Łap projekt z rabatem ✂️ Nawet 600 zł taniej

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Zobacz

Jak i z czego budować ściany wewnętrzne?

ściany wewnętrzne domu w trakcie budowy i ludzie wewnątrz

Wybór odpowiedniego materiału do wzniesienia ścian wewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji na etapie budowy domu. Do dyspozycji inwestorów są bardzo zróżnicowane rozwiązania – zarówno te bardziej, jak i mniej oczywiste. Sprawdźmy więc, jaki materiał na ściany wewnętrzne wybrać i na co zwrócić uwagę podczas ich stawiania!

W budynku mogą znajdować się dwa rodzaje ścian wewnętrznych – nośne oraz działowe. Każda z nich, poza skutecznym podziałem dostępnej przestrzeni, powinna zapewniać dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną oraz wpływać pozytywnie na wystrój wnętrza. Aby spełniały swoje zadanie, powinny zostać wykonane z odpowiedniego materiału. Najbezpieczniej i najwygodniej stosować tę samą technologię, przy użyciu której wzniesione zostały mury zewnętrzne podczas budowy domu. Nie jest to jednak regułą, a na rynku znaleźć można wiele doskonałej jakości materiałów na ściany wewnętrzne. Czym się charakteryzują i które z nich wybrać?

Jakie materiały na ściany wewnętrzne nośne i działowe?

Jeżeli zastanawiasz się, z czego ściany wewnętrzne wykonać sprawnie i w taki sposób, by pozostawały funkcjonalne na przestrzeni wielu lat, postaw na sprawdzone rozwiązania. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • ceramikę;
  • gazobeton;
  • keramzytobeton;
  • silikat;
  • płyty gipsowo-kartonowe.

Każdy z tych materiałów różni się właściwościami oraz procesem montażu, dlatego warto powiedzieć o nich nieco więcej.

Sprawdź również: Z czego budować dom? Oto najlepsze materiały do budowy domów

Ściany wewnętrzne z ceramiki

Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem na ściany wewnętrzne jest ceramika, a mówiąc dokładniej – cegły pełne, dziurawki i klinkierowe, a także pustaki poryzowane (o grubości 11,5 cm).

Trzy pierwsze, czyli cegły pełne, cegły dziurawki i cegły klinkierowe, są ciężkie, ale posiadają wiele zalet. Przede wszystkim doskonale izolują akustycznie, są ponadprzeciętnie odporne na uszkodzenia mechaniczne i można bez obaw wieszać na nich ciężkie przedmioty. Niestety, należy wziąć pod uwagę, że wszelkiego rodzaju cegły (zwłaszcza pełne i klinkierowe) wymagają często wzmocnienia stropu, a ich układanie jest bardzo pracochłonne.

Dlatego inwestorzy coraz częściej decydują się na pustaki ceramiczne, które również imponują parametrami wytrzymałościowymi, a do tego są lżejsze, więc ich montaż nie sprawia takiego problemu. Można je przy tym docinać, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku ścian łukowych. Wada? Dużo gorzej tłumią dźwięki.

pustaki ceramiczne na ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne z gazobetonu

Gazobeton, czyli beton komórkowy, to materiał powszechnie stosowany w budownictwie – również do wznoszenia ścianek działowych i nośnych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wykonywane z niego bloczki nie są tak ciężkie jak cegły i nie obciążają nadmiernie stropu. Co więcej, ich atutem jest stosunkowo prosty montaż – murowanie przy użyciu gazobetonu przebiega sprawnie, zwłaszcza w przypadku łączenia poszczególnych elementów na pióro i wpust. Dostępne są przy tym w różnych wariantach gęstości i można je docinać.

Oczywiście wszędzie tam, gdzie blaski, muszą być i cienie. Beton komórkowy nie jest wolny od wad, a tą najważniejszą jest gorsza izolacyjność akustyczna niż w przypadku cegieł z ceramiki. Nietrudno również o ich uszkodzenie, ponieważ nie odznaczają się tak doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi.

gazobeton beton komórkowy na ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne z keramzytobetonu

Ciekawą alternatywą dla gazobetonu jest keramzytobeton, który dzięki porowatej strukturze jest lekki, co wpływa pozytywnie na szybkość i łatwość montażu. Posiada przy tym o wiele lepsze parametry izolacyjności akustycznej i większą wytrzymałość, w związku z czym stanowi idealny materiał na ściany wewnętrzne, które pozostaną trwałe na przestrzeni wielu lat i zapewnią domownikom wysoki komfort.

Co w takim razie sprawia, że bloczki keramzytowe nie są tak popularne, jak choćby cegły? Przede wszystkim jego cena – keramzytobeton jest droższy od większości dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Może być przy tym bardziej podatny na wchłanianie wilgoci od klasycznych cegieł, dlatego wymaga zwykle zastosowania odpowiednich zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

bloczki keramzytobetonowe na ściany wewnętrzne 2

Ściany wewnętrzne silikatowe

Silikat jest materiałem budowlanym wytwarzanym z piasku kwarcowego, wapna palonego i wody. Występuje w formie bloczków, które pod względem wagi i trwałości przypominają nieco wyroby ceramiczne – jest więc ciężki, twardy i bardzo trudno o jego uszkodzenie. Zapewnia również bardzo dobre tłumienie dźwięków, jest odporny na działanie ognia i wilgoć oraz ma idealnie gładką powierzchnię. Bloczki silikatowe mogą więc zapewnić doskonałe warunki do życia, znajdując zastosowanie zwłaszcza w pomieszczeniach znajdujących się przy łazience.

Czy w takim razie ten materiał na ściany wewnętrzne ma jakieś wady? Tak, a tą najważniejszą jest wspomniany ciężar, który może wpłynąć na trudność i czasochłonność montażu oraz obciążenie konstrukcji budynku. Wysoka twardość może z kolei powodować problemów związane z obróbką, a inwestorów odstrasza często wysoka cena wyrobów silikatowych.

bloczki silikatowe na ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne szkieletowe (gipsowo-kartonowe)

Jeżeli zastanawiasz się, jaki materiał na ściany działowe wybrać, oto odpowiedź – płyty gipsowo-kartonowe. To niezwykle popularne rozwiązanie, które jest w stanie skutecznie zastąpić nawet ściany murowane. Z czego to wynika?

Przede wszystkim ścianki działowe z płyt g-k są bardzo lekkie, w wyniku czego nie obciążają stropu i można stawiać je w dowolnym miejscu. Problemów nie sprawia ani ich montaż, ani demontaż, dlatego mogą stanowić rozwiązanie tymczasowe. Co więcej, ściany szkieletowe są idealnie gładkie i można błyskawicznie przejść do ich wykańczania. Stanowią przy tym najtańszy materiał na ściany wewnętrzne.

Niestety, w parze z licznymi zaletami idą spore wady. Mowa tu przede wszystkim o niskiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia oraz gorszych parametrach izolacyjnych.

płyta gipsowo-kartonowa ściany wewnętrzne konstrukcja gk

Ściany wewnętrzne na poddaszu – z czego budować?

Ściany działowe na poddaszu najczęściej buduje się z pustaków, bloczków gipsowych lub betonu komórkowego. Zastosowanie tych materiałów wymaga jednak solidnego stropu – w przeciwnym razie należy poszukać alternatywnych rozwiązań.

Z czego budować lekkie ścianki działowe na poddaszu? Najlepiej z płyt gipsowo-kartonowych i OSB albo stalowych konstrukcji szkieletowych, które nie obciążają nadmiernie stropu.

Przy stawianiu ścian na poddaszu, warto zwrócić uwagę na to, czy strop jest wystarczająco mocny, by unieść ciężar ciężkich bloczków gipsowych lub betonu komórkowego. Zadbaj również o odpowiednią izolację termiczną i wentylację, a także uwzględnij skosy, które mogą wymagać docięcia materiału.

Jak stawiać ściany wewnętrzne nośne i działowe?

Do najpopularniejszych sposobów stawiania ścian wewnętrznych zaliczamy:

  • murowanie, które polega na łączeniu ze sobą bloczków wykonanych z konkretnego materiału, np. cegły czy betonu komórkowego;
  • wykonanie szkieletu, np. z drewna lub stali, który pozwoli na trwałe przymocowanie płyt gipsowo-kartonowych.

Warto pamiętać, że ścian wewnętrznych nie powinno stawiać się bezpośrednio na fundamentach czy stropach, bo może to prowadzić do ich pękania albo rozwoju pleśni. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji, najczęściej w postaci papy termozgrzewalnej.

Może Cię zainteresować: Jak rozpoznać ścianę nośną i co możemy z nią zrobić?

Łączenie ścian wewnętrznych z zewnętrznymi

Ściany wewnętrzne i zewnętrzne należy stawiać w tym samym czasie, a ich łączenie polega na wzajemnym przemurowaniu, co oznacza, że co druga warstwa bloczków ściany wewnętrznej opiera się na bloczkach ściany zewnętrznej.

A co z tymi działowymi? Chcąc wygodnie i sprawnie przymocować je ze ścianami nośnymi, można zastosować specjalne łączniki stalowe. Warto jednak pamiętać, że ich wmurowanie wymaga wcześniejszego zaplanowania miejsca posadowienia ścian działowych.

Nadproża w ścianach wewnętrznych

Jeżeli w ściance działowej wykonano otwór na drzwi, niezbędne okaże się zastosowanie nadproża. Może być ono prefabrykowane albo żelbetowe.

W przypadku nadproża prefabrykowanego stosuje się gotowe belki z ceramiki i betonu komórkowego, które opiera się na murze na warstwie zaprawy i układa poziomo.

Z kolei nadproża żelbetowe wymagają przygotowania odpowiedniej formy, która powstaje z poziomych desek (spód nadproża) i opierającym się na nich deskowaniu pionowym. Całość powinna zostać podparta deskami umocowanymi wzdłuż ościeżnicy.

nadproże prefabrykowane w ścianie wewnętrznej

Cennik materiałów budowlanych. Jak prezentują się ceny w 2024 roku?

Podsumowanie

Najpopularniejszymi materiałami na ściany wewnętrzne są cegły oraz płyty gipsowo-kartonowe. Te ostatnie stawia się najłatwiej i najszybciej, a ich niskie ceny zachęcają do zakupu wielu inwestorów. Warto jednak pamiętać, że chcąc zyskać rozwiązanie najtrwalsze, warto zdecydować się na ceramikę, silikat albo keramzyto- lub gazobeton.

Co więcej, zarówno stawianie ścian nośnych, jak i działowych warto zaplanować z wyprzedzeniem i uwzględnić w projekcie domu. Wpłynie to na łatwość ich montażu i da pewność, że prace nie zostaną opóźnione.

Ściany gotowe? Sprawdź koniecznie: Jak wykończyć ściany wewnętrzne?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy
Podatki, ulgi i dopłaty
program stop smog jakie gminy
Ocieplenie i izolacja
styropian jaki styropian najlepszy

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
22.08.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest współczynnik przenikania ciepła U i jak go obliczyć?

Planujesz budowę domu? W takim razie z pewnością zależy Ci na tym, by zapewni...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
współczynnik przenikania ciepła U
22.08.2024 r. Daria Sicińska

Czym jest współczynnik przenikania ciepła U i jak go obliczyć?

Planujesz budowę domu? W takim razie z pewnością zależy Ci na tym, by zapewni...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

REKLAMA
Zamknij