Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?
Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem bardzo istotnym, które powinien dokładnie poznać każdy inwestor pragnący wnieść wymarzony dom albo inny budynek. Czym jest i jak zrobić wieniec budowlany? Jakie pełni funkcje? I w końcu – jaka jest cena za wieniec budowlany?
O czym przeczytasz w naszym tekście?
Co to jest wieniec budowlany? Jaką pełni funkcję w konstrukcji?
Zacznijmy od tego, czym jest wieniec budowlany. To element konstrukcyjny w formie prostokątnej, żelbetowej belki, która oparta jest na ścianach budynku. Okala ona różne rodzaje stropów (monolityczne żelbetowe, gęstożebrowe, a także prefabrykowane), stanowiąc ich przedłużenie na wszystkich kondygnacjach.
Po co się robi wieniec budowlany? Jego podstawowym zadaniem jest łączenie stropu ze ścianami nośnymi budynku. Co to daje? Dzięki temu elementowi wszelkie obciążenia generowane przez strop są przenoszone na ściany nośne, a w dalszej kolejności odprowadzane do fundamentów domu. Co więcej, przenosi on siły powstające na skutek wiatru czy śniegu, mając ogromny wpływ na trwałość budynku i chroniąc go przed rozmaitymi uszkodzeniami.
To jednak nie wszystko, za co odpowiedzialny jest wieniec stropowy. Funkcje, jakie pełni w budynku, są bardzo zróżnicowane:
- usztywnia konstrukcję w pionie – dzięki wieńcowi budowlanemu budynek zyskuje dodatkową odporność na pękanie, np. w wyniku nierównomiernego osiadania gruntu;
- zwiększa trwałość ścian poddasza – chroni je przed działaniami sił skośnych, np. naporem dachu skośnego;
- wyrównuje różnice odkształceń ścian, które zostały wykonane różnymi metodami albo posiadają odmienne obciążenia;
- zabezpiecza przed powstawaniem nadmiernie szerokich rys temperaturowych oraz skurczowych na krawędziach tarcz stropowych.
Wszystko to sprawia, że wieniec budowlany jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym budynku, a jego wykonanie powinno odpowiadać obowiązującym w budownictwie standardom. Są one regulowane przez normę PN-B-03002.
Kiedy wieniec nie jest konieczny?
Choć wieniec budowlany pełni wiele istotnych funkcji, nie zawsze jego zastosowanie będzie konieczne. Nie trzeba wykonywać go np. w sytuacji, gdy odstępy między słupkami żelbetowymi są małe, a także w przypadku niektórych rodzajów stropów – np. drewnianych.
A kiedy robi się wieniec? Jest on niezbędny w przypadku stropów gęstożebrowych, żelbetowych monolitycznych oraz prefabrykowanych. Co więcej, zastosowanie wieńca jest niezbędne, jeżeli w ścianach zewnętrznych umieszczonych będzie wiele otworów okiennych lub drzwiowych.
Wieniec stropowy w starym domu, a także nowym budownictwie będzie obowiązkowy w zdecydowanej większości przypadków.
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
Jak wygląda wieniec budowlany? Przekrój, wymiary i konstrukcja
Wiesz już, jakie funkcje pełni wieniec żelbetowy w stropie i kiedy należy go stosować. Czas opisać go nieco dokładniej, co pozwoli skutecznie dopasować ten element do konstrukcji budynku.
Czym charakteryzuje się wieniec budowlany? Przekrojem kwadratowym oraz wymiarami, które najczęściej odpowiadają grubości ściany konstrukcyjnej (od 20x20 cm do 25x25 cm). Do jego wykonania najczęściej wykorzystuje się 4 pręty zbrojeniowe o średnicy 10-16 mm, które łączy się przy użyciu strzemiona. Warto jednak pamiętać, że wymiary wieńca żelbetowego mogą być inne w przypadku ścian jednowarstwowych, gdy obok niego należy umieścić warstwę izolacyjną.
Jaka powinna być wysokość wieńca? Równa wysokości stropu, ale nie mniejsza niż 20 cm. Oczywiście jego wymiary powinny być dostosowane w pełni indywidualne do konkretnego projektu domu lub innego budynku.
Jakie są rodzaje legarów i dlaczego powinniśmy je stosować?
Jak zrobić wieniec budowlany danego rodzaju?
Wieńce budowlane, jak wspomnieliśmy wcześniej, wykonuje się z prętów o odpowiedniej średnicy, które układane są po dwa na górze i na dole. Łączy się je przy użyciu stalowych strzemion. Zbrojenie należy ułożyć na wszystkich ścianach, a następnie zalać betonem – jednocześnie z konstrukcją stropu. Kluczowe podczas wykonywania zbrojenia jest zachowanie jego ciągłości.
Warto jednak zaznaczyć, że wykonywanie wieńca budowlanego zależy od jego rodzaju, których jest kilka i które stosuje się w różnych przypadkach.
- Wieniec stropowy podniesiony
Jest on stosowany w stropach monolitycznych i należy umieścić go wyżej niż płytę żelbetową. Dzięki temu możliwe jest wykonanie żelbetowej konstrukcji zespolonej ze stropem, która stanowić będzie doskonałą alternatywę dla niskiej ścianki kolankowej. Ten rodzaj wieńca polecany jest przede wszystkim w domach jednorodzinnych z poddaszem.
- Wieniec budowlany równy
To rozwiązanie dedykowane stropom budowanym z płyt prefabrykowanych. Są one opierane na ścianach, dlatego w pierwszej kolejności niezbędne jest wykonanie poduszki betonowej. To właśnie na niej układa się zbrojenie wieńca.
- Wieniec żelbetowy opuszczony
Stosowany jest w przypadku stropów gęstożebrowych. Belki prefabrykowane, które nie mogą opierać się bezpośrednio na murze, powinny w pierwszej kolejności zostać pokryte warstwą betonu. Jest to możliwe dzięki deskowaniu – pozwala ono na ułożenie dolnych prętów zbrojeniowych pod belkami stropowymi, zaś górnych nad zbrojeniem belek. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie kształtek wieńcowych na ostatniej warstwie muru, by następnie między ich ściankami ułożyć zbrojenie.
- Wieniec żelbetowy na ścianie szczytowej
Znajduje on zastosowanie wtedy, gdy budynek posiada dach skośny, a jego konstrukcja opiera się na ścianach poddasza. Dzięki wieńcowi, przechodzącemu przez ściany szczytowe, możliwe jest usztywnienie konstrukcji dachu. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są w tym przypadku ukośny wieniec (na krawędzi ściany) albo wieniec umiejscowiony na wysokości poziomych elementów więźby. Niezależnie od wybranego rozwiązania, kluczową kwestią jest zachowanie ciągłości zbrojenia.
Uwaga! Jeżeli w murowanym domu znajduje się drewniany strop, możliwe jest wzmocnienie ścian nośnych wieńcem żelbetowym. Najlepiej sprawdzi się ten opuszczony – po zabetonowaniu jego warstwa okryje belki, bez względu na ich rodzaj.
Ocieplenie stropu betonowego i drewnianego. Czym najlepiej to zrobić?
Ile kosztuje wieniec stropowy? Cennik
Cena za wieniec budowlany uzależniona jest przede wszystkim od jego rodzaju oraz stopnia skomplikowania prac. Jednak biorąc pod uwagę cenniki budowlane, wieniec żelbetowy poziomy wraz z trzpieniami o rozstawie około 1,5 m pod konstrukcję więźby dachowej kosztuje około 50-80 zł za 1 mb.
Nieco więcej zapłacisz za niestandardowe wymiary (np. 30x25 cm) albo wieniec podniesiony lub na ścianie szczytowej. Różnice mogą wynosić nawet 20-30 zł za mb.
Pamiętaj! Wykonanie wieńca stropowego warto zlecić specjalistom z wieloletnim doświadczeniem, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzą prace sprawnie oraz bezproblemowo. Samodzielne podejmowanie się tego zadania nie jest dobrym pomysłem – efekt końcowy może negatywnie wpłynąć na trwałość budynku.
Wieniec budowlany w pytaniach i odpowiedziach
Wieniec stropowy jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym budynku, którego wykonanie budzi liczne wątpliwości. Dlatego poniżej prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania naszych czytelników.
Jakie zbrojenie wykonać przy konstrukcji wieńca budowlanego?
Zbrojenie wieńca budowlanego powinno mieć miejsce po ułożeniu konstrukcji stropowej, a także deskowaniu ścian zewnętrznych. Niezbędne do tego będą cztery pręty ze stali żebrowanej – dwa z nich układa się górą, zaś dwa dołem, pod belkami stropowymi. Po wykonaniu tych czynności pręty zbrojeniowe należy zawiązać strzemionami.
Warto pamiętać o zagięciu prętów w narożnikach budynku, a następnie połączeniu ich na zakład.
Czy możemy zamówić gotowy wieniec budowlany?
Nie. Każdy wieniec budowlany powinien być wykonany indywidualnie. Pozwoli to dopasować jego rodzaj oraz wymiary do konkretnych potrzeb i tym samym uzyskać konstrukcję trwałą na przestrzeni wielu lat.
Czy potrzebny jest wieniec pod murłatę?
Tak, a kluczem do sukcesu jest solidne połączenie murłaty z wieńcem stropowym. Jest to możliwe dzięki specjalnym kotwom, które wkręca się w wieniec pod murłatę. Ich wymiary powinny być dopasowane do grubości murłaty oraz wysokości wieńca.
Jak długo musi schnąć wieniec?
Więźbę dachową układa się najczęściej po około 14 dniach od zabetonowania wieńca. Warto również pamiętać, że dużo więcej czasu na wyschnięcie potrzebują wymurowane ściany – najczęściej dalsze prace można przeprowadzić minimum po upływie 2-3 miesięcy.
Ile kosztuje budowa stropu w 2023 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?
Dodano: 09.05.2023 | Zaktualizowano: 09.05.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora