Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrzewanie domu - jak ogrzać dom? Poznaj tradycyjne ogrzewanie z punktu widzenia ekonomii użytkowania

Jak ogrzać dom? Tradycyjne metody ogrzewania

Budujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem metody jego ogrzewania? Z pewnością nie jest to łatwa decyzja, gdyż współcześnie do dyspozycji masz przynajmniej kilka możliwości. Tradycyjne ogrzewanie domu, czyli piece węglowe, coraz częściej zastępują rozwiązania ekologiczne. Prym wśród nich wiodą pompy ciepła. Do dyspozycji masz także ogrzewanie elektryczne i gazowe, a to nadal nie koniec listy. Sprawdź zatem czym ogrzać dom, aby zrobić to efektywnie i niedużym nakładem finansowym.

Rodzaj ogrzewania w domu należy wybrać już na etapie planowania projektu domu. Jednak, jakie ogrzewanie do domu wybrać? Zanim odpowiesz na to pytanie, musisz zastanowić się dokładnie nad możliwościami, ale i kosztami zastosowania każdego z rozwiązań. Na co zatem musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dostępność nośników energii i koszty ogrzewania. Co warto wybrać: ogrzewanie tradycyjne czy nowoczesne?

Ogrzewanie domu - podstawowe informacje

Musisz wiedzieć, że ogrzewanie należy do najdroższych domowych instalacji. Koszty eksploatacyjne, jakie się z nim wiążą, także zalicza się do wysokich. Ma to przede wszystkim związek z faktem, że w polskich warunkach sezon grzewczy trwa ok. pół roku. Rodzaj ogrzewania w domu musisz wybrać już na samym początku, czyli na etapie planowania projektu domu. Gotowe projekty domów zawierają zazwyczaj instalację ogrzewania z piecem gazowym. Jest to bowiem wygodne i popularne rozwiązanie w naszym kraju. Jeśli inwestor decyduje się na zmianę metody ogrzewania, to możliwe, że będzie musiał zmienić również projekt domu bądź nieco go rozbudować. 

Wybierając ogrzewanie do domu możesz wybierać spośród wielu rozwiązań, w tym m.in. ogrzewania gazowego i elektrycznego. Coraz popularniejsze staje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Prym pod tym względem wiedzie fotowoltaika, która pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. 

Jak ogrzać dom? Tradycyjne metody ogrzewania

Koszty ogrzewania domu

Czym najtaniej ogrzejesz dom? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz przyjrzeć się kosztom. Najłatwiej, gdy porównasz cenę za opał każdego z surowców. Ceny w danym okresie mogą się nieco różnić, niemniej przyjmuje się, że jedna tona węgla to koszt ok. 750 złotych. Oznacza to więc, że za kilogram węgla zapłacisz mniej więcej 0,75 złotych. Cenę gazu ziemnego podaje się w m3. Ile zatem kosztuje 1 m3 gazu ziemnego?

Stawka wynosi ok. 2 złotych wraz z opłatami przesyłowymi. Stawka ta jednak często ulega zmianie. A co w przypadku, gdy stawiasz na energię elektryczną? 1 kWh energii elektrycznej kosztuje obecnie ok. 0,57 złotych. Dokładna stawka zależy od sprzedawcy prądu. Jeszcze inny wybór może stanowić olej opałowy. Jeden litr oleju to koszt ok. 3 złotych. W zestawieniu nie może zabraknąć oczywiście drewna opałowego. Tona kosztuje ok. 240 złotych.

Dokładne zestawienie kosztów ogrzewania domu znajdziesz w poniższej tabeli. Koszt ogrzewania domu odnosi się do domu energooszczędnego o maksymalnej powierzchni 150m2.

Rodzaj ogrzewania Koszt ogrzewania domu
pellet 1890
ekogroszek 1200
prąd elektryczny 5000
gaz ziemny 1600
pompa ciepła 1130

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?

Jeśli chcesz wybrać tanie ogrzewanie domu, to powinieneś zdecydować się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Dobrym rozwiązaniem może okazać się m.in. pompa ciepła, która wykorzystuje energię cieplną znajdującą się m.in w glebie.

Na uwadzę trzeba mieć jednak, że zarówno pompa ciepła, jak i panele fotowoltaiczne będą na początku wiązać się z poniesieniem wyższych nakładów finansowych. Najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego to nie tylko pompa ciepła, ale i ekogroszek, który spalany jest w niskoemisyjnych piecach. Zdecydowanie najdroższym wyborem będzie za to ogrzewanie na prąd elektryczny

Rodzaje ogrzewania do domu - jakie są?

Obecnie do dyspozycji masz wiele rodzajów ogrzewania domu. Tak naprawdę jedynie od Ciebie zależy, na co chcesz się zdecydować. Ogrzewanie gazowe, olejowe, a może elektryczne? To tylko kilka z możliwości. Przeczytaj, co je cechuje, a także jakie są ich wady i zalety.

Ogrzewanie paliwem stałym

Tego rodzaju ogrzewanie jest w Polsce bardzo chętnie wybieranie. Aktualnie plasuje się na drugim miejscu pod względem popularności metody ogrzewania domu jednorodzinnego. Ogrzewanie paliwem stałym stosuje się przede wszystkim w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Paliwo stałe to m.in. węgiel, ekogroszek i pelety. Ta metoda ogrzewania zalicza się do jednej z najtańszych, nie jest jednak przyjazna środowisku. Wymaga jednocześnie regularnych przeglądów instalacji.

Wady Zalety
Negatywny wpływ na środowisko Niskie koszty ogrzewania
Konieczność regularnych przeglądów Łatwy dostęp
Wysokie koszty inwestycji Proces ogrzewania realizuje się automatycznie

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe nie należy do tanich, lecz doceniane jest za wygodę, jakie ze sobą niesie. Kotły gazowe mogą pracować nie tylko na potrzeby ogrzewania, ale również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Instalację wystarczy sprawdzać raz w roku, można więc uznać, że jest praktycznie bezobsługowa. Jakie są koszty ogrzewania gazowego? Nieco wyższe od ogrzewania paliwem stałym. W skali roku może to być różnica od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wady Zalety
Duży jest koszt podłączenia do gazociągu Stosunkowo niskie koszty ogrzewania (choć nie najniższe)
Nie wszędzie jest dostępne Bezobsługowość działania systemu grzewczego
Nowoczesne kotły gazowe są drogie Spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne

Ogrzewanie olejowe

Na ogrzewanie olejowe decydują się zazwyczaj osoby, które z pewnych względów nie mogą pozwolić sobie na ogrzewanie gazowe. To rozwiązanie doceniane jest za łatwość obsługi i brak konieczności czyszczenia kotła. Uznaje się je przy tym za jedne z najbezpieczniejszych. Trudno zaliczyć tę metodę do w pełni ekologicznej, lecz z pewnością na tym polu sprawdzi się lepiej od paliwa stałego. Niestety, koszt ogrzewania olejowego nie należy do niskich.

Wady Zalety
Wysoka cena paliwa Łatwość obsługi
Koniecznością wyznaczenia kotłowni, o ściśle określonych parametrach technicznych Duża dostępność paliwa
Olej opałowy nie może być wykorzystywany do podgrzewania wody Mniej szkodliwy dla naszego środowiska niż paliwa stałe

Ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie elektryczne nie należy do tanich rozwiązań, dlatego wybierane jest zdecydowanie najrzadziej. Może sprawdzić się w małych i energooszczędnych domach jako metoda ogrzewania podłogowego, gdyż jest to mało opłacalna metoda w przypadku dużych budynków.

Wady Zalety
Wysoka cena Wysoki komfort użytkowania
Przerwy w dostawie prądu Możliwość wykorzystania sterowania radiowego
Optymalne pod warunkiem, że dom posiada odpowiednią izolację termiczną Jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania

Ogrzewanie pompą ciepła

Pompa ciepła to w pełni ekologiczna metoda ogrzewania domu, która bazuje na odnawialnych źródłach energii. To urządzenie grzewcze wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Czerpać energię może chociażby z gruntu, wody czy powietrza. Koszty eksploatacji będą w tym przypadku najniższe, lecz sama inwestycja to stosunkowo wysoki wydatek.

Wady Zalety
Wysoki poziom hałasu Brak emisji spalin
Wysoka cena inwestycji Bezobsługowy system
Maks. temperatura podgrzanej wody < 60 stopni (konieczne zastosowanie odpowiednich grzejników lub ogrzewania podłogowego) Energooszczędność

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Ogrzewanie domu fotowoltaiką to kolejny ze sposobów, na jaki możesz się zdecydować. Panele fotowoltaiczne produkują prąd z promieni słonecznych, który następnie zamieniany jest na prąd przemienny, który płynie w domowych gniazdkach. Pozyskana w ten sposób energia może służyć zarówno do zasilania urządzeń elektrycznych, jak również ogrzewania domu czy bieżącej wody.

Wady Zalety
Wysoka cena inwestycji Brak emisji spalin
Spadek wydajności instalacji po kilkunastu latach Brak hałasu
Mniejsza wydajność w okresie zimowym Bezobsługowy system

Jak ogrzać dom? Tradycyjne metody ogrzewania

Czym ogrzać dom - co się najbardziej opłaca?

Czym ogrzewać dom, aby nie przepłacić? Jeśli budowę domu masz dopiero w planach, to powinieneś rozważyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie pozwoli zmniejszyć Twoje rachunki, a przy tym nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko. Od 2021 roku wprowadzone zostały nowe wymogi energooszczędności w budynkach, dlatego też bazowanie w budownictwie mieszkalnym na OZE staje się nie tylko korzystną alternatywą, ale i koniecznością.

Jakie wybrać ogrzewanie domu jednorodzinnego? Możesz rozważyć ten wybór między pompą ciepła, a fotowoltaiką. Warto wiedzieć, że na wymianę nowego pieca można otrzymać dofinansowanie, tym bardziej, jeśli po zmianie będziesz korzystać z ekologicznego sposobu ogrzewania. Najlepsze ogrzewanie domu powinno być przecież tanie i jednocześnie nie zanieczyszczać powietrza.

Zdarza się, że inwestorzy decydują się na połączenie dwóch metod ogrzewania domu. Dla przykładu może to być piec na drewno i elektryczne ogrzewanie podłogowe lub pompa ciepła i piec kondensacyjny. Rachunki za ogrzewanie należą do najwyższych, lecz ponosimy je jedynie przez część roku. Ich wysokość można zminimalizować także przez zmianę nawyków domowników czy uszczelnienie okien i drzwi. Odpowiednia termoizolacja budynku ma w tym kontekście kluczowe znaczenie.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?
16 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za komplet...

Ogrzewanie
Ogrzewanie ścienne
13 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewn...

Ogrzewanie
Grzejnik żeliwny
6 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinny...

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?
16 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za komplet...

Ogrzewanie
Ogrzewanie ścienne
13 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewn...

Ogrzewanie
Grzejnik żeliwny
6 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinny...