Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Budowa domu - jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Budowa domu - jak zabezpieczyć dom na sezon zimowy?

Według specjalistów budowa domu zimą nie jest najlepszym pomysłem w naszej strefie klimatycznej, nawet z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów przystosowanych do warunków zimowych. Większość inwestorów decyduje się zatem wstrzymać prace do wiosny. Warto jednak wiedzieć, że na czas zimowego przestoju dom i plac budowy powinien być odpowiednio zabezpieczony.

Budowa domu zimą - jakie prace możemy wykonać?

Teoretycznie prace budowlane zimą są dzisiaj możliwe, ponieważ na rynku pojawiły się nowoczesne materiały przystosowane do trudnych warunków, na przykład zaprawy mrozoodporne. W Polsce jednak zima potrafi zaskoczyć bardzo niskimi temperaturami lub dużą ilością opadów, które w praktyce bardzo utrudniają wykonywanie prac i mogą negatywnie wpłynąć na jakość wznoszonej konstrukcji.

Zasadą jest więc, że zimą nie przeprowadza się prac zewnętrznych, a jedynie wewnętrzne wykończeniowe. Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy też od technologii wznoszenia budynku, a także rodzaju prac i pogody. Przykładowo, budowa zimą jest jak najbardziej możliwa w przypadku wnoszenia domu modułowego z gotowych prefabrykatów.

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Ze względu na zmiany klimatyczne zima w Polsce ostatnio rozpoczyna się dość późno – pierwsze śniegi i mrozy nierzadko pojawiają się dopiero w styczniu. Wykorzystuje to wielu inwestorów, którzy decydują się kontynuować prace co najmniej do późnej jesieni.

Budowa domu w grudniu jest często możliwa, ale niestety o tej porze nie należy podejmować wszystkich rodzajów prac. Przy sprzyjającej pogodzie można o tej porze przeprowadzać zewnętrzne prace mokre, ale z zastosowaniem specjalnych materiałów i tylko wtedy, jeśli temperatura powietrza wynosi minium 5 stopni Celsjusza. Niektóre zaprawy zapewniają jednak wiązanie przy temperaturze dochodzącej nawet do -10 stopni.

Specjaliści zalecają jednak, by prace budowlane zimą ograniczyć jedynie do prac wewnątrz budynku wzniesionego do stanu surowego zamkniętego. W szczególności nie ma przeszkód do wykonania instalacji, ale można również zdecydować się na budowę ścian działowych, czy tynkowanie. Przy pracach wykończeniowych niezbędne jest jednak utrzymanie wewnątrz obiektu odpowiedniej temperatury.

Budowa domu - jak zabezpieczyć dom na sezon zimowy?

Jakie prace podczas budowy domu zimą nie powinny być wykonywane?

Zimą nie są możliwe przede wszystkim prace ziemne – zamarznięty grunt utrudni wykopy, natomiast dużą ilość śniegu przy plusowych temperaturach spowoduje nadmierne rozluźnienie gleby. Nie jest również zalecane wnoszenie ścian zewnętrznych z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów.

Jak w czasie zimy zabezpieczyć materiały budowlane na placu budowy?

Jeśli prace będą wstrzymane, konieczne jest zabezpieczenie budowy domu na zimę, szczególnie materiałów budowalnych zgromadzonych na placu budowy. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ogrodzenie (powinien mieć minimum 1,5 metra wysokości) – jest ono wymagane przepisami, a przy okazji chroni miejsce budowy przed intruzami i złodziejami.

Materiały budowlane muszą być zabezpieczone nie tylko przed kradzieżą, ale także przed wilgocią i mrozem. Najlepiej więc przenieść je do miejsca suchego i ogrzewanego (zwykłe kontenery budowlane nie zapewniają takich warunków). Cegły czy pustaki można zostawić na placu pod warunkiem ich dokładnego zabezpieczenia przed wilgocią np. za pomocą folii budowlanej.

To może Cię zainteresować: Jak prawidłowo zabezpieczyć dach domu przed zimą?

Ocieplanie i tynkowanie elewacji zimą

Ocieplanie i tynkowanie elewacji zimą nie jest zalecane, choć jest możliwe. Producenci materiałów budowlanych dostarczają dzisiaj ich wersje zimowe np. zaprawy z dodatkami przyśpieszającymi wysychanie. Jednak i w tym przypadku są pewne ograniczenia.

Ocieplenie budynku metodą lekką mokrą możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza. W listopadzie, a nawet na początku grudnia można więc wykonać takie ocieplenie, ale w styczniu i lutym lepiej nie podejmować się takich prac. Podczas mrozów można natomiast ocieplać budynek metodą lekką suchą, przy której okładzina elewacyjna przyczepiana jest mechanicznie np. na zaczepy i gwoździe.

Jeśli chodzi o tynkowanie elewacji zimą, można je przeprowadzić wyłącznie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi minimum 5 stopni Celsjusza.  Niższa temperatura może doprowadzić do przemrożenia tynku, co skutkuje potem przebarwieniami i nierównościami wymagającymi napraw. Malowanie zimą przygotowanego latem tynku jest już mniej ryzykowne (o ile wykonuje się je przy plusowej temperaturze) – wystarczy w tym celu użyć farb ze specjalnymi dodatkami przyśpieszającymi schnięcie.

Zobacz także: Z jakich materiałów wykonać elewację?

Zimowe prace budowlane wewnątrz domu

Wznoszenie budynku metodą tradycyjną trwa zwykle minimum 2 sezony, dlatego większość inwestorów rozpoczyna prace wiosną, by przed zimą doprowadzić budowę do co najmniej stanu surowego zamkniętego.

Wówczas w okresie zimowym można wykonać wiele prac wykończeniowych wewnątrz obiektu np.:

Wszystkie te prace powinny być wykonywane w odpowiednich warunkach. Zaleca się, by temperatura wewnątrz budynku utrzymywała się na poziomie minimum 15°C – taki poziom ciepła zapewnia bowiem prawidłowe wiązanie i wysychanie materiałów.

Budowa domu - jak zabezpieczyć dom na sezon zimowy?

Jakie są rozwiązania grzewcze stosowane na budowie zimą?

Budowa domu w zimie wymaga zazwyczaj zastosowania specjalnych rozwiązań zapewniających odpowiednią temperaturę – dotyczy to głównie prac wykonywanych wewnątrz obiektu. Nie ma z tym problemu, jeśli do budynku doprowadzony jest już gaz lub wykonana inna instalacja grzewcza. Jeśli jej nie ma, wnętrza można dogrzewać specjalnymi grzejnikami konwektorowymi lub olejowymi, albo nagrzewnicami powietrza.

Materiały budowlane zimą – których używać?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, do prac budowlanych zimą należy używać specjalnych materiałów do tego przeznaczonych. Jest ich bardzo duży wybór na rynku i są to materiały o podwyższonej odporności na niskie temperatury, które chłoną mniej wilgoci, a więc także szybciej wysychają.

Przed wyborem odpowiedniego produktu, należy zapoznać się ze szczegółową instrukcją widniejącą na opakowaniu. Każdy producent wskazuje bowiem dość precyzyjnie, w jakich warunkach można używać danego materiału.

Warunki pracy dla ekipy budowlanej zimą - o czym trzeba pamiętać?

Przy pracach wewnętrznych zastosowanie specjalnych grzejników lub nagrzewnic ma na celu nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków do wysychania zapraw, tynków i klejów, ale także umożliwienie komfortowej pracy pracownikom.

Nieco trudniej zapewnić takie warunki firmie budowlanej wykonującej prace na zewnątrz. Wówczas konieczne jest udostępnienie ogrzewanego pomieszczenia, w którym pracownicy mogą się ogrzać i przebrać, a także spożyć posiłek lub schronić przed padającym śniegiem. Z pewnością warto zadbać o dostarczanie na plac budowy gorących napojów, a nawet ciepłych posiłków. Na zewnątrz można także ustawić koksownik, przy którym pracownicy będą mogli się ogrzać.

Warto zadbać o odpowiednie warunki pracy ludziom, ponieważ wpływają one na jakość wykonywanych robót, a także tempo przeprowadzanych prac.

Dlaczego stan zerowy budynku zawsze kończymy przed zimą?

Stan zerowy budynku powinien być zawsze doprowadzony do końca przed zimą z prostego powodu. Pozostawienie jedynie wykopu może spowodować jego odkształcenie lub uszkodzenie w wyniku przesunięcia się gruntu po roztopach. To oznacza konieczność tak naprawdę ponownego wykonania prac wiosną.

Dobrze jest przynajmniej wykonać fundamenty, które jednak należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Przede wszystkim należy je osłonić materiałem izolacyjnym, który będzie chronił wzniesione mury przed wilgocią. Najlepiej nadaje się do tego folia budowlana, która powinna być dobrze zabezpieczona przed przesuwaniem (wystarczy ją docisnąć ziemią lub cegłami).

Stan surowy otwarty - czyli kolejny etap, na którym powinniśmy doprowadzić budowę przed rozpoczęciem okresu zimowego

Przed zimą warto doprowadzić stan surowy otwarty do wymurowania ścian nośnych, kominów, schodów wewnętrznych i stropu, a także wykonania więźby dachowej i dachu.

Nie jest konieczne wstawianie okien – otwory okienne przed zimą należy jednak zabić deskami, aby ochronić wnętrze przed wilgocią i zimnem. Problemem może być brak czasu na wykonanie pokrycia dachowego przed zimą. Wówczas konieczne jest wykonanie prowizorycznego zadaszenia, które uchroni wnętrze przed opadami. Najczęściej stosuje się do tego deski i papę, natomiast stropy zabezpiecza się płytami wodoodpornymi i papą.

Budowa domu - jak zabezpieczyć dom na sezon zimowy?

Stan surowy zamknięty. Jak chronić budynek przed skutkami zimy i przed licznymi złodziejami?

Najbezpieczniej jest doprowadzić budowę domu przed zimą właśnie do stanu surowego zamkniętego. Nie ma znaczenia, czy planujemy kontynuować prace, czy chcemy czekać z nimi do wiosny. W takim stanie budynek jest już bowiem najmniej wrażliwy na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie trzeba go nawet ogrzewać (chyba że będą przeprowadzane prace wewnętrzne), konieczne jest jednak zapewnienie w nim dobrej wentylacji zapobiegającej gromadzeniu się wilgoci, a więc także pojawieniu się pleśni i grzybów.

Należy też odpowiednio zabezpieczyć dom przed intruzami i złodziejami. Dobrze jest więc zamontować dobrej jakości drzwi zewnętrzne (np. antywłamaniowe), a także zadbać o solidne ogrodzenie posesji. Jeśli na terenie budowy pozostał wartościowy sprzęt lub materiały, niezłym pomysłem jest zamówienie profesjonalnej usługi ochrony i dozoru mienia.

Dowiedz się więcej, dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?

Dlaczego warto wstrzymać prace budowlane w sezonie zimowym?

Dzięki nowoczesnym materiałom budowa domu zimą jest dzisiaj możliwa, jednak porady ekspertów nie pozostawiają wątpliwości – lepiej prace przełożyć na wiosnę, szczególnie te zewnętrzne. Wszystko dlatego, że pogoda zimą jest dość nieprzewidywalna. W każdej chwili może pojawić się silny mróz lub śnieżyce, która uniemożliwią kontynuowanie już rozpoczętych prac.

Wykonywanie robót podczas nieodpowiednich warunków może z kolei doprowadzić do poważnych uchybień i uszkodzeń, które będą wymagały kosztownych prac naprawczych. Należy jednak pamiętać, że kosztowne może się okazać także niewłaściwe zabezpieczenie budynku i placu budowy na okres zimowy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Okna
Szyby zespolone
18 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to są szyby zespolone i kiedy warto je zastosować?

Szkło izolacyjne datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy koncepcja oszczędzania energii stała się popularna. Nie jest więc...

Posadzki
Jak dbać o podłogę drewnianą?
16 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak dbać o podłogę drewnianą i jakich błędów unikać? Porady i wskazówki

Podłoga drewniana nie poddaje się zmieniającym trendom i nie traci swojej moc...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Schody
Schody prefabrykowane
10 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Okna
Szyby zespolone
18 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to są szyby zespolone i kiedy warto je zastosować?

Szkło izolacyjne datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy koncepcja oszczędzania energii stała się popularna. Nie jest więc...

Posadzki
Jak dbać o podłogę drewnianą?
16 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak dbać o podłogę drewnianą i jakich błędów unikać? Porady i wskazówki

Podłoga drewniana nie poddaje się zmieniającym trendom i nie traci swojej moc...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Schody
Schody prefabrykowane
10 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...