Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. Czym różni się ta oferta?

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym

Budowa domu pociąga za sobą wysokie koszty, zwłaszcza obecnie, gdy inflacja rośnie, łańcuchy dostaw są zaburzone, a surowce na świecie osiągają rekordową wycenę. Dlatego, jeśli planujesz zaciągnąć kredyt na budowę domu systemem gospodarczym, musisz założyć odpowiedni margines bezpieczeństwa. Sprawdź, na jakie parametry zobowiązania powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

Oszczędności mogą być niewystarczające do sfinansowania budowy domu, nawet jeśli zostaną wsparte bieżącymi dochodami. Jeśli planujesz wzniesienie nieruchomości, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego na budowę domu. To kredyt celowy, udzielany z zabezpieczeniem hipotecznym. Czy ustanowienie hipoteki jest konieczne, jeśli chcesz zaciągnąć kredyt na budowę domu systemem gospodarczym? Sprawdź to razem z nami!

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt na budowę domu systemem gospodarczym?

Budowa domu systemem gospodarczym zakłada, że inwestor samodzielnie organizuje wykonawców poszczególnych etapów inwestycji, a część czynności wykonuje na własną rękę. W celu sfinansowania realizacji możesz skorzystać z oferty bankowej na kredyt na budowę domu systemem gospodarczym. To zwykle produkt hipoteczny, który ma zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości oraz ściśle określony cel finansowania.

Takie długoterminowe zobowiązanie udzielane jest na potrzeby zbudowania konkretnej nieruchomości. Bank, szacując jej wartość, bierze pod uwagę wycenę całej nieruchomości po podzieleniu inwestycji na poszczególne etapy wznoszenia domu.

Charakterystyczne dla tego rodzaju kredytu jest to, że jest on wypłacany w transzach, a każda kolejna wypłata trafia na Twoje konto po zakończeniu realizacji kolejnego etapu, np. doprowadzenia budowy do stanu zerowego, stanu surowego otwartego czy zamkniętego. Bank ustala w harmonogramie wypłaty kredytu, w jakim terminie powinny być zakończone owe etapy budowy. Powstanie opóźnień spowoduje wydłużenie terminu płatności.

Warto wiedzieć: Jaki kredyt będzie najlepszy na zakup domu: hipoteczny czy gotówkowy?

Jakie są warunki ubiegania się o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym?

Banki w ramach udzielania kredytów na budowę domu systemem gospodarczym wymagają od potencjalnych kredytobiorców:

  • posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej;
  • posiadania dobrej historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej;
  • wniesienia 20-procentowego wkładu własnego na kredyt hipoteczny na budowę domu – połowę takiego wkładu możesz zastąpić odpowiednim ubezpieczeniem niskiego wkładu lub też cały wkład może zostać pokryty z posiadanej działki, jeśli ma ona odpowiednio wysoką wartość;
  • podjęcia decyzji o ustanowieniu hipoteki – na działce budowlanej i przyszłym, budowanym domu;
  • sporządzenia kosztorysu budowy – trzeba w nim precyzyjnie określić koszt budowy i planu robót.

Kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym – kalkulator

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu systemem gospodarczym? Możesz dowiedzieć się orientacyjnie, jaką ratę zobowiązania będziesz spłacać miesięcznie. Wystarczy, że w tym celu posłużysz się kalkulatorem kredytowym, w którym wpisujesz cenę nieruchomości lub jej przyszłą wartość, jeśli chodzi o budowę domu.

Podajesz też, jaka kwota kredytu na budowę domu systemem gospodarczym jest Ci potrzebna i jak duży wkład własny jesteś w stanie wyłożyć na inwestycję. Na koniec określasz, ile lat będziesz spłacać kredyt oraz czy będziesz mieć zobowiązanie ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem.

Dowiedz się więcej: Kredyt budowlano-hipoteczny – czym różni się od kredytu na budowę domu?

Jakie dokumenty potrzebne są do wniosku o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym?

Podstawą ubiegania się w banku o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym jest wniosek na formularzu danej instytucji. Musisz jednak dołączyć do niego szereg ważnych dokumentów, w tym:

Do wniosku o kredyt na budowę domu trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie przez Ciebie odpowiedniej zdolności, w tym zaświadczenie z pracy o wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia czy dokumenty dotyczące ponoszonych wydatków.

Kosztorys budowy jest ważnym załącznikiem do kredytu udzielanego na budowę domu systemem gospodarczym. Przygotujesz go na formularzu pobranym z banku i oszacujesz koszt wykonania poszczególnych elementów i prac budowlanych, w tym:

Zdarza się, że o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym starasz się już w momencie, gdy część prac na placu budowy została wykonana. W takim wypadku w każdym punkcie kosztorysu powinieneś podać poniesione nakłady.

Z uwagi na fakt, że decydujesz się wybudować dom w systemie gospodarczym, to jako inwestor sam musisz opracować kosztorys do banku, choć może Ci w tym pomóc kierownik budowy, którego i tak musisz zatrudnić do utrzymania wszystkich elementów inwestycji w zgodzie z obowiązującym Prawem budowlanym.

W niektórych bankach może pojawić się nawet wymóg podpisania kosztorysu budowlanego do kredytu hipotecznego przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Może nią być jak najbardziej kierownik budowy.

Sprawdź: Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny – jakie wymagania trzeba spełnić, by móc z niego skorzystać?

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym – na co możemy go przeznaczyć?

Zasadniczo kredyt na budowę domu systemem gospodarczym powinien być przeznaczony na pokrycie kosztów budowy ujętych w kosztorysie dołączonym do wniosku o zobowiązanie.

Przede wszystkim możesz wydatkować go na:

Niekiedy kredyt na budowę domu można połączyć z kredytem na zakup działki budowlanej.

Kredyt z niskim oprocentowaniem. Czy Bezpieczny Kredyt 2 proc. wesprze rynek nieruchomości?

Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym – o czym warto jeszcze pamiętać?

Podstawowym problemem dotyczącym zaciągania kredytu na budowę domu systemem gospodarczym są trudności w precyzyjnym oszacowaniu kosztów związanych z całą inwestycją. Podstawą jego przygotowania jest wybrany projekt domu, który powinien mieć określony szacunkowy koszt budowy przez projektanta. Do projektów gotowych domów jednorodzinnych dołączone są dokumenty, które wskazują na przynajmniej orientacyjne koszty netto wykonania poszczególnych etapów inwestycji.

Jak obliczyć koszty budowy domu na tej podstawie? Pamiętaj, że podane w projekcie kwoty są szacowane na podstawie średnich cen i z założeniem tylko przeciętnego standardu wykończenia domu. Możesz też zamówić zestawienie kosztów u architekta czy kosztorysanta budowlanego.

Właściwie zawsze warto starać się o przyznanie w banku nieco wyższej kwoty kredytu na budowę domu systemem gospodarczym, aby mieć zapas na nieprzewidziane wydatki, które z pewnością się pojawią. Racjonalnym marginesem błędu przy samodzielnym szacowaniu kosztów budowy domu z wykorzystaniem systemu gospodarczego jest 10 proc.

Musisz wiedzieć, że pomimo przyznania np. kredytu na budowę domu w kwocie 400 000 zł nie masz wcale obowiązku wykorzystania całej kwoty. Minusem zaciągania zobowiązania na kwotę wyższą niż realne potrzeby jest konieczność zapłacenia wyższej prowizji do banku.

Bank podczas przyznawania kredytu na budowę domu systemem gospodarczym i określaniu jego kwoty nie będzie opierał się wyłącznie na Twoim kosztorysie, ale porówna go z wyceną nieruchomości – operatem szacunkowym przygotowanym przez rzeczoznawcę majątkowego. Bank przyjmuje przy tym:

  • wysokość minimalnych kosztów budowy 1m2 domu bez wykończenia, w zależności od lokalizacji i wielkości domu – to zwykle od 2 do 2,5 tys. zł;
  • procentowy udział kosztów budowy stanu surowego zamkniętego, który powinien obejmować od 40 do 50 proc. całkowitych kosztów budowy.

Musisz mieć świadomość tego, że bank da Ci limit czasu na wybudowanie domu systemem gospodarczym – zwykle to 24 miesiące, choć w niektórych przypadkach czas ten możesz wydłużyć nawet do 36 miesięcy. Musisz w tym czasie koniecznie dostarczyć do banku dokument potwierdzający zakończenie inwestycji, czyli jej potwierdzone zgłoszenie do odpowiedniego urzędu lub pozwolenie na użytkowanie.

We wniosku wpiszesz planowaną datę zakończenia budowy oraz wykonania jej kolejnych etapów. Określasz przy tym, w jakim stopniu zaangażujesz własne środki na realizację takich prac.

Bank wypłaca transze kredytu po zakończeniu danego etapu prac, ale musisz rozliczyć każdą z nich. Przed uruchomieniem kolejnej wypłaty bank sprawdza postęp robót i porównuje stan zaawansowania inwestycji z kosztorysem i harmonogramem. Banki przy budowie domu systemem gospodarczym z reguły wymagają przedstawienia faktur tylko na część kosztów objętych daną transzą, na przykład na 50 proc.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny na dom do 70 m2 bez pozwolenia – jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt na domek letniskowy
24.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszy...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?
25.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na garaż: w jakim banku i w jakiej sumie?

Budowa garażu jest z pewnością mniejszym obciążeniem dla budżetu niż konstrukcja domu, nie oznacza to jednak, że będzie ta...

Kredyty i finansowanie
Osoba podpisująca wniosek o kredyt hipoteczny
05.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. Czy warto kontynuować czyjąś budowę domu?

W dowolnie wybranym banku możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup i wykoń...

Kredyty i finansowanie
Kredyt na domek letniskowy
24.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszy...

REKLAMA
Zamknij