Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Obróbki blacharskie – co to jest obróbka blacharska i jak ją poprawnie wykonać?

Obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie dachu, tarasu czy okien to mało spektakularny, ale niezbędny element budynku. Mimo że niezauważalne, prawidłowo wykonane stanowią ważne zabezpieczenie obiektu przed uszkodzeniami wywołanymi wpływem czynników atmosferycznych. Jakich działań w tym zakresie nie można pominąć? Według jakich kryteriów wybrać wykonawcę obróbek blacharskich? Czy można przeprowadzić tego typu prace samodzielnie?

Obróbki blacharskie – czym są?

Określenie „obróbki blacharskie” odnosi się do wszystkich elementów wykonanych z blachy, których zadaniem jest zabezpieczenie budynku przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych – głównie wilgoci w postaci deszczu lub topniejącego śniegu. Pełnią one również funkcje estetyczne. 

Obróbki blacharskie potrzebne są w wielu miejscach – wszędzie tam, gdzie pojawiają się krawędzie powodujące ryzyko gromadzenia wody. Ich koszt będzie można oszacować, kiedy już zostanie dokonany wybór elewacji oraz kosztorys budowy dachu. Najtańszym materiałem nadającym się do tego rodzaju prac jest stalowa blacha powlekana, droższym, ale za to trwalszym – blacha miedziana lub cynkowo-tytanowa.

Obróbki blacharskie przy budowie domu – czy warto robić je samodzielnie?

Czy całość prac można przeprowadzić samodzielnie, czy zawsze konieczne są obróbki blacharskie na zamówienie? Poszczególne elementy bez problemu kupisz w sklepach oferujących materiały dekarskie, jednak możliwe jest wykonanie ich samodzielnie za pomocą maszyny do obróbki blacharskiej. Montażem zajmują się ekipy dekarskie.

Decydując się na samodzielne przygotowanie obróbek, trzeba mierzyć siły na zamiary. Tylko poprawne wykonanie i zamocowanie elementów gwarantuje wysoką jakość.

Przeczytaj: Opierzenie dachu – co to jest, ile kosztuje i dlaczego warto wykonać opierzenie dachu?

Obróbki blacharskie – cena robocizny

W przypadku obróbek blacharskich cennik jest bardzo zróżnicowany – uzależniony od regionu kraju i miejscowości, zastosowanego rodzaju blachy, a nawet stawek konkretnego dekarza. Niemal w każdym mieście usługodawcy oferują prace w standardzie ekonomicznym, pośrednim lub luksusowym.

Jak prezentują się ceny w poszczególnych miastach?

obróbka blacharska komina (za 1 m2) obróbka daszka na kominie montaż obróbek blacharskich
obróbki blacharskie – Warszawa ok. 420 zł ok. 390 zł ok. 48 zł
obróbki blacharskie – Wrocław ok. 360 zł ok. 340 zł ok. 48 zł
obróbki blacharskie – Kraków ok. 360 zł ok. 350 zł ok. 46 zł

Do cen obróbek doliczyć należy również koszt orynnowania, a także montaż ewentualnych okien dachowych oraz deski koszowej.

Warto wiedzieć: Na czym polega konserwacja dachu i rynien?

ofe-5847238-70657 w-70657

Obróbki blacharskie – rodzaje

Można wyróżnić kilka wariantów obróbek blacharskich. Do najważniejszych zaliczają się:

 • pasy nadrynnowe, których zadaniem jest zebranie wody z dachu i odprowadzenie jej do rynny,
 • pasy podrynnowe zabezpieczające okap i deskę czołową dachu przed wilgocią,
 • obróbki blacharskie komina, które montuje się w celu zabezpieczenia łączenia komina z połacią dachową,
 • obróbki okien dachowych, włazów i lukarn stosowane w sytuacji, gdy okna nie mają fabrycznego fartucha zwiększającego szczelność,
 • obróbki blacharskie dachu chroniące pokrycie przed wpływem nagłych opadów deszczu, wiatru i zalegającego śniegu,
 • obróbki blacharskie po łuku, czyli profilowane, chroniące łączenia elementów ze ścianą i zabezpieczające budynek przed spływaniem wody po ścianie,
 • kosze dachowe odbierające wodę z przecinających się połaci i odprowadzające ją do rynien,
 • obróbki attyki – poprzeczne ścianki wyprowadzone ponad powierzchnię dachu, zapobiegające rozprzestrzenianiu się płomieni,
 • obróbki blacharskie balustrad ulokowane w miejscu ich styku z elewacją,
 • obróbki balkonów i balustrad zabezpieczające brzegi płyty,
 • obróbki okapów – wysuniętych dolnych części dachu,
 • obróbka kalenic – krawędzi zlokalizowanych na przecięciu połaci dachowych,
 • obróbka naroży – krawędzi łączących przyległe połaci dachu,
 • obróbki krawędzi szczytowych.

Jak widać, wariantów obróbek blacharskich jest wiele, co dowodzi ich wszechstronności i przydatności.

Obróbki blacharskie

Blacha na obróbki blacharskie – jak wybrać najlepszą?

Przy wyborze blachy na obróbki blacharskie cena m2 z pewnością nie powinna stanowić głównego kryterium wyboru. Należy przede wszystkim zastanowić się nad przeznaczeniem poszczególnych elementów. Do ich wykonania najczęściej wykorzystuje się:

 • blachę stalową ocynkowaną,
 • blachę cynkową,
 • blachę cynkowo-tytanową,
 • blachę miedzianą,
 • blachę aluminiową.

Wybrany materiał nie może być mniej trwały niż pokrycie dachowe, dlatego w przypadku częstego kontaktu z intensywnymi opadami, dużymi zmianami temperatur i innymi czynnikami korodotwórczymi warto wybrać blachę trwalszą, na przykład cynkowo-tytanową lub miedzianą. To większa grubość blachy na obróbki blacharskie przekładająca się na trwałość nawet do – odpowiednio – 140 i 300 lat.

Obróbki blacharskie płyty warstwowej z kolei często wykonuje się w technologii lekkiej. Jeżeli natomiast zależy ci na aspektach estetycznych, największą paletę kolorystyczną znajdziesz w stalowych i aluminiowych blachach.

Ponieważ obróbki blacharskie profilowane i tradycyjne pełnią funkcje ochronne i uszczelniające, materiał użyty do ich wykonania musi być pełnowartościowy. Ważne są wymiary i ciężar blachy oraz stan powierzchni. Przed rozpoczęciem prac należy także dokładnie oczyścić materiał i zabezpieczyć go przed korozją.

Sprawdź: Blacha na dach – blacha dachowa. Co warto wiedzieć?

Jak wykonać obróbki blacharskie poszczególnych elementów domu?

W przygotowaniu obróbek liczy się dokładność, staranność i precyzja, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, wybieraj gotowe obróbki blacharskie. W przypadku samodzielnego wykonania elementów skorzystaj ze wskazówek.

Obróbki blacharskie dachu

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak wykonać obróbki blacharskie dachu, należy wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia. Jeśli masz do czynienia z:

 • obróbkami blacharskimi dachu płaskiego – wykładaj blachę boczną na połać i łącz z nią rąbkami podwójnymi, a następnie zagnij górną część blachy,
 • obróbkami dachu krytego blachą profilowaną lub płytą falistą – pamiętaj o odpowiednim wygięciu i mocowaniu wkrętami samogwintującymi,
 • obróbkami blacharskimi dachu jednospadowego lub dachu dwuspadowego z dachówki – wykończ blachę boczną rąbkiem leżącym i schowaj pod dachówkę,
 • obróbki blacharskie dachów papowych – wyłóż blachę boczną na połać, a następnie przymocuj ją pomiędzy dwoma warstwami pokrycia.

W przypadku detali, których przykładem są obróbki blacharskie wiatrownicy bocznej, warto kierować się również względami estetycznymi. Przykładem są obróbki blacharskie na rąbek stojący tradycyjny, który dobrze się prezentuje, a dodatkowo cechuje długą żywotnością.

Dowiedz się więcej: Wiatrownica – co to jest i jak wykonać montaż wiatrownicy dachowej?

Obróbki blacharskie komina

Miejsce, w którym komin przechodzi przez dach, jest szczególnie narażone na przecieki. Dobrym sposobem zabezpieczenia go są poprawnie wykonane obróbki. W przypadku komina ten element zawsze powinien składać się z dwóch części: górnej – przykręconej do ścianek, z zagiętą krawędzią umieszczoną w nacięciu, oraz dolnej połączonej z połacią.

Taka konstrukcja zapewnia niezależność komina i połaci bez ryzyka niepożądanych przesunięć.

Obróbka blacharska attyki

Obróbka attyki znajduje zastosowanie na dachach płaskich i skośnych w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się pożaru, ale także nawiewami wiatru i śniegu. Aby ta funkcja została spełniona, niezbędne jest odpowiednie profilowanie i izolacja membraną lub papą.

Obróbki blacharskie balkonu

Bardzo ważnym elementem są także obróbki blacharskie balkonów i tarasów. Zabezpieczają one elewację przed ewentualnymi zaciekami i uszkodzeniami. Aby prawidłowo wykonać obróbki blacharskie tarasu, pamiętaj o odpowiednim profilowaniu blachy z wywiniętym ku dołowi kapinosem oraz zakotwieniu materiału w murze.

Systemowe obróbki blacharskie balkonów kończy ukrycie górnej krawędzi blachy pod wylewką.

Obróbki blacharskie okien

Jeśli okna nie mają fabrycznego fartucha poprawiającego ich szczelność, stosuje się obróbki blacharskie parapetów. Za precyzję odpowiada dobór kołnierzy zabezpieczających o rozmiarze dopasowanym do wlotu okna.

Sprawdź także: Blacha trapezowa – cena, wymiary i rodzaje blachy trapezowej na dach

Obróbki blacharskie komin

Bezpieczeństwo pracy przy wykonywaniu obróbek blacharskich

Wykonywanie obróbek blacharskich, podobnie jak inne prace budowlane i wykończeniowe, wiąże się z wieloma zagrożeniami. Ich specyfika jest uzależniona od rodzaju i charakteru robót. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto przestrzegać kilku zasad. Należy między innymi:

 • zachować ostrożność względem ostrych końców znaczników, a podczas pracy i przerw zakładać na nie kapturki ochronne,
 • zabezpieczać przedmioty w transporcie i na pryzmach przed upadkiem lub osunięciem,
 • przed rozpoczęciem pracy zrobić przegląd wszystkich sprzętów i narzędzi oraz używać ich zgodnie z przeznaczeniem,
 • wykonywać prace w okularach i rękawicach ochronnych.

Koniecznie zadbaj także o wydzielenie stanowiska pracy, w którym powinien panować porządek.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij