Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów z rabatami nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Projekty architektoniczne – czym różnią się od projektów budowlanych?

Projekty architektoniczne – czym różnią się od projektów budowlanych?

Projekty architektoniczne należą do podstawowych dokumentów, bez których nie może powstać żaden dom jednorodzinny. Co zawierają? Czym różni się projekt architektoniczny od budowlanego? Omawiamy najważniejsze kwestie, które mogą interesować przyszłych inwestorów.

Projekt domu to integralny element dokumentacji niezbędnej do wybudowania nieruchomości. Zawiera on informacje dotyczące technologii, w jakiej powstanie dom, a także rzuty, rysunki techniczne oraz dokładny opis budynku. Projekty dzielą się według różnych kryteriów – klient może zdecydować się na gotowy projekt do adaptacji lub zamówić indywidualny. Inna klasyfikacja zakłada podział projektów na architektoniczne oraz budowlane. Tym zagadnieniem zajmiemy się w niniejszym artykule.

Czym są projekty architektoniczne?

Projekty architektoniczne domów, zwane również architektoniczno-budowlanymi, zostały zdefiniowane w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. Według zapisów ustawy określają one „funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne i materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia”.

Wśród nich możemy wyróżnić indywidualne projekty architektoniczne, czyli dokumenty wykonane na życzenie konkretnego inwestora. W takim projekcie rozkład pomieszczeń, liczba kondygnacji, zastosowana technologia, np. umożliwiająca zbudowanie domu pasywnego czy domu energooszczędnego, a także rodzaj materiałów budowlanych oraz inne elementy są ustalane indywidualnie z klientem, dzięki czemu ma on ogromny wpływ na ostateczny kształt budynku.

Z kolei gotowe projekty architektoniczne to dokumenty przygotowane z myślą o masowej sprzedaży. Architektoniczne projekty gotowe można oczywiście dostosować do potrzeb konkretnego inwestora.

Czym różni się projekt architektoniczny od budowlanego?

Wielu klientów rozpoczynających poszukiwania wymarzonego projektu domu zastanawia się, jakie są różnice między projektem architektonicznym a budowlanym. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie są to tożsame pojęcia, inwestorzy często używają ich zamiennie.

Według aktualnych regulacji prawnych projekt architektoniczny jest częścią projektu budowlanego, czyli opracowania, zbioru dokumentów i projektów podlegających zatwierdzeniu prawnemu. Jak głoszą znowelizowane ostatnio przepisy, projekt budowlany powinien zawierać:

 • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
 • projekt architektoniczno-budowlany,
 • projekt techniczny,
 • oświadczenie zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą – w przypadku nieruchomości, które tego wymagają,
 • niezbędne opinie, uzgodnienia, pozwolenia.

Projekt architektoniczny stanie się budowlanym dopiero po spełnieniu wymogów określonych w ustawie, między innymi dołączeniu innych dokumentów, a także przystosowaniu go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Widzimy zatem, że projekt budowlany a projekt architektoniczny to dwa pojęcia, które znacząco się od siebie różnią. Przejdźmy zatem do omówienia charakterystyki projektów architektonicznych.

To może Cię zainteresować: Co powinien zawierać projekt budowlany domu?

Co zawierają projekty architektoniczne?

Niezależnie od tego, czy chcesz wybudować projekt willi z basenem, czy stawiasz na parterowy dom, projekty architektoniczne pozwolą Ci zwizualizować sobie wygląd przyszłej nieruchomości. Są w nim uwzględnione rzuty budynku, elewacji oraz fundamentów, a także dokładny opis technologii i konstrukcji domu.

Co zgodnie z prawem powinien zawierać projekt architektoniczny?

We wrześniu 2020 roku weszły w życie znowelizowane przepisy prawa budowlanego, na podstawie których w projekcie architektoniczno-budowlanym powinny być uwzględnione między innymi następujące elementy:

 • układ przestrzenny oraz forma architektoniczna istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
 • zamierzony sposób użytkowania obiektów budowlanych, w tym liczba projektowanych do wydzielenia lokali, z wyszczególnieniem lokali mieszkalnych,
 • charakterystyczne parametry techniczne obiektów budowlanych,
 • opinia geotechniczna oraz informacja o sposobie posadowienia obiektu budowlanego,
 • projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne mające wpływ na otoczenie,
 • charakterystyka ekologiczna,
 • informacja o wyposażeniu technicznym budynku, w tym projektowanym źródle lub źródłach ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Jak powinna wyglądać umowa o projekt architektoniczny?

Umowa o projekt architektoniczny precyzuje zakres obowiązków architekta oraz inwestora. Na jej mocy biuro architektoniczne zobowiązuje się do wykonania projektu, a klient do uiszczenia zapłaty.

Powinna ona zawierać w szczególności:

 • określenie stron umowy (architekta oraz zamawiającego),
 • przedmiot umowy (dokładne określenie zakresu prac),
 • opis nieruchomości, której dotyczy projekt,
 • zobowiązania stron,
 • wysokość honorarium za udzielenie prawa do jednorazowego wykorzystania projektu,
 • termin realizacji umowy,
 • wyłączenia i wykluczenia z przedmiotu umowy,
 • odpowiedzialność architekta oraz jej ograniczenia,
 • odpowiedzialność zamawiającego,
 • informacje o prawach autorskich,
 • warunki rozwiązania umowy.

Rodzaje projektów architektonicznych

Wyróżniamy różne rodzaje projektów – koncepcyjne, budowlane, wykonawcze. Projekt koncepcyjny zawiera charakterystykę nieruchomości i uwzględnia między innymi rzut zawierający układ funkcjonalny obiektu, umiejscowienie go na działce budowlanej, wizualizacje bryły domu w 3D.

Z kolei projekt wykonawczy zawiera szczegółową dokumentację dotyczącą rozwiązań technicznych zastosowanych w planowanej nieruchomości. Jest finałowym etapem projektowania nieruchomości i pozwala na stworzenie kosztorysu inwestorskiego.

To oczywiście nie wszystko – projekty architektoniczne możemy również podzielić według rodzaju nieruchomości – domów jednorodzinnych, domów wielorodzinnych czy domów bliźniaków. Projekt architektoniczny budynku wielorodzinnego z reguły jest zamawiany przez klientów będących przedsiębiorcami, rzadziej osoby prywatne.

Specyficzne potrzeby inwestorów powinny także uwzględniać projekty architektoniczne bliźniaków. Biura architektoniczne oferują także nowoczesne projekty architektoniczne domów, np. energooszczędnych lub pasywnych.  

Jak czytać projekty architektoniczne?

Wielu inwestorów nie wie, w jaki sposób należy analizować projekty architektoniczne – plansze z rysunkami technicznymi mogą wydawać się bardzo skomplikowane, jednak w rzeczywistości są precyzyjne i uwzględniają wszystkie elementy konstrukcyjne nieruchomości. Czytanie projektu najlepiej zacząć od podziału na ściany – nośne, które podtrzymują konstrukcję oraz ścianki działowe.

Okna są w projekcie oznaczone za pomocą dwóch kresek i literą O z liczbą w środku. Podobne oznaczenie stosuje się w przypadku drzwi – literą D i liczbą. W projekcie znajdziemy także informacje dotyczące schodów. Najczęściej stosuje się następujący zapis: n × h × s, gdzie n – ilość stopni, h – wysokość stopni, s – szerokość stopni.

Dokumentacja uwzględnia również materiały budowlane – każdy z nich ma inne oznaczenie. Osobnymi symbolami określa się również kanały – dymowe, spalinowe i wentylacyjne. W przypadku projektów architektonicznych wnętrz przyda się również znajomość symboli, którymi oznaczono sprzęty domowe i meble – np. szafy, kuchenki, ale także rurę spustową czy wlot przewodu wentylacyjnego.

Projekty architektoniczne i ich koszty

Ile kosztuje projekt architektoniczny? Dużo zależy od tego, czy będzie on tworzony na indywidualne zamówienie, czy mamy na myśli gotowy projekt architektoniczny. Cena może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych, jeśli dom ma być przystosowany do potrzeb konkretnego inwestora. Gotowy projekt niewielkiego domu możemy kupić już za 2500-3000 zł, a w przypadku bardziej skomplikowanych brył i budynków o większym metrażu – od 4000 zł.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Służebność przesyłu
9 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Służebność przesyłu – na czym polega i jak jest ustanawiana?

Po ustanowieniu służebności przesyłu na działce przedsiębiorca będzie mógł zbudować na niej instalację służącą do przesyła...

Formalności budowlane
Pozwolenie na budowę
9 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Jak uzyskać pozwolenie na budowę w 2022 roku?

Podstawą formalną dla budowy domu jest pozwolenie na budowę. Bez niego nie powinieneś rozpoczynać inwestycji, chyba że chc...

Formalności budowlane
Służebność drogi
18 października 2021 r. Diana Sulyma

Służebność drogi – ile kosztuje i jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielom nieru...

Formalności budowlane
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Formalności budowlane
Służebność przesyłu
9 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Służebność przesyłu – na czym polega i jak jest ustanawiana?

Po ustanowieniu służebności przesyłu na działce przedsiębiorca będzie mógł zbudować na niej instalację służącą do przesyła...

Formalności budowlane
Pozwolenie na budowę
9 grudnia 2021 r. Diana Sulyma

Jak uzyskać pozwolenie na budowę w 2022 roku?

Podstawą formalną dla budowy domu jest pozwolenie na budowę. Bez niego nie powinieneś rozpoczynać inwestycji, chyba że chc...

Formalności budowlane
Służebność drogi
18 października 2021 r. Diana Sulyma

Służebność drogi – ile kosztuje i jak ustanowić służebność drogi koniecznej w akcie notarialnym?

Służebność drogi koniecznej to rodzaj prawa, które pozwala właścicielom nieru...

Formalności budowlane
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...