Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać?

Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać?

Kominek. Dla jednych funkcjonalne źródło ciepła, dla innych romantyczna ozdoba domu. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, z całą pewnością znajdziesz ten odpowiedni dla siebie. Sprawdź, jaki kominek wybrać i w jaki sposób bezpieczenie ogrzać nim dom.

Jaki kominek wybrać?

Kominek oprócz spełnienia swojej oczywistej funkcji, jaką jest dostarczenie ciepła, posiada również duży potencjał estetyczny. Potrafi być świetną ozdobą dużego salonu i nadać mu niepowtarzalny charakter. Niestety, nie każdy kominek może znaleźć się wewnątrz budynku. Na rynku funkcjonują różne rodzaje kominków i każdy z nich ma nieco inne zastosowanie. Sprawdź jaki kominek wybrać do domu.

Rodzaje kominków domowych

Kominki otwarte i z wkładem

Ten rodzaj kominków (w szczególności kominki otwarte) w większości przypadków spełnia jedynie walory estetyczne. Otwarty przewód kominowy ma niski potencjał grzewczy, a drewno w palenisku spala się bardzo szybko. Otwarty przewód powoduje duże straty ciepła, co czyni to rozwiązanie nieekonomicznym.

Zamknięte wkłady kominowe

Ten rodzaj kominków idealnie sprawdzi się jako wsparcie przy ogrzewaniu budynku. Dodatkowo bezsprzecznie jest jednym z bezpieczniejszych i bardziej ekonomicznych rozwiązań.

Kominki wolnostojące tzw. kozy

Kominki wolnostojące są świetną alternatywą dla osób, które nie mają dużego domu lub gdy nie mogą pozwolić sobie na znaczne przearanżowanie pomieszczenia, w którym ma stanąć kominek.

Kominki elektryczne 

Kominki elektryczne jak sama nazwa wskazuje, działają na prąd. Dzięki czemu ich eksploatacja jest bardzo czysta, a one same dzięki temu, że nie posiadają otwartych płomieni, nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia.

Kominki gazowe

Kominek gazowy będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę. Jego uruchomienie zajmuje dosłownie sekundę, a obsługa ogranicza się tylko do regulowania wielkości płomieni.

Biokominki

Biokominki podobnie jak kominki elektryczne nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego, dlatego można je ustawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Na rynku znaleźć można szeroką ofertę biokominków, które spełniają przede wszystkim funkcję estetyczną. Znaleźć można więc te zrobione ze szkła, stali czy też z dodatkowym zbiornikiem na olejki eteryczne.

Jaki kominek wybrać do ogrzania domu

Gdzie najlepiej umieścić kominek?

Niezależnie od tego, czy marzy Ci się kominek w sypialni, salonie czy łazience, decydując się na niego, musisz zadbać o spełnienie odpowiednich warunków. Przede wszystkim, jeśli planujesz umiejscowić kominek w centrum pomieszczenia, to musisz pamiętać o tym, że nie każdy model się do tego nadaje. W takich warunkach najlepiej spełnią się np. kominki elektryczne.

Kominek w salonie będzie świetnym rozwiązaniem pod warunkiem, że zadbasz o to, aby podłoga w promieniu około 50 cm została zabezpieczona materiałem niepalnym (np. płytkami ceramicznymi), a meble i sprzęty stały w odpowiedniej odległości (około 80 cm). Tutaj świetnie sprawdzi się kominek w narożu, który znajduje bezpośrednio przy kominie.

Jeśli myślisz o tym, aby umieścić kominek w pobliżu okien, to warto zaplanować go w taki sposób, aby po zewnętrznej stronie ściany budynku znajdował się ogródek lub taras. Umożliwi to montaż drugiego kominka, który latem może posłużyć np. do grillowania. Oba kominki będą korzystały z tego samego komina, ale innych kanałów.

Wkład kominkowy. Jak dokonać odpowiedniego wyboru, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Zastanawiając się nad tym, jaki wkład kominkowy wybrać, warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy kominek ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy stanowić główne źródło ogrzewania domu? Wybierając odpowiedni rodzaj, możesz sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, dlatego sprawdź jaki wkład kominkowy wybrać.

Wkłady kominkowe — rodzaje

1. Wkłady kominkowe gazowe

Idealnie rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce ogrzewać dużych powierzchni. Wysoki komfort użytkowania i nowoczesne rozwiązanie sprawiają, że wkłady gazowe nie potrzebują specjalnego przygotowania, a dodatkowo są wyjątkowo czyste w użytkowaniu. 

2. Wkłady kominkowe powietrzne (DGP)

Jedno z popularniejszych rozwiązań, rozprowadza ciepło do wybranych pomieszczeń za pomocą układu rur aluminiowych. Planowanie systemu DGP powinno przebiegać na etapie projektu domu z kominkiem. Rury mogą być prowadzone w przestrzeni nieużytkowanego poddasza, w kanałach pustaków stropowych czy w wolnej przestrzeni nad sufitem podwieszanym. W zależności od tego ile pomieszczeń ma ogrzać kominek, system DGP może opierać się na zasadzie grawitacji. Zaletą wkładu powietrznego jest niewielki koszt montażu, bezawaryjność i bezgłośne użytkowanie. Niestety za pomocą systemu DGP nie można ogrzać pomieszczeń, które znajdują się poniżej kominka.

3. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym może zostać podłączony z innym systemem grzewczym funkcjonującym w domu (np. piecem gazowym czy elektrycznym). Ciepło pobrane przez płaszcz wodny trafia do obiegu wody w kaloryferach. Rozwiązanie to wymaga wykorzystania większej przestrzeni niż w przypadku tradycyjnego kominka, jednak na rynku dostępne są obudowy, które umożliwią ukrycie całej instalacji. Do wykończenia obudowy można wykorzystać płytki ceramiczne, piaskowiec czy też kamień.

Jak wybrać wkład kominkowy?

Wybierając wkład kominkowy, kieruj się przede wszystkim funkcją, jaką ma spełniać (estetyczna czy grzewcza) oraz wielkością powierzchni, która ma za jego pomocą zostać ogrzana. Dodatkowo sprawdź moc kominka — powinna bowiem wynosić od 100 do 150 W na jeden metr kwadratowy powierzchni.

Jaki kominek wybrać do ogrzania domu

Czyszczenie i impregnacja kominka. Czyli, co zrobić by kominek długo zachował reprezentatywny wygląd

Czyszczenie kominka może być nieco problematyczne, zwłaszcza gdy wytwarza on dużo sadzy. W takiej sytuacji dbanie o niego może zajmować sporo czasu, a zaniedbanie tego obowiązku może skutkować znacznym pogorszeniem jego wyglądu.

Czyszczenie kominka szyby

Czyszczenie szyby jest niezbędne, jeśli zależy Ci na tym, aby zachować estetyczny wygląd kominka.  Bez tego ciężko dojrzeć płomienie, które w tej sytuacji będą zasłonięte przez tłuste, czarne plamy. Czyszczenie kominka z sadzy powinien ułatwić dobry płyn rozpuszczający tłuszcz (może być nawet zwykły płyn do mycia naczyń). Wystarczy, na miękką i wilgotną szmatkę nałożyć kilka kropel preparatu i przetrzeć szybę. Następnie przy pomocy starych gazet można ją wypolerować.

Czyszczenie kominka popiołem

Jeśli posiadasz już kominek, to zapewne słyszałeś o takiej metodzie jak czyszczenie kominka popiołem. Wystarczy niewielką ilość popiołu, rozrobić z wodą, tak aby wytworzyła się gęsta papka. Następnie nałożyć ją na szmatkę i przetrzeć szybę. Jest to skuteczna metoda pod warunkiem, że w popiele nie znajduje się nic, co mogłoby zarysować szkło.

Czyszczenie kominka ze smoły

Czyszczenie kominka ze smoły umożliwia normalne funkcjonowanie kominka i zwiększa jego efektywność. Chcąc pozbyć się smoły, warto zabezpieczyć się w odpowiednie środki, które rozbijają jej strukturę.

Bezpieczne ogrzewanie domu kominkiem. O czym powinieneś pamiętać?

Ogrzewanie domu kominkiem, oprócz oczywistych zalet estetycznych, może przynieść też sporo innych korzyści. Żeby jednak w pełni móc się nim cieszyć, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Po pierwsze — lokalizacja kominka. Waga kominka wraz z całym oprzyrządowaniem potrafi być naprawdę duża. Dlatego nie może on stać w miejscu, w którym strop i fundamenty nie będą w stanie wytrzymać obciążenia do około 1 tony. Co więcej, w niewielkiej odległości od kominka nie wolno ustawiać mebli czy innych materiałów łatwopalnych. Jeśli myślisz o paleniu drewnem, to nie wybieraj drewna pochodzącego z drzew liściastych, ponieważ mają one za dużo żywicy. Zdecydowanie bardziej sprawdzą się takie drzewa jak: grab, dąb czy buk.

Czy warto montować kominek w domu? Wady i zalety

Jeśli dbanie o ekologię jest Ci bliskie, to ogrzewanie domu kominkiem, doskonale się w nie wpisuje. Wybór drewna jako głównego paliwa, nie tylko znacznie zmniejsza koszt użytkowania (gaz czy olej opałowy jest zdecydowanie droższy), ale również sprawia, że podczas eksploatacji kominka nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. Co więcej, kominek posiada ogromny potencjał estetyczny, a obserwowanie skrzących płomieni doskonale wpływa na nasz mózg. Dzięki niemu możesz się zrelaksować i uspokoić.

Niestety, kominek nie sprawdzi się w każdym domu. Najczęściej jego instalacja musi zostać zaplanowana w momencie budowy czy gruntownego remontu domu, a na to nie każdy może sobie pozwolić. Dla osób, które często podróżują, kominek również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli ogrzewanie kominkowe jest jedynym źródłem ciepła, to dłuższa nieobecność może skutkować wychłodzeniem się budynku. Ponadto, nawet jeśli używasz kominka sporadycznie, to i tak musisz o niego regularnie dbać.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Łazienka
Bidet
23 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM
Łazienka
Bidet
23 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Ogród i Taras
Drewutnia
Ocieplenie i izolacja
System TERMONIUM

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?
16 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za komplet...

Ogrzewanie
Ogrzewanie ścienne
13 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewn...

Ogrzewanie
Grzejnik żeliwny
6 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinny...

Ogrzewanie
grzejnik kanałowy
20 września 2021 r. Daria Rek

Grzejnik kanałowy – co to jest i jaki wybrać? Poznaj zalety i wady grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe to idealne rozwiązanie dla osób szukających sposobu ogrzew...

Ogrzewanie
Ogrzewanie elektryczne – ile kosztuje?
16 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Ogrzewanie elektryczne domu – ile kosztuje i czy warto ogrzewać dom kotłem elektrycznym?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu uchodziło za komplet...

Ogrzewanie
Ogrzewanie ścienne
13 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Ogrzewanie ścienne – co to jest, ile kosztuje i czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne nie cieszy się taką popularnością jak jego podłogowy krewn...

Ogrzewanie
Grzejnik żeliwny
6 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Grzejnik żeliwny – jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jakie ma wady i zalety?

Grzejnik żeliwny może być z powodzeniem wykorzystywany w domach jednorodzinny...