Dlaczego warto zadbać o sprawną wentylację zimą?

Niskie temperatury na zewnątrz nie zachęcają do otwierania okien. Ale niezależnie od naszego komfortu cieplnego, powinniśmy szczególnie zadbać o sprawną wentylację zimą!
O każdej porze roku należy pamiętać o cyrkulacji świeżego powietrza wewnątrz domu. Nie tylko za pomocą wietrzenia pomieszczeń, ale przede wszystkim – sprawnej wentylacji. Wymiana tlenu nie dopuści do namnażania się zarazków w zamkniętych pomieszczeniach i tym samym zadba o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Wilgoć materiałowa a sprawna wentylacja zimą
Wilgoć materiałową możemy podzielić na wilgoć kondensacyjną i technologiczną. Pierwsza z nich jest wynikiem powstawania w przegrodach budynku pary wodnej. Kondensacja nagromadzonej pary może być wywołana przez różne działania mieszkańców i urządzeń domowych, np. pranie, gotowanie i suszenie. Wilgoć technologiczna powstaje natomiast na etapie budowy lub remontu. W momencie prowadzenia robót w okresie narażonym na opady może dojść do zawilgocenia materiałów budowlanych.
Podczas użytkowania budynku możemy się natknąć również na tzw. wilgoć eksploatacyjną, pojawiającą się w rezultacie nieprawidłowego użytkowania budynku. Jest ona głównie wynikiem niedbania o przewiewy oraz sprawną wentylację, a także dodatkowe uszczelnianie szczelin wylotowych w oknach oraz zamykanie wszelkich dostępów świeżego powietrza do domu. Zimą łatwiej o powstawanie wszystkich rodzajów wilgoci materiałowej, ponieważ rzadziej otwieramy okna, czasem nawet zamykamy wywiewy, a pranie suszymy w domu, a nie np. w ogrodzie. Warto więc w tym okresie szczególnie zadbać też o wentylację – upewnić się, że jest sprawna i należycie ją konserwować.
Przyczyny i konsekwencje powstawania wilgoci
Jak już wspomnieliśmy, wilgoć powstaje głównie z braku odpowiedniej wentylacji w zamieszkałym budynku. Podwyższona wilgotność powietrza sprawia, że jesteśmy narażeni na mnożenie się roztoczy i drobnoustrojów w naszym otoczeniu. To szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych i alergików! Nadmiar wilgoci w domu powoduje także degradację powierzchni ściennych i sufitowych, nie tylko w postaci grzybów i pleśni. Nawet najlepsze tynki, gładzie i farby nie są w 100% odporne na wilgoć i poddawane jej działaniu szybciej będą wymagały odświeżenia.
Oprócz sprawnie działającej instalacji wentylacyjnej, pomocne jest również usuwanie pary wodnej z przegród. Para wodna przenika przez ściany w dokładnie taki sam sposób jak ciepło. Kieruje się w stronę do zewnątrz, w celu oddania energii. Niebezpieczna jest natomiast kondensacja w przegrodach, która wiąże się ze zjawiskiem przepływu dyfuzyjnego. Reakcja może występować na przykład wewnątrz warstwy izolacyjnej, za którą znajduje się materiał o wyższej szczelności niż sama izolacja, np. papa czy cegła klinkierowa. Zastosowanie w budowie materiałów o podobnej przepuszczalności pary i ekranów paraizolacyjnych zmniejszy ryzyko skraplania się pary wodnej.
Co zamiast klasycznej wentylacji?
Ze względu na zwalczanie wilgoci, dobrą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej są wentylacje mechaniczne. W takim wypadku często stosuje się np. wentylatory dachowe. Ich dużą zaletą jest to, że potrafią zapewnić odpowiednią wentylację niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Wentylacje mechaniczne nie są też uzależnione od ciśnienia, tak jak wentylacja grawitacyjna. Zapewniają m.in. możliwość silnego wywietrzenia mocno zaparowanego pomieszczenia (brak zaparowanych luster po kąpieli!) i pozwalają na szczelne zamykanie okien.
Co więcej, niektórzy inwestorzy decydują się na zamontowanie okien nieotwieralnych. Zyskują dzięki temu jeszcze więcej światła dziennego, a wentylacja mechaniczna zapewnia odpowiednie wietrzenie nawet takiego pomieszczenia. Dodatkowo, możemy połączyć okap kuchenny z wentylacją mechaniczną. Wentylator przejmie jego rolę zasysającą powietrze, dzięki czemu zminimalizujemy hałas w domu.
Wpływ powietrza na nasze samopoczucie
Skuteczna wentylacja pomieszczeń (dotlenienie) pomaga w zachowaniu większej koncentracji oraz zapewnia lepsze samopoczucie domowników. Mroźne powietrze natomiast pomoże w pozbyciu się licznych zarazków i przeciwdziałaniu zagrzybienia domu. Brak odpowiedniej wentylacji zimą może też prowadzić do nadmiernego wysuszania powietrza. Dzieje się tak szczególnie w domach, których mieszkańcy bardzo lubią ciepło – i mocno podkręcają ogrzewanie.
Skutkiem suchego powietrza jest natomiast obniżenie odporności, przyspieszenie procesu starzenia skóry oraz wysychanie śluzówek. Zarówno gromadzeniu się nadmiernej wilgoci, jak i przesuszaniu powietrza można zapobiegać dbając o domową wentylację. Dobrze zaplanowana już na etapie projektu, regularnie czyszczona i konserwowana wentylacja oszczędzi nam wielu problemów – zarówno z budynkiem, jak i zdrowiem.
Dodano: 28.01.2020 | Zaktualizowano: 28.01.2020
Autor artykułu

Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora