🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Stropodach – czym jest i jakie stropodachy wyróżniamy?

Jakie stropodachy wyróżniamy?

Stropodach to układ konstrukcyjny, którego poszczególne warstwy pełnią określone funkcje. W niektórych przypadkach, jeśli jest on umieszczony nad ostatnią kondygnacją budynku, odgrywa on rolę dachu płaskiego, innym razem tarasu czy ogrodu. Jeśli jesteś właśnie na etapie budowy domu, sprawdź, jakie są rodzaje stropodachów i z czego się je wykonuje.

Wbrew pozorom stropodachy w naszym kraju z powodzeniem stosowane są od dawna. W latach 70. ubiegłego wieku były chętnie wybierane przez inwestorów, którzy budując własne domy jednorodzinne, kierowali się przede wszystkim niskim kosztem oraz prostotą wykonania. Z biegiem czasu jednak liczne wady tego typu konstrukcji sprawiły, że zainteresowanie nimi spadło. Obecnie coraz lepsza jakość materiałów przeznaczonych do budowy sprawiła, że stropodachy znowu powróciły do łask.

Stropodach — czym jest?

Sama nazwa „stropodach: może brzmieć już nieco egzotycznie zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały dużej styczności z branżą budowlaną. Jeśli jednak planujesz budowę własnego projektu domu, niezależnie od tego, czy będzie ona odbywać się metodą zleconą, czy gospodarczą, warto, abyś poznał tę dziedzinę nieco bliżej. Co to jest stropodach i dlaczego jest taki ważny?

Stropodach co to? Stropodach to alternatywa dla dachów o tradycyjnej formie. W praktyce jest to płaska, wielowarstwowa konstrukcja, której cechą charakterystyczną jest brak poddasza. Ustrojem nośnym jest strop, najczęściej poziomy, z kolei spadki uzyskuje się przez wprowadzenie warstwy go kształtującej. Układ poszczególnych warstw w stropodachu zależy m.in. od:

 • sposobu użytkowania,
 • rodzaju konstrukcji,
 • warunków zewnętrznych.

Stropodachy, a raczej sposób ich wykonania, w dużej mierze wpływają na trwałość oraz bezpieczeństwo całego budynku.

Stropodach — jakie pełni funkcje?

Jak sama nazwa wskazuje, stropodach pełni jednocześnie dwie funkcje – stropu nad ostatnią kondygnacją oraz dachu. Prawidłowo wykonany stropodach cechuje się wysoką wytrzymałością na obciążenia spowodowane wiatrem czy zalegającym na nim śniegiem, jak również odpornością na nadmierne nagrzewanie.

Konstrukcja stropodachu oraz wysoka jakość wykorzystanych materiałów gwarantuje zabezpieczenie przed utratą ciepła, opadami atmosferycznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogą powstać podczas eksploatacji. Patrząc na przekrój stropodachu, możemy zobaczyć, że składa się on z wielu warstw, a każda z nich pełni bardzo ważną funkcję.

Jakie stropodachy wyróżniamy?

Stropodach — jakie ma zastosowanie?

Stropodachy najlepiej prezentują się na domach nowoczesnych, ponieważ tego typu konstrukcje doskonale odgrywają swoją rolę przede wszystkim przy niewielkich kątach nachylenia dachu (maksymalnie 20°). Stropodachy znajdą więc zastosowanie m.in. w:

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne w kontekście wykonania stropodachu, niebagatelną rolę odgrywają lokalne wymagania tj. decyzja o warunkach zabudowy, wypis czy wyrys z planu miejscowego, które mogą umożliwić lub całkowicie wykluczyć budowę konstrukcji. Oczywiście takie rozwiązanie musi także przypaść do gustu inwestora. A ma ono swoje plusy, jak choćby ograniczenie powierzchni dachu do minimum czy stała wysokość pomieszczeń na poddaszu.

Stropodach wentylowany

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje stropodachów, a ich podział występuje zarówno ze względu na konstrukcję, jak i sposób użytkowania. Mogą one też zostać wykonane z różnych materiałów. Rozkład warstw stropodachowych w dużym stopniu zależy od: warunków atmosferycznych, konstrukcji czy sposobu użytkowania.  

Konstrukcje stropodachów

Ze względu na konstrukcję wyróżniamy następujące rodzaje stropodachów:

 • stropodach niewentylowany (pełny) – składa się ze szczelnie ułożonych warstw (jedna na drugiej). W przypadku tej konstrukcji zaleca się stosowanie płyt z wełny mineralnej, styropianowych lub z pianki poliuretanowej jako zapewnienie dobrego materiału termoizolacyjnego. Mówiąc o stropodachach pełnych, możemy mieć na myśli zarówno stropodach płaski, jak i stromy;
 • stropodach odpowietrzany, znany też jako stropodach kanalikowy — układ warstw bardzo przypomina ten zastosowany w stropodachu pełnym, jednak w jego przypadku na podłożu tworzy się niewielkie kanaliki, które zapobiegają zawilgoceniu materiału izolacyjnego;
 • stropodach dwudzielny zwany też wentylowanym – pomiędzy dwoma powłokami stropodachu znajduje się przestrzeń połączona z powietrzem zewnętrznym.

Sposób użytkowania stropodachów

Jeśli mielibyśmy spojrzeć na rodzaje stropodachów z uwagi na sposób ich użytkowania, to kształtują się one następująco:

 • stropodachy użytkowe dostępne wyłącznie dla ludzi (np. tarasy);
 • stropodachy użytkowe dostępne dla ruchu kołowego osobowego i ciężarowego;
 • stropodachy nieużytkowe – ograniczony dostęp, jedynie do nadzoru i konserwacji pokrycia,
 • stropodachy zielone, użytkowane intensywnie – wyróżniają się wysoką roślinnością i potrzebą intensywnej pielęgnacji,
 • stropodachy zielone, użytkowane w sposób ekstensywny – niska roślinność, niewymagająca specjalnej opieki.

Stropodachy wentylowane — jak są zbudowane?

W stropodachach wentylowanych, między kolejnymi powłokami pokrycia a izolacją termiczną znajduje się wąska, pusta przestrzeń, w której krąży powietrze wpływające z zewnątrz budynku kanałami wentylacyjnymi wykonanymi w ścianach. Rozwiązanie to ma zapewnić usuwanie wilgoci nagromadzonej w warstwie termoizolacyjnej poprzez wentylację.

Ocieplenie stropodachu pełnego może, ale nie musi być wykonane w trakcie budowy domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w późniejszym terminie. 

W szczelinę wentylacyjną w dowolnym momencie z łatwością można wdmuchać strzępki wełny mineralnej czy ekofiber. Należy tylko pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć wloty do kanałów, w przeciwnym razie prędzej czy później zasiedlą się tam ptaki.

Jak jest zbudowany stropodach wentylowany? Stropodachy wentylowane składają się z następujących warstw:

 • warstwa konstrukcyjna (tę funkcję najczęściej pełni strop);
 • warstwa paroizolacji wykonana z folii lub papy (ta warstwa nie zawsze jest stosowana, jednak wymaga się jej nad pomieszczeniami o dużym nasyceniu powietrza parą wodną);
 • warstwa termoizolacji często stworzona z wełny mineralnej, celulozy lub styropianu;
 • przestrzeń powietrzna wentylowana lub odpowietrzana;
 • warstwa konstrukcyjna stosowana pod pokrycie dachowetutaj najczęściej stosuje się żelbetowe płyty korytkowe lub panwiowe wraz z warstwą wyrównującą;
 • warstwa pokrycia dachowego.

Jakie stropodachy wyróżniamy?

Stropodachy pełne — jak wygląda ich konstrukcja?

Konstrukcja stropodachów pełnych pozbawiona jest szczelin, gdyż wszystkie warstwy idealnie do siebie przylegają. Skoro nie ma szczelin to powietrze ani para wodna nie mogą swobodnie przepływać do atmosfery.

Choć stropodach jest łatwy w wykonaniu, to zarówno na etapie wykonawczym, jak i projektowym nietrudno o wady, które mogą zmniejszyć trwałość konstrukcji. Dlatego prace powinny być wykonywane przez doświadczonych specjalistów, posiadających odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w tym zakresie.

Stropodach pełny — warstwy

Stropodach pełny jest najprostszy w wykonaniu i składa się z kilku warstw takich jak:

 • konstrukcja nośna (strop lub inny element nośny dachu);
 • paroizolacja (najczęściej wykonana z folii lub papy);
 • izolacja cieplna (wełna mineralna, celuloza lub styropian),
 • zewnętrzne pokrycie (papa, membrana PCV).

Stropodachy odwrócone — czym się charakteryzują?

Stropodach odwrócony to dach o konstrukcji zbliżonej do dachu pełnego, lecz o nieco zmienionym ułożeniu warstw. Zmiana dotyczy ułożenia warstwy termicznej na wodoszczelnej w celu wyeliminowania zjawiska skraplania się pary wodnej.

Skraplanie występuje ze względu na przenikanie kolejnych warstw przez parę wodną pochodzącą z wnętrza pomieszczenia, która zatrzymuje się na warstwach wodoszczelnych pokrycia zewnętrznego, a ponieważ przeważnie na zewnątrz budynku panuje temperatura niższa niż wewnątrz, to para ulega skropleniu między warstwami. Stropodach odwrócony dodatkowo chroni pokrycie przed działaniem ciągłych zmian temperatury oraz promieni UV. 

Podział stropodachów ze względu na użytkowanie

Podział z uwagi na sposób użytkowania stropodachów jest następujący:

 • stropodachy użytkowe – dostępne wyłącznie dla ludzi (np. tarasy);
 • stropodachy użytkowe – dostępne dla ruchu kołowego osobowego i ciężarowego;
 • stropodachy nieużytkowe – ograniczony dostęp, jedynie do nadzoru i konserwacji pokrycia;
 • stropodachy zielone, użytkowane intensywnie – wysoka roślinność, intensywnie pielęgnowana;
 • stropodachy zielone, użytkowane w sposób ekstensywny – niska roślinność, niewymagająca specjalnej opieki.

Stropodachy zielone

Stropodach zielony to warstwa roślinna uprawiana na tarasach, stropach czy dachach, która jest trwale związana z warstwami dachu. Od strony architektoniczno – estetycznej takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe, jednak nadal podchodzimy do niego nieco sceptycznie, przez co konstrukcje tego typu powstają stosunkowo rzadko.

Najczęściej pokrywają one dachy biurowców czy centrów handlowych. W Polsce można spotkać je w Warszawie, oglądając, chociażby Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik czy Centrum Handlowe Złote Tarasy.

Stropodachy zielone dzielą się na ekstensywne i na intensywne. Pierwszy z założenia ma służyć wypoczynkowi i rekreacji ludzi, z kolei drugi ma być nieużytkowym zazielenieniem dachu. W zależności od rodzaju konstrukcji różna jest funkcja dachu i układ warstw.

Stropodach zielony — warstwy:

 • warstwa wegetacyjna,
 • warstwa filtracyjna,
 • warstwa drenująca,
 • warstwa pokrywająca korzenie roślin,
 • warstwa termiczna,
 • warstwa przeciwwilgociowa.

Stropodachy nieużytkowe

Stropodachy nieużytkowe jak sama nazwa wskazuje, nie są przeznaczone do codziennego użytku. Korzystać z nich mogą jedynie osoby, posiadające odpowiednie uprawnienia i tylko w sytuacjach dokonania nadzoru lub konserwacji pokrycia.  

Stropodachy użytkowe

Stropodachy użytkowe mogą być dostępne zarówno dla ludzi (takim przykładem są tarasy), ale też dla ruchu kołowego, osobowego czy nawet ciężarowego, często spotykane w przypadku parkingów na dachach galeriowców. Ten rodzaj stropu może mieć różną konstrukcję i występować zarówno z otwartymi, jak i zamkniętymi spoinami.

Stropodachy użytkowe składają się z takich warstw jak:

 • warstwa konstrukcyjna (np. płyta betonowa),
 • warstwa podkładowa (np. z lepiku bitumicznego),
 • warstwa rozdzielcza i wyrównująca,
 • paroizolacja,
 • warstwa izolacji akustycznej,
 • warstwa odpowietrzająca lub rozdzielcza,
 • pokrycie dachowe.

Z jakich materiałów tworzone są stropodachy?

Wymagania dotyczące materiałów na pokrycie obiektu znaleźć można w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Sprecyzowano tam m.in. kwestie dotyczące ochrony pożarowej przykryć budynków o dużej powierzchni.

Najważniejszy zapis dotyczący materiałów brzmi „Przekrycie budynku mające powierzchnię większą niż 1000 m² powinno być nierozprzestrzeniające ognia, a jego część nośna wykonana z materiałów niepalnych.W przypadku, gdy wewnątrz lub na części nośnej jest umieszczona palna izolacja cieplna, klasa odporności ogniowej tej części powinna być nie niższa niż E15”.

Jak wiadomo, konstrukcja stropodachu składa się z kilku warstw. Spodnią stanowi konstrukcja nośna, zwykle żelbetowa. Wykonać ją można również z materiałów takich jak beton, drewno, materiał drewnopodobny czy stalowa blacha trapezowa.

Jeśli chodzi o izolację, do jej wykonania wykorzystuje się płyty piankowe (polistyrenowe, poliuretanowe), wełna mineralna, granulat wełny mineralnej czy styropian. Wyżej dodatkowo może znajdować się folia zabezpieczająca przed zawilgoceniem, warstwa z betonu pokrytego papą lub pustka powietrzna, a nad nią właściwe pokrycie konstrukcji.

Dla przykładu stropodachy z pokryciem bitumicznym można zaizolować przy pomocy papy asfaltowej, a te wykonane z tworzyw sztucznych: miękkim PCV bez wkładki. Do ocieplenia stropów drewnianych warto użyć lekkiej wełny mineralnej. 

Stropodachy a odporność ogniowa — co warto wiedzieć?

Wymagania dotyczące odporności ogniowej stropodachów znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. nr 75, poz. 690, zmiana Dz.U. nr 109/2004 poz. 1156. Zgodnie z przepisami przekrycie budynku, którego powierzchnia jest większa niż 1000 m², powinna być wykonana z materiałów niepalnych (w szczególności jego część nośna). 

Czym ocieplić stropodach?

Czym ocieplić stropodach? Sposób izolacji oraz rodzaj użytych materiałów w dużej mierze zależy od typu stropodachu. Stropodach wentylowany warto ocieplać za pomocą granulatu z wełny skalnej, natomiast stropodach betonowy za pomocą wełny celulozowej.

Jak ocieplić stropodach? W większości przypadków sprawdzi się metoda maszynowego wdmuchiwania materiałów izolacyjnych, dzięki czemu cały proces nie trwa długo, nie narusza konstrukcji budynku oraz, co najważniejsze: zapewnia długi czas użytkowania. 

Stropodach — wady i zalety

Stropodachy, podobnie jak i inne pokrycia obiektów, mają zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Z pewnością nie sprawdzą się one we wszystkich budynkach, jednak są takie miejsca, w których spełnią swoje zadanie idealne.

Stropodach — czy warto? Zalety konstrukcji:

 • zapobieganie zawilgoceniu dachu,
 • możliwość obniżenia konstrukcji budynku i dachu,
 • zmniejszenie powierzchni krycia przy małym spadku,
 • możliwość zlikwidowania strychu,
 • łatwość zwiększenia warstwy termoizolacyjnej w konstrukcji dachu,
 • możliwość wykorzystania dachu jako np. taras,
 • szybki dostęp — z łatwością przeprowadzisz na nim potrzebne naprawy czy konserwacje,
 • zazwyczaj jest to tańsze rozwiązanie niż dach spadzisty,
 • płaski dach jest odporny na parcie wiatru.

Do wad zaliczyć możemy aspekty takie jak:

 • zmniejszona ochrona warstwy termicznej przed działaniem czynników zewnętrznych,
 • problemy z dyfuzją, kondensacją i odprowadzaniem pary wodnej.

Najwięcej kłopotów może przysporzyć jednak zalegający na stropodachu śnieg. Poprzez wydostające się z budynku ciepło, śnieg ten roztapia się i spływa do rynien oraz rur spustowych, gdzie ponownie zamarza.

Polacy w dalszym ciągu czują niechęć do domów z płaskimi dachami, które kojarzą im się z niewyróżniającym się budownictwem z lat 70. Na szczęście młodzi projektanci, którzy nie pamiętają już tamtych czasów, chętnie szukają nowych rozwiązań z wykorzystaniem płaskich dachów, dzięki temu ogrody czy ule na dachu już niedługo mogą trwale wpisać się w miejskie krajobrazy.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Dach
Deskowanie dachu
10 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Deskowanie dachu – ile kosztuje i jak wykonać deskowanie dachu?

Przed rozpoczęciem budowy dachu – a w zasadzie jeszcze na etapie projektu – t...

Dach
Gont drewniany
26 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Gont drewniany – co to jest, ile kosztuje i czy warto zdecydować się na gonty drewniane?

Wybór pokrycia dachowego w dużym stopniu wpływa na funkcjonalność i estetykę...

Dach
Blachodachówka modułowa
11 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Blachodachówka modułowa – czym się charakteryzuje blachodachówka modułowa?

Blachodachówki stają się coraz bardziej popularne i wydajne. Są trwałe, ekolo...

Dach
Wiązary dachowe
10 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wiązary dachowe – jak zrobić i ile kosztują wiązary dachowe?

Dach to element budynku, który ma ogromne znaczenie. Od jego konstrukcji zależne jest bezpieczeństwo osób przebywającym we...

Dach
Deskowanie dachu
10 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Deskowanie dachu – ile kosztuje i jak wykonać deskowanie dachu?

Przed rozpoczęciem budowy dachu – a w zasadzie jeszcze na etapie projektu – t...

Dach
Gont drewniany
26 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Gont drewniany – co to jest, ile kosztuje i czy warto zdecydować się na gonty drewniane?

Wybór pokrycia dachowego w dużym stopniu wpływa na funkcjonalność i estetykę...

Dach
Blachodachówka modułowa
11 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Blachodachówka modułowa – czym się charakteryzuje blachodachówka modułowa?

Blachodachówki stają się coraz bardziej popularne i wydajne. Są trwałe, ekolo...

Dach
Wiązary dachowe
10 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wiązary dachowe – jak zrobić i ile kosztują wiązary dachowe?

Dach to element budynku, który ma ogromne znaczenie. Od jego konstrukcji zależne jest bezpieczeństwo osób przebywającym we...