🍂+6 000 projektów w obniżonej cenie!🍂
Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie - jakie są?

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie - jakie są?

Nowe technologie sprawiają, że zaobserwować można obecnie innowacje w każdej branży i dziedzinie życia. Nie inaczej jest w budownictwie. Polskie domy jednorodzinne zdają się wyglądać zgoła odmiennie niż te stawiane jeszcze 10 czy 20 lat temu. Z pewnością zauważalny jest znaczący zwrot w stronę rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych. Współczesne budownictwo coraz częściej stawia także na rozwiązanie inteligentne. Wszystko to przekłada się na wyższy komfort domowników. Sprawdź zatem, jakie trendy dominują obecnie w branży budowlanej.

Współczesny dom to połączenie estetyki i wygody. Jeśli marzysz o domu zasilanym energią słoneczną, to jak najbardziej masz teraz takie możliwości. Obecne gotowe projekty domów uwzględniają w planach nowe technologie i rozwiązania sprzyjające środowisku. Widoczna jest otwartość na naturę. W jaki sposób się przejawia? Jakie rozwiązania oferuje obecnie nowoczesne budownictwo?

Jakie trendy dominują dziś w branży budowlanej?

Zastanawiasz się jakie trendy w budownictwie będą dominować w najbliższym czasie? Dzisiaj opowiemy nieco o tym, jak będzie wyglądać budownictwo przyszłości. Zapewne wiesz, że obecnie liczy się podejście ekologiczne. Na rozwiązania eko stawiają nie tylko duże firmy, ale i gospodarstwa domowe. Właśnie dlatego, współczesne domy w dużej mierze zwracają się ku rozwiązaniom energooszczędnym. Te bardziej zaawansowane bazują nawet na zielonej energii. Nie dziwi już nikogo widok paneli fotowoltaicznych na dachach budynków czy zainstalowane pompy ciepła. Dzięki takim inwestycjom Twój dom może uniezależnić się od rosnących cen energii, a co więcej - zostać w pełni przyjazny środowisku.

Współczesne trendy w budownictwie domów opierają się nie tylko na zastosowaniu rozwiązań, których celem jest zmniejszenie zużycia energii. Dużo nacisk kładzie się także na ich design. Możesz zapomnieć już o standardowych blokach z cegły pokrytych czerwoną dachówką. Oczywiście, jeśli właśnie taki projekt domu odpowiada Twoim wyobrażeniom, to możesz się na niego zdecydować.

Jest to jednak wątpliwie, gdy zobaczysz, jak wiele możliwości masz do wyboru. Samo wnętrze także ulega przekształceniom. Nowoczesne domy posiadają wyraźnie oddzieloną strefę dzienną od sypialnej, dzięki czemu każdy domownik ma zapewnioną maksymalną prywatność i wygodę. Stawia się także na jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Właśnie z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się domy z użytkowym poddaszem.

Co ciekawe, Polacy coraz częściej decydują się na domy modułowe. To rozwiązanie dotychczas nie było u nas popularne. Co zatem się zmieniło? Wydaje się, że wiele osób zaczęło doceniać zalety tego rozwiązania, a zalicza się do nich przede wszystkim krótki czas budowy i stosunkowo niska cena w porównaniu do budownictwa metodą tradycyjną.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Jakie są najpopularniejsze domy jednorodzinne wśród Polaków? Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na inwestycję w dom energooszczędny. Co ciekawe, aż 88% deklaruje, że chciałoby taki dom posiadać. Co zatem wyróżnia takie budownictwo? Dlaczego właśnie domy energooszczędne są tak popularne? Jak sama nazwa wskazuje, takie budynki mają zużywać jak najmniej energii. Brzmi to kusząco, ponieważ przekłada się na niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie.

W standardowym domu energooszczędnym zapotrzebowanie na energię jest niższe niż 70 kWh/m²/rok. W jaki sposób możliwe jest uzyskanie takiego wynik? Przede wszystkim dom energooszczędny wykonany jest z materiałów o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej. Oznacza to zatem, że ciepło nie wydostaje się na zewnątrz budynku, dlatego znacząco zmniejszają się nakłady, jakie trzeba poświęcić na jego ogrzewanie.

Znaczenie ma także układ budynku na działce. Okna powinny zostać skierowane na południe, aby do pomieszczeń dostawało się jak najwięcej światła dziennego. Co więcej, bardzo często podczas budowy wykorzystywane są surowce naturalne, takie jak m.in. drewno. Duże znaczenie ma bowiem aspekt ekologiczny. W domach energooszczędnych podstawowe źródło ciepła stanowią zazwyczaj piece gazowe, nierzadko montuje się w nich również rekuperatory, które pozwalają na odzysk ciepła z wymienianego powietrza.

Nieco inne rozwiązanie stanowi dom pasywny. Co odróżnia go od domu energooszczędnego? W domu pasywnym roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2. Jest zatem kilkukrotnie mniejsze niż w domu energooszczędnym. Tak niskie zużycie energii możliwe staje się tylko wtedy, gdy dom wykazuje prawie stuprocentową szczelność i doskonała izolację. Niestety, wymaga to dużych nakładów finansowych, na które nie każdy może sobie pozwolić. Z tego też względu w Polsce zdecydowanie przeważa budownictwo energooszczędne.

Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z raportem CEED (Central and Eastern Europe Development Institute) Polska jest krajem, który ma ogromny potencjał, aby stać się regionalnym liderem pod względem innowacyjności. Wiąże się z tym rozwój technologii smart, która bez wątpienia znacząco podnosi komfort życia. Smart dom to m.in. inteligentne gniazdka i czujniki, systemy alarmowe, kamery do monitoringu czy panele IR służące do sterowania systemem.

Wzrost znaczenia ekologii na budownictwo

Trend ekologicznego budownictwa w dużym stopniu wpływa na polski rynek. Dbałość o ekologię widoczna jest nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Ocieplenie klimatu, problemy ze smogiem - to trudności z którymi mierzymy się na co dzień. Technologie ekologiczne w budownictwie mają przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Należy bowiem uświadomić sobie, że do ich powstawania w dużej mierze prowadzą spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe. Właśnie dlatego obecnie zastępuje się je chociażby piecami na eko groszek czy piecami gazowymi.

Wpływ ekologii na budownictwo jest znacznie większy, niż mogłoby się wydawać. Widoczne to jest także w stosowanych materiałach. Wśród najczęściej stosowanych ekologicznych materiałów na polskim rynku budownictwa należy m.in. sztuczne tworzywo PCW nadające się do recyklingu, cegły ceramiczne oraz szkło pochodzące z odzysku. Unikanie materiałów uciążliwych dla środowiska naturalnego to nie jedyny trend. Duże znaczenia ma również  właściwa lokalizacja domu, który powinien dobrze komponować się z otoczeniem, a tym samym nie zaburzać krajobrazu. Liczy się także jego projekt zrealizowany w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczać zużycie energii i produkcję zanieczyszczeń.

Jakie są oczekiwania związane z energooszczędnością oraz kosztami budowy

Czy koszt budowy domu energooszczędnego jest wysoki? Aby budynek mógł zostać uznany za energooszczędny musi spełniać szereg kryteriów, dlatego jego budowa może okazać się nieco bardziej skomplikowana. Nie oznacza to jednak, że wiąże się z ogromnymi nakładami finansowymi. W większości przypadków koszt budowy domu energooszczędnego będzie ok. 5-7%% wyższy niż w przypadku budynku tradycyjnego. Aktualnie szacuje się, że wynosi on średnio 3300 zł/m2. Wydaje się zatem, że to niewiele w porównaniu z oszczędnością, jaką przyniesie jego eksploatacja. Droższa będzie już za to budowa domu pasywnego. Różnica w zestawieniu z tradycyjną technologią budowy wynosi nawet ok. 15%.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

Jakie materiały warto zastosować w nowoczesnym budownictwie?

Na jakie materiały stawiają dziś nowoczesne domy? Z pewnością na takie, które nie zagrażają środowisku ani naszemu zdrowiu. Mowa zatem przede wszystkim o surowcach naturalnych. Nie ulega wątpliwości, że prym pod tym względem wiedzie drewno, które zresztą świetnie wpasowuje się w modny obecnie styl skandynawski. Poza drewnem, domy często ozdabiane są kamieniem. W współczesnym budownictwie stosuje się również materiały z recyklingu, w tym m.in szkło czy cegły pozyskane z rozbiórki.

Materiał izolacyjny coraz częściej stanowią włókna celulozowe, które produkowane są z wysokogatunkowego papieru gazetowego z dodatkiem soli borowych. Ponadto, chętnie stosuje się okna z profili z recyclingu PCW. Także rynny, rury i kratki trawnikowe tworzone są z materiałów z odzysku. Ciekawostką jest jednocześnie izolacja z przetworzonych butelek PET. Jeszcze kilka lat temu ceny tego rodzaju materiałów były znacząco droższe, lecz wraz z ich upowszechnieniem uległy obniżce.

Jakie są wady i zalety nowoczesnych rozwiązań w budownictwie?

Czy nowoczesne rozwiązania w budownictwie mają jakieś wady? Zależy jak na to spojrzeć. Dla wielu osób przeszkodę stanowić może cena. Koszt budowy domów energooszczędnych czy pasywnych jest przecież wyższy od domów stawianych metodą tradycyjną. Różnica ta nie jest jednak tak wysoka, a poza tym zostaje zrekompensowana przez niższe koszty energii. Jeżeli pójdziesz w stronę technologii smart, to może pojawić się zarzut uzależnienia od nowoczesnych technologii.

Wydaje się, że mimo wszystko nowoczesne budownictwo przynosi zdecydowanie więcej korzyści, z których mogą czerpać domownicy. Niższe koszty eksploatacji z pewnością stanowią najistotniejszą zaletę. Co więcej, współczesne domy są o wiele bardziej funkcjonalne, a ich powierzchnia zostaje wykorzystana w maksymalny sposób. Nie ma więc mowy o długich i ciasnych korytarzach, widać za to rozróżnienie na strefę dzienną i sypialnianą. Wszystko po to, aby każdy z domowników miał zagwarantowana przestrzeń.

Wygoda, funkcjonalność, przestronność, niskie koszty eksploatacji - te zalety odgrywają ogromne znaczenie. Jeśli dodać do tego aspekt ekologiczny, to śmiało można stwierdzić, że nowoczesne rozwiązania w budownictwie idą w dobrą stronę. Pozostaje tylko czekać, aby przekonać się na jakie inne zmiany można jeszcze liczyć.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piasek kwarcowy
19 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Piasek kwarcowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy to materiał o wielu zastosowaniach, szczególnie w budownictwi...

Technologie budowlane
Szlifierka kątowa
3 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Szlifierka kątowa – jak używać i jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

Szlifierka kątowa to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na cięcie, przycina...

Technologie budowlane
Płyta MFP
23 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Płyta MFP – co to jest i gdzie najczęściej stosuje się płyty MFP?

Budując poszycia dachowe, ścianki działowe czy podłogi oczekujemy, że konstru...

Technologie budowlane
Cement
20 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Cement – ceny, rodzaje i zastosowanie cementu przy budowie domu

Cement to jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, będący podstawowym...

Technologie budowlane
Piasek kwarcowy
19 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Piasek kwarcowy – rodzaje, właściwości i zastosowanie piasku kwarcowego

Piasek kwarcowy to materiał o wielu zastosowaniach, szczególnie w budownictwi...