Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje budowa komina? Cena robocizny w 2024 roku

Ile kosztuje budowa komina?

Komin stanowi nieodłączny element każdego domu. Najczęściej przewidziany jest już w projekcie, ale zdarzają się sytuacje, gdy trzeba go dobudować. Komin powinien być drożny, by spełniać swoją funkcję, stabilny i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Aby osiągnąć ten efekt, możesz sięgnąć po różne materiały. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Ile kosztuje budowa komina? O czym pamiętać, by przeprowadzić wszystkie prace prawidłowo?

Ile kosztuje budowa komina – o czym pamiętać na początku?

Planowana budowa komina wymaga odpowiednich przygotowań, do których zalicza się między innymi określenie wymiarów tego elementu oraz ustalenie, z jakich materiałów on powstanie. Nie należy sugerować się wyłącznie ceną poszczególnych opcji, choć z pewnością odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa komina, jest bardzo ważna w kontekście budżetu całej inwestycji. Co zatem jeszcze warto mieć na względzie?

Na koszty w istotny sposób wpływa skala prac. Najczęściej komin stanowi integralny element budynku, dlatego wydatki na niego przeznaczone ujmuje kosztorys budowy domu. Zdarzają się jednak korekty wynikające z przebudowy instalacji, zmiany sposobu ogrzewania lub przeznaczenia poszczególnych przewodów.

W starych budynkach niekiedy dobudowuje się komin lub zmienia jego wymiary – wydatki poniesione na takie prace wylicza się zupełnie inaczej. Na ostateczną cenę wpływa także decyzja, jak wykończyć komin.

Jaka jest cena postawienia komina z gotowych elementów?

Jedną z opcji jest komin wykonany z fabrycznie przygotowanych elementów. Zaletą takiego rozwiązania jest przeważnie niższy koszt postawienia komina w stosunku do tradycyjnego murowania. Do plusów zalicza się także szybkość prac, oszczędność miejsca oraz wysoka szczelność.

Ile dokładnie kosztuje komin z gotowych elementów? Trudno oszacować to dokładnie, gdyż wiele zależy wymiarów konstrukcji, marki i rodzaju komponentów. Często zestaw obejmuje pełen pakiet, a w innych przypadkach trzeba dokupić niektóre części. Uogólniając, można jednak przyjąć, że gotowy komin to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

ofe-5847238-70004 w-70004

Ile kosztuje budowa kominka?

Ile kosztuje budowa komina systemowego?

Kominy systemowe mają wiele zalet, wśród których znajduje się niski – w porównaniu do kominów murowanych – koszt wykonania. Ile kosztuje komin systemowy? Zgodnie z szacunkami, inwestycja pochłonie ok. 300-450 zł/mb. W kwocie tej uwzględniono zakup komina i materiałów montażowych. Robocizna stanowi osobny wydatek.

Zastanawiając się, ile kosztuje budowa komina systemowego, nie sposób pominąć kwestii gwarancji. W tym przypadku możesz liczyć na stosunkowo długi termin. W przypadku kominów stalowych to ok. 10 lat, a ceramicznych – nawet 30.

Komin systemowy – cena robocizny 2024 

Dodatkowym wydatkiem, o który należy zwiększyć podany wyżej koszt budowy komina, jest robocizna. W przypadku kominów systemowych to ok. 140-180 zł/mb. Cena w różnych regionach kraju może prezentować się odmiennie.

Ile kosztuje budowa komina ceramicznego?

Kominy ceramiczne są chętnie wybierane ze względu na swoją ogniotrwałość oraz odporność na duże zmiany temperatur. Dostosowanie ich do różnych kotłów nie stanowi trudności, dlatego dokonując zakupu, zwracaj uwagę na tę właśnie kwestię. Oczywiście, na rynku dostępne są także warianty uniwersalne.

Jak prezentuje się koszt budowy komina ceramicznego? Zakup samego komina można oszacować na ok. 2000-4000 zł. Dostępne są także tańsze ofert, jednak szukając okazji, sprawdź gwarancje producenta. Może okazać się, że w długoterminowej perspektywie oszczędność kilkuset złotych nie opłaca się. Kominy przystosowane do kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania są o ok. 1000 zł droższe.

Komin ceramiczny – cena robocizny 2024 

Kominy ceramiczne należy usytuować na specjalnie wykonanym fundamencie. Na dnie układa się materiał izolacyjny, a na nim muruje fundament z cegieł lub lekkich pustaków uzupełniony zaprawami cementowo-wapiennymi. 

Duży wpływ na czas trwania prac ma budowa komina, cena zaś powiązana jest z jego typem. Jaka jest cena za metr komina? Robocizna przy kominie ceramicznym dostosowanym do kotłów na paliwa stałe to od 2000 do 3000 zł, a w przypadku kotłów gazowych i olejowych – ok. 4000 zł.

Ile kosztuje postawienie komina z cegły?

Kolejny przykład stanowi koszt budowy komina z cegły. Ten wydatek także jest uzależniony od wymiarów konstrukcji. Standardowo przy budowie komina z cegły cena obejmuje zakup materiału i zaprawy oraz drzwiczek rewizyjnych.

Zatem: ile kosztuje budowa komina z cegły? Uśredniając, na materiały przeznaczysz ok. 1500-1800 zł, zaś na robociznę ok. 1000-1200 zł.

Komin można wybudować także z cegieł klinkierowych. Aby spełniał swoje zadania, część znajdująca się ponad dachem powinna w całości zostać wykonana z cegieł pełnych. Oznacza to wyższy koszt, gdyż opcja pełna kosztuje dwa razy tyle, co klinkierowa dziurawka.

Ile kosztuje budowa komina z cegły klinkierowej? Za same materiały zapłacisz ok. 3500-4000 zł, w zależności od produktu, na jaki się zdecydujesz. Do tego doliczyć należy koszty robocizny.

Ile kosztuje budowa komina wentylacyjnego?

Jeśli budowa komina wentylacyjnego zostanie uwzględniona już w początkowym projekcie domu, cena wykonania będzie znacznie niższa. Na oszczędności wpłynie także odpowiednio wczesne podłączenie przewodów kominowych do systemu grzewczego. Koszty uzależnione są od zastosowanych materiałów i wydatków na wynagrodzenie ekipy budowlanej.

Jak zatem oszacować koszt budowy komina wentylacyjnego? Przeważnie to ok. 35-55 zł/mb, co oznacza, że całość prac zamknie się w kwocie kilku tysięcy złotych. Jeżeli komin ma pomieścić więcej przewodów wentylacyjnych, warto je pogrupować. Sprawi to, że przebieg prac będzie łatwiejszy, a cennik niższy.

Komin wentylacyjny – cena robocizny 2024 

Montaż komina wentylacyjnego wiąże się również z kosztami robocizny. W zależności od wielkości danego elementu za pracę ekipy trzeba zapłacić ok. 1500-2500 zł.

Szlamowanie komina: jaki jest koszt naprawy nieszczelnego komina?

Ile kosztuje budowa kominka?

Pozwolenie na budowę komina – ile kosztuje?

Myśląc o remontach i przebudowach, większość osób planujących budżet bierze pod uwagę koszt zakupu materiałów oraz wydatki poniesione na wynagrodzenie fachowców. Część prac wymaga jednak dopełnienia formalności, na przykład uzyskania pozwoleń, z którymi również wiążą się opłaty. Ile kosztuje pozwolenie na budowę komina?

Wszystko zależy od skali działania. Analiza przepisów wskazuje, że w przypadku przebudowy komina nie trzeba dokonywać zgłoszenia ani starać się o pozwolenie. Z urzędowymi procedurami nie wiąże się również instalacja komina zewnętrznego stalowego, podwieszonego na ścianie budynku, gdyż nie ma tu ani fundamentów, ani konstrukcji samonośnej.

Jeżeli jednak komin jest budowany od podstaw, a prace wymagają zmian w projekcie, uzyskanie pozwolenia z urzędu jest konieczne. Dodatkowo komplet podpisów na dokumentach zaoszczędzi kłopotów w razie przypadkowego pożaru. Decyzje i pozwolenia mogą pochłonąć od 20 do 60% wartości projektu. Szczegóły na ten temat uzyskasz w urzędzie.

Czym jest opinia kominiarska i kiedy będzie wymagana?

Budowa komina w domu – na czym możemy zaoszczędzić?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa komina w domu, uzależniona jest od zakresu prowadzonych prac, wybranych materiałów oraz zróżnicowanych cen robocizny w różnych regionach kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie warto oszczędzać na jakości wykonania i właściwościach materiałów.

Często praktykowanym sposobem na obniżenie kosztu budowy komina w domu jednorodzinnym jest wykonanie konstrukcji murowanej z cegieł dziurawek. Takie rozwiązanie to jednak tylko pozorna oszczędność. Co prawda cennik wygląda atrakcyjniej, ale efekt pozostawia wiele do życzenia.

Taki komin może przepuszczać wilgoć, przyczyniając się do zawilgocenia poddasza, oraz obniżyć parametry termoizolacyjne całego budynku. Właśnie dlatego komponenty kominów murowanych lub budowanych z gotowych elementów powinny być wysokiej jakości.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Nowości w tej kategorii

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

Finanse i koszty
Niewielki dom jednorodzinny z poddaszem w końcowej fazie budowy
07.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie podejmujemy w życiu. Wiąże się z dużymi wydatkami, a - co za t...

Finanse i koszty
Niewielki, prosty dom jednorodzinny otoczony ogrodem.
02.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Domy w cenie mieszkania odpowiedzią na wysokie ceny na rynku nieruchomości

W mijającym roku sektor nieruchomości doświadczał dynamicznych zmian. Początk...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
31.01.2024 r. Wojciech Rynkowski

Mieszkanie na Start jakie są założenia rządowego program wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Finanse i koszty
Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?
12.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czy warto kupić domu w budowie z rynku wtórnego?

Sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że w poszukiwaniu własnego lokum coraz więcej osób rozważa zakup domu w budowie n...

REKLAMA
Zamknij