Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny jest najpopularniejszym typem obiektów mieszkalnych. Przeznaczony jest, jak nazwa wskazuje, do użytku przez jedną rodzinę. Obecnie na rynku można kupić wiele rodzajów takich domów. Każdy z nich może mieć własny unikalny styl budownictwa. Ponadto różnią się one pod względem konstrukcyjnym.

Popularność domy jednorodzinne zawdzięczają tym, iż większość z nas chce mieć prywatność i większą przestrzeń niż taką, którą oferuje mieszkanie w bloku. Zazwyczaj budynki takie posiadają jedną kuchnię, jadalnie, łazienkę, wc, 3-4 pokoje sypialne, salon oraz garaż. Niektóre z nich posiadają poddasze oraz piwnicę. Jeśli chodzi o budowę, to najważniejszy jest fundament pod dom jednorodzinny. Dopiero na nim można osadzić resztę konstrukcji budynku. W niniejszym tekście przedstawione zostaną podstawowe informacje dotyczące ceny oraz rodzajów fundamentów.

Budowa domów jednorodzinnych. Jakie są najbardziej popularne sposoby fundamentowania?

Jak wiadomo, domki jednorodzinne są coraz popularniejsze wśród Polaków. Podczas ich budowy bardzo dużą uwagę należy poświęcić na ich fundamenty. Z tego względu, że w tego typu budownictwie nie ma dużych obciążeń, wystarczy zastosować najzwyklejsze ławy fundamentowe z betonu. Ich zadaniem jest podpieranie ścian nośnych budynku. Dzięki temu obciążenie domu rozkłada się na większej powierzchni. Przy gruncie, który charakteryzuje się niejednorodnością, należy też zastosować zbrojenie wzdłużne. W przypadku gdy ława musi być bardzo szeroka, to powinna być wtedy wykonana jako żelbetowa ze zbrojeniem poprzecznym. Istnieją przypadki, gdy szkielet budynku jest dość lekki, wtedy może się okazać, że ławy fundamentowe będą zbędne. Wystarczyć będzie wąski fundament o grubości około 25 cm.

W przypadku gdy mamy dom częściowo podpiwniczony wykonujemy tzw. ławy schodkowe. Takie budynki najczęściej znajdują się na skarpach lub przylegają do istniejących obiektów. Jest to nie najlepsze rozwiązanie, które nie ochroni naszej piwnicy przed zawilgoceniem, a jego wykonanie jest dosyć kosztowne. Jeśli kupimy działkę, na której grunt ma bardzo słabą nośność, konieczne okazuje się zastosowanie płyty fundamentowej. Jej zadaniem jest rozłożenie obciążenia na jak największą powierzchnię. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie dla domów podpiwniczonych. Taka płyta jednocześnie staje się podłogą piwnicy. Jeżeli ocieplimy płytę oraz gdy nie będzie trzeba jej zagłębiać w gruncie poniżej poziomu zamarzania, to ciepło z naszego budynku nie będzie nam uciekało przez ściany nośne.

Ciekawym i zarazem nieco droższym typem jest fundament palowy. Stosuje się go, gdy warstwa nośna gruntu znajduje się na dużej głębokości. Jest to tzw. fundament pośredni. Składa się on ze słupków wykonanych z żelbetu, które są wbijane w ziemię. W ten sposób grunt zostaje zagęszczony, tym samym wzrasta jego nośność. Na niego wylewamy fundament właściwy, po czym można umieścić konstrukcję budynku. Niewątpliwą zaletą tego typu fundamentu są jego właściwości termoizolacyjne. Ciepło nie ucieka nam do gruntu. Fundament pod dom jednorodzinny to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy.

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Budowa domów jednorodzinnego a rodzaje fundamentów

Zasadniczo istnieją dwa typy fundamentów: pośredni i bezpośredni. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, dominują w nich zdecydowanie fundamenty bezpośrednie. Występują one najczęściej w postaci ław fundamentowych, na których osadzane są ściany nośne. W przypadku gdy mamy do czynienia z gruntami o słabej nośności, należy zastosować fundament pośredni. Wykonany może być on metodą palowania lub skrzyni. Istnieje także możliwość zastosowania płyty fundamentowej. Wybór fundamentu w dużej mierze zależy od gruntu, strefy klimatycznej oraz od ciężaru budynku.

Jak dobrać fundament do gruntu pod budowę domu jednorodzinnego?

Projektując jakikolwiek budynek, należy dobrać odpowiedni sposób jego posadowienia. Musi być on dopasowany do obciążeń, które będą przekazywane na fundament oraz do nośności gruntu, na którym dana inwestycja ma powstać. Standardowo w projektach powtarzalnych parametry dobierane są dla przeciętnej nośności gruntu i dla strefy klimatycznej, jaka panuje w centralnej Polsce. Często bywa jednak tak, że warunki gruntowe odbiegają od tych, które zostały przyjęte w projekcie.  Gdy są gorsze, będziemy wówczas zmuszeni do przystosowania dla naszego budynku odpowiedniego fundamentowania.

Przykłady gruntów niebezpiecznych to: grunty nasypowe, torfowiska, obszary szkód górniczych lub grunty niepewne. Problemem też mogą być grunty niejednorodne. Najlepiej przed wyborem sposobu fundamentowania wykonać badania geotechniczne, które określą czy są to grunty o słabej nośności, czy też nie. Z badań można zrezygnować, gdy w pobliżu znajdują się budynki o podobnych gabarytach. Drugim ważnym czynnikiem jest strefa klimatyczna, na której zlokalizowana jest budowa. W tym przypadku od lokalizacji będzie zależała głębokość, na którą należy umieścić nasze fundamenty.

Badania geotechniczne – cena

Standardowo koszt takich badań wynosi między 1000 a 1500 złotych. Jak widać, cena nie jest zbyt wygórowana, a wiedza, na jakim gruncie powstanie nasz dom, jest niezwykle istotna.

Jak głębokie powinny być fundamenty pod dom jednorodzinny?

Głębokość fundamentów to jest kolejną ważną sprawą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Jest ona zależna od regionu, w jakim realizowana jest dana inwestycja. Przyjmuje się, że głębokość fundamentów pod dom wynosi od 0,8 m do 1,4 m. Nie zawsze jednak konieczne jest kopanie tak głęboko. Często wystarczy utworzyć skarpę i od jej poziomu trzymać się wyznaczonych głębokości. To rozwiązanie chroni nas także przed podtopieniami, które mogą nastąpić, gdy zmieni się otoczenie bądź ukształtowane terenu wokół naszej działki.

Głębokość może być też mniejsza, gdy na terenie inwestycji znajdują się grunty wysadzinowe, czyli takie, które nie zwiększają swojej objętości podczas zamarzania. Do tego typu gruntu należą przede wszystkim grube piaski i żwiry. Jeśli chodzi o wysokość fundamentów ponad grunt, jest ona różna i zależy od projektu budynku.

Jak wykonać częściowe podpiwniczenie domu?

Dom częściowo podpiwniczony niesie ze sobą sporo zalet. Często jest to jedyne racjonalne rozwiązanie. Cały proces jest jednak dość skomplikowany oraz może być dosyć kosztowny. Część piwniczna powinna być starannie zaizolowana, a użyte do niej materiały muszą cechować się wysoką trwałością. Fundamenty występują bowiem w postaci ław schodkowych, co może utrudniać szalowanie. Jednakże w ten sposób uzyskamy dodatkową przestrzeń, co pozwoli nam ograniczyć częściowo wydatki na całą budowę.

Warto też zadać pytanie, ile kosztuje podpiwniczenie domu. Cena zależy od wielu czynników. Po pierwsze od standardu wykończenia takiej piwnicy, wielkości oraz wysokości wód gruntowych. Standardowo dla domku jednorodzinnego do 100 metrów kwadratowych cena będzie w granicach 60 tysięcy złotych. Mniejsze koszty podpiwniczenia uzyskamy na gruntach, gdzie wody osadzone są głęboko pod powierzchnią. Dzięki temu izolowanie będzie znacznie tańsze. Ponadto piwnica może wystawać ponad powierzchnię gruntu. Im wyżej, tym mniejszy koszt wykopu.

Z czego zrobić fundament pod dom jednorodzinny?

Najczęstszym rodzajem fundamentu, jaki się stosuje podczas budowy domu jednorodzinnego, są ławy fundamentowe. Są one zazwyczaj wykonane z betonu. Jeśli grunt jest mniej nośny albo budynek generuje bardzo duże obciążenia, zamiast zwykłego betonu stosujemy żelbet (czyli zbrojony beton). Z niego także wykonuje się pale i skrzynie, które służą jako fundament pośredni. Dzieje się tak, gdy nasz dom stawiamy np. na terenach podmokłych, gdzie nośność gruntu jest bardzo mała.

Zmiany w projekcie fundamentów po zatwierdzeniu projektu domu jednorodzinnego

Zgodnie z art. 36a. Ustawy Prawo budowlane: "Zmiany konstrukcyjne i szczegóły rozwiązań technicznych nie stanowią istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu, zatem nie ma potrzeby zmiany decyzji zatwierdzającego budowę. Natomiast w takiej sytuacji projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest zobowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia. Zmianę wpisuje się w dzienniku budowy".

Wnioskując z tego, są to zmiany nieistotne. W tej sytuacji projekt domu jednorodzinnego nie będzie musiał podlegać ponownemu uzgodnieniu. Zmiana fundamentu w projekcie, jak i zmiana technologii budowy fundamentu, będą jedynie zamieszczone w dokumentacji, pod postacią rysunku bądź opisu.

Jakie są koszty budowy fundamentów pod dom jednorodzinny?

Koszty fundamentów są zależne od gruntu oraz głębokości, na jakiej chcemy je umieścić. Droższe będą te stosowane dla budynku podpiwniczonego. O cenie decyduje też metoda, jaką zostaną one wykonane. Przykładowo palowanie jest dużo droższe od zwykłych ław fundamentowych. Średni koszt fundamentów dla domu jednorodzinnego bez piwnicy wynosi około 30 tysięcy złotych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022
Podatki, ulgi i dopłaty
Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Finanse i koszty
Ile kosztuje budowa stropu w 2022

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Co to jest stan zero?
7 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
8 listopada 2021 r. Wojciech Rynkowski

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu stanowi poważny problem. Ściany nasiąknięte wodą zwiększają ilość energii niezbędnej do...

Fundamenty
Co to jest stan zero?
7 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Budowa domu czy też innego obiektu budowlanego składa się z kilku etapów. Pro...

Fundamenty
Siatka zbrojeniowa
25 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka zbrojeniowa – parametry, zastosowanie i cena siatki zbrojeniowej

Siatka zbrojeniowa jest właściwie niezbędnym elementem konstrukcji obiektów ż...

Fundamenty
Zbrojenie fundamentu
24 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Zbrojenie fundamentu – jak wykonać i gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Trwałość i solidność budynku zależna jest m.in. od fundamentów. Nie wystarczy...

Fundamenty
Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć
8 listopada 2021 r. Wojciech Rynkowski

Opaska drenażowa wokół domu – sprawdzony sposób na wilgoć

Nadmierna wilgoć we wnętrzu domu stanowi poważny problem. Ściany nasiąknięte wodą zwiększają ilość energii niezbędnej do...