Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – miesięczne koszty zużycia i montaż krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Nietrudno dostrzec atrakcyjność ogrzewania podłogowego. W końcu kto nie chciałby, aby zimowe miesiące były bardziej przytulne dzięki ciepłej powierzchni, po której się poruszasz? Mógłbyś zapomnieć o nieprzyjemnym chłodzie, który pojawia się, gdy Twoje bose stopy stykają się z zimną posadzką. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe w całym domu, możesz nawet wyeliminować potrzebę stosowania grzejników. Oznacza to więcej miejsca na meble i dodatki.

Ogrzewanie podłogowe to ciekawe rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób. Nowoczesne projekty domów nierzadko uwzględniają je na parterze lub w pojedynczych pomieszczeniach, takich jak łazienka. W użyciu są przy tym różne rodzaje ogrzewania podłogowego. Jednym z nich jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga podłączenia do pieca np. na gaz czy paliwa stałe.

Jakie zalety ma to rozwiązanie? Jaki będzie koszt ogrzewania podłogowego miesięcznie? Sprawdź, czy warto się na nie zdecydować!

Jak działa podłogowe ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe ogrzewa Twój dom za pomocą systemu zainstalowanego pod podłogą – w przeciwieństwie do grzejników, które większość z nas dobrze zna. Powoduje, że podłoga w dotyku jest przyjemnie ciepła. Energia rozprowadzona jest równomiernie po całym domu.

Rodzaj wybranej podłogówki i pieca bądź też decyzja o zastosowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego mogą uczynić Twój dom bardziej energooszczędnym, przyczyniając się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

To, jak dokładnie działa ogrzewanie podłogowe elektryczne, zależne jest od wariantu, na który się zdecydujesz. Wybrać możesz kable grzewcze lub specjalne maty montowane pod podłogą.

Dostępne są trzy rodzaje systemów: ogrzewanie podłogowe na prąd, wodne ogrzewanie podłogowe, a także zupełna nowość – ogrzewanie podłogowe powietrzne. Pierwszy wykorzystuje energię elektryczną do ogrzania bardzo cienkiego drutu lub mat grzewczych, a drugi – ciepłą wodę, która krąży w rurze grzewczej. Trzeci system jest zintegrowany z fundamentem i ogrzewany przez ciepłe powietrze. Skupmy się jednak na ogrzewaniu elektrycznym.

Wiesz już, że do dyspozycji masz przynajmniej dwa jego warianty. Na które się zdecydować? Maty grzewcze polecane są zwłaszcza do podłóg laminowanych. Zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie (głównie z uwagi na niższą cenę) to kable grzewcze. Wewnątrz kabla znajduje się specjalny drut oporowy, który rozgrzewa się pod wpływem przepływającego prądu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma różne moce cieplne, z wyższą dostępną mocą, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła w obszarach o dużych stratach ciepła. Warto również wiedzieć, że ten ogrzewający system elektryczny sprawdza się przede wszystkim na małych obszarach, takich jak np. łazienki, ponieważ nie podnosi poziomu podłogi. 

Czy wiesz, że ogrzewać dom możesz również na któryś z tych alternatywnych sposobów?

ofe-5847238-72409 w-72409

Jaka jest koszt instalacji ogrzewania elektrycznego podłogowego? Cena montażu i materiałów

Cena ogrzewania podłogowego elektrycznego z pewnością nie jest niska. Po części może to wynikać z montażu, który trudno jest wykonać samodzielnie bez doświadczenia. Ponadto koszt materiałów jest dość wysoki. O jakich stawkach mowa? Ile kosztuje metr kwadratowy elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Ceny są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Koszt samych przewodów grzewczych wynosi od 12 do 30 zł za metr. Ile wyniesie koszt ogrzewania podłogowego na powierzchni 100 m2Całościowa cena materiałów i montażu ogrzewania podłogowego mieści się między 90 a nawet 400 zł za m2.

Do ceny przewodów – zwykłe są tańsze od przewodów samoregulujących – doliczyć trzeba jeszcze koszt zakupu termostatu, który w zależności od stopnia zaawansowania może wynosić od 100 do 500 zł.

Jeśli jesteś w stanie samodzielnie zamontować ogrzewanie elektryczne podłogowe, to warto się nad tym zastanowić. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet ok. 30% kosztów.

ogrzewanie podłogowe i przewody, z których się składa

Ogrzewanie podłogowe elektryczne a zużycie prądu

Wiele osób przed dokonaniem takiej inwestycji zastanawia się, czy jest to dobre rozwiązanie. Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie? Koszty miesięczne zależą przede wszystkim od cen prądu, a te w Polsce nie należą do niskich. Ponadto wiele wskazuje, że koszty energii będą piąć się w górę. Aby móc oszacować wysokość rachunków, należy najpierw przyjrzeć się poborowi mocy ogrzewania podłogowego elektrycznego.

Jak obliczyć moc elektrycznego ogrzewania podłogowego? Przyjmuje się, że maty grzewcze mają średnie zużycie prądu na poziomie 50–160 W na 1 m2 podłogi, czyli przeciętnie 105 W na 1 m2. Jeśli mamy budynek o metrażu 100 m2, to zużycie prądu na miesiąc będzie wahało się w przedziale od 84 kWh przy budynku pasywnym aż do 1000 kWh przy budynku bez ocieplenia, czyli średnio będzie to od ok. 125–150 kWh miesięcznie.

Przy założeniu, że w listopadzie 2022 roku 1 kWh kosztował 0,77 zł, miesięczny koszt zapewnienia ogrzewania podłogowego wyniesie 96,25–115,50 zł. Jeśli zużytych zostanie aż 1000 kWh, to wydatki wzrosną do 770 zł.

Jak prezentuje się miesięczny koszt ogrzewania elektrycznego domu o powierzchni 100 m2? 

W dokładnych wyliczeniach pomoże kalkulator kosztów ogrzewania podłogowego elektrycznego. Na jego podstawie stworzyliśmy poniższe szacunki. Pod uwagę wzięliśmy również klasę energetyczną budynku. Musisz mieć bowiem na względzie, że ma ona duży wpływ na koszt ogrzewania, bez znaczenia na jego metodę. Z tego też względu zalecana jest termomodernizacja budynku. Dzięki niej możesz zmniejszyć koszty eksploatacji.

Powierzchnia użytkowa m2

Średnie zapotrzebowanie energetyczne na m2/rok

Koszt miesięczny

100

70 kW

383 zł

120

130 kW

858 zł

100

150 kW

825 zł

150

70 kW

577,50

150

130 kW

1072,5

Czy warto zamontować ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Kluczowe pytanie w kwestii zapewnienia w domu komfortu cieplnego dzięki podłogówce jest takie: czy warto wybrać dla siebie elektryczne ogrzewanie podłogowe? To łatwy i energooszczędny sposób na ogrzanie domu.

Chociaż koszt instalacji ogrzewania promiennikowego jest wyższy niż przy wyborze tradycyjnych grzejników, dostępnych jest wiele opcji dostosowanych do Twojego budżetu i warto pamiętać, że ogrzewanie podłogowe zapewnia znaczne oszczędności na rachunkach za energię w dłuższej perspektywie.

Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy to dobre rozwiązania, przyjrzyj się bliżej jego wadom i zaletom. Dzięki nim dowiesz się także, co będzie lepszym wyborem: ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne.

  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest uznawane za energooszczędne. Tradycyjne grzejniki rozgrzewają się do wysokiej temperatury, która sięgać może nawet ok. 70 stopni Celsjusza. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie pożądanego komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe, aby było skuteczne i efektywne musi pracować w temperaturze ok. 29 stopni Celsjusza lub nawet niższej, w zależności od wykończenia podłogi. Zużywa w ten sposób mniej energii.
  • Co więcej, grzejniki najpierw ogrzewają powietrze, które znajduje się w ich pobliżu. Sprawia to, że pomieszczenia ogrzewane przez nie są podatne na powstawanie tzw. zimnych punktów. Co to oznacza? Mamy wówczas do czynienia z sytuacją, gdy powietrze jest zimne w środku pomieszczenia i bardzo gorące obok grzejników. Być może dobrze to znasz. Promieniowanie cieplne zapewnia ciepło od podłogi w górę w całym pomieszczeniu bez żadnych zimnych miejsc. To z pewnością istotna przewaga.
  • Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest także fakt, że po zainstalowaniu systemy nie wymagają prawie żadnej konserwacji. Nie potrzebują regularnego serwisowania, podczas gdy wodne systemy ogrzewania podłogowego mogą wymagać okresowych przeglądów.
  • To nadal nie wszystko. Dzięki systemom ogrzewania podłogowego możesz cieszyć się całym pomieszczeniem bez grzejników na ścianach, które często odbierają im estetyczny wygląd. Nawet najnowocześniejsze grzejniki zajmują miejsce na ścianie, więc wyobraź sobie swobodę projektowania, którą zapewniają podgrzewane podłogi. Dzięki możesz dekorować ściany tak, jak chcesz. Również ustawienie mebli może być całkowicie dowolne. Nie musisz już martwić się, że kanapa zasłoni grzejnik i zablokuje rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu.

A jakie są wady ogrzewania podłogowego? Niektóre elektryczne systemy ogrzewania wymagają zastosowania wylewki samopoziomującej, dlatego należy wziąć pod uwagę czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia przed położeniem wykładziny – zwykle zajmuje to dzień lub dwa. Wysoki może się okazać za to koszt instalacji takiego ogrzewania.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników i ogrzewania podłogowego?

Wydaje się zatem, że zalety znacząco przeważają nad wadami tego rozwiązania. Niemniej, wysoki koszt energii elektrycznej sprawia, że ogrzewanie podłogowe elektryczne najlepiej zastosować w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Sprawdź przed wyborem, jakie będzie zużycie prądu w przypadku maty grzewczej pod płytki. Jeśli jesteś w stanie zapewnić energię ze źródeł odnawialnych, na przykład dzięki fotowoltaice, zmniejszysz koszty eksploatacji podłogówki elektrycznej.

Czy wiesz, że domki modulowe mogą z tego rozwiązania skutecznie korzystać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij