Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

Domy prefabrykowane betonowe

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na domy prefabrykowane. Nic w tym dziwnego. Bezpieczeństwo, energooszczędność i łatwość montażu to tylko niektóre z powodów, dla których budynki prefabrykowane stają się popularne. Współczesne budownictwo umożliwia pod tym względem coraz więcej, ciekawych rozwiązań.

Pogląd, że prefabrykaty są takie same i wcale nie są stabilne, wciąż pokutuje w zbiorowej wyobraźni. W rzeczywistości jest to fałszywe uprzedzenie, ponieważ dziś ten typ domu oferuje szereg niewyobrażalnych zalet i udogodnień, oprócz dużych oszczędności w zakresie kosztów i utrzymania. Co dokładnie go charakteryzuje? Przeczytaj, kiedy warto zdecydować się na gotowe domy modułowe z prefabrykatów betonowych.

Czym się wyróżniają prefabrykowane domy betonowe?

Dom z prefabrykatów betonowych składa się z bloków betonowych podzielonych na moduły, dzięki czemu jego budowa odbywa się bardzo szybko. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do przygotowania gotowych elementów w fabryce, a następnie ich montażu na placu budowy.

Prefabrykowane domy betonowe pozwalają na wysoki stopień indywidualizacji w projektowaniu i planowaniu otoczenia. Nie są to budynki, które wyglądają jak dom z prefabrykatów, ale prawdziwe domy z prefabrykowaną konstrukcją nośną. Wyróżnia je zatem szybki czas budowy i zastosowanie nowoczesnej technologii. Takie budynki są jednocześnie niezwykle trwałe. Producenci zwykle na samą konstrukcję nośną udzielają 30-letniej gwarancji.

Cały budynek nie musi powstawać z prefabrykatów. Najczęściej z gotowych elementów montuje się ściany, ale nie tylko. Równie często we wnętrzach znajdują się schody prefabrykowane.

Jakie są rodzaje prefabrykatów betonowych?

Domy betonowe prefabrykowane to najpopularniejszy wybór, a to dlatego, że beton jest materiałem wytrzymałym i solidnym. Zazwyczaj dzieli się je pod względem rozmiaru i tak mamy do czynienia z prefabrykatami drobno-, średnio- i wielowymiarowymi.

Domy z prefabrykatów betonowych mogą powstać niemal w całości na linii produkcyjnej. Istnieje także możliwość wykonania jedynie stropu i ścian nośnych z gotowych konstrukcji.

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Jak powstaje dom z prefabrykatów betonowych? Krok po kroku

Klasyczny dom prefabrykowany jest projektowany na komputerze i planowany w najdrobniejszych szczegółach. Na podstawie planów projektowych i wykonawczych poszczególne elementy konstrukcji prefabrykowanej są tworzone w zakładzie produkcyjnym. W zależności od stopnia prefabrykacji można wyprodukować kilka elementów lub kompletne ściany wraz z instalacjami elektrycznymi i oknami. Generalnie im wyższy stopień prefabrykacji w fabryce, tym krótszy czas budowy.

Warto mieć na uwadze, że późniejsze zmiany planu piętra, lokalizacji gniazdek elektrycznych lub wyposażenia są prawie niemożliwe w przeciwieństwie do domu w fazie produkcji i budowy z prefabrykowaną konstrukcją, ponieważ wszystkie elementy ścian, stropów i dachów są prefabrykowane już wcześniej zgodnie z planem.

Jak przebiega proces budowy domów z prefabrykatów betonowych? Gotowe domy prefabrykowane betonowe stawia się w zaledwie kilka dni. Na budowę z hali produkcyjnej transportowane są gotowe ściany z otworami na okna i drzwi, a elementy łączy się ze sobą na miejscu. Pozostałe elementy budynku, takie jak chociażby okna czy dach wraz z pokryciem, a także wykończenie elewacji wykonuje się podobnie jak w technologiach tradycyjnych.

Ile trwa budowa domu z prefabrykatów betonowych?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za domami prefabrykowanymi jest zwykle krótki czas budowy. Producenci reklamują, że prefabrykat można postawić w zaledwie kilka dni. O ile w przypadku tradycyjnego domu mija często kilka miesięcy od pozwolenia na budowę do wmurowania cegły, o tyle czas ten wydaje się być znacznie krótszy.

Jednak choć sam czas budowy dla gotowej konstrukcji wynosi często tylko kilka dni, to przecież wymaga także wcześniejszego zaplanowania i pracy w fabryce. Nie ma zatem możliwości otrzymania gotowego domu w 3 dni, chyba że mowa o gotowym projekcie produkowanym na szeroką skalę. Zazwyczaj cały proces zajmuje ok. 3-5 miesięcy. Domy z gotowych elementów powstają więc znacznie szybciej niż budynki murowane.

Jak powstaje dom prefabrykowany ze stali i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych? Cennik 2022

Każde rozwiązanie mieszkaniowe jest unikalne, a ceny różnią się w zależności od wielkości i cech budynku. Istotny wpływ na koszt budowy ma również rodzaj działki, dlatego aby ustalić cenę należy skontaktować się ze specjalistą z branży, który przygotuje indywidualną ofertę. Możemy jednak przyjrzeć się aktualnym cenniku domów prefabrykowanym betonowych, które udostępnia część firm. W ten sposób znajdziemy odpowiedź na pytanie, ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych.

Cena domu prefabrykowanego z betonu zaczyna się zazwyczaj od 1900-2000 zł /m2. Mowa jednak o stanie surowym zamkniętym z instalacjami, ale bez przyłączy do budynku.

Na jaki wydatek trzeba się zatem przygotować, gdy zależy Ci na standardzie deweloperskim? Cena domu prefabrykowanego w stanie deweloperskim to nawet ok. 3000 zł za m2. Nie jest to więc mało. Wystarczy dodać, że standardowy dom jednorodzinny dla 4-5-osobowej rodziny ma ok. 120 m2. Jeśli przemnożyć to przez 3000 zł za m2, to okaże się, że postawienie domu w tej technologii kosztuje ok. 360  tys. złotych, a to przecież nie koniec wydatków, bo taki dom trzeba jeszcze urządzić, czyli chociażby położyć panele, płytki oraz kupić meble i sprzęty.

Domu z prefabrykatów betonowych można także kupić pod klucz. Cena wzrasta wówczas do ok. 3500-4000 zł za m2. Do takiego domu może się jednak od razu wprowadzać.

Jak zatem widać, cena domów prefabrykowanych z betonu nie jest niska. Nadal to jednak mniej niż w przypadku budowy domu tradycyjnego.

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

Jakie są wady i zalety domów z prefabrykowanych betonowych? Opinie

Dzisiejsze domy prefabrykowane wyznaczają punkt odniesienia dla najnowocześniejszego i zaawansowanego technologicznie wzornictwa. Produkowane są w ściśle kontrolowanych fabrykach i precyzyjnie montowane na miejscu, dzięki czemu są niezwykle elastyczne.

Prefabrykaty betonowe są dostępne w niemal nieskończonej gamie kształtów, kolorów, tekstur i wykończeń. Można je formować i kształtować tak, aby pasowały do prawie każdego projektu lub formy. Po zbudowaniu można je zainstalować w ciągu zaledwie kilku dni.

Domy prefabrykowane betonowe cechuje też wysoka trwałość, pod tym względem praktycznie nie różnią się od budynków stawianych technologią tradycyjną.

Budowa domów prefabrykowanych często jest droższa od alternatywnych systemów budowlanych. Może to jednak zostać zrekompensowane skróceniem czasu budowy, czy uproszczoną instalacją wykończeniową.

Co jeszcze warto wiedzieć? Beton to materiał, który wykazuje wręcz doskonale parametry izolacji akustycznej. W tym wypadku sprawdza się nawet lepiej od cegły i drewna, dzięki czemu zapewni komfort liczniejszej rodzinie. Ponadto to wybór, na który chętnie stawiają osoby dbające o środowisko. Podczas ich produkcji  wytwarzana jest bardzo mała ilość opadów, a większość z nich można poddać recyklingowi.

Jeśli chcesz poznać opinie na temat domów z prefabrykatów betonowych, to możesz zajrzeć na forum budowlane, gdzie ich posiadacze często opisują proces montażu takich budynków. Szacuje się, że takich budynków będzie powstawać coraz więcej, zwłaszcza na Zachodzie. Już teraz cieszą się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii, pojawiają się także w Polsce, choć nadal nie na tak dużą skalę. Prawdopodobnie w ciągu kilku lat się to zmieni.

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

1. Jak powstają nowoczesne domy modułowe i dlaczego warto w nie inwestować?
2. Ile kosztuje i jak wybudować dom z keramzytu?

3. Domy gotowe, czyli praktyczna odpowiedź na potrzeby inwestorów

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku
Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Formalności budowlane
Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego w 2023 roku

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
09.05.2022 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
06.05.2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Projekt domu
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
30.01.2023 r. Wojciech Rynkowski

Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?

Często myślimy, że nowo wybudowany dom to niejako automatycznie budynek nowoczesny. Oczywiście w większości przypadków tak...

Projekt domu
Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?
04.08.2022 r. Jan Susmaga

Koszty budowy domu – jak to wygląda w Extradom.pl?

Ile kosztuje budowa tego domu? Pytania o koszty budowy na inwestorskich forach w social mediach są chyba najchętniej i naj...

Projekt domu
Domy prefabrykowane z perlitu
09.05.2022 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

W Polsce popularność zyskują domy prefabrykowane, a perlit okazuje się doskon...

Projekt domu
Domy prefabrykowane drewniane
06.05.2022 r. Diana Sulyma

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...