Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Spiżarnia w kuchni. Inspiracje na nowoczesną lub ukrytą spiżarnię

Spiżarnia w kuchni - jak ją zaprojektować?

Mimo że połączenie kuchni ze spiżarnią kojarzy się raczej z dawnym budownictwem i starymi domami, we współczesnych realiach również stanowi bardzo praktyczny wybór. Spiżarnia w kuchni ułatwia przechowywanie zapasów, pozwala na bardziej racjonalne planowanie zakupów, pomaga zachować porządek i powiększa przestrzeń przechowywania w używanych na co dzień szafkach. Mnogość rozwiązań oznacza wiele możliwości aranżacji spiżarni w kuchni. Inspiracje warte uwagi przedstawimy w tym właśnie tekście.

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić kuchnię tak, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, wcale nie jest prosta. Pod uwagę trzeba wziąć szereg czynników. Na szczęście równie wiele jest możliwości. Jedną z nich jest właśnie spiżarnia, zdecydowanie wpływająca na komfort codziennych działań.

Do wyboru masz między innymi tzw. ukrytą spiżarnię w kuchni albo przestrzeń bezpośrednio przylegającą do głównego pomieszczenia, a także spiżarnię umiejscowioną w innej części budynku, na przykład w garażu lub piwnicy.

Ta zlokalizowana możliwie najbliżej miejsca przygotowywania posiłków ma jednak istotny atut: wszystkie potrzebne produkty i przedmioty znajdują się w zasięgu ręki. Przynajmniej w teorii, bo ogromną rolę odgrywa w tym przypadku racjonalne planowanie wyposażenia i wykończenia spiżarni. Podpowiemy, jak zrobić to dobrze.

Czy spiżarnia nadaje się do każdej kuchni?

Chociaż niektórzy uważają spiżarnię za marnotrawstwo metrażu, całkiem spory odsetek inwestorów decyduje się na wyodrębnienie takiego pomieszczenia w domu i uważa ten krok za strzał w dziesiątkę. Nic dziwnego – jej zalety są niekwestionowane, dlatego też spiżarnia bywa uwzględniana już w gotowych projektach, również w projektach domów nowoczesnych. Co więcej, cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Mogłoby się wydawać, że aranżacja tego typu wymaga dostępności sporych rozmiarów wolnej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! Spiżarnia w małej kuchni będzie równie wygodnym, a dodatkowo bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nawet gdy spiżarnia przy kuchni wymiary będzie miała niewielkie, pozwoli ci zaoszczędzić miejsce w podręcznych szafkach i pomieści sporo niezbędnych artykułów spożywczych.

Zarówno w przypadku dużej, jak i małej spiżarni inspiracje możesz czerpać z wielu źródeł. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, rozważ spiżarnię we wnęce. Rezygnacja z komunikacji oszczędza miejsce i wiele ułatwia – wystarczy zajrzeć do środka jak do szafki i wziąć to, co potrzebne.

Przy nieco większym metrażu ciekawą opcją staje się forma szafy wnękowej. Ten trik okaże się pomocny także w przypadku aneksów kuchennych, kiedy utrzymanie porządku staje się podstawą estetycznej przestrzeni.

Jeśli tylko masz taką możliwość – czyli gdy wybierasz projekt domu, planujesz układ wnętrza lub zamierzasz przeprowadzić generalny remont – weź pod uwagę opcję wygospodarowania miejsca na spiżarnię. Jak przekonasz się za chwilę, jest to możliwe właściwie w każdych warunkach, nawet przy mniejszym metrażu i braku możliwości wykorzystania na ten cel odrębnego pomieszczenia.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Ceny za metr bieżący

kobieta sięgająca słoik ze spiżarni

Spiżarnia ukryta czy otwarta – które rozwiązanie wybrać do kuchni?

W pierwszej kolejności należy przemyśleć, jaką formę powinna mieć spiżarnia w kuchni. Projekt może zakładać zaaranżowanie przestrzeni zamkniętej lub strefy otwartej.

Zdecydowanie częściej wybierana jest ukryta spiżarnia w kuchni – zasłonięta drzwiami lub inną formą zabudowy. Powody są oczywiste: sprowadzają się do aspektów estetycznych i praktycznych. Sprawniej zapanujesz nad bałaganem lub zasłonisz chwilowy nieład, jeśli korzystasz z zabudowanej spiżarni w kuchni. Dużo łatwiej też utrzymać wewnątrz odpowiednie warunki, na przykład temperaturę niższą niż w pozostałych częściach domu.

Zdarza się jednak, że spiżarnia w nowoczesnej kuchni przyjmuje formę odpowiednio wkomponowanego w przestrzeń, na przykład dopasowanego do wnęki, otwartego regału lub półek. W ten sposób można w niebanalny sposób wyeksponować produkty. Ustawienie dekoracyjnych pojemników czy urokliwych słojów nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.

Jak stworzyć i zaaranżować kuchnię w zabudowie?

Jak zacząć planowanie spiżarni w kuchni?

Planowanie spiżarni nie różni się niczym od planowania aranżacji innych pomieszczeń. Zawsze warto rozpocząć je od wyboru odpowiedniego projektu. Jeśli dopiero przygotowujesz się do budowy domu, zadanie masz ułatwione. Możliwości są wówczas w zasadzie nieograniczone: także gotowe projekty można adaptować tak, by powstała zarówno duża, osobna przestrzeń gospodarcza pełniąca funkcję magazynu żywności, jak i mała spiżarnia w kuchni.

W tym wariancie pozostaje także szansa, by odpowiednio usytuować pomieszczenia. Najwygodniejsza w użytkowaniu okazuje się spiżarnia bezpośrednio sąsiadująca z kuchnią. Optymalnym miejscem będzie część północna domu – zwykle charakteryzuje się ona małym nasłonecznieniem i nieco niższą temperaturą, dlatego warto rozważyć takie umiejscowienie. Zweryfikuj jednak, jakie dokładnie warunki panują na twojej działce.

Jeśli budynek jest już gotowy, sprawa może się skomplikować. Czasami trudno wygospodarować oddzielne pomieszczenie na spiżarnię – zwłaszcza z punktu widzenia sprawnej komunikacji. Możesz natomiast rozważyć mini spiżarnię w kuchni utworzoną poprzez rezygnację z części szafek kuchennych na rzecz przestronnej szafy spiżarnianej. Trzeba jednak oszacować, czy rzeczywiście ten zabieg zapewni większą pojemność mebla – tylko wtedy ma to sens.

W wielu kuchniach da się również wydzielić nieduże pomieszczenie ukryte za drzwiami, wykorzystać niewielkie wnęki lub komórki zasłonięte drzwiami przesuwnymi albo też zrobić spiżarnię otwartą w postaci regału lub półek na ścianie.

Ta druga opcja przeważnie wykorzystywana jest jako nowoczesna spiżarnia w kuchni minimalistycznej lub jako rozwiązanie do wnętrz skandynawskich i rustykalnych, nawiązujących stylistyką do wiejskich chat. W takim wariancie trzeba utrzymywać zapasy w należytym porządku, aby nie wprowadzić do kuchni chaosu.

Na ostatnim etapie planowania zastanów się, co tak naprawdę chcesz przechowywać w spiżarni. Jeśli w przyszłości mają się tu zmieścić domowe przetwory, ważne są półki o odpowiedniej nośności – słoiki ze smaczną zawartością ważą całkiem sporo. Przechowywanie sprzętów kuchennych w postaci robota kuchennego czy maszynki do mięsa również wymaga odpowiedniego regału.

Nieco mniejsze wymagania będzie miały zapasy makaronów, różnych typów mąki czy butelek i puszek, choć ważną rolę odgrywają także ilości produktów.

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Jak wykonać spiżarnię w zabudowie?

Wiele porządku i ergonomii w codzienne przygotowywanie posiłków może wprowadzić odpowiednio wykonana zabudowa spiżarni. To ważne zarówno w niewielkich pomieszczeniach i wnękach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, jak i w dużych spiżarniach, w których każda rzecz powinna mieć swoje miejsce.

Wykonanie zabudowanej spiżarni w kuchni lub obok kuchni najlepiej powierzyć fachowcowi. Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, przede wszystkim przeprowadź dokładny pomiar. Idealnym wyborem będą meble i półki na wymiar. Prawdopodobnie podwyższą koszt całej inwestycji, ale jednocześnie zagwarantują lepsze dopasowanie i funkcjonalność.

Aby spiżarka zabudowana w kuchni pozwalała na komfortowe przechowywanie produktów spożywczych, akcesoriów kuchennych i wszelkich innych przedmiotów, które zechcesz w niej pomieścić, warto zróżnicować typ mebli.

Wbrew pozorom zastosowanie wyłącznie głębokich półek, szuflad i szafek w całej zabudowie nie jest dobrym pomysłem. Prawdopodobnie skończy się to układaniem produktów w kilku rzędach, co z pewnością nie ułatwi szukania tego, który jest akurat potrzebny. Duże znaczenie ma także udźwig. Ułożenie na jednej półce czy w jednej szufladzie ciężkich rzeczy, wymaga, by materiały, z których wykonane są meble spiżarniane, były trwałe i odporne.

Przydadzą się także zamknięte szafki – zwłaszcza gdy zamierzasz przechowywać w spiżarni sprzęty AGD, naczynia czy formy do pieczenia. Drzwiczki zabezpieczą je przed kurzem. Z kolei pomysłowe systemy cargo do szafek i szuflad pozwolą na optymalne wykorzystanie każdego centymetra dostępnego miejsca, a także zdecydowanie wygodniejsze dotarcie do poszukiwanej rzeczy. Pełne wysunięcie umożliwia swobodny dostęp do całej zawartości szuflady przy zerowej stracie miejsca.

Jak uwzględnić trójkąt roboczy przy projektowaniu ergonomicznej kuchni?

Wykończenie i urządzenie spiżarni w kuchni

Na wygodę korzystania ze spiżarni wpływa sposób jej wykończenia. Im bardziej przemyślany każdy detal wnętrza, tym lepiej zagospodarowana przestrzeń.

Typowa, klasyczna spiżarnia w obiegowej opinii kojarzy się z pomieszczeniem gospodarczym, urządzonym z myślą o podstawowej funkcjonalności i wyposażonym w proste regały. To nie jest miejsce reprezentacyjne i nie musi takie być. Jeśli jednak twój wybór padł na otwartą nowoczesną spiżarnię w kuchni, estetyka wymaga zdecydowanie większej uwagi.

Warto także zauważyć, że szafa spiżarniana w kuchni oznacza zdecydowanie mniejszy zakres działań, gdyż zadbać musisz przede wszystkim o optymalne rozmieszczenie półek oraz zgromadzonych na nich zapasów. Odrębne pomieszczenie natomiast wymaga zadbania o wykończenie ścian i podłóg. Dobrym pomysłem jest wyłożenie ich płytkami ceramicznymi lub innym materiałem o nieporowatej powierzchni. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej utrzymać powierzchnię w czystości.

  • Drzwi do spiżarni

Zarówno spiżarnia ukryta w kuchni, jak i ta urządzona w odrębnym pomieszczeniu, wymaga oddzielenia od reszty przestrzeni za pomocą drzwi. Zadbaj, aby komponowały się z całością aranżacji. Wybór masz ogromny: drewniane drzwi we wnętrzach tradycyjnych i rustykalnych, proste i białe w odsłonie nowoczesnej i minimalistycznej, stylizowane jako akcent retro czy kolorowe w klimacie boho. Zamiast drzwi otwieranych możesz wybrać drzwi przesuwne.

Drzwi do spiżarni sprawdzą się również jako dodatkowy element wprowadzający porządek. Po ich wewnętrznej stronie można umieścić płytkie półki oraz uchwyty, choćby na przyprawy czy środki czystości.

  • Meble do spiżarni

Meble do spiżarni to przede wszystkim wytrzymałe i solidne szafki oraz półki. O ich zróżnicowaniu wspomnieliśmy już wyżej. Dodajmy jeszcze, że ważne jest dopasowanie ich wysokości. Zaplanuj rozmieszczenie szafek tak, by swobodnie dosięgać do wszystkich ich części lub zaplanuj wygodną i bezpieczną drabinkę bądź schodki.

  • Oświetlenie

Co do zasady w spiżarni nie powinno być okien, gdyż docierające przez nie naturalne światło siłą rzeczy podwyższa temperaturę w pomieszczeniu i zaburza specyficzny mikroklimat wnętrza. Dodatkowo zajmuje cenną przestrzeń i nie wpływa dobrze na przechowywane w środku produkty.

Z tego względu warto zadbać o równomierne oświetlenie spiżarni. Sprawdzi się na przykład szyna z reflektorami nakierowanymi w różne strony lub platfon. Dobrym pomysłem są dodatkowe punktowe lampki ułatwiające korzystanie z poszczególnych półek.

Jeśli w spiżarni mają znajdować się urządzenia elektryczne, na przykład zamrażarka czy dystrybutor wody, pamiętaj o zainstalowaniu odpowiedniej ilości gniazdek.

  • Warunki wewnątrz spiżarni

W spiżarni powinna panować stała temperatura, oscylująca w granicach 10 – 15 stopni Celsjusza oraz wilgotność powietrza ok. 50 – 70%. Gdy trudno zachować takie parametry, można wykorzystać wentylację grawitacyjną, nawiewnik i podcięcie w drzwiach albo małe lufciki zlokalizowane pod sufitem.

Ile kosztuje wykończenie kuchni?

słoiki na półce w spiżarni

Jak zaaranżować spiżarnię, by pasowała do stylu kuchni?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, warto zadbać, by spiżarnia – zwłaszcza ta otwarta lub przylegająca bezpośrednio do kuchni – stylistycznie pasowała do pozostałych pomieszczeń. Oznacza to, że przy spiżarni w kuchni aranżacje dyktować powinno ogólne wrażenie domu lub mieszkania.

Sposobów działania jest wiele, a nawet spiżarnia w małej kuchni może być bardzo stylowa. Poszukaj motywu wspólnego: może to być materiał (drewno), kolor lub inny charakterystyczny detal. Bardzo ciekawie prezentują się w przypadku spiżarni w kuchni pomysły na wnętrza industrialne. Wystarczą metalowe półki lub regały, cegły na ścianie i oświetlenie nawiązujące do fabrycznych klimatów.

Spiżarnia w stylu rustykalnym będzie wykończona w drewnie, a ta skandynawska – biała i prosta, pozbawiona nadmiaru dodatków. Dobrym pomysłem będzie również spiżarnia w stylu prowansalskim – białe, drewniane regały, koszyczki ze wzorem lawendy i estetycznie oklejone słoiki na produkty. Ten wariant będzie doskonały w formie otwartych półek. Styl nowoczesny z kolei wymaga mebli na wysoki połysk i minimalizmu, o który zadbasz dzięki zamykanym szafkom i organizerom.

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Czy warto mieć spiżarnię w swojej kuchni?

Każdy, kto zdecydował się na spiżarnię w kuchni, wie, że pomieszczenie to – nawet przy niewielkiej powierzchni – potrafi ogromnie wpłynąć na wygodę codziennego przygotowywania posiłków i przechowywania rzeczy. Polecamy ją zarówno osobom, które gromadzą duże zapasy i robią większe zakupy, jak i tym, którzy chcą po prostu zapanować nad nadmiarem przedmiotów w obliczu niewystarczającej liczby lub pojemności szafek.

Odpowiednie rozplanowanie spiżarni pozwala błyskawicznie znaleźć potrzebne produkty i sprzęty, co jest korzystne z punktu widzenia organizacji działania. Sprawnie zaplanujesz zakupy, a żywność przechowywana w odpowiednich warunkach przez dłuższy czas zachowa swoje walory.

Warto wspomnieć jeszcze, że choć spiżarnia kojarzy się głównie z przechowywaniem jedzenia, z powodzeniem znajdziesz tu miejsce dla maszynki do mięsa wyciąganej tylko przed świętami czy serwisu obiadowego przeznaczonego na wyjątkowe okazje.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

REKLAMA
Zamknij