zewnętrznych jest bardzo zróżnicowany. Ceny zależą głównie od materiału, z jakich wykonane są podokienniki. W 2021 roku ceny parapetów zewnętrznych kształtują się następująco:

 • parapety zewnętrzne stalowe i aluminiowe – kosztują od około 25 do 60 zł za mb (w marketach pojedynczy parapet o wymiarach 25 x 150 cm kosztuje około 100 zł),
 • parapety zewnętrzne PCV – ich cena wynosi od 18 do 50 zł za mb,
 • parapety granitowe – kosztują od około 150 zł do nawet 600 zł za mb,
 • parapety z klinkieru – pojedyncza płytka parapetowa kosztuje około 5-10 zł.

Parapety zewnętrzne - o czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Standardowo parapety zewnętrze mają 20-25 cm szerokości oraz 120, 150 lub 200 cm długości. Niemal każdy producent dostarcza jednak takie elementy na wymiar.

Należy pamiętać, że do parapetów stalowych konieczne jest dokupienie bocznych zaślepek. Czasami trzeba również kupić specjalne kształtki podparapetowe ze styropianu oraz profile krawędziowe.

Parapety zewnętrzne powinny mieć kapinosy, czyli nacięcia pod ich dolną powierzchnią od strony okapu, które chronią elewację przed zaciekaniem wody. Warto o tym pamiętać przy zamawianiu np. elementów z kamienia, ponieważ parapety gotowe zazwyczaj są w takie nacięcia wyposażone.

Przeczytaj: Parapety drewniane – jakie drewno wybrać na parapety w domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Sponsorowane
Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną — jak wybrać?

Nowości w tej kategorii

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

Okna
Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okna PCV, dachowe, trzyszybowe? Oto nasz ranking!

Okna pełnią wiele istotnych funkcji w każdym domu. Nie tylko doświetlają wnętrza i podnoszą ich estetykę, ale również zape...

Okna
Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
26.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?

Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsz...

Okna
Jak ustawić tryb zimowy w swoich oknach i wyregulować je na zimę?
29.11.2023 r. Jan Susmaga

Jak ustawić tryb zimowy w oknach, wyregulować je i sprawdzić ich szczelność?

Gdy ceny ogrzewania nieubłaganie rosną, każdy pomysł mający na celu poprawien...

Okna
Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?
02.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak dobrać żaluzje fasadowe? Ile kosztuje ich montaż?

Żaluzje fasadowe to zewnętrzne osłony okienne, które są dzisiaj montowane w wielu nowoczesnych domach i biurowcach. Ich at...

REKLAMA
Zamknij