Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Uzbrojenie działki - ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej?

Uzbrojenie działki budowlanej - jakie są koszty uzbrojenia działki?

Szukasz odpowiedniej działki, która okaże się idealna pod budowę domu? Pod uwagę musisz wziąć wiele czynników. Lokalizacja czy jej powierzchnia to nie wszystko. Aby dom był w pełni funkcjonalny musi zostać wyposażony we wszystkie media. Oznacza to więc konieczność doprowadzenia prądu, wody czy gazu. Zdarza się, że działka budowlana posiada już pełne uzbrojenie, lecz nie zawsze ma to miejsce. W takim przypadku musisz zadbać o to samodzielnie.

Uzbrojenie działki budowlanej może zająć trochę czasu. Do zrealizowania będziesz miał sporo formalności, a co więcej, to Ty poniesiesz koszt doprowadzenia mediów. Sprawdź, jakie są koszty uzbrojenia działki i co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat. 

Uzbrojenie działki - co to oznacza?

Jesteś na etapie wyboru wymarzonego projektu domu? Pamiętaj żeby dostosować go do posiadanej działki. Duże znaczenie ma jej kształt, o czym pisaliśmy już nieco więcej w artykule: Działka o kształcie prostokątnym - jak wybudować na niej wymarzony dom? Aby rozpocząć budowę musisz najpierw zadbać przynajmniej o jej częściowe uzbrojenie. Trudno przecież wyobrazić sobie budowę domu bez dostępu do energii elektrycznej.

Co dokładnie kryje się pod pojęciem uzbrojenia działki?

Najogólniej mówiąc oznacza to, że w pobliżu gruntu znajdują się wodociągi, a także linie energetyczne. Nie w każdym przypadku, lecz zdarza się również, że w bliskiej okolicy mieści się również linia telekomunikacyjna oraz sieć gazowa i kanalizacyjna. Działkę budowlaną określa się jako w pełni uzbrojoną dopiero gdy wyposażona została we wszystkie przyłącza. 

Jak sprawdzić uzbrojenie działki?

Skąd masz wiedzieć, czy wybrana przez Ciebie działka ma dostęp do mediów? Uzbrojenie działki możesz sprawdzić jeszcze przed zakupem gruntu. W tym celu musisz udać się do urzędu gminy właściwego dla danej miejscowości. To właśnie tam w wydziale kartografii i geodezji dowiesz się, czy działka jest uzbrojona.

To jednak nie wszystko. Warto wybrać się również do zakładów, które zarządzają sieciami, aby dopytać się, czy na wybranym terenie istnieje możliwość wykonania przyłączy. Zapytać możesz jednocześnie o termin ich realizacji oraz wysokość opłaty.

Formalności związane z uzbrojeniem działki budowlanej

Uzbrojenie działki budowlanej wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Zapewne w pierwszej kolejności będzie Ci zależeć na dostarczeniu prądu do Twojej działki. Bez tego niemożliwe jest przecież rozpoczęcie prac budowlanych. Musisz zatem wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje kilku Operatorów Systemów Dystrybucyjnych, przy czym wybranym terenom przypisany jest konkretny z nich. Dla przykładu w Warszawie monopolistą jest innogy Polska, lecz na wschodzie będzie to już PGE. 

Jeśli chcesz uzbroić działkę w prąd, musisz najpierw złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Powinien on uwzględniać przewidywaną moc przyłączeniową. Następnie operator wydaje warunki przyłączenia do sieci, do których załącza projekt umowy. To właśnie w nim znajdziesz informacje dotyczące terminu realizacji przyłącza czy wysokości opłat.

Przyłączenie do wodociągu i kanalizacji jest równie istotne, co dostęp do prądu. W tym przypadku formalności są nieco bardziej zawiłe. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę. Składa się go w miejscowym zakładzie wodociągowym. Do wniosku musi zostać dołączona mapa zasadnicza (w skali 1:500). Kiedy warunki zostaną wydane należy zamówić projekt wykonania przyłączy i złożyć go w zakładzie wodociągowym.

Co istotne, zamiar rozpoczęcia robót także trzeba zgłosić. Dobrą informację stanowi fakt, że nie musisz realizować wszystkich formalności na własną ręką. Możesz zdecydować się na skorzystanie z kompleksowej usługi podłączenia domu do sieci wodociągowej. Jeśli chodzi o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej to odbywa się ono na zbliżonych zasadach.

A co z gazem ziemnym? Jeśli chcesz z niego korzystać, również będziesz zobligowany złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia. To Operator Systemu Dystrybucyjnego zdecyduje, czy istnieje taka możliwość. Zdarza się, że sieć gazowa znajduje się blisko granicy działki budowlanej. Wówczas przyłącze gazowe wykona zakład gazowniczy, na którym to spoczywa taki obowiązek. 

Pamiętaj, aby przy zakupie działki dopełnić wszystkich formalności. Dopytaj o jej uzbrojenie, a także możliwość doprowadzenia przyłączy.

Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej w 2020 roku?

Wykonanie przyłączy mediów leży w Twoim interesie, dlatego też obowiązek dopełnienia formalności spoczywa na inwestorze. Wiążą się one z określonymi kosztami. Ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej?

W większości przypadków wydatki nie powinny przekroczyć 3 tysięcy złotych. Suma ta dotyczy niedużej działki (do 1200 m2). Wraz z jej powierzchnią cena może rosnąć. Nie tylko rozmiar działki wpływa na koszt uzbrojenia. Co jeszcze ma znaczenie?

Od czego zależy koszt uzbrojenia działki?

Koszt uzbrojenia działki zależy od trzech podstawowych aspektów. Pierwszy z nich to moc przyłączeniowa. Zazwyczaj im wyższa, tym wyższy będzie koszt. Drugi to liczba działek budowlanych, które znajdują się na danym obszarze.

Więcej działek to mniejszy koszt dla pojedynczego inwestora. Trzeci i równie istotny czynnik to rejon i właściciel sieci. Nie ma bowiem jasno wyznaczonych stawek za uzbrojenie działki chociażby w prąd. Ceny różnią się zatem w zależności od regionu. 

Uzbrojenie działki w prąd

Chcesz po kolei przeanalizować koszty uzbrojenia działki? Zacznij więc od energii elektrycznej. Musisz wiedzieć, że dostarczenie prądu na działkę to jeden z głównych warunków uzyskania pozwolenia na budowę domu.

O tym, co musisz zrobić, aby uzbroić działkę w prąd już wiesz. Ile kosztuje podłączenie mediów do działki? Trudno podać jednoznaczną kwotę. Jest ona w dużej mierze zależna od mocy przyłączeniowej, ale i długości samego przyłącza. Szacuje się, żę ubzrojenie działki w przypadku przyłącza kablowego to koszt ok. 60-80 złotych za 1 kW.  Będzie on nieco mniejszy, gdy zdecydujesz się na prąd napowietrzny. Wówczas stawka wynosi ok. 50 złotych za 1 kW. 

Niektórzy na czas budowy domu wybierają tzw. przyłącze tymczasowe. Jest to wygodne rozwiązanie jeśli wziąć pod uwagę okres czekania na realizację przyłącza docelowego, który wynosi nawet kilka miesięcy. Przyłącze tymczasowe pozwoli niemal od razu ruszyć z budową. Podłączenie do istniejącej sieci bezpośrednio na słupie linii napowietrznej kosztuje zaledwie 10 złotych za 1kW. Musisz jednak wiedzieć, że z takiego rozwiązania możesz skorzystać jedynie pod warunkiem, że Twoja działka jest już uzbrojona w prąd. 

Uzbrojenie działki w wodę i kanalizację

Koszt podłączenia wody do działki ponosi gmina, gdyż to ona jest zazwyczaj właścicielem lokalnych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Nie musisz więc zastanawiać się, ile kosztuje budowa przyłączy. Nierzadko zdarza się także, że zakłady zarządzające siecią opłacają jednocześnie rozbudowę istniejącej już kanalizacji.

Koszt doprowadzenia wody zazwyczaj sprowadza się do tzw. opłaty adiacenckiej. Jest to forma udziału właściciela działki w kosztach budowy infrastruktury technicznej. Nie oznacza to jednak, że koszty będą niskie. Wspomniana opłata sięga nawet kilkuset złotych.

W gorszej sytuacji znajdują się właściciele działek, dla których konieczne jest stworzenie odpowiednich warunków do podłączenia działki do sieci wodno-kanalizacyjnej. Może się to bowiem wiązać z kosztami na poziomie kilku-kilkunastu tys. złotych. Koszt też można rozłożyć na raty. 

Uzbrojenie działki w gaz

Doprowadzenie gazu do działki odbywa się na zbliżonych zasadach co elektryczne. Gdy sieć gazowa mieści się w pobliżu działki, to wówczas inwestor płaci ryczałt za wykonanie przyłącza. Średni koszt to nawet 2200-2400 złotych za odcinek, który mierzy do 15 metrów. Każdy kolejny metr jest dodatkowy płatny i może od kosztować od 80 do 100 złotych. Koszt podłączenia gazu nie należy zatem do niskich. 

Uzbrojenie działki - jakie są dodatkowe koszty?

Czy musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami w przypadku uzbrojenia działki? Może okazać się, że kolejne wydatki generować będzie budowa drogi dojazdowej. Koszt zależy od wielu czynników, niemniej musisz mieć na względzie fakt, iż droga dojazdowa to obowiązkowy element i to już na etapie prac wstępnych.

Musisz określić, w jaki sposób odbywać się będzie chociażby dowóz materiałów budowlanych. Może się okazać, że działka nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej i wiedzie przez działkę sąsiada. W takiej sytuacji konieczne jest ustanowienie służebności. 

Cena drogi dojazdowej do działki w przypadku służebności może przyjąć formę opłaty jednorazowej (do 3000 złotych) lub rocznej (najczęściej kilkaset złotych). Zależy ona od ilości pojazdów i częstotliwości przejazdów.

Jak długo trwa uzbrojenie działki budowlanej?

Poza wydatkami musisz przygotować się na długi czas oczekiwania. Uzbrojenie działki budowlanej nie zostanie wykonane od ręki. Większość wniosków, które musisz złożyć, zostanie rozpatrzona maksymalnie w przeciągu miesiąca (od 21 do 30 dni). Nie oznacza to jednak, że po miesiącu prace ruszą. Najczęściej termin doprowadzenia mediów do działki sięga kilku miesięcy. W niektórych przypadkach będzie to nawet powyżej roku. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Nowości w tej kategorii

Działka
Działka usługowa
27 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest działka inwestycyjna i czym się kierować przy jej zakupie?

Działka usługowa ma swoją specyfikę. Pod względem funkcjonalnym uzupełnia zab...

Działka
Jak sprawdzić do kogo należy działka?
26 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Czy można zrobić to za darmo?

Zakup działki to bardzo poważna inwestycja, którą musi poprzedzić dokładna we...

Działka
Podział działki rolnej
4 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Niezależnie od powodu, z jakiego dokonywany jest podział działki rolnej, zaws...

Działka
Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
19 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?

Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jes...

Działka
Działka usługowa
27 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest działka inwestycyjna i czym się kierować przy jej zakupie?

Działka usługowa ma swoją specyfikę. Pod względem funkcjonalnym uzupełnia zab...

Działka
Jak sprawdzić do kogo należy działka?
26 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? Czy można zrobić to za darmo?

Zakup działki to bardzo poważna inwestycja, którą musi poprzedzić dokładna we...

Działka
Podział działki rolnej
4 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jak dokonać podziału działki rolnej oraz z jakimi kosztami się to wiąże?

Niezależnie od powodu, z jakiego dokonywany jest podział działki rolnej, zaws...

Działka
Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?
19 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Kupno działki – co musimy sprawdzić i jakie dokumenty przygotować?

Pierwszym krokiem podejmowanym w celu budowy domu jest kupno działki. Nie jes...