Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

wnętrze domu w stanie surowym

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Ostatni z wymienionych, czyli strop typu filigran, jest często wykorzystywany i ma szerokie zastosowanie. Czym on dokładnie się charakteryzuje? Jakie parametry ma strop filigran i w jakim budownictwie sprawdzi się najlepiej? Jakie są jego wady i zalety i w końcu – jaki jest koszt jego wykonania?

Co to jest strop filigran?

Strop typu filigran to rodzaj stropu zespolonego. Łączy on cechy stropów prefabrykowanych i monolitycznych. Cechą wyróżniającą tego typu stropu jest to, że powstaje z prefabrykowanych płyt żelbetowych, które zbrojone są stalowymi kratownicami przestrzennymi. Na budowie dozbraja się konstrukcję i wylewa na nią nadbeton. Płyta prefabrykowana stanowi jednocześnie szalunek tracony, a zbrojenie stropu filigran usztywnia całą konstrukcję.

Strop ten wykonywany jest według indywidualnych projektów, dzięki czemu można go bez problemu wykorzystać nawet w budynkach o nieregularnych bryłach. Grubość stropu filigran jest uzależniona przede wszystkim od obciążeń, jakie ma on przenosić, dlatego musi być dokładnie wyliczona w projekcie. Zwykle grubość stropu tego typu wynosi od 10 do 30 cm. Grubość samych płyt waha się z kolei od 4 do 7 cm. Płyty występują też w rozmaitych kształtach, dzięki czemu można je precyzyjnie dopasować do konkretnego projektu. Dzięki tym wszystkim cechom rozpiętość stropu filigran może osiągać nawet 12 metrów.

Parametry techniczne stropów typu filigran

Konstrukcje tego typu wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami. Przekrój stropu filigran obejmuje zaledwie kilka elementów:

  • prefabrykowaną płytę żelbetową ze zbrojeniem dolnym w postaci kratownic przestrzennych,
  • siatkę górnego zbrojenia,
  • warstwę nadbetonu.

Ważną cechą jest to, że stropy filigranowe bardzo dobrze tłumią wszelkie hałasy. Izolacyjność akustyczna stropu filigran przekłada się więc na komfort życia wszystkich mieszkańców – dźwięki powstające na wyższym poziomie budynku nie będą przenikać na poziom niższy i nie będą słyszane i odczuwane przez resztę domowników. Dzięki temu, że izolacyjność akustyczna tego stropu jest bardzo wysoka, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej warstwy wygłuszającej.

Jak z kolei przedstawia się nośność stropu filigran? Warto pamiętać o tym, że wartości te ustalane są dla każdego projektu indywidualnie, w zależności od tego, na jakie obciążenia będzie narażony strop w konkretnym miejscu. Po dokładnych wyliczeniach nośności dobiera się odpowiednią grubość płyty i zbrojenie. Płyty wykorzystane do montażu stropu typu filigran mogą mieć też różną długość, a uśredniona waga jednej płyty wynosi 125-200 kg/m2.

Warto pamiętać również o tym, że stropy te charakteryzują się również dokładnością wykończenia, co przekłada się na możliwość zrezygnowania z czasochłonnych prac takich jak tynkowanie.

Dane techniczne stropu filigran określają także między innymi grubość wykorzystanej warstwy nadbetonu. O tym parametrze decyduje projektant.

Zastosowanie stropu filigran w różnych konstrukcjach

Dzięki temu, że kształt płyt można dostosować do bryły budynku i mogą mieć one dużą rozpiętość, stropy typu filigran uważane są za rozwiązanie uniwersalne i sprawdzające się w większości konstrukcji domów. Przede wszystkim strop filigran wykorzystywany jest w domu jednorodzinnym – dzięki temu, że na plac przywożone są prefabrykowane płyty, cały montaż stropu trwa szybciej, co z kolei wpływa na skrócenie czasu całej budowy. Inwestorzy planujący budowę domu jednorodzinnego doceniają też to, że stropy tego typu cechują doskonałe właściwości akustyczne.

Gdzie jeszcze zastosowanie znajdzie strop typu filigran? Oprócz domów jednorodzinnych montuje się go także w budynkach wielorodzinnych. Również w budynkach gospodarczych czy użyteczności publicznej, obiektach przemysłowych, budynkach wielopoziomowych częstym rozwiązaniem jest właśnie ten rodzaj stropu.

Poznaj inne rozwiązania: Strop Teriva: najpopularniejszy strop wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym.

Ile kosztuje wykonanie takiego elementu wraz z robocizną?

Oczywiście jednym z ważniejszych kryteriów jest koszt wykonania poszczególnych elementów i konstrukcji. Cena stropu filigran jest współmierna do doskonałych parametrów technicznych i zależy przede wszystkim od ceny poszczególnych materiałów i robocizny. Co dokładnie składa się na koszt instalacji stropu filigranowego? Będzie to cena:

  • płyty prefabrykowanej,
  • montażu uzbrojenia górnego,
  • cena betonu,
  • dodatkowych usług.

ofe-5847238-72509 w-72509

Najważniejszym wydatkiem będzie oczywiście zakup płyt. Ich ceny sięgają od 80do 150 zł/m2. Cena rośnie oczywiście wraz z lepszymi parametrami elementów. Za zbrojenie z usługą montażową trzeba zapłacić około 6 zł/kg, natomiast za beton klasy C20 lub C25 od 250 do 300 za m2. Trzeba pamiętać również o tym, że niekiedy cenę za wykonanie stropu filigran podniesie koszt transportu płyt – szczególnie gdy nie są one zamawiane w bliskiej okolicy. Istotna będzie też cena robocizny za montaż stropu filigran – wynosi ona około 85 zł/m2. Doliczyć trzeba także koszt wynajęcia dźwigu, wynoszący mniej więcej 160-180 zł za godzinę.

Jaka jest więc szacunkowa cena za m2 stropu filigran? Całkowity koszt będzie zawsze zależał od indywidualnego przypadku, jednak przyjmuje się, że cena ta może wynosić około 240 zł za m2.

Etapy montażu stropu filigran

Często podkreśla się, że montaż stropy typu filigran jest o wiele prostszy i szybszy niż innych rodzajów tej konstrukcji. Jakie są kolejne etapy montażu stropu filigranowego? Instrukcja montażu stropu filigran przedstawia się następująco:

  1. Pierwszym krokiem jest dostarczenie na plac budowy prefabrykowanych płyt i ich rozładunek. W czasie transportu ważne jest zabezpieczenie pasami płyt przed ich przesuwaniem się. Konieczne jest również wynajęcie dźwigu – tylko w ten sposób płyty mogą być umiejscowione w wybranym miejscu. Trzeba upewnić się także, czy nośność dźwigu przy maksymalnie potrzebnym wysięgu, będzie wystarczająca, by płytę unieść.
  2. Technologia montażu stropu filigran powinna być zgodna z zleceniami ustalonymi w projekcie. Ważne jest oparcie stropu na podporach stałych, które stanowią ściany. Oparcie na ścianie stropu filigran wymaga wypoziomowania i wyrównania tych podpór. Na takich podporach stałych umieszczana jest następnie zaprawa cementowa – zazwyczaj jej warstwa osiąga grubość 2 cm. Oprócz podpór stałych wykorzystywane są też podpory montażowe.
  3. Kolejny krok to uzbrojenie wieńców w stropie filigran. Prętami lub siatką uzbraja się też podłużne styki płyt. Montuje się również zbrojenie otworów, poprzeczne. W projekcie musi być ustalona klasa stali użytej do wykonania zbrojenia.
  4. Następny etap montażu stropu filigranowego to wylanie warstwy betonu. Zaprawę układa się równomiernie wzdłuż rozpiętości stropu. Mieszankę trzeba od razu wyrównywać i zagęszczać. Po wybetonowaniu należy odczekać dwa dni, by móc chodzić po stropie, natomiast podpory montażowe można usunąć po dwóch tygodniach. Ile betonu na strop filigran? Przyjmuje się, że na 100 m2 stropu o grubości 17 cm potrzebnych będzie 17m3 betonu.

Poznaj inne rozwiązania: Strop Kleina: czy warto go zastosować?

Pytania i odpowiedzi dotyczące stropu typu filigran

Montaż stropu typu filigran, jako jedna z możliwości rozwiązań konstrukcyjnych, często wiąże się z wieloma pytaniami. Zapoznaj się z tymi zdawanymi najczęściej i odpowiedziami na nie.

Jakie są podstawowe zalety stosowania stropu filigranowego?

Główne zalety tego rodzaju stropu to przede wszystkim:

  • dowolny kształt, możliwość dopasowania do bryły budynku,
  • niewielka wysokość,
  • dobra izolacja akustyczna,
  • skrócenie czasu wykonania stropu na budowie,
  • wyeliminowanie deskowania,
  • nieproblematyczny montaż,
  • duże możliwości konstrukcyjne.

Jakie są ograniczenia związane z wykorzystaniem stropu filigranowego?

  • Konieczność bardzo dokładnego przygotowania elementów prefabrykowanych – nie ma możliwości korygowania ich wymiarów na budowie,
  • dodatkowe koszty związane z przewozem na plac budowy,
  • montaż wymagający użycia dźwigu,
  • konieczność pielęgnacji nadbetonu.

Poznaj inne rozwiązania: Konstrukcja, ceny oraz wady i zalety stropów drewnianych.

Czy strop filigranowy jest odpowiedni dla każdego rodzaju budynku?

Strop ten jest często wykorzystywany w budownictwie mieszkaniowym. Sprawdzi się w budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach wielopoziomowych czy użyteczności publicznej. Strop ten nie jest zalecany w przypadku dużych hal produkcyjnych czy obiektów przemysłowych.

Czy mogę zintegrować instalacje elektryczne i hydrauliczne w stropie filigranowym?

Strop typu filigran umożliwia prowadzenie w nim instalacji elektrycznych i hydraulicznych i ukrycie wszystkich ich elementów.

Co zrobić, gdy pojawią się pęknięcia na stropie filigranowym po jego zabetonowaniu?

Gdy strop ulegnie uszkodzeniu, pojawią się na nim pęknięcia, warto wykonać ekspertyzę techniczną, w której wykazane będą przyczyny uszkodzeń i możliwe sposoby ich naprawy. Drobne rysy wystarczy zaszpachlować, głębsze pęknięcia z kolei wymagają wstrzyknięcia specjalnej masy uszczelniające pustą przestrzeń.

Jak można ocieplić strop filigranowy i czy jest to konieczne?

Ocieplenie stropu jest częstym rozwiązaniem. Można to zrobić za pomocą wełny mineralnej czy styropianu. Wybrany materiał powinien równo i szczelnie pokrywa cały strop. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

REKLAMA
Zamknij