Jakie fundamenty pod dom jednorodzinny będą najlepsze?
Fundamenty to podstawowy element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń na podłoże gruntowe. Jakie są rodzaje fundamentów i czym kierować się przy wyborze najlepszego do konkretnego budynku? Podpowiadamy!
Najistotniejszym etapem i jednym z pierwszych etapów w procesie budowy jest posadowienie budynku. To na nim opiera się konstrukcja nośna. Odpowiednie posadowienie budynku wpływa więc na jego stabilność i trwałość. Odpowiedni fundament pod dom jest ważny, bo to na nim osadza się później całą konstrukcję.
W artykule omawiamy następujące tematy:
Rodzaje fundamentów – jakie są najpopularniejsze fundamenty pod dom?
Fundamenty domu jednorodzinnego mogą być pośrednie i bezpośrednie. Czym różnią się od siebie i kiedy zastosowanie znajduje każdy z nich?
1. Fundamenty pośrednie stosuje się, gdy podłoże gruntowe sięga głębiej. Obciążenie przenoszone jest więc do głębszej warstwy fundamentów. Stosowane są one przede wszystkim na trudnych gruntach.
2. Fundamenty bezpośrednie są najczęściej wykonywane pod domy jednorodzinne, gdy podłoże jest stabilne i nośne. Stawia się je na otwartym wykopie.
Często stosowane w budownictwie jednorodzinnym ławy fundamentowe
Warto pamiętać, że istnieje kilka metod fundamentowania. Jaki fundament pod dom wybrać? Najpopularniejsze rodzaje fundamentów to:
- ława – ma postać poziomych belek; wykonuje się ja z betonu, który wlewa się do wykopu lub przygotowanego wcześniej deskowania; wewnątrz umieszcza się zbrojenie;
- płyta – ma postać płyty żelbetowej przygotowanej pod indywidualne zamówienie; płyta jest izolowana od gruntu i zapewnia równomierne rozkładanie obciążeń;
- stopa – stosowana jest pod elementy konstrukcji, wywierającej punktowy nacisk na grunt; jest to konstrukcja żelbetowa, która najczęściej ma postać prostokąta;
- pale – ten fundament pośredni ma rodzaj długich elementów konstrukcyjnych (drewnianych, betonowych, żelbetowych, stalowych) zagłębianych w gruncie.
Jak dobrać fundament do rodzaju gruntu
Wybór fundamentu zależy przede wszystkim od rodzaju występującego gruntu. Przed wyborem sposobu fundamentowania należy wykonać badania geotechniczne, które określą, czy są to grunty o słabej nośności, czy nie. Jakie fundamenty sprawdzą się na podmokłym terenie? Najlepiej, aby zostały wykonane z płyty fundamentowej, która rozłoży ciężar budynku równomiernie po całym gruncie. Z kolei w przypadku gruntów spoistych można wybrać ściany fundamentowe, zarówno murowane, jak i monolityczne.
Więcej na temat tego, jak rodzaj gruntu wpływa na sposób posadowienie domu, przeczytasz w naszym artykule: Jak dobrać odpowiedni typ fundamentów do rodzaju gruntu?
Głębokość fundamentów pod dom - jak głębokie powinny być fundamenty pod dom jednorodzinny?
Fundamenty powinny być umieszczone poniżej głębokości przemarzania gruntu. Zapobiegnie to chociażby pękaniu ścina. Przyjmuje się, że optymalna głębokość fundamentów pod dom wynosi od 0,8 m do 1,4 m – w zależności od regionu kraju i rodzaju gruntu. W przypadku gdy grunt nie zmienia swojej objętości podczas zamarzania, wykop może być płytszy. Jak głęboko fundamenty powinny być wykonane na gruntach niewysadzinowych? Wystarczy, że będą one zagłębione na 50 cm.
Więcej o wykopach pod fundament piszemy tutaj: Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki
Płyta fundamentowa zapewnia równomierne przenoszenie obciążeń na grunt
Jakie są koszty budowy fundamentów pod dom jednorodzinny?
Koszt fundamentów jest zależny od jakości użytych materiałów, gruntu oraz głębokości, na jakiej chcemy je umieścić, a także metody, jaką zostaną wykonane.
Przykładowo palowanie jest dużo droższe od zwykłych ław fundamentowych. A jaki jest najtańszy fundament? Najczęściej jest to płyta fundamentowa, ponieważ w cenie płyty zawarty jest już koszt wykonania podłogi na gruncie.
Warto pamiętać również o tym, że do całości budżetu trzeba doliczyć koszt pracy fachowców. Cena za robociznę to średnio ok. 80 zł/m2, jednak stawka ta zależy od regionu Polski, w którym realizowana jest inwestycja. Dodatkowo koszty podwyższa:
- opłacanie geodety na budowę, który wytyczy fundamenty,
- wykonanie prac przygotowawczych,
- wykopy pod wylanie ław,
- zbrojenia czy deskowania,
- wykonanie wylewki i ścian,
- wykonanie izolacji.
Ile kosztuje fundament pod dom 100 m2? Średnia cena to ok. 30-35 tys. Pod dom o powierzchni 35 m2 warto przygotować się na wydatek rzędu 5 do 10 tys. złotych. A ile kosztują fundamenty pod dom 120 m2? Szacuje się, że ok. 50 tys. złotych.
Gdy już wiesz, jaki fundament sprawdzi się na Twojej działce i będzie opowiedni pod wybrany przez Ciebie projekt domu, sprawdź: Jak wygląda wytyczanie fundamentów pod dom?
Jakie fundamenty pod piwnicę i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?
Jeśli planujemy dom podpiwniczony lub częściowo podpiwniczony, trzeba szczególną uwagę zwrócić na to, jak wykonać fundamenty. Dobranie najlepszego rodzaju wpłynie na stabilność konstrukcji i jej odpowiednie zaizolowanie. Ten temat rozwijamy w naszym artykule: Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?
WAŻNE!
Zastanawiasz się, czy można wprowadzić zmiany w projekcie fundamentów domu jednorodzinnego po jego zatwierdzeniu? Sprawdź koniecznie: Zmiany istotne i nieistotne w projekcie budowlanym. Kiedy i jak je wprowadzić?
Autor artykułu
Inne artykuły tego autora