Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Deskowanie dachu – ile kosztuje i jak wykonać deskowanie dachu?

Deskowanie dachu

Przed rozpoczęciem budowy dachu – a w zasadzie jeszcze na etapie projektu – trzeba odpowiedzieć na kilka pytań związanych z konstrukcją tego elementu. Jedna z opcji, które na tym etapie warto rozważyć, to deskowanie dachu – rozwiązanie tradycyjne, ale bardzo uniwersalne. Kiedy warto po nie sięgnąć? Jakie są jego zalety? W jaki sposób wykonać je dobrze?

Deskowanie dachu – na czym polega?

Deskowanie dachu pod dachówkę to sprawdzone i chętnie wybierane przy projektach domów rozwiązanie, które – choć nie jest uznawane za element nośny konstrukcji drewnianej – sprzęża ją i stabilizuje. Zabezpiecza także przed uszkodzeniami i równomiernie rozkłada siły po konstrukcji połaciowej. To szczególnie istotne, gdy interesują Cię projekty domów z dachem dwuspadowym.

W zależności od specyfiki budynku można zastosować pełne deskowanie dachu lub skupić się na wymagających wzmocnienia wybranych miejscach jako deskowanie niepełne dachu.

Dużym atutem deskowania jest fakt, że po jego ułożeniu nie trzeba od razu montować pokrycia głównego – cała konstrukcja może poczekać na ułożenie dachówki lub blachodachówki nawet kilka miesięcy. Również podczas remontu głównego pokrycia nie trzeba również wymieniać tego elementu, co ma miejsce w przypadku membran dachowych. 

Deskowanie może być przeprowadzone niezależnie od tego, jaki rodzaj dachu znajduje się na Twoim domu. Kształt i kąt nachylenia połaci nie ma znaczenia. Pamiętaj jednak, że im bardziej skomplikowana konstrukcja, tym bardziej złożony montaż, a niekiedy również większe zużycie materiału i wyższy koszt. W razie potrzeby można wykonać na przykład deskowanie ażurowe dachu znajdujące zastosowanie przy wszystkich blachach poza miedzią.

Sprawdź również: Opierzenie dachu – co to jest, ile kosztuje i dlaczego warto wykonać opierzenie dachu?

Deskowanie dachu – cena

Ile kosztuje deskowanie dachu? Z pewnością jest to rozwiązanie droższe niż jego membranowy odpowiednik, jednak w perspektywie całej budowy domu nie stanowi ogromnego obciążenia. Koszt uzależniony jest od regionu i wynosi około 30 zł za metr kwadratowy połaci. Ważne są także deski na deskowanie dachu – cena (w zależności od gatunku drewna) to około 650 zł za metr sześcienny.

Deskowanie dachu – cena robocizny

Pod uwagę trzeba wziąć również koszt wykonania deskowania dachu. Cena za metr oscyluje w granicach 30 zł. Dekarze najczęściej rekomendują wykonanie pełnego deskowania, jednak nie ze względu na wyższą kwotę, a walory takiej konstrukcji.

Deskowanie dachu – kiedy jest konieczne?

W wielu przypadkach to od inwestora zależy, czy zdecyduje się na deskowanie dachu. Zasady rządzące tego typu konstrukcjami głoszą jednak, że niekiedy podłoże z desek jest niezbędne. Jeśli zamierzasz dach pokryć papą lub gontem bitumicznym, wyboru nie masz: deskowanie będzie niezbędne. 

W przypadku dachówek ceramicznych możliwości jest więcej, ale i tak drewno często wygrywa. Pełne deskowanie dachu kopertowego ma również przewagę nad płytą OSB, która teoretycznie jest tańsza, ale pozostawia sporo odpadów.

Dowiedz się więcej: Dachówka ceramiczna – na co zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną?

deskowanie dachu

Deskowanie dachu – wymiary i właściwości

Jeśli planujesz deskowanie dachu, grubość drewnianych elementów ma znaczenie – wszelkie parametry wynikają z projektu. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem są deski na deskowanie dachu o szerokości 12-15 cm i grubości 24-25 mm. Mocuje się je prostopadle do krokwi, na styk lub z odstępem ok. 2-5 cm. Zachowanie przerwy ułatwia swobodny przepływ powietrza, ale nie jest konieczne, jeśli decydujesz, że to gont bitumiczny trafi na deskowanie dachu. Jakie deski będą najlepsze? Przede wszystkim suche i impregnowane ciśnieniowo. Najtańsze są świerkowe i sosnowe.

Jeśli wybierasz gont bitumiczny, deska na deskowanie dachu powinna być maksymalnie gładka i równa. Polecane są zwłaszcza warianty mocowane na pióro-wpust, choć są one dość drogie. Ile desek na deskowanie dachu będzie potrzebne? Wszystko zależy od wymiarów i obszaru, jaki zajmuje konstrukcja.

Deskowanie dachu – jak poprawnie wykonać deskowanie dachu?

Pozostaje odpowiedzieć na pytania, jak wykonać deskowanie dachu, od czego zacząć i o czym pamiętać. Przede wszystkim będziesz potrzebować trwałego materiału hydroizolacyjnego: papy lub folii dachowej. Są one mocowane do deskowania. Zadbaj także o kolejne warstwy.

Deskowanie dachu krok po kroku polega na nałożeniu kolejnych warstw w następującej kolejności:

  • krokwie,
  • deski,
  • pokrycie płaskie: gonty bitumiczne lub papa albo wodoodporna membrana,
  • kontrłaty i przybite do nich łaty,
  • właściwy materiał pokryciowy.

To bardzo skrótowe podsumowanie, ale ujmujące istotę deskowania dachu. Jak wykonać je dobrze? Przede wszystkim nie warto iść na skróty. Każdy z tych elementów jest ważny dla wytrzymałości dachu, odpowiedniej wentylacji i swobodnego spływania wody. Po położeniu dachu zadbaj jeszcze o rynny, elementy blacharskie i podbitkę.

Samodzielne deskowanie dachu czy wynajem firmy?

Ze względu na dążenia do obniżenia kosztów wiele osób zastanawia się, czy deskowanie dachu można wykonać dobrze samemu. Oczywiście, jest to możliwe, jednak wymaga wiedzy i precyzji. Deskowanie ma być sztywne i wytrzymałe – tak, by nie uginało się pod swoim ciężarem, dokładne i solidne.

Trzeba także wiedzieć, jak układać deski w zależności od typu drewna. Przykładem mogą być te wykonane z bardzo świeżego drewna. Tu lepszym wyborem będą deski węższe od określonych wyżej 12-15 cm, na przykład 10 cm. Mniej pracują po wysychaniu i mniej się wypaczają.

Deskowanie dachu czy użycie płyty OSB – co lepsze?

Deskowanie dachu uchodzi za metodę tradycyjną. Niektórzy inwestorzy, zwłaszcza poszukujący nowinek, poszukują innych opcji, stąd ich rozważania niejednokrotnie podążają w kierunku: deskowanie dachu czy OSB – co będzie lepsze? Rozstrzygnijmy wątpliwości.

Deskowanie dachu płytą OSB jest poprawne technicznie i tańsze, ale prócz tego nie ma większej przewagi nad deskami. Drewno spina konstrukcję w całość, tworząc swoistą tarczę dla dachu. Ma to znaczenie zwłaszcza przy coraz częstszych anomaliach pogodowych. Deskowanie rozkłada siły równomiernie, wpływając na inne elementy więźby.

Jeśli budujesz dom na terenach narażonych na silne wiatry oraz intensywne opady śniegu, zdecyduj się na pełne deskowanie. Więźba będzie stabilna ze względu na ciężar deskowania, który dodatkowo zbalastuje dach. Ryzyko zerwania pokrycia maleje.

Przeczytaj też: Płyta OSB – rodzaje i zastosowanie płyt OSB w budownictwie

deskowanie dachu

Papa na deskowanie dachu – co warto wiedzieć?

Ważna jest także wybrana papa na deskowanie dachu. Jej jakość oraz precyzja nałożenia ma kluczowe znaczenie dla szczelności pokrycia. W przeciwnym razie struktura może pofałdować się na deskach. O czym pamiętać w czasie prowadzenia prac?

Jeżeli papa termozgrzewalna nawierzchniowa ma zabezpieczyć dach na dłużej, zanim wykończysz pokrycie, nałóż ją w dwóch warstwach. Pierwsza ma charakter podkładowy i przymocowana jest do desek, równolegle do okapu. Druga, przygrzana do podkładu, stanowi faktyczną barierę. Mocuje się ją prostopadle.

Papa podkładowa sprawdza się ułożona pod dachówki i blachodachówki, w miejscach, gdzie dach ma minimalny spadek. Migrująca para zatrzymuje się właśnie w tym miejscu. Aby nie doszło do zawilgocenia wełny mineralnej na połaciach, warto pozostawić kilkucentymetrową drożną szczelinę wentylacyjną.

Cena papy termozgrzewalnej to około 13-15 zł za metr kwadratowy, co oznacza, że to opcja ekonomiczna. Oczywiście na rynku znajdziesz zarówno droższe, jak i tańsze wersje. Kieruj się jednak przede wszystkim jakością.

Deskowanie dachu – czy warto się zdecydować?

Czy warto robić deskowanie dachu? Nie ma jednej, zawsze słusznej odpowiedzi na to pytanie. Decyzja o wykonaniu lub rezygnacji z konstrukcji powinna być podjęta we współpracy z projektantem. Jeśli we wcześniejszym projekcie deskowania nie było, konstruktor musi ponownie przeliczyć parametry więźby i przeprojektować przekroje.

Zastanów się, rozważając rezygnację z deskowania dachu, czy nie pożałujesz tego wyboru przy intensywnych wichurach. Oglądane w medialnych doniesieniach zrywane dachy najczęściej nie były w ten sposób wzmacniane.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Dach
Dźwigar dachowy
21 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Dźwigar dachowy – co to jest i jak odpowiednio dobrać dźwigary do konstrukcji dachu?

Budowa dachu w dużej mierze wpływa na funkcjonalność budynku. Kluczową rolę w...

Dach
Ondulina na dach
15 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ondulina na dach – czym jest i jak prawidłowo pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, zwana również płytą bitumiczną, to ekologiczne i przystępne...

Dach
Wiatrownica
15 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopa...

Dach
Lepik na zimno
13 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Lepik na zimno – jak używać i gdzie można wykorzystać lepik na zimno?

Lepik na zimno jest produktem klejącym o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza...

Dach
Dźwigar dachowy
21 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Dźwigar dachowy – co to jest i jak odpowiednio dobrać dźwigary do konstrukcji dachu?

Budowa dachu w dużej mierze wpływa na funkcjonalność budynku. Kluczową rolę w...

Dach
Ondulina na dach
15 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ondulina na dach – czym jest i jak prawidłowo pokryć dach onduliną?

Ondulina na dach, zwana również płytą bitumiczną, to ekologiczne i przystępne...

Dach
Wiatrownica
15 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Wiatrownica dachowa, nazywana także obróbką szczytową, musi być idealnie dopa...

Dach
Lepik na zimno
13 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Lepik na zimno – jak używać i gdzie można wykorzystać lepik na zimno?

Lepik na zimno jest produktem klejącym o uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdza...