Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w domu, by było funkcjonalne?

Pomieszczenia gospodarcze w domu

Pomieszczenie gospodarcze w domu może pełnić wiele różnych funkcji np. pralni i suszarni, garderoby lub po prostu składzika. Bez względu na przeznaczenie z pewnością takie dodatkowe wnętrze jest niezwykle przydatne, dlatego warto wiedzieć, jak go dobrze zaplanować w budynku oraz jak urządzić, by było funkcjonalne.

Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę, czy przewiduje on pomieszczenie gospodarcze, ponieważ dzięki niemu budynek mieszkalny zyskuje na funkcjonalności. W szczególności takie dodatkowe wnętrze jest niezbędne w niewielkich domach oraz budynkach niemających ani podpiwniczenia, ani strychu.

Czym jest i do czego służy pomieszczenie gospodarcze w domu?

Zacznijmy od sprecyzowania, co to jest pomieszczenie gospodarcze – definicja takiego wnętrza jest bowiem sformułowana w przepisach budowlanych, a konkretnie w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Zgodnie z art. 3 niniejszego aktu prawnego pomieszczeniem gospodarczym jest pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem, które służy do przechowywania:

  • przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku;
  • materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku;
  • opału lub odpadów stałych.

Takie pomieszczenie nie musi być umieszczone wyraźnie poza obrębem budynku, lecz także może się znajdować w jego wnętrzu. Nie ma ono jednak charakteru mieszkalnego, lecz pełni funkcje pomocnicze, dlatego z reguły ma niewielką powierzchnię, rzadko przekraczającą 5 m2. W praktyce pomieszczenie gospodarcze w domu najczęściej służy jako:

  • schowek – np. na akcesoria do sprzątania, narzędzia lub nieużywane rzeczy;
  • spiżarnia – do przechowywania produktów spożywczych i przetworów;
  • pralnia i suszarnia – można w niej postawić pralkę zamiast w łazience;
  • garderoba – czyli wnętrze do przechowywania ubrań i butów.

Do pomieszczeń gospodarczych zalicza się także kotłownię, czyli pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie grzewcze.

Gdzie usytuować pomieszczenia gospodarcze w domu jednorodzinnym?

Bez wątpienia dobry projekt domu powinien uwzględniać pomieszczenia gospodarcze. Jeśli wykorzystuje każdą dostępną powierzchnię, to znak, że okaże się niezwykle funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu.

Warto jednak zwrócić uwagę na usytuowanie pomieszczeń gospodarczych w budynku. Ich lokalizacja powinna być bowiem uzależniona od funkcji, jaką będą spełniać te dodatkowe wnętrza. Najczęściej projektanci przewidują usytuowanie takich pomieszczeń w następujący sposób:

  • kotłownia – w piwnicy lub obok garażu (lokalizacja zależy w dużej mierze od systemu grzewczego);
  • spiżarnia – obok kuchni, najlepiej od północnej strony budynku;
  • garderoba – obok sypialni lub łazienki;
  • pralnia – w pobliżu łazienki lub garderoby;
  • schowek o uniwersalnym przeznaczeniu – w korytarzu tuż przy wejściu głównym do domu lub wejściu gospodarczym. 

Usytuowanie pomieszczeń gospodarczych, a także ich liczba i wielkość w dużej mierze zależą od powierzchni budynku. W małym domu często więc umieszcza się jedynie niewielkie pomieszczenie gospodarcze pod schodami służące jako schowek, natomiast w większych budynkach spotkać się można nawet z kilkoma różnymi pomieszczeniami pomocniczymi.

Wybierając projekt domu, z pewnością więc warto przemyśleć, do czego nam będą potrzebne dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, co chcemy w nich przechowywać lub do czego wykorzystywać. Według konkretnych potrzeb należy określić położenie takich wnętrz oraz ich liczbę i wielkość.

Dowiedz się więcej: Jak zaprojektować funkcjonalny dom, aby mieszkać wygodnie?

Pomieszczenie gospodarcze

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Pomieszczenie gospodarcze ma zazwyczaj niewielką powierzchnię, dlatego jego aranżacja może być dużym wyzwaniem. Sposób jego urządzenia powinien zależeć przede wszystkim od tego, jaką funkcję ma pełnić dane wnętrze. Inaczej należy wyposażyć spiżarnię, a inaczej garderobę lub pralnię. Poniżej znajdziesz garść wskazówek, jak urządzić pomieszczenie gospodarcze w zależności od jego przeznaczenia.

Spiżarnia

domu jednorodzinnym spiżarnia to pomieszczenie gospodarcze służące do przechowywania zapasów żywności, przetworów na zimę, a niekiedy także niektórych sprzętów kuchennych. Najlepiej więc sprawdza się spiżarnia w kuchni, ponieważ można dzięki niej zyskać sporo dodatkowego miejsca do przechowywania. W przypadku domu podpiwniczonego spiżarnia może się znaleźć również w piwnicy, co pozwoli uniknąć strat powierzchni w strefie mieszkalnej domu.

Powierzchnia spiżarni zazwyczaj nie jest duża, bo wynosi około 1,5-2 m2. Na takiej przestrzeni należy więc wykorzystać dosłownie każdy centymetr. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie spiżarni jest wyposażenie jej w wysokie regały z licznymi półkami – najlepsze będą te magazynowe np. z drewna lub metalu. Można też w nich zainstalować kilka szuflad na drobniejsze przedmioty oraz drzwi szafkowe, które ochronią produkty spożywcze przed kurzem.

Pomieszczenie gospodarcze na spiżarnię nie musi mieć okna i nie powinno być ogrzewane. Należy natomiast zadbać o dobrą wentylację, nawet wentylację mechaniczną, która zapobiegnie psuciu się żywności.

Warto też przemyśleć kwestię podłogi – ze względu na duże obciążenia najlepiej sprawdzi się posadzka z płytek, które są także łatwe do utrzymania w czystości.

Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Kotłownia

Niezbędnym pomieszczeniem gospodarczym w każdym domu jest kotłownia, czyli wnętrze, w którym znajdują się urządzenia grzewcze. Ich praca nie powinna zakłócać spokoju domownikom, dlatego najwygodniej umieścić kotłownię w piwnicy. Jeśli nie jest to możliwe, można ją umieścić koło garażu, ale w taki sposób, by był do niej łatwy dostęp.

A jak urządzić kotłownię? Wszystko zależy od rodzaju ogrzewania domu. Najmniej kłopotliwy jest piec gazowy, ponieważ niekiedy nawet nie wymaga on specjalnego pomieszczenia. Jeśli jednak ogrzewamy dom kotłem na paliwo stałe, należy w kotłowni wygospodarować miejsce na składowanie tego paliwa.

Niekiedy w tym pomieszczeniu gospodarczym trzeba zamontować także inne elementy np. pompy, filtry, zawory, termometry, odpowietrzniki czy reduktor ciśnienia. I w tym przypadku ważna jest odpowiednia wentylacja oraz wykończenie wnętrza odpowiednimi materiałami np. ognioodpornymi.

Planując kotłownię w domu jednorodzinnym, należy przede wszystkim pamiętać o przepisach, które narzucają sposób zagospodarowania tego wnętrza w zależności od systemu grzewczego.

Garderoba

O garderobie marzy niejedna kobieta. Jak się okazuje, w przypadku wieloosobowej rodziny posłuży nie tylko paniom, ale i wszystkim domownikom. Osobne pomieszczenie gospodarcze na garderobę powinno mieć nawet co najmniej 3,5-4 m2 i najkorzystniej jest je usytuować w okolicy sypialni, łazienki lub pralni. Bardzo często urządza się dzisiaj także garderobę na poddaszu

A jak urządzić garderobę? Podstawą jej wyposażenia powinna być pojemna szafa i najlepiej zamówić ją na wymiar. W jej wnętrzu należy wygospodarować miejsce na półki, szuflady, organizery oraz przestrzeń na ubrania wiszące na wieszakach.

Warto pamiętać, by w garderobie zamontować także lustro i zapewnić odpowiednią ilość miejsca do przebierania. Jeśli wnętrze nie ma okna, warto też zadbać o dobre oświetlenie (również wewnątrz szafy).

Pralnia

Jednym z najciekawszych pomysłów jest przeznaczenie oddzielnego wnętrza na pralnię, dzięki czemu można uniknąć konieczności wstawiania pralki w łazience. W zależności od tego, jak duże mamy do dyspozycji pomieszczenie gospodarcze, pralnia w domu może być różnie urządzona.

W przestronnym wnętrzu możemy ustawić nie tylko pralkę i kosz na pranie, ale także umieścić w nim suszarkę bębnową oraz tradycyjną, zlewozmywak, a nawet urządzić kącik do prasowania. Przyda się również niewielka szafka na proszki i płyny do prania.

W przypadku gdy pralnia ma pełnić rolę także suszarni, warto zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia oraz ogrzewanie, a także wyłożyć podłogę materiałem odpornym na wilgoć np. płytkami.

Jeśli dom ma niewielką powierzchnię niepozwalającą na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia gospodarczego, można urządzić pralnię pod schodami w korytarzu.

Sprawdź: Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?

Jak zorganizować małe pomieszczenie gospodarcze w domu? Pomysły

Zdarza się, że do dyspozycji mamy tylko jedno małe pomieszczenie gospodarcze w domu. Jego urządzenie może być więc nieco trudniejsze, ponieważ zwykle musi ono spełniać kilka funkcji. Warto więc przede wszystkim podzielić je na strefy np. do przechowywania, prania i sprzątania.

Wówczas najbliżej wejścia najlepiej umieścić odkurzacz, mopy i inne akcesoria do sprzątania, aby mieć do nich łatwy dostęp. W dalszej części wnętrza można postawić pralkę oraz kosz na pranie, a najgłębiej zamontować regały i szafy do przechowywania.

Kluczową rolę w małym pomieszczeniu gospodarczym będzie odgrywało samo wyposażenie, które powinno być tak przemyślane, by pozwoliło zmieścić wszystkie przedmioty na niewielkiej przestrzeni, jednocześnie jej nie zagracając. Przydadzą się więc wysokie regały i półki oraz różnej wielkości pojemniki i skrzynki ułatwiające segregację poszczególnych rzeczy.

Pomieszczenie gospodarcze

Czy pomieszczenie gospodarcze wlicza się do powierzchni użytkowej?

Dość istotnym kryterium wyboru projektu domu ma jego powierzchnia użytkowa. Warto więc wiedzieć, czy pomieszczenie gospodarcze wlicza się do powierzchni użytkowej.

Otóż rzeczywiście oprócz pomieszczeń mieszkalnych, kuchni, łazienki i korytarzy uwzględnia się w niej także niektóre pomieszczenia pomocnicze np. garderobę, spiżarnię, a także wszelkie schowki. Nie wlicza się natomiast do powierzchni użytkowej garażu oraz kotłowni. Według niektórych przepisów np. ustawy o ochronie praw lokatorów do powierzchni użytkowej nie powinno się wliczać również pralni i suszarni.

Nie przegap: Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Co jeszcze powinno się znajdować w pomieszczeniu gospodarczym?

W tradycyjnym ujęciu pomieszczenie gospodarcze pełni przede wszystkim rolę schowka, dlatego najważniejszymi w nim elementami powinny być odpowiednie meble i pojemniki do przechowywania. Warto tutaj pamiętać, żeby wykorzystać w tym celu wszelkie wnęki oraz puste miejsca na ścianie, na której można przymocować różne haczyki do zawieszenia np. ścierek, mopów, czy narzędzi.

Przydać się może także blat roboczy i zlewozmywak, szczególnie jeśli pomieszczenie gospodarcze ma pełnić także funkcję domowego miejsca do majsterkowania. Głęboka umywalka konieczna jest również w pralni np. do namaczania lub prania ręcznego. Z kolei w spiżarni możemy wygospodarować miejsce na zamrażarkę lub nawet dodatkową lodówkę.

Pomieszczenie gospodarcze w domu jednorodzinnym może pełnić tak różne funkcje, że tak naprawdę możemy w nim umieścić dowolne elementy wyposażenia, o ile uznamy, że są one nam potrzebne. Wszystko więc zależy od tego, jak chcemy wykorzystywać takie wnętrze. Warto je zatem dobrze zaplanować i to jeszcze na etapie projektowania budynku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Pomieszczenie gospodarcze
Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?
03.04.2023 r. Jan Susmaga

Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?

Lubisz majsterkować albo wykonujesz specjalistyczne prace, np. stolarskie czy ślusarskie? W takim razie z pewnością myślis...

Pomieszczenie gospodarcze
Ziemianka
30.09.2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Pomieszczenie gospodarcze
Suterena – co to jest?
23.11.2020 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?

Sutenera nie musi kojarzyć się z ciemną i zapuszczoną piwnicą, w której składujemy niepotrzebne przedmioty. Istnieje wiele...

Pomieszczenie gospodarcze
Jak urządzić piwnicę?
17.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służ...

Pomieszczenie gospodarcze
Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?
03.04.2023 r. Jan Susmaga

Warsztat domowy: jak go urządzić i w co wyposażyć?

Lubisz majsterkować albo wykonujesz specjalistyczne prace, np. stolarskie czy ślusarskie? W takim razie z pewnością myślis...

Pomieszczenie gospodarcze
Ziemianka
30.09.2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Pomieszczenie gospodarcze
Suterena – co to jest?
23.11.2020 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?

Sutenera nie musi kojarzyć się z ciemną i zapuszczoną piwnicą, w której składujemy niepotrzebne przedmioty. Istnieje wiele...

Pomieszczenie gospodarcze
Jak urządzić piwnicę?
17.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku

Aranżacja piwnicy to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. No bo przecież jak urządzić piwnicę, aby ta była funkcjonalna i służ...

REKLAMA
Zamknij