Ciepły montaż okien. Na czym polega i czy warto go wykonać?
Tradycyjne metody montażu okien, w których stosuje się wyłącznie piany montażowe, powoli wypierane są przez nowocześniejsze i skuteczniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest ciepły montaż okien, który pozwala na uzyskanie lepszego uszczelnienia, a co za tym idzie większego komfortu i oszczędności. Na czym polega? Jakie daje korzyści? Ile kosztuje montaż okien na ciepło? Sprawdźmy!
Prawidłowy montaż okien ma równie duże znaczenie, co jakość i parametry techniczne zakupionych produktów. Wpływa bowiem na szczelność stolarki, zapobiegając wychładzaniu się wnętrz oraz powstawaniu wilgoci.
Inwestorzy, którzy chcą uzyskać maksymalny komfort w domowych pomieszczeniach i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, powinni zdecydować się na ciepły montaż okna. Oferują go doświadczeni specjaliści, którzy stosują sprawdzone materiały i metody. Dlaczego warto postawić na to rozwiązanie?
O czym piszemy?
Na czym polega ciepły montaż?
Ciepły montaż okien, nazywany również warstwowym, powoli wypiera metody tradycyjne, które polegają wyłącznie na użyciu odpowiednich łączników oraz uszczelnienia w postaci piany montażowej. Takie klasyczne podejście nie gwarantuje doskonałej szczelności i wiąże się z ryzykiem powstawania mostków termicznych, które z jednej strony obniżają temperaturę we wnętrzach, a z drugiej mogą negatywnie wpływać na koszty ogrzewania.
Czy jest zatem ciepły montaż okna? Jego podstawą jest zastosowanie aż trzech warstw uszczelniających – środkowej, wewnętrznej i zewnętrznej.
- Warstwa środkowa, czyli izolacja termiczna, wypełnia przestrzeń między ścianą a ramą okienną.
- Warstwa wewnętrzna, czyli paroszczelna, zabezpiecza pianę montażową przed wnikaniem szkodliwej pary wodnej.
- Warstwa zewnętrzna, czyli paroprzepuszczalna, zabezpiecza izolację przed czynnikami zewnętrznymi.
Jaki ma to wpływ na szczelność okna? Ciepły montaż – w przeciwieństwie do tradycyjnego – zabezpiecza warstwę izolacyjną przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do jej degradacji. Jej efektem są mostki termiczne, które powodują ubytki ciepła w domowych wnętrzach. W praktyce montaż ciepły okien może poprawić ich szczelność nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego uznawany jest za rozwiązanie energooszczędne, które stosuje się np. w domach pasywnych.
Niestety, tradycyjny montaż jest szybszy i tańszy, dlatego wciąż cieszy się większym zainteresowaniem inwestorów. W dłuższej perspektywie czasu okazuje się jednak mniej opłacalny – uciekające przez słabo uszczelnione okna ciepło prowadzi bowiem do zwiększenia kosztów ogrzewania. Dlatego ciepły montaż okien jest najlepszym rozwiązaniem.
ofe-5847238-70387 w-70387
Co zyskujemy, wykonując ciepły montaż okien?
Przede wszystkim szczelne okna. Ciepły montaż nie tylko eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, ale również chroni izolację przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Dzięki temu pozostaje ona niezawodna przez wiele lat. Tradycyjne rozwiązania nie są w stanie zagwarantować takiego efektu.
To jednak nie wszystko. Ciepły, szczelny montaż okien zapewnia:
- mniejsze koszty zużycia energii cieplnej i tym samym niższe rachunki za ogrzewanie;
- zwiększenie trwałości konstrukcji okiennej;
- skuteczną ochronę przed pleśnią i grzybami;
- dużo lepszą izolację akustyczną, a co za tym idzie – wysoki komfort.
Ciepły montaż – czy warto z niego skorzystać? Jak najbardziej – to sposób na szczelne, energooszczędne okna, które pozwolą domownikom zyskać maksymalny komfort na co dzień. I choć jego koszt jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych metod, w dłuższej perspektywie okazuje się o wiele bardziej opłacalny.
Ciepły montaż nie tylko okien
Nowoczesne metody montażu dotyczą nie tylko okien. W domach energooszczędnych i pasywnych stosuje się także:
- ciepły montaż drzwi zewnętrznych, który polega na osłonięciu ich styku ze ścianą taśmami izolacyjnymi – eliminuje to mostki termiczne, a także zapobiega gromadzeniu się pary wodnej;
- ciepły montaż bramy garażowej, który również ogranicza straty ciepła z wnętrza budynku, zapewniając komfort użytkownikom – jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim w garażach ogrzewanych, a także pełniących funkcję pomieszczenia mieszkalnego, domowej siłowni czy warsztatu.
Możliwy jest również ciepły montaż okna dachowego, które stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów poddasza. Jednocześnie jest ono narażone na największe mostki termiczne – może uciekać przez nie nawet 40% ciepła, co uniemożliwi komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Ciepły montaż eliminuje ten problem i pozwala stworzyć poddasze użytkowe, idealne jako wnętrze mieszkalne albo miejsce pracy.
Jakich materiałów się używa?
Najczęściej używanymi materiałami są specjalne pianki oraz taśmy/folie. Ciepły montaż wymaga bowiem wypełnienie fugi okiennej rozwiązaniami doskonale izolującymi – zarówno termicznie, jak i akustycznie. Rodzaj zastosowanych materiałów zależy przede wszystkim od konkretnej warstwy:
- do uszczelnienia zewnętrznego używa się taśmy lub folii paroprzepuszczalnej, która chroni przed wilgocią piankę poliuretanową i sprawia, że jej warstwa pozostaje sucha – dzięki temu zachowuje ona doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne na przestrzeni wielu lat;
- do uszczelnienia środkowej warstwy stosuje się piankę poliuretanową, ponieważ podczas aplikacji zwiększa ona swoją objętość i doskonale wypełnia wszelkie szczeliny – dzięki temu pełni funkcję skutecznego izolatora (termicznego oraz akustycznego);
- do uszczelnienia wewnętrznego stosuje się taśmy paroszczelne, które również chronią piankę – w tym wypadku jednak przed wilgocią gromadzącą się w pomieszczeniach.
Firmy specjalizujące się w tego rodzaju pracach korzystają z wielu nowoczesnych materiałów – np. taśm rozprężnych wykonywanych z poliuretanu, a także taśm hybrydowych, które mają bardzo dużą rozprężność i zaliczane są do rozwiązań najnowszej generacji.
Ciekawym rozwiązaniem jest też ciepły montaż w płynie. Stosowane są do niego specjalne masy, które nanosi się ręcznie albo za pomocą pistoletu ciśnieniowego. Stanowią świetną opcję w miejscach, gdzie użycie zwykłej taśmy lub folii może okazać się problematyczne.
Jakie wymiary okien możemy dobrać do swojego domu?
Jak wykonuje się ciepły montaż? Procedura i etapy
Ciepły montaż składa się z kilku etapów, które wymagają konkretnych działań i stosowania odpowiednich materiałów. Jak przebiega cały proces?
- Etap 1 - przygotowanie otworów pod ciepły montaż
Otwór powinien posiadać wymiary odpowiadające wymiarom ramy okiennej (z zachowaniem odpowiednich luzów dylatacyjnych). Co więcej, należy usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia – na czele z kurzem, pyłem oraz kawałkami tynku. Dzięki temu możliwe będzie solidne przytwierdzenie taśm uszczelniających.
- Etap 2 – przyklejenie taśm do ram okiennych
Należy to zrobić jeszcze przed wstawieniem okna w otwór. Taśmę paroszczelną montuje się od wewnętrznej strony, zaś paroprzepuszczalną od zewnętrznej. Warto pamiętać o ich dokładnym dociśnięciu na całej długości. W narożnikach należy pozostawić zakłady, dzięki czemu możliwe będzie dokonanie odpowiedniego uszczelnienia.
- Etap 3 – osadzenie okna
Wszelkie informacje dotyczące odpowiedniego umiejscowienia okna powinny znajdować się w dokumentacji projektowej. Jeżeli ich nie ma, należy stosować się do ogólnych zasad: w ścianach jednowarstwowych okna powinny być osadzone w połowie grubości ściany, w ścianie warstwowej w strefie izolacji wewnętrznej, zaś w ścianie ocieplonej z zewnątrz przy krawędzi zewnętrznej ściany.
Warto pamiętać, by okno montowane było zgodnie z zaleceniami producenta – przy użyciu odpowiedniej liczby elementów mocujących (np. kotew).
- Etap 4 – użycie pianki poliuretanowej i montaż taśmy do muru
Przestrzenie między ościeżnicą a ścianą trzeba wypełnić pianką poliuretanową, a po jej utwardzeniu usunąć nadmiar. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie izolacji taśmą od zewnątrz – należy przykleić ją do murów budynku. Na koniec wystarczy wykonać obróbkę otworu okiennego.
Pamiętaj! Ciepły montaż okien w starym domu albo jakimkolwiek innym budynku powinien zostać zlecony specjalistom z doświadczeniem w tej dziedzinie. Samodzielne podejmowanie się zadania nie jest zalecane, ponieważ może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.
Polecamy również nasze inne artykuły:
- Ile kosztuje położenie płytek? Sprawdź aktualny cennik usług glazurniczych 2023
- Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich 2023
- Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania
Ile kosztuje ciepły montaż?
Rozwiązanie to jest bardziej czasochłonne i wymaga zastosowania większej liczby materiałów izolacyjnych niż w przypadku tradycyjnych metod, co wpływa na koszt ciepłego montażu okien. Cena jest jednak uzasadniona – pozwoli Ci zyskać stolarkę energooszczędną, która pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i zyskać spore oszczędności w dłuższej perspektywie.
W takim razie ile kosztuje ciepły montaż okien? Minimum 80-90 zł za metr bieżący. W przypadku kilku okien musisz więc liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset, a w skrajnych przypadkach nawet kilku tysięcy złotych.
ofe-5847238-70488 w-70488
Czy możemy liczyć na dofinansowanie w celu przeprowadzenia ciepłego montażu?
Tak – montaż okien na ciepło jest dotowany z programu Czyste Powietrze, jednak zakupione produkty muszą spełniać wymagania techniczne dla przenikalności cieplnej określone w rozporządzeniu Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W przypadku okien fasadowych współczynnik przenikania ciepła okna (U) nie może przekraczać 0,9 W/m²K, a okien dachowych 1,1 W/m²K
Co więcej, inwestorzy mogą także odliczyć wydatki poniesione na ciepły montaż okna od podatku – wszystko za sprawą ulgi termomodernizacyjnej.
Dodano: 26.06.2023 | Zaktualizowano: 26.06.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora