Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jakie fundamenty będą najlepsze pod dom jednorodzinny?

Jakie fundamenty wybrać pod dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny to jeden z popularniejszych typów obiektów mieszkalnych. Decydując się na jego budowę, musisz pomyśleć, jakie fundamenty położyć. Te zapewnią stabilność całego budynku, a dodatkowo zabezpieczą go przed wilgocią. Fundamenty domu jednorodzinnego mogą być różne w zależności od rodzaju gleby czy konstrukcji. Sprawdź, jaki fundament pod dom, a jaki pod garaż sprawdzi się najlepiej.

Swoją popularność domy jednorodzinne zawdzięczają tym, iż większość z nas chce mieć prywatność i większą przestrzeń niż taką, którą oferuje mieszkanie w bloku. Jeśli chodzi o budowę, to najważniejszy jest fundament pod dom jednorodzinny. Dopiero na nim można osadzić resztę konstrukcji budynku. W niniejszym tekście przedstawione zostaną podstawowe informacje dotyczące ceny oraz rodzajów fundamentów.

Jakie są najpopularniejsze fundamenty pod dom jednorodzinny?

Budowa domu to trudna i wymagająca inwestycja. Na każdym etapie musisz podejmować mnóstwo decyzji, które będą miały wpływ nie tylko na wygląd Twojego domu, ale również na jego stabilność czy bezpieczeństwo domowników. Jedną z pierwszych jest wybór odpowiedniego rodzaju fundamentów pod dom. 

Czy istnieje jedna odpowiedź na pytania: jakie fundamenty pod dom z poddaszem lub z czego je zrobić w przypadku domu jednorodzinnego? Istnieje kilka metod fundamentowania i każda z nich stosowana jest w nieco innym przypadku. Wśród najpopularniejszych metod wyróżniamy:

  • ławy fundamentowe, które najczęściej wykonuje się z betonu. Jeśli grunt jest mniej nośny albo budynek generuje bardzo duże obciążenia, zamiast zwykłego betonu stosujemy żelbet (czyli zbrojony beton),
  • fundamenty płytowe – mogą być budowane jako ocieplone na powierzchni gruntu lub zagłębione. Indywidualnie wykonana płyta żelbetonowa może rozłożyć obciążenie na dużą powierzchnię, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku małej nośności gruntu,
  • ​​fundamenty na palach, stopach i studniach wykonywane najczęściej w dwóch przypadkach: pod lekkie budynki lub gdy warstwa nośna gruntu znajduje się bardzo głęboko.

Zasadniczo istnieją dwa typy fundamentów: pośredni i bezpośredni. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, dominują w nich zdecydowanie bezpośrednie. Występują one najczęściej w postaci ław fundamentowych z betonu, na których osadzane są ściany nośne. Dzięki temu obciążenie domu rozkłada się na większej powierzchni.

W przypadku gdy mamy do czynienia z gruntami o słabej nośności, należy zastosować fundament pośredni. Ten może być wykonany metodą palowania lub skrzyni. Istnieje także możliwość zastosowania płyty fundamentowej.

Wybór fundamentu w dużej mierze zależy od gruntu, strefy klimatycznej oraz ciężaru budynku. Przy gruncie, który charakteryzuje się niejednorodnością, należy np. zastosować zbrojenie wzdłużne. W przypadku gdy ława musi być bardzo szeroka, powinna być wykonana jako żelbetowa ze zbrojeniem poprzecznym.

  • Istnieją przypadki, gdy szkielet budynku jest dość lekki – wtedy może się okazać, że można zrezygnować z ław. Wystarczający okaże się wąski fundament o grubości około 25 cm.
  • W przypadku gdy nasz dom jest częściowo podpiwniczony, wykonujemy tzw. ławy schodkowe. Takie budynki najczęściej znajdują się na skarpach lub przylegają do istniejących obiektów. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie ochroni naszej piwnicy przed zawilgoceniem, a jego wykonanie jest dosyć kosztowne.
  • Jeśli kupimy działkę, na której grunt ma bardzo słabą nośność, konieczne okazuje się zastosowanie płyty fundamentowej. Jej zadaniem jest rozłożenie obciążenia na jak największą powierzchnię. Taka płyta jednocześnie staje się podłogą piwnicy. Jeżeli ocieplimy płytę oraz gdy nie będzie trzeba jej zagłębiać w gruncie poniżej poziomu zamarzania, to ciepło z naszego budynku nie będzie nam uciekało przez ściany nośne. 

Ciekawym i zarazem nieco droższym typem jest fundament palowy. Stosuje się go, gdy warstwa nośna gruntu znajduje się na dużej głębokości. Składa się on ze słupków wykonanych z żelbetu, które są wbijane w ziemię. W ten sposób grunt zostaje zagęszczony, tym samym wzrasta jego nośność. Na niego wylewamy fundament właściwy, po czym można umieścić konstrukcję budynku. 

Czy dom jednorodzinny musi mieć fundamenty?

W Polsce wiele budynków mieszkalnych wybudowanych jeszcze w latach 40. czy 50. nie ma fundamentów i, co ciekawe, wciąż stoją stabilnie. Czy to oznacza, że aktualnie też można postawić dom w podobny sposób? Nie do końca.

Przepisy budowlane jasno wskazują, na jakiej głębokości należy posadowić dom, aby nie doprowadzić do uszkodzenia budynków. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku gruntów wysadzinowych, które zamarzając mogą zwiększyć swoją objętość, a wiosną w czasie nierównych roztopów - doprowadzić do uszkodzenia budynku.

Fundamenty domu w tym wypadku powinno się osadzić na głębokość ok. 1 metra, jeśli nieruchomość jest położona w Polsce centralnej, lub nawet 1,4 metra, jeśli leży w rejonie suwalskim.

Zjawisko powiększania się objętości nie występuje w gruntach przepuszczalnych, czyli: piaskach, żwirach i pospółkach. W takim razie, jakie fundamenty pod dom jednorodzinny należy wybrać w takim przypadku? Zgodnie z przepisami posadowienie budynku na takich gruntach może sięgać głębokości 50 cm. W szczególnych przypadkach może to być jeszcze mniej, ale projektant powinien taką decyzję dobrze uzasadnić.

Jakie korzyści niesie ocieplenie fundamentów?

Jak dobrać fundament do gruntu pod budowę domu jednorodzinnego?

Najczęściej stosuje się tradycyjne fundamenty, które zostały już opisane we wcześniejszej części artykułu. Problem z odpowiedzą zaczyna się jednak w sytuacji, gdy budynek ma zostać wzniesiony na kłopotliwym gruncie, którego warunki odbiegają od tych przyjętych w projekcie. Gdy są gorsze, będziemy wówczas zmuszeni do wyboru dla naszego budynku odpowiedniego fundamentowania.

Przykłady gruntów niebezpiecznych to: grunty nasypowe, torfowiska, obszary szkód górniczych lub grunty niepewne. Problemem też mogą być grunty niejednorodne. Właśnie dlatego najlepiej przed wyborem sposobu fundamentowania wykonać badania geotechniczne, które określą, czy są to grunty o słabej nośności, czy nie.

Z analizy można zrezygnować, gdy w pobliżu znajdują się budynki o podobnych gabarytach. Standardowo koszt takich badań wynosi między 1000 a 1500 złotych. Jak widać, cena nie jest zbyt wygórowana, a wiedza, na jakim gruncie powstanie nasz dom, jest niezwykle istotna.

Drugim ważnym czynnikiem jest strefa klimatyczna, na której zlokalizowana jest budowa. W tym przypadku od lokalizacji będzie zależała głębokość, na którą należy umieścić nasze fundamenty.

Jakie fundamenty sprawdzą się na podmokłym terenie? Najlepiej, aby te zostały wykonane z płyty fundamentowej, a nie z tradycyjnych ław. Płyty rozłożą ciężar budynku równomiernie po całym gruncie. A jakie utrzymają dom na piasku? W przypadku gruntów spoistych można wybrać ściany fundamentowe, zarówno murowane, jak i monolityczne.

W jaki sposób przeprowadzić izolację fundamentów?

Jak głębokie powinny być fundamenty pod dom jednorodzinny?

Jak już wiesz, o tym, jak głębokie fundamenty należy wykopać, decyduje nie tylko rodzaj gruntu, ale też region, w jakim realizowana jest dana inwestycja. Przyjmuje się, że głębokość wynosi od 0,8 m do 1,4 m. Nie zawsze jednak konieczne jest kopanie aż tak głęboko. W przypadku gdy grunt nie zmienia swojej objętości podczas zamarzania, to wykop może być płytszy. Jeśli chodzi o wysokość fundamentów ponad grunt, jest ona różna i zależy od projektu budynku.

Co ciekawe o tym, jak głęboko wykopać fundament pod dom, decyduje również konstrukcja budynku. ile powinien wynosić wykop pod dom jednorodzinny podpiwniczony? Móimy tu zazwyczaj o głębokości 2,5 – 2,8 m pod poziom terenu.

Jaki materiał na fundamenty będzie najlepszy?

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Dom częściowo podpiwniczony niesie ze sobą sporo zalet. Często jest to też jedyne racjonalne rozwiązanie. Proces jego budowy jest jednak dość skomplikowany oraz może być kosztowny. Część piwniczna powinna być starannie zaizolowana, a użyte do niej materiały muszą wyróżniać się wysoką trwałością.

Co pod piwnicę w domu jednorodzinnym? Fundamenty mogą mieć postać ław schodkowych, które pozwolą nam uzyskać dodatkową przestrzeń i ograniczyć częściowo wydatki na budowę. Ten rodzaj fundamentu pod dom jednorodzinny może jednak utrudnić szalowanie.

A ile kosztuje podpiwniczenie domu? Cena zależy od wielu czynników. Po pierwsze od standardu wykończenia takiej piwnicy, wielkości oraz wysokości wód gruntowych. Standardowo dla domku jednorodzinnego do 100 metrów kwadratowych cena będzie w granicach 60 tysięcy złotych.

Mniejsze koszty podpiwniczenia uzyskamy na gruntach, gdzie wody osadzone są głęboko pod powierzchnią. Dzięki temu izolowanie będzie znacznie tańsze. Ponadto piwnica może wystawać ponad powierzchnię gruntu. Im wyżej, tym mniejszy koszt wykopu.

Kiedy stosuje się styrodur XPS i do czego służy ten materiał?

Jakie są koszty budowy fundamentów pod dom jednorodzinny?

Jak obliczyć koszt fundamentów domu jednorodzinnego? Zanim weźmiemy do ręki kalkulator, warto wiedzieć o tym, że są zależne od jakości użytych materiałów, gruntu oraz głębokości, na jakiej chcemy je umieścić. Droższe będą te stosowane dla budynku podpiwniczonego. O cenie decyduje też metoda, jaką zostaną one wykonane.

Przykładowo palowanie jest dużo droższe od zwykłych ław fundamentowych. A jaki rodzaj fundamentu jest najtańszy? Najczęściej jest to płyta fundamentowa, ponieważ w cenie płyty zawarty jest już koszt wykonania podłogi na gruncie.

Warto pamiętać również o tym, że do całości budżetu musisz doliczyć koszt pracy fachowców. Ile kosztuje robocizna za fundamenty? Średnio ok. 75 zł/m2, jednak stawka ta zależy od regionu Polski, w którym realizowana jest inwestycja. Dodatkowo przyjdzie Ci się zmierzyć z takimi kosztami jak:

  • opłacanie geodety na budowę, który wytyczy fundamenty,
  • wykonanie prac przygotowawczych,
  • wykopy pod wylanie ław,
  • zbrojenia czy deskowania,
  • wykonanie wylewki i ścian,
  • wykonanie izolacji.

W takim razie ile kosztuje fundament pod dom 100 m2? Średnia cena to ok. 30 tys. W przypadku mniejszych budynków cena ta będzie znacznie niższa, a w przypadku większych — wyższa. Pod dom o powierzchni 35 m2 warto przygotować się na wydatek rzędu 5 do 10 tys. złotych. A ile kosztują fundamenty pod dom 120 m2? Ok. 50 tys. złotych.

Czy można wprowadzić zmiany w projekcie fundamentów domu jednorodzinnego po jego zatwierdzeniu?

Zgodnie z art. 36a. Ustawy Prawo budowlane, zmiany konstrukcyjne oraz szczegóły rozwiązań technicznych nie stanowią istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu, dlatego nie mają wpływu na wydaną już decyzję. Zmiana fundamentu w projekcie, jak i zmiana technologii budowy tegoż powinny zostać jedynie zamieszczone w dokumentacji pod postacią rysunku bądź opisu.

Gdzie powinno się zastosować zbrojenie fundamentu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?
23.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?

Zbrojenie jest ważnym etapem budowy przy wykonywaniu fundamentów i stropu. Pr...

Fundamenty
wylewanie betonu z rury na zbrojenie w garażu
11.07.2023 r. Jan Susmaga

Ceny betonu. Ile kosztuje worek lub kubik betonu danego rodzaju?

Beton jest obecny praktycznie na każdym placu budowy. To materiał służący do...

Fundamenty
Suchy beton. Do czego go zastosować i ile kosztuje?
27.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Suchy beton. Do czego go zastosować i ile kosztuje?

Wśród różnych rodzajów betonu można wyróżnić tzw. beton suchy. Często jest on wykorzystywany w trakcie budowy domów jednor...

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Fundamenty
Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?
23.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Zbrojenie kompozytowe. Jaka jest jego cena i czy warto je wykorzystać?

Zbrojenie jest ważnym etapem budowy przy wykonywaniu fundamentów i stropu. Pr...

Fundamenty
wylewanie betonu z rury na zbrojenie w garażu
11.07.2023 r. Jan Susmaga

Ceny betonu. Ile kosztuje worek lub kubik betonu danego rodzaju?

Beton jest obecny praktycznie na każdym placu budowy. To materiał służący do...

Fundamenty
Suchy beton. Do czego go zastosować i ile kosztuje?
27.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Suchy beton. Do czego go zastosować i ile kosztuje?

Wśród różnych rodzajów betonu można wyróżnić tzw. beton suchy. Często jest on wykorzystywany w trakcie budowy domów jednor...

Fundamenty
Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?
03.02.2023 r. Jan Susmaga

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

Fundament to podstawa dla każdego domu – murowanego, ale i szkieletowego. Jaki sprawdzi się najlepiej pod dom szkieletowy?...

Reklama
Zamknij