Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak i czym ogrzewać dom? Przegląd systemów grzewczych do domów jednorodzinnych

Jak ogrzać dom? Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Czym ogrzewać dom? Z pewnością nie jest to łatwa decyzja. Aktualnie masz do dyspozycji przynajmniej kilka możliwości. Tradycyjne metody ogrzewania domu, czyli piece węglowe, coraz częściej zastępują rozwiązania ekologiczne. Prym wśród nich wiodą pompy ciepła. Odpowiedzią na pytanie, jak ogrzać dom, może być także ogrzewanie elektryczne i gazowe, a to nadal nie koniec listy. Sprawdź zatem, czym ogrzać dom, aby zrobić to efektywnie i niedużym nakładem finansowym.

Jakie ogrzewanie domu wybrać, aby było w pełni ekonomiczne? Zanim znajdziesz odpowiedź na to pytanie, warto zastanowić się dokładnie nad możliwościami zastosowania każdego z rozwiązań. Na co zatem musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dostępność nośników energii i koszty ogrzewania. Jak ogrzewać dom: tradycyjnie czy nowocześnie?

Czym ogrzewać dom? Podstawowe informacje

Decyzję o tym, czym grzać w domu, musisz podjąć już na samym początku, czyli na etapie planowania projektu i budowy domu. Gotowe projekty najczęściej zawierają instalację ogrzewania z piecem gazowym. Jest to bowiem wygodne i popularne rozwiązanie w naszym kraju. Na tym etapie możliwa jest jednak zmiana sposobu ogrzewania domu, która jedynie wymaga modyfikacji lub rozbudowania projektu.

Dlaczego warto dobrze przemyśleć kwestię tego, czym najlepiej ogrzać dom? Ponieważ późniejsza zmiana instalacji będzie kosztowna. Szukając systemu ogrzewania do domu, możesz wybierać spośród wielu rozwiązań, w tym m.in. ogrzewania gazowego i elektrycznego.

Coraz popularniejsze staje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Prym pod tym względem wiedzie fotowoltaika, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, przedstawiając wszystkie zalety i wady każdego z rozwiązań.

Musisz jednak wiedzieć, że ogrzewanie domu jednorodzinnego należy do najdroższych instalacji w całym budynku. Koszty eksploatacyjne, jakie się z nim wiążą, także zalicza się do wysokich. Ma to przede wszystkim związek z faktem, że w polskich warunkach sezon grzewczy trwa ok. pół roku.

Jak prawidłowo ustawić histerezę w przypadku różnych typów ogrzewania?

Czym możemy ogrzewać dom? Rodzaje instalacji grzewczych

Aktualnie odpowiedź na pytanie, czym ogrzać dom, wcale nie jest taka prosta, ponieważ do dyspozycji masz wiele rozwiązań. Tak naprawdę jedynie od Ciebie zależy (oraz od Twojego budżetu), na co się zdecydujesz. 

ofe-5847238-70021 w-70021

Jak wygląda ogrzewanie domu paliwem stałym?

Wśród wielu sposobów ogrzewania domu, ten rodzaj jest w Polsce bardzo chętnie wybierany. Aktualnie plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności metody ogrzewania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie paliwem stałym stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Największą popularnością cieszą się: węgiel kamienny, ekogroszek i pellet drzewny. Nieco rzadziej spotykany jest również węgiel brunatny, torf czy grafit.

Paliwo stałe to rozwiązanie warte rozważenia, gdy zależy Ci na najtańszej opcji. Warto pamiętać, że ten sposób ogrzewania nie jest przyjazny środowisku, a dodatkowo wymaga regularnych przeglądów instalacji.

Jaka jest cena ekogroszku i czy będzie dalej rosła?

Wady

Zalety

Negatywny wpływ na środowisko

Niskie koszty ogrzewania

Konieczność regularnych przeglądów

Łatwy dostęp

Wysokie koszty inwestycji

Łatwa obsługa kotłów na paliwo stałe

Proces ogrzewania realizuje się automatycznie

Rury odchodzące od kaloryfera

Czym można ogrzewać dom? Popularny jest gaz

Wśród wielu metod ogrzewania domu ta nie należy do najtańszych, jednak doceniane jest za wygodę, jakie ze sobą niesie. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Instalację wystarczy sprawdzać raz w roku, można więc uznać, że jest praktycznie bezobsługowa.

Jakie są koszty ogrzewania gazowego? Nieco wyższe od ogrzewania paliwem stałym. W skali roku może to być różnica od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Wszyscy pamiętamy jeszcze sytuację z zeszłego roku, kiedy to ceny tego surowca poszybowały, a na rynku zapanowała destabilizacja. Na szczęście sytuacja jest już o wiele korzystniejsza, a gaz ponownie jest warty rozważenia, zwłaszcza że jest zaletą jest jeden z najniższych kosztów, jaki takie ogrzewanie generuje.

Czym opłaci się ogrzewać dom w 2024 roku?

Wady

Zalety

Duży jest koszt podłączenia do gazociągu

Stosunkowo niskie koszty ogrzewania (choć nie najniższe)

Nie wszędzie jest dostępne

Bezobsługowość działania systemu grzewczego

Nowoczesne kotły gazowe są drogie

Spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne

Niespotykane podwyżki cen

Brak stabilizacji związanej z ewentualnymi problemami w dostępie do surowca

kocioł grzewczy zawieszony na ścianie

Jak wygląda ogrzewanie olejowe domu?

Jakie ogrzewanie w domu, w którym nie może zostać zamontowana instalacja gazowa? Warto pomyśleć o ogrzewaniu olejowym. To rozwiązanie doceniane jest za łatwość obsługi i brak konieczności czyszczenia kotła.

Jak działa ogrzewanie olejowe? Do palnika specjalnymi przewodowymi dostarczany jest olej. W procesie bierze udział również pompa, która przy pomocy przewodu ssącego zasysa olej oraz za pomocą przewodu przepływowego usuwa z powrotem do zbiornika jego nadmiar, który nie został wykorzystany. Trudno jednak zaliczyć tę metodę do w pełni ekologicznej, chociaż z pewnością na tym polu sprawdzi się lepiej niż paliwo stałe. Niestety, ten sposób na ogrzewanie domu nie należy do tanich.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla maksymalnych oszczędności?

Wady

Zalety

Wysoka cena paliwa

Łatwość obsługi

Koniecznością wyznaczenia kotłowni, o ściśle określonych parametrach technicznych

Duża dostępność paliwa

Olej opałowy nie może być wykorzystywany do podgrzewania wody

Mniej szkodliwy dla naszego środowiska niż paliwa stałych

Ogrzewanie elektryczne to kolejny sposób ogrzewania domu

Ogrzewanie elektryczne nie należy do tanich rozwiązań. Ta metoda może się jednak okazać odpowiedzią na pytanie, jakie ogrzewanie domu sprawdzi się w przypadku budynku o niewielkich rozmiarach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się metoda ogrzewania podłogowego.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Wady

Zalety

Wysoka cena

Wysoki komfort użytkowania

Przerwy w dostawie prądu

Możliwość wykorzystania sterowania radiowego

Optymalne pod warunkiem, że dom posiada odpowiednią izolację termiczną

Jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania

Czym ekologicznie ogrzewać dom? Pompą ciepła

Pompa ciepła to w pełni ekologiczna metoda ogrzewania domu, która bazuje na odnawialnych źródłach energii. To urządzenie grzewcze wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Czerpać energię może chociażby z gruntu, wody czy powietrza. Koszty eksploatacji będą w tym przypadku najniższe, lecz sama inwestycja to stosunkowo wysoki wydatek.

Ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem? Cena zależy od typu oraz mocy pompy, ale także od powierzchni użytkowej domu. Najczęściej jednak to koszt rzędu 40-60 tys. złotych.

Co więcej, firma Columbus przygotowała dla klientów Extradom.pl specjalną ofertę, którą mogą Państwo poznać, klikając w baner poniżej:

Baner ofertowy Columbus

Każdy, kto nadal zastanawia się nad tym, co wybrać: pompę ciepła czy piec na pellet, to podpowiadamy, że jesienią pojawi się nowy program wsparcia zakupu pomp ciepła. Warto też przypomnieć, że obecnie dofinansowanie pomp ciepła można otrzymać w ramach programu Moje Ciepło, który skierowany jest do właścicieli nowych domów oraz Czyste Powietrze, z którego mogą skorzystać właściciele starych domów spełniających odpowiednie kryterium dochodu.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Jak najbardziej, aktualnie jest to najlepszy możliwy wybór.

Wady

Zalety

Wysoki poziom hałasu

Brak emisji spalin

Wysoka cena inwestycji

Bezobsługowy system

Maks. temperatura podgrzanej wody 60 stopni (konieczne zastosowanie odpowiednich grzejników lub ogrzewania podłogowego)

Energooszczędność

Dopłaty rządowe

Na czym polega ogrzewanie domu fotowoltaiką?

To kolejny ze sposobów, na jaki możesz się zdecydować. Panele fotowoltaiczne produkują prąd z promieni słonecznych, które następnie zamieniane są na prąd przemienny, który płynie w domowych gniazdkach. Pozyskana w ten sposób energia może służyć zarówno do zasilania urządzeń elektrycznych, jak i również ogrzewania domu czy bieżącej wody.

Czym jest czujnik temperatury i dlaczego warto go zastosować?

Wady

Zalety

Wysoka cena inwestycji

Brak emisji spalin

Spadek wydajności instalacji po kilkunastu latach

Brak hałasu

Mniejsza wydajność w okresie zimowym

Bezobsługowy system

Jak tanio ogrzać dom, czyli koszty surowców grzewczych

Jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz przyjrzeć się kosztom. Najlepiej, gdy porównasz cenę za opał każdego z surowców. Ceny w danym okresie mogą się nieco różnić, niemniej przyjmuje się, że jedna tona węgla to koszt ok. 1500 złotych (jeszcze do niedawna ogrzanie domu węglem kosztowało „jedynie” 750 zł za tonę). Oznacza to więc, że za kilogram węgla zapłacisz mniej więcej 1,50 złotych.

Cenę gazu ziemnego podaje się w m3. Ile zatem kosztuje 1 m3 gazu ziemnego? Stawka wynosi ok. 2,62 złote wraz z opłatami przesyłowymi, jednak często ulega zmianie. A jaka jest cena energii elektrycznej? 1 kWh energii elektrycznej to obecnie równowartość ok. 0,80 złotych. Dokładna stawka zależy od sprzedawcy prądu.

Jeszcze inny wybór może stanowić olej opałowy. Jeden litr oleju to koszt ok. 6,30 złotych. W zestawieniu nie może zabraknąć oczywiście drewna opałowego. Tona kosztuje ok. 240 złotych.

Jak tanio ogrzać stary dom?

Będąc na etapie budowy nowego domu, możesz wybrać, w jaki sposób chcesz zapewnić ciepło w budynku. A co w przypadku wyboru ogrzewania do starego domu? 

Na szczęście istnieje wiele dofinansowań, które pomogą Ci zmodernizować instalację i tym samym obniżyć koszt ogrzewania. Oprócz ulgi termomodernizacyjnej możesz skorzystać ze wsparcia finansowego udzielanego w ramach programu „Czyste powietrze”. To sprawia, że możesz otrzymać zwrot za zakup pomp ciepła, elektronicznego ogrzewania na podczerwień, kondensacyjnego kotła gazowego czy kotła na pellet.

Czy opłaca się pompa ciepła w starym domu? Jak najbardziej. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, w tym o odpowiednim ociepleniu budynku. Nawet najtańsze ogrzewanie starego domu nie stanie się ekonomiczne, jeśli dom nie będzie miał zapewnionej odpowiedniej termoizolacji.

Na czym polega termomodernizacja i co konkretnie zakłada?

monety na grzejniku

Właściwe utrzymanie i konserwacja systemów grzewczych

Niezależnie od wybranego przez Ciebie rodzaju systemu grzewczego, jednym aspektem, który niewątpliwie będzie ważny, jest utrzymanie i konserwacja. Regularne czyszczenie i konserwacja zapewniają, że system grzewczy działa sprawnie i efektywnie przez cały rok, przy jednoczesnym zmniejszaniu ryzyka awarii w najmniej dogodnym momencie  czyli w środku zimy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zabiego warto przeprowadzić zawczasu.

  • Kotły gazowe na przykład, powinny być serwisowane co najmniej raz do roku przez wykwalifikowanego inżyniera. Ta konserwacja obejmuje czyszczenie pieca oraz sprawdzanie i regulację elementów kontrolujących płomień.
  • Pompy ciepła, choć generalnie są urządzeniami o niskim poziomie konserwacji, wymagają regularnego sprawdzania filtrów powietrza i czyszczenia wymienników ciepła. Przed zimowym sezonem grzewczym zawsze warto skonsultować się z fachowcem, aby upewnić się, że nasz system jest w pełni sprawny.
  • Piece na paliwo stałe, takie jak piec na drewno czy węgiel, wymagają najintensywniejszej konserwacji. Oznacza to regularne usuwanie popiołu, a co jakiś czas - czyszczenie komina. Zapominając o tych czynnościach, narażamy się na zwiększone zużycie paliwa i potencjalne zagrożenie pożarem. 
  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest praktycznie bezobsługowe, niemniej jednak wymaga niezbędnej uwagi. Szczególne znaczenie ma regularne sprawdzanie stanu systemu sterowania oraz pompy obiegowej. W przypadku wykrycia jakichkolwiek anomalii należy skonsultować się ze specjalistą.
  • W przypadku systemu grzewczego olejowego konieczne jest regularne czyszczenie kotła i palnika - oba te elementy mogą gromadzić sadzę i inne zanieczyszczenia wynikające ze spalania oleju. Podobnie ważne jest regularne sprawdzanie stanu filtra oleju, jak również kontrola jego poziomu w zbiorniku. Często zapomina się o konieczności regularnego sprawdzania stanu komina. To błąd, bo dobre działanie kotła olejowego jest ściśle związane z wydajnością przewodu kominowego.

Czym ogrzać dom? Która opcja jest najbardziej opłacalna?

Zdecydowanie warto pomyśleć o inwestycji w odnawialne źródła energii, zwłaszcza gdy budowę domu masz dopiero w planach. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć Twoje rachunki, a przy tym nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko.

Od 2021 roku wprowadzone zostały nowe wymogi energooszczędności w budynkach, dlatego też bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się m.in. pompa ciepła, która wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w glebie czy fotowoltaiką. Warto pamiętać o tym, że najtańsze ogrzewanie domu wcale nie oznacza niskiego kosztu inwestycji. Zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne będą na początku wiązać się z poniesieniem wyższych nakładów finansowych.

Na szczęście na zakup lub wymianę pieca można otrzymać dofinansowanie, tym bardziej, jeśli po zmianie będziesz korzystać z ekologicznego sposobu ogrzewania. Tanią alternatywą ogrzewania domu będzie również ekogroszek, który spalany jest w niskoemisyjnych piecach.

Inwestorzy stojący przed dylematem, jakie ogrzewanie wybrać, często decydują się na połączenie dwóch metod ogrzewania domu. Dla przykładu może to być piec na drewno i elektryczne ogrzewanie podłogowe lub pompa ciepła i piec kondensacyjny. Rachunki za ogrzewanie należą do najwyższych, lecz ponosimy je jedynie przez część roku.

Ich wysokość można zminimalizować także przez zmianę nawyków domowników czy uszczelnienie okien i drzwi. Odpowiednia termoizolacja budynku ma w tym kontekście kluczowe znaczenie. Jakie ogrzewanie jest najdroższe? Jednym z najdroższych wyborów będzie ogrzewanie na prąd elektryczny.

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym najlepiej stosować?

Dotacje na instalacje grzewcze

Najczęściej to cena ma wpływ na decyzję, jakie ogrzewanie domu wybrać. Wysoki koszt zakupu czy montażu instalacji może skutecznie odstraszyć, nawet jeśli po jakimś czasie możesz liczyć na zwrot z inwestycji w postaci niskich rachunków. Na szczęście w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jakie ogrzewanie do domu jednorodzinnego będzie najlepsze, może Ci pomóc lista dotacji.

Aktualnie możesz liczyć na ulgę termoizolacyjną, która pozwala odliczyć od podstawy podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Możesz otrzymać zwrot sięgający nawet 53 tys. złotych.

Alternatywą jest skorzystanie z programów „Moje ciepło” (w przypadku nowych budynków) też „Czyste powietrze” dla starych budynków, które zakłada wsparcie podstawowe w wysokości do 30 tys. złotych, podwyższone w kwocie 37 tys. złotych lub najwyższe w wysokości 69 tys. złotych. Można też postarać się o dofinansowanie w wysokości do 47 lub 79 tys. złotych przy dotacji z prefinansowaniem.

W połowie lipca 2022 roku ruszyła kolejna edycja programu antysmogowego – Czyste Powietrze Plus. Zakłada prefinansowanie inwestycji do 50 proc. zarówno na termomodernizację domu jednorodzinnego, jak i w wymianę nieefektywnego źródła ciepła.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij