Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dach jednospadowy – jak wykonać i czym pokryć dach jednospadowy?

Dach jednospadowy – jak wykonać i czym pokryć dach jednospadowy?

Dach jednospadowy jest prostą konstrukcją, wykorzystywaną w domach jednorodzinnych i innych obiektach budowlanych, np. garażach. Można go zaaranżować w taki sposób, by wyglądał estetycznie i tworzył spójną kompozycję architektoniczną z nowoczesną bryłą budynku. W projekcie domu warto, chociażby rozważyć dach jednospadowy. Jak go wykonać, by wyglądał dobrze i jednocześnie był funkcjonalny dla inwestora?

Dach można zaprojektować na wiele różnych sposobów. Podczas przeglądania projektów domów jednorodzinnych klient może oznaczyć, że poszukuje propozycji z dachem jednospadowym i tylko takie wziąć pod uwagę. Wybierając projekt z dachem jednospadowym, podejmuje się decyzję o ekonomicznej wersji zadaszenia, która sprzyja jednocześnie uzyskaniu większej energooszczędności budynku. Sprawdźmy, czym cechują się dachy jednospadowe i jakie pokrycie można w ich przypadku zastosować.

Dach jednospadowy – czym się cechuje?

Zasadniczo dom może być kryty z zastosowaniem różnego rodzaju dachów – płaskich, jednospadowych, dwuspadowych lub wielospadowych, przy czym każdy z nich może mieć inne podtypy. Jednospadowe zadaszenie, co charakterystyczne dla niego, ma tylko jedną połać dachową. Pokrycie z jedną skośną połacią jest stosunkowo proste do wykonania.

Inne nazwy dachu jednospadowego to pulpitowy lub jednopołaciowy. Przed laty stosowano go często przy przykrywaniu budynków gospodarczych czy garaży, rzadziej domów jednorodzinnych. Pojawiały się one często w projektach modernistycznych domów, które inwestorzy prywatni wybierali w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza wtedy, gdy dom miał stanąć w granicy działki.

Nowoczesny dom z dachem jednospadowym

Obecnie jest jednak inaczej z powodu mody na minimalizm w architekturze obiektów. W wielu nowoczesnych domach mieszkalnych stosuje się dach jednospadowy, który dzięki zastosowaniu odpowiednich zabiegów może robić wrażenie, zwłaszcza wtedy, gdy znajdzie się na nim atrakcyjne pokrycie.

Dach jednopołaciowy czy też jednospadowy wyróżnia się prostą, oszczędną konstrukcją, która jest łatwa w budowie i nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów. Takie rozwiązania mają funkcjonalne zastosowanie, ponieważ ułatwiają odpływ wody z połaci.

Poza tym z dachów jednopołaciowych korzysta się przy budowaniu domów energooszczędnych i pasywnych, w których instalowane są panele fotowoltaiczne lub instalacje solarne. Skierowana na południe połać dachu pulpitowego stwarza doskonałe warunki do zainstalowania takich urządzeń i pochłaniania przez nie promieniowania słonecznego w szerokim wymiarze.

Czy warto rozważyć dach jednospadowy w projekcie domu?

Jeśli inwestorom zależy na wybudowaniu nowoczesnego, energooszczędnego i wyposażonego w instalację solarną domu, w którym uda się ograniczyć straty ciepła, to warto rozważyć dach jednospadowy. Projekt domu z takim dachem będzie też pociągał za sobą niższe koszty budowy, niż gdyby był on kryty skomplikowanym pod względem konstrukcyjnym zadaszeniem wielospadowym.

Dach jednospadowy – jak wykonać krok po kroku?

Nieduży pod względem powierzchni, lekki dach jednospadowy może zostać wykonany z wykorzystaniem dwóch wsporników w postaci ścianki kolankowej i ścianki stolcowej, wykonanej wzdłuż ściany pulpitowej. Jak zrobić dach jednospadowy krok po kroku i jak dobrać odpowiednie wymiary krokwi do niego?

Pierwszym krokiem jest wybór projektu budowlanego uwzględniającego dach jednospadowy albo zlecenie jego wykonania. Znajdzie się w nim szczegółowa dokumentacja, która pozwoli na wybudowanie zadaszenia o jednej połaci, ewentualnie z oknami dachowymi czy lukarnami. Na tym etapie warto zaopatrzyć się w materiał pozwalający na wykonanie więźby dachowej.

Więźba dachowa zadaszenia jednospadowego powinna być solidna i trwała, ponieważ to ona odpowiada za stabilność całej konstrukcji. Najlepiej do jej realizacji wybrać sprawdzonego dekarza wraz z pomocnikami. Dobierze on taki typ więźby i konstrukcji, który będzie odpowiadać założonej rozpiętości ścian oraz wysokości ścianki kolankowej i stolcowej, jaką wykonuje się z reguły wzdłuż ściany pulpitowej.

Jak zrealizować dach jednospadowy o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej, spotykanej bardzo często w przypadku takich zadaszeń? Należy:

  • wykonać słupy nazywane stolcami, oparte na belce stropowej lub na podwalinie;
  • oprzeć płatew na stolcu, w wyniku czego powstaną ramy stolcowe;
  • wznieść wzdłuż ścianki kolankowej i wzdłuż ściany pulpitowej ramy;
  • ustawić pomiędzy ramami krokwie.

Dach jednospadowy – kąt nachylenia

Bardzo ważną kwestią w przypadku dachu jednospadowego jest to, jaki spadek będzie miała połać. Większy kąt nachylenia będzie generować wyższe koszty budowy, ponieważ stwarza to konieczność wykonania dodatkowych wzmocnień. Minimalny spadek skutkuje jednak potrzebą zastosowania odpowiednich rozwiązań celem odprowadzania wody i pokrywy śniegowej zimą.

ofe-5847238-70028 w-70028

Konstrukcja dachu jednospadowego i dodatkowe elementy

Jeśli w projekcie budowlanym domu jednorodzinnego zaplanowany jest dach jednospadowy, to najczęściej wybiera się do niego konstrukcję drewnianą. Jej rodzaj uzależniony jest od tego, jaki kąt nachylenia ma mieć połać. Więźba musi spełniać wymagania dotyczące wytrzymałości, stateczności i bezpieczeństwa użytkowania.

Jaki powinien być ostateczny układ elementów drewnianych dachu jednospadowego? Przekrój takiego dachu dobierany jest przez konstruktora spośród kilku propozycji właściwych dla zadaszeń o małym kącie nachylenia, takich jak:

  • konstrukcja krokwiowo-zastrzałowa,
  • konstrukcja krokwiowa,
  • konstrukcja płatwiowo-kleszczowa.

Konstrukcja krokwiowa jest tradycyjnie wykorzystywana przy budowie nie tylko zadaszeń jednospadowych, lecz także w projektach domów z dachem dwuspadowym i innych. Krokwie wykorzystywane są w takiej konstrukcji najczęściej dla spadku w stosunku 1:4 przy niewielkiej rozpiętości podpór w postaci ścian – zazwyczaj do wysokości 6-7 metrów. Pełnią one funkcje elementów nośnych, których wymiary uzależnione są od rodzaju pokrycia dachowego i ciężaru, który będzie musiał być w związku z tym utrzymywany.

Na bazie konstrukcji krokwiowej powstaje też konstrukcja krokwiowo-zastrzałowa. Zastrzały to ukośne belki usztywniające i wzmacniające dach jednospadowy. Są one niezbędne do zastosowania wtedy, gdy rozpiętość między ścianami zewnętrznymi przekracza 7 metrów.

Natomiast przykrycie budynków o rozpiętości do 12 m dachem jednospadowym wymaga użycia konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Ma ona płatwie główne, inaczej nazywane murłatami, oraz płatwie pośrednie. Dzięki zastosowaniu słupów podporowych w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej można zwiększyć jej sztywność. Jest bardziej skomplikowana od innych i droższa w wykonaniu.

W razie konieczności wzniesienia więźby o większym kącie nachylenia układ elementów nośnych jest projektowany z użyciem:

  • konstrukcji wieszarowej,
  • konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Konstrukcja wieszarowa stosowana jest wówczas, gdy nie ma szans na zastosowanie słupów pośrednich. Pozwala ona na zadaszenie obiektu, który ma rozstaw podpór nieprzekraczający 7,4 metra. Przy dużych spadkach połaci dachowej i maksymalnym rozstawie ścian do 6 metrów wykorzystywana jest konstrukcja płatwiowo-kleszczowa dachu jednopołaciowego.

Jakie krokwie na dach jednospadowy będą najlepsze?

Krokwie na dach jednospadowy powinny być wykonane z wytrzymałego i solidnego drewna. Zdarza się, że wykorzystywane są nie krokwie drewniane, ale również fabrycznie przygotowywane dla więźby prefabrykowanej – stalowe, które można obłożyć od zewnątrz drewnopochodną okładziną lub po prostu odeskować.

Jeśli krokwie są drewniane, powinny być odpowiednio wysuszone, ponieważ w przeciwnym wypadku grozi to wypaczeniem całej konstrukcji.

Czym pokryć dach jednospadowy?

W przypadku dachów jednospadowych wybierać można wszelkiego rodzaju poszycia znajdujące zastosowanie w parze z więźbą skośną. Jak pokryć dom, by skutecznie chronił pomieszczenia mieszkalne, był estetyczny i funkcjonalny? Można zdecydować się na:

  • dachówkę ceramiczną lub betonową,
  • blachodachówkę,
  • blachę płaską,
  • blachę trapezową,
  • płytki wykonane z włókno-cementu,
  • papę bitumiczną.

Nowoczesny dom z dachem jednospadowym

Z uwagi na fakt, że połać jest przy dachu jednospadowym doskonale widoczna i mocno wyeksponowana, dobrze jest zdecydować się na pokrycie charakteryzujące się wysoką estetyką. Kąt nachylenia tek połaci także ma znaczenie w przypadku wyboru pokrycia. Jeśli jest on niewielki, istnieje potrzeba zastosowania sztywnego poszycia pod materiałem wykończeniowym.

Gdzie jeszcze sprawdzi się dach jednospadowy?

Częstą praktyką, zarówno dziś, jak i nawet 50 lat temu, był wybór na dach garażu jednospadowej konstrukcji. Z uwagi na prostotę takie zadaszenie wykonuje się często również na budynkach gospodarczych.

Dach jednospadowy na domu jednorodzinnym wygląda nowocześnie. Jeśli ma nieduży spadek, trzeba liczyć się z tym, że znajdujące się pod nim poddasze nie będzie mogło spełniać funkcji użytkowej. Można je wówczas przeznaczyć jedynie na magazynowanie sprzętów sportowych czy sezonowych w domu. Jeśli jednak poddasze ma być wykorzystywane na cele mieszkalne, najlepiej jest wykonać wysoką ściankę kolankową i bardzo wysoką ściankę pulpitową.

Jeśli dom na działce budowlanej czy rekreacyjnej kryty jest dachem jednospadowym, to aby zachować spójny wygląd przestrzeni zielonej wokół niego, można się zdecydować na altanę czy wiatę. Będą się one dobrze prezentować w zestawieniu z jednospadowym zadaszeniem. Z dachem jednopołaciowym można się często spotkać w przypadku przybudówek – one również będą dzięki niemu pasować do całości zabudowań.

Dach jednospadowy – cena za wykonanie

Tym, co przemawia za zastosowaniem w domu jednorodzinnym zadaszenia jednospadowego, jest jego cena. Najtańszy dach jednospadowy nie narazi inwestora na duże koszty. Będą one nawet kilka razy mniejsze niż w przypadku wykonania pokrycia wielospadowego. Wszystko przez to, że taki dach jest mało skomplikowany i do jego realizacji potrzeba mniej materiałów konstrukcyjnych i poszycia.

Dach jednospadowy – czy warto się na niego zdecydować? Wady i zalety

Wiemy już, jak wygląda i jak budowany jest dach jednospadowy. Aby jednak ostatecznie zdecydować, czy właśnie w ten sposób ma być pokryty dom jednorodzinny, warto przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania. Wśród atutów dachu jednospadowego wyróżnia się:

  • prostotę konstrukcji, która wiąże się z wypracowaniem sporych oszczędności na kosztach robocizny i materiału;
  • energooszczędność dachu, wynikającą z małej liczby możliwych mostków termicznych, ponadto niezbyt duża powierzchnia więźby dachowej powoduje, że straty ciepła są niewielkie;
  • uniwersalne zastosowanie – zarówno w tradycyjnych budynkach mieszkalnych, jak i nowoczesnych domach jednorodzinnych czy w przypadku garaży i pomieszczeń gospodarczych;
  • łatwość w odprowadzaniu wody opadowej i śniegu – nic nie zalega na pochylonym w jedną stronę dachu i nie obciąża jego konstrukcji;
  • możliwość wykorzystania w przypadku kłopotliwych budów, np. w projektach domów na wąską działkę, w jej granicy;
  • możliwość stworzenia funkcjonalnego poddasza dzięki wykorzystaniu połaci o dużym kącie nachylenia;
  • możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych i instalacji solarnej na dachu położonym po południowej stronie domu.

Wadą dachów jednospadowych jest natomiast to, że przy niedużym nachyleniu śnieg może zalegać na połaci, co więcej, poddasze wygospodarowane pod zadaszeniem nie może być zamieszkałe. Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi około 15 stopni, to w takim przypadku trzeba liczyć się z koniecznością dokładnego zabezpieczenia okapów przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Zwiększenie kąta nachylenia powoduje, że wzrastają koszty wykonania zadaszenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o dachach jednospadowych?

Obecnie dachy jednospadowe budowane są w nieco inny sposób niż 100 lat temu. Kiedyś najczęściej takie zadaszenie projektowano z niedużym spadkiem, w wyniku czego połać łagodnie opadała na ścianę przeciwległą do spadku. Teraz jednak budynki z dachem jednospadowym mają częściej przekrój ekierki, co oznacza bardzo stromy dach.

Jak ocieplić dach jednospadowy? Można wykorzystać do tego celu poszycie z folii paroprzepuszczalnej, które z jednej strony zabezpiecza drewnianą więźbę, a z drugiej zapewni szybkie odprowadzenie wilgoci i ocieplenie poddasza.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Ogród i Taras
układanie kostki brukowej

Nowości w tej kategorii

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Dach
Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Okapy dachowe – projektowanie, wykonanie, przepisy

Jedną z bardzo ważnych części dachu jest okap dachowy. Spełnia on wiele funkcji – zarówno praktycznych, jak i estetycznych...

Dach
Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?
31.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odśnieżanie dachu. Ile kosztuje i kiedy powinniśmy je wykonać?

Śnieg, który zalega na dachu, może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan pok...

REKLAMA
Zamknij