Projekty z prezentem do wyboru 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Poznaj nowe technologie w budownictwie, które warto wykorzystać podczas budowy domu

Nowoczesne technologie w budownictwie sprawiają, że można dzisiaj budować domy znacznie szybciej niż kiedyś, a ich konstrukcje są coraz bardziej ekologiczne, energooszczędne i wygodniejsze w użytkowaniu.

Nowe technologie w budownictwie - zdjęcie 1

Nowoczesne domy modułowe i prefabrykowane

Czy budowa domu może trwać zaledwie kilka tygodni? Tak, ponieważ umożliwiają to właśnie nowoczesne technologie budowlane, dzięki którym budynki można dzisiaj składać jak domki z kart z gotowych elementów, bez konieczności wznoszenia ich konstrukcji cegła po cegle. Właśnie w ten sposób powstają nowoczesne gotowe domy modułowe i prefabrykowane, które cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.

Konstrukcja takich budynków jest niemal w całości przygotowywana w fabryce. Na plac budowy przywozi się już gotowe, duże części konstrukcyjne np. w pełni wykończone ściany i stropy, a nawet moduły składające się ze ścian zewnętrznych i działowych, w których są wbudowane już okna, drzwi oraz są poprowadzone instalacje. Takie elementy wystarczy potem odpowiednio zmontować na przygotowanych wcześniej fundamentach, a następnie jedynie wykończyć budynek, aby był gotowy do zamieszkania.

Budowa domu modułowego trwa zaledwie od 60 do 90 dni, a domu z prefabrykatów np. w konstrukcji szkieletowej maksymalnie 6 miesięcy. Tak szybkie tempo prac nie wpływa jednak negatywnie na jakość, ani tym bardziej na funkcjonalność budynku.

Domy modułowe i prefabrykowane są bowiem wnoszone z trwałych materiałów (np. drewna i płyt OSB), a przy ich budowie wykorzystywane są najnowsze technologie w budownictwie np. w zakresie termoizolacji, które zapewniają im wysoką energooszczędność. Domy mogą mieć charakter całoroczny, a producenci dają na nie gwarancję nawet na kilkadziesiąt lat.

Gotowe domy modułowe i prefabrykowane znajdziesz w ofercie Extradom. Do wyboru jest bogaty katalog projektów domów parterowych i piętrowych, o różnej powierzchni użytkowej i zarówno o nowoczesnej, jak i tradycyjnej architekturze. Wystarczy wybrać projekt domu i złożyć zamówienie na jego realizację, aby wykonawca zbudował go w umówionym terminie na Twojej działce.

Polecamy również materiał wideo od naszych ekspertów:

Nowoczesne domy ekologiczne i pasywne

Najsilniejszym trendem we współczesnym budownictwie jest budowa domów energooszczędnych, a więc takich, których eksploatacja wiąże się z jak najniższym zużyciem energii potrzebnej do ogrzania budynku, jego wentylacji, czy też zasilania domowych urządzeń. Ma to wymiar ekonomiczny, ponieważ przekłada się na niższe rachunki za energię, a dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Wznoszenie takich domów jest już nawet wymagane przez przepisy budowlane, według których wszystkie nowe budynki powinny mieć coraz mniejsze roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną (do 70 kWh/m2), a ich konstrukcja powinna zapewniać jak najmniejsze straty ciepła (np. współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych nie może przekraczać 0,2 W/m2K).

Najbardziej ekologiczne są domy pasywne, ponieważ w ich przypadku roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną nie przekracza 15 kWh/m2. Osiągnięcie takich parametrów umożliwiają właśnie nowoczesne technologie – przede wszystkim w zakresie izolacyjności przegród budowlanych, które minimalizują straty ciepła z budynku. Domy ekologiczne wykorzystują poza tym w dużym stopniu energię odnawialną, a więc czerpią ją np. z instalacji fotowoltaicznych i w ten sposób mogą być nawet samowystarczalne pod względem energetycznym.

Proste formy budowlane – domy typu kostka i nowoczesna stodoła

W nowoczesnym budownictwie dominują proste formy budowlane. Współczesne budynki mają więc nieskomplikowane bryły w formie prostopadłościanów, w których nie ma żadnych zbędnych ozdobników architektonicznych w postaci wykuszy, czy licznych balkonów. Chodzi o to, aby wyeliminować mostki termiczne, a więc zapewnić jak największą termoizolacyjność budynku.

Energooszczędne i pasywne są zatem najczęściej domy typu kostka lub w stylu nowoczesnej stodoły. Ich charakterystyczną cechą jest nie tylko prosta bryła i równie prosty dach jedno- lub dwuspadowy, ale także duże przeszklenia od strony południowej, przez które można dogrzewać i doświetlać pomieszczenia dzienne w sposób naturalny promieniami słonecznymi.

Aktualne trendy w budownictwie. Jakie projekty domów wybiorą Polacy w 2022 roku?

Nowoczesne standardy materiałów budowlanych

Wysoką termoizolacyjność nowoczesnych budynków zapewniają także nowe rodzaje materiałów budowlanych, które odznaczają się znacznie niższym współczynnikiem przenikania ciepła niż materiały stosowane w budownictwie tradycyjnym.

Przykładem są choćby pustaki poryzowane, z których można budować nawet ściany jednowarstwowe bez warstwy ociepleniowej mające współczynnik przenikania ciepła wynoszący jedynie 0,17 W/(m2K).

Innym nowoczesnym materiałem o doskonałych parametrach termoizolacyjnych jest także keramzytobeton, a konkretnie wykonane z niego bloczki ze specjalną wkładką. Wzniesiony z nich mur o grubości 42 cm ma bowiem współczynnik przenikania ciepła wynoszący zaledwie 0,15 W/m2K.

Również do samego ocieplenia ścian domów stosowane są innowacyjne materiały np. panele próżniowe VIP, które odznaczają się 10- krotnie wyższą izolacyjnością termiczną w porównaniu do tradycyjnych materiałów izolacyjnych o tej samej grubości.

Fotowoltaika i nowoczesne przydomowe elektrownie wiatrowe

Nowoczesne domy coraz częściej wyposażane są w instalacje OZE, aby mogły czerpać energię z naturalnych źródeł. Przykładem jest fotowoltaika, która w Polsce cieszy się dużą popularnością. Zamontowanie na dachu domu lub działce paneli fotowoltaicznych niesie bowiem wiele korzyści, ponieważ pozwala na czerpanie energii ze słońca i potem wykorzystywanie jej do zasilania domowych urządzeń RTV i AGD, a nawet do podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewania domu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również przydomowa elektrownia wiatrowa. Co prawda, wzniesienie samej konstrukcji wiatraka jest dość kosztowne, jednak potem zapewnia możliwość nie tylko na użytkowanie darmowej energii, ale także odsprzedawania jej nadwyżek do sieci.

Czy fotowoltaika opłaca się w 2022 roku? Obliczamy!

Innowacyjne ogrzewanie domu: kolektory słoneczne, pompy ciepła i promienniki podczerwieni

We współczesnym budownictwie sięga się również po innowacyjne metody ogrzewania budynku. I w tym przypadku kluczową rolę odgrywają odnawialne źródła energii, których wykorzystywanie pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych i jest przyjazne dla środowiska.

Jednym z rozwiązań jest montaż kolektorów słonecznych na dachu, które w specjalnych absorberach zamieniają promieniowanie słońca w ciepło i następnie przekazują je najpierw do rur wypełnionych cieczą, a potem do zasobnika w celu podgrzania wody użytkowej lub właśnie do systemu ogrzewania.

Alternatywą są także panele fotowoltaiczne, które z kolei wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca w celu zasilania domowej instalacji elektrycznego ogrzewania. Szczególnie dobrze z takimi panelami współpracują nowoczesne promienniki podczerwieni. Są to urządzenia grzewcze, które w przeciwieństwie do standardowego ogrzewania konwekcyjnego ogrzewają nie powietrze we wnętrzu, a bezpośrednio ściany oraz ludzi przedmioty się w nim znajdujące. Przez to ich efektywność cieplna jest większa niż tradycyjnych grzejników.

Do ogrzewania domów coraz częściej wykorzystuje się także pompy ciepła, które odzyskują ciepło ze środowiska naturalnego np. z gruntu lub powietrza. W Polsce takie urządzenia cieszą się dużą popularnością, ponieważ można na ich zakup dostać dofinansowanie i co najważniejsze, urządzenia te są w stanie zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania budynku na ciepło.

Program „Moje Ciepło” – kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Nowoczesne technologie smarthome, czyli inteligentne domy

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem w budownictwie jest nowoczesna technologia smarthome, dzięki której tworzy się tzw. inteligentne domy. Polega to na montażu specjalnego systemu do zarządzania budynkiem, a dokładnie jego wszelkimi instalacjami np. ogrzewaniem, oświetleniem, alarmem, klimatyzacją, wentylacją, a nawet fotowoltaiką, czy automatycznymi roletami.

W smarthome takimi instalacjami można sterować za pomocą panelu wiszącego na ścianie lub nawet aplikacji w smartfonie. Jednym kliknięciem można więc ustawić np. odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach domu, czy też zdalnie zgasić w nich światło, jeśli zapomnimy o tym przed wyjściem do pracy. System może także działać automatycznie dzięki różnym czujnikom np. w czasie deszczu domknąć wszystkie okna, a w południe opuścić rolety, aby nie doszło do nadmiernego nagrzania wnętrza.

Technologie BIM, czyli modelowanie informacji o budynku

Kolejną nowością w budownictwie jest technologia BIM, czyli inaczej tzw. modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling). Chodzi tutaj o innowacyjne programy komputerowe służące do projektowania, które umożliwiają kompleksowe podejście do tego procesu.

W BIM tworzony jest bowiem projekt domu w modelu trójwymiarowym, który uzupełnia się o wiele ważnych informacji dotyczących różnych parametrów i danych technicznych budynku. Normalnie takie dane znajdują się w oddzielnych dokumentach, a w tym przypadku są one dostępne w jednym miejscu. Mogą z nich zatem korzystać wszyscy uczestnicy projektu (np. konstruktorzy, instalatorzy, czy też projektanci wnętrz), którym dzięki temu łatwiej stworzyć budynek spełniający wszystkie założenia inwestora.

Zgromadzone w jednym miejscu dane ułatwiają bowiem przeprowadzanie różnych analiz np. na temat zużycia energii przez budynek, czy też kosztów budowy. Dzięki rozwiązaniu można również testować różne warianty budynku np. pod kątem zastosowania innych materiałów, czy wykorzystania innych źródeł ogrzewania, co ma istotny wpływ na kosztorys inwestycji, a także późniejsze walory użytkowe domu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Stropy, balkony, schody
strop ackermana
05.12.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Strop Ackermana: konstrukcja, zastosowanie, zalety i wady

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55
Stropy, balkony, schody
strop ackermana
05.12.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Strop Ackermana: konstrukcja, zastosowanie, zalety i wady

Fotowoltaika
ile kosztuje fotowoltaika cena
Kredyty i finansowanie
fit for 55 gotowi na 55

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Dom pasywny jest rodzajem nowoczesnego obiektu jednorodzinnego, który pozwala na wypracowanie daleko idących oszczędności...

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Dom pasywny jest rodzajem nowoczesnego obiektu jednorodzinnego, który pozwala na wypracowanie daleko idących oszczędności...

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
30.09.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Budowa domu systemem gospodarczym. Na czym polega i ile kosztuje?

Budowa domu systemem gospodarczym to skomplikowane przedsięwzięcie, do któreg...

Technologie budowlane
Domy prefabrykowane drewniane
19.09.2024 r. Jan Susmaga

Domy prefabrykowane drewniane, czyli najkrótsza droga do własnego domu!

Domy prefabrykowane drewniane wznosi się z gotowych elementów, dlatego ich bu...

Technologie budowlane
Dom z keramzytu
06.08.2024 r. Jan Susmaga

Ile kosztuje i jak wybudować gotowy dom z keramzytu?

Dom z keramzytu to wybór, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Świetna izolacja akustyczna, energooszczędnoś...

REKLAMA
Zamknij