Oszczędzaj już na starcie - nawet 600 zł! 🔥

Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Przepisy prawa budowlanego nie określają, jak długo powinien trwać proces powstawania nowego domu. Czas uzależniony jest w tym przypadku od wielu zmiennych, między innymi wybranej technologii i systemu budowy, specyfiki projektu, budżetu, którym dysponujesz. Ogólną orientację zyskasz, przygotowując plan robót. W jaki sposób jednak skalkulować ile trwa budowa domu? Która faza zajmuje najwięcej czasu? Podpowiemy, jak oszacować czas realizacji.

Ile trwa budowa domu - zdjęcie 1

W artykule:

Czym jest harmonogram prac budowlanych?

Aby budowa domu przebiegała sprawnie, warto – jeszcze przed rozpoczęciem prac – stworzyć ich harmonogram. To nic innego, jak plan działania rozpisany na poszczególne tygodnie, a nawet dni. Powinien uwzględniać zakres kolejnych czynności oraz terminy ich zakończenia. Na tej podstawie ustalisz:

Oczywiście, sukces późniejszej realizacji tych założeń jest uzależniony od kilku zmiennych, między innymi organizacji pracy czy pogody. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, postaraj się pozostawić margines błędu na nieprzewidziane okoliczności.

Przeczytaj koniecznie: Budowa domu krok po kroku

Ile trwają poszczególne etapy budowy domu jednorodzinnego?

Dobrze sporządzony harmonogram zawsze uwzględnia specyfikę konkretnej inwestycji, dlatego bez szczegółowych wytycznych nie sposób określić, ile dokładnie potrwa każda faza. Takie obliczenia wymagają analizy projektu. Z reguły jednak przedziały czasowe prezentują się następująco:

Ważną rolę odgrywa tu typ budynku: stopień skomplikowania jego bryły, liczba kondygnacji, technologia wykorzystana podczas prac. 

Przy metodzie tradycyjnej najczęściej trzeba wygospodarować 18-24 miesiące, a przy samodzielniej budowie systemem gospodarczym nawet 2-3 lata. 

Bardziej czasochłonne są budynki pasywne, gdyż technologia energooszczędna oznacza konieczność zastosowania innych materiałów, wykonania dokładniejszej izolacji i dodatkowych instalacji. 

Najszybciej wprowadzisz się do gotowego domu modułowego - jego produkcja i montaż trwa ok. 3-6 miesięcy, a wykończenie kilka tygodni do 2 miesięcy - w zależności od rodzaju prefabrykatu i wybranych rozwiązań. Niektóre prefabrykaty posiadają już zintegrowane ocieplenie, rozprowadzone instalacje, a nawet elewację. Ponadto ściany prefabrykowane czy w zabudowie szkieletowej nie wymagają nakładania tynków wewnętrznych. Eliminacja mokrych prac skraca czas potrzebny na wykończenie i przybliża Cię do przeprowadzki. 

Tworząc harmonogram, weź pod uwagę także założenia budżetowe. Wielu inwestorów z tego właśnie powodu świadomie rozkłada działania na dwa sezony – w pierwszym roku doprowadzając budynek do stanu surowego zamkniętego, a drugi poświęcając na wykończenie go. Zdarzają się jednak tacy, którzy finalizują inwestycję w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy.

Zapraszamy na webinar, w którym nasz ekspert podpowie, jak nie wydać na budowie więcej, niż pierwotnie planowaliśmy!

Ile trwa budowa domu w technologii tradycyjnej?

Jak widać, nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, ile trwa budowa domu murowanego. Inwestor może preferować szybką realizację, w ciągu jednego sezonu, lub zaplanować działania kilkuletnie. Każda z opcji jest prawidłowa. Każda ma także swoje zalety i wady.

Z pewnością jednak jest to technologia długotrwała – głównie ze względu na roboty mokre, czyli betonowanie, murowanie, tynkowanie. Wymagają one zapewnienia odpowiednich przerw pozwalających wilgoci odparować, co wydłuża poszczególne etapy.

Stan zerowy

Pierwszym etapem prac jest doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Ta faza z reguły przebiega dość sprawnie i obejmuje:

  • wyrównanie i przygotowanie terenuod 3 do 6 dni,
  • wytyczenie budynku i ułożenie betonowego podkładu – 1-2 dni,
  • deskowanie 3-4 dni,
  • wykonanie fundamentówok. 2-2,5 tygodnia, zakładając 3-dniową przerwę między wylaniem fundamentu a budową ścian fundamentowych,
  • wykonanie przejść instalacyjnych – 2-3 dni,
  • izolacja w pionie i poziomie – 2-3 dni,
  • wyprowadzenie instalacji podposadzkowej – 1-2 dni,
  • zabezpieczenie ścian gruntem – 3-4 dni.

Dla domu o klasycznej bryle i powierzchni użytkowej między 100 a 150 m², budowanego w sezonie, 3–4 tygodnie jest realne. Czas realizacji etapu zero może się wydłużyć przy trudnych gruntach, złej pogodzie lub gdy zdecydujemy się na płytę fundamentową (często jej wykonanie jest bardziej czasochłonne). Zakładając, że budując samodzielnie systemem gospodarczym nie jesteś w stanie wykonywać wszystkich prac ciągiem w praktyce może to zająć nawet 4 do 5 tygodni.

Stan surowy otwarty

W odróżnieniu od szybko przebiegającej pierwszej fazy prace nad stanem surowym otwartym są dość czasochłonne. Przy dobrej ekipie i ciągłości prac można zamknąć ten etap w 2–3 miesiące. Jeżeli jednak budujesz się samodzielnie, czas ten wydłuża się do 6 miesięcy. Jest to czas realny, jeśli weźmiemy pod uwagę przerwy w dostawach, pogodę, logistykę czy dostępność ekip i liczbę pracowników.

Najważniejsze działania podejmowane na tym etapie to:

Czas potrzebny na murowanie będzie zależny od technologii (np. Porotherm, beton komórkowy) i liczby pracowników. Dolna granica czasu, czyli 5–6 tygodni, dotyczy bardzo sprawnych ekip, przy 3–4 osobowym zespole pracującym na pełen etat. 8–10 tygodni to bardziej realistyczny czas w systemie gospodarczym lub przy sporadycznej pracy.

Jeżeli w naszym domu planujemy stropy żelbetowe, należ uwzględnić, że beton potrzebuje 7 dni na wstępne dojrzewanie i minimum 14 dni do momentu jego obciążenia (choć zalecane 28 dni). Schody natomiast można wykonywać po 7–10 dniach od wylania stropu, ale montaż i dojrzewanie to dodatkowe dni.

Czas potrzebny na wykonanie dachu będzie różnił się od jego rodzaju:

  • dach dwuspadowy – 2–3 tygodnie
  • dach kopertowy/wielospadowy – 4–6 tygodni
  • złożone dachy z lukarnami: 6 tygodni i dłużej

Zdaniem wielu, etap stanu surowego to najprzyjemniejszy moment inwestycji, gdyż efekty są najbardziej wymierne. Z każdym tygodniem krok po kroku wyłania się kształt przyszłego domu.

Stan surowy zamknięty

Nadszedł czas na montaż okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych. Ile trwa budowa domu na tym etapie? Stan surowy zamknięty wymaga poświęcenia przynajmniej 2-3 miesięcy i jest uzależniony od dostępności materiałów i terminów wykonawców. To jednak już półmetek inwestycji. Oczywiście, może zdarzyć się, że – szukając odpowiedzi na pytanie, ile trwa budowa domu do stanu deweloperskiego – spotkasz się z granicą przesuniętą nawet do 4 tygodni, ale dotyczy to raczej budowy metodą zleconą. 

2 miesiące to szacowany czas potrzebny na wykonanie stanu surowego zamkniętego, jeżeli logistyka i wszystkie prace przebiegają sprawnie. W praktyce zdarza się, że etap ten wydłuża się do nawet 3-4 miesięcy, zwłaszcza w przypadku budowy systemem gospodarczym lub gdy zdarzą się opóźnienia w dostawach. 

Pamiętaj, że w tym momencie budowy budynek musi być dokładnie zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych, kradzieżą stolarki czy ingerencją intruzów.

Prace wykończeniowe

To już ostatnia prosta na drodze do posiadania własnego domu, jednak pochłania najwięcej czasu, budżetu i logistycznego wysiłku, szczególnie w systemie gospodarczym. Faza ta wymaga zarezerwowania w harmonogramie budowy od ok. 3 miesięcy do nawet pół roku – w zależności od metrażu, liczby pomieszczeń, stopnia skomplikowania bryły, planowanych instalacji.

Uwzględnij przede wszystkim:

Na etapie wykonania posadzek i tynkowania trzeba przede wszystkim uwzględnić czasy schnięcia (np. tynki cementowo-wapienne: min. 3–4 tygodnie, a wylewki: 2–4 tygodnie w zależności od typu). Wykończenie ścian i podłóg można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków i posadzek. Natomiast wykonanie ocieplenia i elewacji może odbywać się niezależnie od prac we wnętrzu domu, ale tempo prac determinują warunki pogodowe.

Jeśli jesteś w stanie zapewnić jednoczesne działanie kilku ekipom, finał będzie szybszy. Z drugiej jednak strony może zdarzyć się, że opóźnienie jednego z wykonawców przesunie cały harmonogram o kilka tygodni. Niekiedy ratunkiem okaże się zmiana kolejności poszczególnych działań, ale nie zawsze jest to możliwe.

Sprawdź: Kolejność prac budowlanych przy budowie domu. Jak ją zoptymalizować?

Ile trwa budowa domu szkieletowego?

Domy szkieletowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Ich podstawowym atutem jest właśnie szybkość wykonywania prac. Ile trwa budowa domu szkieletowego? Standardowy czas realizacji to około 3-6 miesięcy, a w przypadku budynków skomplikowanych i o większym metrażu – 9 miesięcy.  Jak widać, to znacznie krócej niż przy technologii tradycyjnej.

Dobrą wiadomość mamy także dla osób zastanawiających się, ile trwa budowa domu z bali. Montaż do stanu surowego to nie więcej niż 4 tygodnie. Po przygotowaniu fundamentu i podłogi nie trzeba prowadzić już żadnych prac mokrych, dlatego działać można nawet zimą. To ważna informacja dla osób, dla których określenie, ile trwa budowa domu drewnianego, wpływa na zaplanowanie początku inwestycji.

Ile trwa budowa domu z prefabrykatów?

Prace budowlane przebiegną szybciej również wtedy, gdy zdecydujesz się na dom z elementów prefabrykowanych. Technologie stosowane w przypadku gotowych budynków różnią się i wykorzystują różne materiały. Zatem ile trwa budowa domu z keramzytu lub domu z prefabrykatów betonowych? Z reguły czas produkcji zajmuje 3-4 miesiące, a wznoszenie konstrukcji trwa zaledwie kilka dni. Wykończenie domu domu prefabrykowanego to jedynie 2-3 miesięcy - we wnętrzu nie wykonuje się praktycznie żadnych mokrych prac, a prefabrykowane elementy są częściowo wykończone zanim trafią na działkę.

Sprawdź: Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?

Różnica w stosunku do technologii tradycyjnej jest zatem znaczna. Dodatkowo budowa domu z prefabrykatów może odbywać się nawet zimą, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, ponieważ elementy domu osiągnęły swoją pełną wytrzymałość już w fabryce - nie muszą obsychać czy dojrzewać. Oczywiście na czas realizacji domu prefabrykowanego wpłynie stopień skomplikowania projektu oraz wielkość domu, jednak taki obiekt można postawić i wykończyć w jeden sezon. 

W Extradom.pl oferujemy rozwiązania umożliwiające realizację inwestycji w kilka miesięcy. Możesz wybrać gotowy dom prefabrykowany lub szkieletowy prosto z fabryki na Twoją działkę, ale dajemy Ci też możliwość wybudowania dowolnego projektu gotowego w wybranej technologii. Więcej o dostępnych technologiach piszemy tutaj: Technologie budowy domów

Ile trwa budowa domu przez firmę, a ile metodą gospodarczą?

Jeśli szczególnie zależy ci na czasie, możesz zastanawiać się, czy lepiej powierzyć budowę domu wyspecjalizowanej firmie czy realizować inwestycję systemem gospodarczym.

Rozwiewamy wątpliwości: opcja pierwsza jest zdecydowanie szybsza. Budowa domu murowanego metodą zleconą z generalnym wykonawcą trwa ok. 9 miesięcy (do stanu deweloperskiego). Dom w technologii szkieletowej lub prefabrykowanej powstanie na działce inwestora nawet w 3-4 miesiące. Do tego oczywiście należy doliczyć ok. 2 miesięcy na wykończenie. W porównaniu z budowę domu metodą gospodarczą mówimy nawet o 4-krotnym skróceniu czasu budowy.

Jak powstają nowoczesne domy modułowe i dlaczego warto je wybrać?

Samodzielne działania w wielu przypadkach przekładają się na oszczędności, ale nie wpływają na skrócenie poszczególnych etapów prac, a wręcz przeciwnie - wydłużają czas trwania inwestycji. Wydłużający się czas budowy to większe ryzyko wzrostu cen materiałów i usług budowlanych, a także dodatkowe koszty związane z dłuższym życiem "na dwa domy".

Zapraszamy również do posłuchania naszych ekspertów mówiących o kosztach budowy domu w zależności od wybranej technologii:

Od czego zależy czas trwania budowy domu jednorodzinnego?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dokładny czas budowy domu uzależniony jest od kilku czynników. Można podzielić je na trzy główne grupy:

  • kwestie finansowe,
  • kwestie technologiczne,
  • aspekty pogodowe.

Jeśli nie pojawią się żadne przeszkody, jak najbardziej możliwe jest wybudowanie domu w trakcie jednego sezonu. Wymaga to jednak nie tylko dobrze opracowanego harmonogramu, ale również skoordynowanych działań i zdyscyplinowanej ekipy budowlanej, a najlepiej kilku równocześnie działających ekip. Nie da się ominąć przerw technologicznych, ale skumulowanie pewnych prac w wielu przypadkach przyspiesza ich przebieg.

Co najczęściej wydłuża budowę domu?

Sytuacji, które potencjalnie mogą spowodować opóźnienia na budowie jest sporo. Poniżej znajdziesz charakterystykę kilku najistotniejszych i najczęściej pojawiających się.

  • Czynnik ludzki

Nawet przeciętna inwestycja angażuje wiele osób, między innymi inwestora, kilka grup wykonawców, projektanta. Każda z nich może stać się powodem przesunięć w harmonogramie. Wystarczy konieczność wprowadzenia zmian w projekcie, przedłużający się proces decyzyjny czy po prostu nieporozumienia komunikacyjne. Do tego dochodzą błędy wykonawców, których naprawa wydłuży moment przejścia do kolejnego etapu.

  • Kwestie finansowe

Jeśli inwestycja trwa długo, może okazać się, że wydatki nie mieszczą się w pierwotnie założonym budżecie. Może to skutkować problemami w zakupie kolejnych materiałów budowlanych, wypłacaniu wynagrodzenia fachowcom czy rozliczeniem transzy kredytu. Efekty w postaci przestojów i opóźnień są łatwe do przewidzenia.

  • Niesprzyjająca pogoda

Trudno jej przeciwdziałać. Niewątpliwie czynniki atmosferyczne mogą mocno zaburzyć harmonogram prac, wymuszając ich przerwanie lub uszkadzając wykonane już elementy. Dotyczy to szczególnie budowy domu murowanego. W przypadku technologii prefabrykowanej czy szkieletowej, warunki pogodowe nie mają takiego wpływu na realizację inwestycji.

  • Dostępność materiałów i ekip

Opóźnienia na budowie mogą wynikać wydłużającego się czasu oczekiwania na materiały, szczególnie te zamawiane indywidualnie, jak np. okna. Dodatkowo duże obłożenie ekip wykonawczych sprawia, że terminy są odległe, a każda zmiana w harmonogramie może oznaczać konieczność czekania na „wolne okienko” u specjalistów.

Czy za opóźnienia w budowie domu grożą konsekwencje?

Mimo że prawo budowlane nie wyznacza żadnego przedziału czasowego, w którym trzeba zrealizować inwestycję, potencjalne opóźnienia w pracach mogą mieć głównie konsekwencje finansowe.

To przede wszystkim straty związane z rosnącymi cenami materiałów budowlanych i usług budowlanych oraz większymi kosztami kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach brak możliwości wprowadzenia oznacza także wydatki ponoszone w związku z zamieszkiwaniem w innym miejscu.

Pamiętaj także o kosztach polisy. Dom w stanie surowym nie wymaga co prawda ubezpieczenia, ale w przypadku etapu zamkniętego warto się na nie zdecydować. Powstające jeszcze budynki są łakomym kąskiem dla złodziei, których kuszą materiały budowlane, stolarka czy narzędzia.

Jakich błędów unikać, by budowa domu się nie przeciągała?

Czy wymienionym wyżej zdarzeniom i wynikającym z nich opóźnieniom można zapobiec? Każda inwestycja budowlana jest w pewnym stopniu obarczona ryzykiem nieprzewidywalności, jednak niektórych sytuacji da się uniknąć. Wystarczy wyeliminować kilka kluczowych błędów.

Tworząc harmonogram prac, nie podchodź do tematu nadmiernie optymistycznie. Pozostaw margines na ewentualne kilkudniowe przesunięcia. Podobnie planuj budżet: w miarę możliwości zapewnij poduszkę finansową, która umożliwi pokrycie ewentualnych różnic w cenach. Jeśli to możliwe, część materiałów zgromadź wcześniej.

Wszelkie szczegóły dotyczące przebiegu prac i terminu ich zakończenia ustalaj z ekipą na piśmie.

Czytaj również: 10 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu

AE_mail_1468x568_4.jpg

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Inwestorzy kierują się różnymi kryteriami, planując start budowy domu. Niektórzy decydują się zacząć nawet jesienią. Nie jest to jednak optymalny moment. Dlaczego?

Najlepiej zainaugurować działania wczesną wiosną, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Wtedy dzień staje się dłuższy, a ryzyko przymrozków oddala się. Ogromne znaczenie ma temperatura: zbyt niska przyczyni się do zamarzania wody w gruncie i zaprawach. Wstrzymaj się zatem, jeśli termometry nadal wskazują poniżej -5 stopni Celsjusza.

Rozpoczęcie prac wczesną wiosną oznacza także, że masz duże szanse, by stan surowy zamknąć jeszcze w tym samym roku.

Pamiętaj! W przypadku technologii alternatywnych jak budowa z prefabrykatów czy domy szkieletowe, warunki atmosferyczne nie będą miały znaczenia, a montaż konstrukcji domu można przeprowadzić nawet zimą.

Sprawdź: Jak powinna wyglądać budowa domu w zimie i czy warto się na to zdecydować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
celuloza ocieplenie
Ocieplenie i izolacja
celuloza ocieplenie

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
jak wybrać dobrego kierownika budowy
21.05.2025 r. Wojciech Rynkowski

Dlaczego dobry kierownik budowy to klucz do spokojnej inwestycji?

Myślisz, że kierownik budowy to tylko formalność? To błąd, który może Cię sło...

Formalności budowlane
kierownik budowy
19.05.2025 r. Jan Susmaga

Kierownik budowy: prawa, obowiązki i zadania na placu budowy

Z pewnością wiesz, że budowa domu nie może się rozpocząć bez kierownika budowy. Od jego kompetencji i doświadczenia może z...

Formalności budowlane
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 lipca 2026
06.05.2025 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 30 czerwca 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Formalności budowlane
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
29.04.2025 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego: co zawiera, jak go uzyskać, dlaczego jest ważny?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, akronim MPZP, to akt prawny s...

Formalności budowlane
jak wybrać dobrego kierownika budowy
21.05.2025 r. Wojciech Rynkowski

Dlaczego dobry kierownik budowy to klucz do spokojnej inwestycji?

Myślisz, że kierownik budowy to tylko formalność? To błąd, który może Cię sło...

Formalności budowlane
kierownik budowy
19.05.2025 r. Jan Susmaga

Kierownik budowy: prawa, obowiązki i zadania na placu budowy

Z pewnością wiesz, że budowa domu nie może się rozpocząć bez kierownika budowy. Od jego kompetencji i doświadczenia może z...

Formalności budowlane
Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 1 lipca 2026
06.05.2025 r. Wojciech Rynkowski

Zmiany w zasadach wydawania Warunków Zabudowy po 30 czerwca 2026

Zmiany w szeroko rozumianym prawie budowlanym zawsze wywołują duże emocje wśr...

Formalności budowlane
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
29.04.2025 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego: co zawiera, jak go uzyskać, dlaczego jest ważny?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, akronim MPZP, to akt prawny s...

REKLAMA
Zamknij