Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wykonać strop monolityczny żelbetowy? Poznaj jego właściwości, zalety i wady

Strop monolityczny żelbetowy

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych, nawet tych o skomplikowanej bryle. Cechują go wysoka nośność i wytrzymałość, ponadto sam w sobie stanowi on doskonałą izolację akustyczną. Wymaga jednak wykonania izolacji termicznej.

Strop jest ważnym elementem każdej konstrukcji budynku, rozgranicza bowiem dwa poziomy. Warto zapoznać się z najważniejszymi parametrami stropów i ich charakterystyką jeszcze przed wyborem i budową domu. Strop budowany jest bowiem zarówno wtedy, gdy masz do czynienia z projektem domu jednorodzinnego piętrowego, jak i tego z poddaszem użytkowym.

Strop potrzebny jest też w przypadku domów parterowych, bez poddasza użytkowego. Może być wykonany z różnych materiałów, między innymi z drewna różnego rodzaju oraz z żelbetonu. Trwałym i wytrzymałym stropem jest strop monolityczny żelbetowy. Gdzie jest stosowany i czym się wyróżnia?

Charakterystyka stropu monolitycznego żelbetowego

Monolityczny strop ma postać żelbetowej płyty, którą dobiera się indywidualnie do wymiarów i kształtu przykrywanej nim powierzchni. Pod uwagę należy brać również wielkość obciążeń, które zgodnie z projektem strop i fundamenty mają wytrzymać.

Strop monolityczno żelbetowy to konstrukcja, która wymaga zbrojenia. Jego podstawową cechą jest duża wytrzymałość i nośność, a także stosunkowo niewielka grubość. Wszystko to przekłada się na możliwość zastosowania takiego stropu niezależnie od kształtu bryły budynku.

Przekrój stropu monolitycznego żelbetowego obejmuje kolejne warstwy takie jak:

  • wieniec stropowy,
  • zbrojenie,
  • warstwa betonu,
  • warstwa izolacji akustycznej,
  • jastrych,
  • posadzka.

Można mówić również o różnych rodzajach stropu monolitycznego żelbetowego. Jednym z ich będzie strop monolityczny żelbetowy płytowy. Innym z kolei strop monolityczno żelbetowy grzybkowy.

O rodzajach stropów przeczytasz więcej tutaj: Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach jednorodzinnych? 

Proces projektowania stropu monolitycznego

Strop monolityczny żelbetowy jest zawsze zaprojektowany do konkretnego budynku. Tylko wówczas będzie miał odpowiednią nośność i spełni wszystkie warunki techniczne, które są z nim związane.

W projekcie muszą zostać bardzo ściśle określone: sposób ułożenia, zagęszczenie zbrojenia, a także klasa betonu przeznaczonego do zalania konstrukcji. Musi być też określone to, jaka grubość stropu będzie zastosowana. Kolejną kwestią, którą opracowuje projektant, jest rozpiętość stropu monolitycznego.

Jaką grubość powinien mieć strop żelbetowy?

Ważnym pytaniem, jakie pojawia się w czasie projektowania, jest to, jaka grubość stropu żelbetowego będzie odpowiednia – ten parametr techniczny w głównej mierze zależy od rozpiętości stropu. Jeśli ma ona wynosić do 6 metrów, zaleca się wykonanie konstrukcji o przekroju grubości od 10 do 16 cm. Właśnie taką grubość ma zazwyczaj strop monolityczny.

Jeśli rozpiętość konstrukcji domu i stropu wzrasta, trzeba zastosować większą grubość jego przekroju. Grubość stropu może wtedy wzrosnąć do nawet 20 cm. To bardzo istotne przy planowaniu między innymi wysokości pomieszczeń mieszkalnych. Trzeba też mieć na uwadze to, że strop, którego grubość będzie wynosiła przynajmniej 15 cm, będzie całkowicie tłumił dźwięki.

Jeśli rozpiętość konstrukcji domu i stropu wzrasta, trzeba zastosować większą grubość jego przekroju.

Minimalna i maksymalna rozpiętość stropu

Strop monolityczny żelbetowy odznacza się tym, że może mieć wiele różnych rozpiętości, dostosowanych do indywidualnych wymagań budującego. Jaka jednak rozpiętość stropu żelbetowego jest zalecana, aby zapewniać odpowiednie przenoszenie obciążeń z dachu na słupy i ściany? Zwykle rozpiętość w typowych domach jednorodzinnych nie przekracza 6 m, wtedy można zastosować minimalną grubość stropu żelbetowego.

Można jednak wykonać strop o nawet większej rozpiętości. Maksymalna rozpiętość stropu żelbetowego może sięgać nawet 12 metrów.

Etapy realizacji stropu monolitycznego żelbetowego

1. Pełne deskowanie

Pierwszym z etapów wykonania stropu monolitycznego żelbetowego jest konieczność przygotowania pełnego deskowania. Jeszcze kilka lat temu standardem było deskowanie wykonywane z desek naturalnych, z drewna, ale obecnie stosowane jest deskowanie z płyt sklejki szalunkowej, przeznaczone do wielokrotnego wykorzystania.

Deskowanie stropu monolitycznego żelbetowego wymaga zbicia deskowania w tarcze z wykorzystaniem desek o grubości 25 mm i szerokości od 60 do 80 cm. Deskowanie można oprzeć na krótkich odcinkach desek oporowych, mocowanych do muru przy użyciu haków, ale tylko wtedy, gdy rozpiętość stropu jest nie większa niż 2 m2.

2. Zbrojenie dwukierunkowe - sposoby układania zbrojenia

zbrojenie do posadzek betonowych

Kolejnym etapem jest ułożenie na gotowe szalunki dwukierunkowego zbrojenia – ważne jest, by zostało ono wykonane jak najbardziej precyzyjnie. Strop żelbetowy monolityczny może mieć zbrojenie przygotowane na jeden z dwóch sposobów:

  • przycinanie i kształtowanie prętów zbrojenia na placu budowy, tak by były dostosowane do zastanych warunków,
  • kupowanie gotowych prętów wykonanych według ściśle określonych z góry wytycznych projektowych, co jest ułatwieniem przy wznoszeniu stropów monolitycznych.

Zbrojenie stropu najlepiej wykonać krzyżowo, a sam strop powinien być podparty na obwodzie na ścianach czy podciągach. Jeśli jest on długi, zaleca się wykonanie zbrojenia jedynie w jednym kierunku, i to równolegle do krótszego boku.

Może Cię zainteresować: 

3. Zalanie zbrojenia betonem i położenie folii

Kolejnym krokiem w przygotowaniu stropu monolityczno żelbetowego jest zalewanie zbrojenia warstwą wysokiej jakości betonu – na przykład gotowej mieszanki z agregatu. Jaki beton na strop monolityczny sprawdzi się najlepiej? Powinna być to gotowa mieszanka wykonana przez producenta, a nie na budowie. Może być zrobiona z betonu C20 lub C25. Oszczędzanie na zaprawie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ostatni etap to zakrycie zaprawy betonowej stropu monolitycznego folią w celu kontrolowania procesu wysychania i rozciągnięcia go w czasie.

Oszczędzanie na zaprawie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Na co zwrócić uwagę, wznosząc strop?

Podczas wznoszenia całej konstrukcji, jaką jest strop, konieczne jest też wykorzystanie stempli budowlanych – podtrzymują one konstrukcję do momentu wyschnięcia betonu, są podparciem i zabezpieczeniem stropu. Jaki powinien być rozstaw stempli przy stropie monolitycznym? Konstrukcja ta wymaga rozmieszczenia stempli równomiernie, w odstępach wynoszących od 1 do 1,4 m, jeśli masa stropu wynosi poniżej 500 kg/m2, oraz co 80 cm, jeśli jest większa niż 500 kg/m2.

Ile stempli na m2 stropu monolitycznego? Zalecany jest przynajmniej jeden stempel na 1 m2. Częstym rozwiązaniem jest też zastosowanie słupów żelbetowych pod strop monolityczny. Dzięki nim można zmniejszyć wielkość ścian nośnych wewnątrz budynku.

Warto wiedzieć, że strop monolityczny żelbetowy jest gotowy do użytku i uzyskuje 100% odporność po około 4 tygodniach od wylania betonu. Jest on odpowiednio wysuszony po takim czasie. Dlatego dopiero po około miesiącu od zalania zbrojenia stropu zaprawą betonową można rozpoczynać dalsze prace prowadzące z reguły do zamknięcia górnej kondygnacji budynku mieszkalnego. Taka przerwa w budowie określana jest mianem przerwy technologicznej.

Sprawdź równieżIle trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Jak naprawić strop monolityczny?

Do pojawienia się rys skurczowych lub pęknięć na żelbetonowej płycie stropu monolitycznego może dojść nawet po kilku dniach od zakończenia betonowania. Popękanie stropu monolitycznego w tak krótkim czasie od wykonania może wynikać z tego, że beton schnął za szybko i uległ za wcześnie związaniu, podczas gdy należy go przed tym zabezpieczać, a przy wysokich temperaturach podlewać wodą. Kiedy w betonie nastąpi silny skurcz, w stropie monolitycznym mogą pojawiać się rysy i pęknięcia.

W takiej sytuacji, jak również wtedy, gdy po kilku latach od wykonania strop monolityczny żelbetowy zacznie pękać, trzeba zlecić ekspertyzę techniczną, by ocenić ryzyko zawalenia się sufitu. Specjalista może wskazać przyczynę uszkodzeń i zaproponować skuteczne naprawienie stropu monolitycznego. Tak samo powinieneś postąpić, jeśli strop przecieka.

W przypadku niewielkich rys skurczowych, o niewielkiej głębokości, wystarczy właściwie wykonać drobną naprawę od spodu z wykorzystaniem szpachli. Głębsze uszkodzenia można naprawić z zastosowaniem iniekcji, polegającej na wstrzykiwaniu specjalnej masy wypełniającej przestrzeń.

mężczyzna naprawia sufit

Materiał wstrzykiwany w pęknięcia musi mieć przy tym właściwości fizyko-chemiczne odpowiadające właściwościom materiału, z jakiego wykonany jest strop. Duże uszkodzenia mogą wymagać wykonania za pomocą siatki zbrojeniowej dodatkowego wzmocnienia oraz zaszpachlowania ich masą szpachlową, w którą wtapia się siatkę z włókna szklanego.

Uginający się strop monolityczny powinien być odciążony od góry, np. poprzez zastosowanie lżejszego pokrycia podłogi czy też usunięcia cięższych ścianek z cegieł, a od spodu może być wsparty na stalowych dwuteownikach, ruszcie lub słupach.

Ile kosztuje strop monolityczny żelbetonowy?

Niestety, ale musisz przygotować się na wysokie wydatki, jeśli chodzi o strop monolityczny. Cena za m2 może okazać się zaskakująco wysoka, ale trzeba mieć na uwadze to, że wykonanie stropu monolitycznego żelbetowego wymaga zatrudnienia fachowców z doświadczeniem. Same prace są czasochłonne i wymagają zakupu materiałów wysokiej jakości, co również zwiększa koszty.

Za pręty zbrojeniowe płaci się około 6 zł za kilogram, a za dobrej jakości beton klasy C20 lub C25 – od 250-300 zł za m3. Trzeba jeszcze opłacić ekipę, która wykona strop monolityczny. Cena robocizny na koniec 2023 i początek 2024 roku wynosi około 85 zł za m2.

Im większa rozpiętość i grubość stropu monolitycznego, tym wyższe będą koszty, ponieważ będzie to wymagać zwiększenia zużycia materiałów budowlanych i poniesienia znaczniejszych wydatków na robociznę.

Sprawdź również: 

Stropy monolityczne żelbetowe w pytaniach i odpowiedziach

Strop to bardzo ważny element konstrukcyjny w całym budynku, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej przed rozpoczęciem budowy. Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania dotyczące tego rodzaju stropu i odpowiedzi na nie. Jeżeli jednak nie masz głowy do tych wszystkich technologii i rozwiązań albo przerasta Cię budowa domu, pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na dom gotowy.

Jakie są różnice między tym stropem a innymi rodzajami, jak Teriva?

Częstym pytaniem, jakie się pojawia, jest to dotyczące tego, czy wybrać strop żelbetowy monolityczny czy strop Teriva? Podstawową różnicą jest to, że stropy monolityczne w całości wykonywane są na budowie, z kolei stropu typu Teriva dostarcza się na budowę jako większe elementy, które później łączy się w jedną całość. Strop monolityczno jest też cięższy niż strop gęstożebrowy, a także droższy w wykonaniu.

Jakie są najczęstsze problemy techniczne przy wylewaniu stropu monolitycznego?

Jednym z błędów, który może się zdarzyć, jest wykonanie nieszczelnego deskowania i zastosowania podpór stropu o zbyt małej nośności. W czasie wylewania stropu monolitycznego pojawiają się też błędy związane z niewłaściwym zbrojeniem. Inne błędy to: zamówienie betonu o niższej klasie wytrzymałości, brak wypełnienia wszystkich szczelin betonem, niezabezpieczenie betonu przed zbyt szybkim wysychaniem.

Czy stropy monolityczne są odpowiednie dla domów energooszczędnych?

Strop żelbetowy jest słabym izolatorem termicznym. Przez beton przedostaje się duża ilość energii cieplnej. Sam strop nie chroni przed wychłodzeniem lub zbyt dużym nagrzewaniem pomieszczeń. Konieczne będzie wykonanie dodatkowej izolacji stropu żelbetowego.

Czy można stosować system ogrzewania podłogowego w stropach monolitycznych żelbetowych?

Tak, w tego rodzaju stropach można zastosować ogrzewanie podłogowe. Warto wziąć pod uwagę, czy poziom posadzki nie podniesie się na tyle, że niemożliwe będzie komfortowe korzystanie z pomieszczeń na poddaszu.

Dowiedz się więcej: Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

REKLAMA
Zamknij