Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Planujesz budowę domu i nie wiesz, od czego zacząć? Pobierz nasze poradniki!

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki kominek do ogrzewania domu wybrać?

Kominek do ogrzewania domu

Jaki kominek wybrać do domu, by przyczyniał się do zachowania komfortu grzewczego? W okresie grzewczym kominek do ogrzewania domu może wydatnie wspierać istniejący wewnątrz system rozprowadzania ciepła, ale w wielu nieruchomościach będzie też głównym źródłem pozyskiwania ciepła. Wybór jednego kominka spośród wielu zależy od powierzchni mieszkalnej, preferencji co do obsługi systemu grzewczego oraz docelowej funkcji takiego elementu.

W projekcie domu jednorodzinnego może znaleźć się kominek. Dla jednych będzie on funkcjonalnym źródłem ciepła, zwłaszcza w domach parterowych, gdzie będzie bez przeszkód się rozprzestrzeniać, dla innych będzie pełnić funkcję estetycznej ozdoby i tworzyć niepowtarzalny klimat. Niezależnie od tego, jaką rolę ma odgrywać kominek, warto wybrać taki, który będzie pasował do aranżacji budynku, a do tego będzie pozwalał na bezpieczne użytkowanie. Jaki kominek wybrać do ogrzewania domu?

Jaki kominek wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Zastanawiasz się może, jaki kominek do ogrzewania domu będzie najlepszy, a może interesuje Cię estetyczne, choć niekoniecznie bardzo funkcjonalne palenisko? Jaki będzie optymalny do ogrzewania domu i wody użytkowej na co dzień? Pytań, jak widać, jest całkiem sporo.

Nic w tym dziwnego, skoro kominek oprócz pełnienia oczywistej funkcji, jaką jest dostarczanie ciepła, ma również duży potencjał estetyczny. Potrafi być świetną ozdobą dużego salonu i nadać mu niepowtarzalny charakter. Sprawdzi się jednak dobrze także w sypialni, ogrzewając to pomieszczenie i tworząc przy tym romantyczny klimat.

Niestety, nie każdy kominek może znaleźć się wewnątrz budynku. Na rynku funkcjonują różne rodzaje takich rozwiązań i każde z nich ma nieco inne zastosowanie. Sprawdź, jaki kominek wybrać i jakie najważniejsze kwestie powinieneś rozważyć przed jego wyborem.

Wybierając kominek do swojego domu jednorodzinnego, powinieneś rozważyć:

 • jaki masz tryb życia;
 • jakie są twoje preferencje związane z paleniem w kominku;
 • ile masz wolnego czasu;
 • jakie masz wyobrażenia dotyczące korzystania z kominka i utrzymywania go w czystości.

Później przychodzi czas na zastanowienie się nad stroną techniczną przedsięwzięcia polegającego na wyborze i montażu kominka w domu. Być może będziesz chciał go wybudować już na etapie stawiania obiektu – jest to decyzja całkowicie uzasadniona pod względem logicznym i ekonomicznym.

Najważniejsze wydają się przy tym takie kwestie, jak:

 • technika funkcjonowania kominka – czy będzie to kominek wodny czy powietrzny (konwekcyjny), a może biokominek;
 • wielkość zapotrzebowania cieplnego budynku – na tej podstawie obliczysz, jakiej mocy kominka potrzebujesz;
 • rodzaje głównego źródła ciepła w domu;
 • kształt pomieszczeń – decyduje o tym, gdzie będziesz mógł umieść swój kominek;
 • typ i położenie komina w domu – kominek powinieneś dopasować do komina w domu;
 • rodzaj wentylacji – właściwie w pomieszczeniach, w których nie ma wentylacji, nie ma możliwości montażu kominka. Dzieje się tak z uwagi na problem z jego odbiorem przez kominiarza, ponadto brak wentylacji stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się spalin po domu.

Typ kominka możesz dobrać pod kątem tego, jakiej wielkości będą ogrzewane nim pomieszczenia i ile ich będzie. Jeśli ma to być jedno niewielkie pomieszczenie, jak sypialnia czy kawalerka, możesz wybrać piecyk wolnostojący, który będzie miał podgrzewany korpus. Zapewni on cichą pracę i odpowiednią ilość ciepła.

Zakaz palenia w kominkach 2022: kogo i kiedy obowiązuje?

Przy większych pomieszczeniach lub gdy jest ich co najmniej 2, musisz wybrać już inny kominek, na przykład z płaszczem wodnym.

Kolejnym krokiem jest uwzględnienie indywidualnego zapotrzebowania na ciepło. Pamiętaj, że odnosisz je nie do metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, ale do metrów sześciennych. Liczą się więc w takim przypadku powierzchnia podłogi oraz wysokość ogrzewanego pomieszczenia.

Zapotrzebowanie na ciepło będzie mniejsze, jeśli masz odpowiednią izolację termiczną budynku mieszkalnego, czyli Twój dom jest po prostu dobrze docieplony. Na wielkość takiego zapotrzebowania wpływa nie tylko indywidualne poczucie komfortu termicznego domowników, lecz także to, gdzie znajduje się Twój dom – w górach, nad morzem, a może na nizinach? Strefy klimatyczne i subklimatyczne mają tu znaczenie.

Aby obliczyć pożądaną i optymalną moc grzewczą kominka, możesz zastosować prosty wzór:

D=V × G × Dt (W)

Przy czym dla wyjaśnienia poszczególnych symbolów:

 • D – strata ciepła;
 • V – kubatura budynku podawana w m3;
 • G – współczynnik przenikalności cieplnej w W/ °C/m3;
 • Dt – różnica temperatur: wewnętrznej i zewnętrznej.

Współczynnik przenikalności cieplnej może być różny, a wpływ ma na niego izolacyjność budynku. Najniższy jest przy budynkach dobrze izolowanych, a najwyższy przy obiektach charakteryzujących się słabą izolacją. Dla domów bez takiej izolacji przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 70 do 80 watów przypadających na każdy metr kwadratowy.

Moc wkładu kominkowego, określana też jako moc kominka, powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia i potrzeb grzewczych. Palenisko nie powinno być ani za małe, ani za duże. Jeśli wkład kominka będzie zbyt duży, to automatycznie nie będziesz wykorzystywać jego pełnej mocy, a to spowoduje, że wnętrze konstrukcji bądź też przeszklenie i wymiennik ciepła kominka będą cały czas zasmolone. Natomiast w odwrotnej sytuacji, tj. w razie zastosowania wkładu kominkowego o zbyt małej mocy będzie go trzeba wciąż przeciążać dla osiągnięcia komfortu cieplnego, a to skróci jego żywotność.

Przy wyborze rozwiązania powinieneś wziąć pod uwagę rodzaj wentylacji w pomieszczeniu, w którym takie palenisko ma się znaleźć. Jest to o tyle istotne, że kominek do poprawnej pracy i spalania paliwa potrzebuje powietrza oraz ciągu, nazywanego ciągiem kominowym, dlatego pojawia się tu potrzeba połączenia w odpowiedni sposób kominka z kominem domu.

Jeśli Twój budynek jest bardzo szczelny albo jeśli wentylacja powoduje odwrócenie ciągu kominowego, będziesz spotykał się właściwie permanentnie z problemem podczas palenia. Przy montażu kominka najważniejsze wydaje się podłączenie zewnętrznego dolotu powietrza – w ten sposób dostarczysz bezpośrednio do paleniska świeże powietrze do spalania.

Ciąg kominowy wynikać będzie z poprawnego podłączenia kominka do przewodu komina o większej wewnętrznej średnicy niż wylot czopucha dymnego wkładu kominowego.

Jaki kominek wybrać? Rodzaje kominków do ogrzewania domu

Istnieje wiele rodzajów kominków domowych. Musisz się tylko zdecydować, jakie palenisko spełni wszystkie Twoje oczekiwania i zapewni komfort termiczny całej rodzinie. Dowiedz się, jaki kominek wybrać – z płaszczem wodnym czy bez? A może biokominek czy kominek konwekcyjny?

Kominki otwarte i z wkładem

Ten rodzaj kominków (w szczególności kominki otwarte) w większości przypadków spełnia jedynie funkcje estetyczne. Otwarty przewód kominowy ma niski potencjał grzewczy, a drewno w palenisku spala się bardzo szybko. Otwarty przewód powoduje duże straty ciepła, co czyni to rozwiązanie nieekonomicznym.

Zamknięte wkłady kominowe

Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się jako wsparcie przy ogrzewaniu budynku. Dodatkowo bezsprzecznie jest jednym z bezpieczniejszych i bardziej ekonomicznych. Może ono mieć postać kominka z płaszczem wodnym, w którym dogrzewa się woda. Następnie jest ona rozprowadzana po obiekcie przy użyciu rur, aż trafi do grzejników. Kominek z płaszczem wodnym można wykorzystywać także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Alternatywę mogą stanowić kominki konwekcyjne, nazywane powietrznymi, które przekazują wytworzoną w palenisku energię cieplną do ogrzewania powietrza otaczającego wkład kominkowy. Bardzo ważne jest, aby zabudowa powietrznego wkładu kominkowego była wykonana jak najbardziej starannie. Wszystko dla bezpieczeństwa użytkowania tego rozwiązania i dla skutecznego ogrzewania domu.

Kominki wolnostojące, tzw. kozy

Kominki wolnostojące są świetną alternatywą dla osób nie mających dużego domu lub takich, które nie mogą pozwolić sobie na znaczne przearanżowanie pomieszczenia, w którym ma stanąć palenisko. Taki sprzęt zajmuje niewiele miejsca – znacznie mniej niż klasyczny wkład kominkowy. Dostępny jest w niskiej cenie, porównywalnej z równowartością średniej klasy wkładu.

Jaki kominek wolnostojący wybrać? Piec koza, inaczej piec kominkowy, występuje w wielu wersjach wykończenia. Może być wyposażony we wkład z emaliowaną blachą, kaflem lub naturalnym kamieniem.

Nie masz miejsca na kominek? Koza może go zastąpić

Kominki elektryczne 

Kominki elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, działają na prąd. Dzięki temu ich eksploatacja jest bardzo czysta, a one same, nie tworząc otwartych płomieni, nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia.

Kominki gazowe

Kominek gazowy do ogrzewania domu to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę. Jego uruchomienie zajmuje dosłownie sekundę, a obsługa ogranicza się tylko do regulowania wielkości płomieni.

Biokominki

Biokominki, podobnie jak kominki elektryczne, nie wymagają podłączenia do przewodu kominowego, dlatego można je ustawić w dowolnym miejscu. Na rynku znaleźć można szeroką ofertę biokominków, które spełniają przede wszystkim funkcję estetyczną. Dostępne są więc te zrobione ze szkła, stali czy też z dodatkowym zbiornikiem na olejki eteryczne.

Kominek do ogrzewania domu

Jaki kominek wybrać do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jeśli zastanawiasz się nie tylko nad tym, jaki kominek wybrać do salonu, lecz także jakie kupić palenisko do ogrzewania całego obiektu, z pewnością pojawi się pytanie, gdzie najlepiej będzie je umieścić. Czy lepiej wybrać kominek prosty czy narożny? Jaki rodzaj rozwiązania wybrać do salonu i innych pokojów w domu?

Niezależnie od tego, czy marzy Ci się kominek w sypialni, salonie czy łazience, decydując się na niego, musisz zadbać o spełnienie odpowiednich warunków.

Przede wszystkim jeśli planujesz umiejscowić go w centrum pomieszczenia, musisz pamiętać o tym, że nie każdy model się do tego nadaje. W takich warunkach najlepiej sprawdzą się np. kominki elektryczne.

Kominek w salonie to świetne rozwiązanie pod warunkiem, że zadbasz o to, aby podłoga w promieniu około 50 cm została zabezpieczona materiałem niepalnym (np. płytkami ceramicznymi), a meble i sprzęty stały w odpowiedniej odległości (około 80 cm). Tutaj świetnie sprawdzi się kominek w narożu, który znajduje się bezpośrednio przy kominie. Takie rozwiązania wyglądają estetycznie i nowocześnie, dlatego warto bliżej się im przyjrzeć.

Jeśli myślisz o tym, aby umieścić kominek w pobliżu okien, to warto zaplanować go w taki sposób, aby po zewnętrznej stronie ściany budynku znajdował się ogródek lub taras. Umożliwi to montaż drugiego kominka, który latem może posłużyć np. do grillowania. Oba rozwiązania będą korzystały z tego samego komina, ale z innych kanałów.

Kominek narożny – jak wybrać najlepszy?

Jaki kominek wybrać, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu domu? 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki kominek i wkład kominkowy wybrać, powinieneś odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy palenisko ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy stanowić główne źródło ogrzewania domu? Wybierając odpowiedni rodzaj, możesz sporo zaoszczędzić na zapewnianiu ciepła, dlatego sprawdź, jaki wkład wybrać.

 • Wkłady kominkowe gazowe

Idealnie rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce ogrzewać dużych powierzchni, tylko cieszyć oko estetycznym kominkiem. Wysoki komfort użytkowania i nowoczesne rozwiązanie sprawiają, że wkłady gazowe nie potrzebują specjalnego przygotowania, a dodatkowo są wyjątkowo czyste w użytkowaniu. Wymagają tylko włączenia dostępu do gazociągu lub butli gazowej, aby rozpocząć funkcjonowanie.

 • Wkłady kominkowe powietrzne (DGP), inaczej konwekcyjne

Jedno z popularniejszych rozwiązań, rozprowadza ciepło do wybranych pomieszczeń za pomocą układu rur aluminiowych. Planowanie systemu DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) powinno przebiegać na etapie projektu domu z kominkiem.

Rury mogą być prowadzone w przestrzeni nieużytkowanego poddasza, w kanałach pustaków stropowych czy w wolnej przestrzeni nad sufitem podwieszanym. W zależności od tego, ile pomieszczeń ma ogrzać kominek, system DGP może opierać się na zasadzie grawitacji.

Zaletami wkładu powietrznego są niewielki koszt montażu, bezawaryjność i bezgłośne użytkowanie. Niestety za pomocą systemu DGP nie można ogrzać pomieszczeń, które znajdują się poniżej kominka, czyli np. piwnic usytuowanych pod dolnym poziomem domu. Jeśli więc chciałbyś umieścić kominek w salonie na piętrze i ogrzewać nim parter domu, to w takim przypadku nie będzie to możliwe.

 • Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym może zostać podłączony z innym systemem grzewczym funkcjonującym w domu (np. piecem gazowym czy elektrycznym). Ciepło pobrane przez płaszcz wodny trafia do obiegu wody w kaloryferach.

Rozwiązanie to wymaga wykorzystania większej przestrzeni niż tradycyjny kominek, na rynku dostępne są jednak obudowy, które umożliwią ukrycie całej instalacji. Do wykończenia obudowy można wykorzystać płytki ceramiczne, piaskowiec czy też kamień.

Ciepło rozprowadzone wraz z podgrzaną w płaszczu wodnym wodą trafi do kaloryferów, przez co nie będą one musiały korzystać z innego, konwencjonalnego systemu ogrzewania budynku.

Jak wybrać wkład kominkowy? Wybierając wkład kominkowy, kieruj się przede wszystkim funkcją, jaką ma spełniać (estetyczna czy grzewcza), oraz wielkością powierzchni, która ma zostać ogrzana za jego pomocą. Dodatkowo sprawdź moc kominka — powinna wynosić od 100 do 150 W na jeden metr kwadratowy powierzchni.

Dofinansowanie od PGNiG na wymianę pieca lub kotła w 2022

Kominek do ogrzewania domu

Jaki kominek wybrać, aby był bezpieczny?

Orientujesz się już mniej więcej, jaki kominek wybrać. Ale to nie wszystko, co powinieneś wiedzieć. Forum dyskusyjne dla osób, które budują domy jednorodzinne i stają przed tym samym dylematem, pozwoli Ci wybrać takie palenisko, które będzie całkowicie bezpieczne.

Ogrzewanie domu kominkiem oprócz oczywistych zalet estetycznych może przynieść też sporo innych korzyści. Żeby jednak w pełni się nim cieszyć, bez ryzyka np. wzniecenia pożaru czy emisji spalin do pomieszczeń mieszkalnych wraz ze śmiercionośnym czadem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 • Lokalizacja kominka – waga rozwiązania wraz z całym oprzyrządowaniem potrafi być naprawdę duża. Dlatego nie może on stać w miejscu, w którym strop i fundamenty nie będą w stanie wytrzymać obciążenia sięgającego około 1 tony. Norma konstrukcyjna mówi, że wytrzymałość obciążeniowa stropu w budynku jednorodzinnym powinna wytrzymać 150 kg/m2, łącznie z zabudową i dodatkową armaturą w przypadku wkładu wodnego.
 • Ustawienie mebli i materiałów łatwopalnych – w niewielkiej odległości od kominka w ogóle nie można ustawiać takich rzeczy.
 • Paliwo – jeśli myślisz o paleniu drewnem, to nie wybieraj drewna pochodzącego z drzew iglastych, ponieważ mają one za dużo żywicy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się takie drzewa, jak: grab, dąb czy buk.
 • Kwestia sufitu – jak wybrać kominek, by nie zniszczył np. drewnianego, lakierowanego sufitu? Musisz pamiętać o konieczności poprawnej budowy komory dekompresyjnej. Łatwopalny sufit przy źle wykonanej komorze będzie się po prostu topić, a drewno zacznie się rozsychać. Nie ma co prawda obowiązku prawnego, wynikającego chociażby z Prawa budowlanego, wykonywania komory dekompresyjnej nad kominkiem, ale to element bezpieczeństwa.
 • Montaż kominka – powinien być wykonany przez osobę mającą doświadczenie i wiedzę na ten temat. Do postawienia takiego paleniska w domu jednorodzinnym nie są potrzebne specjalne zezwolenia lub umiejętności, ale lepiej skorzystać z usług fachowca instalatora, który specjalizuje się w zabudowie kominka.

Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, dobrze się zastanów, jeśli myślisz o wybraniu otwartego kominka – w jego przypadku kontrolowanie spalania będzie trudniejsze. Wokół paleniska panują bardzo wysokie temperatury, dlatego trzeba ograniczać dostęp do niego m.in. dzieci i zwierząt domowych.

Podłogę wokół kominka otwartego trzeba wykonać koniecznie z materiałów niepalnych lub przykryć posadzkę płytą wykonaną z mosiężnej blachy. Wszystko dlatego, że przy kominkach z otwartym paleniskiem pojawia się realne ryzyko tego, że rozżarzone kawałki palonego drewna upadną na podłogę, stwarzając ryzyko pożaru, podobnie jak strzelające na palenisku iskry.

Zamknięty wkład kominkowy jest pod tym względem o wiele bezpieczniejszy w użyciu i zmniejsza ryzyko ewentualnego zaprószenia pożaru.

Obudowa kominka – czym obudować kominek? Sprawdź jaki materiał wybrać!

Kominek do ogrzewania domu – ile kosztuje?

W zależności od tego, jaki kominek do ogrzewania domu wybierzesz – np. wolnostojącą kozę, kominek stacjonarny z płaszczem wodnym lub konwekcyjny – inna będzie jego cena. Ile kosztuje kominek do ogrzewania domu?

Za kominek wyposażony w płaszcz wodny, który będzie mógł ogrzewać wszystkie pomieszczenia w Twoim domu, ze średniej półki cenowej, trzeba zapłacić około 3-4 tys. zł, a cena ta dotyczy tylko samego wkładu kominkowego. Do tego musisz jeszcze doliczyć wydatek 1,5 do 3,5 tys. zł, a nawet większy, za obudowę wkładu kominkowego. Znacznie tańsze są tzw. piece koza – takie paleniska znajdziesz nawet w cenie 2 tys. zł, co więcej, nie wymagają one dodatkowej obudowy.

Kominki o większych rozmiarach, z licznymi przeszkleniami, o dużym palenisku z płaszczem wodnym lub konwekcyjne mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak czyścić kominek? Sprawdź sposoby na czyszczenie kominka

Kominek do ogrzewania domu – wady i zalety 

Jeśli dbanie o ekologię jest Ci bliskie, to ogrzewanie domu kominkiem doskonale się w nie wpisuje. Wybór drewna jako głównego paliwa nie tylko znacznie zmniejsza koszt użytkowania (gaz czy olej opałowy są zdecydowanie droższe), lecz także sprawia, że podczas eksploatacji kominka nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. Co więcej, kominek ma ogromny potencjał estetyczny, a obserwowanie skrzących płomieni doskonale wpływa na nasz mózg. Dzięki niemu możesz się zrelaksować i uspokoić.

Niestety, kominek nie sprawdzi się w każdym domu. Musisz wiedzieć, jaki wybrać, aby spełniał Twoje oczekiwania. Najczęściej jego instalacja musi zostać zaplanowana w momencie budowy czy gruntownego remontu domu, a na to nie każdy może sobie pozwolić.

Dla osób, które często podróżują, kominek również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli ogrzewanie kominkowe jest jedynym źródłem ciepła, to dłuższa nieobecność może skutkować wychłodzeniem się budynku. Ponadto, nawet jeśli używasz kominka sporadycznie, to i tak musisz o niego regularnie dbać.

Sprawdź wszystkie zalety i wady instalacji kominka w domu w celu ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.

Zalety Wady
Uzupełnienie systemu grzewczego lub jedyne źródło ciepła. Jedyne źródło ciepła wyłącznie w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło.
Walory estetyczne. Konieczność okresowego czyszczenia paleniska i szyby kominkowej (przy wkładzie zamkniętym).
Możliwość dopasowania wyglądu paleniska do aranżacji danego wnętrza. Ograniczenie powierzchni użytkowej pomieszczenia, w którym znajdzie się kominek.
Brak dodatkowych kosztów związanych z wykonaniem instalacji rozprowadzającej ciepło (przy stosowaniu kominka jako miejscowego źródła ciepła). Konieczność regularnego dokładania paliwa do paleniska i składowania drewna w pobliżu kominka czy też występujące niedogodności przy dostarczaniu paliwa gazowego do kominka.
Wysoka sprawność kominka do przekazywania ciepła do pomieszczeń (nie ma tak dużych strat ciepła jak w przypadku przesyłu energii cieplnej od kotła grzewczego do ogrzewanych pomieszczeń). Obecność zanieczyszczeń w ogrzewanym pomieszczeniu czy w pomieszczeniu z kominkiem, takich jak sadza, popiół i spaliny.
Brak konieczności wygospodarowywania dodatkowego pomieszczenia na cele kotłowni – kominek umieścisz np. w salonie czy pokoju dziennym. Brak automatyki i sterowania działaniem kominka, co jest już standardem przy kotłach centralnego ogrzewania różnego rodzaju.
Możliwość ogrzewania kilku pomieszczeń naraz oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej dzięki odpowiednim systemom – płaszczowi wodnemu lub systemowi Dystrybucji Gorącego Powietrza. Niebezpieczeństwo związane z eksploatacją kominka – ryzyko pożaru, uwalniania się czadu czy też poparzenia.

Podsumowując: zastanów się, czy w Twoim przypadku kominek do ogrzewania domu rzeczywiście będzie dobrym wyborem, czy może lepiej wybrać palenisko, które będzie tylko wspierało konwencjonalny system ogrzewania w Twoim domu.

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Autor artykułu

Podobne artykuły

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Technologie budowlane
Dom murowany czy modułowy? Na który się zdecydować?
Ogród i Taras
Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?
28.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czy możemy użyć podkładów kolejowych w swoim ogrodzie?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?
24.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?

Wydajność Twojego systemu grzewczego w domu uzależniona jest od tego, czy dobrze dobierzesz naczynia wzbiorcze. Czym są na...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
09.02.2023 r. Jan Susmaga

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

W celu przyspieszenia procesu budowlanego i zmniejszenia ponoszonych w związku z nim kosztów możesz wznieść dom modułowy....

Ogrzewanie
Piec zgazowujący drewno
28.03.2023 r. Jan Susmaga

Piec zgazowujący drewno. Ile kosztuje i jak działa kocioł na zgazowanie drewna?

Piec zgazowujący drewno będzie znacznie wydajniejszy niż zwykły piec opałowy...

Ogrzewanie
Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?
24.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak najekonomiczniej ogrzać dom jednorodzinny?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań na internetowych forach budowlanych jest to, w jaki sposób ogrzewania domu w...

Ogrzewanie
Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?
24.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji CWU i CO?

Wydajność Twojego systemu grzewczego w domu uzależniona jest od tego, czy dobrze dobierzesz naczynia wzbiorcze. Czym są na...

Ogrzewanie
Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?
09.02.2023 r. Jan Susmaga

Jakie ogrzewanie wybrać w domu modułowym?

W celu przyspieszenia procesu budowlanego i zmniejszenia ponoszonych w związku z nim kosztów możesz wznieść dom modułowy....

Reklama
Zamknij