Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎅🏻 Kup projekt, podaruj Wigilię. W podziękowaniu prezent dla Ciebie!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Więcej

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ściana nośna – jak rozpoznać ścianę nośną w projekcie domu?

Ściana nośna

Ściana nośna to istotny element konstrukcyjny odpowiadający za stabilność całego budynku, jednak – wbrew obiegowej opinii – nie oznacza to, że jest nienaruszalna. W niektórych sytuacjach i pod pewnymi warunkami można ją usunąć lub przesunąć. Jak rozpoznać, która ściana jest nośną w sytuacji, gdy nie masz dostępu do planów domu? Jak wyburzyć ją bezpiecznie? Ile będzie kosztowało postawienie nowej?

Czym jest ściana nośna?

Co to jest ściana nośna? Definicja określa ją jako jeden z kluczowych elementów konstrukcji budynku, którego zadaniem jest przeniesienie obciążenia z dachu, stropu i ścian wyższych kondygnacji na niżej położone elementy budowli i jej fundamenty.

Można zatem stwierdzić, że to najważniejsza część murów utrzymująca całą konstrukcję i chroniąca ją przed zawaleniem. Z tego względu projekty domów mają wyraźnie zaznaczoną ścianę nośną na planie.

W prawie budowlanym znajdziesz wiele informacji na temat ściany nośnej: co to jest, jakie wymagania dotyczące nośności, izolacji akustycznej oraz izolacji termicznej powinna spełniać, jak zabezpieczyć ją przed działaniem ognia. Ściany nośne powinny być stawiane w zgodzie ze wszystkimi normami technicznymi.

Jaka powinna być grubość ściany nośnej?

Jaka w przypadku ściany nośnej grubość jest odpowiednia? Ujmując rzecz bardzo ogólnie, można przyjąć, że w przypadku ściany nośnej wewnętrznej grubość wynosi przynajmniej kilka centymetrów więcej niż przy ścianie działowej. Najczęściej dla ściany nośnej minimalna grubość to ponad 20 cm łącznie z warstwą tynku.

Przy ścianie wewnętrznej nośnej grubość jest również uzależniona od materiału, z którego wykonano mury. Najczęściej wznosi się je z bloczków i pustaków – wówczas normą jest ściana nośna 25 cm. Zastosowanie silikatów sprawia, że ta wartość znacząco spada: ściana nośna 12 cm lub ściana nośna 15 cm nie należą do rzadkości. Również przy betonie wartość może być podobna.

To, jaka gruba ściana nośna zostanie postawiona, uzależnione jest również od technologii wznoszenia domu. Przykładem są ściany jednowarstwowe, które powinny dodatkowo spełniać wymogi termoizolacyjności. Powoduje to, że – na przykład – przy betonie komórkowym ta wartość znacząco wzrasta – ściana nośna 50 cm nie powinna być w tym przypadku zaskoczeniem.

Również pustaki z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu wypełnione materiałem termoizolacyjnym sprawiają, że ściana nośna szerokość ma większą niż standardowa ściana nośna 20 cm.

Jak zatem widać, odpowiedź na pytanie, ile cm ma ściana nośna, ile cm powinna mieć wcale nie jest jednoznaczna.

Dowiedz się więcej: Co to jest ściana oporowa?

Jak sprawdzić, czy ściana jest nośna?

Jak sprawdzić, która ściana jest nośna? Najłatwiej oczywiście zweryfikować tę informację w projekcie budynku. Co jednak, jeśli przedmiotem rozterek jest ściana nośna w domu wybudowanym wiele lat temu, ściana nośna w bloku lub kamienicy, przy których nie masz dostępu do planów?

Przede wszystkim możesz sugerować się grubością muru. Ściana nośna budynku jest grubsza niż przegrody działowe. Najłatwiej zauważysz różnicę, jeśli w danej powierzchni znajduje się otwór drzwiowy. W przeciwnym razie możesz posłużyć się wiertarką i wykonać przewiert na wylot. Miej na uwadze technologię, w jakiej wybudowano dom.

Inny sposób na to, jak sprawdzić, czy ściana jest nośna, polega na skuciu fragmentu tynku w miejscu, w którym mur łączy się ze stropem. Jeżeli na styku znajduje się warstwa zaprawy wypełniająca przerwę dylatacyjną, jest to ściana działowa, a nie ściana nośna.

Jak rozpoznać nośną? Tynk wewnętrzny ukrywa ścianę sięgającą samego stropu, która – ze względu na swoją wysokość – jest zdolna przenosić wszystkie obciążenia.

Ważne, by w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistą – konstruktorem. To on oceni, czy planowane zmiany nie poskutkują katastrofą budowlaną.

Ściana nośna a działowa – jakie są różnice?

Na czym dokładnie polega różnica pomiędzy ścianą nośną a ścianą działową? Oba typy konstrukcji mają przede wszystkim inne zadania.

Ściana działowa jest jedynie wewnętrzną przegrodą, która wytycza przebieg poszczególnych pomieszczeń. Stawia się ją w drugim etapie budowy domu, już po wzniesieniu głównej konstrukcji.

Ważne, aby najpierw pojawiła się ściana nośna, a działowa później – w przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanego pękania lub uszkodzenia przegród.

Problem ze znalezieniem różnic na linii ściana działowa a nośna dotyczy raczej starszych budynków, w których przegrody niejednokrotnie stanowiły dodatkowe podparcie dla stropu. Z reguły jednak na ścianach działowych nie opierają się ich odpowiedniki z wyższych konstrukcji. I znów: ta zasada nie dotyczy bloków, gdzie poszczególne lokale w obrębie jednego pionu mają identyczny rozkład pomieszczeń, co utrudnia rozróżnienie.

Przeczytaj: Jak postawić ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Co może być przyczyną pęknięcia ściany nośnej?

Jednym z poważniejszych problemów konstrukcyjnych jest pęknięta ściana nośna. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej z powodu zaniedbań na etapie robót ziemnych. Jeśli nie zostały wykonane badania gruntu i nie dobrano fundamentowania do panujących na danym terenie warunków, może dojść do osiadania gruntu, a w konsekwencji naruszenia struktury budynku.

Co wówczas zrobić? Przede wszystkim należy określić, czy pęknięcia postępują. Jeśli z czasem dochodzi do ich poszerzenia, to znak, że podłoże jest niestabilne i trzeba zmienić sposób posadowienia domu.

Czy można wyburzyć ścianę nośną? Jak zrobić to bezpiecznie?

Generalny remont nierzadko dotyka także tematu ściany nośnej. Czy można zburzyć ją bez konsekwencji? To pytanie zawsze należy skonsultować z konstruktorem lub architektem. Tylko fachowiec podpowie, czy dany pomysł na wnętrze ma szanse realizacji. 

Zdarza się, że pozornie nie ma przeciwwskazań co do ściany nośnej wyburzenia, jednak po analizie okazuje się, że przebiegają przez nią ważne instalacje. Zlikwidowanie tego elementu nie będzie możliwe, jeśli przebiegają tędy przewody wentylacyjne czy piony instalacyjne. Przeniesienie ich w domach wielorodzinnych jest niemożliwe, zaś w domach jednorodzinnych – skomplikowane, kosztowne i nie zawsze wykonalne.

Jeśli okaże się, że realne jest usunięcie ściany nośnej, jak zburzyć ją bezpiecznie? Przede wszystkim architekt powinien przygotować projekt przebudowy, w którym ścianę nośną zastąpi inna konstrukcja wspierająca, na przykład podciągi – specjalne belki z żelbetu, stali lub drewna. Ich liczbę i wielkość dopasowuje się do zakresu zmian. Bardzo często stanowią one ciekawy aspekt wizualny nowej aranżacji.

Burzenie ściany nośnej – czy potrzebne jest pozwolenie?

Ponieważ wyburzenie ściany nośnej klasyfikowane jest jako przebudowa, niezbędne jest uzyskanie zgody odpowiedniego departamentu urzędu miasta. W przypadku ściany nośnej pozwolenie wydawane jest na podstawie złożonej dokumentacji, w której znajduje się aktualny plan mieszkania oraz nowy projekt. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi należy również postarać się o zgodę administratora budynku.

Sytuację nieco komplikuje fakt, że istnieją wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którymi wyburzenie ściany nośnej nie jest przebudową, a jedynie konserwacją lokalu. Według nich modyfikacja nie wpływa na wysokość pomieszczenia czy liczbę kondygnacji. Dla własnego spokoju i uniknięcia komplikacji warto jednak upewnić się, że żaden z organów nie będzie stwarzał problemu.

Sprawdź: Przebudowa domu – ile kosztuje i jakie formalności są wymagane?

Ściana nośna – kiedy można przesunąć?

Warto poznać jeszcze inny zabieg, który można wykonać na ścianie nośnej: przesunięcie. Taką czynność przeprowadza się na początkowym etapie budowy domu w celu powiększenia metrażu niektórych pomieszczeń lub zmodyfikowania ich rozkładu. Niekiedy przesunięcie ściany nośnej o 10-20 cm pozwala wygospodarować garderobę lub dodatkową łazienkę albo decyduje o komforcie korzystania z powierzchni użytkowej.

Przesunięcie ściany nośnej polega na wyburzeniu istniejącej ściany i wybudowaniu jej w nowym miejscu. Bardzo często taka zmiana jest niemal niezauważalna, a niesie ze sobą spore korzyści funkcjonalne.

Przesunięcie ściany nośnej w starym domu – czy jest możliwe?

Przesunięcie ściany nośnej lub działowej znacznie komplikuje się w przypadku prac prowadzonych w istniejących domach, a zwłaszcza w starych budynkach. W konstrukcjach z lat 40. i 50. obciążenia często rozkładane były w różnych proporcjach na element nośny i przegrody, dlatego usunięcie którejkolwiek ze ścian może spowodować ugięcie stropów na dolnych i górnych kondygnacjach.

Wprawdzie nie ma w tym przypadku zagrożenia katastrofą budowlaną, ponieważ konsekwencją są co najwyżej miejscowe zawalenia, nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku starszego budownictwa zawsze należy konsultować prace ze specjalistą. 

Z jakiego materiału budować ściany nośne?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto wybrać najlepszy materiał do stworzenia ściany zewnętrznej i ściany wewnętrznej nośnej. Możliwości są szerokie.

To lekki i łatwy w obróbce materiał charakteryzujący się wysoką izolacyjnością termiczną. Można go precyzyjnie docinać, dzięki czemu bez problemu uformujesz ściany łukowe. Sprawdzi się także w budownictwie z założenia energooszczędnym.

To budowlany klasyk: twardy i solidny, wyróżniający się dobrą izolacyjnością akustyczną i nieco gorszą termiczną. Ściany muruje się z wykorzystaniem zaprawy tradycyjnej.

Porowata struktura tego materiału gwarantuje wysoką izolacyjność termiczną. Pustaki łączy się zaprawą tradycyjną lub ciepłochronną.

To jeden z najtańszych materiałów przeznaczonych do wznoszenia ścian. Jest dość trudny w pracy i wykazuje słabe właściwości termoizolacyjne, natomiast doskonale akumuluje ciepło. Utrzymuje więc nadwyżkę ciepła, oddając ją powoli. Silikaty dobrze izolują akustycznie. Należą do najzdrowszych materiałów dostępnych na rynku.

  • Ściana nośna z keramzytobetonu

To materiał lekki, zapewniający doskonałe właściwości akustyczne i termoizolacyjne. Łatwo wykończyć go tynkiem. Sprawdzi się w budowie ściany nośnej wewnętrznej lub zewnętrznej.

Na tym możliwości nie kończą się. Możesz także zdecydować się na ścianę nośną z gazobetonu, ścianę nośną z betonu architektonicznego, a nawet bardzo nowoczesną i efektowną szklaną ścianę nośną.

Ściana nośna – cena

Mówiąc wyłącznie o ścianie nośnej, koszt należy podzielić na kilka elementów, uwzględniając wydatki na materiały i na robociznę. Do pierwszej kategorii zaliczają się przede wszystkim same bloczki lub pustaki oraz zaprawa. Wydatki na fachowców to koszt murowania, ale także sprzęt i rusztowanie.

Według szacunków, w przypadku ściany nośnej cena wymurowania 1 m kw. to od około 40 do 100 zł. Tak duża rozbieżność wynika ze specyfiki regionu Polski oraz doświadczenia i indywidualnych ustaleń z ekipami budowlanymi.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu
Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
Recenzje projektów domów
5 projektów domów z wiatą garażowym w nieoczywistym stylu

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij