Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home mamy do wyboru?

Inteligentny dom

Inteligentny dom to taki, który w zasadzie żyje własnym życiem. Urządzenia umieszczone w budynku mają za zadanie poprawić jakość życia domowników, ale też zadbać o ich bezpieczeństwo czy też obniżyć koszty eksploatacji. To, co do niedawna stanowiło symbol zbędnego luksusu, dzisiaj staje się obowiązkowym elementem każdego nowoczesnego domu.

Czym jest inteligentny dom?

O projektach inteligentnych domów mówiono już w latach 70., kiedy to w Stanach Zjednoczonych korzystano z zautomatyzowanych systemów służących do hodowli roślin. Technologie, które zostały wymyślone w tamtym czasie, były wstępem do budowy systemów zarządzania budynkami. Na początku sterowano biurowcami oraz halami przemysłowymi, z czasem system przeniósł swe działanie na budynki mieszkalne, tworząc tzw. inteligentny dom.

Co to jest inteligentny dom? To budynek, który nie tylko posiada urządzenie, umożliwiające ciągły monitoring domu, ale również system czujników oraz zintegrowany mechanizm, który pozwala zarządzać wszystkimi urządzeniami, znajdującymi się w budynku. Automatyka domowa zapewnia nie tylko duży komfort, ale również bezpieczeństwo lokatorów i niższe koszty eksploatacji.

Na czym polega inteligentny dom? Jego działanie opiera się na inteligentnych systemach elektrycznych (komponentów), które ze sobą współpracują. Inteligentny dom jednorodzinny dzięki połączeniu z Internetem, „kontaktuje” się z domownikami, nawet jeśli nie ma ich w domu. Dzięki temu za pośrednictwem aplikacji znajdującej się na smartfonie mogą oni sterować ogrzewaniem czy oświetleniem z dowolnego miejsca na ziemi.

Kiedy warto zdecydować się na budowę domu inteligentnego?

Zautomatyzowany dom to nie jest już zbędny luksus. Automatyka pozwoli Ci racjonalnie korzystać z energii elektrycznej czy wody, dzięki czemu zadbasz o środowisko naturalne oraz o niższe koszty comiesięcznych rachunków.

Jeśli chcesz zautomatyzować swój dom, warto zrobić to jeszcze na etapie planowania budowy. Wtedy nie tylko masz szansę odpowiednio rozmieścić potrzebny sprzęt i sporo zaoszczędzić, ale również estetycznie zakryć całe okablowanie. Budowa inteligentnego domu musi być bardzo przemyślana. Wybór odpowiedniego sprzętu AGD i RTV będzie miał wpływ na prawidłowe wykorzystanie wszystkich funkcji.

Jeśli Twój dom jest już dawno wybudowany, to najlepiej wyposażyć dom w automatykę podczas generalnego remontu. Czeka Cię też praca związana z modyfikacją aktualnej sieci elektrycznej.

Jak działa system inteligentnego domu?

Jak działa inteligentny dom? Jego funkcjonalności sprawiają, że w określonej sytuacji, będzie on w stanie samoczynnie zareagować, np. uruchomiając procedurę awaryjną po wykryciu pożaru. Jednak możliwości, które oferuje nam inteligentny dom są znacznie większe. Odpowiednio dobrane urządzenia podniosą poziom bezpieczeństwa domowników, a także pomogą zredukować koszty ogrzewania czy oświetlenia.

Funkcje inteligentnego domu pozwolą na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, co wynika, z możliwości wygodnego zarządzania temperaturą i np. jej czasowego obniżenia.

Co potrafi inteligentny dom? W sytuacji zagrożenia, gdy urządzenia zarejestrują jakąkolwiek zmianę, mogą zapalić światło, zablokować drzwi oraz włączyć sygnał dźwiękowy. Centralka podłączona jest do internetu, a jeśli w budynku nie zainstalowano jednostki centralnej, wtedy urządzenia pojedynczo reagują na daną zmienną.

Rozwiązania inteligentnego domu znacząco podnoszą komfort życia. Wśród najpopularniejszych funkcji możemy wymienić:

  • sterowanie oświetleniem;
  • regulacja poziomu temperatury; 
  • zarządzanie urządzeniami elektronicznymi takimi jak kamery monitoringu, włączanie i wyłączanie sprzętu AGD i RTV;
  • podnoszenie rolet codziennie o tej samej porze; 
  • symulowanie obecności domowników poprzez włączanie świateł, odtwarzanie muzyki, czasowe podnoszenie i spuszczanie rolet;
  • alarmowanie o nietypowych sytuacjach.

Oprócz podstawowych funkcjonalności, użytkownicy systemu do zarządzania domem, prześcigają się, wymyślając to nowe usprawnienia. Do tych najbardziej kreatywnych z całą pewnością możemy zaliczyć:

  • automatyczne nalewanie wody do wanny;
  • automatyczne napełnianie miski lub poidła dla zwierząt;
  • wysłanie na skrzynkę elektroniczną wiadomości z informacją o braku chloru czy niskim czynniku pH wody w basenie.

Jakie elementy może zawierać inteligentny dom?

Liczba elementów, na jakie składa się inteligentny dom zależy przede wszystkim od stopnia rozbudowania architektury. Najpopularniejsze z nich to:

  • inteligentne gniazdka (smart plug), które pozwalają monitorować zużycie energii czy też ustalić harmonogram włączania i wyłączania urządzeń;
  • inteligentne ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja, dzięki którym możesz zmieniać temperaturę w pomieszczeniach, nawet, wtedy gdy nie ma Cię w domu;
  • inteligentne czujniki bezpieczeństwa, w skład których wchodzą m.in.: czujniki dymu, gazu, zalania i czujniki ruchu;
  • kominek z płaszczem wodnym,
  • kamery do monitoringu, które umożliwiają podgląd żywo;
  • systemy alarmowe;
  • inteligentne oświetlenie, które umożliwia zdalne dostosowanie natężenia oświetlenia;
  • systemy służące do regulacji rolet i markiz;
  • automatyzacja zraszania;
  • systemy audio takie jak np. multiroom.

Jak wybrać najlepszy system inteligentnego domu dla swoich potrzeb?

Wybór konkretnego systemu w dużej mierze uzależniony jest od tego, kiedy i gdzie zdecydujesz się na instalację inteligentnego domu. Jaki system wybrać, gdy jesteś inwestorem i budujesz nową nieruchomość? W tym wypadku możesz korzystać z wachlarza rozwiązań. Wśród nich znajduje się m.in.:

  • inteligentny dom system gotowy, który składa się z gotowych projektów;
  • inteligentny dom bezprzewodowy – możesz zamontować instalację bezprzewodowo, dzięki czemu w razie przemeblowania domu, unikniesz dokonywania przeróbek w instalacji;
  • inteligentny dom w wersji okablowanej – standardowa oferta systemu smart home.

Sprawa nieco się komplikuje w sytuacji, gdy odebrałeś właśnie klucze do swojego nowego domu lub jesteś właścicielem starszego budynku, ale nie planujesz remontu. W takiej sytuacji zalecamy skorzystać z opcji inteligentny dom WiFi. System nie naruszy ścian, a dodatkowo w razie potrzeby będziesz mógł go łatwo zdemontować i przetransportować w inne miejsce.

Czym kierować się w sprawie inteligentnego domu? Jaki system będzie najlepszy? Na rynku dostępnych jest wiele firm, które w swojej ofercie mają system inteligentny dom. Automatyka domowa aktualnie tak bardzo się rozwinęła, że można dosłownie przebierać w ofertach, wybierając te najlepsze cenowo lub z największą ilością pozytywnych opinii.

Przed dokonaniem wyboru warto jednak spojrzeć na ten temat szerzej, sprawdzając, chociażby jak wygląda aplikacja do zarządzania domem oferowana przez wybranego producenta i czy jest dla nas czytelna.

Jakich urządzeń potrzebujemy do stworzenia smart home?

System smart home nie sprawi, że Twój dom zamieni się w futurystyczny budynek naszpikowany elektroniką. To oznacza, że nie potrzebujesz wielu urządzeń, aby stworzyć prawdziwie inteligentny dom. W zupełności wystarczą takie elementy jak:

  • centralka – tzw. hub, stanowi centrum całego sterowania. W to miejsce podłączamy pozostałe urządzenia;
  • czujniki – to urządzenia, które dokonują pomiaru otoczenia (temperatury, wilgotności itd.), dzięki nim dowiesz się, że w domu zabrakło prądu czy też, że podłoga w łazience została właśnie zalana;
  • mostki, które łączą czujniki z hubem;
  • kontrolery umożliwiające manualne sterowanie urządzeniami oraz ich konfigurowanie;
  • oprogramowanie, dzięki któremu możesz kontrolować cały system.

Dodatkowo niezbędne okaże się stałe połączenie z internetem, z którego korzysta centralka oraz inteligentne urządzenia, stanowiące prawdziwą kwintesencję inteligentnego domu.

Czujnik zmierzchu – co to jest i jak podłączyć czujnik zmierzchu?

Jak wygląda sterowanie inteligentnym domem?

Producenci urządzeń typu Smart Home, dwoją się i troją, aby obsługa systemów do zarządzania była jak najprostsza. Dlatego też często tworzą własne programy, które wyróżniają się dużą intuicyjnością, dzięki czemu każdy z domowników poradzi sobie z ich obsługą.

Niektóre mają też wbudowaną technologię haptic, która stanowi znaczne ułatwienie dla osób niedowidzących, ponieważ wprawia telefon w lekkie drżenie podczas obsługi aplikacji. Osoby, te mogą również ułatwić sobie proces korzystania z obsługi inteligentnego domu dzięki sterowaniu głosem.

Aplikacja inteligentny dom, znacząco ułatwia komunikację domownika z budynkiem. Wystarczy zainstalować ją na swoim telefonie i sparować za pomocą systemu Bluetooth z urządzeniami w domu. Na rynku funkcjonuje wiele bezpłatnych programów, które współpracują z większością urządzeń. Wśród tych najpopularniejszych możemy wyróżnić:

  • Google Assistant – mobilny asystent stworzony przez Google, który umożliwia dwustronną komunikację z domownikiem zarówno za pomocą głosu, jak i pisma. Za pomocą Google Assistant możesz wyszukiwać potrzebne informacje w sieci, kontrolować urządzenia, robić zakupy przez internet czy też zarządzać swoim kalendarzem.
  • Apple HomeKit – oprogramowanie stworzone przez Apple, które umożliwia użytkownikom urządzeń Apple konfigurowanie, komunikowanie się i sterowanie urządzeniami inteligentnego domu.
  • Amazon Alexa to wirtualna asystentka, którą stworzył amerykański gigant handlowy Amazon. Dzięki niej możesz poznać repertuar pobliskiego kina, zamówić pizzę, posłuchać treść przychodzących maili czy znaleźć odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy (np. Alexa dobranoc), aplikacja wykona szereg zaplanowanych zdarzeń takich jak np.: zgaszenie światła, zasłonięcie zasłon czy zamknięcie drzwi.
  • IFTTT to usługa internetowa, która umożliwia zarządzanie inteligentnym domem. IFTTT uruchomi się, wtedy gdy wystąpi tzw. aktywator. Co to może być? Wejście lub wyjście z domu, określona godzina czy pora dnia.
  • Smart Life to mobilny program, który umożliwia wygodne korzystanie z wszystkich urządzeń skupionych w ramach inteligentnego domu. Aplikacja jest kompatybilna z wieloma urządzeniami (nie musisz instalować żadnych sterowników) a dodatkowo umożliwia wygodne udostępnianie urządzeń pozostałym członkom rodziny.

Inteligentny dom

Jakich urządzeń potrzebujemy do stworzenia smart home?

Jakie urządzania mogą stanowić podstawę inteligentnego domu? Jest ich bardzo dużo, a finalny wybór w dużej mierze zależy od Twojej kreatywności. Niektórzy ograniczają się jedynie do podstawowych sprzętów i korzystają tylko ze sterowania światłem w ramach inteligentnego domu, inni zalety smart home wykorzystują nawet w basenie.

Urządzenia, które mogą funkcjonować w ramach inteligentnego domu (np. za pomocą sieci WiFi):

  • telewizory i głośniki – sterowanie telewizorem lub systemem audio;
  • furtki, bramy – zdalne otwieranie i zamykanie;
  • inteligentny dom rolety, żaluzje, zasłony lub markizy – zasłanianie i odsłanianie o określonych porach, nawet podczas nieobecności domowników;
  • inteligentny dom sterowanie oświetleniem LED – symulacja obecności;
  • inteligentny dom instalacja elektryczna – zasilanie w określonym czasie;
  • dom inteligentny wentylacja i rekuperatory – sterowanie prędkością wentylatorów;
  • kamery – podgląd zapisu z kamer w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca;
  • zraszacze – programowe nawadnianie ogrodu;
  • inteligentny dom sterowanie grzejnikami – zwiększenie lub zmniejszenie temperatury i dostosowanie jej do aktualnych potrzeb,
  • dom inteligentny okna dachowe – otwieranie i zamykanie skrzydeł za pomocą urządzeń mobilnych.

Jak zaprojektować własny inteligentny dom?

Jak zaprojektować inteligentny dom? Można to zrobić samemu, chociaż my doradzamy skorzystanie z usług polecanego elektryka. Automatyka domowa złożona jest z szeregu bardzo skomplikowanych instalacji i do takich prac potrzebna jest fachowa wiedza.

System zarządzania, który wykorzystuje wysoko zaawansowaną technologię, powinien być opracowany przez specjalistów, którzy prawidłowo zintegrują czujniki z układem zarządzającym oraz okablowaniem potrzebnym do podłączenia inteligentnego domu.

Planując instalację inteligentnego domu, należy również wykonać projekt, trasę okablowań i punktów elektrycznych. Następnie przychodzi moment samego montażu urządzenia. Firma, która wykona zlecenie, powinna po zakończeniu prac, przeszkolić domowników z obsługi systemu.

Instalacja automatyki domowej nie potrzebuje żadnych pozwoleń niezależnie od tego, czy wykonujemy ją przy okazji remontu domu, czy podczas budowy. Jeśli jednak myślisz o wdrożeniu projektu w nowym domu, to pamiętaj, aby dołączyć schemat instalacji inteligentnego domu.

Inwestor będący na etapie budowy nowego domu, do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, może dołączyć standardowy projekt instalacji elektrycznej, a dopiero później przygotować osobny projekt dotyczący instalacji elektrycznej w inteligentnym domu. Może też od razu dołączyć do wniosku projekt, obejmujący montaż Smart Home.

Jak zrobić inteligentny dom samodzielnie? Przedstawiamy jak krok po kroku stworzyć własny inteligentny dom.

  • Krok 1. Wykonaj odpowiedni plan całej instalacji. Dokładnie rozplanuj ułożenie lamp i kontaktów, włączników świateł czy rolet.
  • Krok 2. Poprowadź przewody do urządzeń.
  • Krok 3. Podłącz moduł.
  • Krok 4. Pamiętaj o rozdzielni do inteligentnego domu.
  • Krok 5. Podłącz urządzenia (gniazdka, telewizor, alarm itd.).
  • Krok 6. Zaprogramuj system.

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Jak zmienić dom w inteligentny?

Jak stworzyć inteligentny dom? To zależy od ilości środków, jakimi dysponujesz. Jeśli tworzysz instalację przy okazji remontu, musisz wziąć pod uwagę, że inwestycja ta, zwiększy Twój budżet o jakieś 40 tys. zł. Mając więc do dyspozycji już gotowe mieszkanie, masz jedynie dwie możliwości, z których możesz skorzystać:

  • generalny remont połączony z kuciem i zmianą instalacji elektrycznej;
  • skorzystanie z systemu bezprzewodowego.

Druga opcja jest szczególnie popularna w sytuacji, gdy montaż inteligentnej instalacji odbywa się w zabytkowym budynku, którego konstrukcji nie może zostać w żaden sposób naruszona.

Jak zmienić dom w inteligentny? Możesz to zrobić samemu. Sprawdź, jak wykonać automatykę domową DIY.

  • Krok 1. Zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania dotyczące funkcjonowania inteligentnego domu. Zrób listę, w której spiszesz swoją wizję, funkcjonalności oraz dostępny budżet.
  • Krok 2. Wykonaj projekt funkcyjny, w którym spiszesz wszystkie funkcjonalności, które powinien spełniać system np. sterowanie ogrzewaniem czy otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej.
  • Krok 3. Przygotuj projekt techniczny. Wymaga on ścisłej współpracy z architektem, który pomoże Ci m.in. umiejscowić elementy sterujące i czujniki.
  • Krok 4. Zrealizuj projekt. W tym miejscu ekipa przygotowuje odpowiednią instalację alarmową, elektryczną i systemową, sprawdza jej zgodność z projektem, podłącza do systemu nowe urządzenia i dokonuje konfiguracji. Możesz też podjąć się zadania samodzielnego stworzenia inteligentnego domu DIY. Wystarczy poprowadzić przewody do urządzeń, podłączyć moduł czy zaprogramować system.

Jak zrobić samemu inteligentny dom bez nowego okablowania? Wystarczy, że kupisz odpowiednie głowice termostatyczne, żarówki czy czujniki, które tego nie wymagają.

Inteligentny dom

Czy inteligentny dom może ochronić przed kradzieżą?

System inteligentnego domu zapewnia bezpieczeństwo na dwóch płaszczyznach – ochrony domowników i mienia oraz zareagowania w razie stwierdzenia poważnej usterki. W jaki sposób system zadba o to, aby nikt nieproszony nie zjawił się u nas z wizytą?

W przypadku naszej nieobecności smart home może zasymulować obecność domowników poprzez odsłanianie i zasłanianie rolet czy włączanie i wyłączanie świateł. Dodatkowo monitoring, który wykryje niepożądane zachowanie, uruchomi alarm, który albo skutecznie przestraszy złodzieja, albo wezwie ekipę ochroniarską.

Jeśli jednak złodziejowi uda się w jakiś sposób dostać do budynku, automatyka domowa może uruchomić głośną muzykę czy nawet użyć syntezatora mowy. W ten sposób możemy np. powiadomić intruza o wezwaniu policji.

Czym się charakteryzuje dom hybrydowy?

Ile kosztuje inteligentny dom?

Czy funkcjonuje coś takiego jak tani inteligentny dom? Mówi się, że cena często idzie w parze z jakością, chociaż w tym przypadku mowa tu raczej o złożoności systemu. Do pewnego momentu cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za inteligentny dom będzie taka sama niezależnie od tego, czy wybierzemy nowoczesną, czy tradycyjną formę sterowania.

Cena instalacji elektrycznej inteligentnego domu najczęściej waha się pomiędzy 9 000 a 18 000 zł i to właśnie taką kwotę powinni wpisać w kalkulację inwestycji właściciele standardowych domów jednorodzinnych. Do tego należy doliczyć gniazdka elektryczne, wyłączniki, kable, ale też rozdzielnicę, piorunochron, robociznę czy wykończenie elementów co w praktyce zwiększa koszt prawie do 38 000 zł.

Koszt inteligentnego domu zwiększają jeszcze wszystkie urządzenia sterujące. Przeciętne systemy umożliwiające podłączenie wielu urządzeń to koszt od 30 000 do 60 000 zł. Oczywiście na rynku znajdziemy też oferty znacznie droższe i spokojnie można stwierdzić, że w przypadku inteligentnego domu nie istnieje coś takiego jak maksymalna cena.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Korzyści wynikające z inteligentnego domu powinny stanowić temat na odrębny artykuł, ponieważ w zależności od wybranych urządzeń, wachlarz zalet może być przeogromny. Wszystkie je można jednak zebrać w trzech słowach: bezpieczeństwo, oszczędność i komfort.

Czy w związku z tym, inteligentny dom ma jakieś wady? Z pewnością odstraszać może początkowa cena, jednak nie jest to jedyny mankament. Chcąc ułatwić Ci podjęcie decyzji czy warto wybrać inteligentny dom, umieściliśmy w poniższej tabeli najważniejsze wady i zalety tego rozwiązania.

Inteligentny dom korzyści Inteligentny dom – zagrożenia

• zwiększa komfort mieszkania,

• zapewnia bezpieczeństwo domownikom oraz mieniu,

• pomaga zadbać o lepsze zdrowe (za pomocą odpowiednio dobranej temperatury czy poziomu natężenia światła),

• pomaga zadbać o środowisko naturalne,

• sprzyja oszczędzaniu.

• może odstraszać ceną – wysoki koszt montażu całej instalacji może poważnie nadwyrężyć Twój domowy budżet,

• brak standaryzacji – problem ten może pojawić się w sytuacji, gdy wybierzesz urządzenia różnych firm.

Czy warto zdecydować się na smart home? Oczywiście, że tak. Liczba zalet oraz korzyści związanych z późniejszym oszczędzaniem jest nieporównywalnie większa niż liczba zalet. Zanim jednak wybierzesz konkretny system do zarządzania smart home, poczytaj opinie osób, które już z niego korzystają. Intuicyjny i łatwy program to podstawa komfortowego użytkowania.

Dom plus energetyczny – czym w praktyce jest "dom bez rachunków"?

Czy inteligentne domy naprawdę są naszą przyszłością?

Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że system symulacji obecności może wyglądać tylko tak jak w komedii Kevin sam w domu, kiedy to główny aktor samodzielnie puszczał muzykę oraz poruszał kartonowymi postaciami, pozorując huczne przyjęcie. Dzisiaj wiemy już, że wszystko to może zrobić za nas inteligentny dom, a my możemy znajdować się wtedy w dowolnym miejscu na świecie.

Obserwując aktualne trendy, możemy śmiało powiedzieć, że inteligentny dom w przyszłości będzie pomagał nam w jeszcze większym stopniu oszczędzać energię elektryczną i wodę. Bez cienia wątpliwości stwierdzamy, że Smart Home będzie sposobem na zmianę naszych domów w domy energooszczędne.

Dodatkowo platforma sztucznej inteligencji zacznie stawać się mózgiem całego domu. Nad takim rozwiązaniem pracuje m.in. firma Crestron, która chce stworzyć oprogramowanie śledzące nawyki domowników. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się z zapachu ulubionej kawy z rana czy też ze słuchania ulubionych melodii.

Z całą pewnością zauważymy też jak dużą rolę w naszym życiu zaczną odgrywać roboty, jednak nie te, które znamy z bajek dla dzieci czy filmów sci-fi. Firmy wnętrzarskie opracowują właśnie systemy, które ułatwią nam codzienne korzystanie z mebli. Dzięki czemu łóżko będzie się samo składać, biurko samodzielnie odsuwać, a szuflada zamykać.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
07.10.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
04.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19.07.2021 r. Jan Susmaga

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

Elementy domu
Garaż z płyty warstwowej
14.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż z płyty warstwowej – jakie ma zalety i jak zbudować garaż z płyt warstwowych?

Garaż z płyty warstwowej jest alternatywą dla ciężkich i droższych obiektów m...

Elementy domu
Garaż murowany
07.10.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Garaż murowany – ile kosztuje i jak zbudować garaż murowany?

Garaż murowany to jeden z najtrwalszych i najchętniej wybieranych spośród dostępnych typów garaży. W zależności od prefere...

Elementy domu
Garaż drewniany
04.10.2021 r. Jan Susmaga

Garaż drewniany – jaki projekt wybrać i jak samodzielnie zbudować garaż drewniany?

Garaż drewniany cechuje wysoka estetyka. Jednocześnie to wybór ekologiczny i...

Elementy domu
Garaż bez pozwolenia
19.07.2021 r. Jan Susmaga

Garaż bez pozwolenia. Jakie garaże można wybudować bez pozwolenia w 2024 roku?

Garaż to nie tylko miejsce, w którym parkujemy samochód – może także pełnić f...

REKLAMA
Zamknij