Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Inteligentny dom – co to jest i jakie korzyści przynosi dom inteligentny?

Inteligentny dom – smart home dla początkujących

Inteligentny dom to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające sterować budynkiem mieszkalnym. Chociaż jeszcze do niedawna uchodził za symbol zbędnego luksusu, dzisiaj obecny jest w dużej części nowych budynków. Sprawdź, jak stworzyć dom przyszłości i ciesz się wygodą oraz… niższymi rachunkami.

Inteligentny dom - czym jest?

O inteligentnych budynkach mówiono już w latach 70., kiedy to w Stanach Zjednoczonych korzystano z zautomatyzowanych systemów służących do hodowli roślin. Technologie, które zostały wymyślone w tamtym czasie, były wstępem do budowy systemów zarządzania budynkami. Na początku sterowano biurowcami oraz halami przemysłowymi, z czasem system przeniósł swe działanie na budynki mieszkalne, tworząc tzw. dom inteligentny

Czy wiesz, że…

przedstawicielem inteligentnego budynku biurowego jest wieżowiec K1, zwany też Błękitkiem? Zobaczyć go można w Krakowie przy Alei Pokoju.

Inteligentny dom to budynek, który posiada system czujników, detektorów oraz jeden, zintegrowany mechanizm, który jest odpowiedzialny za zarządzanie wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku. Domownicy, korzystając z tego „urządzenia”, zapewniają sobie nie tylko duży komfort, ale również bezpieczeństwo i niższe koszty eksploatacji. To wszystko za sprawą zintegrowanego systemu automatyki, która pracuje w sieci komunikacyjnej.

Na inteligentny dom składają się komponenty: funkcjonalne (czujniki, oświetlenie, ogrzewanie itp.) i sterujące (panele, przyciski itp.). Inteligentny dom jednorodzinny dzięki połączeniu z Internetem, „kontaktuje” się z domownikami, nawet jeśli nie ma ich w domu. Dzięki temu za pośrednictwem aplikacji znajdującej się na smartfonie mogą oni sterować ogrzewaniem czy oświetleniem z dowolnego miejsca na ziemi. 

Inteligentny dom - jakie elementy może zawierać?

Na system służący do obsługi inteligentnego domu, składać może się wiele elementów. Ich liczba zależy przede wszystkim od stopnia rozbudowania architektury. Jedne z nich będą odpowiedzialne za bezpieczeństwo, drugie wpłyną na zwiększenie energooszczędności budynku, a jeszcze inne wpłyną na wysoki komfort użytkowania. Jakie są produkty inteligentnego domu? Przykładowe wymieniliśmy poniżej. 

Elementy inteligentnego domu 

 • inteligentne gniazdka (smart plug) - pozwalają monitorować zużycie energii, ustalić harmonogram włączania i wyłączania urządzeń;
 • inteligentne ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja – dzięki którym można zmieniać temperaturę w pomieszczeniach;
 • inteligentne czujniki bezpieczeństwa – m.in. czujniki dymu, gazu, zalania i czujniki ruchu;
 • kominek z płaszczem wodnym
 • kamery do monitoringu – umożliwiają podgląd żywo;
 • systemy alarmowe;
 • inteligentne oświetlenie – zdalne dostosowanie natężenia oświetlenia;
 • systemy służące do regulacji rolet i markiz;
 • automatyzacja zraszania;
 • systemy audio – np. multiroom.

Dom inteligentny - jak działa?

Cechy inteligentnego domu sprawiają, że w określonej sytuacji, będzie on w stanie samoczynnie zareagować, np. uruchomiając procedurę awaryjną po wykryciu pożaru. 

Przyjrzeliśmy się jednak, jak działa inteligentny dom pod kątem sposobu funkcjonowania sprzętu. Poszczególne urządzenia łączą się z centralą za pomocą fal radiowych lub korzystając ze standardów komunikacyjnych takich jak: WiFi, Z-Wave lub ZigBee, gdy zarejestrują jakąkolwiek zmianę, a reszta urządzeń reaguje automatycznie. Przykładem może być zarejestrowanie ruchu w domu, pod nieobecność właścicieli.

W takiej sytuacji czujniki mogą zapalić światło, zablokować drzwi oraz włączyć sygnał dźwiękowy. Centralka podłączona jest do internetu, a jeśli w budynku nie zainstalowano jednostki centralnej, wtedy urządzenia pojedynczo reagują na daną zmienną.

System Smart Home znacząco podnosi komfort życia oraz zapewnia bezpieczeństwo domowników. W zależności od zainstalowanych urządzeń może też obniżyć miesięczne koszty utrzymania budynku. Wśród najpopularniejszych funkcji możemy wymienić: 

 • sterowanie oświetleniem;
 • regulacja poziomu temperatury; 
 • zarządzanie urządzeniami elektronicznymi takimi jak kamery monitoringu, włączanie i wyłączanie sprzętu AGD i RTV;
 • podnoszenie rolet codziennie o tej samej porze; 
 • symulowanie obecności domowników poprzez włączanie świateł, odtwarzanie muzyki, czasowe podnoszenie i spuszczanie rolet;
 • alarmowanie o nietypowych sytuacjach. 

Oprócz podstawowych funkcjonalności, użytkownicy systemu do zarządzania domem, prześcigają się, wymyślając to nowe usprawnienia. Do tych najbardziej kreatywnych z całą pewnością możemy zaliczyć: 

 • automatyczne nalewanie wody do wanny,
 • automatyczne napełnianie miski lub poidła dla zwierząt, 
 • wysłanie na skrzynkę elektroniczną wiadomości z informacją o braku chloru czy niskim czynniku pH wody w basenie. 

Jak wygląda zarządzanie inteligentnym domem za pomocą aplikacji?

Producenci urządzeń typu Smart Home, dwoją się i troją, aby obsługa systemów do zarządzania była jak najprostsza. Dlatego też często tworzą własne programy, które wyróżniają się dużą intuicyjnością, dzięki czemu każdy z domowników poradzi sobie z ich obsługą. Niektóre mają też wbudowaną technologię haptic, która stanowi znaczne ułatwienie dla osób niedowidzących, ponieważ wprawia telefon w lekkie drżenie podczas obsługi aplikacji. 

Aplikacja inteligentny dom, znacząco ułatwia komunikację domownika z budynkiem. Wystarczy zainstalować ją na swoim telefonie i sparować za pomocą systemu Bluetooth z urządzeniami w domu. Na rynku funkcjonuje wiele bezpłatnych programów, które współpracują z większością urządzeń. Wśród tych najpopularniejszych możemy wyróżnić: Google Assistant, Apple Home, Amazon Alexa, IFTTT czy Smart Life

Jakie urządzenia kontroluje inteligentny dom?

Co kontroluje inteligentny dom? Tak naprawdę dobór urządzeń w dużej mierze zależy od kreatywności właścicieli. Niektórzy z nich ograniczają się jedynie do podstawowych sprzętów, inni z zalet Smart Home korzystają nawet w basenie. 

Inteligentny dom urządzenia

 • telewizory i głośniki — sterowanie telewizorem lub systemem audio;
 • furtki, bramy — zdalne otwieranie i zamykanie;
 • żaluzje, zasłony, markizy lub rolety — zasłanianie i odsłanianie o określonych porach, nawet podczas nieobecności domowników;
 • oświetlenie LED — symulacja obecności;
 • gniazdka — zasilanie w określonym czasie;
 • rekuperatory i wentylacja — sterowanie prędkością wentylatorów;
 • kamery — podgląd zapisu z kamer w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca;
 • zraszacze — programowe nawadnianie ogrodu;
 • system grzewczy — zwiększenie lub zmniejszenie temperatury i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb. 

Ile kosztuje inteligentny dom?

Czy funkcjonuje coś takiego jak tani inteligentny dom? Mówi się, że cena często idzie w parze z jakością, chociaż w tym przypadku mowa tu raczej o złożoności systemu. Do pewnego momentu cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za Smart Home, będzie taka sama niezależnie od tego, czy wybierzemy nowoczesną, czy tradycyjną formę sterowania. 

Cena wykonania instalacji elektrycznej najczęściej waha się pomiędzy 8 000 a 18 000 zł i to właśnie taką kwotę powinni wpisać w kalkulację inwestycji właściciele standardowych domów jednorodzinnych. Do tego należy doliczyć gniazdka elektryczne, wyłączniki, kable, ale też rozdzielnicę, piorunochron, robociznę czy wykończenie elementów co w praktyce zwiększa koszt prawie do 35 000 zł. 

Przeciętne systemy umożliwiające podłączenie wielu urządzeń to koszt od 30 000 do 60 000 zł. Oczywiście na rynku znajdziemy też oferty znacznie droższe i spokojnie można stwierdzić, że w przypadku inteligentnego domu nie istnieje coś takiego jak maksymalna cena. 

Jak zaprojektować instalację w inteligentnym domu?

Jak zaprojektować inteligentny dom? O dziwo, można to zrobić samemu, chociaż my doradzamy skorzystanie z usług polecanego elektryka. Automatyka domowa złożona jest z szeregu bardzo skomplikowanych instalacji i do takich prac potrzebna jest fachowa wiedza. 

System zarządzania, który wykorzystuje wysoko zaawansowaną technologię, powinien być opracowany przez specjalistów, którzy prawidłowo zintegrują czujniki z układem zarządzającym. Jak okablować inteligentny dom? Te zmartwienia zostaw fachowcom, chociaż warto porozmawiać również z architektem wnętrz.

Planując montaż inteligentnego domu, należy wykonać projekt, trasę okablowań i punktów elektrycznych. Następnie przychodzi moment samego montażu urządzenia. Firma, która wykona zlecenie, powinna po zakończeniu prac, przeszkolić domowników z obsługi systemu. 

Instalacja inteligentny dom nie potrzebuje żadnych pozwoleń niezależnie od tego, czy wykonujemy ją przy okazji remontu domu, czy podczas budowy. Jeśli jednak myślisz o wdrożeniu projektu w nowym domu, to pamiętaj, aby dołączyć projekt instalacji elektrycznej

Inwestor będący na etapie budowy nowego domu, do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, może dołączyć standardowy projekt instalacji elektrycznej, a dopiero później przygotować osobny projekt inteligentnej instalacji. Może też od razu dołączyć do wniosku inteligentny dom projekt, obejmujący montaż Smart Home.  

Kiedy warto zdecydować się na budowę domu inteligentnego?

Jeśli planujesz zautomatyzować swój dom, warto zrobić to jeszcze na etapie planowania budowy. Wtedy nie tylko masz szansę odpowiednio rozmieścić potrzebny sprzęt i sporo zaoszczędzić, ale również bez problemu uda Ci się zakryć całe okablowanie. Budowa inteligentnego domu musi być bardzo przemyślana. Wybór odpowiedniego sprzętu AGD i RTV będzie miał wpływ na prawidłowe wykorzystanie wszystkich funkcji. 

Jak zbudować inteligentny dom, który jest już dawno wybudowany? Najlepiej przy okazji generalnego remontu. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że czeka Cię dodatkowa praca w postaci modyfikacji aktualnej sieci elektrycznej. Dodatkowo istnieje obawa, że nie skorzystasz z wszystkich dobrodziejstw, które niesie za sobą Smart Home, ponieważ nie pozwoli Ci na to np. typ ogrzewania, który znajduje się w domu. 

Jak zmienić gotowy dom w inteligentny?

Jak zmienić dom w inteligentny? To wszystko zależy od ilości środków, jakimi dysponujesz. Jeśli tworzysz instalację przy okazji remontu, musisz wziąć pod uwagę, że inwestycja ta, zwiększy Twój remontowy budżet o jakieś 50 000 zł. 

Mając do dyspozycji już gotowe mieszkanie, masz jedynie dwie możliwości, z których możesz skorzystać:

 • generalny remont połączony z kuciem i zmianą instalacji elektrycznej, 
 • skorzystanie z systemu bezprzewodowego.

Ta druga opcja jest szczególnie popularna w sytuacji, gdy montaż inteligentnej instalacji odbywa się w zabytkowym budynku, którego konstrukcji nie może zostać w żaden sposób naruszona.

Zanim zaczniesz jakąkolwiek pracę w tej sprawie, zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania dotyczące funkcjonowania inteligentnego domu. Zrób listę, w której spiszesz swoją wizję, funkcjonalności oraz dostępny budżet. Następnie wykonaj projekt funkcyjny, w którym spiszesz wszystkie funkcjonalności, które powinien spełniać system np. sterowanie ogrzewaniem czy otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej.

Kolejny etap to projekt techniczny. Wymaga on ścisłej współpracy z architektem, który pomoże Ci m.in. umiejscowić elementy sterujące i czujniki. Ostatnim krokiem przed użytkowaniem jest realizacja. W tym miejscu ekipa przygotowuje odpowiednią instalację alarmową, elektryczną i systemową, sprawdza jej zgodność z projektem, podłącza do systemu nowe urządzenia i dokonuje konfiguracji. 

Jaki system inteligentnego domu wybrać?

Wybór konkretnego systemu w dużej mierze uzależniony jest od tego, kiedy i w jakim domu zdecydujesz się na jego instalację. Jeśli jesteś inwestorem i budujesz nowy dom, to wybór odpowiedniego systemu stoi przed Tobą otworem. Do wyboru masz:

 • inteligentny dom gotowe systemy — możesz skorzystać z gotowych projektów;
 • inteligentny dom bezprzewodowy — możesz zamontować instalację bezprzewodowo, dzięki czemu w razie przemeblowania domu, unikniesz dokonywania przeróbek w instalacji;
 • inteligentny dom okablowanie — standardowa oferta systemu Smart Home. 

Sprawa może się nieco skomplikować w sytuacji, gdy odebrałeś właśnie klucze od dewelopera do swojego nowego domu lub jesteś właścicielem starszego budynku, ale nie planujesz remontu. W takiej sytuacji zalecamy skorzystać z inteligentny dom WiFi. System nie naruszy ścian, a dodatkowo w razie potrzeby będziesz mógł go łatwo zdemontować i przetransportować w inne miejsce. 

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które w swojej ofercie mają system inteligentny dom. Automatyka domowa aktualnie tak bardzo się rozwinęła, że można dosłownie przebierać w ofertach, wybierając te najlepsze cenowo lub z największą ilością pozytywnych opinii.

Przed dokonaniem wyboru warto jednak spojrzeć na ten temat szerzej, sprawdzając, chociażby jak wygląda aplikacja do zarządzania domem oferowana przez wybranego producenta i czy jest dla nas czytelna. 

Jakie korzyści wynikają z rozwiązań inteligentnego domu?

Zalety inteligentnego domu powinny stanowić temat na odrębny artykuł, ponieważ w zależności od wybranych urządzeń, wachlarz korzyści, jakie za sobą niosą, może być przeogromny. Wszystkie je można jednak zebrać w trzech słowach: bezpieczeństwo, oszczędność i komfort

1. Bezpieczeństwo

Mowa tu o bezpieczeństwie w dwóch, różnych aspektach. Smart Home z całą pewnością zapewnia domownikom odpowiednią ochronę. Korzystając z systemu kamer, alarmów czy funkcji symulacji obecności, możemy ochronić siebie i nasz majątek przed niepożądanym działaniem osób trzecich. Drugi wymiar bezpieczeństwa to spokój. System może poinformować nas, wysyłając wiadomość mailową, jeśli np. w naszej łazience pęknie rura.

Taka informacja jest szczególnie istotna, jeśli przebywamy z dala od domu, będąc np. na wakacjach. Wtedy, możemy poprosić kogoś znajomego, aby sprawdził co dzieje się z naszym mieszkaniem. Druga opcja to zaprogramowanie systemu w ten sposób, aby wykrywając usterkę, samodzielnie odciął dopływ wody. 

2. Oszczędność

Przy użyciu systemu możemy nie tylko sprawdzić, które urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej, ale również odpowiednio ją „dawkować” planując, kiedy możemy z nich skorzystać. Montaż inteligentnych gniazdek pozwoli nam również zdalnie wyłączyć telewizor lub, co gorsza, żelazko. 

3. Komfort 

Korzystanie z inteligentnego domu jest bardzo wygodne. Nie musimy pamiętać już o niektórych czynnościach takich jak np. włączanie zraszacza w ogrodzie, a uzbrojenie alarmu czy zwiększenie temperatury załatwimy, nie ruszając się z kanapy. Dodatkowo wracając do domu w mroźny, zimowy wieczór nie będziemy musieli już wychodzić z samochodu, aby otworzyć sobie bramę.

Czy system inteligentnego domu zapewnia bezpieczeństwo?

System inteligentnego domu zapewnia bezpieczeństwo na dwóch płaszczyznach — ochrony domowników i mienia oraz zareagowania w razie stwierdzenia poważnej usterki. 

Rozbudowa inteligentnego domu — czy to możliwe?

W przypadku, gdy postanowisz rozszerzyć funkcjonalność instalacji, możesz postąpić na kilka sposobów. Jeśli w chwili zakładania systemu zaplanujesz zapasowe okablowanie, możesz przyłączyć do niego kolejne moduły. Inaczej możesz zdecydować się na urządzenia bezprzewodowe.

Niezależnie od wyboru możliwości, firma, która instalowała system w Twoim domu bez problemu podłączy do niego nowe urządzenia i prawidłowo je skonfiguruje. Jeśli posiadasz bezprzewodowy system, możesz w dowolnej chwili do zdemontować i przenieść np. do innego mieszkania

Inteligentny dom w przyszłości — czym jeszcze mogą zaskoczyć nowe technologie?

Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że system symulacji obecności może wyglądać tylko tak jak w komedii Kevin sam w domu, kiedy to główny aktor samodzielnie puszczał muzykę oraz poruszał kartonowymi postaciami, pozorując huczne przyjęcie. Dzisiaj wiemy już, że wszystko to może zrobić za nas inteligentny dom, a my możemy znajdować się wtedy w dowolnym miejscu na świecie. 

Obserwując aktualne trendy, możemy śmiało powiedzieć, że inteligentny dom w przyszłości będzie pomagał nam w jeszcze większym stopniu oszczędzać energię elektryczną i wodę. Bez cienia wątpliwości stwierdzamy, że Smart Home będzie sposobem na zmianę naszych domów w domy energooszczędne. Dodatkowo prawdopodobnie wzmocni nasze poczucie bezpieczeństwa, zwiększając wachlarz możliwości ochronnych.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
7 października 2021 r. Diana Sulyma

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
4 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż bez pozwolenia – jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2022 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
7 października 2021 r. Diana Sulyma

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
4 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19 lipca 2021 r. Adrianna Bartusik

Garaż bez pozwolenia – jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2022 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...