Szanowni Państwo, informujemy że Extradom.pl pracuje bez zmian, a Doradcy z Centrum Obsługi Klienta są do Państwa dyspozycji.

Jak ocieplić dom?

Jak ocieplić dom?

Odpowiednie ocieplenie budynku pozwala nie tylko zachować komfort termiczny w pomieszczeniach, ale także zmniejszyć nakłady związane z ogrzewaniem i eksploatacją nieruchomości. Jak ocieplić dom, żeby wewnątrz panowała przyjemna temperatura, a domownicy czuli się komfortowo? Kiedy należy zaplanować sposób ocieplenia budynku?

Kiedy warto podjąć decyzje o ocieplaniu domu?

Kiedy mamy do czynienia z nowym budynkiem, warto poczekać z jego ociepleniem, aż wyschną wszystkie elementy konstrukcyjne ścian. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie izolacji cieplej tuż po wybudowaniu domu, to wilgoć ze ścian będzie wolniej odparowywać, co może niekorzystnie wpłynąć na parametry izolacyjne budynku.

A co z domem, który został wybudowany wiele lat temu i wymaga termomodernizacji? Żeby opracować projekt domu wraz z ocieplenia budynku, warto w pierwszej kolejności wykonać audyt energetyczny uwzględniający badanie termowizyjne nieruchomości. Jego wyniki wskażą miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła.

W przypadku budynków starszych czasem konieczne okazuje się ocieplenie domu od środka. Chociaż z reguły zaleca się wykonywanie termomodernizacji z zewnątrz, to bywają sytuacje, w których możliwe jest jedynie ocieplenie mieszkania od wewnątrz. Dzieje się tak wtedy, gdy inwestorowi zależy na zachowaniu elewacji, np. wykonanej z cegły czy drewnianych. Kolejną sytuacją może być ocieplanie domu, który jest zabytkowy, a konserwator zabytków nie godzi się na zakrycie elewacji.

Zgłoszenie ocieplenia domu – to konieczne?

Wielu inwestorów zastanawia się, jakich formalności należy dopełnić, decydując się na ocieplenie domu. Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Kwestię tę reguluje ustawa Prawo budowlane, zgodnie z którą wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej, np. staroście.

Jak dobrać odpowiedni materiał na ocieplenie domu?

Na etapie wyboru konkretnego systemu ocieplenia o określonych wcześniej specyfikacjach technicznych, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość materiału.

Czym ocieplić dom?

Zaleca się, aby wszystkie pochodziły od jednego producenta. Wpłynie to w dużym stopniu na efektywność wykonanego ocieplenia oraz pośrednio na jego trwałość. Zewnętrzne ocieplenie ścian w głównej mierze opiera się na styropianie oraz wełnie mineralnej. To dwa sprawdzone rozwiązania, które możemy stosować zamiennie, tak by ogólne właściwości spełniały nasze oczekiwania. Należy pamiętać, że dowolność w wyborze materiału może zostać ograniczona specyfikacjami technicznymi projektu.

Ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika paroprzepuszczalności, dzięki czemu wewnątrz budynku można uzyskać optymalną wilgotność powietrza, a jej poziom będzie się samoregulował. Wełna mineralna jest też ognioodporna i stanowi skuteczną zaporę w razie pożaru. Niestety wełna jest wrażliwa na wilgoć, dlatego w czasie wykonywania termomodernizacji nie można doprowadzić do jej zmoczenia. Kolejną cechą tego materiału dociepleniowego jest duża waga, przez co wełna wymaga solidniejszego mocowania do podłoża. Jednocześnie jest elastyczna, co pozwala na docieplenie np. półokrągłych ścian.

Ocieplenie domu styropianem to kolejny, równie popularny sposób termomodernizacji. Styropian charakteryzuje się niskim poziomem paroprzepuszczalności, ma także niską nasiąkliwość, dzięki czemu nie jest wrażliwy na wilgoć. Jest lekki, dzięki czemu nie wymaga tak mocnego mocowania, jak wełna.

Jak przygotować podłoże do ocieplenia?

To etap, który ma znaczny wpływ na trwałość wykonanego ocieplenia. Powierzchnia ścian powinna być równa i sucha – ułatwi to mocowanie płyt izolacyjnych i sprawi, że będą się dobrze trzymać. W przypadku, gdy widoczne są zanieczyszczenia lub podłoże jest zakurzone, należy oczyścić ściany przy użyciu sprężonego powietrza, myjki ciśnieniowej lub miękkiej szczotki. Dotyczy to nie tylko wszelkich zabrudzeń, ale również zaschniętych fragmentów zapraw – czasem konieczne jest ich skucie.

Kolejnymi aspektami, które powinny zwrócić uwagę inwestora przed rozpoczęciem prac nad ociepleniem budynku, są wszelkiego rodzaju grzyby, pleśnie czy porastający mury mech. To z pewnością coś, czego należy się pozbyć przed przyklejeniem pierwszej płyty termoizolacyjnej. Tak oczyszczone podłoże należy zagruntować. Jest to etap pozwalający na stworzenie optymalnych warunków pod zastosowanie zapraw klejących każdego rodzaju.

Ocieplenie metodą lekka-mokra

Jak powinno przebiegać ocieplenie domu krok po kroku? Istnieją dwie metody mocowania płyt izolacyjnych do ściany. Pierwsza z nich, zwana metodą lekką-mokrą polega na przyklejeniu styropianu bądź systemowo przygotowanych płyt z wełny mineralnej do ocieplanej powierzchni. Kolejny krok to pokrycie warstwy izolacyjnej tynkiem cienkowarstwowym po uprzednim zabezpieczeniu pokrywanej powierzchni siatką tynkarską.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest duża skuteczność w niwelowaniu mostków termicznych, jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to wymagająca technika, więc bardzo łatwo o błędy, które mogą być kosztowne w naprawie. Ocieplenie metodą lekką-mokrą należy wykonywać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Ocieplenie metodą lekka-sucha

Kolejna metoda lekka-sucha opiera się na mocowaniu płyt przy użyciu wkrętów czy plastikowych kołków. Materiał ocieplający układa się pomiędzy listwami wcześniej zamocowanego rusztu konstrukcyjnego, do którego przytwierdza się dowolną warstwę elewacyjną, np. siding winylowy. Należy pamiętać, by kolejne rzędy płyt izolacyjnych były przesunięte względem siebie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych.

Zobacz także: Jak budować na cienką spoinę bez mostków termicznych?

Najczęściej popełniane błędy przy ocieplaniu domów

Zarówno w metodzie suchej, jak i mokrej można popełnić mnóstwo błędów. Jednym z nich jest wspomniane wyżej przygotowanie podłoża. Pominięcie tego etapu lub wykonanie pracy bez odpowiedniej dokładności może przynieść wiele negatywnych skutków.

Inwestorzy nie zdają sobie sprawy jak ważna jest staranność wykonywania prac, co często skutkuje niedostateczną wytrzymałością warstw wiążących, ponieważ użyto zbyt małej ilości kleju. Pominięcie wykorzystania listwy startowej i wywinięcia siatki zbrojeniowej na styropian zwiększy podatność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i prawdopodobieństwo uszkodzenia materiału przez gryzonie czy ptaki.

Częstym błędem jest również brak projektu termomodernizacji. Jeśli nie ustalimy miejsc szczególnie wrażliwych na ucieczkę ciepła, to nie będziemy w stanie skutecznie zaizolować budynku. Wielu inwestorów, którzy zastanawiają się, jak samemu ocieplić dom, ze względu na brak doświadczenia wykonuje prace w złej kolejności – np. najpierw nakłada siatkę, a dopiero potem klej.

Kolejnym błędem jest zbyt słabe mocowanie izolacji, np. używanie materiałów o niedostatecznych parametrach.

Jaki jest koszt ocieplenia domu?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego to poważna inwestycja, która pochłania dużo środków. Ile kosztuje ocieplenie domu jednorodzinnego? Ceny zależą od wielu czynników – rodzaju wybranego materiału oraz regionu kraju. Koszt ocieplenia domu o powierzchni około 150 m2 styropianem może oscylować w przedziale 17-20 tys. złotych. A co z wełną mineralną przy ociepleniu domu? Koszt w tym przypadku jest wyższy – średnio od 22 do 25 tys. złotych.

Dofinansowanie na ocieplenie domu – na co można liczyć?

Inwestorzy planujący termomodernizację budynku powinni pamiętać o tym, że przysługuje im dofinansowanie na ocieplenie domu w ramach programu Czyste Powietrze, który zakłada zwrot części kosztów poniesionych w związku z wybranymi pracami remontowymi.

Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu i komu przysługuje?

Dotacje na ocieplenie domu mogą uzyskać osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Obowiązują też kryteria dochodowe – dofinansowanie przysługuje osobom o dochodzie rocznym do 100 000 zł lub osobom, którym miesięczne zarobki w przeliczeniu na osobę nie przekraczają:

  • 1400 zł – w przypadku osób mieszkających z kimś,
  • 1960 zł – w przypadku osób mieszkających samemu.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 32 tys. złotych. Wnioski o dofinansowanie na ocieplenie domu 2020 można składać przez internet. Dotację można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, która polega na odliczeniu wydatków związanych z termomodernizacją nieruchomości do kwoty 53 tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Ocieplanie drewnianego domu – na mokro i na sucho

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?
6 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Projekt domu
Prefabrykowane domy stalowe - czy warto zbudować dom ze stali?
Kuchnia
Z czego wykonać barek w kuchni?
5 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?

Instalacje
Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?
6 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Projekt domu
Prefabrykowane domy stalowe - czy warto zbudować dom ze stali?
Kuchnia
Z czego wykonać barek w kuchni?
5 sierpnia 2020 r. Ewelina Kocenda

Barek kuchenny - jak i z czego go wykonać?

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
W jaki sposób działa wentylacja grawitacyjna?
5 sierpnia 2020 r. Diana Pidlesetska

Wentylacja grawitacyjna - czym jest i jak działa?

Planując budowę domu, należy zdecydować o sposobie wymiany powietrza w budynku. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak działa we...

Ocieplenie i izolacja
Na czym polega izolacyjność termiczna?
28 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Na czym polega izolacyjność termiczna?

Każdy, kto planuje budowę domu, powinien wiedzieć, co to jest izolacyjność termiczna. Najprościej tłumacząc, pojęcie to do...

Ocieplenie i izolacja
Co to jest mostek termiczny?
15 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Co to jest mostek termiczny?

W sezonie grzewczym Twoje rachunki są zdecydowanie za wysokie? Masz wrażenie, że komfort cieplny w domu uległ obniżeniu? B...

Ocieplenie i izolacja
Sezon na termomodernizację w pełni!
3 lipca 2020 r. Partner .

Sezon na termomodernizację w pełni!

Jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny...

Ocieplenie i izolacja
W jaki sposób działa wentylacja grawitacyjna?
5 sierpnia 2020 r. Diana Pidlesetska

Wentylacja grawitacyjna - czym jest i jak działa?

Planując budowę domu, należy zdecydować o sposobie wymiany powietrza w budynku. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak działa we...

Ocieplenie i izolacja
Na czym polega izolacyjność termiczna?
28 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Na czym polega izolacyjność termiczna?

Każdy, kto planuje budowę domu, powinien wiedzieć, co to jest izolacyjność termiczna. Najprościej tłumacząc, pojęcie to do...

Ocieplenie i izolacja
Co to jest mostek termiczny?
15 lipca 2020 r. Ewelina Kocenda

Co to jest mostek termiczny?

W sezonie grzewczym Twoje rachunki są zdecydowanie za wysokie? Masz wrażenie, że komfort cieplny w domu uległ obniżeniu? B...

Ocieplenie i izolacja
Sezon na termomodernizację w pełni!
3 lipca 2020 r. Partner .

Sezon na termomodernizację w pełni!

Jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny...