Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wykonać deskowanie dachu? Ile będzie to kosztować?

Deskowanie dachu

Przed rozpoczęciem budowy dachu – a w zasadzie jeszcze na etapie projektu – trzeba odpowiedzieć na kilka pytań związanych z konstrukcją tego elementu. Jedna z opcji, które na tym etapie warto rozważyć, to deskowanie dachu – rozwiązanie tradycyjne, ale bardzo uniwersalne. Kiedy warto po nie sięgnąć? Jakie są jego zalety? W jaki sposób wykonać je dobrze?

Na czym polega deskowanie dachu?

Deskowanie dachu pod dachówkę to sprawdzone i chętnie wybierane rozwiązanie podczas budowy domu, które – choć nie jest uznawane za element nośny konstrukcji drewnianej – sprzęża ją i stabilizuje. Zabezpiecza także przed uszkodzeniami i równomiernie rozkłada siły po konstrukcji połaciowej. To szczególnie istotne, gdy interesują Cię domy z dachem dwuspadowym.

W zależności od specyfiki budynku można zastosować pełne deskowanie dachu lub skupić się na wymagających wzmocnienia wybranych miejscach, wtedy mamy do czynienia z niepełnym deskowaniem dachu.

Dużym atutem deskowania jest fakt, że po jego ułożeniu nie trzeba od razu montować pokrycia głównego – cała konstrukcja może poczekać na ułożenie dachówki lub blachodachówki nawet kilka miesięcy. Również podczas remontu głównego pokrycia nie trzeba wymieniać tego elementu, co ma miejsce w przypadku membran dachowych

Deskowanie może być przeprowadzone niezależnie od tego, jaki rodzaj dachu znajduje się na Twoim domu. Pamiętaj jednak, że im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym bardziej złożony montaż, a niekiedy również większe zużycie materiału i wyższy koszt. W razie potrzeby można wykonać na przykład deskowanie ażurowe dachu znajdujące zastosowanie przy wszystkich blachach poza miedzią.

Ile kosztuje budowa dachu w 2023 roku?

Kiedy należy przeprowadzić deskowanie dachu?

Deskowanie dachu jest szczególnie istotne w przypadku dachu dwuspadowego, a to z tego względu, że stabilizuje konstrukcję ścian szczytowych całego budynku. Deskowanie jest więc o tyle istotne, że przenosi siły poziome – czyli siły działania wiatru czy związane z obciążeniem zalegającego śniegu ­– równomiernie po całej konstrukcji dachu. W praktyce deskowanie na dachach dwuspadowych będzie chroniło przed niebezpiecznymi skutkami niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Na to, czy należy wykonać deskowanie dachu, znaczący wpływ ma też to, na jaki rodzaj pokrycia się zdecydowaliśmy.

  • Papa i gont bitumiczny – w tym przypadku deskowanie jest konieczne. Takie pokrycie na deskowaniu przetrwa długi czas, będzie dobrą ochroną i zapewni przyzwoite parametry termoizolacyjne. Należy przy tym pamiętać, że deskowanie zaburzy prawidłową wentylację, dlatego – aby zapobiec osadzaniu się wilgoci – trzeba zastosować wysokoprzepuszczalną membranę lub folię. Przy pełnym deskowaniu zazwyczaj stosuje się też szczeliny, które stanowią gwarancję odpowiedniego przepływu powietrza.
  • Blacha i blachodachówka – deskowanie dachu pod blachę jest opcjonalne. Trzeba tu pamiętać, że mimo wielu korzyści rozwiązanie takie będzie w tym przypadku generowało większe koszty – zarówno materiałów, jak i robocizny. Kładąc blachę lub blachodachówkę, można wybrać folię zamiast desek – wybór jest tu sprawą indywidualną.
  • Dachówka ceramiczna – w tym przypadku deskowanie też nie jest opcją konieczną. Można je wykonać, by zyskać stabilność konstrukcji. Jednak, jeśli inwestor zdecyduje, że nie chce deskowania, można je pominąć.

Biorąc więc pod uwagę materiał, który będzie położony jako poszycie dachowe oraz rodzaj dachu, można z łatwością podjąć decyzję, czy wykonać deskowanie dachu pod blachę, blachodachówkę, papę czy dachówkę.

Jak obliczyć właściwy kąt nachylenia dachu?

ofe-5847238-70012 w-70012

Jakie deski wybrać na deskowanie dachu?

Jeśli planujesz deskowanie dachu, grubość drewnianych elementów ma znaczenie – wszelkie parametry wynikają z projektu. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem są deski na deskowanie dachu o szerokości 12-15 cm i grubości 24-25 mm. Mocuje się je prostopadle do krokwi, na styk lub z odstępem ok. 2-5 cm.

Zachowanie przerwy ułatwia swobodny przepływ powietrza, ale nie jest konieczne, jeśli decydujesz, że to gont bitumiczny trafi na deskowanie dachu. Jakie deski na deskowanie dachu będą najlepsze? Przede wszystkim suche i impregnowane ciśnieniowo. Najtańsze są świerkowe i sosnowe.

Jeśli wybierasz gont bitumiczny, deska na deskowanie dachu powinna być maksymalnie gładka i równa. Polecane są zwłaszcza warianty mocowane na pióro-wpust, choć są one dość drogie. Ile desek na deskowanie dachu będzie potrzebne? Wszystko zależy od wymiarów i obszaru, jaki zajmuje konstrukcja.

Czy do deskowania dachu możemy także użyć płyt OSB?

Deskowanie dachu uchodzi za metodę tradycyjną. Niektórzy inwestorzy, zwłaszcza poszukujący nowinek, rozważają inne opcje, dlatego zastanawiają się – deskowanie dachu czy OSB – co będzie lepsze? Rozstrzygnijmy wątpliwości.

Deskowanie dachu płytą OSB jest poprawne technicznie i tańsze, ale prócz tego nie ma większej przewagi nad deskami. Drewno spina konstrukcję w całość, tworząc swoistą tarczę dla dachu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy coraz częstszych anomaliach pogodowych. Deskowanie rozkłada siły równomiernie, wpływając na inne elementy więźby.

Jeśli budujesz dom na terenach narażonych na silne wiatry oraz intensywne opady śniegu, zdecyduj się na pełne deskowanie. Więźba będzie stabilna ze względu na ciężar deskowania, który dodatkowo zbalastuje dach. Ryzyko zerwania pokrycia maleje.

Czy wiesz, że z płyt OSB można nawet zbudować... dom?

deskowanie dachu

Deskowanie dachu krok po kroku. Czy możemy zrobić to samemu?

Pozostaje odpowiedzieć na pytania: jak wykonać deskowanie dachu, od czego zacząć i o czym pamiętać.

Jak zacząć deskowanie dachu? Przede wszystkim od zgromadzenia materiałów. Potrzebne będą m.in. odpowiednio wysuszone deski i trwały materiały hydroizolacyjny – papa lub folia dachowa. Są one mocowane do deskowania.

Deskowanie dachu krok po kroku polega na nałożeniu kolejnych warstw w następującej kolejności:

  • krokwie,
  • deski,
  • pokrycie płaskie – gonty bitumiczne lub papa albo wodoodporna membrana,
  • kontrłaty i przybite do nich łaty,
  • właściwy materiał pokryciowy.

Schemat deskowania dachu będzie wyglądał więc następująco:

  • Krok 1. Przygotowanie do pracy i przybicie desek.

Po zgromadzeniu wszystkich materiałów i ułożeniu krokwi należy rozpocząć przybijanie desek lub materiałów drewnopodobnych. Ważne jest, by mocować je prostopadle do krokwi na styk lub zachowując 2-5 centymetrowe odstępy. Pracę należy rozpocząć od dołu krokwi i następnie dodawać koleje deski, ta by dojść do szczytu dachu. Każda deska powinna być przybijana na 2-3 gwoździe.

  • Krok 2. Ułożenie pokrycia płaskiego.

Na tak przygotowane deskowanie układa się wstępne pokrycie dachu, którego podstawowym zadaniem jest wstępne zabezpieczenie całego budynku przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest papa.

  • Krok 3. Zamocowanie kontrłat i łat.

Przytwierdzane są one poprzecznie. Trzeba pamiętać, że system kontrłat i łat trzeba zastosować nawet w przypadku pełnego deskowania, niezależnie od materiału, jaki ma stanowić ostateczne pokrycie. System ten będzie zapewniał poprawną wentylację, a także ułatwi prawidłowy montaż dachówki.

Po położeniu dachu zadbaj jeszcze o rynny, elementy blacharskie i podbitkę.

Warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy deskowanie dachu można wykonać dobrze samemu? Powodem, dla którego wiele osób się nad tym zastanawia, jest chęć obniżenia kosztów. Oczywiście, jest to możliwe, jednak wymaga wiedzy i precyzji. Deskowanie ma być sztywne i wytrzymałe – tak, by nie uginało się pod swoim ciężarem – dokładne i solidne.

Trzeba także wiedzieć, jak wygląda schemat deskowania dachu, a także jak układać deski w zależności od typu drewna. Przykładem mogą być te wykonane z bardzo świeżego drewna. Tu lepszym wyborem będą deski węższe od określonych wyżej 12–15 cm, na przykład 10 cm. Mniej pracują po wysychaniu i mniej się wypaczają. Deskowanie dachu samemu jest więc możliwe, jednak czasochłonne i wymagające umiejętności.

Czym jest kalenica? Jakie są funkcje kalenicy na dachu?

Ile kosztuje deskowanie dachu? Cena materiałów i robocizny

Ile kosztuje deskowanie dachu? Z pewnością jest to rozwiązanie droższe niż jego membranowy odpowiednik, jednak w perspektywie całościowych kosztów budowy domu nie stanowi ogromnego obciążenia. Oczywiście za jego wykonaniem przemawia szereg zalet. Decydując się na deskowanie dachu, trzeba wiedzieć, że na ogólny koszt składa się cena materiałów i robocizny. Warto również pamiętać o tym, że cena za deskowanie dachu uzależniona jest od regionu.

Jeśli chodzi o materiały, najważniejsze będą deski. Trzeba wybrać te dobre, odpowiednio przygotowane do tego rodzaju prac. Cena za deski na deskowanie dachu o grubości 25 mm będzie wahała się w granicach 870–1250 zł/m3.

Cena robocizny za deskowanie dachu będzie oscylowała w granicach 34–45 zł/m2. Dekarze najczęściej rekomendują wykonanie pełnego deskowania, jednak nie ze względu na wyższą kwotę, a walory takiej konstrukcji.

Cena za wykonanie deskowania dachu zależy od województwa czy miasta i przedstawia się następująco w wybranych miejscowościach:

  • Białystok – 34 zł/m2,
  • Gdańsk – 40/m2,
  • Katowice – 39,7/m2,
  • Kraków – 41/m2,
  • Poznań – 40/m2,
  • Warszawa – 45/m2,
  • Wrocław ­– 41,5/m2.

Ile kosztuje deskowanie dachu na gotowo? Aby pokryć 100m2 dachu, potrzebnych będzie około 2,5 m3 desek. Za same deski na taką wielkość dachu zapłacimy 2175 zł–3125 zł. Robocizna wyniesie 3400 zł–4500 zł.

Ile kosztuje malowanie dachu w 2023 roku i od czego zależy cena takiej usługi?

deskowanie dachu

Papa na deskowanie dachu. Ile kosztuje papowanie i czy warto je przeprowadzać?

Ważna jest także wybrana papa na deskowanie dachu. Jej jakość oraz precyzja nałożenia ma kluczowe znaczenie dla szczelności pokrycia. W przeciwnym razie struktura może pofałdować się na deskach.

Kiedy koniecznym rozwiązaniem jest położenie papy na deskowanie dachu? Przede wszystkim w sytuacji, gdy papa termozgrzewalna nawierzchniowa ma zabezpieczyć dach na dłużej. Służy ona wtedy jako pokrycie zastępcze do czasu, aż położymy właściwą warstwę np. z blachodachówki.

Wtedy najlepiej nałożyć papę w dwóch warstwach. Pierwsza ma charakter podkładowy i przymocowana jest do desek, równolegle do okapu. Druga, przygrzana do podkładu, stanowi faktyczną barierę. Mocuje się ją prostopadle.

Poszycie z papą na deskowaniu potrzebne jest też, gdy:

  • dach ma niewielki spadek, poniżej 20°,
  • chcemy pokryć dach gontem bitumicznym lub ocynkowaną blachą.

Warto też pamiętać, że są sytuacje, w których zamiast papy można położyć folię wstępnego krycia. Będzie tak w przypadku, gdy dach chcemy pokryć blachodachówką lub dachówką, od razu po wybudowaniu całej konstrukcji.

Ważna kwestią dla każdego inwestora będzie też to, ile kosztuje deskowanie i papowanie dachu. Cena papy termozgrzewalnej będzie zaczynała się od 10 zł/m2, w zależności m.in. od rodzaju zastosowanej technologii czy producenta. Jest to więc opcja ekonomiczna. Średni koszt za robociznę z kolei będzie wynosił ok. 28 zł/m2. Cena za deskowanie i papowanie dachu będzie uzależniona głównie od wielkości poszycia, rodzaju zastosowanych materiałów czy regionu, w którym budujemy dom.

Choć teoretycznie położenie papy na dachu jest możliwe do wykonania samemu, lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tej pracy fachowcom. Trzeba do tego posiadać zarówno umiejętności, jak i sprzęt. Dach jest skomplikowaną konstrukcją. Pominięcie któregoś kroku lub jego błędne wykonanie może np. doprowadzić do przeciekania wód opadowych czy różnych usterek.

Decydując się na położenie papy samemu, trzeba wiedzieć, w którym kierunku ją mocować, a także dobrze rozplanować położenie poszczególnych pasów.

Na koniec polecamy także nasze inne artykuły:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij