Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz projektu 🏡 taniego w budowie?

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Dach mansardowy - wady i zalety dachu mansardowego

Dach mansardowy - czym jest?

Spośród wielu rodzajów pokryć dachowych dach mansardowy jest rzadko spotykany na nowych budynkach, a szkoda, ponieważ jest bardzo efektowny i pozwala lepiej zagospodarować poddasze użytkowe. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda taka konstrukcja i czym się charakteryzuje, a także jakie są dostępne projekty domów z dachem mansardowym.

Dach mansardowy - jaki to rodzaj dachu?

Mansardowy dach został wymyślony we Francji – po raz pierwszy zastosowano go około roku 1550 na południowo-zachodnim skrzydle Luwru. Konstrukcję spopularyzował potem znany architekt barokowy François Mansart, od którego nazwiska wywodzi się nazwa dachu.

Współcześnie również powstają projekty domów z dachem mansardowym i są równie efektowne co ich historyczne odpowiedniki.

A co to jest dach mansardowy? Czym wyróżnia się jego budowa i wygląd? Otóż jest to specyficzny typ dachu łamanego, który składa się z dwóch części połaci – górnej i dolnej o różnym kącie nachylenia, z czego dolna ma najczęściej znacznie większe nachylenie, niemal pionowe. 

Charakterystyczną cechą domów z dachem mansardowym jest wygodne poddasze użytkowe, które dzięki specyficznemu załamaniu połaci ma znacznie większą przestrzeń i pozbawione jest dużych skosów typowych pod innymi konstrukcjami dachowymi. Takie mieszkania na poddaszu pod dachem mansardowym były bardzo popularne w XIX wieku we Francji. Nazywano je mansardami i były one zamieszkiwane najczęściej przez służbę, studentów, ale także artystów.

Dachy mansardowe możesz podziwiać m.in. na wielu starych zamkach i pałacach, miejskich kamienicach oraz stylowych willach. Spotkasz je przede wszystkim we Francji (głównie w Paryżu), ale także Czechach, Niemczech, a nawet w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce najwięcej budynków z tą konstrukcją dachu znajduje się na Śląsku, ale mają ją także niektóre kamienice w Warszawie i wiele zabytkowych obiektów np. pałac w Nieborowie.

Projekty domów z dachem mansardowym - czym się wyróżniają?

Jeżeli interesuje Cię dach mansardowy, projekty domów z taką konstrukcją dachu znajdziesz w kolekcji projektów domów Extradom. Są to przede wszystkim budynki parterowe z rozbudowanym poddaszem użytkowym, które pod względem przestrzeni i funkcjonalności przypomina wnętrza w domach piętrowych. Wiele z nich ma efektowne lukarny i wykusze, ale niektóre wyposażone są w nowoczesne rozwiązania np. w postaci okien połaciowych.

Współczesne projekty domów z dachem mansardowym pod względem architektonicznym nawiązują do historycznych budowli, dlatego wśród nich spotkasz głównie budynki o tradycyjnej architekturze. Niektóre przypominają stare stylowe wille (np. projekt domu Murator M58 Akacjowa aleja), a także dworki (np. projekt domu Opus 2) i wiejskie posiadłości (np. projekt WB-3343).

Dach mansardowy

Dach mansardowy w nowoczesnym budownictwie

Dach mansardowy może pokrywać także nowoczesny budynek. Coraz częściej projektanci wykorzystują taką konstrukcję dachu do stworzenia projektów nowoczesnych domów jednorodzinnych, ale też wielorodzinnych. W obu przypadkach celem jest stworzenie komfortowej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu.

Dachy mansardowe na nowoczesnych bryłach budynków wyglądają jednak nieco inaczej niż ich historyczne odpowiedniki. Zazwyczaj mają prostszą konstrukcję i są pokryte nie dachówką, ale nowoczesnymi materiałami np. panelami z blachy. Inną formę mają także zamontowane w połaciach okna i lukarny, które odznaczają się prostotą i minimalizmem.

Najnowsze materiały i technologie pozwalają dzisiaj na montaż w takich dachach nawet okien panoramicznych, co wygląda wyjątkowo efektownie i zapewnia jeszcze większą funkcjonalność poddasza użytkowego.

Więcej informacji o oknach panoramicznych znajdziesz tutaj: Co warto wiedzieć o oknach panoramicznych?

Jak wygląda konstrukcja dachu mansardowego?

Dach mansardowy to dach łamany, dwu- lub wielopołaciowy. Górna część połaci jest połączona z dolną za pomocą gzymsu lub uskoku. Konstrukcja takiego dachu jest dość skomplikowana. Więźba dachowa jest zazwyczaj płatwiowo-kleszczowa. Występują dolne i górne wiązary dachowe.

W górnej części stosuje się krokwie, kleszcze usztywniające węzeł przypodporowy oraz płatwie (stopowe i kalenicowe). Natomiast dolną konstrukcję tworzą głównie słupy i zastrzały połączone kleszczami. Dzisiaj do budowy takich dachów często wykorzystuje się prefabrykowane elementy nośne, co znacznie ułatwia prace.

Największym wyzwaniem dla dekarzy jest odpowiednie zaizolowanie dachu mansardowego, szczególnie na załamaniach połaci, przez które może przenikać chłód i wilgoć. Izolacja dachu o tej konstrukcji polega na zastosowaniu standardowych materiałów czyli np. wełny mineralnej, styropianu oraz folii paroizolacyjnej.

Warto wiedzieć, że występują dwa rodzaje dachu mansardowego:

  • francuski - tradycyjna konstrukcja francuska ma górną połać nachyloną łagodniej, pod kątem około 30o, natomiast dolna ma kąt nachylenia nawet 60 stopni, a więc jest niemal pionowa.
  • polski – jego konstrukcja składa się z połaci o podobnym kącie nachylenia.

Kąty nachylenia połaci najlepiej prezentuje przekrój dachu mansardowego – w tradycyjnym wydaniu zwykle jest to dach łamany, choć można spotkać także dach płaski w górnej części o minimalnym nachyleniu zapewniającym swobodny spływ deszczówki.

Czy dach mansardowy jest dachem wielospadowym?

Dach mansardowy może być dwuspadowy lub czterospadowy, ale najczęściej występują właśnie te drugie rodzaje dachów składające się z czterech połaci. Niektóre projekty przewidują także dachy wielopołaciowe w przypadku, gdy bryła budynku jest bardziej rozbudowana i skomplikowana.

Przykładem może być projekt domu APS 022 + G, w którym występuje kilka połaci o różnym nachyleniu, w tym dach mansardowy oraz klasyczny dwuspadowy.

Jak zrobić dach mansardowy?

Ze względu na skomplikowaną konstrukcję, która w dodatku jest mało popularna, prace dekarskie warto powierzyć doświadczonej firmie. Najlepiej wybierz wykonawcę, który miał już okazję wykonywać takie pokrycie dachowe, a więc wie, jak zrobić dach mansardowy oraz jak go właściwie zaizolować.

Wykonanie nawet bardzo skomplikowanej konstrukcji ułatwia solidnie przygotowany projekt budowlany, który powinien zawierać m.in. szczegółowe informacje na temat rozwiązań konstrukcyjnych, technologicznych i materiałowych.

Dach mansardowy

Pokrycie dachowe na dach mansardowy - jakie wybrać?

Na historycznych budynkach dachy mansardowe są pokryte z reguły dachówką karpiówką ułożoną w łuskę lub koronkę. Współcześnie stosuje się jednak znacznie więcej rozwiązań. Jakie pokrycie dachu wybrać na konstrukcje mansardową? Należy je dopasować przede wszystkimi do stylistyki budynku.

Do domów o tradycyjnej bryle, szczególne w stylu dworkowym najlepiej pasują właśnie dachówki. Jeśli zastanawiasz się, jaka dachówka na dach mansardowy będzie najlepsza, mamy dobrą wiadomość – wielu producentów ma w swojej ofercie materiały przeznaczone właśnie do takich konstrukcji. Są to elementy przygotowane do pokrycia krawędzi łaczących połacie górną z dolną.

Ponieważ kąt załamania połaci może być inny w każdej konstrukcji, z reguły takie dachówki są wykonywane na zamówienie. Najczęściej są to elementy betonowe lub ceramiczne. Dość praktycznym rozwiązaniem są także dachówki bitumiczne, czyli po prostu papa przypominająca dachówkę, która charakteryzuje się niską ceną i łatwym montażem. Nowoczesne domy o modernistycznej bryle zwykle są pokrywane panelami z blachy lub płaską blachodachówką.

Dach mansardowy i montaż okien - co warto wiedzieć?

Dach mansardowy daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór okien oraz sposób ich montażu. Poddasze użytkowe pod taką konstrukcją z reguły ma normalną wysokość powyżej 1,9 m, a także niemal idealnie pionowe ściany. To umożliwia zastosowanie standardowych okien fasadowych. W zależności od konstrukcji dachu oraz projektu poddasza możliwy jest także montaż okien połaciowych.

Niektórzy producenci okien proponują także ciekawe rozwiązania umożliwiające np. łączenie okien na krawędzi scalającej dwie połacie o różnym kącie nachylenia. Dzięki takim specjalnym modułom do zespolenia mansardowego można z pomocą okien dachowych zapewnić lepsze doświetlenie poddasza.

Zanim wybierzesz okna, dowiedz się na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego modelu: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?

Ile kosztuje dach mansardowy?

Koszt wykonania dachu mansardowego zależy od wielu czynników – przede wszystkim wielkości dachu, stopnia skomplikowania konstrukcji pod względem liczby połaci, a także zastosowanych materiałów. Najtańsze jest pokrycie dachu materiałem bitumicznym, najdroższe dachówką.

Przy realizacji dachu mansardowego należy się także liczyć z dodatkowymi kosztami, ponieważ sama więźba dachowa przy konstrukcji mansardowej potrafi być dwa razy droższa niż w dachu tradycyjnym.

Ogólne wydatki podnosi także większy zakres prac związany np. z wykonaniem lukarn czy wykuszy, oraz znacznie więcej nakładów pracy związanych z ociepleniem i obróbką blacharską. Podsumowując, dach mansardowy jest zazwyczaj znacznie droższy niż standardowe konstrukcje.

Dach mansardowy

Wady i zalety dachu mansardowego

Jeżeli spodobały Ci się projekty domów z dachem mansardowym, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie jednego z nich, sprawdź, jakie wady i zalety ma taka konstrukcja dachowa.

Zalety:

  • atrakcyjny i ponadczasowy wygląd,
  • większe możliwości komfortowego urządzenia poddasza i wykorzystania jego przestrzeni,
  • możliwość zaplanowania lukarn i wykuszy,
  • możliwość montażu standardowych okien fasadowych.

Wady:

  • wysoki koszt wykonania dachu,
  • konieczność wykonania solidnej izolacji,
  • większa trudność w montażu konstrukcji i pokrycia – wymaga więcej czasu i odpowiednich umiejętności dekarzy.

Dach mansardowy bez wątpienia jest bardzo estetyczny i szczególnie podoba się wielbicielom tradycyjnej architektury. Jeśli marzysz o stylowym dworku na wsi lub eleganckiej willi, ten sposób pokrycia domu warty jest rozważenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Dach
Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?
15.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?

Rynny powinny pozostawać w dobrym stanie technicznym. Trzeba je także regular...

Dach
Dach kopertowy
03.03.2022 r. Jan Susmaga

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23.11.2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22.11.2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...

Dach
Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?
15.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czyszczenie rynien: jak je wykonać samemu lub ile to kosztuje?

Rynny powinny pozostawać w dobrym stanie technicznym. Trzeba je także regular...

Dach
Dach kopertowy
03.03.2022 r. Jan Susmaga

Czym charakteryzuje się dach kopertowy i jakie są jego wady i zalety?

Dach kopertowy to rodzaj dachu skośnego, czterospadowego, który może mieć wsz...

Dach
Dach jętkowy
23.11.2021 r. Diana Sulyma

Dach jętkowy – czym charakteryzuje się więźba jętkowa i czy warto ją wybrać?

Dach jętkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów w Polsce. Stosowa...

Dach
Łupek dachowy
22.11.2021 r. Diana Sulyma

Łupek dachowy – kiedy warto zdecydować się na dach wykonany z łupka?

Łupek dachowy to alternatywa dla innych metod pokrywania dachów – naturalny m...