🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Czym jest niwelacja terenu i czy wymaga pozwolenia na budowę?

Niwelacja terenu – czym jest i czy wymaga pozwolenia na budowę?

Znalezienie właściwej działki pod budowę to nie lada wyzwanie. Wyczerpani żmudnym poszukiwaniem nierzadko idziemy na kompromis, decydując się na działkę tanią i położoną w dobrej lokalizacji, ale nierówną. Różnice wysokości na działce nigdy nie są pożądane. Dlatego przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych na nierównym terenie konieczna jest niwelacja terenu.

Działka kupiona, projekt domu wybrany – nie pozostaje nic innego, jak tylko zacząć budować. Na drodze mogą stanąć nam jednak górki, pagórki czy spadek. Wtedy z rozpoczęciem wykopów pod fundamenty trzeba będzie jeszcze poczekać. W pierwszej kolejności trzeba będzie przeprowadzić niwelację terenu, czyli zredukować wszelkie nierówności.

Niwelacja terenu – co to oznacza?

Zastanawiasz się, co to jest niwelacja terenu? Już spieszymy z wyjaśnieniem. To jedna z podstawowych prac, którą wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Na początku wykonywane są dokładne pomiary pomiędzy poszczególnymi punktami znajdującymi się na działce budowlanej. To pozwala określić, w jakiej pozycji w stosunku do drogi znajduje się działka i jak zaplanować roboty ziemne. 

W ten sposób pozyskane dane wykorzystywane są do fizycznego wyrównania terenu. Niwelacja terenu – na czym polega? Obejmuje czynności prowadzące do przeobrażenia powierzchni działki w taki sposób, by nie występowały na niej żadne nierówności ani spadki. 

W praktyce wbrew temu, co się niektórym wydaje, niwelacja terenu nie zawsze wiąże się z usunięciem nadmiaru ziemi. Czasami trzeba jej jeszcze dowieźć, aby zasypać wszelkie doły i zagłębienia, czy podwyższyć teren. To, jakie prace będą konieczne, staje się jasne po pomiarach.

Sprawdź: Jak zaplanować budowę domu na pochyłej działce?

Kiedy wymagane jest przeprowadzenie niwelacji terenu pod budowę domu?

Nie ulega wątpliwości, że wyrównanie działki jest jednym z najważniejszych wstępnych etapów prac budowlanych i ziemnych. Niwelacja terenu – co mówią przepisy i kiedy rzeczywiście jest konieczna?

Okazuje się, że niwelację terenu przeprowadza się tak naprawdę w każdym rodzaju prac budowlanych: przy budowie budynków mieszkalnych, użytkowych czy przemysłowych. Jednak działania prowadzące do wyrównania powierzchni powinny poprzedzać nie tylko wylanie fundamentów pod budynek. To równie ważny etap prac przy budowie parkingów, ogrodów czy placów.

Niwelacja terenu a pozwolenie budowlane – czy jest wymagane?

Niwelacja terenu – czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Zgodnie z art. 41 ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem. A w kontekście budowy domu niwelacja terenu jest uznawana jest za jedną z prac przygotowawczych, w związku z czym nie możemy się jej podjąć do momentu uzyskania pozwolenia na budowę lub bez zgłoszenia tego typu prac stosownym organom.

Pokusa, by od razu rozpocząć pracę i nie wstrzymywać budowy często jest bardzo duża. Niwelacja terenu bez pozwolenia na budowę – jakie może mieć konsekwencje? Jeśli inwestor rozpocznie prace zmierzające do zniwelowania terenu pod przyszłą budowę jeszcze przed otrzymaniem ostatecznej decyzji zezwalającej na budowę, jego działania zostaną potraktowane jako samowola budowlana. Zatem nadzór budowlany może go ukarać karą grzywny.

Czy prace związane z niwelacją terenu działki stanowią roboty budowlane?

W przepisach zawartych w ustawie Prawo budowlane na próżno szukać definicji niwelacji terenu, gdyż zwyczajnie jej tam nie ma. Zatem z założenia jej wykonanie nie musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Choć nie zostało dokładnie sprecyzowane, czym jest niwelacja terenu, to działania, jakie obejmuje, zazwyczaj uznawane są za prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy lub prac budowlanych. A w takich przypadkach pozwolenie na budowę już jest wymagane.

W świetle prawa podnoszenie terenu postrzegane jest jako prace przygotowawcze, co jest uwzględnione w pozwoleniu na budowę. Zatem chcąc uniknąć kary pieniężnej, najlepiej uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zielone światło od starosty, że można rozpocząć budowę.

Niwelacja terenu działki – jakie formalności są wymagane?

Wszelkie prace budowlane na działce można rozpocząć dopiero w momencie, gdy zostanie przyjęte zgłoszenie budowy, a dokładniej po upłynięciu 21 dni od zgłoszenia i przy braku decyzji odmownej. Do działania można przystąpić także po otrzymaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, czyli jeśli nikt się od niej nie odwołał i upłynął termin na wniesienie odwołania (14 dni). 

Wniosek o pozwolenie na budowę sporządzić należy na urzędowym formularzu. Później trzeba go złożyć wraz z kompletem dokumentów w starostwie (urzędzie miasta), na którego terenie znajduje się teren przeznaczony pod inwestycję.

Warto mieć na uwadze, że pochopne rozpoczęcie prac może nas dużo kosztować. W najlepszym przypadku podjęte działania zostaną uznane za samowolę budowlaną i zostaniemy ukarani karą grzywny, w najgorszym jednak staną się one powodem odmowy wydania pozwolenia.

Dowiedz się więcej: Wybór działki pod budowę domu – co warto wiedzieć

Jaki jest koszt niwelacji terenu działki?

Wiele osób zapewne nurtuje pytanie, ile kosztuje niwelacja terenu. Nie da się jednak tego z góry powiedzieć, gdyż koszt wyrównania działki uzależniony jest od wielu różnych czynników. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj stopień zaawansowania wykonywanych prac.

Obliczając koszt niwelacji terenu, trzeba mieć także na uwadze, że niektóre firmy w cennikach podają wyłącznie stawkę za wynajem sprzętu lub zakup ziemi, a nie obejmuje ona robocizny. Dlatego dokładna cena niwelacji terenu znana będzie dopiero po przeanalizowaniu prac niezbędnych do wykonania.

Jak prawidłowo przeprowadzić niwelację terenu na działce budowlanej?

Na pierwszy rzut oka niwelacja terenu na działce może wyglądać jak szybki i niezbyt skomplikowany proces. W rzeczywistości jednak jest to czasochłonne zajęcie, przy którego wykonywaniu bardzo łatwo popełnić błędy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się powierzyć tego typu zadanie specjalistycznej firmie posiadającej niezbędny sprzęt i doświadczenie w tym zakresie, zyskując tym samym pewność, że niwelacja terenu na działce budowlanej zostanie przeprowadzona w prawidłowy sposób.

Jak przebiega niwelacja terenu krok po kroku? Zacznijmy od sprzętu – urządzeniem niezbędnym do wyrównania terenu jest niwelator. Pokazuje ono, jak wygląda ukształtowanie terenu. Na początek trzeba wykonać szkic, na który należy nanieść naturalne spadki działki, jak również wszelkie górki, dziury i hałdy ziemi. 

Po wykonaniu rysunku można zająć się profilowaniem. Potrzebne będą rzeczy takie jak sznurek, pręty, deska i grabie. Pomiędzy prętami umieszcza się sznurek, aby wyznaczyć pasy ziemi, odnosząc się do istniejących elementów typu ogrodzenie czy chodnik. Należy zacząć od wyznaczenia pasa przy pomocy dwóch linii – pas ten powinien mieć 2 metry szerokości. Zgodnie z tym pasem wyrównuje się teren.

Pracę można uznać za prawidłowo wykonaną dopiero w momencie, gdy sznurek będzie położony równolegle względem powierzchni ziemi. W praktyce znaczy to tyle, że będzie stanowić jedną płaszczyznę.

Przeczytaj: Jak zbudować dom na skarpie lub zboczu?

Samodzielna niwelacja terenu wokół domu – kiedy jest to możliwe?

Niwelacja terenu wokół domu może sprawić dużą trudność osobie, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego typu pracami. Z założenia ma nie tylko zredukować spadki i wszelkie nierówności, ale przede wszystkim przyczynić się do poprawy walorów wizualnych działki. 

Wziąć sprawy w swoje ręce mogą wyłącznie ci, którzy posiadają wiedzę na temat tego, jak prawidłowo zniwelować teren i przede wszystkim mają pomysł, jak wyrównać tę konkretną działkę. Niezbędne mogą okazać się także nakłady finansowe na zakup niezbędnego sprzętu. Przyda się także indywidualne zaangażowanie i przy dużych terenach pomoc osób trzecich.

Nielegalna niwelacja terenu pod budowę domu – jakie niesie za sobą konsekwencje?

Wykonywanie prac prowadzących do wyrównania terenu nie mając na to pozwolenia, zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, może zostać uznane za samowolę budowlaną. Kary za niwelację terenu określa Art. 90 ustawy Prawo budowlane. Można w nim przeczytać, że kto wykonuje roboty budowlane bez uprzedniego uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia inwestycji podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Kary ograniczenia lub pozbawienia wolności za nielegalną niwelację terenu pod budowę domu raczej się nie zdarzają. Za to ryzyko otrzymania sowitej grzywny jest duże. Dlatego chcąc uniknąć finansowych konsekwencji tego typu działań, powinno się poczekać na pozwolenie na budowę.

To może Cię zainteresować: Jak wypełnić zgłoszenie robót budowlanych?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Działka
Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?
17 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość las...

Działka
Działka rekreacyjna
24 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka rekreacyjna – czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się dla Ciebie azylem – miejscem wypoczy...

Działka
Zabudowa zagrodowa – co to jest i jakie warunki powinna spełniać?
16 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa zagrodowa – czym jest zabudowa zagrodowa i jakie warunki powinna spełniać?

Zabudowa zagrodowa nie we wszystkich przepisach prawa jest definiowana jednoz...

Działka
Pompa zanurzeniowa
21 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwal...

Działka
Działka leśna – czy można wybudować dom na działce leśnej?
17 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka leśna – co można postawić i czy można wybudować dom na działce leśnej?

Działka leśna może wydawać się idealnym miejscem na budowę domu. Bliskość las...

Działka
Działka rekreacyjna
24 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Działka rekreacyjna – czym jest działka rekreacyjna i co można na niej wybudować?

Własna działka rekreacyjna może stać się dla Ciebie azylem – miejscem wypoczy...

Działka
Zabudowa zagrodowa – co to jest i jakie warunki powinna spełniać?
16 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Zabudowa zagrodowa – czym jest zabudowa zagrodowa i jakie warunki powinna spełniać?

Zabudowa zagrodowa nie we wszystkich przepisach prawa jest definiowana jednoz...

Działka
Pompa zanurzeniowa
21 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zalewową, jest pompą ciśnieniową, pozwal...