Gotowe domy stawiane w kilka dni – co warto o nich wiedzieć?
Gotowe domy są szybsze i łatwiejsze w budowie od domów wznoszonych tradycyjną metodą, ponieważ w dużej części montuje się je z gotowych elementów tzw. prefabrykatów. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się takie gotowe projekty domów, z czego dokładnie się je buduje oraz jak wybrać dom składany z gotowych elementów.
Gotowe domy – co powinniśmy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu?
Gotowe domy modułowe, czyli te składane z gotowych elementów są popularne w Kanadzie i USA, a także w krajach skandynawskich i wielu innych krajach Zachodniej Europy. W Polsce większość inwestorów indywidualnych wciąż woli wybrać gotowy projekt domu i wznieść go metodą tradycyjną, cegła po cegle, jednak rośnie popularność także nowoczesnych rozwiązań takich jak domy szkieletowe, modułowe i prefabrykowane.
Takie domy gotowe wyróżniają się tym, że większość ich elementów jest produkowana w fabryce, a potem montowana na placu budowy. W ten sposób można wyprodukować m.in. szkielet budynku, całe ściany zewnętrzne i wewnętrzne, a nawet stropy i dachy. Potem wystarczy je przewieźć na działkę i zmontować, podobnie jak domek z klocków. Jedynie fundamenty pod takie domy budowane są metodą tradycyjną.
Najważniejszą zaletą gotowych domów jest zatem krótki czas ich budowy, ale nie tylko. Takie konstrukcje odznaczają się bowiem wyjątkową precyzją wykonania elementów i szczelnością poszczególnych warstw, co przekłada się na solidność oraz energooszczędność budynku.
Jeśli zdecydujesz się na dom gotowy, warto wiedzieć, że takie budynki powstają w różnych technologiach, które różnią się m.in. zastosowanymi materiałami i czasem budowy. Nie każdy zostanie wzniesiony w kilka dni.
Ich koszty budowy nie różnią się już od domów wnoszonych metodą tradycyjną, znikaja też ograniczenia dotyczące choćby architektury. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, rynku firmy produkujące domy gotowe szybko powiększają swoją ofertę. Niektóre z nich umożliwiają także wzniesienie budynku według projektu indywidualnego. Gotowe domy rzadko mają piwnicę i stawia się je zwykle bezpośrednio na płytach fundamentowych.
Ile kosztuje budowa domu bez pozwolenia 70m2?
Gotowy dom – jakie maksymalne wymiary może mieć taki budynek?
Gotowe domy mogą mieć tak naprawdę dowolną powierzchnię. Pewnym ograniczeniem może być konkretna technologia ich wznoszenia. Gotowe domy modułowe, które są w całości składane z gotowych elementów, zazwyczaj są nieco mniejsze, bo mają 35, 60, 70 m2, ale coraz częściej 80 m2. Wynika to z ograniczeń technicznych dotyczących transportu kompletnych modułów, a także późniejszego ich montażu na placu budowy.
Coraz więcej firm oferuje znacznie większe gotowe domy prefabrykowane oraz szkieletowe, które mają nawet powyżej 100 m2.
Jakie rodzaje gotowych domów mamy do wyboru?
W czasach PRL budowano z gotowych elementów (z tzw. wielkiej płyty) głównie bloki i wieżowce. Dzisiaj z prefabrykatów powstają przede wszystkim gotowe domy jednorodzinne. Najczęściej są to budynki parterowe lub z poddaszem użytkowym, choć zdarzają się również domy piętrowe.
Najpopularniejsze są gotowe domy kanadyjskie, zwane również domami szwedzkimi, które powstają w oparciu o drewniany szkielet. Powstają one jednak w procesie tzw. prefabrykacji otwartej, przy której znaczna część prac wykonywana jest na placu budowy np. montaż izolacji zewnętrznej, czy też okładzin wewnętrznych.
Nowoczesne domy gotowe prefabrykowane są bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego można je niemal w całości złożyć z kompletnych elementów, ograniczając do minimum prace na miejscu budowy.
Wznoszone w nowocześniejszych technologiach domy gotowe mogą mieć również szkielet stalowy. Najczęściej jest on stosowany w domach modułowych, składanych w całości z gotowych elementów. Takie budynki mają zazwyczaj dość prostą i minimalistyczną konstrukcję, a więc przypominają dom typu nowoczesna kostka lub dom stodoła.
Do niedawna w technologii modułowej budowane były głównie domki do 35 m2. Dzisiaj wznosi się w niej także budynki całoroczne i to o różnej wielkości, dlatego dostępne są zarówno niewielkie domy gotowe na wąską działkę, jak też duże obiekty na „normalną” parcelę.
Gotowe domy mogą mieć także tradycyjną architekturę. Są firmy, które z prefabrykatów budują domki drewniane w stylu rustykalnym czy góralskim (np. z bali), a nawet są w stanie stworzyć konstrukcję przypominającą szlachecki dworek.
Tak ja wspomnieliśmy wyżej, z prefabrykatów budowane są głównie gotowe domy energooszczędne, a nawet pasywne i zeroenergetyczne.
Gotowe domy – z jakich materiałów mogą być wykonane?
Gotowe domy składane z modułów i prefabrykatów budowane są z różnych materiałów. Do najpopularniejszych obecnie rozwiązań należą:
- gotowe domy drewniane – są to m.in. domy z bali całoroczne oraz domy w technologii szkieletowej (z drewna jest wykonywany głównie szkielet budynku, natomiast ściany np. z płyt strukturalnych oraz karton-gipsowych);
- gotowe domy ze stali – w ten sposób powstają np. domy modułowe o szkielecie stalowym, a także domy z kontenerów morskich;
- gotowe domy z paneli SIP – SIP (Structural Insulated Panels) to specjalne panele konstrukcyjne, z których wznosi się ściany budynku opartego na szkielecie drewnianym lub stalowym; panele mają postać płyt OSB wypełnionych izolatorem np. pianką poliuretanową lub styrografitem, dzięki czemu mają wysokie właściwości termoizolacyjne;
- gotowe domy z keramzytu – keramzyt to kruszywo wypalane z gliny, z którego tworzy się gotowe elementy konstrukcje budynków, głównie ściany zewnętrzne i wewnętrzne – są one już wyposażone w niezbędne otwory na okna i drzwi oraz instalacje, a od wewnątrz nie wymagają tynkowania, dlatego budowa domu z keramzytu jest wyjątkowo szybka.
W Polsce dostępna jest również technologia budowy gotowych domów z prefabrykatów betonowych i żelbetonowych. Zbudowane z nich konstrukcje są najbardziej zbliżone do tradycyjnych domów murowanych i uważa się je za bardziej solidne niż domy keramzytowe i drewniane.
Jak wybrać gotowy dom do złożenia?
Dom gotowy do postawienia należy zamówić w firmie, która zajmuje się kompleksowo realizacją takiego budynku, a więc dostarcza jego projekt, produkuje elementy konstrukcyjne, a potem je montuje na placu budowy. Najważniejszy jest zatem wybór odpowiedniego wykonawcy oraz technologii, w jakiej ma być postawiony dom z gotowych elementów.
Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jaki zakres prac oferuje dana firma. Niektóre z nich proponują bowiem jedynie montaż domu, natomiast pozostałe prace jak budowa fundamentów, czy wykończenie budynku inwestor musi zrealizować we własnym zakresie. Są też firmy, które domy budowane z gotowych elementów wykonują od A do Z, nawet z wykończeniem ich „pod klucz”.
Wybierając dom składany z elementów, warto przeanalizować specyfikę danej technologii, ponieważ każda z nich ma swoje szczególne zalety i wady. Z pewnością warto wybrać przede wszystkim firmę mającą doświadczenie we wznoszeniu takich budynków i dysponującą nowoczesnym parkiem maszynowym do produkcji prefabrykatów.
Należy pamiętać, że dom do złożenia powinien być nie tylko estetyczny, ale też odznaczać się solidnością i spełniać wszystkie standardy techniczne wymagane przez przepisy budowlane.
Gotowe domy modułowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Gotowe domy modułowe są składane z większych elementów łączonych w moduły jeszcze w fabryce. Ich montaż na placu budowy jest więc wyjątkowo prosty i szybki. Po zmontowaniu gotowa konstrukcja często nie wymaga już żadnych prac wykończeniowych. Tak powstają głównie gotowe domy drewniane modułowe oraz z kontenerów.
Te ostatnie mogą być przywiezione na działkę nawet z gotowym wyposażeniem. Po montażu takiego budynku nie trzeba więc też tracić wiele czasu na uporządkowanie terenu.
Na gotowy dom modułowy warto się zdecydować głównie wtedy, gdy chcemy bardzo szybko mieć budynek gotowy do zamieszkania i ma być to np. niewielki domek letniskowy lub prosty dom mieszkalny o niewielkiej powierzchni.
Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów
Gotowe domy prefabrykowane – dlaczego warto w nie zainwestować?
Gotowe domy prefabrykowane powstają z prefabrykatów, a więc również z gotowych elementów, jednak wymagających większej „obróbki” na placu budowy. Są to bowiem najczęściej mniejsze komponenty konstrukcyjne np. tylko fragmenty ścian i stropów, które trzeba osadzić na fundamentach i właściwie połączyć. Po montażu domy z prefabrykatów trzeba też jeszcze wykończyć.
O ile więc szybciej można zamówić gotowe domy modułowe pod klucz, o tyle gotowe domy prefabrykowane do osiągnięcia takiego standardu wymagają późniejszych prac wykończeniowych, co może wydłużyć cały proces budowy. Inwestor ma tutaj jednak większy wpływ na ostateczny wygląd budynku. Znacznie częściej także buduje się takie domy jako całoroczne niż gotowe domy modułowe.
O domu prefabrykowanym warto zatem pomyśleć, jeśli chcemy w szybkim tempie wybudować solidny, energooszczędny dom mieszkalny dla rodziny o większej powierzchni.
Gotowe domy – z pozwoleniem czy bez?
Do niedawna bez pozwolenia można było budować głównie domki rekreacyjne do 35 m2 i właśnie dlatego dużą popularnością cieszyły się gotowe domy. Bez pozwolenia na budowę powstawały głównie gotowe domy modułowe.
Aktualnie obowiązują w Polsce przepisy umożliwiające budowę domu bez pozwolenia całorocznego o powierzchni do 70 m2 lub z poddaszem użytkowym o powierzchni do 90 m2. Nie ma tutaj zatem znaczenia technologia budowy - ważne, by dom miał zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe.
Można zatem budować o takiej powierzchni także gotowe domy drewniane całoroczne bez pozwolenia na budowę oraz z innych prefabrykatów. Budowę takiego domu oraz jego projekt trzeba jednak zgłosić do urzędu.
Ile kosztuje wybudowanie domu z gotowych elementów?
Jeśli chodzi o ceny, domy z gotowych elementów są zazwyczaj droższe od tych wznoszonych metodą tradycyjną. Ich cena zależy jednak od technologii budowy oraz standardu wykończenia.
Przykładowo, gotowe domy szkieletowe z drewna i z płyt SIP w standardzie deweloperskim kosztują około 3000 zł za 1 m2. Czy jest to duża cena? Gotowe domy do 70 m2 wybudowane w ten sposób, będą kosztowały około 210 000 zł, a więc bardzo podobnie jak budynki wzniesione w technologii murowanej.
Nieco tańsze mogą okazać się gotowe domy prefabrykowane z keramzytu – ich cena budowy wynosi bowiem około 2400-2800 zł za 1 m2. Niedrogie są również domy gotowe z bali, których cena oscyluje wokół 2200-2400 zł za 1 m2.
Więcej natomiast trzeba zapłacić za gotowe drewniane domy kanadyjskie – cena w ich przypadku wynosi nawet 3400-3900 zł za 1 m2. Co ciekawe, droższe w budowie są takie gotowe domy do 100 m2 niż większe.
Stosunkowo tanie są domy gotowe modułowe, szczególnie te o powierzchni do 35 m2, które można wybudować w 2 tygodnie. Cena za taki gotowy dom wynosi od 80 do 120 tys. zł.
Jaki jest czas realizacji gotowego domu?
Szybko budowane są domy i modułowe, i prefabrykowane. Najszybciej można jednak wznieść budynek z gotowych modułów, ponieważ można postawić taki dom w 7 dni. Domy szkieletowe i z prefabrykatów również mogą zostać zmontowane w kilka lub kilkanaście dni, jednak w ich przypadku konieczne jest wykonanie dodatkowych prac ziemnych i wykończeniowych, co w sumie zajmuje około 2-3 miesiące.
Czy warto się zdecydować na kupno gotowego domu?
Kupno gotowego domu niesie wiele korzyści, a do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
- bardzo krótki czas realizacji inwestycji;
- możliwość wybudowania domu także zimą – ze względu na ograniczenie prac mokrych do minimum;
- minimalne zaangażowanie inwestora w proces budowy – wystarczy zatrudnić tylko jedną ekipę wykonawców, która wykona wszystkie prace od A do Z i dostarczy wszystkie materiały.
Warto też podkreślić, że domy gotowe prefabrykowane i modułowe pod względem stylistyki, solidności, trwałości i energooszczędności nie ustępują budynkom wzniesionym metodą tradycyjną, a nierzadko je nawet przewyższają jakością wykonania.
Wadą gotowych domów jest przede wszystkim ich cena, którą zazwyczaj należy opłacić w całości z góry. Niektóre osoby może także zniechęcać fakt, że w technologii modułowej i prefabrykowanej można budować budynki wyłącznie o prostej konstrukcji.
Wzniesienie domów gotowych wymaga również posiadania odpowiednich warunków na działce, na którą muszą dać radę wjechać duże samochody ciężarowe z elementami konstrukcyjnymi oraz dźwig, który jest niezbędny do ich montażu.
Sprawdź wypowiedź eksperta: Dom gotowy – czy to się opłaca?
Gotowy dom – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?
Gotowy dom jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym bardziej zależy na oszczędności czasu niż pieniędzy. Wybudowanie domu z gotowych elementów nie tylko trwa kilkukrotnie krócej niż metodą tradycyjną, ale też nie wymaga w zasadzie żadnego zaangażowania inwestora w proces budowy.
Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które chcą szybko postawić dom gotowy do zamieszkania. Dlatego na budowę domu z prefabrykatów najczęściej decydują się osoby, które chcą poświećić swój czas rodzinie i pracy zamiast spędzać go na budowie.
Porada wideo odnośnie powyższego tematu:
Dodano: 24.01.2022 | Zaktualizowano: 14.04.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora