Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety drewnianych stropów

Strop drewniany – konstrukcja, ceny oraz wady i zalety

Strop drewniany jest naturalną propozycją dla domów wykonanych z drewna, ale tak samo dobrze można go wykonać w domu szkieletowym i murowanym. Drewniany strop ma wiele pozytywnych aspektów – szybko się go wznosi i nie wymaga wykonywania tak zwanej przerwy technologicznej. Potrzebuje jednak solidnego zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i zwiększenia wytrzymałości, jeśli budowany jest pomiędzy parterem a poddaszem użytkowym.

Zwieńczeniem każdego domu jednorodzinnego jest dach. Podstawą jego konstrukcji jest strop, choć w niektórych projektach wykorzystywany jest również stropodach. Strop może być wykonany z betonu, prefabrykatów bądź drewna. Dlatego wyróżniamy stropy monolityczne żelbetowe, stropy prefabrykowane i gęstożebrowe oraz tradycyjne stropy drewniane.

Projekt domów drewnianych najczęściej zakłada wykonanie stropu właśnie z drewna. Nazywany jest on stropem lekkim i wykorzystuje się go od wieków w budownictwie mieszkaniowym. Zobacz, jakie ma właściwości i czy warto się na niego zdecydować przy budowie obiektu jednorodzinnego.

Strop drewniany – co to jest?

Każdy budynek musi mieć solidny strop, czyli układ konstrukcyjny, który oddziela od siebie poszczególne kondygnacje obiektu. Jeśli masz dom parterowy, to na jego stropie znajdują się przestrzeń strychu i konstrukcja dachowa. Zadaniem tego stropu jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy nośne, w tym na słupy lub ściany. Na górnej powierzchni układana jest zwykle podłoga. Z kolei ich dolną część stanowi sufit.

Stropy mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z drewna. Strop drewniany jest lekki i budowany z wykorzystaniem metody „na sucho”. Przy jego wykonaniu nie ma potrzeby używania ciężkiego sprzętu. Najczęściej decyzja o zastosowaniu go w projekcie domu jednorodzinnego pada wówczas, gdy sam budynek ma konstrukcję drewnianą, choć nie jest to absolutnie konieczne. Nic właściwie nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować strop drewniany w domach murowanych.

Dlaczego właśnie drewno jest jednym z materiałów, z których robi się stropy? Najpewniej z tego powodu, że jest to rozwiązanie uniwersalne, łatwe w obróbce, a do tego będzie Ci służyło przez lata, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Stropy drewniane pięknie wyglądają, nawet jeśli zachowa się je w naturalnej wersji.

Projekty domów ze stropem drewnianym – kto powinien się na nie zdecydować?

W jakim przypadku zastosowanie znajdzie strop drewniany? Projekt domu murowanego wbrew pozorom również może zakładać wykonanie właśnie takiego rozwiązania. Strop drewniany w domu murowanym jest lekką konstrukcją, którą da się szybko stworzyć. Jeśli więc zależy ci na czasie, zastanów się nad możliwością skorzystania z takiego rozwiązania.

Najczęściej stropy drewniane belkowe stosowane są w przypadku obiektów drewnianych i murowanych oraz takich, które poddawane są gruntownym remontom i rozbudowie. Za to strop żebrowy to dobra propozycja w projektach domów szkieletowych. Jeśli taki budujesz, wybierz drewniany strop żebrowy. Z kolei strop belkowo-żebrowy nadaje się do obiektów drewnianych i murowanych z nieużytkowym poddaszem.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje stropów w domach jednorodzinnych?

Strop drewniany – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów stropów drewnianych, które możesz wykorzystać w swoim domu. Wśród nich należy wymienić:

 • strop belkowy drewniany,
 • strop drewniany kasetonowy,
 • strop drewniany żebrowy,
 • strop drewniany belkowo-żebrowy

Tradycyjnym typem stropu drewnianego jest strop belkowy, bardzo często stosowany przy budowie domów jednorodzinnych, w tym przy wykonywaniu projektów domów z drewna. Belki w przypadku tego rozwiązania są układane równolegle względem siebie i najczęściej ich rozstaw wynosi 60-80 cm. Belka stropowa ma zwykle 8-20 cm szerokości, 20-40 cm wysokości oraz do 15 m długości. Opiera się na ścianach nośnych i może być wykonana z wielu różnych materiałów – pomimo nazwy „strop drewniany”. Wykorzystywane są przy tym belki:

 • z litego drewna – najczęściej wtedy, gdy mają być one widoczne z pomieszczeń dolnych;
 • prefabrykowane – są robione wówczas z płyty OSB lub drewna klejonego.

W obu przypadkach nie powinno się robić danego traktu stropu o większej długości niż 5 m, ponieważ naturalnie drewno lite, płyty OSB i drewno klejone będą się uginać pod ciężarem. Jeśli chcesz zwiększyć rozpiętość belkowego stropu drewnianego, powinieneś wykorzystać do tego celu stalowe lub drewniane podciągi oraz słupy podporowe.

Poszycie stropu belkowego można pozostawić w wersji naturalnej, wykonanej z desek, dzięki czemu powstaje strop drewniany deskowany albo też od spodu montowany jest sufit podwieszany, osłaniający poszczególne elementy konstrukcyjne tej części obiektu.

Strop drewniany

Strop drewniany kasetonowy właściwie nie jest już wykorzystywany w nowym budownictwie, ale można go jeszcze zobaczyć w budynkach zabytkowych. Konstrukcja nośna tego rozwiązania jest taka sama jak stropu belkowego. Między profilowane belki nośne wstawiane są jednak odcinki tzw. belek pustych, które robione są z bali drewnianych profilowanych jak belki nośne.

Strop drewniany żebrowy to rzadziej stosowana konstrukcja, jeśli chodzi o stropy drewniane. Wykorzystuje się w niej gęsto rozmieszczone żebra z drewna litego. Od góry tworzy się wówczas przewiązki oraz połączenia z płyt OSB. Żebra montowane są tak, by rozstaw belek wynosił 30-60 cm. One same zaś wykonane są z drewna litego i mają 3-4,5 cm grubości oraz 20-25 cm szerokości.

Połączeniem konstrukcji w postaci stropu belkowego i żebrowego jest drewniany strop belkowo-żebrowy. Belka stropowa pełni funkcję wspornika podpierającego żebra, choć można je podeprzeć również metalowymi wspornikami. Dzięki wykonaniu stropu drewnianego belkowo-żebrowego zdecydowanie oszczędza się materiał, ale budowa takiego stropu jest pracochłonna, wymaga doświadczenia oraz znajomości skomplikowanej konstrukcji.

Strop drewniany – konstrukcja

Jeśli wybierasz do budowy swojego domu lekki, drewniany strop, powinieneś mieć świadomość, że w jego konstrukcji z pewnością znajdą się belki nośne i poszycie, które odpowiada za przeniesienie obciążeń użytkowych z podłogi na belki stropowe. Te ostatnie przenoszą obciążenia na elementy nośne – słupy i ściany.

Niewykluczone, że konstrukcja stropu drewnianego będzie wykorzystywać belki stropowe, które przeniosą obciążenia przynajmniej częściowo na podciągi i dźwigary, a dopiero z nich na podpory.

Strop drewniany najczęściej wykonywany jest jako strop poddasza lub strop między dwoma kondygnacjami w budynku jednorodzinnym.

Strop drewniany – warstwy

Cały strop drewniany złożony jest z trzech warstw:

 • konstrukcji nośnej,
 • podłogi,
 • sufitu.

Patrząc od góry, najpierw mamy wykończeniową warstwę podłogową, na przykład panele czy parkiet, następnie jastrych z cementu, wygłuszającą, izolującą akustycznie płytę mineralną, płytę OSB, drewniane belki stropowe, łaty drewniane oraz lekki sufit, który może, ale nie musi być stosowany.

Belki drewniane mogą być wystarczającym, estetycznym wykończeniem sufitu, który wpisuje się doskonale we wnętrza na przykład w stylu skandynawskim. Jeśli jednak strop drewniany ma być osłonięty od dołu, najczęściej do tego celu wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe.

Jakiej wielkości strop drewniany można wykonać? Wymiary zależą od rozstawu osiowych belek stropowych i od obciążeń, jakim ma być poddawany taki strop. Belki można rozstawić w odległości 60-90 cm od siebie. Ich wymiary w stropach drewnianych wynoszą od 8/15 do 19/28 cm.

Belki drewniane – jak wybrać belki drewniane na strop?

Strop drewniany – przekrój

W przekroju typowego stropu drewnianego znajdują się:

 • płyta gipsowo-kartonowa od dołu, wykonana jako gotowy do malowania sufit niższego pomieszczenia;
 • łata drewniana;
 • folia paroizolacyjna;
 • belki stropowe z drewna o odpowiedniej jakości i wytrzymałości;
 • wełna mineralna jako warstwa izolacyjna;
 • płyta OSB;
 • mineralna płyta wygłuszająca, jako izolacja akustyczna;
 • jastrych cementowy pływający – jako jeden z elementów wykańczających do podłogi strychu.

Strop drewniany – rozstaw belek

Rozstaw belek przy budowaniu stropu drewnianego może być różny. Najczęściej ma rozpiętość sięgającą 5-6 m. Belki mają zaś grubość około 40 mm, dzięki czemu zapewniają pożądaną sztywność całej konstrukcji. Wysokość belek może być różna, ponieważ uzależniona jest od ich rozstawu, rozpiętości stropu i rodzaju wykorzystywanego materiału konstrukcyjnego.

Jeśli belki w suficie drewnianym mają być nieosłonięte podsufitką z płyt gipsowych lub z boazerii drewnianej, najczęściej stosuje się rozstaw co 40 lub 60 cm.

Strop drewniany – cena

Koszty wykonania stropu drewnianego nie muszą być wysokie, choć z drugiej strony z pewnością nie należy oszczędzać na przykład na jakości rozwiązań. Cena wykonania stropu belkowego o rozpiętości 100 mkw., gdzie co 60 cm umieszczane są belki, wynosi około 25 000 zł, do czego należy doliczyć jeszcze średnio 3-5 tys. zł kosztów robocizny.

Cena materiałów i robocizny zmienia się w zależności od tego, jaki strop drewniany wybierzesz do swojego domu. Koszty prezentują się następująco:

 • Tradycyjny strop belkowy o rozpiętości 6 m, 18-25 cm grubości i masie 25-40 kg/m2 – od 70 do 120 zł za mkw. Za materiał zapłacisz w granicach 50-90 zł za mkw., a za robociznę – 20-30 zł za mkw.
 • Strop żebrowy o rozpiętości maksymalnej 6 m, grubości 15 cm i wadze 25-40 kg – średnio 85-130 zł za mkw., w tym 60-100 zł za mkw. materiału oraz 20-35 zł za mkw. robocizny.
 • Strop belkowo-żebrowy o rozpiętości 6 m, grubości 15 cm, wadze w granicach 25 kg na mkw. – 80-140 zł za mkw., w tym za materiał średnio 80 zł za mkw. oraz za robociznę średnio 30 zł za mkw.

Ile kosztuje budowa stropu w 2022 r. i które rozwiązanie jest najtańsze?

Jaki materiał na strop drewniany będzie najlepszy?

Wypełnieniem dla lekkiego stropu drewnianego mogą być zarówno stropowe płyty OSB, jak i belki stropowe drewniane 5 m bądź deski. Jeśli wybór padnie na drewno lite, belki stropowe drewniane najprawdopodobniej wykonane będą z drewna sosnowego albo świerkowego. Powinny być one odporne i wytrzymałe na ścinanie, ściskanie, zginanie, docisk miejscowy oraz rozciąganie. Od wybranego drewna należy oczekiwać odpowiedniej klasy wytrzymałościowej.

Jakie belki będą odpowiednie na drewniany strop? Wilgotność tarcicy konstrukcyjnej nie powinna być większa niż 18 proc. w przypadku elementów obudowanych i nie większa niż 23 proc. dla elementów, które nie są przeznaczone do obudowania.

Jeśli wykonany ma być strop żebrowy z drewna, to każde żebro może być zrobione z:

 • drewna klejonego,
 • drewna litego impregnowanego ciśnieniowo,
 • drewnopochodnego materiału kompozytowego,
 • drewniano-stalowych dwuteowników.

Na górne poszycie stropu można wykorzystywać płyty OSB. Na strop drewniany w tym charakterze nadają się też płyty wiórowe, sklejki czy też deski. Dolne poszycie wykonane jest na ogół z płyt gipsowo-kartonowych.

Strop belkowy robiony jest z drewnianych belek wykonanych z drewna litego bądź drewna klejonego.

Drewniany strop

Strop drewniany – jak wykonać i co warto o nim wiedzieć?

Teraz, kiedy wiesz już, jak wygląda strop drewniany, powinieneś dowiedzieć się, jak wykonać go krok po kroku w domu parterowym lub piętrowym. W zależności od tego, czy ma on pełnić funkcję podłogi na przykład poddasza użytkowego lub piętra, czy też nie będzie na co dzień wykorzystywany (np. w domach parterowych, które mają nieużytkowe poddasze), wymagania dotyczące jego wykonania będą nieco inne.

Jak zrobić strop drewniany? Pierwszym krokiem prowadzącym do tego celu jest wybór odpowiedniego surowca. Wilgotność drewna w konstrukcji stropu nie powinna przekraczać 18 proc. Do jego wykonania potrzebujesz belek o przekroju od 8-15 cm do 19-28 cm, a optymalne proporcje wynoszą 5:7. Najczęściej rozmieszcza się je co 60 cm.

Belki stropu w budynkach murowanych ze stropem drewnianym osadza się w gniazdach tworzonych w ścianach. Ich górna powierzchnia i czoło powinny być odsunięte od muru na odległość 2 cm, co pozwoli na zabezpieczenie ich przed niszczeniem z uwagi na wpływ czynników biologicznych. Końcowa część belki w gnieździe powinna być wpierw zaizolowana papą. Belki trzeba osadzić, najlepiej z wykorzystaniem warstwy zaprawy, tak aby równomiernie przenosiły obciążenia na mur, a stamtąd na fundamenty. Stalowe kotwy służą do połączenia belek z murem.

Inaczej jest, gdy strop drewniany wykonywany jest w domu o drewnianej konstrukcji. W takim przypadku belki należy rozmieścić w odległości 30-60 cm. Ich grubość wyniesie około 5 cm, a wysokość 14-28 cm. Pomiędzy sąsiadującymi belkami nośnymi stropów drewnianych wykonuje się wzmocnienia w postaci przewiązek lub montuje się dwie belki pod ściany nośne i działowe. Belki stropowe osadza się na wręb lub z użyciem stalowych złączy ciesielskich.

Jeśli pojawia się potrzeba wkomponowania np. schodów czy kominów w strop drewniany, konieczne jest skracanie i przycinanie belek drewnianych. Wówczas należy przymocować belkę wymianową, by przenieść obciążenia na sąsiednie elementy. Mocowanie odbywa się z wykorzystaniem jarzma, które przytwierdzane jest do belek pełnych i skróconych.

Poprawnie wykonany strop drewniany musi uwzględniać dodatkowe warstwy izolacyjne – akustyczną oraz termiczną. Zabezpieczeniem przed drganiami stropu może być warstwa suchego jastrychu lub piasku.

Jak ocieplić strop drewniany?

Bardzo ważne jest właściwe ocieplenie stropu drewnianego, najczęściej z wykorzystaniem wełny skalnej lub szklanej. Jaka wełna na strop drewniany będzie lepsza? Jeśli nad stropem jest poddasze nieużytkowe, można wykorzystać tańszą wełnę skalną w strzępkach. W przeciwnym wypadku warto sprawdzić, czy wełna skalna nie obciąży zanadto stropu. Ma ona większą masę niż wełna mineralna szklana.

Zanim jednak strop drewniany można będzie ocieplić, trzeba wykonać inne prace. Izolację układa się między belkami, zaczynając od folii paroizolacyjnej. Dopiero później przychodzi czas na odpowiednio grubą warstwę wełny mineralnej, a pomiędzy nią a deskami należy pozostawić przestrzeń na cyrkulację powietrza, która powinna mieć grubość minimum 5 cm i więcej.

Na wełnę warto nałożyć folię wiatroizolacyjną, by zapobiec jej pyleniu, oraz ruszt drewniany, do którego przybita zostanie później drewniana podłoga.

Jak wygłuszyć strop drewniany?

Drewniane stropy niestety nie mają zbyt dobrych właściwości akustycznych. Oznacza to, że w pomieszczeniach podzielonych takim stropem dźwięki łatwo będą się rozchodzić. Dlatego warto jest pomyśleć o dodatkowej izolacji akustycznej stropu drewnianego. Jak go wyciszyć? Pomiędzy belkami stropowymi można ułożyć izolację z wykorzystaniem wełny mineralnej.

Przed przybiciem desek podłogowych można również na belkach położyć paski pianki albo filcu o grubości 1 cm, co dodatkowo wyciszy strop drewniany.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie posadzki pływającej o dobrze dobranym, możliwie wysokim ciężarze – zabezpieczy ona pomieszczenia przed hałasem. Posadzka może być wykonana z wielkowymiarowych elementów drewnianych lub drewnopochodnych, jak panele czy deski klejone warstwowo. Do tego powinna być dobrze zaizolowana od ścian.

Można również dociążyć strop wykonany z belek drewnianych poprzez wykorzystanie płytek betonowych lub kamiennych, które rozkłada się lub nakleja. W tradycyjnych konstrukcjach domów drewnianych ze stropem drewnianym do wyciszenia wykorzystywano tzw. polepę. Strop drewniany z polepą ma ciężkie wypełnienie w swoim wnętrzu. Niestety mocno obciąża ona mury i fundamenty budynku.

Jak wzmocnić strop drewniany?

Jeśli strop drewniany ma znieść większe obciążenia, np. ścianek działowych czy podłóg na wylewkach, potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Ile wytrzyma drewniany strop? Wszystko zależy od tego, jakie belki nośne były wykorzystane do jego budowy oraz czy konstrukcja została wykonana z dbałością o jakość. Lekka wylewka na strop drewniany nie będzie go obciążała. Zaleca się stosowanie przy tym podłogi pływającej.

Jeśli belki nośne stropu drewnianego nie są zniszczone, można go wzmocnić poprzez zastosowanie dodatkowej płyty nośnej, która doprowadzi do usztywnienia już istniejącej konstrukcji. Zapewni ona bardziej równomierny rozkład obciążenia stropu i przeniesienia go na ściany i fundamenty.

Można wykorzystać przy tym cienkowarstwową płytę żelbetową, która powinna być zamontowana na belkach nośnych oczyszczonych z poprzednio ułożonych na nich warstw. Na nich układany jest szalunek tracony z użyciem specjalnych blach profilowanych.

Kolejnym krokiem prowadzącym do wzmocnienia konstrukcji stropu drewnianego z użyciem płyty nośnej jest zamocowanie kotew, które będą spinać belki z płytą żelbetową, łącząc ze sobą stare i nowe elementy konstrukcji. Później trzeba też ułożyć zbrojenie i zabetonować powierzchnię na kilka centymetrów.

Strop drewniany czy betonowy – która konstrukcja domu będzie lepsza?

Domy drewniane czy murowane mogą mieć zarówno strop betonowy, jak i drewniany. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale nie są wolne od wad. Co zatem wybrać: strop betonowy czy drewniany? Kiedy lepiej będzie postawić na strop drewniany, a kiedy betonowy? Który będzie tańszy i łatwiejszy do wykonania? Sprawdź to w poniższej tabeli:

Cechy

Strop drewniany

Strop betonowy

Materiał wykonania

Podłużne belki drewniane

Żelbetowe belki i pustaki lub beton

Ciężar

Mały

Duży

Czas wykonania

Krótki

Długi

Nośność

Ograniczona

Duża

Rozpiętość

Ograniczona do 5-6 m

Maksymalnie nawet 20 m

Estetyka

Duża

Dyskusyjna

Możliwość budowania ścianek działowych

Wymaga wzmocnienia stropu

Możliwa

Akustyka

Niewielka

Duża

Zagrożenie pożarem

Duże

Małe

Żywotność

Nieduża, choć można ją wydłużyć przez odpowiednie zabezpieczenie drewna

Duża

Koszty wykonania

Niskie

Wysokie

Szkieletowa a murowana konstrukcja domu – porównanie

Strop drewniany – czy warto się na niego zdecydować?

Zastanawiasz się, czy w twoim przypadku strop drewniany będzie właściwym wyborem? Opinie o nim są podzielone. Do jego głównych zalet zalicza się niewielką masę, prostotę wykonania oraz to, że pięknie wygląda, o ile zostanie starannie wykonany i ładnie wykończony. Stropy drewniane są uniwersalne w użyciu, dlatego nadają się do zastosowania nie tylko w budynkach drewnianych, lecz także murowanych. Łatwo je zmieniać lub przebudowywać, kiedy pojawi się taka potrzeba.

Natomiast trzeba brać też pod uwagę to, że stropy z drewna nie są całkowicie pozbawione wad. Drewno jest materiałem łatwopalnym, dlatego bez odpowiedniego zabezpieczenia również strop nie będzie odporny na ogień i może sprzyjać rozprzestrzenianiu się ewentualnego pożaru.

Stropy drewniane wykazują niższą wytrzymałość na obciążenia niż te wykonane z betonu i mają nieco gorsze właściwości akustyczne, dlatego należy je dodatkowo wygłuszać dla zachowania komfortu mieszkania. Konieczne jest zabezpieczenie drewnianych elementów stropu przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych – grzybów, pleśni i owadów. Pamiętaj też, że w razie zmian poziomu wilgotności powietrza i warunków termicznych strop drewniany będzie pracował.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyborem stropu drewnianego w projekcie domu?

Decyzja o stworzeniu stropu drewnianego zakłada naturalnie wykonanie odpowiednich otworów na schody prowadzące na strych czy poddasze, a czasami także komina. Przejście komina przez strop drewniany wymaga odpowiednich wzmocnień poprzecznych przy belkach ciętych z belkami pełnymi. Jeśli strop drewniany ma dzielić poddasze użytkowe i parter, wówczas musi być wzmocniony, aby możliwe było podzielenie go lekkimi ściankami działowymi szkieletowymi. Natomiast nie ma takiej konieczności przy stropie drewnianym przy poddaszu nieużytkowym.

Sufit podwieszany można z powodzeniem wykonać pod stropem drewnianym, jeśli deski i belki mają być niewidoczne z pomieszczenia. Do tego celu wykorzystasz płyty gipsowo-kartonowe, które po zaszpachlowaniu łączeń są gotowe do pomalowania na wybrany kolor.

Czy można wykonać ogrzewanie podłogowe na stropie drewnianym? Nie jest to zbyt dobrym pomysłem, ponieważ podkład i pokrycie podłogowe, wykonywane najczęściej z płyt OSB lub desek, mają duży opór cieplny. Ciepło wytworzone w instalacji ogrzewania podłogowego z trudem będzie przenikało przez wszystkie takie warstwy.

Co to są legary? Rodzaje i wymiary legarów drewnianych

Autor artykułu

Podobne artykuły

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym

Nowości w tej kategorii

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Stropy, balkony, schody
Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane
28.06.2023 r. Jan Susmaga

Poddasze użytkowe: definicja i normy budowlane

Planując budowę lub remont domu, często zastanawiamy się, czym jest poddasze użytkowe. Jakie normy musi spełnić taka przes...

Stropy, balkony, schody
Strop Teriva
23.05.2023 r. Jan Susmaga

Strop Teriva. Cena i parametry konstrukcyjne

Strop, czyli układ konstrukcyjny, ma bardzo ważne zadanie do spełnienia – oddziela poszczególne kondygnacje budynku. Istni...

Stropy, balkony, schody
Wieniec budowlany
09.05.2023 r. Jan Susmaga

Wieniec budowlany. Jak go zrobić i jaka jest jego cena?

Wieniec, choć większości z nas kojarzy się z kwiatami, jest pojęciem funkcjonującym również w budownictwie. I to pojęciem...

REKLAMA
Zamknij