🔥 Projekty domów taniej nawet o 500 zł i więcej!🏡Sprawdź projekty w promocji!👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ocieplenie domu - o czym warto pamiętać planując ocieplenie domu?

Jak ocieplić dom?

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach w domu. Dodatkowo znacząco zmniejszy nakłady związane z ogrzewaniem i eksploatacją całej nieruchomości. Sprawdź jak w takim razie prawidłowo ocieplić dom, aby wewnątrz panowała przyjemna temperatura, a domownicy czuli się w nim komfortowo. Podpowiemy też, kiedy należy zaplanować ocieplenie oraz jaki materiał izolacyjny wybrać.Odpowiednie ocieplenie budynku pozwala nie tylko zachować komfort termiczny w pomieszczeniach, ale także zmniejszyć nakłady związane z ogrzewaniem i eksploatacją nieruchomości. Jak ocieplić dom, żeby wewnątrz panowała przyjemna temperatura, a domownicy czuli się komfortowo? Kiedy należy zaplanować sposób ocieplenia budynku?

Ocieplenie domu - kiedy warto?

Kiedy mamy do czynienia z nowym budynkiem, warto poczekać z jego ociepleniem, aż wyschną wszystkie elementy konstrukcyjne ścian. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie izolacji cieplej tuż po wybudowaniu domu, to wilgoć ze ścian będzie wolniej odparowywać, co może niekorzystnie wpłynąć na parametry izolacyjne budynku.

A co z domem, który został wybudowany wiele lat temu i wymaga termomodernizacji? Żeby opracować projekt domu wraz z ocieplenia budynku, warto w pierwszej kolejności wykonać audyt energetyczny uwzględniający badanie termowizyjne nieruchomości. Jego wyniki wskażą miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła.

W przypadku budynków starszych czasem konieczne okazuje się ocieplenie domu od środka. Chociaż z reguły zaleca się wykonywanie termomodernizacji z zewnątrz, to bywają sytuacje, w których możliwe jest jedynie ocieplenie mieszkania od wewnątrz. Dzieje się tak wtedy, gdy inwestorowi zależy na zachowaniu elewacji, np. wykonanej z cegły czy drewnianych. Kolejną sytuacją może być ocieplanie domu, który jest zabytkowy, a konserwator zabytków nie godzi się na zakrycie elewacji.

Zgłoszenie ocieplenia domu – to konieczne?

Wielu inwestorów zastanawia się, jakich formalności należy dopełnić, decydując się na ocieplenie domu. Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Kwestię tę reguluje ustawa Prawo budowlane, zgodnie z którą wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej, np. staroście.

Jak dobrać odpowiedni materiał na ocieplenie domu?

Na etapie wyboru konkretnego systemu ocieplenia o określonych wcześniej specyfikacjach technicznych, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość materiału.

Czym ocieplić dom?

Zaleca się, aby wszystkie pochodziły od jednego producenta. Wpłynie to w dużym stopniu na efektywność wykonanego ocieplenia oraz pośrednio na jego trwałość. Zewnętrzne ocieplenie ścian w głównej mierze opiera się na styropianie oraz wełnie mineralnej. To dwa sprawdzone rozwiązania, które możemy stosować zamiennie, tak by ogólne właściwości spełniały nasze oczekiwania. Należy pamiętać, że dowolność w wyborze materiału może zostać ograniczona specyfikacjami technicznymi projektu.

Ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika paroprzepuszczalności, dzięki czemu wewnątrz budynku można uzyskać optymalną wilgotność powietrza, a jej poziom będzie się samoregulował. Wełna mineralna jest też ognioodporna i stanowi skuteczną zaporę w razie pożaru. Niestety wełna jest wrażliwa na wilgoć, dlatego w czasie wykonywania termomodernizacji nie można doprowadzić do jej zmoczenia. Kolejną cechą tego materiału dociepleniowego jest duża waga, przez co wełna wymaga solidniejszego mocowania do podłoża. Jednocześnie jest elastyczna, co pozwala na docieplenie np. półokrągłych ścian.

Ocieplenie domu styropianem to kolejny, równie popularny sposób termomodernizacji. Styropian charakteryzuje się niskim poziomem paroprzepuszczalności, ma także niską nasiąkliwość, dzięki czemu nie jest wrażliwy na wilgoć. Jest lekki, dzięki czemu nie wymaga tak mocnego mocowania, jak wełna.

Jak przygotować podłoże do ocieplenia?

To etap, który ma znaczny wpływ na trwałość wykonanego ocieplenia. Powierzchnia ścian powinna być równa i sucha – ułatwi to mocowanie płyt izolacyjnych i sprawi, że będą się dobrze trzymać. W przypadku, gdy widoczne są zanieczyszczenia lub podłoże jest zakurzone, należy oczyścić ściany przy użyciu sprężonego powietrza, myjki ciśnieniowej lub miękkiej szczotki. Dotyczy to nie tylko wszelkich zabrudzeń, ale również zaschniętych fragmentów zapraw – czasem konieczne jest ich skucie.

Kolejnymi aspektami, które powinny zwrócić uwagę inwestora przed rozpoczęciem prac nad ociepleniem budynku, są wszelkiego rodzaju grzyby, pleśnie czy porastający mury mech. To z pewnością coś, czego należy się pozbyć przed przyklejeniem pierwszej płyty termoizolacyjnej. Tak oczyszczone podłoże należy zagruntować. Jest to etap pozwalający na stworzenie optymalnych warunków pod zastosowanie zapraw klejących każdego rodzaju.

Ocieplenie metodą lekka-mokra

Jak powinno przebiegać ocieplenie domu krok po kroku? Istnieją dwie metody mocowania płyt izolacyjnych do ściany. Pierwsza z nich, zwana metodą lekką-mokrą polega na przyklejeniu styropianu bądź systemowo przygotowanych płyt z wełny mineralnej do ocieplanej powierzchni. Kolejny krok to pokrycie warstwy izolacyjnej tynkiem cienkowarstwowym po uprzednim zabezpieczeniu pokrywanej powierzchni siatką tynkarską.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest duża skuteczność w niwelowaniu mostków termicznych, jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to wymagająca technika, więc bardzo łatwo o błędy, które mogą być kosztowne w naprawie. Ocieplenie metodą lekką-mokrą należy wykonywać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Ocieplenie metodą lekka-sucha

Kolejna metoda lekka-sucha opiera się na mocowaniu płyt przy użyciu wkrętów czy plastikowych kołków. Materiał ocieplający układa się pomiędzy listwami wcześniej zamocowanego rusztu konstrukcyjnego, do którego przytwierdza się dowolną warstwę elewacyjną, np. siding winylowy. Należy pamiętać, by kolejne rzędy płyt izolacyjnych były przesunięte względem siebie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych.

Zobacz także: Jak budować na cienką spoinę bez mostków termicznych?

Ocieplenie domu - najczęściej popełniane błędy

Zarówno w metodzie suchej, jak i mokrej można popełnić mnóstwo błędów. Jednym z nich jest wspomniane wyżej przygotowanie podłoża. Pominięcie tego etapu lub wykonanie pracy bez odpowiedniej dokładności może przynieść wiele negatywnych skutków.

Inwestorzy nie zdają sobie sprawy jak ważna jest staranność wykonywania prac, co często skutkuje niedostateczną wytrzymałością warstw wiążących, ponieważ użyto zbyt małej ilości kleju. Pominięcie wykorzystania listwy startowej i wywinięcia siatki zbrojeniowej na styropian zwiększy podatność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i prawdopodobieństwo uszkodzenia materiału przez gryzonie czy ptaki.

Częstym błędem jest również brak projektu termomodernizacji. Jeśli nie ustalimy miejsc szczególnie wrażliwych na ucieczkę ciepła, to nie będziemy w stanie skutecznie zaizolować budynku. Wielu inwestorów, którzy zastanawiają się, jak samemu ocieplić dom, ze względu na brak doświadczenia wykonuje prace w złej kolejności – np. najpierw nakłada siatkę, a dopiero potem klej.

Kolejnym błędem jest zbyt słabe mocowanie izolacji, np. używanie materiałów o niedostatecznych parametrach.

Jaki jest koszt ocieplenia domu?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego to poważna inwestycja, która pochłania dużo środków. Ile kosztuje ocieplenie domu jednorodzinnego? Ceny zależą od wielu czynników – rodzaju wybranego materiału oraz regionu kraju. Koszt ocieplenia domu o powierzchni około 150 m2 styropianem może oscylować w przedziale 17-20 tys. złotych. A co z wełną mineralną przy ociepleniu domu? Koszt w tym przypadku jest wyższy – średnio od 22 do 25 tys. złotych.

Dofinansowanie na ocieplenie domu – na co można liczyć?

Inwestorzy planujący termomodernizację budynku powinni pamiętać o tym, że przysługuje im dofinansowanie na ocieplenie domu w ramach programu Czyste Powietrze, który zakłada zwrot części kosztów poniesionych w związku z wybranymi pracami remontowymi.

Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu i komu przysługuje?

Dotacje na ocieplenie domu mogą uzyskać osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Obowiązują też kryteria dochodowe – dofinansowanie przysługuje osobom o dochodzie rocznym do 100 000 zł lub osobom, którym miesięczne zarobki w przeliczeniu na osobę nie przekraczają:

  • 1400 zł – w przypadku osób mieszkających z kimś,
  • 1960 zł – w przypadku osób mieszkających samemu.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 32 tys. złotych. Wnioski o dofinansowanie na ocieplenie domu 2020 można składać przez internet. Dotację można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, która polega na odliczeniu wydatków związanych z termomodernizacją nieruchomości do kwoty 53 tysięcy złotych.

Dowiedz się więcej: Ocieplanie drewnianego domu – na mokro i na sucho

Ocieplenie domu wełną czy styropianem?

Ocieplenie domu wełną mineralną czy styropianem — to pytanie z pewnością zadaje sobie każdy inwestor, który jest na etapie budowy domu. Niezależnie od tego, który materiał wybierzesz, pamiętaj, aby z ociepleniem poczekać do momentu, aż wyschną wszystkie elementy konstrukcyjne ścian. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie izolacji tuż po wybudowaniu domu, to wilgoć ze ścian będzie wolniej odparowywać, co może niekorzystnie wpłynąć na parametry izolacyjne budynku.

Wełna mineralna Styropian
Izolacyjność cieplna od 0,045 do 0,032 W/ (m*K) od 0,031 W/(m*K)
Zastosowanie Idealnie sprawdza się przy ocieplaniu wewnętrznych ścian szkieletowych, sufitów podwieszanych oraz konstrukcji drewnianych i stalowych. Jest materiałem uniwersalnym, ale w szczególności wykorzystywany jest do izolacji podłóg, ocieplenia ścian fundamentowych, piwnic, balkonów czy tarasów.
Nasiąkliwość Duża Mała
Odkształcalność Materiał sprężysty, odporny na odkształcenie. Niska sprężystość, łatwo go odkształcić.
Palność Materiał niepalny — wysoka odporność na ogień. Materiał samogasnący, jednak podczas topienia wydziela dym.

Ocieplenie domu styropianem

Ocieplenie domu styropianem to jeden z popularniejszych sposobów termoizolacji. Styropian jest materiałem uważanym za najbardziej uniwersalny, dlatego świetnie nada się do ocieplenia wszystkich fragmentów domu od fundamentów, aż po sam dach

Ocieplenie domu styropianem grubość — wymiary płyt oraz ich grubość mają spore znaczenie przy zakładaniu termoizolacji, jednak nie tak znaczne, jak omawiany wcześniej współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W sklepach budowlanych najczęściej znaleźć można tradycyjny, biały styropian na ocieplenie domu o szerokość 30 cm, który nie posiada specjalnej domieszki, ułatwiającej termoizolację. Wybierając więc ten o standardowych parametrach, powinniśmy znaleźć grubsze płyty, aby zapewniły taką samą izolację jak np. szary styropian z domieszką grafitu

Jak wykonać termoizolację domu za pomocą styropianu? Poniżej zamieściliśmy krótki instruktaż. 

Krok 1. Zamontuj listę startową, która osłoni dolną część izolacji oraz powstrzyma gryzonie przed przedostaniem się do środka. 

Krok 2. Nanieś specjalny klej na płyty styropianowe — dobierając klej, sprawdź, czy jest on przeznaczony do styropianu białego, czy grafitowego. 

Krok 3. Przyklej płyty do ścian, nie zachowując przy tym żadnego odstępu.

Krok 4.  Osadź narożniki, które ochronią budynek przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

Krok 5. Przytwierdź przyklejone płyty do ściany budynku za pomocą specjalnych kołków. 

Krok 6. Zeszlifuj powierzchnię płyt za pomocą pacy oraz papieru ściernego. 

Krok 7. Wykończ narożniki przy oknach

Krok 8. Wykonaj warstwę zbrojną z siatki. 

Krok 9. Zagruntuj podłoże — gruntowanie możesz wykonać dwukrotnie, raz przed przyklejeniem płyt, a drugi raz przed nałożeniem tynku

Krok 10. Nałóż tynk cienkowarstwowy. 

Ocieplenie domu wełną

Ocieplenie domu wełną oprócz zminimalizowania ryzyka utraty ciepła zapewnia też doskonałą izolację akustyczną. Wełna, jak już wcześniej wspominaliśmy, jest niesamowicie odporna na odkształcenia oraz działanie czynników chemicznych w tym materiałów budowlanych, a dodatkowo jej instalacja jest wyjątkowo szybka i łatwa. Ocieplenie domu wełną mineralną można wykonać zarówno w przypadku wypełnienia przestrzeni konstrukcyjnych, jak i w sytuacji, gdy chcemy wygłuszyć sufity podwieszane

Sprawdź, jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku. 

Krok 1. Zamontuj listwę cokołową. 

Krok 2. Przyklej płyty wełny mineralnej do powierzchni budynku.  

Krok 3.  Zeszlifuj powierzchnię płyt. 

Krok 4. Zamontuj siatkę przy narożu okiennym.

Krok 5. Nałóż zaprawę zbrojącą. 

Krok 6. Zatop siatkę.

Krok 7. Zagruntuj oraz otynkuj ścianę budynku. 

Inne sposoby na ocieplenie domu

Chociaż opisaliśmy dwa najbardziej popularne sposoby do ocieplenia budynku, na rynku istnieją też inne materiały izolacyjne. Szczególnie znanym jest pianka poliuretanowa.

Ocieplenie domu pianką jest zdecydowanie najszybszą i najłatwiejszą metodą do samodzielnego wykonania. Prawidłowo nałożona niesamowicie dokładnie wypełnia wszelkie ubytki w ścianach, dzięki temu, że rozkurcza się dwukrotnie. Materiał wyróżnia się też ogromną trwałością, co pozwoli Ci uniknąć potrzeby wykonywania ponownej termoizolacji przez najbliższe lata. Ocieplenie domu pianką poliuretanową to metoda, którą nierzadko wybierają też alergicy, ponieważ materiał ten w przeciwieństwie do wełny mineralnej, nie pyli oraz jest w pełni bezpieczny dla zdrowia. 

Niektórzy inwestorzy decydują się też na jeden z kilku sposobów na ekologiczne ocieplenie domu, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Jedną z możliwości jest ocieplenie budynku za pomocą wełny owczej. Ten materiał zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej, a dodatkowo absorbuje wilgoć, dzięki czemu nie istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej.

Innym rozwiązaniem jest użycie bawełnianej włókniny, która powstaje z recyklingu starych ubrań czy resztek produkcyjnych. Niestety, zastosowanie włókniny do ocieplenia domu, chociaż jest niezwykle ekologiczną metodą, może być też zdecydowanie najdroższą. Z recyklingu powstaje też izolacja celulozowa, która wytwarzana jest z zużytego papieru, w tym np. ze starych gazet. Celuloza jest stosunkowo niedroga, a dodatkowo nie kondensuje pary wodnej w naszym domu.

Mniej znanym sposobem jest pianka Icynene. Ten materiał świetnie niweluje hałas, a po nałożeniu na powierzchnię rozszerza się stukrotnie. Ostatnią znaną metodą na ekologiczną termoizolację jest ocieplenie domu z pustaka żużlowego. Niemal w 90% składa się on z powietrza i dzięki nanoskopowym bąbelkom wyróżnia się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Materiał jest lekki i wytrzymały, a dodatkowo stosunkowo niedrogi.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
Współczynnik lambda
12 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Współczynnik lambda – co określa współczynnik lambda i jakie jest jego znaczenie w budownictwie?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów materiałów budowlan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak keramzytowy
6 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Pustak keramzytowy – sprawdź cenę, właściwości i zastosowanie pustaków keramzytowych

Pustak keramzytowy jest bardzo uniwersalny. Można wykorzystać go na każdym et...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie stropu
4 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Ocieplenie stropu – co daje, ile kosztuje i jaki materiał wybrać na ocieplenie stropu?

Ocieplenie stropu to część prac budowlanych, których efektem jest poprawa wyd...

Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM
22 września 2021 r. Partner .

Czy system TERMONIUM to najlepszy sposób na ocieplenie domu w 2021 roku?

Pierwsze jesienne chłody skłaniają wszystkich budujących dom oraz tych, którz...

Ocieplenie i izolacja
Współczynnik lambda
12 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Współczynnik lambda – co określa współczynnik lambda i jakie jest jego znaczenie w budownictwie?

Współczynnik lambda to jeden z najważniejszych parametrów materiałów budowlan...

Ocieplenie i izolacja
Pustak keramzytowy
6 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Pustak keramzytowy – sprawdź cenę, właściwości i zastosowanie pustaków keramzytowych

Pustak keramzytowy jest bardzo uniwersalny. Można wykorzystać go na każdym et...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie stropu
4 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Ocieplenie stropu – co daje, ile kosztuje i jaki materiał wybrać na ocieplenie stropu?

Ocieplenie stropu to część prac budowlanych, których efektem jest poprawa wyd...

Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM
22 września 2021 r. Partner .

Czy system TERMONIUM to najlepszy sposób na ocieplenie domu w 2021 roku?

Pierwsze jesienne chłody skłaniają wszystkich budujących dom oraz tych, którz...