Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Ostatni moment na zakup w niższej cenie! Od lutego zmiana cennika.

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ile kosztuje budowa komina? Cena robocizny w 2022 roku

Ile kosztuje budowa komina?

Komin stanowi nieodłączny element każdego domu. Najczęściej przewidziany jest już w projekcie, ale zdarzają się sytuacje, gdy trzeba go dobudować. Komin powinien być drożny, by spełniać swoją funkcję, stabilny i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Aby osiągnąć ten efekt, możesz sięgnąć po różne materiały. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Ile kosztuje budowa komina? O czym pamiętać, by przeprowadzić wszystkie prace prawidłowo?

Ile kosztuje budowa komina – o czym pamiętać na początku?

Planowana budowa komina wymaga odpowiednich przygotowań, do których zalicza się między innymi określenie wymiarów tego elementu oraz ustalenie, z jakich materiałów on powstanie. Nie należy sugerować się wyłącznie ceną poszczególnych opcji, choć z pewnością odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa komina, jest bardzo ważna w kontekście budżetu całej inwestycji. Co zatem jeszcze warto mieć na względzie?

Na koszty w istotny sposób wpływa skala prac. Najczęściej komin stanowi integralny element budynku, dlatego wydatki na niego przeznaczone ujmuje kosztorys budowy domu. Zdarzają się jednak korekty wynikające z przebudowy instalacji, zmiany sposobu ogrzewania lub przeznaczenia poszczególnych przewodów.

W starych budynkach niekiedy dobudowuje się komin lub zmienia jego wymiary – wydatki poniesione na takie prace wylicza się zupełnie inaczej. Na ostateczną cenę wpływa także decyzja, jak wykończyć komin.

Jaka jest cena postawienia komina z gotowych elementów?

Jedną z opcji jest komin wykonany z fabrycznie przygotowanych elementów. Zaletą takiego rozwiązania jest przeważnie niższy koszt postawienia komina w stosunku do tradycyjnego murowania. Do plusów zalicza się także szybkość prac, oszczędność miejsca oraz wysoka szczelność.

Ile dokładnie kosztuje komin z gotowych elementów? Trudno oszacować to dokładnie, gdyż wiele zależy wymiarów konstrukcji, marki i rodzaju komponentów. Często zestaw obejmuje pełen pakiet, a w innych przypadkach trzeba dokupić niektóre części. Uogólniając, można jednak przyjąć, że gotowy komin to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Ile kosztuje budowa kominka?

Ile kosztuje budowa komina systemowego?

Kominy systemowe mają wiele zalet, wśród których znajduje się niski – w porównaniu do kominów murowanych – koszt wykonania. Ile kosztuje komin systemowy? Zgodnie z szacunkami, inwestycja pochłonie ok. 250 – 300 zł/mb. W kwocie tej uwzględniono zakup komina i materiałów montażowych. Robocizna stanowi osobny wydatek.

Zastanawiając się, ile kosztuje budowa komina systemowego, nie sposób pominąć kwestii gwarancji. W tym przypadku możesz liczyć na stosunkowo długi termin. W przypadku kominów stalowych to ok. 10 lat, a ceramicznych – nawet 30.

Komin systemowy – cena robocizny 2021

Dodatkowym wydatkiem, o który należy zwiększyć podany wyżej koszt budowy komina, jest robocizna. W przypadku kominów systemowych to ok. 150 – 180 zł/mb. Cena w różnych regionach kraju może prezentować się odmiennie.

Ile kosztuje budowa komina ceramicznego?

Kominy ceramiczne są chętnie wybierane ze względu na swoją ogniotrwałość oraz odporność na duże zmiany temperatur. Dostosowanie ich do różnych kotłów nie stanowi trudności, dlatego dokonując zakupu, zwracaj uwagę na tę właśnie kwestię. Oczywiście, na rynku dostępne są także warianty uniwersalne.

Jak prezentuje się koszt budowy komina ceramicznego? Zakup samego komina można oszacować na ok. 2500 – 3000 zł. Dostępne są także tańsze ofert, jednak szukając okazji, sprawdź gwarancje producenta. Może okazać się, że w długoterminowej perspektywie oszczędność kilkuset złotych nie opłaca się. Kominy przystosowane do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania są o ok. 1000 zł droższe.

Komin ceramiczny – cena robocizny 2021

Kominy ceramiczne należy usytuować na specjalnie wykonanym fundamencie. Na dnie układa się materiał izolacyjny, a na nim muruje fundament z cegieł lub lekkich pustaków uzupełniony zaprawami cementowo-wapiennymi. 

Duży wpływ na czas trwania prac ma budowa komina, cena zaś powiązana jest z jego typem. Jaka jest cena za metr komina? Robocizna przy kominie ceramicznym dostosowanym do kotłów na paliwa stałe to od 2000 do 3000 zł, a w przypadku kotłów gazowych i olejowych – ok. 4000 zł.

Ile kosztuje postawienie komina z cegły?

Kolejny przykład stanowi koszt budowy komina z cegły. Ten wydatek także jest uzależniony od wymiarów konstrukcji. Standardowo przy budowie komina z cegły cena obejmuje zakup materiału i zaprawy oraz drzwiczek rewizyjnych.

Zatem: ile kosztuje budowa komina z cegły? Uśredniając, na materiały przeznaczysz ok. 1300 – 1500 zł, zaś na robociznę ok. 1000 zł.

Komin można wybudować także z cegieł klinkierowych. Aby spełniał swoje zadania, część znajdująca się ponad dachem powinna w całości zostać wykonana z cegieł pełnych. Oznacza to wyższy koszt, gdyż opcja pełna kosztuje dwa razy tyle, co klinkierowa dziurawka.

Ile kosztuje budowa komina z cegły klinkierowej? Za same materiały zapłacisz ok. 3000 – 3500 zł, w zależności od produktu, na jaki się zdecydujesz. Do tego doliczyć należy koszty robocizny.

Ile kosztuje budowa komina wentylacyjnego?

Jeśli budowa komina wentylacyjnego zostanie uwzględniona już w początkowym projekcie domu, cena wykonania będzie znacznie niższa. Na oszczędności wpłynie także odpowiednio wczesne podłączenie przewodów kominowych do systemu grzewczego. Koszty uzależnione są od zastosowanych materiałów i wydatków na wynagrodzenie ekipy budowlanej.

Jak zatem oszacować koszt budowy komina wentylacyjnego? Przeważnie to ok. 30 – 50 zł/mb, co oznacza, że całość prac zamknie się w kwocie kilku tysięcy złotych. Jeżeli komin ma pomieścić więcej przewodów wentylacyjnych, warto je pogrupować. Sprawi to, że przebieg prac będzie łatwiejszy, a cennik niższy.

Komin wentylacyjny – cena robocizny 2021

Montaż komina wentylacyjnego wiąże się również z kosztami robocizny. W zależności od wielkości danego elementu za pracę ekipy trzeba zapłacić ok. 1500 – 2300 zł.

Ile kosztuje budowa kominka?

Pozwolenie na budowę komina – ile kosztuje?

Myśląc o remontach i przebudowach, większość osób planujących budżet bierze pod uwagę koszt zakupu materiałów oraz wydatki poniesione na wynagrodzenie fachowców. Część prac wymaga jednak dopełnienia formalności, na przykład uzyskania pozwoleń, z którymi również wiążą się opłaty. Ile kosztuje pozwolenie na budowę komina?

Wszystko zależy od skali działania. Analiza przepisów wskazuje, że w przypadku przebudowy komina nie trzeba dokonywać zgłoszenia ani starać się o pozwolenie. Z urzędowymi procedurami nie wiąże się również instalacja komina zewnętrznego stalowego, podwieszonego na ścianie budynku, gdyż nie ma tu ani fundamentów, ani konstrukcji samonośnej.

Jeżeli jednak komin jest budowany od podstaw, a prace wymagają zmian w projekcie, uzyskanie pozwolenia z urzędu jest konieczne. Dodatkowo komplet podpisów na dokumentach zaoszczędzi kłopotów w razie przypadkowego pożaru. Decyzje i pozwolenia mogą pochłonąć od 20 do 60% wartości projektu. Szczegóły na ten temat uzyskasz w urzędzie.

Budowa komina w domu – na czym możemy zaoszczędzić?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa komina w domu, uzależniona jest od zakresu prowadzonych prac, wybranych materiałów oraz zróżnicowanych cen robocizny w różnych regionach kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie warto oszczędzać na jakości wykonania i właściwościach materiałów.

Często praktykowanym sposobem na obniżenie kosztu budowy komina w domu jednorodzinnym jest wykonanie konstrukcji murowanej z cegieł dziurawek. Takie rozwiązanie to jednak tylko pozorna oszczędność. Co prawda cennik wygląda atrakcyjniej, ale efekt końcowy pozostawia wiele do życzenia. Taki komin może przepuszczać wilgoć, przyczyniając się do zawilgocenia poddasza, oraz obniżyć parametry termoizolacyjne całego budynku. Właśnie dlatego komponenty kominów murowanych lub budowanych z gotowych elementów powinny być wysokiej jakości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Cennik malowania ścian
25 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje malowanie ścian w 2022 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
14 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Cennik usług geodezyjnych – ile kosztuje geodeta w 2022 roku?

Planując budżet na realizację budowy domu, należy wziąć pod uwagę koszt geode...

Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Jesteśmy świadkami połączenia kilku zjawisk ekonomicznych, które mogą mieć wpływ na koszt budowy domu. Możemy je podzielić...

Finanse i koszty
Cennik usług elektrycznych
13 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Cennik usług elektrycznych 2022 – ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Cennik usług elektrycznych jest bardzo zróżnicowany, ponieważ elektrycy wycen...

Finanse i koszty
Cennik malowania ścian
25 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Ile kosztuje malowanie ścian w 2022 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
14 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Cennik usług geodezyjnych – ile kosztuje geodeta w 2022 roku?

Planując budżet na realizację budowy domu, należy wziąć pod uwagę koszt geode...

Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Jesteśmy świadkami połączenia kilku zjawisk ekonomicznych, które mogą mieć wpływ na koszt budowy domu. Możemy je podzielić...

Finanse i koszty
Cennik usług elektrycznych
13 stycznia 2022 r. Diana Sulyma

Cennik usług elektrycznych 2022 – ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Cennik usług elektrycznych jest bardzo zróżnicowany, ponieważ elektrycy wycen...