Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop Teriva

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istnieją różne rodzaje stropów, w tym stropy Teriva. Czy ten rodzaj jest trwałym i skutecznym rozwiązaniem? Czym charakteryzuje się konstrukcja stropu Teriva? Ile kosztuje?

Istnieje wiele rodzajów stropów w domach jednorodzinnych. Jednym ze stosowanych rozwiązań przy budowie domów, całkiem zresztą rozpowszechnionym, jest wykorzystanie stropu Teriva. Czym on właściwie jest i jakie cechy powodują, że warto rozważyć jego wybór? Czy cena tego rodzaju stropów jest konkurencyjna? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule!

Czym charakteryzuje się strop Teriva?

Strop Teriva jest rodzajem układu konstrukcyjnego, który może być zastosowany przy budowie np. dwukondygnacyjnych obiektów mieszkalnych i innych. To monolityczno-prefabrykowany strop gęstożebrowyNośność stropów Teriva wynosi od 400 do nawet 800 kg/m2, w zależności od wybranego rodzaju.

Konstrukcja ta nieustannie zdobywa zainteresowanie i można powiedzieć, że jest już najpopularniejszym stropem tego rodzaju wykorzystywanym w budownictwie jednorodzinnym.

Ile kosztuje budowa stropu w 2023 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Parametry stropu Teriva. Jak się go wykonuje?

Strop Teriva zbudowany jest z belek żelbetowych, które odpowiadają za jego konstrukcję nośną, oraz z pustaków stanowiących jego wypełnienie. Mogą być to przy tym pustaki betonowe lub keramzytowe. Elementy te od góry zabetonowuje się warstwą nadbetonu. Nadaje ona większą wytrzymałość i pożądaną sztywność całej konstrukcji. To niejedyne zalety, jakie przypisywane są stropom Teriva. Wśród nich należy wyróżnić:

  • dobra izolację termiczną;
  • możliwość wykonania stropu ręcznie, bez konieczności wykorzystania specjalistycznego, ciężkiego sprzętu;
  • dostępność prefabrykatów;
  • możliwość montażu na budowach i w miejscach o utrudnionym dostępie.

Niestety stropy Teriva oprócz zalet mają też wady. Wśród minusów takich stropów wyróżnić należy:

  • niską izolację akustyczną,
  • konieczność stałej pielęgnacji warstwy nadbetonu,
  • podatność na klawiszowanie,
  • konieczność wykonania w konstrukcji wielu podpór montażowych i szalunków,
  • duże koszty robocizny.

Przyjrzyjmy się bliżej, jakie wymiary i inne parametry techniczne mają stropy Teriva. W zależności od rodzaju jego wymiary będą inne:

  • Teriva-I – osiowy rozstaw belek 60 cm, wysokość konstrukcji stropu – 24 cm, grubość płyty nadbetonu 3-4 cm, wymiary pustaków: 21 cm wysokości, 52 cm szerokości i 24 cm długości.
  • TERIVA NOVA – osiowy rozstaw belek 60 cm, wysokość konstrukcji stropu – 24 cm, grubość płyty nadbetonu 3-4 cm, wymiary pustaków: 21 cm wysokości, 52 cm szerokości i 24 cm długości.
  • TERIVA-I BIS – osiowy rozstaw belek 45 cm, wysokość konstrukcji stropu – 28 cm, grubość płyty nadbetonu 4 cm, wymiary pustaków: 23,5 cm wysokości, 37 cm szerokości i 24 cm długości.
  • TERIVA-II – osiowy rozstaw belek 45 cm, wysokość konstrukcji stropu – 34 cm, grubość płyty nadbetonu 4 cm, wymiary pustaków: 30 cm wysokości, 37 cm szerokości i 24 cm długości.
  • TERIVA-III – osiowy rozstaw belek 45 cm, wysokość konstrukcji stropu – 34 cm, grubość płyty nadbetonu 4 cm, wymiary pustaków: 30 cm wysokości, 37 cm szerokości i 24 cm długości.

Przy stropie Teriva ważna jest również rozpiętość modularna stropu, która wynosi:

  • 2,1-6,0 m ze stopniowaniem co 30 cm – TERIVA-I,
  • 2,1-7,2 m ze stopniowaniem co 30 cm – TERIVA NOVA i TERIVA-I BIS oraz TERIVA-III,
  • 2,1-7,8 m ze stopniowaniem co 30 cm – TERIVA-II.

Jeśli okaże się, że mamy do czynienia z większą rozpiętością niż 4,5 m, żebra rozdzielcze staną się koniecznością. Ich szerokość powinna wynosić w przypadku pojedynczego żebra 10-12 cm. Zbrojenie mają stanowić dwa pręty – przy czym jeden biec górą, a drugi dołem, o średnicy 10 mm – połączone strzemionami.

W razie wyboru takiej konstrukcji trzeba pamiętać, by w odpowiedni sposób wykonać obrzeża. Wieniec żelbetowy pozwoli na zabezpieczenie tych elementów stropu. Jego szerokość powinna wynieść co najmniej 12 cm, a zbrojenie wieńca składać się z przynajmniej 3 prętów o średnicy nie mniejszej niż 10 mm, z kolei strzemiona mieć średnicę minimum 4,5 mm, co 25 cm.

Nie zawsze zaleca się wykonanie stropu Teriva. Oparcie na podciągu takiego stropu to konieczność, jeśli jego rozpiętość ma być większa niż 6-8 m.

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Jak obliczyć ilość materiałów do wykonania stropu Teriva?

Wiemy już, jakie materiały są zużywane podczas budowy tego rodzaju stropu. Ile będziemy ich zatem potrzebować? 

  • Zużycie pustaków na 1 m2 stropu Teriva wynosi:
    • 6,6-6,7 sztuk na 1 m2 – strop TERIVA-I oraz TERIVA NOVA,
    • 9,2 sztuki na 1 m2 – strop TERIVA-I BIS, TERIVA-II oraz TERIVA-III.
  • Do wykonania stropu Teriva potrzebne są belki, których zużywa się od 1,67 m.b. na m2 do 2,22 m.b. na m2.
  • Ile betonu potrzeba na strop Teriva? Przyjmuje się, że należy zalać przygotowany uprzednio strop betonem klasy C12/15 (B15) i zużywa się do tego celu około 0,08 m3 tego materiału na każde 1 m2 stropu. Zużycie betonu dla stropów TERIVA-I i TERIVA NOVA po uwzględnieniu wieńców naściennych oraz żebra rozdzielczego wyniesie około 10 m3 na 100 m2 powierzchni.
  • Ile ton stali potrzeba na strop Teriva? Zbrojenie nie musi być w tym przypadku wykonane zbyt gęsto. Zużywa się zwykle średnio 300-530 kg na strop o powierzchni 100 m2.

dom w trakcie budowy stropu Teriva

Ile kosztuje strop Teriva? Cena za m2

Jedną z podstawowych zalet tych rozwiązań jest cena, jaką należy zapłacić za materiały potrzebne do ich wykonania oraz za robociznę. Ile kosztuje strop Teriva na 100 m2 powierzchni? Za m2 takiej konstrukcji zapłacimy około 110-140 zł, a cena obejmuje robociznę bez materiałów niezbędnych do wykonania. Cena za 1 m2 materiałów wynosi 100-150 zł.

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Strop Teriva w pytaniach i odpowiedziach

Choć stropy typu Teriva jawią się jako rozwiązania niezawodne i trwałe, mogą wciąż rodzić trochę pytań, zwłaszcza porównując je do innych rodzajów stropów. Poniżej znajdziesz nasze odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Co jest lepsze: strop Teriva czy żelbetowy?

Wybór pomiędzy stropem terivą i żelbetowym powinien być dokonany pod kątem projektu budowlanego i oczekiwań inwestorów. Stropy żelbetowe zbudowane są ze stalowego zbrojenia oraz betonu w formie wylewki czy prefabrykowanych płyt. Zbrojenie decyduje o ich funkcjonalności i nośności. Łatwo go wykończyć gładzią, ma dobre parametry termoizolacyjne i inaczej niż w przypadku stropu Teriva – dobre parametry w zakresie izolacji akustycznej.

Strop Teriva jest lżejszy od stropu żelbetowego, ale i grubszy. Łatwo się go montuje. Jak podjąć decyzję o tym, czy wybrać strop Teriva czy żelbetowy? Koszty mogą być porównywalne, zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i robociznę. 

Co jest tańsze: Teriva czy monolit?

Czy pod względem kosztów lepiej będzie wybrać strop monolityczny (monolit) czy jednak Teriva? Cena stropu Teriva zwykle będzie niższa niż monolitu, a przy tym można zaoszczędzić na kosztach robocizny, jeśli prace, nawet w niewielkiej części, wykonasz samodzielnie.

Strop Teriva czy lany?

Strop Teriva można zastąpić stropem lanym, monolitycznym, który pozbawiony jest niektórych wad przypisywanych stropom gęstożebrowym. Między innymi strop lany nie ma ograniczeń konstrukcyjnych. Wystarczy go odpowiednio zaprojektować, by nadać mu dowolną rozpiętość. Ma przy tym niewielką grubość w granicach 14-16 cm, a ściany, nawet o dużej masie, można na nim ustawiać w dowolny sposób. Dobrze usztywnia cały budynek.

Będzie dobrym wyborem w budynkach o dużej powierzchni, z otwartym wnętrzem albo tam, gdzie zaprojektowane są filary pod stropem i jest dużo kominów, okien czy balkonów.

Przy stopie Teriva płyta jest grubsza – nawet dwukrotnie – a na niej posadowione są jeszcze warstwy podłogi. Nie można na nim dowolnie ustawiać ścian, trzeba je wcześniej zaplanować. Jest za to lekki, łatwy w układaniu i poleca się go w budynkach o raczej prostym układzie konstrukcyjnym i przy gospodarczym systemie budowy, gdy mają na nim stanąć głównie lekkie ścianki działowe.

Jeśli wnętrze jest otwarte, strop ma mieć dużą powierzchnię i budowane mają być na nim ściany murowane, choć jeszcze nie wiadomo, w jakich miejscach, to lepiej wybrać strop lany.

Czy trzeba ocieplać strop Teriva?

Strop Teriva zapewnia dobrą izolację termiczną, ale problemem jest izolacja akustyczna. Ochronę przed chłodem w jego przypadku zapewniają pęcherzyki powietrza zawarte w pustakach. Na rynku istnieją już stropy typu Teriva charakteryzujące się podwyższonymi parametrami termoizolacyjności i izolacji akustycznej, wykonane np. z betonu komórkowego o gęstości 500 kg/m3 oraz belek kratownicowych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

REKLAMA
Zamknij