Znajdź idealny projekt nawet 20% taniej 🍂

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne w pokoju?

Drzwi wewnętrzne są nie tylko czysto funkcjonalnym elementem aranżacji. Mają także ogromny wpływ na wystrój. Wybór konkretnego modelu może podkreślić charakter wnętrza lub – przeciwnie – przełamać dominujący w nim trend. Producenci mają świadomość tego potencjału, dlatego proponują szereg rozwiązań – idealnych zarówno dla tradycjonalistów, jak i miłośników nowoczesności. Jaki wpływ na codzienne użytkowanie ma ich konstrukcja?

Drzwi wewnętrzne - zdjęcie 1

Od czego zależy wybór drzwi wewnętrznych?

Jak wybrać idealne drzwi wewnętrzne? Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego: wystarczy, że dany model będzie pasował do futryny i wpisze się w gusta inwestorów. W praktyce jednak rzecz jest bardziej skomplikowana.

Zanim kupisz konkretne drzwi wewnętrzne, musisz ustalić kluczowe kwestie.

  • Wymiary drzwi

W przypadku większości projektów domów odpowiednie będą drzwi o standardowych wymiarach. Nadal jednak warto dopasować je do konkretnego otworu, uwzględniając optymalną konstrukcję i montaż.

  • Jaki będzie najlepszy sposób otwierania?

Ustal, ile miejsca jest w przedpokoju i w poszczególnych pomieszczeniach. Przestrzeń nie zawsze pozwala na swobodne otwieranie drzwi skrzydłowych.

  • Czy drzwi muszą pełnić dodatkowe funkcje?

Oprócz tworzenia granicy między pomieszczeniami, drzwi wewnętrzne często izolują akustycznie lub termicznie. W przypadku drzwi do łazienki ważne jest również zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza.

  • Z jakiego materiału powinny być wykonane drzwi?

Tworzywo, z którego stworzono skrzydła i ościeżnice, ma znaczenie funkcjonalne i estetyczne. Obecna oferta rynkowa pozwala na niemal nieograniczone możliwości w zakresie wzornictwa i kolorystyki, dzięki czemu opasujesz drzwi do każdego stylu.

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych ze względu na sposób otwierania?

Przeglądając dostępne możliwości i rodzaje drzwi wewnętrznych, zastanów się, które modele byłyby funkcjonalne w urządzanych przez ciebie wnętrzach. Kluczowym zagadnieniem jest konstrukcja, decydująca nie tylko o tym, czy korzystanie z nich będzie wygodne, ale również: czy w ogóle będzie możliwe.

Jakie są rodzaje drzwi wewnętrznych z tego punktu widzenia? Przede wszystkim musisz ustalić, w którą stronę powinien otwierać się dany model po montażu. Zgodnie z tym kryterium wyróżnić można dwa rodzaje drzwi wewnętrznych: prawe – lewe. Jak je odróżnić?

Ustaw się przed drzwiami w taki sposób, by otwierały się w twoją stronę. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, masz do czynienia z drzwiami tzw. prawymi, i odwrotnie: zawiasy po lewej stronie oznaczają drzwi „lewe”. Które z nich wybrać? Wbrew pozorom, decyzja wcale nie jest oczywista.

Weź pod uwagę, że w małych pomieszczeniach drzwi otwierane do wewnątrz zabierają i tak niewielką przestrzeń. Poszczególne skrzydła drzwiowe nie mogą się blokować – tę regułę, podobnie jak sposób otwierania drzwi, także trzeba uwzględnić na etapie projektu.

Drzwi wewnętrzne rozwierane

To najpopularniejsze i dostępne w najszerszej gamie modeli rozwiązanie. Drzwi rozwierane mają postać skrzydła osadzonego na ościeżnicy i otwierającego się poprzez obrót względem osi pionowej. W sklepach znajdziesz warianty jedno- lub dwuskrzydłowe, lewe lub prawe, wykonane z najróżniejszych materiałów.

Drzwi wewnętrzne łamane (składane)

Drzwi wewnętrzne składane spotyka się rzadziej niż rozwierane, jednak one również stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie. W tym przypadku skrzydło składa się z dwóch lub kilku elementów. Otwierając drzwi wewnętrzne łamane, składasz je, za pomocą zawiasów, w bok. Taki model zajmuje mniej miejsca, ale w postaci złożonej nieco ogranicza światło otworu drzwiowego.

Drzwi wewnętrzne przesuwne

To bardzo efektowny wariant. Drzwi wewnętrzne przesuwne działają za sprawą szyny i prowadnicy montowanej nad otworem drzwiowym. Po otwarciu skrzydło chowane jest w ukrytej kasecie. Taka opcja pasuje do pomieszczeń, w których brakuje miejsca na tradycyjne drzwi, jednak wymaga zapewnienia przestrzeni na ukrycie skrzydła.

Drzwi wewnętrzne harmonijkowe

Drzwi wewnętrzne harmonijkowe są wariantem drzwi składanych. Różnica polega na tym, że elementów łączonych zawiasami jest więcej, a poszczególne moduły mają mniejszą szerokość. Sprawdzają się przede wszystkim przy szerszych otworach drzwiowych, gdyż po złożeniu zajmują sporo miejsca.

Drzwi wewnętrzne wahadłowe

Drzwi wahadłowe wewnętrzne można swobodnie otwierać w obu kierunkach. Nie jest to rozwiązanie standardowe i w domach jednorodzinnych pojawia się stosunkowo rzadko.

ofe-5847238-70389 w-70389

Rodzaje drzwi wewnętrznych ze względu na konstrukcję

Skrzydła drzwiowe z płyty lub drewna mogą mieć dwojaką konstrukcję: płytową lub płycinową. Warto wiedzieć, czym różnią się oba warianty.

Drzwi płytowe wewnętrzne

Drzwi płytowe wewnętrzne to jednolita płyta lub rama wykonana z drewna oklejona cienką płytą. W takim modelu wolną przestrzeń wypełnia karton o strukturze plastra miodu, płyta wiórowa lub pasy płyty pilśniowej. Najczęściej wariant płytowy ma nowoczesny wygląd.

Drzwi wewnętrzne płycinowe

Drzwi wewnętrzne płycinowe składają się z drewnianej ramy zabudowanej płyciną. Wypełnienie może mieć różne kształty i faktury w zależności od materiału, z którego zostało wykonane. Może to być lite drewno, sklejka, szkło. W identyczny sposób powstają skrzydła z tworzyw sztucznych: drewno zastępują w nich profile PCW, a za wypełnienie służy pianka poliuretanowa.

Drzwi wewnętrzne – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Drzwi wewnętrzne są produkowane z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się do tego celu drewno lite lub klejone, jednak możliwości jest znacznie więcej. Poznaj je wszystkie.

  • Drzwi wewnętrzne drewniane

Bardzo elegancko prezentują się drzwi z drewna litego. To częsty wybór w przypadku aranżacji rustykalnych i dworkowych – zwłaszcza gdy powierzchnia skrzydła jest zabezpieczona wyłącznie preparatami ochronnymi, a naturalny rysunek drewna nadal widoczny. Chętnie wybierane są także klejone drzwi wewnętrzne. Lite drewno jest od drewna klejonego droższe. Ma także słabsze parametry techniczne i częściej się paczy.

  • Drzwi z płyt drewnopochodnych

To popularny materiał na drzwi wewnętrzne. Płyty MDF to średniogrube płyty pilśniowe, najczęściej produkowane z drewna sosnowego lub świerkowego. Drugą opcją są twardsze płyty HDF powstające ze zrębków drewna i mające większą gęstość. W obu wersjach można wykończyć drzwi dowolną powłoką: laminatem, fornirem, okleiną naturalną.

  • Drzwi szklane

Bardzo atrakcyjnie prezentują się drzwi szklane wewnętrzne. Występują w wariancie z aluminiową lub drewnianą ramą oraz w opcji bezramowej. Spore możliwości aranżacyjne daje również samo szkło: transparentne albo piaskowane.

Drzwi wewnętrzne

Montaż drzwi wewnętrznych – od czego zacząć? Instrukcja krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych może zostać wykonany przez wyspecjalizowaną ekipę, jednak w wielu przypadkach jesteś w stanie podołać temu zadaniu samodzielnie. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź jedynie umowę gwarancyjną, gdyż może okazać się, że drzwi montowane we własnym zakresie tracą gwarancję producenta.

Kiedy przychodzi czas na montaż drzwi wewnętrznych? Instrukcja w tym względzie jest jednoznaczna: zawsze należy robić to po zakończonym remoncie. Niedopuszczalne jest osadzanie drzwi w świeżo otynkowanej lub niedawno wymurowanej ścianie. Wilgoć może spowodować powstawanie pęknięć i wybrzuszeń.

Jak w praktyce prawidłowo zamontować drzwi? Skorzystaj z poniższej instrukcji, która przeprowadzi cię krok po kroku przez cały proces.

  • KROK 1: Przygotowanie ościeżnicy

W pierwszej kolejności zajmij się montażem ościeżnicy. Pamiętaj, że otwór w murze powinien być od niej o ok. 5 cm szerszy. Poszczególne części, w zależności od modelu, skręć śrubami lub klamrami albo złącz za pomocą kleju, zachowując kąty proste między poziomymi i pionowymi elementami.

  • KROK 2: Montaż ościeżnicy

Dopasuj ościeżnicę do otworu w ścianie, zachowując ok. 1 – 2 cm odstępu od muru, a po umocowaniu usztywnij ją plastikowymi lub drewnianymi klinami. Zwróć uwagę, by światło przejścia było na całej wysokości takie samo.

  • KROK 3: Wypełnianie szczelin

Zabezpiecz ościeżnice papierową taśmą, a powstałe szczeliny wypełnij zaprawą murarską lub niskorozprężną pianką poliuretanową. Jeśli substancja wyciekła, usuń nadmiar nożem monterskim lub szpachelką.

  • KROK 4: Montaż drzwi wewnętrznych – zawieszenie skrzydła

Jeśli planujesz montaż drzwi wewnętrznych na stare ościeżnice, działanie rozpocznij od tego kroku. Osadź skrzydło na zawiasach w taki sposób, by było ono nieruchome. Następnie wyreguluj je, niwelując wszelkie odchylenia. Dokręć zaciski. 

Odległości między skrzydłem a ościeżnicą po obu stronach powinny być równe. Niezachowanie proporcji może spowodować uszkodzenie zawiasów, uszczelek, a nawet samej podłogi lub futryny wskutek tarcia krawędzi drzwi o inną powierzchnię.

  • KROK 5: Montaż klamki

To już praktycznie koniec montażu drzwi. Pozostaje jeszcze tylko zamocować wybraną klamkę.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną

Warto podkreślić, że montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną jest łatwiejszy niż w przypadku ościeżnicy stałej. W takim zestawie znajdziesz, prócz belek bocznych i górnej, elementy regulujące. Potrzebujesz jeszcze tylko pianki montażowej, która nada całej konstrukcji niezbędną stabilność.

Początek pracy przebiega tak samo jak w powyższej instrukcji: złóż ościeżnicę, przytwierdź ją do ściany i wypełnij szczeliny pianką. Następnie zamontuj element regulowany. Najpierw dotnij go, uwzględniając grubość ściany. Kolejnym i ostatnim krokiem jest zamknięcie ościeżnicy kątownikami.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą

Tego typu ościeżnice są pozbawione systemu regulacji, dlatego ich szerokość dostosowuje się do konkretnego otworu i grubości muru. Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku zakładania analogicznego elementu przy ościeżnicy regulowanej.

Jeśli pojawiły się szczeliny, wystarczy zamaskować je opaskami dołączonymi do zestawu lub schować pod listwami wykończeniowymi.

Dowiedz się więcej: Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do stylu i wielkości pomieszczeń?

Kwestie techniczne to tylko jeden aspekt dopasowania skrzydła drzwiowego do konkretnego wnętrza. Równie ważna jest estetyka. Jakie drzwi do domu wewnętrzne będą najlepszym wyborem przy konkretnych aranżacjach? Decydujące znaczenie ma w tym przypadku typ pomieszczenia, jego wielkość oraz pozostałe elementy wystroju.

Pierwszą opcją są drzwi pełne dostępne jako drzwi wewnętrzne w kolorze drewna lub wykończone różnego rodzaju okleinami. Sprawdzą się, kiedy chcesz postawić wyraźne granice pomiędzy przestrzeniami lub gdy dane pomieszczenie wymaga prywatności.

Jeśli natomiast pomieszczenia są niewielkie lub ciemne, rozważ wariant z przeszkleniami. W takich modelach stosuje się często tafle gładkie: nieprzezroczyste lub z przezroczystą fazą. Będą to idealne drzwi wewnętrzne w stylu skandynawskim lub nowoczesnym. Możesz także wybrać drzwi wewnętrzne w stylu prowansalskim – zdobione, z pełną uroku ornamentyką.

Grube szprosy nadają drzwiom solidny, nieco „dworkowy” charakter, dlatego modele wykończone w ten sposób sprawdzą się jako drzwi wewnętrzne w stylu rustykalnym lub drzwi wewnętrzne w stylu amerykańskim. Dekoracyjne cienkie szprosy nawiązują klimatem do wspomnianej już Prowansji. Mogą także zdobić drzwi wewnętrzne w stylu angielskim, romantycznym oraz hampton.

Czym sugerować się, dopasowując do aranżacji któryś z wyżej wymienionych modeli? Jeśli wnętrze ma zdecydowany charakter, na przykład jest stylizowane na jakąś epokę lub pełne akcentów industrialnych, drzwi również powinny wyrażać zastosowany trend.

Bez problemu kupisz drzwi wewnętrzne w stylu loft lub – idealne do wnętrz dworkowych i buduarowych – drzwi wewnętrzne w stylu retro. Z kolei ze spokojniejszymi aranżacjami, choćby skandynawską, świetnie będą współgrać drzwi białe lub wykończone jasnym drewnem.

Drzwi wewnętrzne

Ile kosztują drzwi wewnętrzne?

W przypadku drzwi wewnętrznych cena jest uzależniona przede wszystkim od ich wielkości i materiału, z którego zostały wykonane. Zatem: ile kosztują drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Cena, nawet tych samych modeli, niekiedy różni się istotnie u poszczególnych sprzedawców, także po uwzględnieniu rabatów i dopłat za montaż.

Typowe jednoskrzydłowe drzwi wewnętrzne z ościeżnicą kosztują przeciętnie ok. 500 – 1000 złotych za sztukę. Jeśli jednak interesuje cię solidniejszy model, koszt może być kilkukrotnie wyższy.

Najwięcej zapłacisz za drzwi wewnętrzne drewniane – cena modeli z litego drewna nierzadko przekracza 5 000 złotych. Nie jest to jednak jedyna odpowiedź na pytanie, ile kosztują drewniane drzwi wewnętrzne: sięgając po wariant z drewna klejonego czy nawet z okładziną drewnopochodną zapłacisz zdecydowanie mniej.

Ile kosztują drzwi wewnętrzne szklane? Cena w przypadku standardowego modelu to ok. 1000 złotych. Istnieje jednak wiele modeli, dlatego finalnie koszt zakupu skrzydła może być niższy lub wyższy. Najdroższe wartości padają w odpowiedzi na pytanie, ile kosztują drzwi wewnętrzne na wymiar.

Sam zakup drzwi to nie koniec wydatków. Planując budżet remontu lub wykończenia mieszkania, należy skalkulować, ile kosztują drzwi wewnętrzne z montażem. Do ceny zakupu skrzydła dolicz ok. 200 złotych za drzwi jednoskrzydłowe i 300 złotych za drzwi dwuskrzydłowe. Będzie drożej, jeśli praca będzie miała niestandardowy charakter. Przykładowo: ile kosztują drzwi wewnętrzne przesuwne? To od 300 złotych za modele naścienne, po 700 – 800 złotych za systemy chowane w murze.

Drzwi wewnętrzne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Planując dopasowanie drzwi do konkretnej aranżacji, pomyśl o pomieszczeniu kompleksowo. Styl i kolor skrzydła warto zgrać ze wszystkimi elementami, na przykład ze stolarką okienną i drzwiową.

Bezpiecznym wyborem jest zastosowanie takiego samego koloru ram okiennych i drzwi wewnętrznych. Istnieje od tej reguły jednak kilka wyjątków. Jeśli okna są bardzo wyraziste, zastanów się, czy wybór równie fantazyjnych drzwi nie zablokuje w przyszłości opcji przearanżowania wnętrza. Nietypowe elementy mogą także znudzić się z czasem, dlatego upewnij się, że nie podejmujesz decyzji pod wpływem chwili.

Nie ma przeszkód, by w obrębie kondygnacji domu łączyć różne rodzaje drzwi, na przykład pełne z przeszklonymi lub jednoskrzydłowe z dwuskrzydłowymi. Zachowaj jednak spójność stylistyczną. Producenci często oferują komplementarne linie wzornicze, dzięki którym zadanie będzie łatwiejsze.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Nowości w tej kategorii

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
02.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
17.08.2022 r. Diana Sulyma

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
11.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
20.10.2021 r. Jan Susmaga

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie po...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
02.05.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?
17.08.2022 r. Diana Sulyma

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwest...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
11.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
20.10.2021 r. Jan Susmaga

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie po...

REKLAMA
Zamknij