Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Strop monolityczny żelbetowy – wady, zalety i najważniejsze informacje

Strop monolityczny żelbetowy – wady, zalety i najważniejsze informacje

Strop monolityczny jest popularnym rozwiązaniem w przypadku domów jednorodzinnych, nawet tych o skomplikowanej bryle. Cechują go wysoka nośność i wytrzymałość, ponadto sam w sobie stanowi on doskonałą izolację akustyczną. Wymaga jednak wykonania izolacji termicznej.

Strop jest ważnym elementem każdej konstrukcji budynku, rozgranicza bowiem dwa poziomy. Budowany jest zarówno wtedy, gdy masz do czynienia z projektem domu jednorodzinnego piętrowego, jak i tego z poddaszem użytkowym. Strop potrzebny jest też w przypadku domów parterowych, bez poddasza użytkowego. Może być wykonany z różnych materiałów, między innymi z drewna różnego rodzaju oraz z żelbetonu. Trwałym i wytrzymałym stropem jest strop monolityczny żelbetowy. Gdzie jest stosowany i czym się wyróżnia?

Strop monolityczny – co to jest?

Monolityczny strop ma postać żelbetowej płyty, którą dobiera się indywidualnie do wymiarów i kształtu przykrywanej nim powierzchni. Pod uwagę należy brać również wielkość obciążeń, które zgodnie z projektem strop i fundamenty mają wytrzymać. Można powiedzieć, że w takim wypadku masz do czynienia ze rozwiązaniem płytowym monolitycznym.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach jednorodzinnych? 

Strop żelbetowy monolityczny – w jaki sposób powstaje?

Cechą odróżniającą strop monolityczny żelbetowy od między innymi stropów prefabrykowanych jest to, że powstaje on w całości na placu budowy, z wykorzystaniem płyty żelbetowej i dwukierunkowego zbrojenia z użyciem siatek. Budowa stropu monolitycznego w zasadzie jest dosyć prosta i obejmuje kilka etapów:

 • Wykonanie kompletnego deskowania – jeszcze kilka lat temu standardem było deskowanie wykonywane z desek naturalnych, z drewna, ale obecnie stosowane jest deskowanie z płyt sklejki szalunkowej, przeznaczone do wielokrotnego wykorzystania.
 • Ułożenie na gotowe szalunki dwukierunkowego zbrojenia – istotna jest tutaj precyzja, dlatego dobrym pomysłem będzie zatrudnienie do tego celu fachowców.
 • Zalewanie zbrojenia warstwą wysokiej jakości betonu – na przykład gotowej mieszanki z agregatu.
 • Zakrycie zaprawy betonowej stropu monolitycznego folią w celu kontrolowania procesu wysychania i rozciągnięcia go w czasie.

Strop monolityczny powstaje więc właściwie tylko z betonu i prętów zbrojeniowych, ponieważ deski szalunkowe są usuwane podczas wykonywania takiego elementu konstrukcji budynku mieszkalnego.

Strop monolityczny – parametry

Najważniejszym parametrem stropu monolitycznego żelbetowego jest jego wysoka nośność, ściśle uzależniona od grubości stropu oraz ilości wykorzystanego zbrojenia w strefie rozciąganej.

Strop monolityczny – zbrojenie

Ważnym etapem budowy stropu monolitycznego żelbetowego jest wykonanie zbrojenia – im precyzyjniej zostanie zrobione, tym wytrzymalszy będzie strop. Istnieją dwa sposoby na zbrojenie stropu monolitycznego:

 • Przycinanie i kształtowanie prętów zbrojenia na placu budowy, tak by były dostosowane do zastanych warunków.
 • Kupowanie gotowych prętów wykonanych według ściśle określonych z góry wytycznych projektowych, co jest ułatwieniem przy wznoszeniu stropów monolitycznych.

Zbrojenie stropu najlepiej wykonać krzyżowo, a sam strop powinien być podparty na obwodzie na ścianach czy podciągach. Jeśli jest on długi, zaleca się wykonanie zbrojenia jedynie w jednym kierunku, i to równolegle do krótszego boku.

Strop monolityczny – grubość

Ważnym parametrem technicznym dotyczącym stropu monolitycznego żelbetowego jest jego grubość. Jeśli ma mieć rozpiętość do 6 metrów, zaleca się wykonanie konstrukcji o przekroju grubości od 10 do 16 cm. Przy wzroście ogólnej rozpiętości konstrukcji domu i stropu trzeba zastosować większą grubość jego przekroju – około 20 cm. To bardzo istotne przy planowaniu między innymi wysokości pomieszczeń mieszkalnych.

Strop żelbetowy monolityczny w przekroju. Ma od dołu:

 • pręt zbrojenia dolnego,
 • pręt zbrojenia dolnego/górnego,
 • zbrojenie przęsłowe dolne,
 • wieniec stropowy,
 • zbrojenie podporowe górne.

Strop monolityczny – rozpiętość

Jaką rozpiętość powinien mieć strop monolityczny żelbetowy, aby zapewniać odpowiednie przenoszenie obciążeń z dachu na słupy i ściany? Odznacza się on tym, że może mieć wiele różnych rozpiętości, dostosowanych do indywidualnych wymagań budującego. Zwykle rozpiętość stropów monolitycznych w typowych domach jednorodzinnych nie przekracza 6 m. Można jednak wykonać strop o nawet większej rozpiętości. Maksymalnie może ona sięgać nawet 12 m.

Warto pamiętać, że w przypadku dużej rozpiętości stropu deskowanie trzeba ustawić na ryglach, które opiera się następnie na podłużnicach na stojakach. Te ostatnie określa się fachowo stemplami. Jaki powinien być rozstaw stempli? Strop monolityczny wymaga rozmieszczenia stempli równomiernie, w odstępach wynoszących od 1 do 1,4 m, jeśli masa stropu wynosi poniżej 500 kg na mkw., oraz co 80 cm, jeśli jest większa niż 500 kg na mkw.

Strop monolityczny – izolacja

Pomieszczenia domowe z pewnością muszą mieć odpowiednią izolację termiczną. Niestety, ale sam w sobie strop monolityczny nie zapewni ochrony przed wychłodzeniem czy nadmiernym ogrzaniem pomieszczenia. Wszystko przez to, że jest słabym izolatorem termicznym i przepuszcza dużą ilość energii cieplnej. Jeśli strop łączy dwie kondygnacje budynku mieszkalnego, na przykład parter z poddaszem użytkowym, nie ma to większego znaczenia, ale gdy dzieli część mieszkalną i nieużytkowy strych, konieczne jest wykonanie jego dodatkowej izolacji.

W zależności od tego, jakiej grubości jest strop monolityczny, ma on inne właściwości izolacyjne. Jeśli jego grubość sięga powyżej 15 cm, to można być pewnym, że sam w sobie będzie stanowił bardzo dobrą izolację akustyczną, skutecznie tłumiąc wszelkie dźwięki uderzeniowe.

Wszystko dlatego, że konstrukcja o takiej grubości w przekroju będzie miała dużą masę, szacowaną na około 400 kg na mkw. W porównaniu z innymi rodzajami stropów, na przykład stropem drewnianym, strop monolityczny gwarantuje najwyższy poziom izolacji akustycznej i nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych warstw izolacyjnych w celu wyciszenia pomieszczeń górnych i dolnych.

Ile kosztuje strop monolityczny żelbetonowy?

Niestety, ale musisz przygotować się na wysokie wydatki, jeśli chodzi o strop monolityczny. Cena za mkw. może okazać się zaskakująco wysoka, ale trzeba mieć na uwadze to, że wykonanie stropu monolitycznego żelbetowego wymaga zatrudnienia fachowców z doświadczeniem. Same prace są czasochłonne i wymagają zakupu materiałów wysokiej jakości, co również zwiększa koszty.

Za zbrojenie wraz z usługą montażową płaci się od 4 zł za kilogram, a za dobrej jakości beton klasy C20 lub C25 – od 200 do 250 zł za m3. Trzeba jeszcze opłacić ekipę, która wykona strop monolityczny. Cena robocizny w 2021 roku wynosi około 75 zł za mkw.

Im większa rozpiętość i grubość stropu monolitycznego, tym wyższe będą koszty, ponieważ będzie to wymagać zwiększenia zużycia materiałów budowlanych i poniesienia znaczniejszych wydatków na robociznę.

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Strop monolityczny – jak go wykonać i co warto wiedzieć?

Wykonanie stropu monolitycznego musi się odbywać zgodnie z założeniami projektanta. Tylko wówczas będzie miał odpowiednią nośność i spełni wszystkie warunki techniczne, które są z nim związane. Stworzenie stropu tego typu jest czasochłonne, ponieważ należy wykonać deskowanie szalunkowe, a dopiero na szalunek ułożyć zbrojenie i zalać je warstwą betonu.

Jaki beton na strop monolityczny sprawdzi się najlepiej? Powinna być to gotowa mieszanka wykonana przez producenta, a nie na budowie. Może być zrobiona z betonu C20 lub C25. Oszczędzanie na zaprawie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak zazbroić strop monolityczny, żeby wykonać go poprawnie? Konieczne jest zbrojenie bezpośrednio na budowie. Najpierw układa się krzyżowo zbrojenie, na które wylewa się beton. Powstają żebra, płyty, belki i podciągi. Co istotne, wszystkie elementy metalowe trzeba pokryć betonem, choć podczas jego wylewania nie powinno dojść do zetknięcia zbrojenia z szalunkiem. Jak zbroić strop monolityczny w takim przypadku?

W gotowym deskowaniu szalunkowym zaleca się ułożenie prętów zbrojeniowych stropu i wieńca. Projekt powinien określać, w jakim układzie i jaki rodzaj prętów ma być wykorzystany do tego celu, ponieważ pręty te mogą mieć różną średnicę. Wyróżnia się pręty główne większej grubości oraz pręty cieńsze, nazywane rozdzielczymi, które ustawia się do prętów głównych w układzie poprzecznym.

Przy ścianach część prętów głównych musi być odgięta i zakotwiona następie w wieńcu stropowym. Zbrojenie należy otoczyć mieszanką betonową (otuliną), dlatego najlepiej ułożyć je na podkładach dystansowych wykonanych z tworzywa sztucznego lub na podłożonych kawałkach betonu.

Strop monolityczny – co jeszcze warto wiedzieć?

Szalunek pod strop monolityczny spełnia bardzo ważne zadanie i jego wykonanie powinno być pierwszym krokiem podczas konstruowania tego rodzaju stropu. Jak zaszalować strop monolityczny? W tym przypadku od kilku lat wykorzystuje się szalunek wielokrotnego użycia zamiast zwykłych desek drewnianych.

Deskowanie stropu monolitycznego żelbetowego wymaga zbicia deskowania w tarcze z wykorzystaniem desek o grubości 25 mm i szerokości od 60 do 80 cm. Deskowanie można oprzeć na krótkich odcinkach desek oporowych, mocowanych do muru przy użyciu haków, ale tylko wtedy, gdy rozpiętość stropu jest nie większa niż 2 mkw. Jeśli ma ona więcej metrów, wówczas deskowanie ustawia się na ryglach, które opiera się na podłużnicach, a te na stojakach (stemplach).

Warto wiedzieć, że strop monolityczny żelbetowy jest gotowy do użytku i uzyskuje 100-procentową odporność po około 4 tygodniach od wylania betonu. Jest on odpowiednio wysuszony po takim czasie. Dlatego dopiero po około miesiącu od zalania zbrojenia stropu zaprawą betonową można rozpoczynać dalsze prace prowadzące z reguły do zamknięcia górnej kondygnacji budynku mieszkalnego. Taka przerwa w budowie określana jest mianem przerwy technologicznej.

Pustak szalunkowy – cena i metody stosowania pustaków szalunkowych

Jak naprawić strop monolityczny?

Do pojawienia się rys skurczowych lub pęknięć na żelbetonowej płycie stropu monolitycznego może dojść nawet po kilku dniach od zakończenia betonowania. Popękanie stropu monolitycznego w tak krótkim czasie od wykonania może wynikać z tego, że beton schnął za szybko i uległ za wcześnie związaniu, podczas gdy należy go przed tym zabezpieczać, a przy wysokich temperaturach podlewać wodą. Kiedy w betonie nastąpi silny skurcz, w stropie monolitycznym mogą pojawiać się rysy i pęknięcia.

W takiej sytuacji, jak również wtedy, gdy po kilku latach od wykonania strop monolityczny żelbetowy zacznie pękać, trzeba zlecić ekspertyzę techniczną, by ocenić ryzyko zawalenia się sufitu. Specjalista może wskazać przyczynę uszkodzeń i zaproponować skuteczne naprawienie stropu monolitycznego. Tak samo powinieneś postąpić, jeśli strop przecieka.

W przypadku niewielkich rys skurczowych, o niewielkiej głębokości, wystarczy właściwie wykonać drobną naprawę od spodu z wykorzystaniem szpachli. Głębsze uszkodzenia można naprawić z zastosowaniem iniekcji, polegającej na wstrzykiwaniu specjalnej masy wypełniającej przestrzeń.

Materiał wstrzykiwany w pęknięcia musi mieć przy tym właściwości fizyko-chemiczne odpowiadające właściwościom materiału, z jakiego wykonany jest strop. Duże uszkodzenia mogą wymagać wykonania za pomocą siatki zbrojeniowej dodatkowego wzmocnienia oraz zaszpachlowania ich masą szpachlową, w którą wtapia się siatkę z włókna szklanego.

Uginający się strop monolityczny powinien być odciążony od góry, np. poprzez zastosowanie lżejszego pokrycia podłogi czy też usunięcia cięższych ścianek z cegieł, a od spodu może być wsparty na stalowych dwuteownikach, ruszcie lub słupach.

Strop monolityczny a inne rodzaje stropów

Strop monolityczny należy obecnie do jednych z najpopularniejszych stropów w domach jednorodzinnych. Porównywany jest do odpowiedników w postaci gęstożebrowych i prefabrykowanych stropów. Jeśli jednak zastanawiasz się, co wybrać: strop gęstożebrowy czy monolityczny, to mimo najprawdopodobniej wyższej ceny wykonania stropu monolitycznego może się on odznaczać większą rozpiętością, nawet nad pomieszczeniami o niestandardowym kształcie, np. wydłużonymi.

Strop monolityczny ma większą rozpiętość i może mieć większą grubość w porównaniu ze wspomnianymi już stropami gęstożebrowymi i prefabrykowanymi.

Strop monolityczny można zastąpić stropem Teriva. Czy monolityczny strop jest lepszym rozwiązaniem? To zależy. Strop Teriva opiera się na żebrach w postaci belek kratownicowych, które mają rozpiętość osiową od 1,2 m do 7,8 m.

Strop monolityczny – czy warto się na niego zdecydować?

Jeśli inwestorowi w szczególności zależy na czasie wykonania stropu i szybkim podjęciu innych prac na budowie, strop monolityczny żelbetowy nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Wymaga on precyzji wykonania, a co za tym idzie, zatrudnienia m.in. doświadczonych zbrojarzy.

Miesięczna przerwa technologiczna dla niektórych inwestorów także może być dosyć kłopotliwa. Jeśli więc oczekujesz, że Twoje prace na budowie domu jednorodzinnego będą postępowały dynamicznie, bez przerwy, to powinieneś rozważyć wybór innego rozwiązania niż strop monolityczny żelbetowy.

Trzeba też powiedzieć, że stropy monolityczne żelbetowe mają bardzo wiele pozytywnych cech. Przede wszystkim chodzi tu o dostosowanie rozpiętości nawet do niekonwencjonalnych wymagań przy braku konieczności stosowania dodatkowych podpór. Jego masa sprawia, że jest w stanie usztywnić bryłę budynku i przenosić skutecznie duże obciążenia użytkowe konstrukcji. Jeśli jest zbrojony z dwóch stron, można bezpośrednio na nim montować więźbę dachową.

Po poprawnym wykonaniu stropu monolitycznego żelbetowego jest on warstwą gotowej izolacji akustycznej. Co prawda słabo izoluje pod względem termicznym, ale nie jest to problemem, jeśli strop znajdzie się pomiędzy dwoma kondygnacjami przeznaczonymi na pomieszczenia mieszkalne.

W przypadku stropu monolitycznego żelbetowego nie ma konieczności klawiszowania oraz może mieć on nietypowe kształty, dlatego staje się podstawowym wyborem dla budynków o niekonwencjonalnej bryle.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?
13.02.2023 r. Jan Susmaga

Strop Kleina: parametry techniczne i rodzaje. Czy warto go zastosować?

Obecnie zwykle nie wykonuje się już łukowych i prostych stropów Kleina, ale c...

Reklama
Zamknij