Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Co powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany? Nowelizacja

Projekty architektoniczne – czym różnią się od projektów budowlanych?

Projekt architektoniczno-budowlany to podstawowy dokument, bez którego nie mogłaby się odbyć budowa domu jednorodzinnego. Sprawdź, co powinien zawierać w 2022 roku i ile kosztuje jego wydanie.

Projekt domu to integralny element dokumentacji niezbędnej do wybudowania nieruchomości. Zawiera on informacje dotyczące technologii, w jakiej powstanie dom, a także rzuty, rysunki techniczne oraz dokładny opis budynku. Projekty dzielą się według różnych kryteriów. Możesz zdecydować się na gotowy projekt do adaptacji lub zamówić indywidualny. Inna klasyfikacja zakłada podział projektów na architektoniczne oraz budowlane.

Co to jest projekt architektoniczno-budowlany?

Projekt architektoniczno-budowlany zwany też projektem architektonicznym, został określony przez Ustawę Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r.

Definicja projektu architektoniczno-budowlanego mówi o tym, że dokument ten określa: funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne i materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia.

W takim razie co to jest projekt architektoniczno-budowlany mówiąc najprościej? Jest to zbiór dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

W 2021 roku weszły w życie znowelizowane przepisy prawa budowlanego, na podstawie których projekty architektoniczno-budowlane domów jednorodzinnych powinny uwzględniać dodatkowe elementy. Nowelizacja wprowadziła też nową definicję projektu budowlanego oraz podzieliła ją na trzy części:

Co powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany w 2022 roku?

Co zawierają projekty architektoniczno-budowlane? Niezależnie od tego, czy chcesz zrealizować projekt willi z basenem, czy stawiasz na parterowy dom, projekty architektoniczno-budowlane pozwolą Ci zwizualizować wygląd przyszłej nieruchomości. Są w nim uwzględnione rzuty budynku, elewacji oraz fundamentów, a także dokładny opis technologii i konstrukcji domu.

Gotowe projekty domów w najlepszych cenach – tylko w EXTRADOM!

Z jakich części składa się projekt architektoniczno-budowlany? Projekt architektoniczno-budowlany w 2022 roku powinien składać się ze strony tytułowej, spisu treści, części opisowej oraz rysunkowej.

Wzór gotowego projektu architektoniczno-budowlanego możesz znaleźć w internecie, pobrać i wykorzystać.

Część opisowa projektu architektoniczno-budowlanego zawiera:

  • rodzaj i kategorię obiektu budowlanego;
  • zamierzony sposób użytkowania;
  • układ przestrzenny oraz formę architektoniczną;
  • charakterystyczne parametry obiektu budowlanego takie jak: kubatura, zestawienie powierzchni, wysokość, długość, szerokość, średnica, liczba kondygnacji;
  • opinię geotechniczną;
  • parametry techniczne charakteryzujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko i jego wykorzystywanie oraz na zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie pod względem: emisji zanieczyszczeń czy wytwarzanych odpadów.

Część rysunkowa projektu architektoniczno-budowlanego składa się z takich elementów jak:

  • rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów;
  • charakterystyczne przekroje;
  • widoki elewacji oraz dachu lub przekrycia w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy architektonicznej obiektu budowlanego.

Czego nie musi zawierać projekt architektoniczno-budowlany?

Wiemy już, jakie elementy dokumentacji są obowiązkowe. W takim razie czego nie musi zawierać projekt architektoniczno budowlany, aby w dalszym ciągu stanowił pełnoprawny dokument?

Projekty architektoniczno-budowlane na życzenie konkretnego inwestora mogą również zawierać rozkład pomieszczeń, liczbę kondygnacji oraz informacje o zastosowanej technologii, która umożliwia budowę domu pasywnego czy energooszczędnego. Dodatkowo może zostać wyszczególniony również rodzaj użytych materiałów budowlanych.

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Jak czytać projekt architektoniczno-budowlany?

Dokumentacja, jaką są projekty architektoniczno-budowlane zawiera wiele oznaczeń czy plansz z rysunkami technicznymi, które mogą wydawać się bardzo skomplikowane. W rzeczywistości są precyzyjne i uwzględniają wszystkie elementy konstrukcyjne nieruchomości.

Czytanie projektu najlepiej zacząć od podziału na ściany – nośne, które podtrzymują konstrukcję oraz ścianki działowe.

Okna są w projekcie oznaczone za pomocą dwóch kresek i literą O z liczbą w środku. Podobne oznaczenie stosuje się w przypadku drzwi – literą D i liczbą. W projekcie znajdziemy także informacje dotyczące schodów. Najczęściej stosuje się następujący zapis: n × h × s, gdzie n – ilość stopni, h – wysokość stopni, s – szerokość stopni.

projekt architektoniczno-budowlany

Dokumentacja uwzględnia również materiały budowlane – każdy z nich ma inne oznaczenie. Osobnymi symbolami określa się również kanały – dymowe, spalinowe i wentylacyjne. W przypadku projektów architektonicznych wnętrz przyda się również znajomość symboli, którymi oznaczono sprzęty domowe i meble – np. szafy, kuchenki, ale także rurę spustową czy wlot przewodu wentylacyjnego.

Kiedy projekt architektoniczno-budowlany podlega sprawdzeniu?

Zgodnie z rozporządzeniem, projekt architektoniczno-budowlany nie wymaga konsultacji ze specjalistą sprawdzającym, jeśli dotyczy obiektów o prostej konstrukcji (czyli np. domków jednorodzinnych czy niewielkich obiektów gospodarczych) oraz gdy jego zakres został objęty sprawdzaniem i opiniowaniem na podstawie przepisów szczególnych.

To projektant zapewnia sprawdzenie opracowanego przez siebie projektu pod kątem zgodności z przepisami przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia w danej specjalizacji.

Projekt architektoniczno budowlany objęty obowiązkiem sprawdzenia musi zostać udostępniony kontrolującemu. W razie nieprawidłowego wyniku następuje odmowa dołączenia oświadczenia o zgodności.

Co to jest projekt wykonawczy i czym się różni od projektu budowlanego?

Kto sprawdza projekt architektoniczno-budowlany przed wydaniem pozwolenia?

W Prawie budowlanym obowiązuje zasada, zgodnie z którą odpowiedzialność za projekt architektoniczno-budowlany ponosi projektant oraz osoba sprawdzająca — o ile wynika obowiązek sprawdzenia. W takim razie kto sprawdza projekt architektoniczno budowlany przed wydaniem pozwolenia?

Musi to być osoba, która ma odpowiednie uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności. Od 10 sierpnia 2014 roku, z grona osób sprawdzających zostali jednak wykluczeni rzeczoznawcy budowlani. Na mocy ustawy, rzeczoznawstwo budowlane przestało być samodzielną funkcją techniczną w budownictwie.

Ile kosztuje projekt architektoniczno-budowlany?

Ile kosztuje projekt architektoniczno-budowlany? Dużo zależy od tego, czy będzie on tworzony na indywidualne zamówienie, czy mamy na myśli gotowy projekt architektoniczno-budowlany.

Cena może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, jeśli dom ma być przystosowany do potrzeb konkretnego inwestora.

Gotowy projekt niewielkiego domu możemy kupić już za 2500-3000 zł, a w przypadku bardziej skomplikowanych brył i budynków o większym metrażu – od 4000 zł.

Czym się różni projekt architektoniczno-budowlany od projektu technicznego?

Inwestorzy, którzy realizują swoje marzenie o budowie domu, mogli spotkać się z koniecznością przedstawienia różnych projektów, w tym właśnie projektu technicznego. Czym on jest i czy różni się od projektu architektoniczno-budowlanego?

Jak przeprowadzić zmiany w gotowym projekcie i które z nich są niemożliwe?

Projekt techniczny jest jedną z części projektu budowlanego i nie podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę. Został on wprowadzony przez nowelizację Prawa budowlanego, ponieważ wcześniej nie istniało pojęcie projektu technicznego.

Zgodnie z prawem, projekt techniczny powinien zawierać informacje dotyczące konstrukcji obiektu oraz jego charakterystykę energetyczną. W zależności od potrzeb może również posiadać dokumentację geologiczno-inżynierską.

Porada wideo odnośnie powyższego tematu:

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij