Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jaki materiał na szalunek wybrać?

Jaki materiał na szalunek wybrać?

Własny, wymarzony i wyczekany dom, to nie tylko spełnienie pragnień i ogromna przyjemność, ale także niemałe wyzwanie. Wybór odpowiedniej działki, jak też sama budowa, wykańczanie, meblowanie, a także urządzanie – to bardzo pracochłonne oraz kosztowne zajęcie. W tym artykule wyjaśnimy wszystkie kwestie związane z szalunkiem, a mianowicie, co to jest szalunek i jak go wykonać, od czego zależy wybór materiału na szalunek oraz kiedy zazwyczaj zdejmuje się szalunek?

Co to jest szalunek i jak go wykonać?

Szalunki są bardzo istotnym elementem każdej budowy. Wykonanie i powstanie niektórych części budynku nie byłoby możliwe bez ich udziału. Szalunek wykorzystuje się już na wstępnym etapie każdej budowy – przy fundamentach. Szalunki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie powstają monolityczne konstrukcje z betonu. Konstrukcje monolityczne z betonu powstają w tzw. formach, które określa się mianem szalunków.

Zapewne zastanawiacie się jak zrobić szalunek? Okazuje się, że nie jest to takie trudne, wręcz przeciwnie. Najpierw robi się szalunek, a następnie wypełnia się go mieszanką betonową. Jeśli zachodzi taka konieczność, to w szalunku układa się wcześniej zbrojenia. Gdy nastąpi wiązanie betonu (trwa to zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni) można szalunki rozmontować.

Szalunków niezwłocznie wymagają npżelbetowe stropy, betonowe cokoły ogrodzeń, nadproża, wieńce, fundamenty. Należy podkreślić, że solidnie wykonany fundament pozostaje najważniejszym czynnikiem posiadającym bezpośredni wpływ na to, czy postawiony budynek będzie w przyszłości prawidłowo funkcjonował. Aby fundamenty zostały dobrze postawione, szalunek pozostaje niezaprzeczalnie konieczny, to dzięki niemu możliwe jest wykonanie tej czynności, a także dzięki jego pracy zachowana zostaje stabilizacja, a także równowaga.

Szalowanie określa się również mianem deskowania i jest to rodzaj wyspecjalizowanej formy, której zadaniem jest nadanie odpowiedniego kształtu mieszance betonowej. Szalówka (deskówka) to tymczasowa konstrukcja wykonywana z drewnianych desek lub też płyt sklejkowych (wodoodpornych), ewentualnie szalunek można wykonać też z metalu.

Jeśli mowa o domach jednorodzinnych, to najczęściej wykonuje się szalunek jednorazowy, nie mniej można użyć także szalowania inwentaryzowanego z elementów, które będą wykorzystane ponownie do innych celów. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie szalowania powtarzalnego, to wówczas do dyspozycji będziemy mieli trzy odmiany szalunku, mowa o m.in. szalowaniu przestawnym (demontowanym po stwardnieniu betonu i montowanym w razie konieczności w innym miejscu), szalowaniu przesuwanym (które po prostu przesuwa się po tym, jak beton w danym miejscu odpowiednio się wiąże), a także szalowaniu ślizgowym przesuwanym w płaszczyźnie (chodzi o tzw. lica konstrukcji bez całkowitej deformacji postaci).

Jeśli natomiast mowa o prawidłowym wykonaniu szalunku, to w przypadku konstrukcji żelbetowych oraz betonowych, a z takimi mamy do czynienia w największej ilości przypadków, to szalunek z desek bądź szalunek z płyt wodoodpornych będzie stanowił formę pod przyszły fundament. Elementy szalunku łączy się ze sobą z wykorzystaniem sztywnych ram metalowych. W przypadku gdy mowa jest o fundamentach stawianych na gruncie, to dolna część wykopu musi być z obu stron dostatecznie szeroka od ławy fundamentowej.

Jaki materiał na szalunek wybrać?

Od czego zależy wybór materiału na szalunek?

Jaki materiał na szalunek wybrać – takie pytanie zadaje sobie większość osób planujących lub budujących już swoje domy. Okazuje się, że sam wybór materiału uzależniony jest od wielu czynników. Między innymi, od tego, na jakim rodzaju gruntu stawiana jest budowla, z jakich materiałów jest ona budowana, jaką wielkość posiada oraz jaki jest jej projekt. Obecnie, mamy tak wielką gamę możliwych do wyboru opcji, że nie musimy martwić się o to, czy znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Możemy skłonić się zarówno ku szalunkom fundamentowym, jak i również ściennym, słupowym, stropowym.

Jaki szalunek wybrać?

Szalunki fundamentowe – będą idealne dla tych, którzy oczekują lekkich rozwiązań z dostateczną liczbą małych modułów. Szalunki fundamentowe posiadają małe rozmiary elementów w konstrukcji i do nich nie wykorzystuje się żurawia. W przypadku tzw. deskowania obstawki płyty fundamentowej zaleca się stosowanie jak najdłuższych paneli montowanych z żurawiem i jest to już system ciężki.

Szalunki ścienne – w tym przypadku do wyboru mamy aż dwie grupy szalunków. Takich, które montuje się ręcznie oraz takich, które montuje się przy użyciu dźwigu. W momencie, kiedy na budowie dysponujemy dźwigiem, to wybór szalunków ręcznych pozostaje całkowicie nieuzasadniony. Powinniśmy pamiętać, że im większa pozostaje rozpiętość paneli ściennych, tym łatwiej będzie nam dobierać lepsze i praktyczniejsze rozwiązania, przy zminimalizowanym nakładzie pracy. Ważna w tym wypadku jest też liczba elementów osprzętu, czyli ściągów, zamków i belek.

Szalunki słupowe – deskowanie słupów można zrobić bazując na szalunkach ściennych lub przy wykorzystaniu wyspecjalizowanych do tego celu szalunków słupowych. Przy szalunkach słupowych możemy dużo szybciej wykonać montaż oraz mamy możliwość znacznie usprawnionego przeniesienia większych obciążeń powstających w toku prac i wyniku parcia mieszanki betonowej na szalunek. Szalunek stropowy – jest to sposób tradycyjny oparty o dźwigary drewniane bądź szybkie rozdeskowanie.

Szalunek do ogrodzenia

Zapewne wielu z was zastanawia się także, jak wykonać szalunek pod fundament ogrodzenia lub też jak zrobić szalunek pod taras. Myślimy także o tym – jak zrobić szalunek pod ogrodzenie w kontekście tego, aby było ono wytrzymałe, solidne oraz trwałe. W przypadku gdy mamy do czynienia z lekkimi ogrodzeniami, to możemy zrezygnować z fundamentów ciągłych oraz zastosować fundamenty punktowe. Dzięki temu nasza praca przebiegnie znacznie sprawniej, a koszty z nią związane będą niższe.

Montaż ogrodzenia należy zacząć od bardzo dokładnego uporządkowania, a także wyrównania terenu. Następnie konieczne będzie wyznaczenie linii ogrodzenia za pomocą żyłki bądź linki oraz zaplanowanie rozstawu poszczególnych słupków. Najlepiej będzie, gdy ustawimy je co 2-3 metry. W momencie, kiedy ogrodzenie jest murowane bądź masywne, powinniśmy wykonać fundament (a tym samym szalunek) ciągły – który ma taką samą szerokość jak mór. Głębokość fundamentu (szalunkowania) musimy dostosować do rodzaju gleby oraz poziomu strefy przemarzania w konkretnym regionie.

Szalunki z desek – najpopularniejsza metoda

Szalunki z desek, to najpopularniejsza i najtańsza metoda wykorzystywana w budownictwie. Stosuje się w niej deski sosnowe o grubości 2,5-3.2 cm. Deskowanie jest bardzo łatwą, choć nieco pracochłonną metodą montażu. Wadą może być fakt, że przy szalunku z desek wykorzystuje się naprawdę ogromną liczbę desek, co da się zdecydowanie odczuć podczas budowy szalunków stropowych oraz ścian fundamentowych. Warto zaznaczyć też, że nieco Trudniej będzie ustalić zużycie w przypadku fundamentów lub schodów. Czasem zdarza się, że do podparcia deskowania nadadzą się też niezbędne drewniane stemple – kosztują one od 4 do 9 zł za sztukę.

Szalunki z płyt pod deskowanie

Szalunki z płyt pod deskowanie są dobre o tyle, że montuje się je znacznie szybciej niż deski, a poza tym są to płyty wodoodporne. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się do szalowania stropów betonowych, ponieważ wówczas nie wymagają one od nas tak dużego docinania przy formach na fundamenty, schody, wieńce itp. Poza tym płyty, których  nie obetniemy, możemy wykorzystać do czegoś innego. Nie mniej wadą tego rozwiązania jest to, że płyty pozostają jednak mniej wytrzymałe, a zastosowana w nich sklejka może być zbyt elastyczna, cienka i niestabilna.

Szalunki systemowe, czyli ścienne i stropowe

Szalunki systemowe, czyli ścienne i stropowe, to zdecydowanie jeden z wielu wytworów nowoczesności. Szalunki stropowe charakteryzują się innowacyjnością i ponadwymiarowym bezpieczeństwem w użytkowaniu. Dodatkowo możemy przy nich liczyć na sprawność w montażu i konkurencyjną cenę. Ich poszczególne elementy dodatkowo spełniają najbardziej zaostrzone normy krajowe i nie tylko, a także wszelkie wymogi europejskie, prezentując przy tym najwyższą jakość.

Warto pamiętać, aby szalunek stropowy został odpowiednio wykonany. Chodzi o to, aby był on stabilny, w przeciwnym razie może dojść do zawalenia lub skrzywienia konstrukcji. Podobnie jest w przypadku szalunków ściennych dedykowanych do wykonywania wszelkich prac budowlanych z wykorzystaniem betonu. Ta metoda należy do szalunków o średnich gabarytach, poprzez to ich montaż na budowie możliwy jest bez użycia ciężkiego sprzętu.

Jaki materiał na szalunek wybrać?

Wykonanie szalunku – samodzielne czy z pomocą?

Wykonanie szalunku samodzielnie jest na pewno bardzo dużą oszczędnością pieniędzy, nie mniej – jeśli nie potrafimy tego zrobić, to efekt może nie być taki, jaki powinien. Samodzielne wykonanie szalunku może skutkować jego deformacją lub skrzywieniem, a wtedy nie spełni on swojej funkcji w pełni poprawnie. Dodatkowo wykonując szalunek samemu, możemy dokładniej dopilnować jego jakości i trwałości.

Jak wykonać szalunek samodzielnie? Tego na pewno dowiecie się w tym poradniku powyżej. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie szalunku z pomocą, to będziemy musieli w to dobrze zainwestować i poświęcić trochę czasu, ale na pewno zostanie wykonane to w sposób profesjonalny, bezpieczny oraz pewny.

Szalunki – o czym warto jeszcze wiedzieć?

Podstawowe pytanie odnosi się do tego, kiedy zdjąć szalunek? Otóż zazwyczaj zdejmuje się go wówczas, gdy fundamenty ulegną złączeniu, a zatem wtedy gdy beton zwiąże się i będziemy pewni, że całość jest w pełni stabilna. W pewnym momencie i w toku postępów budowy gotowego projektu domu zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak wykonać szalunek wieńca. Polega to na przewierceniu ścian, przygotowaniu zbrojeń, zalaniu wieńca, a także osadzeniu kotew do wiązarów i mocowań do murłat ścian szczytowych.

Jak zdjąć szalunek z wieńca? Ta operacja powinna przebiec tak jak w przypadku pozostałych elementów, to znaczy wtedy, gdy całość zwiąże się i stale złączy, a także dokładnie wyschnie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok
19 października 2021 r. Adrianna Bartusik

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Wycena kosztów na 2021 rok

Instalacje
Czy fotowoltaika boi się zimy?
19 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Uziom fundamentowy
28 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Uziom fundamentowy – co to jest i jak wykonać uziom fundamentowy zgodnie z Polską Normą?

Uziom fundamentowy stanowi istotne dodatkowe zabezpieczenie instalacji elektr...

Fundamenty
Chudziak – co to jest?
21 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Chudziak – co to jest? Jak go używać i jakie właściwości ma beton chudy?

Chudziak to potoczna nazwa betonu chudego, czyli betonu podkładowo-wyrównawcz...

Fundamenty
Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej
4 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej

Folia kubełkowa to rodzaj membrany izolacyjnej, który wykorzystuje się główni...

Fundamenty
Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych
30 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...

Fundamenty
Uziom fundamentowy
28 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Uziom fundamentowy – co to jest i jak wykonać uziom fundamentowy zgodnie z Polską Normą?

Uziom fundamentowy stanowi istotne dodatkowe zabezpieczenie instalacji elektr...

Fundamenty
Chudziak – co to jest?
21 maja 2021 r. Klaudia Spurgiasz

Chudziak – co to jest? Jak go używać i jakie właściwości ma beton chudy?

Chudziak to potoczna nazwa betonu chudego, czyli betonu podkładowo-wyrównawcz...

Fundamenty
Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej
4 maja 2021 r. Adrianna Bartusik

Folia kubełkowa – cena, zastosowanie i montaż folii kubełkowej

Folia kubełkowa to rodzaj membrany izolacyjnej, który wykorzystuje się główni...

Fundamenty
Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych
30 marca 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta fundamentowa - cena, rodzaje i zastosowanie płyt fundamentowych

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...