Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – miesięczne koszty zużycia i montaż krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Nietrudno dostrzec atrakcyjność ogrzewania podłogowego. W końcu kto nie chciałby, aby zimowe miesiące były bardziej przytulne dzięki ciepłej powierzchni, po której się poruszasz we własnym domu? Mógłbyś zapomnieć o nieprzyjemnym chłodzie, który pojawia się, gdy Twoje bose stopy stykają się z zimną posadzką. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe w całym domu, możesz nawet wyeliminować potrzebę stosowania grzejników. Oznacza to więcej miejsca na meble i dodatki.

Ogrzewanie podłogowe to ciekawe rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Nowoczesne projekty domów nierzadko uwzględniają je na parterze lub w pojedynczych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Jakie zalety ma ten rodzaj ogrzewania? Sprawdź, czy warto się na nie zdecydować!

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czym jest?

Mówiąc najprościej, ogrzewanie podłogowe ogrzewa Twój dom za pomocą systemu zainstalowanego pod podłogą – w przeciwieństwie do grzejników, które większość z nas zna. Oprócz odczucia ciepłej podłogi rozprowadza ciepło bardzo równomiernie po całym domu. W zależności od Twojego domu i typu systemu, który wybierzesz, może to uczynić Twój dom bardziej energooszczędnym, a także może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

To, jak dokładnie działa ogrzewanie podłogowe elektryczne, zależne jest od wariantu, na który się zdecydujesz. Wybrać możesz kable grzewcze lub specjalne maty pod ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jak działa?

Systemy ogrzewania podłogowego wytwarzają ciepło poprzez promieniowanie cieplne. Ogrzewając podłogę zamiast otaczającego powietrza, zapewniają pośrednie, rozproszone ciepło, które promieniuje od podłogi w górę. To ciepło jest pochłaniane przez otaczające przedmioty, a one z kolei pomagają ogrzać całe pomieszczenie.

Jak to dokładnie działa? Promieniowanie przenosi energię cieplną do powietrza za pośrednictwem fal elektromagnetycznych. Fale te zawierają energię potencjalną tak długo, jak długo pozostają niezakłócone. Gdy napotkają przeszkodę, uwalniają swoją energię w postaci ciepła. W ten sposób odczuwasz bezpośrednie promieniowanie cieplne, a także równomierne ciepło, nawet przy niskiej temperaturze otaczającego powietrza.

Dostępne są dwa rodzaje systemów: ogrzewanie podłogowe elektryczne i wodne ogrzewanie podłogowe. Pierwsza wykorzystuje energię elektryczną do ogrzania bardzo cienkiego drutu lub mat grzewczych, a drugie wykorzystuje ciepłą wodę, która krąży w rurze grzewczej. Skupmy się jednak na ogrzewaniu elektrycznym.

Wiesz już, że do dyspozycji masz przynajmniej dwa jego warianty. Na które się zdecydować? Maty grzewcze polecane są zwłaszcza do podłóg laminowanych. Zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie (głównie z uwagi na niższą cenę), to kable grzewcze. Wewnątrz kabla znajduje się specjalny drut oporowy, który rozgrzewa się pod wpływem przepływającego prądu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma różne moce cieplne, z wyższą dostępną mocą, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła w obszarach o dużych stratach ciepła. Warto również wiedzieć, że system elektryczny sprawdza się przede wszystkim na małych obszarach, takich jak np. łazienki, ponieważ nie podnosi poziomu podłogi. 

Ogrzewanie elektryczne podłogowe – cena za montaż i materiały

Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego z pewnością nie jest niska. Po części wynikać może to z montażu, który trudno jest wykonać samodzielnie bez posiadania w tej kwestii doświadczenia. Ponadto, koszt materiałów także jest dość wysoki. O jakich stawkach mowa? Są one zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Niemniej całościowa cena materiałów i montażu ogrzewania podłogowego wynosi między 80 a 140 zł za m2.

Jeśli jesteś w stanie samodzielnie zamontować ogrzewanie elektryczne podłogowe, to warto się nad tym zastanowić. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet ok. 30% kosztów.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne a zużycie prądu

Koszty miesięczne ogrzewania podłogowego elektrycznego zależą przede wszystkim od cen prądu, a te w Polsce nie należą do niskich. Ponadto, wiele wskazuje, że koszty energii będą piąć się w górę. Aby móc oszacować wysokość rachunków, należy najpierw przyjrzeć się poborowi mocy ogrzewania podłogowego elektrycznego. Średnio będzie to ok. 125-150 kWh miesięcznie. Oznacza to, że ogrzewanie podłogowe kosztuje miesięcznie mniej więcej 150-200 złotych.

W dokładnych wyliczeniach pomoże kalkulator kosztów ogrzewania podłogowego elektrycznego. Na jego podstawie stworzyliśmy poniższe szacunki. Pod uwagę wzięliśmy również klasę energetyczną budynku. Musisz mieć bowiem na względzie, że ma ona duży wpływ na koszt ogrzewania, bez znaczenia na jego metodę. Z tego też względu zalecana jest termomodernizacja budynku. Dzięki niej możesz zmniejszyć koszty eksploatacji.

Powierzchnia użytkowa m2 Koszt miesięczny Klasa energetyczna budynku
140 100 A+
100 115 A
130 150 A
120 250 B
150 310 B

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele – czy to dobry pomysł?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne może zostać położone pod praktycznie każdym rodzajem pokrycia podłogowego. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to gres, wykładzina, czy też panele podłogowe. Wystarczy jedynie sięgnąć po matę lub folię grzewczą, która dobrze współpracuje nawet z naturalnym drewnem. Niemniej, warto sprawdzić, co producent mówi na temat połączenia wybranych paneli z ogrzewaniem podłogowym.

Sprawdź: jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne w łazience – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne możesz zainstalować w dowolnym miejscu, w którym możliwe jest uzyskanie zasilania elektrycznego. Z uwagi na to, że elektryczne systemy podłogowe mogą być droższe w eksploatacji i mniej wydajne niż systemy wypełnione wodą, generalnie lepiej nadają się do mniejszych pomieszczeń, takich jak łazienki czy też kuchnie.

Zdecydowanie najczęściej ogrzewanie podłogowe elektryczne znajdzie się w łazience. Dlaczego? Przede wszystkim jest to najmniejsze pomieszczenie (przynajmniej w większości przypadków). Jednocześnie łazienka to miejsce, w którym zazwyczaj chcemy zadbać o komfort cieplny. Miło jest wyjść z prysznica na ciepłą posadzkę. Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod prysznicem to zatem często wybór. Choć zdecydowanie lepiej umieścić je obok prysznica.

Dowiedz się więcej: Czy podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe to dobrany duet?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – jak wykonać samodzielnie?

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego mieści się w zakresie możliwości właścicieli domów, którzy są pewni swoich umiejętności w zakresie majsterkowania. W innym przypadku to zadanie lepiej powierzyć wykwalifikowanemu elektrykowi.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe elektryczne samodzielnie? Cały ten proces powinien przebiegać w kilku etapach. Poniżej znajdziesz opis montażu ogrzewania podłogowego elektrycznego pod płyty cementowe.

 1. Określ, czy możesz podłączyć matę grzejną do istniejącego gniazdka, czy też potrzebuje ona dedykowanego obwodu.
 2. Sprawdź przewody grzejne w matach za pomocą woltomierza. Ten krok pozwala upewnić się, że produkt nie został uszkodzony, a wszystkie przewody grzejne działają wydajnie.
 3. Przygotuj podłoże, montując płytę cementową.
 4. Rozprowadzić pacą cienkowarstwową zaprawę i ułóż na niej płytę cementową. Przymocuj deski za pomocą wkrętów do płyt cementowych.
 5. Wykonaj próbne dopasowanie mat grzejnych. Nigdy nie wolno przecinać, nacinać ani krzyżować przewodów grzejnych.
 6. Przygotuj rowek w płycie cementowej za pomocą dłuta, aby przytrzymać przewód zasilający, rurkę kablową i przewody termostatu.
 7. Wytnij w ścianie nacięcia na przewód zasilający.
 8. Przymocuj maty grzewcze do podłogi za pomocą taśmy dwustronnej i pistoletu do klejenia, a następnie sprawdź ponownie przewody grzejne za pomocą woltomierza.
 9. Podłącz przewód do skrzynki elektrycznej przymocowanej do kołka ściennego.
 10. Rozprowadź zaprawę na macie, upewniając się, że łączy się z wylewką z płyty cementowej.
 11. Umieść kafelek. Pozostaw zaprawę do wyschnięcia i fuguj płytkę.

Jaka izolacja pod ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Jaką izolację należy zastosować? W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego dobrze poradzi sobie styropian XPS. Płyty z tego materiału możesz dobrać od razu o docelowym wymiarach.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czy się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe to łatwy i energooszczędny sposób na ogrzanie domu. Chociaż koszt instalacji ogrzewania promiennikowego jest wyższy niż koszt instalacji tradycyjnych grzejników, dostępnych jest wiele opcji dostosowanych do Twojego budżetu i warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe zapewnia znaczne oszczędności na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie.

Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy to dobre rozwiązania, przyjrzyj się bliżej jego wadom i zaletom. Dzięki nim dowiesz się także, co będzie lepszym wyborem: ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest uznawane za energooszczędne. Musisz wiedzieć, że tradycyjne grzejniki rozgrzewają się do wysokiej temperatury, która sięgać może nawet ok. 70 stopni Celsjusza. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie pożądanego komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe, aby było skuteczne i efektywne musi pracować w temperaturze ok. 29 stopni Celsjusza lub nawet niższej, w zależności od wykończenia podłogi. Zużywa w ten sposób mniej energii.

Co więcej, grzejniki najpierw ogrzewają powietrze, które znajduje się w ich pobliżu. Sprawia to, że pomieszczenia ogrzewane przez grzejniki tradycyjne są podatne na powstawanie tzw. zimnych punktów. Co to oznacza? Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, gdy powietrze jest zimne w środku pomieszczenia i bardzo gorące obok grzejników. Z pewnością dobrze to znasz. Promieniowanie cieplne zapewnia ciepło od podłogi w górę w całym pomieszczeniu bez żadnych zimnych miejsc. To z pewnością istotna przewaga.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest także fakt, że po zainstalowaniu systemy nie wymagają prawie żadnej konserwacji. Systemy elektryczne nie będą wymagały regularnego serwisowania, podczas gdy wodne systemy ogrzewania podłogowego mogą wymagać okresowych przeglądów.

To nadal nie wszystko. Dzięki systemom ogrzewania podłogowego możesz cieszyć się całym pomieszczeniem bez grzejników na ścianach, które często odbierają im estetyczny wygląd. Nawet najnowocześniejsze grzejniki zajmują miejsce na ścianie, więc wyobraź sobie swobodę projektowania, którą zapewniają podgrzewane podłogi. Dzięki możesz dekorować ściany tak, jak chcesz. Również ustawienie mebli może być całkowicie dowolne. Nie musisz już martwić się, że kanapa zasłoni grzejnik i zablokuje rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu.

A jakie są wady ogrzewania podłogowego? Niektóre elektryczne systemy ogrzewania podłogowego wymagają zastosowania wylewki samopoziomującej, dlatego należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia przed położeniem wykładziny – zwykle zajmuje to dzień lub dwa. Wysoki może się okazać za to koszt instalacji takiego ogrzewania.

Wydaje się zatem, że zalety znacząco przeważają nad wadami tego rozwiązania. Niemniej, wysoki koszt energii elektrycznej sprawia, że ogrzewanie podłogowe elektryczne najlepiej zastosować w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ściany, sufity, tynki
Farba do sufitu
1 lipca 2022 r. Adrianna Bartusik

O czym warto pamiętać przed wyborem farby do sufitu?

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...

Ogrzewanie
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe?
24 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Chodzenie po domu, w którym podłoga jest ciepła, jest samą przyjemnością, a co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi grzejni...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe wodne
13 maja 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne i jakich błędów unikać podczas instalacji?

Lubisz chodzić w mieszkaniu boso? A może chętnie przesiadujesz na podłodze, o...

Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe
2 maja 2022 r. Diana Sulyma

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej wybrać?

Na ogrzewanie podłogowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Jest to bowiem nowoczesny system grze...

Ogrzewanie
Czujnik temperatury
8 kwietnia 2022 r. Diana Sulyma

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Czujnik temperatury zewnętrznej lub wewnętrznej powinien współpracować z sens...