Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ścian zewnętrznych?

Rodzaje ścian zewnętrznych

Przy budowie domów jednorodzinnych stosuje się rozmaite rodzaje ścian zewnętrznych. Różnią się one konstrukcją oraz rodzajem materiałów, z jakich są wznoszone. Bez względu na technologię budowy powinny spełniać określone wymagania techniczne, szczególnie pod względem izolacyjności termicznej. Poznaj najpopularniejsze rodzaje ścian zewnętrznych i ich najważniejsze cechy, aby jak najlepiej zaplanować budowę swojego domu.

Już na etapie wybierania projektu domu warto zwrócić uwagę na technologię budowy oraz rodzaj ścian zewnętrznych zaplanowanych przez projektanta. Od tego będzie zależała m.in. energooszczędność budynku, a także koszty jego budowy.

Jaką funkcję w budynku pełni ściana zewnętrzna? 

Na początku warto sobie uświadomić, jaką funkcję w budynku pełni ściana zewnętrzna, ponieważ to właśnie od tego uzależniony jest sposób jej wnoszenia. Z technicznego punktu widzenia ściana zewnętrzna domu to najważniejsza część jego konstrukcji, ponieważ to właśnie na niej opierają się ciężkie elementy takie jak stropy i dach.

Wraz z wewnętrznymi ścianami nośnymi pełni ona zatem funkcję „kręgosłupa”, od którego zależy solidność i stabilność całego domu. Dodatkowo zewnętrzna ściana budynku odgradza jego wnętrze od świata zewnętrznego i wszystkich pochodzących z niego negatywnych czynników – hałasu, zanieczyszczeń, czy wreszcie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

W naszym klimacie ściany zewnętrzne odgrywają szczególnie ważną rolę w zapewnieniu odpowiednich warunków termicznych wewnątrz budynku. Latem powinny nas chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a zimą przed wychłodzeniem. Ta funkcja ścian zewnętrznych ma dzisiaj fundamentalne znaczenie także ze względu na ekologię.

Od wielu lat dąży się do tego, by przegrody budowlane zapewniały odpowiednią termoizolacyjność budynku, dzięki czemu można ograniczyć ilość zużywanej energii niezbędnej do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Właśnie dlatego przy wznoszeniu nowych domów należy przestrzegać przepisów dotyczących izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych. Według najnowszych warunków technicznych WT 2021 ich maksymalny współczynnik przenikania ciepła U musi wynosić 0,20 W/(m2·K). Te wymogi muszą spełniać wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych, dlatego tak ważne jest, by przy ich wznoszeniu stosować materiały o odpowiednich parametrach technicznych.

Jakie są rodzaje ścian zewnętrznych?

Najważniejszy podział na różne rodzaje ścian zewnętrznych dotyczy ich konstrukcji, ponieważ mogą być one zbudowane z odmiennej liczby warstw. Pod tym względem wyróżniamy ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. W zależności od wyboru technologii warstwy ścian zewnętrznych należy wykonać z innych materiałów, aby spełniały wymienione wyżej warunki techniczne pod kątem termoizolacyjności.

Ściany zewnętrzne jednowarstwowe

Ściana zewnętrzna jednowarstwowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się tylko z jednej warstwy materiału. Dawniej był to najpopularniejszy sposób wznoszenia ścian budynków, ponieważ jest on stosunkowo mało pracochłonny, co przekłada się na szybkość budowy.

O ile jednak kiedyś nie przywiązywano większej wagi do materiału użytego do wzniesienia ściany jednowarstwowej, dzisiaj ma on o wiele większe znaczenie, ponieważ przy jednej warstwie trudniej osiągnąć odpowiednią izolacyjność termiczną.

Taka ściana zewnętrzna musi bowiem spełnić dwie funkcje: wytrzymałościowe oraz termoizolacyjne. Najczęściej więc do jej budowy używa się więc najcieplejszych materiałów, czyli np.:

Takie bloczki i pustaki są wypełnione wełną mineralną lub styropianem, co niejako zastępuje dodatkową warstwę ociepleniową. Co ważne, do ich łączenia powinno się stosować tzw. ciepłochronne zaprawy, które minimalizują ryzyko powstawania mostków termicznych.

W praktyce zewnętrzne ściany jednowarstwowe wznosi się dzisiaj z wykorzystaniem rozwiązań systemowych, gdzie jeden producent dostarcza wszystkie komponenty niezbędne do jej budowy (łącznie z prefabrykowanymi nadprożami, czy kształtkami wieńcowymi). Dzięki temu można mieć pewność, że finalnie osiągnie się określone parametry techniczne muru, przede wszystkim dotyczącego współczynnika U.

Warto pamiętać, że na tle innych rodzajów ścian zewnętrznych ściany jednowarstwowe są dość grube (mają nawet powyżej 45 cm). Pokrywa się je najczęściej tynkiem cienkowarstwowym, który chroni mur przed wilgocią, a także podnosi estetykę przegród.

Ściany zewnętrzne dwuwarstwowe

Ściana zewnętrzna dwuwarstwowa składa się z dwóch warstw: wewnętrznej konstrukcyjnej oraz zewnętrznej izolacyjnej. Ta pierwsza musi być solidna i wytrzymała, ale nie musi być ciepła, dlatego można ją wznieść z przeróżnych materiałów np. cegieł, silikatów, czy pustaków ceramicznych. Nie musi być też tak gruba, jak w przypadku ściany jednowarstwowej – zwykle jej grubość wynosi od 18 do 30 cm.

Zewnętrzna warstwa izolacyjna najczęściej wykonywana jest z płyt styropianowych lub wełny mineralnej i ma grubość od 15 do 30 cm. Jej wierzch pokrywa się natomiast tynkiem zewnętrznym lub innymi materiałami elewacyjnymi np. płytek klinkierowych lub okładzin drewnopochodnych.

Warto wiedzieć, że w Polsce większość domów ma właśnie ściany zewnętrzne dwuwarstwowe. Jest to bowiem stosunkowo najtańsza technologia, w której nie trzeba się także martwić o ewentualne błędy przy wznoszeniu muru – zarówno mostki termiczne, jak i defekty estetyczne są tu niwelowane poprzez warstwę izolacyjną.

Ściany zewnętrzne trójwarstwowe

Jeśli chodzi o rodzaje ścian zewnętrznych, z pewnością te trójwarstwowe nie należą do najpopularniejszych ze względu na pracochłonność i wysoki koszt budowy.

Ściana zewnętrzna trójwarstwowa składa się z trzech warstw: wewnętrznej konstrukcyjnej, środkowej izolacyjnej i zewnętrznej elewacyjnej. Można więc powiedzieć, że jest to ściana dwuwarstwowa wzmocniona trzecią powłoką murowaną, ponieważ najczęściej tworzy się ją z cegły klinkierowej lub silikatowej, albo z bloczków betonowych.

Takie ściany trójwarstwowe są z oczywistych względów znacznie solidniejsze i trwalsze od pozostałych rodzajów ścian zewnętrznych. Odznaczają się też lepszą izolacyjnością akustyczną, natomiast ta termiczna jest na zbliżonym poziomie jak w przypadku ścian dwuwarstwowych.

Sprawdź: Ściana nośna – jak rozpoznać ścianę nośną w projekcie domu?

Z jakiego materiału budować ściany zewnętrzne?

Poszczególne rodzaje ścian zewnętrznych odróżnia również materiał, z jakich są wzniesione. Podstawowym podziałem tutaj są konstrukcje murowane i drewniane. Jaki materiał na ściany zewnętrzne domu jest najlepszy?

Wciąż najczęściej przez polskich inwestorów wybierana jest technologia murowana, ale i tutaj producenci oferują dość szeroki wachlarz rozwiązań. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę najpopularniejszych materiałów stosowanych do wznoszenia ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych.

Bez wątpienia najczęściej do budowy ścian zewnętrznych stosowany jest beton komórkowy, zwany również gazobetonem lub suporeksem. Robi się z niego głównie bloczki, które odznaczają się wysoką porowatością i niską gęstością, dlatego są dość lekkie. Ze względu na jednorodność materiał ten ma także dobre parametry dotyczącymi termoizolacyjności i wytrzymałości na ściskanie w pionie i poziomie.

Gazobeton różni się głównie gęstością i grubością elementów. O tym, jaki beton komórkowy na ściany zewnętrzne zastosować, decyduje przede wszystkim konstrukcja przegrody: 

  • na ściany jednowarstwowe nadają się bloczki grubości 40 cm i gęstości do 400 kg/m3;
  • na dwuwarstwowe i trójwarstwowe należy wybrać bloczki o grubości 24 lub 30 cm i gęstości od 500 do 600 kg/m3.

Do budowy ścian zewnętrznych częściej wykorzystuje się pustaki o porowatej strukturze, które wykazują lepszą izolacyjność cieplną niż ich pełne odpowiedniki. Te ostatnie służą dzisiaj głównie do wznoszenia warstwy osłonowej w ścianie trójwarstwowej.

Równie popularne są silikaty, które odznaczają się dużą gęstością, nawet do 2000 kg/m3, co przekłada się na ciężar materiału. Dzięki temu zbudowana z nich przegroda jest bardzo wytrzymała na ściskanie i ma dobrą izolacyjność akustyczną, natomiast nieco gorszą termoizolacyjność. Z tego względu wznosi się z nich tylko wybrane rodzaje ścian zewnętrznych – głównie dwu- i trójwarstwowych, gdzie tworzona jest dodatkowa warstwa ociepleniowa.

Do budowy ścian zewnętrznych wykorzystuje się także pustaki keramzytowe. To lekki i jednocześnie wytrzymały materiał, który świetnie odprowadza wilgoć i parę wodną, a także wykazuje dobre parametry pod względem izolacyjności akustycznej i termicznej. Można z niego budować wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych, ale do tych jednowarstwowych używa się specjalnej odmiany pustaków, wypełnionych wkładką izolacyjną.

Dla inwestorów, którym zależy na krótkim czasie budowy, ciekawym rozwiązaniem może być dom modułowy, który składa się z gotowych elementów. Jednym z nich może być ściana zewnętrzna żelbetowa. Jest to gotowy element prefabrykowany składający się z dwóch betonowych warstw połączonych ze sobą łącznikami ze stali nierdzewnej, między którymi znajduje się dodatkowa warstwa izolacyjna np. ze styropianu.

Takie ściany żelbetowe mogą mieć gotowe otwory okienne i drzwiowe, a nawet dekoracyjną powłokę elewacyjną. Wystarczy je zatem zamontować na placu budowy.

Do podjęcia decyzji, z czego budować ściany zewnętrzne, konieczne jest porównanie parametrów technicznych materiałów. Dokonuje tego projektant budynku, który bierze pod uwagę wiele czynników.

Przeczytaj: Technologia budowy – jaka będzie najlepsza do budowy domu?

Czym ocieplić ściany zewnętrzne?

Kolejny dylemat inwestorów dotyczy tego, czym ocieplić ściany zewnętrzne. Do najpopularniejszych rozwiązań należą tutaj niezmiennie:

  • styropian – na ściany zewnętrzne stosuje się płyty ze styropianu białego lub grafitowego; przy wyborze materiału znaczenie ma współczynnik lambda określający przewodzenie ciepła i do docieplenia ścian zewnętrznych nie powinien być on wyższy niż 0,040 W/(mK);
  • wełna mineralna – na ściany zewnętrzne używa się głównie płyt z wełny skalnej, która jest twardsza i bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne niż wełna szklana.

Należy pamiętać, że bardzo ważny jest właściwy montaż warstw ociepleniowych oraz ich zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Przykładowo, aby zapobiec przenikaniu do wełny mineralnej pary wodnej z wnętrza budynku, nakładana jest na ściany zewnętrzne folia paroizolacyjna.

Co położyć na ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym?

Wszystkie rodzaje ścian zewnętrznych wymagają wykończenia. Najpopularniejszym sposobem jest pokrycie ich tynkiem. Jaki tynk na ściany zewnętrzne będzie najlepszy? Do przegród dwuwarstwowych najlepszy będzie tynk elewacyjny cienkowarstwowy – mineralny, silikatowy lub akrylowy.

Należy go nakładać na warstwę ociepleniową pokrytą wcześniej siatką zbrojącą. Można też zastosować inne materiały okładzinowe na ściany zewnętrzne: ceramiczne płytki elewacyjne albo panele drewniane lub drewnopochodne.

Warto tu dodać, że takie okładziny nadają się nie tylko do domów wznoszonych w technologii murowanej, ale też w domach szkieletowych.

Drewniana ściana zewnętrzna może być bowiem pokryta nie tylko oblicówką z drewna, ale także cegłą lub tynkiem. Tzw. domy kanadyjskie mają też często ściany zewnętrzne z płyt OSB. Są one impregnowane i zazwyczaj pokrywane farbą dekoracyjną.

Innym ciekawym rozwiązaniem może być blacha – na ściany zewnętrzne stosuje się tzw. blachę elewacyjną, która może przypominać z wyglądu np. panele drewniane. Ze względu na minimalistyczny i surowy styl są one w szczególności polecane do wykończenia elewacji w nowoczesnych domach jednorodzinnych.

Ich uzupełnieniem może być szklana ściana zewnętrzna, która efektownie prezentuje się zwłaszcza od strony salonu. Takie przegrody konstruuje się z dużych tafli szkła o podwyższonych walorach termoizolacyjnych, które dodatkowo mogą mieć właściwości przeciwsłoneczne, a więc chronić wnętrze przed przegrzaniem.

Nie przegap: Co to jest ściana oporowa?

Ile kosztuje postawienie ścian zewnętrznych?

Koszt postawienia ściany zewnętrznej zależy od jej konstrukcji i technologii. Za metr kwadratowy ściany jednowarstwowej trzeba zapłacić około 300 zł. Nieco taniej można wznieść ścianę dwuwarstwową, bo już za około 150-200 zł/ m2. Z kolei najdroższa jest ściana trójwarstwowa, której koszt budowy sięga nawet 400 zł/ m2. Chcąc oszczędzić, najlepiej zdecydować się na ceramikę lub beton komórkowy oraz ocieplenie ze styropianu.

W ten sposób buduje się najtańsze ściany zewnętrzne – ich cena budowy nie powinna przekroczyć 200 zł/m2. Jednym z najdroższych rozwiązań jest natomiast szklana ściana zewnętrzna – cena takiej fasady wynosi bowiem minimum 700 zł/m2.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij