Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich budowa trwa zaledwie kilka tygodni. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii są to jednak w pełni funkcjonalne i energooszczędne budynki o trwałości murowanych konstrukcji, które zachwycają stylistyką i komfortowym wnętrzem. Sprawdź, jak w prosty sposób zbudujesz prefabrykowany dom drewniany z Extradom i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Na czym polega technologia budowy domów prefabrykowanych drewnianych?

Prefabrykowane domy drewniane to konstrukcje, które powstają z prefabrykatów, a więc dużych elementów przygotowanych w hali produkcyjnej i później montowanych na placu budowy w gotową konstrukcję budynku.

Sposób wznoszenia takich obiektów jest więc zupełnie inny niż w tradycyjnej technologii budowy domów, gdzie ściany tworzy się poprzez układanie cegły na cegle lub mocowanie kolejnych elementów drewnianych. W tym przypadku dom składany jest jak z kart, a więc z gotowych modułów z drewna, tworzących kompletne konstrukcje ścian, stropów, a nawet dachu.

Taka technologia modułowa, w jakiej buduje się domy drewniane prefabrykowane, znacznie oszczędza czas budowy i eliminuje wiele ograniczeń, ponieważ budynki można montować nawet w okresie zimowym.

Co ważne, modułowe domy drewniane mają lekką konstrukcję, która jest łatwa do montażu i demontażu, dlatego gotowe budynki można w każdej chwili przenieść na inną działkę, a także w dowolny sposób rozbudować o kolejne moduły.

Jak i z czego powstaje konstrukcja drewnianego domu prefabrykowanego?

Prefabrykowane drewniane domy z gotowych elementów powstają z drewna. Do budowy ich konstrukcji używa się najczęściej drewna skandynawskiego o wysokiej klasie wytrzymałościowej, które odznacza się dużą twardością i trwałością. Jest ono również odpowiednio suszone (komorowo), aby miało optymalną wilgotność zapobiegającą rozwojowi pleśni i grzybów. Dodatkowo drewno jest strugane z czterech stron, a jego krawędzie są fazowane, ponieważ dzięki temu konstrukcja budynku jest bardziej odporna na działanie ognia.

Domy prefabrykowane z drewna mogą być wznoszone w technologii otwartej lub zamkniętej. W pierwszym przypadku w fabryce powstaje jedynie szkielet drewniany budynku, który po zamontowaniu na placu budowy należy odpowiednio wykończyć, aby powstały ściany i pozostałe elementy domu. W ten sposób powstają domy szkieletowe drewniane.

W technologii zamkniętej na plac budowy przywożone są kompletne moduły domu drewnianego. Są to więc przede wszystkim gotowe ściany zewnętrzne, które są wielowarstwowe. Składają się ze szkieletu drewnianego, pokrytego poszyciem z płyt np. MFP, oraz wypełnionego wełną mineralną dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród. Warstwa izolacyjna jest pokryta elewacją, którą stanowi np. poszycie z desek lub tynk.

Również ściany wewnętrzne powstają w fabryce jako gotowe moduły i są one zazwyczaj wykonane z płyt gipsowo-kartonowych. One także mają odpowiednią izolację o właściwościach termicznych i akustycznych. Gotowe moduły ścian mogą mieć również od razu zamontowane okna i drzwi, a także poprowadzone wewnątrz przewody instalacyjne.

Na plac budowy oprócz gotowych ścian przyjeżdżają z fabryki także gotowe elementy tworzące stropy i dach.

Jak powstaje dom prefabrykowany ze stali i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Jak wygląda proces montażu domu prefabrykowanego o konstrukcji drewnianej?

Drewniane domy prefabrykowane montowane są na placu budowy z gotowych elementów dostarczonych przez producenta. Są one umieszczane na fundamencie, który należy wcześniej wybudować metodą tradycyjną. Najczęściej ma on postać płyty fundamentowej.

Na fundamentach najpierw montuje się ściany budynku, do czego niezbędne jest użycie dźwigu. Następnie w ten sam sposób montowany jest strop drewniany oraz dach prefabrykowany wraz z pokryciem.

Po zmontowaniu konstrukcji budynku należy go jeszcze odpowiednio wykończyć. Zakres prac zależy od sposobu przygotowania modułów. W systemie zamkniętym jest ich niewiele i sprowadzają się one głównie do podpięcia wszystkich instalacji oraz montażu elementów wyposażenia kuchni i łazienki. W systemie otwartym prace na placu budowy są bardziej czasochłonne, ponieważ wymagają dodatkowo m.in. wykończenia ścian i podłóg, wykonania elewacji, a czasami także pokrycia dachowego.

Ile czasu zajmuje wybudowanie prefabrykowanego domu z drewna?

Domy prefabrykowane z drewna powstają błyskawicznie, bo całkowity czas ich budowy może wynieść zaledwie 3 miesiące. Ich budowa składa się z etapów, których czas trwania wynosi średnio:

  • wykonanie prefabrykatów – około 3-5 tygodni (w międzyczasie najczęściej wykonuje się fundamenty);
  • montaż gotowych modułów na placu budowy – około 3-7 dni;
  • prace wykończeniowe – od 4 do 8 tygodni.

Jeśli zdecydujesz się na domy z prefabrykatów drewnianych z katalogu Extradom, termin odbioru gotowego budynku poznasz już na początku, bez względu na to, czy będzie on wzniesiony w stanie zamkniętym, deweloperskim, czy pod klucz.

Ile kosztuje i jak wybudować dom z keramzytu?

Czy konieczne jest docieplenie domu z prefabrykatów drewnianych?

Dom z prefabrykatów drewnianych musi być ocieplony, aby budynek spełniał wymagania techniczne, pod względem energooszczędnościIzolacją termiczną zajmuje się jednak producent modułów, który wyposaża przegrody w odpowiednie warstwy izolacyjne.

Najczęściej jest to wełna mineralna, która wykazuje także działanie ognioochronne, co jest bardzo ważne w budynkach drewnianych. Od strony zewnętrznej szkielet konstrukcji budynku zabezpiecza się również specjalną folią wiatroizolacyjną, a od wewnątrz – paroizolacyjną.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii i grubości ścian zewnętrznych (do 30-40 cm) domy z prefabrykatów drewnianych są bardzo ciepłe i mogą pełnić funkcje pełnowartościowych budynków mieszkalnych całorocznych. Wysoka klasa energooszczędności takich domów przekłada się także na niskie koszty ich późniejszej eksploatacji.

Jakie są koszty budowy drewnianych domów prefabrykowanych?

Jeśli chodzi o ceny, domy drewniane prefabrykowane kosztują od 4 do 8 tys. zł za m2 w przypadku wzniesienia ich w stanie deweloperskim. Rozpiętość cenowa jest dość szeroka, ponieważ koszt budowy takiego budynku zależy od wielu czynników m.in. jego wielkości, liczby kondygnacji, czy też sposobu wykończenia.

Jeśli zdecydujesz się na dom z prefabrykatów drewnianych, cena jego wzniesienia może być tak naprawdę zbliżona do ceny domu wybudowanego w tradycyjnej technologii lub nawet niższa. W przypadku domów modułowych oszczędza się bowiem na czasie budowy i kosztach robocizny.

Przykładowo, cena prefabrykowanego domu drewnianego całorocznego o nowoczesnej architekturze i wielkości 35 m2 może wynieść zaledwie 295 tys. zł. Taki dom z antresolą powiększającą jego powierzchnię użytkową do 44 m2 może być wzniesiony w zaledwie 60 dni.

Co więcej, można go wybudować jako dom na zgłoszenie, a więc bez tracenia czasu na formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wystarczy więc kupić działkę i zamówić gotowy dom, by w ciągu kwartału móc w nim zamieszkać.

Jak powstaje i ile kosztuje dom z prefabrykatów betonowych?

Dlaczego warto wybudować drewniany dom prefabrykowany z EXTRADOM? 

W Extradom znajdziesz nie tylko wymarzony projekt domu, ale także pomożemy Ci go zbudować – błyskawicznie i kompleksowo od początku do końca, nawet do stanu deweloperskiego lub po klucz. Wystarczy, że zdecydujesz się na nowoczesny dom modułowy z prefabrykatów drewnianych.

W naszym specjalnym katalogu do wyboru są domy prefabrykowane drewniane o powierzchni od 27 do 120 m2, które mogą pełnić funkcje domków letniskowych lub budynków całorocznych. Każdy odznacza się atrakcyjną architekturą, nowocześnie rozplanowanym wnętrzem i najmodniejszymi rozwiązaniami, które zapewniają funkcjonalność i najwyższy komfort użytkowania budynku.

Wszystkie proponowane przez nas domy drewniane prefabrykowane powstają z najwyższej jakości, certyfikowanego drewna skandynawskiego i z wykorzystaniem najnowszych technologii. Gotowe budynki są zatem w pełni ekologiczne i energooszczędne (spełniają standardy WT 2021) oraz odznaczają się trwałością domów murowanych.

Jak wybudujemy Ci dom modułowy z drewna? To proste: wybierz projekt domu, a my przedstawimy Ci wykonawcę, który przygotuje wszystkie elementy i zmontuje je na działce nawet w kilka dni!

Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?

Dlaczego warto postawić na prefabrykowany dom drewniany? Opinie

Choć na Zachodzie domy modułowe i prefabrykowane są od dawna wysoko cenione, w Polsce do tej technologii wciąż podchodzi się z ostrożnością. Widać jednak, że coraz więcej osób chce budować domy z prefabrykatów drewnianych, a opinie na ich temat są coraz lepsze. Do największych zalet budowania takich domów zalicza się:

  • bardzo szybki czas budowy;
  • coraz większy wybór ciekawych projektów gotowych domów z drewna;
  • wysoka precyzja wykonania gotowych elementów przekładająca się na solidność konstrukcji;
  • zastosowanie najnowszych technologii zapewniających doskonałe parametry techniczne budynków pod względem bezpieczeństwa, trwałości i izolacyjności;
  • energooszczędność i ekologia;
  • trwałość – producenci udzielają na domy prefabrykowane z drewna gwarancji nawet do 30-50 lat.

Jak podkreślają eksperci, domy prefabrykowane drewniane nie ustępują niczym swoim odpowiednikom murowanym – pod względem estetyki, funkcjonalności, czy solidności. Najważniejsze to wybrać odpowiedniego wykonawcę, który tworzy takie konstrukcje z najwyższej jakości materiałów i dba o każdy detal ich wykonania.

Domy prefabrykowane z perlitu: poznaj innowacyjną technologię budowy domów

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij