Jak urządzić nowoczesną pralnię domową tanim kosztem?
Pralnia to niezwykle funkcjonalne pomieszczenie w domu. To w tym miejscu możemy schować pralkę czy suszarkę bez zajmowania przestrzeni łazienki, a dodatkowo przechować mało estetyczny kosz na brudną bieliznę czy środki chemiczne. Sprawdź, o czym warto pamiętać, aranżując pralnię we własnym domu, by uczynić ją jak najbardziej praktyczną przestrzenią.
Łazienka to w większości domów pomieszczenie, w którym pralki mają swoje miejsce. Znajdą się i tacy, którzy urządzenie to przechowują w kuchni. W jednym i drugim przypadku mogą one zabierać sporo potrzebnego miejsca, a dobiegające hałasy skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jeśli marzysz o budowie domu, to jest to doskonała okazja, aby wybrać projekt z pomieszczeniem gospodarczym, który możesz przeznaczyć właśnie na pralnię. Poznaj zalety takiego rozwiązania, a przyznasz, że to optymalne rozwiązanie.
Pralnia w domu: czy jest potrzebna?
Pralnia w domu to często dobry sposób na zachowanie porządku w innych pomieszczeniach. Brudne ubrania, które wystają zza małego kosza, nie będą zaburzać estetyki łazienki, a czyste zajmować miejsce na stole czy łóżku, czekając na to, aż wyprasowane będą mogły trafić do szafy. W przypadku wieloosobowej rodziny taki kosz może zapełnić się nawet w ciągu 2 dni, a dostawienie kolejnego pojemnika mocno zmniejszyłoby dostępną przestrzeń.
Mała pralnia w domu jednorodzinnym to również miejsce, w którym wyprane ubrania bez problemu wysusysz. Nawet jeśli nie masz suszarki elektrycznej, to możliwość rozwieszania mokrej odzieży na suszarce w innym pomieszczeniu niż w salonie często jest na wagę złota. W ten sposób nie tylko nie zastawisz sobie wolnej przestrzeni, ale też unikniesz unoszącego się zapachu prania.
W końcu zorganizowanie osobnego pomieszczenia, w którym można składować pranie oraz chemię gospodarczą, nie pozostanie bez wpływu na bezpieczeństwo małych dzieci, które nie będą miały dostępu do pralni w domu. Czy warto więc przeznaczyć kilka metrów powierzchni domu na osobne pomieszczenie? Oczywiście, że tak.
Meble do łazienki – jak wybrać stylowe i solidne meble łazienkowe?
Jakiej wielkości powinna być pralnia?
Wymiary pralni w domu będą zależały od tego, ile miejsca jesteś w stanie na nią przeznaczyć. W dużym domu wyspodarowanie nawet 10 m2 nie powinno stanowić wyzwania. Jednak pomieszczenie, w którym przechowasz pralkę i suszarkę, wcale nie musi być pokaźne. Mała pralnia w domu również spełni swoje zadanie.
Ile metrów powinna mieć pralnia w domu? Szacuje się, że wygodna i w pełni funkcjonalna pralnia powinna mieć ok. 5–6 m2. Takie wymiary zapewnią optymalną funkcjonalność. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby miała nawet 9 czy 10 m2. Jeśli posiadasz duży dom, nie musisz oszczędzać na każdym metrze kwadratowym.
Gdzie powinna być umiejscowiona pralnia domowa?
Wiele zależy od możliwości, jakie zapewnia dany projekt domu. Pralnia w domu może znajdować się chociażby na poddaszu. Zazwyczaj jest to niewykorzystana przestrzeń, którą możesz zaaranżować w taki sposób, aby okazała się praktyczna. Innym rozwiązaniem będzie zaangażowanie pomieszczenia gospodarczego na pralnię w domu. Takie miejsce nierzadko znajduje się na parterze budynku, np. na klatce schodowej, gdzie masz do niego ułatwiony dostęp.
Pralnia na parterze
Co wybrać: pralnie na parterze czy na piętrze? Odpowiedź warto uzależnić od tego, w jaki sposób został zaprojektowany dom, w którym mieszkasz. Tam, gdzie znajdują się sypialnie oraz pokoje do odpoczynku, powinno być dostatecznie cicho. Jeśli więc na parterze znajduje się strefa dzienna, w której toczy się życie, warto umieścić pralnię właśnie w tym miejscu.
Pralnia w piwnicy
Pralnia w piwnicy domu to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, głównie z uwagi na fakt, że pomieszczenie to z reguły stoi puste. Po co zatem marnować dostępną przestrzeń? Jeśli jednak nie chcesz inwestować w elektryczną suszarkę, to urządzanie pralni w piwnicy nie będzie dobrym pomysłem. W tym pomieszczeniu jest zazwyczaj zimno, gdyż nie docierają tu promienie słoneczne, a to sprawia, że wysuszenie ubrań w tradycyjny sposób będzie mocno utrudnione.
Jak urządzić piwnicę? Aranżacja piwnicy krok po kroku
Pralnia w garażu
A może warto pomyśleć o pralni w garażu? Na to rozwiązanie możesz się zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenie to jest ogrzewane. Warto jednak dokładnie przemyśleć sposób zaaranżowania przestrzeni. Aby zapachy spalin nie przenikały do schnącej bielizny, zamontuj drzwi chroniące przed przenikaniem zapachów oraz zainwestuj w dobrą wentylację.
Pralnia na poddaszu
Jak już wspominaliśmy, pralnia w domu na poddaszu ma wiele zalet, ale może mieć też jedną, uciążliwą wadę – odległość do pokonania. Brudną odzież należy codziennie wrzucić do pralki lub kosza na pranie, a to sprawia, że przynajmniej raz dziennie przyjdzie Ci odbyć spacer po schodach. Pralnia na poddaszu ze skosami może być też trudna do zaaranżowania. Możliwość przymocowania urządzeń pod skosem będzie zależeć od wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia połaci.
Pralnia w kotłowni
Czy w kotłowni może być pralnia? Dlaczego nie! Dom wyposażony w kotłownię gazową może spełniać też dodatkowe funkcje. Co więcej, pralnia w kotłowni sprawdzi się zarówno w małym domu, jak i dużym, parterowym czy dwukondygnacyjnym, co sprawia, że jest to rozwiązanie uniwersalne.
Suterena – co to jest suterena i czym różni się od piwnicy?
Jak urządzić pralnię w domu? Inspiracje
Jak powinna wyglądać pralnia w domu? Funkcjonalna pralnia w domu powinna zostać wyposażona w niezbędny sprzęt, czyli pralkę oraz ewentualnie suszarkę. W takim pomieszczeniu przydadzą się również półki, na których przechowasz złożoną, czystą odzież oraz wysoko zamontowane szafki z chemią domową. Oprócz mebli w domowej pralni powinny znaleźć się również kosze lub worki na pranie oraz ewentualnie deska do prasowania.
Tyle o ergonomii. Jednak jak urządzić pralnię w domu, aby ta stała się nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna? Warto dopasować wyposażenie do wystroju panującego w innych częściach mieszkania. Nowoczesna pralnia w domu może zostać w całości zabudowana, dzięki czemu wnętrze to będzie wyglądało jak pokój.
Taka aranżacja pralni w domu z pewnością nie okaże się budżetowym rozwiązaniem, ale sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy pralnia znajduje się na parterze lub na piętrze budynku i każdy z domowników czy zaproszonych gości może mieć do niej łatwy dostęp.
Szukając budżetowych inspiracji na pralnię w domu, można natknąć się na aranżacje, które w całości składają się z otwartych, ażurowych półek, metalowych koszy i organizerów. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy w domu jednorodzinnym postanowisz urządzić pralnię w piwnicy lub w garażu. Aranżacje w takiej sytuacji muszą być w pełni funkcjonalne i zajmować jak najmniej miejsca.
Budowa piwnicy krok po kroku. Projekt, koszty i potrzebne materiały
Pralnia w domu połączona z suszarnią i garderobą
Decydując się na budowę domu, wielu z nas myśli o własnej, prywatnej garderobie, która będzie mogła w zupełności wyeliminować szafy zabierające cenną przestrzeń sypialni. Nierzadko, garderoba stanowi jednak zupełnie osobny pokój, który jest za duży. W takiej sytuacji warto pomyśleć o połączeniu pralni w domu z garderobą. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli w całości zagospodarować dostępną przestrzeń, ale też ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Dlaczego? Osobna pralnia i suszarnia w domu sprawiają, że domownicy muszą codziennie zanosić brudną odzież do innego pomieszczenia (zamiast np. wrzucać je do kosza znajdującego się w łazience). Po wypraniu ubrania te należy z kolei dostarczyć do szaf. Pralnia w garderobie ułatwi zarówno jedną, jak i drugą czynność.
Co na podłogę do pralni domowej?
Aranżując pralnię w domu, oprócz zakupu mebli i dodatków, warto dokładnie przemyśleć sposób wykończenia ścian oraz podłogi. W pralni musi ona być przede wszystkim trwała na uszkodzenia i wodoodporna. W związku z tym bezpiecznym rozwiązaniem z pewnością będą płytki, takie, które nadzadzą się też w łazience. Jaka podłoga w pralni sprawdzi się równie dobrze co twardy gres czy terakota? Wbrew pozorom może to być podłoga winylowa, która jest zdecydowanie bardziej miękka.
Jaki jest najchętniej wybierany materiał na ściany w pralni?
Jakie ściany w pralni? Skoro wybrałeś już sposób wykończenia podłóg, to w takim razie co położyć na ściany w pralni? Tutaj sprawdzi się również tradycyjny gres, ale też tapeta z włókna szklanego, która nie przysporzy Ci wielu problemów z utrzymaniem czystości.
Ściana w pralni musi być przede wszystkim odporna na wilgoć, dlatego możesz wybierać jedynie spośród produktów, które nie będą wrażliwe na działanie wody. Możesz też pomalować ściany wybraną farbą, pamiętaj jednak o tym, aby wybrać emulsję przeznaczoną do stosowania w wymagających pomieszczeniach.
Jak powinna wyglądać pralnia w domu?
Sposób aranżacji pralni w domu warto dopasować do swoich potrzeb, budżetu, ale też estetyki pozostałych pomieszczeń. Dużą popularnością cieszy się pralnia w stylu skandynawskim, która sprawdzi się zarówno w domu urządzonym w stylu klasycznym, jak i bardziej nowoczesnym. Wielbiciele eleganckich rozwiązań mogą za to zainspirować się pralnią w stylu angielskim i postawić na wytworną zabudowę.
Jakie akcesoria wyposażyć pralnię domową?
Co powinno znaleźć się w pralni poza pralką i suszarką? Na pewno sprawdzą się wszystkie akcesoria do pralni, które ułatwią funkcjonowanie. Warto umieścić w niej kosz na pranie czy wspomnianą już deskę do prasowania. Niektórzy decydują się także na zlewozmywak, gdzie mogą zaprać mniejsze zabrudzenia lub po prostu umyć ręce po kontakcie z brudną odzieżą czy chemią. Szafa w zabudowie czy schowek na różnego rodzaju sprzęty (np. żelazko) także okaże się dobrym rozwiązaniem.
Warto postawić też na drobniejsze akcesoria do pralni domowej, takie jak: małe organizery, metalowe kosze czy pojemniki na klamerki. Jeśli każdy element będzie miał swoje miejsce, uda nam się zachować porządek w całym pomieszczeniu.
O czym należy pamiętać urządzając pralnię w domu?
Aranżując pralnię we własnym domu, warto zadbać przede wszystkim o jej funkcjonalność. Wystrój nie ma tak dużego znaczenia, szczególnie gdy ma ona znajdować się w piwnicy, z dala od wzroku odwiedzających gości. Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, pomyśl o tym, aby wyposażyć pralnię również w elektryczną suszarkę, która okaże się przydatna zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Nie zapominaj o koszu na brudną bieliznę oraz szafce czy półce.
Ważny jest też dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Farba, która znajdzie się na ścianie, powinna być odporna na działanie wilgoci, podobnie jak kafelki czy panele winylowe, które znajdą się na podłodze. Pralnia to w dużej mierze pomieszczenie gospodarcze, dlatego zadbaj o to, aby było w pełni funkcjonalne.
Dodano: 21.08.2020 | Zaktualizowano: 01.08.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora