Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Brama garażowa - jaką wybrać? Rodzaje i ceny bram garażowych

Brama garażowa

Garaż to coś więcej niż przestrzeń użytkowa - odgrywa również znaczącą rolę w wyglądzie zewnętrznym budynku. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnej bramy garażowej, zakup nowej to świetny sposób na zwiększenie atrakcyjności, ale i funkcjonalności domu. Tylko na jaką się zdecydować? Dzisiejszy wybór jest prawie nieograniczony, a wybór odpowiedniego stylu bramy może być przytłaczający. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, trafiłeś we właściwe miejsce. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak wybrać właściwą bramę garażową.

Współczesne bramy garażowe najczęściej wyposażone są w automatykę, co oznacza, że możesz nimi sterować za pomocą pilota, a nawet specjalnej aplikacji. W inteligentnym domu z pewnością nie może jej zabraknąć. Istnieje jeszcze przynajmniej kilka innych aspektów, którym warto się przyjrzeć przy wyborze bramy garażowej. Co się do nich zalicza?

Na co zwracać uwagę wybierając bramę garażową?

Zdecydowłeś się na wybór projektu domu z garażem? Zastanawiasz się, co będzie mieć znaczenie w kontekście wyboru bramy garażowej?

Na pewno interesować będzie Cię jej cena. Nie powinien to być jednak czynnik decydujący. Zwróć uwagę chociażby na system jej otwierania oraz fakt, czy istnieje możliwość dostosowania jej pod wymiar.

Równie duże znaczenie będzie mieć materiał, z jakiego została wykonana. Najpopularniejsza będzie stal, drewno, a niekiedy także aluminium. Dobrze jeśli brama garażowa wyposażona jest w automatykę. To wygoda, którą szybko docenisz.

Ile kosztuje brama garażowa?

Na cenę bramy garażowej wpływa kilka czynników. Dostępnych jest wiele różnych materiałów, od tańszej stali po bardziej eleganckie drewno. Istnieje również kilka opcji dostosowywania drzwi. Rozmiar drzwi i materiał to dwa czynniki, które mają największy wpływ na cenę. Równie ważny może okazać się rodzaj bramy.

Na rynku dostępne są m.in. tańsze bramy garażowe uchylne, jak i nieco droższe bramy rozwierane. Koszt tych pierwszych zaczyna się od 700-90 złotych, zaś drugich od 1000-1200 złotych. Znacznie droższe są za to bramy segmentowe. Ich zakup może być nawet 2-3 razy droższy. A co z materiałami? Stal jest jednym z tańszych materiałów. Za drewno trzeba będzie zapłacić już znacznie więcej. Dobrej jakości brama to w większości przypadków wydatek rzędu ok. 3 tysięcy złotych.

Znaczenie może mieć również miejsca ulokowania garażu. Popularne rozwiązanie stanowi ostatnio dom z garażem w piwnicy. W tym przypadku brama garażowa powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. Trzeba pomyśleć także o jej termoizolacji, co przełożyć się na wyższy koszt bramy garażowej

Brama garażowa

Wymiary bramy garażowej - jakie powinny być?

Nie jesteś pewien, jakie wymiary powinna posiadać Twoja brama garażowa? Nawet jeśli dokonasz szczegółowych pomiarów, to może się okazać, że zrobiłeś to nie do końca właściwie. Z tego też względu zaleca się wykonanie bramy garażowej na wymiar. Dobór odpowiedniego rozmiaru jest już zadaniem fachowca. Możesz skorzystać także z gotowych modeli, o ile potrzebujesz bardziej standardowego rozwiązania. Co to oznacza?

Najpopularniejsze bramy garażowe mają wysokość, która mieści się w przedziale 200-360 cm. Musisz wiedzieć, że wysokość do 225 cm zapewni swobodny wjazd do garażu dla aut terenowych. Jeśli uwzględnisz także bagażnik na dachu, to postaw na wysokość ok. 240 cm.

A co z szerokością bramy garażowej? Bramy pojedyncze mają do 250 cm szerokości, zaś podwójne ok. 400-500 cm. Najwygodniejsze i najczęściej kupowane bramy mają wysokość 200-260 cm, a szerokość 200-250 cm (pojedyncza) i 400-500 cm (podwójna). Wysokość 212,5 czy 225 cm pozwoli wygodnie wjeżdżać go garażu wysokim samochodem terenowym, a 237,5 cm – autem z bagażnikiem na dachu.

Dowiedz się więcej: Garaż jedno- a dwustanowiskowy – który będzie lepszy dla twojego auta?

System otwierania bramy garażowej

Zdecydowana większość nowoczesnych bram garażowych wyposażona jest w automatykę, która pozwala na otwieranie bramy bez konieczności wysiadania z auta. Pod tym względem przodują napędy zawierające moduł sterujący z odbiornikiem radiowym. Takie bramy garażowe otwierane są zatem za pomocą bezprzewodowego pilota. To nie jedyne dostępne rozwiązanie.

Dobrym rozwiązaniem będą dodatkowe urządzenia sterujący. Może to być m.in. zamek z kodem, czytnik linii papilarnych czy też skaner karty magnetycznej. Przydatny może okazać się także system wyposażony w moduł zdalnego sterowania GSM. Wówczas bramę garażową otworzysz za pomocą smartfona.

Materiał wykonania bramy garażowej

Wybór najbardziej odpowiedniego materiału na bramę garażową będzie zależał od wielu czynników, w tym klimatu, w którym mieszkasz i upodobań wizualnych. Tradycyjnym materiałem do produkcji bram garażowych jest drewno. Właściciele domów, którzy chcą nadać im rustykalny wygląd, często wybierają ten materiał.

Podobnie jak podłogi drewniane, drewniane bramy garażowe mają piękny i wyrafinowany wygląd. Co więcej, brama garażowa drewniana jest łatwa w dostosowaniu na wymiar, ponieważ drewno można łatwo przyciąć do dowolnego kształtu lub rozmiaru. Drewno cechuje jednocześnie sprężystość więc nie wgniata się pod naciskiem.

Bramy garażowe stalowe to kolejna popularna opcja wśród właścicieli domów, którym zależy na praktycznym wyborze bez konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych. Bramy stalowe cechuje nowoczesny, elegancki wygląd, a przy tym są stosunkowo niedrogie. Dzięki niemal nieskończonej liczbie dostępnych wzorów i stylów istnieje wiele możliwości ich dostosowywania.

Jeszcze inny wybór to drzwi z nakładkami ze sztucznego drewna, które naśladują fakturę prawdziwego drewna, takiego jak cyprys i mahoń. Te drzwi również są wyposażone w mocną, energooszczędną izolowaną stalową podstawę.

Dodatkowe elementy bramy garażowej

Chcesz zwiększyć funkcjonalność Twojej bramy garażowej? Postaw na dodatkowe elementy, czyli chociażby wbudowanie zamków czy zawiasów. Dobry wybór stanowi jednocześnie furtka serwisowa. Dzięki niej wejdziesz do budynku bez konieczności otwierania całej bramy garażowej. Jeśli zaś zależy Ci na estetyce, to możesz zdecydować się na elementy dekoracyjne. Wśród nich popularne są przeszklenia i panele ażurowe.

Brama garażowa a bezpieczeństwo

Obawiasz się, że Twoja brama garażowa jest niedostatecznie zabezpieczona, np. przed włamaniem? Możesz wybrać systemy, które znacząco zwiększą bezpieczeństwo. Należy do nich wspomniany już czytnik linii papilarnych. Takie rozwiązanie sprawi, że do garażu nie dostanie się nikt nieproszony.

W przeciwieństwie do klucza, który można zgubić, linii papilarnych nie sposób podrobić. Dodatkowe zabezpieczenie ma znaczenie zwłaszcza, gdy garaż łączy przylega do domu i istnieje możliwość przejścia z niego wprost do części mieszkalnej. Brama garażowa powinna także zawierać czujnik ruchu, aby nie opadła, podczas przebiegania pod nią.

Automatyka bramy garażowej

Najłatwiej kupić bramę garażową z napędem. Późniejszy wybór automatyki będzie bowiem znacznie trudniejszy. Co ma znaczenie w tym kontekście? Będzie to m.in. siła ciągnięcia i pchania. Należy dostosować ją do rozmiaru, a także ciężaru bramy. Napęd na poziomie 400 N będzie wystarczający w przypadku małej bramy.

Jeśli jest ona duża i ciężka, to wybierz napęd 1200 N. Kolejny istotny aspekt to prędkość przesuwu napędu, czyli czas otwierania i zamykania bramy garażowej. Ten parametr podawany jest w centymetrach na sekundę. Standardowa prędkość przesuwu napędu wynosi 12 cm/s. 

Zdecydowałeś się na bramę garażową z napędem sterowanym radiowo? Wybierz częstotliwość 868,35 Mhz. Jest ona znacznie bezpieczniejsza i bardziej niezawodna aniżeli popularna jeszcze kilka lat temu częstotliwość 433,92 MHz. 

Warto wiedzieć: Czym kierować się przy wyborze bramy wjazdowej?

Termoizolacyjność bramy garażowej

Ogrzewany garaż to duża wygoda. Dzięki temu nawet zimą możesz wejść do auta bez konieczności marznięcia i czekania zanim zadziała w nim ogrzewanie. Termoizolacyjność bramy garażowej jest w tym kontekście niezwykle istotna. Warto ją zapewnić także, gdy garaż przylega do budynku, aby nie powodować utraty ciepła z domu.

W tym przypadku największe znaczenie ma rodzaj zastosowanego ocieplenia. Polecana jest zwłaszcza pianka poliuretanowa, ponieważ dociera nawet w najdrobniejsze szczeliny. Podobnie efekty zapewnia wkładka ze styropianu. Izolacja powinna mieć grubość ok. 2-4 cm, aby zapewniała odpowiedni komfort cieplny.

Brama garażowa

Jakie są rodzaje bram garażowych?

Bramy garażowe występują w kilku rodzajach. Do wyboru masz m.in bramy garażowe segmentowe, uchylne, rolowane oraz rozwierane. Na którą się zdecydować i dlaczego? Od czego zależy wybór konkretnego rodzaju bramy garażowej?

Brama garażowa segmentowa

Brama garażowa segmentowa to nowatorski projekt, który posiada wszystkie zalety nowoczesnej technologii i jednocześnie cechuje się tradycyjnym wyglądem. Brama otwierana pionowo składa się z 4-5 paneli, które odchylają się z powrotem do wnętrza garażu, gdy drzwi się podnoszą. Po całkowitym wycofaniu panele są ułożone poziomo w przestrzeni dachowej i są podparte w poziomie.

Ta prosta, ale efektywna konstrukcja zapewnia uzyskanie pełnej szerokości i wysokości otworu, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla właścicieli domów z większymi pojazdami. Dostępna jest w różnych wzorach dopasowanych do stylu architektonicznego Twojego domu.

Brama garażowa uchylna

Nie masz w garażu miejsca na większe, zajmujące dużo miejsca drzwi? Szukasz alternatywy dla bramy rolowanej? Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zainstalowanie drzwi uchylnych do garażu. Co je charakteryzuje? Brama uchylna jest jednoczęściowa. Wykorzystuje zawias sprężynowy, który otwiera się i podnosi. Otworzyć możesz ją zatem jedynie do góry, jednym sprawnym ruchem. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w garażu, drzwi uchylne są dla Ciebie.

Brama garażowa rolowana

Bramy rolowane są obecnie jednym z najpopularniejszych rodzajów bram garażowych. Na jakiej zasadzie działają? Skrzydło rolowane wykonane jest z lameli, które tworzą pancerz. Podczas otwierania bramy, pancerz zwija się na wał znajdujący się w kasecie. Kaseta najczęściej umieszczona jest zaś wewnątrz garażu.

Brama garażowa dwuskrzydłowa (rozwierana)

To wariant klasyczny, który z wyglądu i zasady działania może przypominać drzwi dwuskrzydłowe. Jest to model tradycyjny, który otwiera się ręcznie. Przemawia za nim niska cena. 

Jak prawidłowo zamontować bramę garażową?

Każdy z rodzajów bram garażowych wymaga nieco innego montażu. Zanim jednak do niego przystąpisz trzeba odpowiednio przygotować otwór garażowy. Co musisz mieć na uwadze? Przede wszystkim wyrównanie wszelkich krzywizn, w tym także nierówności powierzchni posadzki czy ścian. Dopiero wówczas zyskasz pewność, że brama garażowa nie będzie się zacinać i wyróżni ją odpowiedni poziom szczelności. Niekiedy konieczne będzie także otynkowanie nadproża. 

Pierwszy krok montażu to przygotowanie prowadnic. Następnie należy przymocować wałek, w którym znajduje się sprężyna. To właśnie ona równoważy ciężar bramy, dzięki czemu możesz ją otworzyć bez większego wysiłku Kiedy konstrukcja wygląda już dobrze, przechodzić możesz do umieszczania w niej paneli, a następnie ich wypoziomowania. Na koniec musisz jeszcze zamontować rygiel.

Montaż bramy zajmuje sporo czasu. Nie musisz się tym zajmować. Za dopłatę firma, która przywiezie bramę garażową, z pewnością zgodzi się ją zamontować. Zyskasz w ten sposób pewność, że montaż przebiegnie bezproblemowo.

Brama garażowa

Brama garażowa - jak o nią dbać?

Jak dbać o bramę garażową? To zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Drewno wymaga konserwacji, dlatego wyposażyć musisz się w odpowiednie środki do powierzchni drewnianej. Aluminium czy stal nie wymagają większych prac pielęgnacyjnych. W przypadku stali warto pamiętać o środkach przeciw rdzy. Jeśli zaś chodzi o mycie bramy garażowej to najlepiej do tego celu zastosować wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego. Warto wybrać miękką gąbkę, aby nie porysować powierzchni drzwi.

Jaką bramę garażową wybrać?

Zastanawiasz się, jaką bramę garażową wybrać? To zależy od kilku czynników: Twojego budżetu, ilości posiadanych samochodów, stylu budynku czy powierzchni garażu

Jaka brama garażowa na dwa samochody okaże się doskonałym rozwiązaniem? W tym przypadku warto postawić na bramę segmentową. Przy mniejszych powierzchniach dobrze sprawdzi się zaś brama uchylna. A która będzie lepsza: brama garażowa rolowana czy segmentowa? Ten drugi typ jest nieco bardziej nowoczesny, choć rolowana poradzi sobie równie sprawnie. 

Sprawdź inne spojrzenie na projektowanie z Porta! Inspiracje z różnych dziedzin sztuki

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
30.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Drzwi wejściowe powinny być barierą dla potencjalnych włamywaczy oraz nie dopuszczać do ucieczki ciepła czy przenikania ch...

Drzwi i bramy
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
18.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?

Nawet najstaranniej dopasowane skrzydło drzwiowe nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane. To war...

Drzwi i bramy
Brama garażowa rolowana
28.12.2021 r. Diana Sulyma

Brama garażowa rolowana – rodzaje, ceny i wymiary bram rolowanych

Szukasz odpowiedniej bramy garażowej, która sprosta Twoim oczekiwaniom i jedn...

Drzwi i bramy
Zamek szyfrowy
15.11.2021 r. Jan Susmaga

Zamek szyfrowy – czym jest i dlaczego warto go zamontować w swoim domu?

Zamek szyfrowy do drzwi wejściowych czy tylnych w Twoim domu może zagwarantow...

REKLAMA
Zamknij