Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa komina? Cena robocizny w 2024 roku

Ile kosztuje budowa komina?

Komin stanowi nieodłączny element każdego domu. Najczęściej przewidziany jest już w projekcie, ale zdarzają się sytuacje, gdy trzeba go dobudować. Komin powinien być drożny, by spełniać swoją funkcję, stabilny i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Aby osiągnąć ten efekt, możesz sięgnąć po różne materiały. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Ile kosztuje budowa komina? O czym pamiętać, by przeprowadzić wszystkie prace prawidłowo?

Ile kosztuje budowa komina – o czym pamiętać na początku?

Planowana budowa komina wymaga odpowiednich przygotowań, do których zalicza się między innymi określenie wymiarów tego elementu oraz ustalenie, z jakich materiałów on powstanie. Nie należy sugerować się wyłącznie ceną poszczególnych opcji, choć z pewnością odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa komina, jest bardzo ważna w kontekście budżetu całej inwestycji. Co zatem jeszcze warto mieć na względzie?

Na koszty w istotny sposób wpływa skala prac. Najczęściej komin stanowi integralny element budynku, dlatego wydatki na niego przeznaczone ujmuje kosztorys budowy domu. Zdarzają się jednak korekty wynikające z przebudowy instalacji, zmiany sposobu ogrzewania lub przeznaczenia poszczególnych przewodów.

W starych budynkach niekiedy dobudowuje się komin lub zmienia jego wymiary – wydatki poniesione na takie prace wylicza się zupełnie inaczej. Na ostateczną cenę wpływa także decyzja, jak wykończyć komin.

Jaka jest cena postawienia komina z gotowych elementów?

Jedną z opcji jest komin wykonany z fabrycznie przygotowanych elementów. Zaletą takiego rozwiązania jest przeważnie niższy koszt postawienia komina w stosunku do tradycyjnego murowania. Do plusów zalicza się także szybkość prac, oszczędność miejsca oraz wysoka szczelność.

Ile dokładnie kosztuje komin z gotowych elementów? Trudno oszacować to dokładnie, gdyż wiele zależy wymiarów konstrukcji, marki i rodzaju komponentów. Często zestaw obejmuje pełen pakiet, a w innych przypadkach trzeba dokupić niektóre części. Uogólniając, można jednak przyjąć, że gotowy komin to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

ofe-5847238-70004 w-70004

Ile kosztuje budowa kominka?

Ile kosztuje budowa komina systemowego?

Kominy systemowe mają wiele zalet, wśród których znajduje się niski – w porównaniu do kominów murowanych – koszt wykonania. Ile kosztuje komin systemowy? Zgodnie z szacunkami, inwestycja pochłonie ok. 300-450 zł/mb. W kwocie tej uwzględniono zakup komina i materiałów montażowych. Robocizna stanowi osobny wydatek.

Zastanawiając się, ile kosztuje budowa komina systemowego, nie sposób pominąć kwestii gwarancji. W tym przypadku możesz liczyć na stosunkowo długi termin. W przypadku kominów stalowych to ok. 10 lat, a ceramicznych – nawet 30.

Komin systemowy – cena robocizny 2024 

Dodatkowym wydatkiem, o który należy zwiększyć podany wyżej koszt budowy komina, jest robocizna. W przypadku kominów systemowych to ok. 140-180 zł/mb. Cena w różnych regionach kraju może prezentować się odmiennie.

Ile kosztuje budowa komina ceramicznego?

Kominy ceramiczne są chętnie wybierane ze względu na swoją ogniotrwałość oraz odporność na duże zmiany temperatur. Dostosowanie ich do różnych kotłów nie stanowi trudności, dlatego dokonując zakupu, zwracaj uwagę na tę właśnie kwestię. Oczywiście, na rynku dostępne są także warianty uniwersalne.

Jak prezentuje się koszt budowy komina ceramicznego? Zakup samego komina można oszacować na ok. 2000-4000 zł. Dostępne są także tańsze ofert, jednak szukając okazji, sprawdź gwarancje producenta. Może okazać się, że w długoterminowej perspektywie oszczędność kilkuset złotych nie opłaca się. Kominy przystosowane do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania są o ok. 1000 zł droższe.

Komin ceramiczny – cena robocizny 2024 

Kominy ceramiczne należy usytuować na specjalnie wykonanym fundamencie. Na dnie układa się materiał izolacyjny, a na nim muruje fundament z cegieł lub lekkich pustaków uzupełniony zaprawami cementowo-wapiennymi. 

Duży wpływ na czas trwania prac ma budowa komina, cena zaś powiązana jest z jego typem. Jaka jest cena za metr komina? Robocizna przy kominie ceramicznym dostosowanym do kotłów na paliwa stałe to od 2000 do 3000 zł, a w przypadku kotłów gazowych i olejowych – ok. 4000 zł.

Ile kosztuje postawienie komina z cegły?

Kolejny przykład stanowi koszt budowy komina z cegły. Ten wydatek także jest uzależniony od wymiarów konstrukcji. Standardowo przy budowie komina z cegły cena obejmuje zakup materiału i zaprawy oraz drzwiczek rewizyjnych.

Zatem: ile kosztuje budowa komina z cegły? Uśredniając, na materiały przeznaczysz ok. 1500-1800 zł, zaś na robociznę ok. 1000-1200 zł.

Komin można wybudować także z cegieł klinkierowych. Aby spełniał swoje zadania, część znajdująca się ponad dachem powinna w całości zostać wykonana z cegieł pełnych. Oznacza to wyższy koszt, gdyż opcja pełna kosztuje dwa razy tyle, co klinkierowa dziurawka.

Ile kosztuje budowa komina z cegły klinkierowej? Za same materiały zapłacisz ok. 3500-4000 zł, w zależności od produktu, na jaki się zdecydujesz. Do tego doliczyć należy koszty robocizny.

Ile kosztuje budowa komina wentylacyjnego?

Jeśli budowa komina wentylacyjnego zostanie uwzględniona już w początkowym projekcie domu, cena wykonania będzie znacznie niższa. Na oszczędności wpłynie także odpowiednio wczesne podłączenie przewodów kominowych do systemu grzewczego. Koszty uzależnione są od zastosowanych materiałów i wydatków na wynagrodzenie ekipy budowlanej.

Jak zatem oszacować koszt budowy komina wentylacyjnego? Przeważnie to ok. 35-55 zł/mb, co oznacza, że całość prac zamknie się w kwocie kilku tysięcy złotych. Jeżeli komin ma pomieścić więcej przewodów wentylacyjnych, warto je pogrupować. Sprawi to, że przebieg prac będzie łatwiejszy, a cennik niższy.

Komin wentylacyjny – cena robocizny 2024 

Montaż komina wentylacyjnego wiąże się również z kosztami robocizny. W zależności od wielkości danego elementu za pracę ekipy trzeba zapłacić ok. 1500-2500 zł.

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Ile kosztuje budowa kominka?

Pozwolenie na budowę komina – ile kosztuje?

Myśląc o remontach i przebudowach, większość osób planujących budżet bierze pod uwagę koszt zakupu materiałów oraz wydatki poniesione na wynagrodzenie fachowców. Część prac wymaga jednak dopełnienia formalności, na przykład uzyskania pozwoleń, z którymi również wiążą się opłaty. Ile kosztuje pozwolenie na budowę komina?

Wszystko zależy od skali działania. Analiza przepisów wskazuje, że w przypadku przebudowy komina nie trzeba dokonywać zgłoszenia ani starać się o pozwolenie. Z urzędowymi procedurami nie wiąże się również instalacja komina zewnętrznego stalowego, podwieszonego na ścianie budynku, gdyż nie ma tu ani fundamentów, ani konstrukcji samonośnej.

Jeżeli jednak komin jest budowany od podstaw, a prace wymagają zmian w projekcie, uzyskanie pozwolenia z urzędu jest konieczne. Dodatkowo komplet podpisów na dokumentach zaoszczędzi kłopotów w razie przypadkowego pożaru. Decyzje i pozwolenia mogą pochłonąć od 20 do 60% wartości projektu. Szczegóły na ten temat uzyskasz w urzędzie.

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Budowa komina w domu – na czym możemy zaoszczędzić?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa komina w domu, uzależniona jest od zakresu prowadzonych prac, wybranych materiałów oraz zróżnicowanych cen robocizny w różnych regionach kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie warto oszczędzać na jakości wykonania i właściwościach materiałów.

Często praktykowanym sposobem na obniżenie kosztu budowy komina w domu jednorodzinnym jest wykonanie konstrukcji murowanej z cegieł dziurawek. Takie rozwiązanie to jednak tylko pozorna oszczędność. Co prawda cennik wygląda atrakcyjniej, ale efekt pozostawia wiele do życzenia.

Taki komin może przepuszczać wilgoć, przyczyniając się do zawilgocenia poddasza, oraz obniżyć parametry termoizolacyjne całego budynku. Właśnie dlatego komponenty kominów murowanych lub budowanych z gotowych elementów powinny być wysokiej jakości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
28.05.2024 r. Daria Sicińska

Ulga budowlana. Co można odliczyć od podatku podczas budowy domu?

Właściciele nieruchomości muszą odprowadzać podatki związane z posiadaniem do...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

REKLAMA
Zamknij