Projekty domów nawet 900 zł taniej  🌷

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Ile trwa budowa domu

Przepisy prawa budowlanego nie określają, jak długo powinien trwać proces powstawania nowego domu. Czas uzależniony jest w tym przypadku od wielu zmiennych, między innymi wybranej technologii, specyfiki projektu, budżetu, którym dysponujesz. Ogólną orientację zyskasz, przygotowując plan robót. W jaki sposób jednak skalkulować ile trwa budowa domu? Która faza zajmuje najwięcej czasu? Podpowiemy, jak oszacować czas realizacji.

Czym jest harmonogram prac budowlanych?

Aby budowa domu przebiegała sprawnie, warto – jeszcze przed rozpoczęciem prac – stworzyć ich harmonogram. To nic innego, jak plan działania rozpisany na poszczególne tygodnie, a nawet dni. Powinien uwzględniać zakres kolejnych czynności oraz terminy ich zakończenia. Na tej podstawie ustalisz:

Oczywiście, sukces późniejszej realizacji tych założeń jest uzależniony od kilku zmiennych, między innymi organizacji pracy czy pogody. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, postaraj się pozostawić margines błędu na nieprzewidziane okoliczności.

Od czego zacząć budowę domu? Etapy budowy krok po kroku

Ile trwają poszczególne etapy budowy domu jednorodzinnego?

Dobrze sporządzony harmonogram zawsze uwzględnia specyfikę konkretnej inwestycji, dlatego bez szczegółowych wytycznych nie sposób określić, ile dokładnie potrwa każda faza. Takie obliczenia wymagają analizy projektu. Z reguły jednak przedziały czasowe prezentują się następująco:

Ważną rolę odgrywa tu typ budynku: stopień skomplikowania jego bryły, liczba kondygnacji, technologia wykorzystana podczas prac. Przy metodzie tradycyjnej najczęściej trzeba wygospodarować dwa lata. Bardziej czasochłonne są budynki pasywne, gdyż technologia energooszczędna oznacza konieczność zastosowania innych materiałów, wykonania dokładniejszej izolacji i dodatkowych instalacji. Szybciej wprowadzisz się do domu modułowego.

Tworząc harmonogram, weź pod uwagę także założenia budżetowe. Wielu inwestorów z tego właśnie powodu świadomie rozkłada działania na dwa sezony – w pierwszym roku doprowadzając budynek do stanu surowego zamkniętego, a drugi poświęcając na wykończenie go. Zdarzają się jednak tacy, którzy finalizują inwestycję w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy.

Zapraszamy na webinar, w którym nasz ekspert podpowie, jak nie wydać na budowie więcej, niż pierwotnie planowaliśmy!

Ile trwa budowa domu w technologii tradycyjnej?

Jak widać, nie istnieje jedna poprawna odpowiedź na pytanie, ile trwa budowa domu murowanego. Inwestor może preferować szybką realizację, w ciągu jednego sezonu, lub zaplanować działania kilkuletnie. Każda z opcji jest prawidłowa. Każda ma także swoje zalety i wady.

Z pewnością jednak jest to technologia długotrwała – głównie ze względu na roboty mokre, czyli betonowanie, murowanie, tynkowanie. Wymagają one zapewnienia odpowiednich przerw pozwalających wilgoci odparować, co wydłuża poszczególne etapy.

Stan zerowy

Pierwszym etapem prac jest doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego. Ta faza z reguły przebiega dość sprawnie i obejmuje:

 • wyrównanie i przygotowanie terenuod 2 do 4 dni,
 • wytyczenie budynku i ułożenie betonowego podkładu – 1 dzień,
 • deskowanie 2-3 dni,
 • wykonanie fundamentówok. 2 tygodni, zakładając 3-dniową przerwę między wylaniem fundamentu a budową ścian fundamentowych,
 • wykonanie przejść instalacyjnych – 1-2 dni,
 • izolacja w pionie i poziomie – 2 dni,
 • wyprowadzenie instalacji podposadzkowej – 1 dzień,
 • zabezpieczenie ścian gruntem – 2-3 dni.

Uogólniając, można zatem stwierdzić, że stan zero wymaga zaplanowania w harmonogramie od 2 do 4 tygodni.

Stan surowy otwarty

W odróżnieniu od szybko przebiegającej pierwszej fazy prace nad stanem surowym otwartym są dość czasochłonne. Niekiedy zajmują nawet pół roku.

Najważniejsze działania podejmowane na tym etapie to:

Zdaniem wielu, to najprzyjemniejszy moment inwestycji, gdyż efekty są najbardziej wymierne. Z każdym tygodniem krok po kroku wyłania się kształt przyszłego domu.

Stan surowy zamknięty

Nadszedł czas na montaż okien, drzwi zewnętrznych, bram garażowych. Ile trwa budowa domu na tym etapie? Stan surowy zamknięty wymaga poświęcenia przynajmniej 2 tygodni. To już półmetek inwestycji.

Oczywiście, może zdarzyć się, że – szukając odpowiedzi na pytanie, ile trwa budowa domu do stanu deweloperskiego – spotkasz się z granicą przesuniętą nawet do 4 tygodni. Pamiętaj, że budynek musi być dokładnie zabezpieczony przed wpływem czynników atmosferycznych, kradzieżą stolarki czy ingerencją intruzów.

Prace wykończeniowe

To już ostatnia prosta na drodze do posiadania własnego domu. Faza ta wymaga zarezerwowania w harmonogramie budowy od ok. 2-3 miesięcy do nawet pół roku – w zależności od metrażu, liczby pomieszczeń, stopnia skomplikowania bryły, planowanych instalacji.

Uwzględnij przede wszystkim:

Jeśli jesteś w stanie zapewnić jednoczesne działanie kilku ekipom, finał będzie szybszy. Z drugiej jednak strony może zdarzyć się, że opóźnienie jednego z wykonawców przesunie cały harmonogram o kilka tygodni. Niekiedy ratunkiem okaże się zmiana kolejności poszczególnych działań, ale nie zawsze jest to możliwe.

Ile trwa budowa domu szkieletowego?

Domy szkieletowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Ich podstawowym atutem jest właśnie szybkość wykonywania prac. Ile trwa budowa domu szkieletowego? Standardowy czas realizacji to około 6 miesięcy, a w przypadku budynków skomplikowanych i o większym metrażu – 9 miesięcy.  Jak widać, to znacznie krócej niż przy technologii tradycyjnej.

Dobrą wiadomość mamy także dla osób zastanawiających się, ile trwa budowa domu z bali. Montaż do stanu surowego to nie więcej niż 4 tygodnie. Po przygotowaniu fundamentu i podłogi nie trzeba prowadzić już żadnych prac mokrych, dlatego działać można nawet zimą. To ważna informacja dla osób, dla których określenie, ile trwa budowa domu drewnianego, wpływa na zaplanowanie początku inwestycji.

Ile trwa budowa domu z prefabrykatów?

Prace budowlane przebiegną szybciej również wtedy, gdy zdecydujesz się na dom z elementów prefabrykowanych. Technologie stosowane w przypadku gotowych budynków różnią się i wykorzystują różne materiały. Z reguły jednak wznoszenie konstrukcji trwa zaledwie kilka dni, a wykończenie domu – około 2-3 miesięcy.

Dobrym przykładem jest określenie, ile trwa budowa domu z keramzytu. To od 5 do 8 tygodni, w zależności od stopnia skomplikowania. Różnica w stosunku do technologii tradycyjnej jest zatem znaczna. Również w Extradom oferujemy rozwiązania umożliwiające realizację inwestycji w kilka miesięcy.

Czy warto budować dom jednorodzinny w 2023 roku?

Ile trwa budowa domu przez firmę, a ile metodą gospodarczą?

Jeśli szczególnie zależy ci na czasie, możesz zastanawiać się, czy lepiej powierzyć budowę domu wyspecjalizowanej firmie czy realizować inwestycję systemem gospodarczym.

Rozwiewamy wątpliwości: opcja pierwsza jest zdecydowanie szybsza. Samodzielne działania w wielu przypadkach przekładają się na oszczędności, ale nie wpływają na skrócenie poszczególnych etapów prac.

Dom z płyt OSB. Jak go budować i jaka jest jego cena?

Zapraszamy również do posłuchania naszych ekspertów mówiących o kosztach budowych domu w zależności od wybranej technologii:

Od czego zależy czas trwania budowy domu jednorodzinnego?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dokładny czas budowy domu uzależniony jest od kilku czynników. Można podzielić je na trzy główne grupy:

 • kwestie finansowe,
 • kwestie technologiczne,
 • aspekty pogodowe.

Jeśli nie pojawią się żadne przeszkody, jak najbardziej możliwe jest wybudowanie domu w trakcie jednego sezonu. Wymaga to jednak nie tylko dobrze opracowanego harmonogramu, ale również skoordynowanych działań i zdyscyplinowanej ekipy budowlanej, a najlepiej kilku równocześnie działających ekip. Nie da się ominąć przerw technologicznych, ale skumulowanie pewnych prac w wielu przypadkach przyspiesza ich przebieg.

Co najczęściej wydłuża budowę domu?

Sytuacji, które potencjalnie mogą spowodować opóźnienia na budowie jest sporo. Poniżej znajdziesz charakterystykę kilku najistotniejszych i najczęściej pojawiających się.

 • Czynnik ludzki

Nawet przeciętna inwestycja angażuje wiele osób, między innymi inwestora, kilka grup wykonawców, projektanta. Każda z nich może stać się powodem przesunięć w harmonogramie. Wystarczy konieczność wprowadzenia zmian w projekcie, przedłużający się proces decyzyjny czy po prostu nieporozumienia komunikacyjne.

 • Kwestie finansowe

Jeśli inwestycja trwa długo, może okazać się, że wydatki nie mieszczą się w pierwotnie założonym budżecie. Może to skutkować problemami w zakupie kolejnych materiałów budowlanych, wypłacaniu wynagrodzenia fachowcom czy rozliczeniem transzy kredytu. Efekty w postaci przestojów i opóźnień są łatwe do przewidzenia.

 • Niesprzyjająca pogoda

Trudno jej przeciwdziałać. Niewątpliwie czynniki atmosferyczne mogą mocno zaburzyć harmonogram prac, wymuszając ich przerwanie lub uszkadzając wykonane już elementy.

Kolejność prac budowlanych przy budowie domu. Jak ją zoptymalizować?

Czy za opóźnienia w budowie domu grożą konsekwencje?

Mimo że prawo budowlane nie wyznacza żadnego przedziału czasowego, w którym trzeba zrealizować inwestycję, potencjalne opóźnienia w pracach mogą mieć niebagatelne konsekwencje, głównie finansowe.

To przede wszystkim straty związane z nieustannie rosnącymi od kilku sezonów cenami materiałów budowlanych oraz większymi kosztami kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach brak możliwości wprowadzenia oznacza także wydatki ponoszone w związku z zamieszkiwaniem w innym miejscu.

Pamiętaj także o kosztach polisy. Dom w stanie surowym nie wymaga co prawda ubezpieczenia, ale w przypadku etapu zamkniętego warto się na nie zdecydować. Powstające jeszcze budynki są łakomym kąskiem dla złodziei, których kuszą materiały budowlane, stolarka czy narzędzia.

Jakich błędów unikać, by budowa domu się nie przeciągała?

Czy wymienionym wyżej zdarzeniom i wynikającym z nich opóźnieniom można zapobiec? Każda inwestycja budowlana jest w pewnym stopniu obarczona ryzykiem nieprzewidywalności, jednak niektórych sytuacji da się uniknąć. Wystarczy wyeliminować kilka kluczowych błędów.

Tworząc harmonogram prac, nie podchodź do tematu nadmiernie optymistycznie. Pozostaw margines na ewentualne kilkudniowe przesunięcia. Podobnie planuj budżet: w miarę możliwości zapewnij poduszkę finansową, która umożliwi pokrycie ewentualnych różnic w cenach. Jeśli to możliwe, część materiałów zgromadź wcześniej.

Wszelkie szczegóły dotyczące przebiegu prac i terminu ich zakończenia ustalaj z ekipą na piśmie.

10 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu

Kiedy najlepiej rozpocząć budowę domu?

Inwestorzy kierują się różnymi kryteriami, planując start budowy domu. Niektórzy decydują się zacząć nawet jesienią. Nie jest to jednak optymalny moment. Dlaczego?

Najlepiej zainaugurować działania wczesną wiosną, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Wtedy dzień staje się dłuższy, a ryzyko przymrozków oddala się. Ogromne znaczenie ma temperatura: zbyt niska przyczyni się do zamarzania wody w gruncie i zaprawach. Wstrzymaj się zatem, jeśli termometry nadal wskazują poniżej -5 stopni Celsjusza.

Rozpoczęcie prac wczesną wiosną oznacza także, że masz duże szanse, by stan surowy zamknąć jeszcze w tym samym roku.

Jak powinna wyglądać budowa domu w zimie i czy warto się na to zdecydować?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij