🔥 Projekty domów taniej nawet o 500 zł i więcej!🏡Sprawdź projekty w promocji!👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Z jakich materiałów wykonać elewację? Pomysły na elewację domu

Z jakich materiałów wykonać elewację?

Poszczególne domy różni nie tylko bryła i projekt, ale może przede wszystkim elewacja. To ona nadaje indywidualny charakter budynkowi. Warto zaplanować ją tak, by dodawała uroku domowi i jednocześnie była w pełni funkcjonalna. Dobra elewacja domu będzie trwała, solidna, estetyczna, a przy tym zapewni odpowiednią izolację termiczną i akustyczną.

Estetyczna elewacja domu jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o wyglądzie budynku. To właśnie ona w pierwszej kolejności przykuwa uwagę, dlatego jej wykonanie powinno być przemyślane. Dobrze zrealizowana elewacja powinna podkreślać walory architektoniczne obiektu i pasować do jego stylu, a jednocześnie pełnić funkcje praktyczne, np. stanowić dodatkową izolację. Dowiedz się, jakie materiały są dzisiaj najczęściej wykorzystywane do pokrycia ścian budynku.

Jak zaplanować elewację domu jednorodzinnego?

Sposób pokrycia zewnętrznych ścian budynku najczęściej jest określony w projekcie architektonicznym. Mowa tu właśnie o elewacji domu jednorodzinnego. Zamawiając gotowy projekt domu, warto zdać się na specjalistę – możesz wówczas liczyć na to, że elewacja domu będzie idealnie dopasowana pod względem estetyki i funkcjonalności do budynku.

W przypadku samodzielnej decyzji dotyczącej rodzaju elewacji dokładnie przemyśl, jak ma ona wyglądać i z czego ma być wykonana. Podczas doboru elewacji zewnętrznej domu weź pod uwagę takie kwestie, jak:

 • Estetyka – pokrycie ścian powinno współgrać z bryłą i stylem budynku oraz jego pozostałymi elementami, np. dachem oraz stolarką okienną.
 • Funkcjonalność – należy podjąć decyzję, czy pod elewacją ma się znaleźć warstwa ociepleniowa, np. ze styropianu lub wełny mineralnej. Warto także pomyśleć o jej dalszej eksploatacji, czy np. będzie łatwa do renowacji.
 • Koszt – należy wziąć pod uwagę zarówno koszt materiału, jak i robocizny. Różnice w cenach są spore, dlatego do orientacyjnej wyceny warto wykorzystać gotowe kalkulatory budowlane dostępne online lub poprosić o poradę firmę budowlaną.

W naszej szerokości geograficznej z reguły wykonuje się elewacje z warstwą ocieplenia, np. ze styropianu. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty ogrzewania, a także uzyskać dodatkowy efekt izolacji akustycznej.

Kiedy warto zaplanować prace związane z elewacją domu?

Właściwie elewacja frontowa domu wieńczy etap ocieplania ścian budynku. Wykończenie przegród warto zaplanować już po zakończeniu wszelkich prac mokrych w pomieszczeniach mieszkalnych. Zwróć uwagę na fakt, że w większości nowych domów kolorystykę ścian zewnętrznych dobiera się z uwzględnieniem kolorystyki dachu, okien, drzwi wejściowych i bramy garażowej.elewacja domu

Jeśli chodzi o najlepszy czas na wykonanie elewacji budynku, to według ekspertów optymalnie zrobić to we wrześniu. Wydawałoby się, że w szczycie sezonu letniego słoneczne dni będą sprzyjały takim pracom, ale wcale tak nie jest. Kiedy promienie słoneczne świecą wprost na elewację, a temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza, tynki elewacyjne mogą o wiele za szybko wysychać. Dlatego nie zdążą się stabilnie związać z podłożem, co grozi ryzykiem łuszczenia się i ich odpadania w najbliższej przyszłości.

Jeśli wnętrza domu nie zostały jeszcze otynkowane jesienią, a posadzki nie są jeszcze wylane, to lepszym rozwiązaniem dla inwestora będzie wykończenie elewacji budynku dopiero na wiosnę.

Elewacja domu czy ocieplenie – co wykonać w pierwszej kolejności?

Wspominaliśmy już, że ocieplenie i elewacja domu wiążą się ze sobą, ponieważ ostatnimi pracami, jakie trzeba wykonać przy termoizolacji budynku jest wykończenie elewacji. Wybór metody, która zostanie wykorzystana do ocieplenia budynku, określa po części to, kiedy i jak będzie wykańczana elewacja.

Jeśli zdecydujesz się na metodę lekko suchą, nie musisz specjalnie przygotowywać powierzchni ścian domu przed montażem izolacji. Warto wykorzystać tę metodę w przypadku termoizolacji starych domów ze zniszczoną elewacją, ponieważ nie trzeba wówczas jej usuwać. Wystarczy przykręcić ruszt na solidnie osadzonych kołkach, by utworzył równą płaszczyznę.

W metodzie lekkiej suchej elewację wykonasz z elementów osłonowych, które montuje się z użyciem rusztu dystansowego. Okładzina dzięki niemu nie będzie ściśle przylegała do warstwy izolacji, przez co woda, która przedostanie się do elewacji, łatwo spłynie. Niezależnie od tego, z czego ma być wykonana elewacja, musisz pamiętać o pozostawieniu szczelin lub otworów wzdłuż jej dolnej i górnej krawędzi.

Sprawdź także: Rusztowanie elewacyjne – jakie wybrać? Poznaj kryteria wyboru rusztowania elewacyjnego

Innym sposobem ocieplania domu jest metoda lekko mokra (BSO), ale wymaga ona przygotowania podłoża, by było równe i wytrzymałe. Przed rozpoczęciem prac przy ociepleniu domu musisz usunąć ze ścian wszelkie ślady substancji antyadhezyjnej i spłukać je wodą.

Ubytki i głębokie szczeliny wypełnisz zaprawą, a jeśli chodzi o domy z silikatów – trzeba będzie zagruntować podłoże przed jego termoizolacją. Zabrudzenia, ogniska pleśni – to wszystko trzeba wcześniej usunąć, podobnie jak stary tynk. W ramach metody lekko mokrej elewacja na ogół wykonywana jest z tynku cienkowarstwowego.

Żeby wykonać elewację, przed nałożeniem tynku na ściany musisz zawsze nanieść warstwę zbrojoną. W tym celu przeszlifuj specjalną pacą płyty izolacyjne, a następnie nałóż na nie zaprawę, do której wciśniesz siatkę zbrojącą, zabezpieczającą termoizolację w najistotniejszych miejscach przed uszkodzeniem mechanicznym. Siatka może być wykonana z włókna szklanego. Układasz na niej drugą warstwę zaprawy. Musi być ona równomierna i zakryć szczelnie siatki.

Elewacja

Po zakończeniu ocieplenia ścian możesz przystąpić mniej więcej po dwóch dniach do tynkowania warstwy zbrojonej. Świeżo położony tynk należy osłonić przed promieniowaniem słonecznym i ewentualnymi opadami. Taka ochrona musi być zachowana przez 48 godzin od zakończenia tynkowania.

Zastanawiasz się, ile będą cię kosztować ocieplenie i elewacja domu? Koszt zależy od wybranego systemu montażu izolacji termicznej, który decyduje też w pewnym stopniu o tym, z czego może być wykonana elewacja.

Ile kosztuje elewacja domu?

Dla większości osób kluczową kwestią w wyborze rodzaju elewacji jest koszt jej wykonania. Ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego?

Nie ma jednej, uniwersalnej stawki za wykonanie elewacji domu. Koszt uzależniony jest od zastosowanego materiału, ale różnica w cenie może być bardzo duża.

Najtańszym rozwiązaniem i pewnie dlatego najpopularniejszym jest ocieplenie budynku styropianem oraz pokrycie go tynkiem. Ile kosztuje elewacja zewnętrzna domu z wykorzystaniem takich materiałów? Samo położenie tynku cementowo-wapiennego kosztuje około 50 zł za 1m2, nieco więcej, bo nawet do 100 zł za 1m2, należy zapłacić za tynk cienkowarstwowy na elewację domu.

Cena za metr wzrośnie, jeśli zdecydujesz się na wykonanie elewacji z desek lub kamienia.

Przeczytaj także: Czy drewniana elewacja w domu murowanym to dobry pomysł?

W zależności od gatunku materiału cena za 1m2 może wynieść od 100 do nawet 200 zł. Podobnie kosztują cegły klinkierowe, ale znacznie tańsze są płytki z klinkieru (średnio od 20 do 80 zł za 1m2). Dość drogie są także nowoczesne rozwiązania, np. deski elewacyjne z włóknocementu. 

Warto pamiętać że to, ile kosztuje elewacja domu jednorodzinnego, zależy nie tylko od rodzaju materiału, ale także od powierzchni ścian, które należy pokryć. Przyjmuje się jednak, że średniej wielkości budynek wymaga inwestycji rzędu około 50 tys. złotych.

Na co uważać, wybierając materiał na elewację domu?

Elewacja domu powinna być wykonana z materiału, który jest dostosowany do technologii budowlanej, w jakiej został wzniesiony budynek, a także do warunków otoczenia. Niektóre budynki wymagają zastosowania materiałów lekkich i oddychających (np. domy drewniane), w innych znaczenie będą miały właściwości izolacyjne (np. w wietrznych i chłodnych rejonach), a w jeszcze innych kluczową rolę będzie odgrywała zwiększona odporność elewacji na zabrudzenia (np. w rejonie przemysłowym lub w centrum miasta).

Podczas wybierania materiału na elewację należy wziąć pod uwagę także jego wymagania pod względem konserwacji i utrzymania. Zamiast problematycznego pod tym kątem drewna naturalnego można przecież zastosować nowoczesne deski elewacyjne z włóknocementu, które świetnie imitują drewno, ale nie wymagają skomplikowanych i drogich zabiegów konserwacyjnych.

Jaki materiał na elewację domu wybrać?

Zastanawiasz się, co wybrać na elewację domu? Wybór materiałów na elewację zależy od wielu czynników – przede wszystkim od budżetu, o czym napisaliśmy już wyżej. Kolejnym kryterium wyboru powinna być stylistyka oraz wielkość budynku. Ważne jest, aby elewacja w projekcie domu parterowego dodawała mu lekkości i przestronności, dlatego najczęściej jest ona jednolita i pozbawiona wielu elementów dekoracyjnych.

Na nieco więcej fantazji pozwala elewacja w projekcie domu piętrowego – w jego przypadku dość często stosuje się inne elementy na parterze, a inne na pozostałych kondygnacjach. Duże budynki pozwalają również na zastosowanie rozmaitych elementów dekoracyjnych, np. z kamienia, tynku mozaikowego, terakoty czy różnych okładzin, które można zamontować np. na ganku, wokół okien, na tarasie czy wykuszu. 

Poniżej prezentujemy przegląd najpopularniejszych materiałów, z jakich może być wykonana elewacja domu.

 • Tynki elewacyjne

Najpopularniejszym materiałem na elewację budynków mieszkalnych w Polsce pozostają tynki elewacyjne różnych rodzajów. Łatwość wykonania takiej elewacji, a także jej estetyka i trwałość powodują że tynki cieszą się popularnością, której sprzyja ich stosunkowo niska cena. Możesz przy tym wybrać tynki:

 • grubowarstwowe – tradycyjne tynki cementowo-wapienne, o grubości w granicach 15-20 mm, składające się z 2 bądź 3 kolejno nakładanych warstw. Można je kupić w postaci gotowych zapraw, które po zagruntowaniu podłoża nanosi się na ściany. Tynki grubowarstwowe przeznaczone są do pokrycia ścian murowanych w sposób tradycyjny, na zaprawie w spoinach poziomych i pionowych.
 • cienkowarstwowe – przeznaczone przede wszystkim do wykańczania ścian ocieplonych w technologii BSO.

elewacja z tynku

W grupie cienkowarstwowych tynków elewacyjnych wyróżnia się kilka rodzajów tynków elewacyjnych, biorąc pod uwagę wykorzystywane do ich produkcji spoiwa. Są to tynki:

 • Akrylowe – produkowane na bazie dyspersyjnych żywic polimerowych. Mają wysoką elastyczność, ale niewielką przepuszczalność pary wodnej. Stosuje się je głównie w przypadku warstwy dociepleniowej z wełny mineralnej. Akrylowe tynki cienkowarstwowe można nasycać kolorami i kupuje się je w postaci gotowej do użycia masy.
 • Mineralne – wykonane z wykorzystaniem spoiwa cementowego lub cementowo-polimerowego. W przeciwieństwie do tynków akrylowych sprzedawane są w postaci suchej, w 25-kilogramowych workach. Ich wadą jest niska trwałość barw tynków, dlatego lepiej użyć tynku białego, a pomalować go trwałą farbą elewacyjną. Atutem mineralnych tynków cienkowarstwowych jest to, że są paroprzepuszczalne, dlatego poleca się je do tynkowania ścian ocieplonych wełną mineralną. Koszt ich nabycia jest przy tym niski.
 • Silikonowe – ich bazą są silikony. Mają właściwości hydrofobowe, dlatego nie przyciągają cząsteczek wody i utrudniają osadzanie się brudu. Są paroprzepuszczalne, ale niestety dosyć drogie. Wykonuje się je najczęściej na budynkach położonych np. w sąsiedztwie dużych arterii miejskich.
 • Silikatowe – inaczej tynki krzemianowe, które są paroprzepuszczalne i odporne na zniszczenia biologiczne. W trakcie nakładania trzeba zadbać o zachowanie odpowiednich warunków termicznych i wilgotnościowych, inaczej nie zostaną odpowiednio nałożone.
 • Silikonowo-silikatowe – łączą w sobie cechy tynków silikonowych i silikatowych, przez co są tańsze od silikonowych odpowiedników, ale trwałe i odporne na zabrudzenia.

Najszybciej można tynkować przegrody zewnętrzne budynku przy użyciu aplikacji natryskowej.

Sprawdź także: Tynk japoński – jak prawidłowo nakładać tynk japoński?

 • Płytki elewacyjne

Zależy ci na uzyskaniu ciekawych efektów w wyglądzie elewacji? Możesz zastosować płytki elewacyjne, które pozwalają przy tym na ograniczenie kosztów realizacji. Takie płytki kupuje się oddzielnie lub w ramach kompletnego systemu elewacyjnego, w skład którego wchodzą:

 • płyty ociepleniowe,
 • płytki elewacyjne,
 • elementy montażowe,
 • chemia.

płytki elewacyjne

Możesz wybierać z ogromnego asortymentu płytek elewacyjnych, różniących się między sobą kształtem, kolorem i materiałem. Płytki produkowane są między innymi z:

 • tworzywa sztucznego,
 • betonu,
 • klinkieru.

Płytki mają grubość od 1,5 do 3,5 cm. Najtańsze są te wykonane z tworzywa sztucznego, a najdroższe formowane ręcznie, powstające przez odcięcie lica od cegły. Nadają się do zastosowania w przypadku ocieplonych przegród dwuwarstwowych.

Właściwie możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów płytek elewacyjnych, spośród których możesz wybierać te najlepiej nadające się na elewację Twojego domu. Wśród nich znajdują się:

 • Płytki elewacyjne z kamienia naturalnego – ekskluzywne, drogie, ale bardzo wysokiej jakości, o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Obejmują płytki z piaskowców, dolomitów, wapieni czy marmuru.
 • Płytki klinkierowe – często spotykane w Polsce, pozwalające na uzyskanie efektu ceglanego na ścianach. Są odporne na zabrudzenia, uszkodzenia czy wpływ promieniowania słonecznego, ale przy tym dosyć drogie.
 • Płytki silikatowe – produkowane z piasków kwarcowych i wapna, odporne na czynniki biologiczne, stosunkowo tanie, mrozoodporne. Występują w dwóch typach – płytki wymagające malowania lub zabarwione przez producenta.
 • Płytki betonowe – idealne w przypadku nowoczesnych domów, odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ słońca. Nie nasiąkają wodą i są mrozoodporne, a przy tym mimo że lżejsze i tańsze od kamienia, potrafią go doskonale imitować.

Zaletą płytek elewacyjnych jest to, że łatwo się je montuje. Tak naprawdę wystarczy zagruntować ścianę, z wykorzystaniem elastycznej, mrozoodpornej zaprawy klejowej, aby z miejsca zamocować płytki elewacyjne.

Przykleja się je także na okładzinę lub na podłoże, a po ułożeniu spoiny wypełnia się zaprawą do spoinowania. Płytki elewacyjne imitujące kamień montowane są na ogół bezfugowo. Płytki charakteryzują się niską nasiąkliwością, mrozoodpornością oraz tym, że są odporne na wpływ promieniowania słonecznego.

 • Elewacja z kamienia lub kostki

Solidna i trwała – taka bez wątpienia jest elewacja domu z dodatkiem kamienia. Jest on ceniony także za elegancję. Nie chodzi tu bynajmniej o okładanie domu otoczakami, ale wykorzystanie do elewacji domu kamienia takiego jak marmur, granit czy piaskowiec. Będzie on znakomicie prezentował się zarówno na całej elewacji, jak i na jej fragmencie.

elewacja z kamienia

Zaletą wykorzystania kamienia na okładzinę domową jest to, że jest materiałem trwałym, ale ciężkim. Dlatego trzeba go solidnie przymocować do ścian. Jeśli Twój dom wybudowany jest z wykorzystaniem ścian jedno- lub trójwarstwowych, to wystarczy mocować kamień na zaprawę cementową. Przy ścianach dwuwarstwowych zaleca się zastosowanie stalowych kotew, które osadza się w ścianie nośnej.

Jeśli wybierasz elewację z kamienia, licz się z tym, że będzie ona dosyć kosztowna. Ma jednak wysoką odporność na korozję biologiczną i łatwo utrzymać ją w czystości.

Przeczytaj koniecznie: Układanie kamienia elewacyjnego na styropianie - na co uważać?

Elewacja domu z kostki granitowej to kolejny ciekawy pomysł, choć najczęściej w ten sposób wykonywane są cokoły w elewacji domu jednorodzinnego. Kostka granitowa jest materiałem trwałym i jednocześnie łatwym w utrzymaniu, dlatego będzie pełnić funkcję ochronną.

 • Elewacja drewniana

Drewno jest takim materiałem, który znajduje wszechstronne zastosowanie w budownictwie i wykańczaniu wnętrz mieszkalnych. Możesz niego wykonać między innymi drewnianą elewację domu. Pytanie tylko, jak taka elewacja domu z drewnem czy z elementami drewna będzie wyglądała? Takim materiałem możesz bowiem pokryć wszystkie ściany albo też wykorzystać je tylko w ich fragmentach.

elewacja z desek

Jeśli zamierzasz wykorzystać drewno w celach elewacyjnych, musisz wybrać takie, które zostało dobrze zabezpieczone przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Najlepiej na elewację z drewna nadają się takie gatunki drewna jak:

 • drewno egzotyczne, głównie cedr, merbau i meranti;
 • drewno rodzime, przeważnie świerk, sosna, dąb, modrzew, jesion, buk.

Drewno egzotyczne jest bardzo trwałe, ale i drogie. Taniej kupisz deski z drewna rodzimego, ale konieczna będzie wówczas konserwacja elewacji co kilka lat specjalnymi lakierami i impregnatami.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: Jakie drewno wybrać na elewację i jak je zamontować?

 • Elewacja z cegły

Cegła, podobnie jak drewno czy kamień, jest ponadczasowym materiałem, który możesz wykorzystać na elewację domu. Sprawdzi się w projektach domów tradycyjnych. Cegła to nie tylko tradycyjna czerwień, ale również takie kolory jak brązowy, oliwkowy, kremowy, biały i piaskowy. Jest droższa od płytek elewacyjnych z lica cegły, ale za to trwalsza.

elewacja z cegły

Pamiętaj, że w przypadku elewacji budynku z cegieł trzeba wykonywać systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, by zachowała swoje właściwości. Możesz wybrać elewację całego budynku z cegły, elewację tylko parteru czy wyeksponować z jej użyciem cokoły. Ceglana elewacja wykonywana jest z reguły z użyciem cegieł elewacyjnych, klinkierowych lub silikatowych.

 • Elewacja z blachy

Niecodziennym materiałem elewacyjnym w przypadku domów jednorodzinnych jest blacha. To materiał surowy i minimalistyczny, dlatego będzie wpisywał się znakomicie w projekty domów modernistycznych. Blacha ma surową, gładką powierzchnię – lśniącą lub matową. Jest lekka i trwała.

elewacja z blachy

Na elewację możesz wykorzystać blachę tytanowo-cynkową, stalową lub miedzianą. Dobrym pomysłem jest połączenie takiej elewacji z betonem architektonicznym albo nawet z drewnem.

 • Elewacja z betonu

Betonowe elewacje kojarzą Ci się jednoznacznie z blokami z wielkiej płyty? To jak najbardziej trafne spostrzeżenie, ale elewację domową można wykonać z zachwycającego betonu architektonicznego, który od lat wykorzystywany jest też do ozdabiania wnętrz mieszkalnych.

elewacja beton

Materiał ten może być zastosowany także na elewację, ponieważ producenci betonu architektonicznego zadbali o to, by był on odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Świetnie wygląda jako elewacja w przypadku domów o nowoczesnej bryle.

Więcej informacji tutaj: Dlaczego warto montować płyty elewacyjne z betonu?

 • Tapeta na elewację domu

Ciekawym sposobem na wykończenie elewacji budynku jest tapeta. Nie powinieneś jednak wyobrażać sobie, że możesz kupić zwykłą, winylową, lateksową czy papierową tapetę i po prostu położyć ją na zagruntowanych ścianach zewnętrznych. Taka elewacja nie przetrwałaby pewnie jednej burzy czy mrozu.

W użyciu są tapety elewacyjne, dostępne w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – są trwałe i nie zmieniają swojego wyglądu wraz z upływem czasu.

W ich produkcji stosuje się techniki out system, które gwarantują intensywność kolorów przez lata. Możesz wybierać spośród wielu różnych propozycji, np. tapety elewacyjne imitujące deskę, drewno czy kamień. Materiał ten bardzo dobrze reaguje na wahania temperatur, ponieważ zachowuje elastyczność.

Modne elewacje domów – jaki kolor elewacji domu wybrać?

Wybór materiału, z jakiego ma być wykonana elewacja domu, często decyduje o jej kolorze. W przypadku zastosowania kamienia czy klinkieru zazwyczaj pozostawia się te materiały w naturalnym odcieniu. Największe pole do popisu daje tynk, który można pokryć farbą w każdym możliwym odcieniu.

Poniżej przedstawiamy garść porad, czym kierować się przy wyborze koloru elewacji domu. Jaki kolor wybrać?

 • Jasne barwy, takie jak biel, beż, piasek itp. są uniwersalne (pasują do nowoczesnych domów i domów w stylu klasycznym), eleganckie i optycznie powiększają budynek. Zazwyczaj także ładnie komponują się z otoczeniem. Zalicza się do nich piaskową elewację domu, biało-szarą elewację domu, czy elewację domu w kolorze cappuccino. Jasna elewacja domu pasuje właściwie do każdej bryły i wielkości budynku, w szczególności do okazałych rezydencji i projektów willi czy domów w stylu dworkowym.
 • Czarna elewacja domu stosowana jest najczęściej w domach o prostej, nowoczesnej bryle – aby nadać jej lekkość, warto zastosować duże przeszklenia. Szara, ciemna czy grafitowa elewacja domu wygląda bardzo elegancko i modnie. W parze z nowoczesną architekturą budynku prezentuje się wręcz zjawiskowo.
 • Intensywne kolory należy stosować bardzo ostrożnie – zbyt pstrokate odcienie mogą zakłócić krajobraz, a także przyćmić walory architektoniczne domu. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność, jeśli wybierasz wyraziście niebieską i zieloną elewację domu. Kolory tego typu lepiej wykorzystaj na detale architektoniczne, a większość bryły domowej zaplanuj jako neutralną, tj. szarą, białą czy beżową.

Sprawdź także: Boniowanie – na czym polega i ile kosztuje boniowanie na elewacji?

Dobór kolorystyki fasady do koloru dachu:

 • Jaka elewacja do brązowego dachu? Najlepsza będzie elewacja biała, beżowa, kawowa, piaskowa, a także wykonana z klinkieru, kamienia czy drewna w naturalnym kolorze.
 • Jaka elewacja do czerwonego dachu? Z czerwienią doskonale komponuje się biały tynk, zarówno gładki, jak i strukturalny.
 • Jaka elewacja do grafitowego dachu? Przy takim zadaszeniu dobrze prezentować się będzie elewacja biała lub szara, np. z płyt włókno-cementowych, a także dwukolorowa.

Podczas wybierania koloru elewacji należy wziąć pod uwagę wymagania narzucone przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Można się z nim zapoznać w wydziale budownictwa i architektury w urzędzie gminy.

Jak dobrać kolor elewacji domu do koloru dachu?

Częstą praktyką jest dobieranie koloru elewacji domu do koloru zastosowanego pokrycia dachowego. Wybierając barwę tynku czy farby elewacyjnej i dowolnych okładzin, pamiętaj, że przy połaciach skośnych ich duża powierzchnia jest doskonale widoczna, dlatego naturalne jest, że powinieneś dobrać do niej kolor ścian zewnętrznych budynku mieszkalnego.

Kolor elewacji domu dobierasz właściwie do barwy dachu, ponieważ pokrywa dachowa występuje w mniejszej gamie kolorystycznej niż chociażby farby elewacyjne i tynki. Zastanów się teraz, jak dokonać takiego wyboru. Najczęściej jest tak, że:

 • Elewacja domu z czerwonym dachem – kiedy dach pokryty jest czerwoną dachówką ceramiczną lub czerwoną dachówką bitumiczną lub czerwoną blachodachówką, powinieneś wybrać taki kolor elewacji, który nie będzie intensywny, ponieważ dwa intensywne kolory będą się ze sobą „gryzły”.
 • Elewacja domu z brązowym dachem – w tym wypadku ładnie będzie wyglądała elewacja w odcieniach brązu, beżu czy w tradycyjnej bieli. Jasna elewacja domu będzie współgrała z brązowym dachem.
 • Elewacja domu z czarnym dachem – możesz wykorzystać kolor biały do elewacji w celu stworzenia kontrastu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać tradycyjną, naturalnie drewnianą elewację domu z grafitowym dachem.

Sposoby na wykończenie elewacji domu – jakie są?

Jaka elewacja domu będzie się prezentować najlepiej? Jak wykończyć lico domu, aby było trwałe, sprzyjało termoizolacji oraz po prostu podobało się tobie i twoim najbliższym? Masz do wyboru wiele różnego rodzaju materiałów na elewację. Pamiętaj jednak, że spośród różnych sposobów wykończenia elewacji domu możesz tak naprawdę wybierać tylko spośród tych, które są dostosowane do technologii, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Dlatego dobieraj sposób na wykończenie elewacji domu do rodzaju ścian w ten sposób, że:

 • Ściany jednowarstwowe są głównie przeznaczone do tynkowania – z wykorzystaniem tynku tradycyjnego lub cienkowarstwowego, w zależności od tego, czy masz do czynienia z nierównościami ścian, czy są one jednak dosyć gładkie.
 • Ściany dwuwarstwowe – są ocieplane z wykorzystaniem wełny mineralnej lub płyt styropianowych, a następnie taka warstwa termoizolacyjna może być pokryta tynkiem cienkowarstwowym lub elewacja może być wykonana z paneli drewnianych czy PVC.
 • Ściany trójwarstwowe – elewacja może być w ich przypadku zrobiona z klinkieru, ceramiki lub silikatów, możesz też zdecydować się na położenie na taką powierzchnię ścian tynku tradycyjnego lub cienkowarstwowego.
 • Ściany szkieletowe – wykańcza się je zwykle drewnem lub płytkami z tworzywa sztucznego. Można te ściany otynkować po zamocowaniu dodatkowej warstwy ocieplenia. Niekiedy takie domy obmurowane są z użyciem cegły klinkierowej lub bloczków betonowych.

Czy warto wykonywać elewację starego domu?

Stary dom jak najbardziej można wyremontować, ocieplić i wykonać dla niego zupełnie nową elewację. Nowoczesna elewacja starego obiektu doda mu nie tylko uroku, ale sprawi też, że uzyska on znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne.

elewacja starego domu

Nowa elewacja na starym domu może być położona zwykle dopiero po usunięciu używanych wcześniej materiałów elewacyjnych. Konieczne jest to zwłaszcza wtedy, gdy stary tynk jest odspojony od podłoża i po prostu odpada, a przy opukiwaniu ścian wydaje głuchy odgłos. Wtedy trzeba go skuć, oczyścić ściany, zagruntować je, a zagłębienia wypełnić nowym tynkiem. Ponowne otynkowanie ścian sprawi, że elewacja starego domu nabierze zupełnie nowego charakteru.

Warto przeczytać: Przebudowa domu - ile kosztuje i jakie formalności są wymagane?

Gdy elewacja w starym domu jest na tyle zniszczona, że w żadnym razie nie nadaje się do remontu, pozostaje Ci tylko usunąć ją i wykonać nową. Jeśli ściany zewnętrzne starego domu nadal są w dobrym stanie, co oznacza, że mają odpowiednią nośność i nie są zawilgocone czy zagrzybione, stare wykończenia możesz po prostu zasłonić z wykorzystaniem odpowiedniego materiału. Warto wtedy przemyśleć wykonanie nowej termoizolacji, która zwiększy komfort mieszkania w starym domu.

Najprościej zasłonisz starą elewację okładziną z desek, sidingu lub kształtek betonowych. Takie materiały elewacyjne nadają się do przykręcenia do rusztu nośnego, montowanego bezpośrednio do ściany nośnej. 

Nowoczesna elewacja domu – czym się wyróżnia?

Jak wykonać nowoczesną elewację domu kostki, o prostej, wręcz minimalistycznej bryle? Nowe technologie elewacyjne mają zwykle taką przewagę nad tradycyjnymi, że odznaczają się wyższą trwałością i nie wymagają systematycznej konserwacji, co automatycznie wiąże się z niższymi kosztami ich regularnego odświeżania. Elewacja nowoczesnego domu może być wykonana z:

 • betonu architektonicznego,
 • nowoczesnej deski elewacyjnej,
 • elementów ze stali nierdzewnej,
 • powłoki z włókna szklanego,
 • szkła.

Szklana elewacja, czyli po prostu duże przeszklenia na jednej ze ścian budynku, sprzyja korzystaniu z energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Tak powstają nowoczesne domy pasywne, które minimalizują ponoszone przez ciebie koszty ogrzewania budynku mieszkalnego.

Jak dobrać elewację do rodzaju domu?

Rodzaj domu również powinien mieć wpływ na to, jaką elewację wykonasz. Jeśli masz mały budynek o prostej bryle, możesz wykonać elewację domu parterowego z drewna, która doda mu uroku i sprawi, że będzie prezentował się jak jeden z obiektów góralskich.

Elewacja domu piętrowego z drewna również sprawi, że taki dom będzie wyglądał tradycyjnie. Elementy drewniane łączone z tynkiem na zasadzie kontrastu przydadzą się w przypadku projektów domów z poddaszem. Zasadniczo to od Twoich upodobań zależy wybór elewacji domu.

Konstrukcja domu poniekąd również określa, jaka powinna być jego elewacja. Drewniany dom może mieć naturalnie elewację z tego samego materiału, ale nie jest to konieczność. Musisz sam sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie najbardziej pasować do drewnianego domu. Być może zdecydujesz się właśnie na tradycyjną elewację drewnianą, ale pamiętaj, że wymaga ona częstej konserwacji.

Przeczytaj też: Mycie elewacji – ile kosztuje i jak samodzielnie przeprowadzić mycie elewacji domu?

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Elewacje
Sztukateria elewacyjna
12 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu, gipsu czy z innych materiałów...

Elewacje
Bazalt
5 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Bazalt – poznaj właściwości, cenę i zastosowanie bazaltu w domu i ogrodzie

Bazalt – twardy, wytrzymały i efektowny… To jeden z bardziej wdzięcznych wizu...

Elewacje
Piaskowiec
18 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Piaskowiec – czym się charakteryzuje i gdzie możemy zastosować kamień piaskowiec?

Piaskowiec to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie oraz wykań...

Elewacje
Ryzalit
16 lipca 2021 r. Daria Rek

Ryzalit – co to jest i jak urozmaicić ryzalitem bryłę budynku?

Ryzalit pojawia się szczególnie w budynkach o długiej historii, ale takie roz...

Elewacje
Sztukateria elewacyjna
12 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Sztukateria elewacyjna – co to jest i czym cechuje się nowoczesna sztukateria na elewacji?

Sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu, gipsu czy z innych materiałów...

Elewacje
Bazalt
5 października 2021 r. Diana Pidlesetska

Bazalt – poznaj właściwości, cenę i zastosowanie bazaltu w domu i ogrodzie

Bazalt – twardy, wytrzymały i efektowny… To jeden z bardziej wdzięcznych wizu...

Elewacje
Piaskowiec
18 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Piaskowiec – czym się charakteryzuje i gdzie możemy zastosować kamień piaskowiec?

Piaskowiec to materiał bardzo często wykorzystywany w budownictwie oraz wykań...

Elewacje
Ryzalit
16 lipca 2021 r. Daria Rek

Ryzalit – co to jest i jak urozmaicić ryzalitem bryłę budynku?

Ryzalit pojawia się szczególnie w budynkach o długiej historii, ale takie roz...