Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?

Suterena – co to jest?

Sutenera nie musi kojarzyć się z ciemną i zapuszczoną piwnicą, w której składujemy niepotrzebne przedmioty. Istnieje wiele możliwości na praktyczne wykorzystanie wolnego pomieszczenia. Suterena – co to jest? W jaki sposób można zaadaptować przestrzeń na cele mieszkaniowe? Przedstawiamy najlepsze pomysły!

Jeśli wybrany przez nas projekt domu uwzględnia suterenę, możemy stworzyć w niej funkcjonalne pomieszczenie, które będzie służyło do celów mieszkaniowych lub powiększało część gospodarczą budynku. Warto zastanowić się nad tym, jakie cele powinna spełniać dodatkowa przestrzeń – uwzględnić indywidualne potrzeby domowników oraz specyfikę budynku. Dom z piwnicą czy sutereną? Czym wyróżnia się to drugie rozwiązanie?

Czym jest suterena?

Wiele osób używa zamiennie pojęć „suterena” oraz „piwnica”. Oba elementy budynku mogą co prawda spełniać podobne funkcje, jednak przepisy prawa budowlanego definiują je odrębnie. Co to jest suterena?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, definicja sutereny jest rozumiana jako kondygnacja budynku lub jej część zawierająca pomieszczenia użytkowe, w których poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej projektowanego lub urządzanego terenu, lecz co najmniej od strony jednej ściany z oknami poniżej podłogi znajduje się nie więcej niż 0,9 m poniżej takiego terenu, przylegającego do tej strony budynku.

Jaka jest różnica między sutereną a piwnicą?

Zajmijmy się teraz wyjaśnieniem różnic pomiędzy sutereną a piwnicą. Według przepisów prawa budowlanego za piwnicę uznaje się kondygnację podziemną lub najniższą nadziemną, bądź ich część, w których poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu, przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze lub techniczne.

Okazuje się zatem, że w przypadku sutereny w pomieszczeniu musi znajdować się ściana z oknem, a poziom podłogi nie może być niżej niż 0,9 m od poziomu terenu. Dom z piwnicą nie musi spełniać tych wymogów.

Czy suterena jest kondygnacją podziemną?

Osoby wybierające projekt domu często zastanawiają się, czy suterena może być zlokalizowana jako kondygnacja nadziemna. Według aktualnie obowiązujących przepisów suterena to przestrzeń, której podłoga znajdujące się poniżej projektowanego lub urządzanego terenu. Nieco inne regulacje obowiązują w przypadku piwnic – te mogą być usytuowane na najniższej, nadziemnej kondygnacji.

Adaptacja sutereny na cele mieszkaniowe – to możliwe?

Mieszkanie w suterenie to jeden z najbardziej popularnych sposobów wykorzystania dodatkowej przestrzeni w budynku. Okazuje się jednak, że nie w każdym przypadku jest możliwe zaaranżowanie sutereny mieszkalnej. Według przepisów nie można tego dokonać, jeśli pomieszczenie nie jest odpowiednio zaizolowane.

Chodzi głównie o izolację murów znajdujących się poniżej poziomu gruntu – jeśli nie zostaną zabezpieczać przed wilgocią i zimnem, to pomieszczenie nie będzie mogło spełniać celów mieszkalnych. Przestrzeń wewnątrz budynku powinna zapewniać mieszkańcom komfort i chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, dlatego dużo zależy od wykończenia sutereny. Prawo budowlane dokładnie precyzuje, kiedy możliwe jest użytkowanie kondygnacji podziemnej.

Dowiedz się więcej: Jak wykonać izolację fundamentów?

Na co warto przeznaczyć suterenę w domu?

Dom z sutereną zapewnia właścicielom dodatkową powierzchnię, którą można w pomysłowy sposób wykorzystać. Może ona służyć jako miejsce do przechowywania rzeczy, które na co dzień nie są potrzebne, ale także pełnić cele rozrywkowe czy stanowić przestrzeń do relaksu. Jakie są najczęściej wykorzystywane pomysły?

W domach jednorodzinnych suterena służy za pomieszczenie gospodarcze. Można w niej urządzić funkcjonalną pralnię, suszarnię lub spiżarnię do przechowywania zapasów żywności. Zaadaptowanie sutereny na potrzeby gospodarcze pozwala pozbyć się np. pralki lub suszarki z łazienki, a tym samym zyskać więcej przestrzeni w mieszkalnej części domu.

Suterena - jak urządzić?

To oczywiście nie wszystkie możliwości, jakie zapewnia suterena. Dużo zależy od powierzchni użytkowej pomieszczenia. Jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem, możemy z powodzeniem urządzić w nim pokój rekreacyjny, np. siłownię. Świetnym pomysłem jest także zaaranżowanie w niej domowego kina, w którym domownicy na dużym ekranie będą oglądać filmy, seriale czy wydarzenia sportowe. A może domowa sauna lub sala bilardowa? Możliwości wykorzystania sutereny jest naprawdę wiele.

Ostatnim pomysłem, ale równie popularnym, jest przeznaczenie podziemnej kondygnacji na niezależne mieszkanie z osobnym wejściem.

Aranżacja mieszkania w suterenie – ciekawe pomysły

Chcesz urządzić w suterenie wygodne, przytulne i komfortowo wyposażone mieszkanie? Suterena nie musi kojarzyć się z ciemną i chłodną klitką, wystarczy, że odpowiednio zaaranżujesz przestrzeń. Podstawą jest oczywiście zadbanie o izolację pomieszczenia, w ten sposób, żeby zapewniało komfort termiczny i chroniło przed wilgocią.

Ważne jest także oświetlenie – ponieważ z reguły w sutenerach są małe okna, warto zadbać o źródło oświetlenia sztucznego. Listwa LED poprowadzona w miejscach, w których ściany stykają się z sufitem, będzie doskonale imitować naturalne promienie słoneczne i doświetli każdy skrawek przestrzeni. Można częściowo zakryć ją efektowną sztukaterią, co zapewni doskonały efekt wizualny.

Sprawdź: Jaką izolację termiczną zastosować w swoim domu?

W mieszkaniu w suterenie warto też postawić na jasne, optymistyczne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. W takim wnętrzu świetnie sprawdzi się np. styl skandynawski, który bazuje na bieli, beżu, szarościach, a także barwach natury. Szare panele podłogowe, jasne ściany, białe meble, a do tego dodatki w intensywnych odcieniach – to wszystko stworzy przytulną i funkcjonalną przestrzeń.

Dom z sutereną – czy warto się zdecydować?

Domy z sutereną nie są bardzo popularne, ale wielu inwestorów decyduje się na nie ze względu na specyficzne potrzeby. Pamiętajmy o tym, że suterena może służyć jako mieszkanie, np. przeznaczone na wynajem lub jako osobny lokal dla osoby z rodziny, np. dorastającego dziecka, które chce mieć odrębną przestrzeń.

Na dom z sutereną warto się również zdecydować, jeśli chcemy urządzić w niej pomieszczenie gospodarcze lub stworzyć przestrzeń rekreacyjną, w której cała rodzina będzie mogła zrelaksować się po stresującym dniu.

Jakie są wady i zalety domu z sutereną?

Suterena może powiększyć przestrzeń domu i pełnić ważne funkcje, np. gospodarcze lub rozrywkowe. Jej zaletą jest także możliwość zaadaptowania do celów mieszkalnych – w takiej sytuacji dodatkową przestrzeń możemy wynająć i czerpać z tego przychód. Sutenera to także miejsce, w którym może mieszkać, np. nastolatek lub student, który nie chce jeszcze wyprowadzić się z domu, ale woli już żyć oddzielnie. To oczywiście nie wszystkie zalety, jakie może zapewnić nam suterena.

Czy warto zdecydować się na taki projekt domu? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestora – nie zawsze dodatkowa przestrzeń będzie mu potrzebna, np. gdy nie planuje wynajmować sutereny. Z kolei pomieszczenia gospodarcze można również zaplanować na parterze domu jednorodzinnego lub w garażu.

Wadą sutereny jest także konieczność dobrego zaizolowania ścian, jeśli chcemy przeznaczyć ją na cele mieszkalne.

Przykłady projektów domów z sutereną – Extradom

W ofercie Extradom znajdziesz szeroki wybór projektów domów z sutereną, które spełnią oczekiwania szerokich grup inwestorów – zarówno osób zainteresowanych nowoczesną nieruchomością, jak i budynkami utrzymanymi w klasycznym stylu, np. dworkowym.

Na uwagę zasługuje np. projekt Jaworzynka nowa o powierzchni użytkowej 96,72 m2. To rozwiązanie dla inwestorów posiadających działkę średniej szerokości. Projekt parterowego domu z poddaszem użytkowym uwzględnia dwuspadowy dach, a także charakteryzuje się otwartą przestrzenią dzienną, przez co jest bardzo funkcjonalny.

dom z sutereną

Suterenę posiada również projekt domu Nimius I PG2. To nowoczesny budynek o powierzchni 369,96 m2, którego cechą charakterystyczną jest przestronny taras okalający prawie cały dom. Dom parterowy z poddaszem użytkowym będzie idealny dla dużej rodziny.

dom z sutereną

Ciekawe rozwiązania architektoniczne zastosowano również w przypadku projektu Kaprys Polo – murowana – beton komórkowy. Powierzchnia użytkowa budynku to 177,30 m2. Dom wyróżnia się ciekawymi oknami wykuszowymi w salonie, które przyciągają uwagę i sprawiają, że bryła jest bardziej urozmaicona.

dom z sutereną

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Pomieszczenie gospodarcze
Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?
03.04.2023 r. Jan Susmaga

Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?

Lubisz majsterkować albo wykonujesz specjalistyczne prace, np. stolarskie czy ślusarskie? W takim razie z pewnością myślis...

Pomieszczenie gospodarcze
Ziemianka
30.09.2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenia gospodarcze w domu
18.02.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Pomieszczenie gospodarcze w domu może pełnić wiele różnych funkcji np. pralni...

Pomieszczenie gospodarcze
Jak urządzić piwnicę?
17.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służ...

Pomieszczenie gospodarcze
Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?
03.04.2023 r. Jan Susmaga

Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?

Lubisz majsterkować albo wykonujesz specjalistyczne prace, np. stolarskie czy ślusarskie? W takim razie z pewnością myślis...

Pomieszczenie gospodarcze
Ziemianka
30.09.2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenia gospodarcze w domu
18.02.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Pomieszczenie gospodarcze w domu może pełnić wiele różnych funkcji np. pralni...

Pomieszczenie gospodarcze
Jak urządzić piwnicę?
17.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służ...

REKLAMA
Zamknij